PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GIJZELINGSKWESTIE NADERT OPLOSSING Kabinet weerstaat Chinese druk Groot gasveld bij Coevorden Mogelijk vandaag publikatie akkoord DEGROEMEB.V. vandaag VERGUNNING RSV WORDT NIET HERROEPEN speelt verkeer parten Gladheid Onbestendig Wisselend beioolkt met enkele buien Middagtempercituren tot zeven gra den. Aan de kust af en toe harde wind uil zuidwest tot west. 224e jaargang no. 14 Zaterdag 17 januari 1981 Automobielbedrijf •6x»itukuzfeür 'n bedkyf GROOT kanzyn. trut S-7 <460 AC ÜO0J Teieioon 01100-16810 V PAGINA 2 gasthuis De hoofdofficier van justitie In het ar rondissement Middelburg zal niet in gaan op het verzoek van een Inwoner van Walcheren om een onderzoek ln te stellen naar het vroegtijdig onderbre ken van zwangerschappen in het Gast huis In Middelburg PAGINA 3 pools vlees Het Produktschap voor Vee en Vlees is bang voor de concurrentie van Poolse produkten voor de Nederlandse vlees export. Hoewel er op de binnenlandse markt nauwelijks vlees Is te krijgen, exporteert het land op grote schaal. De regering van het Oostblokland heeft de exportprijzen deze week ver laagd. PAGINA 7 ambulances De hulporganisatie ambulancever voer Midden en Noord-Zeeland heelt nog geen besluit genomen over de ves tiging van een centrale meldpost- Vrij dag staakten de stemmen ln het alge meen bestuur van de organisatie over een voorstel om de meld post in Vils- stngen te vestigen PAGINA 11 zaak visse Het getuigenverhoor in het proces rond de 'moord van Hulst' Is vrijdag voortgezel De voorzitter van het Bra bantse Assisenhof maakte bekend dat er een uitgebreid onderzoek naar de zelfmoord van de kroongetuige Alain G op gang Is gebracht PAGINA 13 ford nederland De Industriebond FNV ziet de toe komst van de vestiging van Ford in Amsterdam somber in. President-di recteur Lulz van Ford Europa zou nau welijks bereid geweest zijn te praten over de overlevingskansen van het be drijf, waar 1700 mensen werken. PAGINA 20 steun bedrijven De regering wil tegemoet komen aan de kritiek op de ondoorzichtigheid van de subsidiering van individuele bedrij ven. Rapportage over het effect en controle op de besteding van de ter be schikking gestelde middelen moet meer inzicht opleveren ln hel woud van regelingen Nieuws uit Zeeland: 2. 5,7. 9 en 11 Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 23 en 25 Radio en televisie: 27. Financien en economie: 29. Zaterdagkrant: 17. 18. 19, J° en 21 Gesol met zigeuners f-n yriljoenen Nederlanders JLVlhebben de afgelopen week ln woord en beeld ken nis genomen van - laten we het nare woord maar gebrui ken - gesol met een grote groep uit het buitenland afkomstige zi geuners. Meer dan een maand hebben zij doeUoos over de Nederlandse wegen gezworven, op zoek naar een stukje ze kerheid, dat hun om allerlei redenen niet is gegund. Verslaggevers van kran ten. radio en televisie volgden hen bij deze zwerftocht op de voel. opdat het Nederlandse volk geïnformeerd werd over de trieste lotgevallen van de hier ongewenste vreemdelingen. Niemand zal na het zien van deze menselijke el lende willen volhouden, dat het zwer vend bestaan ook maar een greintje romantiek heeft. Integendeel, het beeld dat deze week was te zien van ver kleumde mannen, vrouwen en kinderen rond een kampvuur in de sneeuw en een peloton politiemannen waakzaam op afstand is van een indringende grim migheid Het gaat om niet meer en r.iet minder dan verschoppelingen van onze maatschappij, die het slachtoffer zijn geworden van bestuurlijke rechtlijnig heid. maar ook van hun eigen onmacht., spreekwoordelijke autoriteitenhaat en van hun verlangen naar een beter en aangenamer leven. Bij alle deernis over hun trieste lot mag namelijk met wor den vergeten, dat de groep zichzelf in deze moeilijkheden heeft gebracht. Dat ontslaat de gemeenschap echter niet van de verplichting een humane opios- sing voor hun probleem te zoeken. Het beleid, dat de centrale overheid tot nu toe heeft gevoerd met betrekking tot deze kleine culturele minderheids groep. is aan kritiek onderhevig. De af gelopen weken was dat beleid ver ver wijderd van begrippen als humaniteit en mensenrechten Het is ln onze ogen een wonderlijk volkje, de zigeuners. Mensen zon der vaste woon- of verblijfplaats, met sterke onderlinge familiebanden Landsgrenzen hebben weinig betekenis voor hen, ze zijn de nomaden van de moderne wereld De mannen zijn-zo is het beeld van de gemiddelde Europe aan - uitstekende musici, hun vrouwen staan als mooi bekend, ze dansen graag en veel en ziin befaamd als waarzegster, terwijl de kinderen bedelend of stelend de burgerman in zijn rustige bestaan bedreigen. Een bedrieglijk beeld, dat in flagrante tegenstelling staat tot de werkelijkheid. Het gaat om een oud volk met een geheel eigen, diepgewor teld cultuurpratroon, dat vele eeuwen verder teruggaat dan de geschiedenis van de meeste Europese volkeren. Om dat de zigeuners zich vanuit hun ach tergrond een ander sociaal gedrag heb ben aangemeten dan de volken te mid den waarvan zij verblijven, zijn ze door de eeuwen heen veracht en vertrapt, met ln het minst door de overheden, die soms met wrede middelen hebben ge tracht de eigen identiteit van de zigeu ners te vernietigen. Soms moest het zi geunervolk buigen, maar het is nimmer gebroken. Zelfs Hitler, die vele tiendui zenden van hen in concentratiekampen om het leven heeft gebracht, heeft dit volk niet klein gekregen Kan men het deze mensen euvel duiden, dat zij wars zijn van ambtenarij en per definitie on der elke overheidsmaatregel trachten "uit te komen? Wij dachten het niet. De moderne, efficiënt georganiseerde maatschappij - met de overheid voorop - heeft niettemin de grootste moeite met dit soort mensen. Zij weet er niet goed raad mee De overheid heeft ook geen greep op de zigeuners en dat wekt vaak irritatie op De enige 'veilige' be nadering is dan die met de wet in de hand. hetgeen - zoals ook thans weer is gebleken - het spanningsveld slechts vergroot. Het vraagstuk van de zigeuners is overigens geen typisch Nederlands probleem Het is juist Nederland ge weest. dat in Europees verband aan dacht voor deze minderheidsgroep heeft gevraagd. De Raad van Europa, waarin 21 Europese landen samenwer ken, heefteen verdrag in voorbereiding, dat de zigeuners bescherming moet bie den Daar gaat echter veel tijd mee heen. want het integreren van zigeu ners in de huidige samenleving is niet een zaak. die met één pennestreek tot stand kan worden gebracht De proble men liggen minder vaak bij de overhe den dan by de zigeuners zelf. die nu eenmaal het zwerven in het bloed heb ben. Wie echt wat aan de situatie van de zigeuners wil doen. kan niet helemaal om dat gegeven heen. Staatssecretaris Haars van justitie heeft formeel gelijk als ze zegt. dat ten aanzien van vreem delingen niet met twee maten mag wor den gemeten Voor de wet zyn de zigeu ners vreemdelingen. Over die benade ring bestaat niet zo veel verschil van mening; het verwijt aan het adres van de overheid is. dat zij al die weken geen menselijk gezicht heeft getoond. De be nadering was puur formeel. Uiteinde lijk heeft mevrouw Haars dan toch haar zin gekregen de zigeuners zijn geregi streerd en ondergebracht in Zwolle en in Middelburg, nadat begin deze week een poging om hen aan het buitenland kwyt te raken was stukgelopen op dc weigering van respectievelijk West- Duitsland en België In-triest dai ge schuif met mensen die - wie zal het hun niet gunnen - een beetje plezieriger le ven vilden. Ze dachten hot ir. Neder land te vinden. Hoe bedrogen zijn ze uitgekomen. Dim Onder politietoezicht gingen de zigeuners het huis van bewaring binnen, zoals hier deze vader met zijn dochtertje MIDDELBURG - In hel huis van bewaring aan de Kousteensedijk in Middelburg zijn vrijdag 57 zigeuners ingesloten. Het zijn mensen van de groep, die de afgelo pen dagen op de grensovergang op de weg Breda-Antwerpen verbleven. Vrijdag middag rond drie uur werden 28 zigeuners in bussen naar het huis van bewaring in Middelburg gebracht. Later op de dag volgde een groep van 29. Het gaat in het totaal om 30 volwassenen en en 27 kinderen, van wie een aantal heel jongis. In de komende dagen zal worden vast gesteld wie van de zigeuners illegaal in Nederland verblijven Illegalen zullen het land worden uitgezet De zigeuners zijn bij de grensovergang geregistreerd. Een woordvoerdster van het ministerie van Justitie zei vrijdag, dat niet valt te zeggen hoe lang de mensen ingesloten zuilen blyven ..Dat kan dagen, maar ook weken zyn". zei ze De reden, waar om de mensen naar Middelburg zijn ge bracht. is dat het huis van bewaring in Zwolle, waar eerder een groep zigeuners werd ingesloten, vol is. zo deelde justi tie mee. Een woordvoerder van het huis van be waring in Middelburg zei vrijdagmid dag, dat de sfeer goed was. „De mensen zajn, en dat is wei te begrijpen, nogal verkleumd binnengebracht. Ze hebben een bad kunnen nemen en er is gezorgd voor koffie en warme maaltijden voor (Slot zie pagina 6 kolom 6) Agip Nederland B.V.. een dochteronderneming van de Italiaanse staatsoliemaat schappij Agip Spa. heeft geslaagde produktieproeven gedaan in blok F-18 in het Nederlandse deel van de Noordzee, zo heeft Agip vrijdag meegedeeld. Bij de proeven leverde de bron die tot 2800 meter diep was geboord, olie en petroleum- gas in een hoeveelheid van 2600 vaten (van 159 literl per dag alsmede 30.000 kubieke meter aardgas. Agip Nederland treedt op als werkmaatschappij van een concorllum dat verder bestaat uit American Pacific Lighting Exploration Company Hudson s Bay Oil and Gas Company en Tenneco Er zal nog een boring worden verricht om vast te stellen of de vondst in F-18 commercieel kan worden ontgonnen Als de uitkom sten positef zijn zal het veld in produktie worden genomen door een groep waar Agip Nederland een belang van 43 procent in krijgt, zo het Agip weten Onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher, die namens de Verenigde Staten de onderhandelingen in Algiers leidt. tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG- De Nederlandse regering zal de toezegging aan het RSV-concern van een exportvergunning voor de le vering van twee onderzeeboten aan Taiwan niet intrekken. Van verschil lende zijden is de laatste dagen aange drongen op herziening van het besluit na de dreiging van de Chinese Volksre publiek de diplomatieke verhoudin gen op een laag pitje te zetten. Dit heeft minister-president Van Agl vrijdag avond na afloop van de ministerraad verklaard. Tijdens de vergadering van de minister raad heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) de politieke ont wikkelingen uiteengezet, maar hy heeft er niet een formeel voorstel tot herroe ping aan gekoppeld, aldus Van Agt. Voor een dergelyke beslissing zijn ..zeer zwaarwegende redenen noodzakelyk" en die zijn niet aanwezig, meent de pre mier De regering hecht nog steeds zeer aan de werkgelegenheid die aan de or der gebonden is De Tweede Kamer heeft natuurlijk het recht in een eventueel tweede debat over de affaire zich alsnog uit te spreken tegen een vergunning. Van Agt wtide met Ingaan op de vraag of RSV de rege ring aansprakelyk kan stellen wanneer de vergunning toch niet verleend zal worden en in dat geval een schadeclaim kan indienen Van Agt toonde zich lichtely k verbaasd over de druk die China op Nederland uitoefent Hij denkt dat de houding van de Volksrepubliek „in belangrijke ma te" bepaald wordt door het naderende optreden van de regering-Reagan in Amerika Gesproken Er is tijdens de reis van minister Van der Klaauw en Van Agt naar China wel degelijk over de mogelijke order voor RSV gesproken, aldus de premier. De regering heeft tot nu toe altijd volge houden dat er tijdens het bezoek van Van Agt en minister Van der Klaauw niet over deze kwestie is gesproken. Dit zwijgen is de regering van verschil lende zijden kwalijk genomen. Van Agt zei vrijdag dht er tijdens een „erg informele bijeenkomst" door Van der Klaauw gesproken is met een „Chi nese regeringsfunctionaris" over een eventuele order van Taiwan bij RSV. De reactie was toen „dat zouden wij nou niet zo fraai vinden aldus Van Agt Er is toen niet gedreigd metsancties, maar dat vindt wellicht zijn oorzaak in het feit dat er nog niets vaststond De regering heeft voordat een beslis sing is genomen, in een aantal hoofdsle den in Europa de meningen gepeild Zij heeft daar gevraagd hoe die regeringen gehandeld zouden hebben in dezelfde omstandigheden Over de inhoud van deze gesprekken wilde de minister-pre sident niets zeggen. uv ruedcrlandsc ambassadeur in Pis WASHINGTON, ALGIERS, TEHERAN - De Verenigde Staten en Iran leken vrijdagavond dichter dan ooit in de buurt van een akkoord over de gijzeling in Teheran, waar 52 Amerikanen bijna 15 maanden worden vastgehouden. Hoewel in Washington nog voortdurend werd gewaarschuwd tegen ongerechtvaardigd optimisme, bevestigde een woordvoerder van het Witte Huis dat Was hington en Teheran „volledige overeenstemming" hadden bereikt. DRIEBERGEN IAMP- Als gevolg van de gladheid op de wegen heb ben zich vrijdagavond met name in het westen en in het centrum van ons land veel slippartijen voorge daan. maar zover gisteravond be kend zijn er geen ernstige ongeluk ken gebeurd. Later op de avond deed lichte re genval de gladheid geleidelijk ver dwijnen en rond halftwaalf waren de problemen voorbij. De sneeuwval speelde vrijdag niet alleen automobilisten, maar ook een piloot parten. Een Fokker Friendship van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij taxiede vrijdagmorgen op de vliegbasis Eindhoven naar een taxibaan. toen wielen van het rechter- hoofdlandingsgestel van de baan gleden. Volgens een woordvoerder van de KLM. de moedermaat schappij van de NLM. kostte het weinig moeite het toestel weer op de baan te krijgen. Het vliegtuig vloog daarna leeg naar Schiphol, waar het een inspectie zal ondergaan. Dc Friendship had juist een lijnvlucht vanaf Londen-Gatwick voltooid. Iran Er werd in Washington op gewe zen dat het in feite alleen om een voor bereidende maatregel ging om. als het zover is. de overdracht te vergemakke- lyken. Een deel van de operatie bestaat uit de overdracht aan Iran in Londen van 1,6 miljoen ounces goud, ter waarde van 1 miljard dollar. Dit goud was kort na de aanvang van de gyzellng door de VS bevroren. De resterende 1.2 miljard dol lar bestaat uit Amerikaanse staatsobli gaties uit Iraans bezit, die momenteel te gelde worden gemaakt Zowel het goud als de obligaties maken deel uit van de ruim 8 miljard dollar aan Iraanse tegoeden, die indertijd door Carter wer den bevroren De overeenstemming tussen Iran en de VS over de 2,2 miljard dollar als 'aanbe taling' voor de vrijlating van de 52 gijze laars - het geld wordt waarschijnlijk ge stort op een bank in Oostenrijk - was de belangrijkste hobbel op de weg naar een akkoord, dat vrijdag werd geno men Intussen hangt, naar verluidt, nog veel af van de opstelling van de grote Amerikaanse banken, die de terugbeta ling van omvangrijke Iraanse leningen ln het gedrang zien komen Is er daadwerkelijk en volledig over eenstemming tussen beide landen.dan is het zeer waarschijnlijk dat dc Ame rikaanse aanbetaling wordt gedaan op het moment dat in Teheran het vlieg tuig met de gijzelaars opstijgt. Waar heen de 52 Amerikanen dan worden overgebracht, is nog niet bekend. Het is trouwens erg onwaarschijnlijk dat de gijzelaars nog dit weekeinde wor den vrijgelaten. In Washington wordt eerder gerekend met dinsdag, de dag van de inhuldiging van Ronald Rea gan. Het ligt in de rede dat de eerste luchtha ven waar de gyzelaars. als het eenmaal zo ver is. zullen arriveren die van Al giers is - al was het om de Algerijnse regenng daarmee een symbolisch schouderklopje te geven voorde bemid delingsrol, die zij in het conflict heeft gespeeld Vervolgens zullen de vrijgela ten gijzelaars waarschijnlijk worden overgebracht naar Wiesbaden ln West- Duitsland. Daar beschikt Washington over een eigen ziekenhuis en uitgebrei de medische faciliteiten. COEVORDEN - De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft onder Coevorden een gasveld ontdekt van ongeveer 35 miljard kubieke meter. Volgens de NAM is het veld op een diepte van 3000 meter aangetroffen. De dagproduktie kan de komende zes tot acht jaar oplopen tot ongeveer acht miljoen kubieke meter. Al jaren geleden boorde de NAM gas aan onder Coevorden. Maar de maatschappij ging er destijds vanuit dat het om een veld van hooguit 10 miljard kubieke meter ging Intensieve verkenningsboringen van de afgelopen tijd loonden echter het bestaan van een veel groter veld aan Het gasveld dat de NAM nu ontdekt heeft, is qua grootte te vergelijken met dat van Ameland Om de produktie op gang te knjgen is de komende jaren een investering nodig van naar schatting 175 miljoen gulden. Er zullen dan ongeveer 40 putten moeten worden geslagen vanuit twaalf lokaties, aldus de NAM king. mr. J. Kneppelhout. is donderdag door hel ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag herinnerd aan de instructie, dat hij geen interviews mag geven zonder toestemming van het mi nisterie. Een woordvoerder van het de partement deelde vrijdag desgevraagd mee, dat Kneppelhout een telegram met die strekking is toegestuurd. Aanleiding voor de herinnering is. dat de ambassadeur de afgelopen dagen een aantal interviews heeft gegeven zonder toestemming vanuit Den Haag over de leverantie van duikboten aan Taiwan de daardoor ontstane proble men met de Volksrepubliek China De handel tussen Nederland en Tai wan zal zich dit jaar bijna verdubbe len. Dit heeft de ministerie van econo mische zaken van Taiwan, de heer Chang Kwang Shih, vrijdag gezegd toen hij de drijvende handelstentoon stelling 'Holland Expo' opende. Door onze wederzydse inspanning zal de handel in 1981 een waarde bereiken van een miyard dollar iruim twee mil jard guldeni in 1981. terwyl de verdere toekomst er zeer veelbelovend uitziet, aldus de Taiwanese minister De Tai wanese autoriteiten hebben met hel Nederlands Centrum voor Handels- bevordering afgesproken, dat er tydens het bezoek niet zal worden gesproken over de mogeiyke Taiwanese orders voor onderzeeers en onderdelen voor kerncentrales. Minister Van der Klaauw hield gisteren ztjr: nieuwjaarsreceptie Op de foto druk! de minister de hand van de Chinese zaakgelastigde Khao. Door verblijf in het buitenland was de Chinese ambassadeur Ding Xuesong afwe zig. De Amerikaanse onderhandelaars zou den, aldus president Carter's Juridisch adviseur Lloyd Cutler en Witte Huis- woordvoerder Jody Powell, de laatste hand leggen aan de tekst van een docu ment, dat in de loop van vandaag kan ONVRIJWILLIGE VERSTEKELING MADRID iDPAi - Een Marokkaanse havenarbeider uit Cassablanca heeft een onvrijwillig verblijf van 16 dagen in een container in een schip overleefd op een dieet van acht dadels, die hij toeval lig In zijn broekzak had. De havenarbeider deed eind vorig jaar een dutje in een container, en werd zon der dal iemand het merkte aan boord wn een Marokkaans vrachtschip ge hesen. Het schip deed de havens van Cadiz en Bilbao aan. terwijl de onfortuinlijke Marokkaan in het onderste ruim tever geefs om hulp riep. Pas toen het schip voor de tweede maal Cadiz binneliep werd de Marokkaan gevonden. Hij moest vermagerd en met vochtverlies in een ziekenhuis in Cadiz worden op genomen. worden gepubliceerd. Nog vannacht zou het stuk per telex naar Teheran worden gestuurd De Iraanse leiders zouden slechts nog akkoord hoeven gaan met de redactie van de tekst. De ontknoping van het 440 dagen oude gijzelingsdrama naderde vrijdag met steeds hogere snelheid. Met nog vierda gen te gaan tot de Inhuldiging van Ro nald Reagan als president van de VS. is naar in Washington verluidt. Jimmy Carter er alles aan gelegen nog voor de machtsoverdracht en ten koste van al les een akkoord met de Iranièrs te berei ken. Gisterochtend liet de Amerikaanse vi ce-president Walter Mondale weten dat de Amerikaanse regering bezig was „in uren te doen wat anders maanden had gekost" Maar de barometer gedroeg zich grillig. Tegen het middaguur ver klaarde woordvoerder John Trattner van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dat de VS en Iran de onderhandelingen „op geen stukken na" hadden afgerond. „Er Is nog een Ie- vensgrote kans dat de hele zaak mis loopt." aldus Trattner. Bankiers De verklaring van Trattner kwam op het moment dat in Washington en Al giers- Algerije bemiddelt tussen de VS en Iran - een internationale groep ban kiers betrokken werd bij de regeling van alle details omtrent het overma ken van de door Amerika bevroren Iraanse tegoeden. Om de weg daarvoor vrij te maken, heeft het Amerikaanse ministerie van financiën vrijdag toestemming gegeven voor de overdracht van 2.2 miljard dol lar (ongeveer 4.5 miljard gulden) aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1