PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZIGEUNERS IN HET HUIS VAN BEWARING Drie doden ongeval met marinevliegtuig Griekse tanker 'Stylis' blijkt oorzaak olieramp WEER PLUTONIUM ONTSNAPT IN FRANSE OPWERKINGSFABRIEK Registratie moeizaam karwei Niet in cel vandaag Koppelbazen lieten 900 Engelsen illegaal werken Sovjet-schip toch naar Antwerpen Teheran antwoordt Carter Opklaringen Opklaringen en geleidelijk minder sneeuwbuien Middaglemperatuuron geveer 2 graden. Krachtige noordwes- 224e jaargang no. 13 Vrijdag 16 januari 1981 HAZELDONK - Voor de groep zigeuners die drie dagen en nachten bivakkeerden bij de Neder lands-Belgische grensovergang Hazeldonk/Meer op de weg Breda-Antwerpen is de volgende verblijfplaats het huis van bewaring in Zwolle. Donderdagmorgen rond tien uur begon de rijkspo litie met het moeizame proces van registratie van de zigeuners. Zevenendertig zigeuners werden don derdag geregistreerd en naar het Zwol se huis van bewaring overgebracht. Hun acht auto's en vier caravans zijn in de buurt van de E-10 gestald. Donderdagavond bevonden zich vol gens een schatting van een woordvoer- ZWOLLE - Tijdens het verblijf in het Zwolse huis van bewaring worden de zigeuners niet opgesloten in cellen. Er zijn in het gebouw ruimten waarin de gezinnen kunnen worden onderge bracht. De groep is echter beperkt in de bewe gingsvrijheid. De mannen, vrouioen en kinderen zullen zich slechts binnen de muren van het uil 1739 daterende ge vangeniscomplex kunnen vertreden. Er wordt gezorgd voor voedsel, verwar ming en medische bijstand. Dat de groep helemaal naar Zwolle is ge bracht heeft te maken met het feit. dat justitie vrijwel nergens anders een af sluitbare en bewaakbare accommoda tie heefl om de illegaal in dit land ver blijvende vreemdelingen onder te bren gen Hoelang de zigeuners in Zwolle zullen blijven is zeer de vraag. Justitie zoekt naar een aanvaardbare manier waar- opzij naar hun land van herkomst kun nen worden teruggestuurd. Welk land dat is moet nog worden uitgezocht. energiedag Drs F Goudswaard van het Centrum voor Energiebesparing heeft donder dag in Goes een lans gebroken voor extra aandacht in het energlebespa- ringsbeleld op het verbruik van de in dustrie in de provincie. Ook beperking van het energieverbruik in openbare gebouwen in Zeeland ls nog mogelijk, aldus Goudswaard, die sprak op de Regionale E-dag In Goes. vnj De Italiaanse rechter Giovanni d'Urso is donderdag na een gevangenschap van 33 dagen door de Rode Brigades vrijgelaten. Met de invrijheidstelling van d'Urso is de politieke rust In Italië nog niet terug. In het debat over terro risme in het Italiaanse parlement vlo gen de partijen elkaar weer in de ha ren. De regering-Forlani zal de ver trouwenskwestie stellen PAGINA 7 ziekenhuisfusie De Raad voor de Volksgezondheid ln Zeeland gaat onderzoeken hoe zieken huizen elders samenwerken. Een com missie van onalhankelljke 'wijze man nen' moet proberen de op losse schroe ven staande samenwerking tussen de drie ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaan- deren te redden. hockey De Nederlandse hockeyploeg maakt een zeer goede kans op het veroveren van de Champions Trophy van het In ternationale hockeytoemooi van Ka ratsji Australië won van West-Dults- land en maakte Nederland daarmee onafhankelijk van de resultaten van de naaste concurrentie. Met de wed strijd tegen Engeland voor de 'boeg heeft 'Oranje' goede kansen. PAGINA 21 compensatieorders De concerns VMF-8tork, IHC-Hol- 'and. Rijn-Schelde-Verolme en Bos Kalis Westminster zijn nog ln de slag om het verkrijgen van Russische or ders als compensatie van de levering van aardgas door de SovjeUUnle. tiaar er zijn kapers op de kust. Nieuws uit Zeeland. 2, 5. 7 en 9. Binnen- en 13. Sport: 15. Kunst en cultuur: 18. Radio en televisie: 19. Financiën en economie: 21. Varia: 17. en buitenland: 3 der van de rijkspolitie ln Breda nog tus sen de 70 en 80 zigeuners aan de andere zijde van de grens. Vanmorgen vroeg gaat de procedure van het registreren verder. De woordvoerder verwachtte dat het proces vrijdag sneller zal verlo pen en dat de registratie van de totale groep op die dag kan worden afgerond De afwikkeling van de registratie liep uiterst moeizaam, omdat de zigeuners weigerden afzonderlijk de Nederlandse grens over te komen, maar alleen als groep toegelaten wilden worden. De zi geuners weigerden hun auto's te star ten en dat leidde er toe. dat de politie de auto's met caravans met takelwagens de grens over moest trekken. De wijze waarop en het tempo waarin de zigeuners Nederland weer binnen kwamen leidde tot geprikkelde reacties van de stichting ROM en de Belgische rijkswacht. Paul van Eeuwijk van de stichting ROM, die zich het lot van de zigeuners aantrekt, noemde het wegsle pen een 'schandelijke zaak' en de Belgi sche rijkswacht was weinig te spreken over het langzame tempo Zigeuners die met hun auto de grens waren overgesleept, werden door de rijkspolitie geregistreerd in een provi sorisch ingericht kantoortje. Volgens Paul van Eeuwijk komen de zigeuenrs in aanmerking voor een ver blijfsvergunning van de zogenaamde B-status (een status nauw verwant met de vluchtelingenstatus!. Argument zou' zijn dat de zigeuners afkomstig zijn uit landen van het oostblok. Een woordvoerder van het ministerie van justitie toonde zich nogal verbaasd over deze verwachting. ..Merkwaardig dat het bepleiten van de B-status nu ineens uit de lucht komt vallen, terwijl de problemen met deze zigeuners al da genlang gaande zijn", aldus de woord voerder. Het is volgens hem onwaar schijnlijk dat de zigeuners in Nederland kunnen blijven, omdat er aanwijzingen zijn dat verreweg de meeste illegaal m Nederland zijn. Er konden donderdag avond nog geen mededelingen gedaan worden uit welke landen de groep zi geuners precies afkomstig is. maar wel wilde de woordvoerder kwijt dat een groot deel uit Joegoslavië afkomstig is. Staatssecretaris Haars van justitie toonde zich donderdagavond in een te levisiegesprek weinig toeschietelijk ten opzichte van de zigeuenrs. „Ik moet ze wel uitwijzen, want ze zijn illegaal binnengekomen. Net als tegen iedere andere vreemdeling die illegaal ons land binnenkomt moet ik zeggen: „hel spijt me, u moet naar uw land terug", aldus mevrouw Haars. Een rijkspolitieman draagt een huilend zigeunermeisje naar een politiebus Het meisje zat eenzaam in de eerste zigeunerwagen die donderdag Nederland werd ingesleept NIJMEGEN - Een speciaal recherche team van de rijkspolitie Nijmegen heeft twee koppelbazen uit het Bcluw- se Bemmel gearresteerd, die hij 370 Duitse ondernemingen ruim 900 Engel se arbeiders te werk hadden gesteld. Voor slechts 10 procent van de Engelse werknemers betaalde het tweetal loonbelasting en de sociale premies. Tevens maakte het rechercheteam te gen 36 andere proces-verbaal op we gens medeplichtigheid, valsheid in ge schrifte en oplichting, Het betreffen de vertegenwoordigers van de koppelba zen (26). de directeur en een aantal per soneelsleden van een assurantie-verze keringskantoor in Nijmegen en 3 nep- dlrecteuren. die voor de koppelbazen op Duitse bodem gevestigde BV's be- heerden. Volgens de Nijmeegse politie hebben Nederlandse koppelbazen in West- Duitsland permanent zo'n 20.000 tot 25.000 Engelse arbeiders aan het werk. De koppelbazen verdienen daaraan ruim f8 miljoen per week. Omdat zij slechts een minimaal deel van hun werkelijke inkomsten aan de belasting dienst opgeven, wordt de Nederlandse Staat door de koppelbazen wekelijks voor een bedrag van f 4 miljoen opge licht. Op jaarbasis is dit f200 miljoen De Lev Tltov' op de rede van Vlissmgen VLISSINGEN - Het Russisch onderzoekingsschip Lev Titov' (1100 brtl passeerde donderdagmiddag om drie uur de rede van Vlissingen, op weg naar Antwerpen. Het ministerie van buitenlandse zaken liet het district Scheldemond van de dienst scheepvaart en maritieme zaken (ex-rijksloodswezen) in Vlissingen 's morgens weten dat het schip mocht doorvaren, nadat afgelopen zondag toestemming voor een loods was geweigerd. Het schip had namelijk vergeten een zogenaamde 'di plomatieke toestemming' aan te vragen, die nodig is voor elk buitenlands schip, dat niet tot de koopvaardij behoort. Donderdagmiddag kreeg de Belgische loods wel toe stemming om aan boord te gaan van het schip, dat zon der loods vanuit zee naar Vlissingen was gekomen, om dat de zeeloodsen hun diensten moesten staken in ver band met de harde storm. De Lev Titov' wordt door Rusland een onderzoekingsschip genoemd, uitgerust voor het opsporen en volgen van satellieten. De NAVO rekent het vaartuig, dat oorspronkelijk een koopvaardij schip is geweest, echter tot de oorlogsschepen, m ver band met de uitrusting aan boord ZWEEDSE KUSTWA CHT MELDT: 'Van onze correspondent STOCKHOLM - Laborato riumproeven, genomen door de Zweedse kustwacht, heb ben uitgewezen dat de Griekse tanker Stylis verantwoorde lijk is voor de ernstige oliever vuiling van de Noordzee, twee weken geleden. De resultaten worden momenteel vergeleken CAP DE LA HAGUE - In de nucleaire opwerkingsfabriek te Cap de la Hague bij Cherbourg in Frankrijk is afgelopen zaterdag drie kilo plutonium in vloeibare vorm ontsnapt omdat de leiding waar te veel druk op stond, ging lekken. De fabriek is daarop stilgelegd en pas woensdagmorgen zijn de werkzaamheden hervat. Dat meldt het Franse dagblad 'Liberation'. De directie van de fabriek heeft hierover niets gezegd. Volgens de krant heeft een werknemer zaterdag - op het moment dat journalisten de fabriek bezochten na de brand dinsdag er voor - een plas ontdekt met een uiterst radio-actieve vloeistof Bij onderzoek zou zijn gebleken dat daar ongeveer drie kubieke meter van was ontsnapt Per liter zou in die vloeistof 26 gram ura nium en éen gram plutonium zitten. Niemand heefl bij dit incident - het zevende binnen een jaar - eem overdosis aan straling opgelopen De oorzaak van de brand vorige week in de fabriek is nog niet bekend. Evenmin is bekend wat er precies ontsnapt is en wat de gevolgen ervan zijn. De directie houdt het erop. dat alleen caesium-137 is ontsnapt in een mate die geen gevaar oplevert. De vakbonden hebben daarentegen het ontslag van de directie van de fabriek geëist Ze verwijten de directie geheimzinnigheid en het achterhouden van informatie. Volgens de vakbonden hebben zeker 400 mensen blootgestaan aan een straling, die hoger was dan het maximum toelaatbare. De directie ontkent dat. Drie men sen zouden voorts ernstige radio-actieve besmetting hebben opgelopen De socialistische fractie in de assemblee Nationale (de Franse tweede kamen heeft inmiddels laten weten te zullen aandringen op een parlementair onderzoek naar de oorzaken van de brand, ae gebeurtenissen daaromheen en de consequenties ervan. Zoals bekend worden in de Cogema-opwerkingsfabriek in Cap de la Haque ook de splijtstofelementen uit de Borselse kerncentrale behandeld. met die van Engelse laborato ria, maar duidelijk is dat de dood van tienduizenden zeevo gels langs de Scandinavische en Nederlandse kust (150.000 in Scandinavië en 3000 tot 5000 in Nederland) is veroorzaakt door olie van de Stylis. De ka pitein van het schip blijft ech ter ontkennen op volle zee olie te hebben geloosd of de tanks te hebben schoongespoeld. Volgens de Zweedse rapporten is de olie die op de dode zeevogels werd aange troffen identiek aan de monsters die men op het Griekse schip heeft geno men Ook een onderzoek van het Neder landse Rijksinstituut voorde Zuivering' van Afvalwater (RIZA) heeft bij een on derzoek de oliesoort geïdentificeerd als afkomstig uit de Stylis. De agent van het Griekse schip. August de Meijer uit Vlissingen. heeft begin ja nuari ontkend dat de Griek iets te ma ken zou hebben met de olievervuïhng. Na zijn terugreis van Noorwegen kwam de tanker 5 januari in de haven van Vlis singen aan voor nader onderzoek. Vol gens de agent was de onschuld van de Mitister Braks van landbouw en vis serij is bereid om onder bepaalde voor waarden een overheidsgarantie te ver lenen voor een lening aan het particu liere bedrijfsleven voor verbetering i an de prijs van IJsselmeerbaars Griek bewezen na monsters die de En gelse zeevaartpolitie uit de tanker had genomen. Die kwam volgens hem niet overeen met de olie op zee. Dinsdag 6 januari kreeg het schip van de reder or ders leeg naar Gibraltar te gaan. in af wachting van een nog nader aan te wij zen ladmgsbesteinming. GLADDE WEGEN IN HET HELE LAND DREIBERC.EN (ANP)- In het hete tand waren de wegen donderdagavond zeer glad. Weliswaar was er door rijkswa terstaat gestrooid, maar volgens de rijkspolitie in Driebergen zijn de we gen daarna door opvriezen weer glad geworden. Op veel plaatsen waren beide rijstroken van de snelwegen dichtgesneeuwd. Vaak sneeuwde het wegdek na het strooien van zout weer onder. Uit het hele land kwamen donderdagavond bij de centrale verkeersdienst meldingen binnen van kleine ongevallen. Ernstige ongevallen hadden zich voor zover gis teravond laat bekend niet voorgedaan, aldus de woordvoerder DEN HAAG - Een ongeluk met een At- lantic-patrouillevliegtuig van de Ko ninklijke Marine heeft donderdag drie doden geëist. De negen andere beman ningsleden konden door reddingsheli kopters van de Britse marine uit het water van de Atlantische Oceaan. 130 kilometer ten noordwesten van Ier land. opgepikt worden. De drie omgekomen marinemensen zijn de ongehuwde sergeant-vlieger M H. Vos (26i uit Huizen, de korporaal konstabel W. W. Voorneman (33) uit Katwijk aan Zee, gehuwd en vader van twee kinderen, en de eveneens gehuwde korporaal-fotograaf R F. Sittrop (33) uit Hoogvliet. Vllegtuigcommandant was luitenant-ter-zee der 2e klasse (oudste categorie) T. L. D Postma uit Delft. Het ongeluk gebeurde rond elf uur Ne derlandse tijd. De eerste vlieger, een van de negen overlevenden, meldde dat er problemen waren met de besturing van het toestel, waardoor hij het niet goed onder controle kon houden. Daar na besloot hij op zee te landen ..Dat gebeurde met een harde klap", zo ver klaarde hij gisteravond. Kort nadat de Atlantic op zee zijn nood- lading had gemaakt, werd door de Brit se luchtmacht en marine een groot scheepse reddingsactie gestart. Rond drie uur haalden helikopters ne gen van de 12 bemanningsleden uit het water. Kort daarop werden de licha men van de drie omgekomen beman ningsleden geborgen. De overlevenden bevonden zich in twee vlotten, die drie uur op zee hebben rondgedobberd. „De drie konden de vlotten niet meer tijdig bereiken, omdat die te snel van het vliegtuig afdreven. Door de kou van het water bevangen, zijn zij vermoede lijk verdronken", verklaarde luite- nant-ter-zec Postma. Na hun overbrenging naar het Altna- gelvin-ztekenhuis in Londonderry (Noord-Ierland) bleek dat één van de geredden lichte brandwonden had Hij werd per brandcard het ziekenhuis bin nengebracht. De anderen hadden slechts last van flinke koude-verschyn- selen „Geen van ons heeft echt letsel", aldus Postma vanuit Londonderry De Atlantic, afkomstig van de marine basis Valkenburg bij Leiden, maakte een patrouillevlucht boven de Atlanti sche Oceaan. Daarbij had het enkele malen zeer dicht boven het hypermo derne Russische vliegdekschip ..Kiev" (43000 toni gevlogen, dal - geëscor teerd door twee Kresta-klasse kruisers - op enkele honderden kilometers af stand rondvoer. Een reddingshelikopter van de Britse marine brengt geredden r liegtuig in Noord-lerland aan wal. nhet Nederland- WASHINGTON (REUTERDPA» UPI) - Washington heeft beves tigd, dat de Amerikanen donder dagavond in Algiers het Iraanse antwoord op hun voorstellen voor de vrijlating van de gijzelaars heb ben ontvangen. De mededeling werd gedaan door het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken. Het antwoord vormt nu onderwerp van studie door de Amerikaanse delegatie in Algiers en functiona rissen in Washington en zolang de ze nog niet is afgerond kunnen wij met voorspellen of het de bij de gij zelingskwestie betrokken) partijen in staat stelt de resterende me ningsverschillen uit de weg te rui men. zo zei woordvoerder Jack Cannon van hel ministerie van bui tenlandse zaken Hij noemde het antwoord 'belangrijk'. In Teheran dreigde na het nieuws over de ontr vangst van het Iraanse antwoord de Iraanse regeringswoordvoerder Behzad Nabavi die speciaal is be last met de gijzelingskwestie, aan het begin van de Iraanse macht van donderdag op vrijdag met af breken van de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de gijzelaars, als Washington met voor het eind van de dag (vandaag) zou beginnen met het overmaken van Iraanse gelden en andere activa naar Algerije

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1