PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zigeuners mogen België niet in Overval op bejaard echtpaar Schoondijke Van Agt lijsttrekker van CDA 1 m e Eerste aflevering PZGkinderkrant BETROUWBAARHEID WATER LAAT ERG TE WENSEN OVER Zwartkruis stapt op DE JAGER-TOLHOEK TERUGKEER NEDERLAND VERHINDERD vandaag Irak meldt overwinningen TWEE DADERS NOG SPOORLOOS Opklaringen Enkele regen- of sneeuwbuien, maar ook opklaringen. Middagtemperatuur rond 4 graden tot krachtig afnemende vrind. 224e jaargang no. 10 Dinsdag 13 januari 1981 moriKe zaterdag van 10.00-12 00 KEUKENS MIDDELBURG Korte Noordstraat i. Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 ut 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG (ANP) - Een deel van de zigeuners die zondagavond uit Zeist zijn vertrokken heeft maandag tevergeefs geprobeerd België in te komen. De groep van ongeveer 15 wagens werd aan de Belgische kant van de grensovecgang op de E-10 (Breda-Ant werpen) door de Belgische politie opgevangen en overgebracht naar de post van de rijkswacht bij het plaatsje Brecht, enkele kilometers voorbij de grens op Belgisch grondgebied. Volgens een woordvoerder van de post was de groep aangehouden omdat ge probeerd was de grens clandestien te passeren. Enkele uren later werd de groep onder escorte van zowel Belgi sche als Nederlandse agenten weer naar de grensovergang teruggebracht. Terwijl de groep door de Belgische rijkswacht in het plaatsje Brecht werd vastgehouden, telefoneerde zigeuner koning Koko Petaio met het Neder landse ministerie van justitie. Volgens zijn zeggen kreeg hij te horen, dat de groep Nederland niet in mag zonder gel dige papieren. Staatssecretaris Haars van justitie verklaarde maandag voor de NCRV-radio dat niet eens bekend is of de groep dezelfde is die zondagavond uit Zeist vertrok. „Wij laten ze niet toe als we niet weten wie ze zijn en dat moet blijken uit hun papteren", aldus de staatssecretaris. Na zijn gesprek met het ministerie heeft. Petaio contact op genomen met de Belgische procureur des konings in Turnhout, vergelijkbaar met een Nederlandse hoofdofficier van justitie. Deze zegde toe een regerings commissaris naar de groep te zullen sturen. Deze was gisteravond laat nog niet gearriveerd. Volgens Paul van Ecuwijk van de stichting ROM zit de helft van de oor- compostbedrijf De gemeenteraad van Tholen gaat in principe akkoord met de vestiging van het Limburgse compostbedrijf CNC ln Tholen. Voorwaarde voor de komst van de fabnek is dat de bezwaarschrif ten die zijn Ingediend eerst voUedlg worden afgehandeld. PAGINA 3 looningreep Minister Albeda van sociale zaken zal opnieuw Ingrijpen ln de Ionen als werkgevers en werknemers ln het ar beidsvoorwaardenbeleid voor dit Jaar afwijken van de op 1 Januari Ingestelde loonmaatregel. Alleen voor vuU en zwaar werk mag een kleine verhoging van de lonen worden toegepast Vol gens Albeda ls er geen ruimte voor maatregelen die het verwachte koop krachtverlies beperken PAGINA 7 autoverzekering Op de tarieven voor autoverzekerin gen ln Zeeland kan een korting van vtjfUen procent worden toegepast Uit een onderzoek ls gebleken dat auto mobilisten ln Zeeland en nog enkele andere delen van het land een gunsti ger risico vormen dan het landelijk ge middelde. De verzekeringsmaatschap pijen die nog niet met dit gegeven re kening houden worden verzocht hun premies te verlagen PAGINA 13 vrouwenarbeid Het Internationale arbeidsbureau van de Verenigde Naties maakt zich be zorgd over de arbeidssituatie van de vrouw. De groeiende toepassing van elektronica ln de handel en kantoren zou een groot aantal banen overbodig maken die voomameli) k door worden bezet chantage Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat Is door het Antil liaanse statenlid Fred Elstak beschul- i dlgd van chantage met ontwikkelings gelden Mevrouw Smit-Kroes zou heb- J ben gedreigd met stopzetUng van de I hulp ter bescherming van de landings rechten van de KLM PAGINA 19 economie De Nederlandsche Bank noemt in het derde kwartaaloverzicht van 1980 als 1 belangrijkste tendenzen ln de Inzin king van de economische activiteit, de stagnatie van de groei van de con sumptieve vraag, afzwakking van de bedrijfsinvesteringen en teruggang van de buitenlandse vraag. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 18. Financiën en economie: 19. Varia 17. spronkelijke groep inmiddels in Pa rijs, maar hebben zij alsnog besloten weer terug te keren naar de rest van de groep. Deze zigeuners zouden de grens met België zondagavond en maandag morgen individueel zijn overgegaan, om op die manier aanhouding te voor komen. Aan het begin van de avond blokkeer den de zigeuners de weg in beide rich tingen. waardoor files van drie tot vier kilometer ontstonden. De rijkswacht maakte de weg weer vrij, maar het ver keer richting Nederland kwam pas weer op gang nadat de rijkspolitie de ver scherpte controle van papieren van voertuigen uit Beigie opgaf Door het Nederlandse ministerie van justitie toegezegd overleg tussen amb tenaren van dat departement met Bel gische collega's had gisteravond laat nog niets opgeleverd. GENEVE (DPA/AFP) - Twee dagen voor de conferentie over Namibië afge rond moet worden, lijken de bespre kingen op een dood punt te zijn aange land. Swapo-lcider Sam Nujoma zei maandag tot de pers dat er geen voor uitgang wordt geboekt. Ook andere deelnemers aan de conferentie lieten zich sceptisch uit over het verloop van de besprekingen. DRIEBERGEN (ANP) - In de loop van maandagmiddag heeft het verkeer in vrijwel het hele land hinder onder vonden van sneeuwval. Problemen deden zich bijvoor beeld voor bij de Rotterdamse Van Brienenoordbrug. Aan beide zijden konden vrachtwagens door de glad heid de brug niet meer opkomen en ais gevolg hiervan ontstonden flinke files. Verder deden zich op tal van plaatsen slippartijen voor, maar voor zover bekend was daarbij niemand om het leven gekomen. Na vier uur werden de problemen gelei delijk minder, doordat de sneeuw vanuit het noorden overging in regen Zware sneeuwval heeft maandag ook in de rest van Europa geleid tot stremmingen in het spoor- en wegver keer. Duizenden automobilisten kwamen door de sneeuw vast te zitten. De Franse politie haalde met behulp van helikopters een groot aantal gestrande treinreizigers uit een trein in de buurt van Toulouse. In het zuiden van Frankrijk bezweken hoogspannings kabels onder het gewicht van de sneeuw. De bezweken kabels blokkeerden enkele snelwegen en honderden au to's kwamen daardoor uren vast te zitten In het noorden van West-Duitsland veroorzaakte het winterweer het afgelopen weekeinde 170 verkeersonge lukken. Hierbij zij in drie mensen omgekomen en twintig gewond, aldus de politie Ook Spanje bleef niet gespaard voor het slechte weer. Duizenden forenzen probeerden maandag tevergeefs Madrid te bereiken. De wegen waren door sneeuwval echter onbegaanbaar en in het noorden en midden van Spanje ondervond ook het treinverkeer veel hinder van de sneeuw. Instrument van onrecht VLISSINGEN - Vandaag verschijnt het eerste nummer txin de PZC-kinderkrant De Krullebak. De PZC speelt daarmee als een van de eerste kranten in Nederland in op ontwikkelingen die het kind vroeger met het verschijnsel 'krant' vertrouwd willen maken. De Krullebak mikt op het lezerspubliek van tien tot dertien jaar PZC-redacteuren en mensen uit het onderuAjs stellen deze krant samen. Maandelijks (in principe de tweede dinsdag) zal De Krullebak als een inlegkrant in de PZC 'meerdaaien' De krant is vier weekend-pagina's 1dal is twee PZC- pagina'sgroot. Daarin wordt informatie over allerhande onderwerpen - zoals in de PZC - gegeven, maar dan op het niveau van de kinderen. De kinderen kunnen ook in De Krullebak adverteren. Voorlopig krijgen alleen de PZC-abonnees op Walcheren De Krullebak. Later is uitbreiding tot de andere verschljningsgebieden van de PZC mogelijk. SCHOONDIJKE - Twee onbekende mannen hebben maandagavond een bejaard echtpaar in Schoondijke onder bedreiging van een mes overvallen en beroofd. Ze verdw enen in een blauwe Datsun met Nederlands kenteken, en namen een porte feuille met ruim 600 gulden en een kistje met zilver en goud mee. Maandagnacht ontbrak van hen nog elk spoor. BEIROET (REUTER) - Iran heeft maandag laten weten dat het het grootste deel van de door de Irakezen veroverde gebieden heeft veroverd in een 'meedogenloze' tankslag en straal jager -en parachutistengevechten in de loop van het afgelopen weekeinde. Twee Iraakse bataljons waren vernie tigd en honderden Iraakse soldaten wa ren gevangen genomen in de Iraanse provincie Khoezestan. Het nieuws van de herovering van het Iraanse grondgebied werd bekend ge maakt door president Bani-Sadr en het Iraanse persbureau Pars maakte mel ding van de vernietiging van twee Iraakse bataljons ln de Iraanse oliepro vincie Khoezestan en de gevangenne ming van 412 Iraakse soldaten. Irak bleef er echter bij dat zijn troepen in alle gevechten de overwinning hebben ge haald Het echtpaar, de 72-jarige A. van der Meulen en zijn 70-jarige echtgenote M werden niet door de overvallers ge wond. Direct na de melding bij de rijks politie in Oostburg werd de directe orti- geving van de Damstraat in Schoondij ke afgezet en de bootdiensten in Bres- kens en Perkpolder ingelicht De overvallers belden omstreeks kwart over acht aan bU de woning van het echtpaar. Een van hen zei pech te heb ben met zijn auto en wilde telefoneren Hij werd binnengelaten, en terwijl hij met het echtpaar n3ar een garage zocht ln het telefoonboek, stapte de tweede overvaller binnen. Hij haalde een mes te voorschijn en dwong het echtpaar op stoelen in de keuken plaats te nemen. Daar werden ze met behulp van de ka- potgesneden telefoonkabel, dassen en sjaals vastgebonden. Terwijl een over valler de man en vrouw met het mes in bedwang hield, zocht zijn metgezel het hele huis af. waarbij aanzienlijke rava ge werd aangericht. Na ruim tien minuten verdween het tweetal door de achterdeur. De vrouw wist zich na enkele minuten los te wur men en liep direct naar de buurvrouw, die de politie inschakelde. Eén van de overvallers was vermomd met een bivakmuts. De ander had een wollen muts op. en draalde na zijn bin nenkomst ln de woning nog een sjaal om zijn gezicht Het geschrokken echtpaar kon een vrij goed signalement aan de politie geven Het onderzoek, waarbij ook de Belgi sche BOB werd ingeschakeld, had bij het sluiten van deze editie nog geen re sultaten opgeleverd. Volgens een zegs man van de rijkspolitie wordt de speuractie naar de twee overvallers en hun blauwe Datsun de hele nacht voortgezet Schrik Dc schrik zat er maandagavond laat nog goed in bij het overvallen echt paar. Dc voordeur kan niet meer open, omdat de overvallers de deur achter zich sloten toen ze binnenkwamen. Nog aangedaan door de gebeurtenis- <Slot pagina 5 kolorn 7) DEN HAAG - Grondwater is als bron voor drinkwater veel minder betrouwbaar dan tot nu toe is aangenomen. Recente gevallen hebben aangetoond, dat rekening moet worden gehouden met chemische verontreiniging van het grondwa ter. Een intensieve controle bij het gebruik van grondwater als drinkwater is dan ook noodzakelijk. Dat staat in een rapport van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne, dat naar de kwaliteit van het grondwater een on derzoek heeft ingesteld. De verontreiniging van het grondwater wordt met name ver oorzaakt door de stofTen trichloorethyleen en perchloorethy- leen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat bij een groot aan tal pompstations een te hoge concentratie van verbindingen van die stoffen in het grondwater voorkomt Een concentra tie van één microgram per liter is aanvaardbaar, maar in veel gevallen schommelden die concentraties van één tot tien microgram De hoge concentraties zijn volgens het rapport een gevolg van lozingen van chemische afvalstoffen, die in de afgelo pen jaren hebben plaatsgevonden. Maar ook via de lucht (regenwater) komen deze concentraties- weliswaar in min dere mate-voor. De enorme toename van deze stoffen in de afgelopen dertig jaar is veroorzaakt door de produktiegroei in met name de chemische industrie. De grootste verspreiders van de sloffen trichloorethyleen en perchloorethyleen zijn de papierwarenindustrie. metaalbe drijven, fabrieken voor elektrische motoren, wasserijen, ver verijen, emballage-industrie en produktlebedrijven van che mische bestrijdingsmiddelen DEN HAAG - Jan Zwartkruis heeft ontslag genomen als bonds coach van de KNVB. Hij heeft het bestuur van dc Voetbalbond maandag verzocht hem per 15 ja nuari te ontheffen van zijn con tractuele verplichtingen, die lie pen tot 1 Juli 1982. Het bestuur van de KNVB heeft dc ontslagaanvra ge aanvaard. De Nederlandse voetbalwereld rea geerde verrast op het besluit van Zwartkruis. Temeer daar de KNVB ruim een week geleden ln Uruguay - toen flink gespeculeerd werd over het mogelijke vertrek van de bondscoach - een verklaring uitgaf dat hij normaal zijn contract zou uitdienen Zwartkruis ls vier jaar ln dienst geweest van de KNVB. Meer nieuws over en reacties op het ontslag van Zwartkruis op sport pagina 15. tVan onze parlementaire redactiei UTRECHT - Het partijbestuur van het CDA heeft maandag in Utrecht offi cieel voorgesteld mr. A. A. M. van Agt te benoemen tot lijsttrekker van het CDA. Van de 90 uitgebrachte stemmen waren er 74 voor Van Agt. Er waren door het dagelijks bestuur van het CDA geen andere kandidaten voorge dragen. De partijraad van het CDA zal nu op 31 januari een definitieve voordracht op maken. waarover uiteindelijk het ver kiezingscongres van het CDA op 21 fe bruari de eindbeslissing zal nemen. Volgens CDA-voorzitter Bukman heeft premier Van Agt zich bereid verklaard in zee te gaan met het verkiezingspro gramma. zoals dat binnenkort door partijraad en congres zal worden vast gesteld. CDA-fractleleider Lubbers voegde eraan toe ervan overtuigd te zijn dat Van Agt dat programma ook. zoals het vastgesteld wordt, in de ver kiezingsstrijd en daama zal verdedi gen. Dat betekent volgens de CDA-top dat Van Agt zijn bezwaren legen enkele punten uit het ontwerpverkieztngspro- gramma van het CDA niet ten koste van alles overeind zal houden Het hui dige kabinetsbeleid, waarop die bezwa ren van Van Agt zijn gebaseerd, zal vol gens voorzitter Bukman ook geen inzet mogen zijn van de verkiezingen. Het gaat hierbij met name om de op vattingen van Van Agt dat er in Neder land nieuwe kerncentrales gebouwd moeten worden, terwijl het CDA-pro- gramma zich daar - in elk geval voor de komende kabinetsperiode - tegen uitspreekt. Voorts vindt Van Agt dal tijdens de komende kabinetsformatie niet beslist mag worden over de mo dernisering van de kernbewapening. Ook daarover bestaan binnen het CDA verschillen van opvatting. Van Agt heeft in elk geval wel zijn zin gekregen waar het de economische groei betreft. Hij heeft zich tot nog toe uitgesproken tegen de zijns inziens te optimistische verwachtingen over de economische groei uit het CDA-pro- gramma. Dat spreekt van 2.5 procent groei, terwijl Van Agt 0.5 procent al veel zou vinden. Het partijbestuur heeft nu - mede op grond van de meest recente, sombere economische cijfers - de groeiverwach ting van 2.5 procent losgelaten Dit cij fer gaat omlaag, al wilde partijvoorzit ter Bukman nog niet zeggen met hoe veel Het ontwerpverkiezingsprogram- ma zal de komende dagen ingrijpend moeten worden herschreven. Op dit punt is er dus met Van Agt geen ver schil van memng meer. CDA-leider Lubbers verklaarde na af loop van de vergadering van het partij bestuur dat hij - ondanks verzoeken daartoe - al vóór Kerstmis heeft laten weten geen kandidaat te willen zijn. Volgens Bukman is Van Agt het eens met de stelling van het partijbestuur dat na de verkiezingen een volstrekt open situatie zal ontstaan, waarbij ge streefd zal worden naar een zo breed mogelijk parlementair draagvlak voor het nieuwe kabinet deel één van De Onder gang', het ln 1965 versche nen standaardwerk van dr. J Useêö Presser over de vervolging en jSgaasd vernietiging van meer dan honderdduizend Nederland sejoden door de nazi's, citeert de schrij ver een hoge ambtenaar Deze betuigde achteraf spij t. omdat hij in 1940 de zoge heten Ariërverklaring had onderte kend Als excuus voor zijn handelwijze voerde hij aan ..Het lag eigenlijk een beetje in de toenmalige sfeer, dat het wél gebeurde Het lijkt er op. dat veer tig jaar later 'de sfeer of wat daar ook voor door moet gaan. hier en daar weer aanwezig is. Uit de samenleving komen ln elk geval signalen, die ln die richting •wijzen. Al sinds enkele jaren wordt ge sproken over niet-joodverklaringen van bedrijven, die zaken doen met Ara bisch sprekende landen. Eén concreet geval heeft zich zeer onwangs aange diend: na een beschuldiging van het so cialistische tweede-kamerlid Harry van den Bergh, gaf RSV-directeur ir. A. Stikker impliciet toe. dat zijn bedrijf met niet-joodverklaringen werkt Zon der het beestje bVJ de naam te noemen, schreef Stikkej in een open bjief aan het kamerlid, dat er ..Voorschriften en voorwaarden zijn. zeker ln Arabische landen, waaraan men moet voldoen om opdrachten te verkrijgenOmwille van wat wordt genoemd behoud van werkgelegenheid, is de RSV-topman bereid ten aanzien van z(jn werknemers discriminerende maatregelen te ne men. Want dat ls een niet-joodverkla- ring Een cynische en pragmatische be nadering. die principieel als verwerpe lijk van de hand moet worden gewezen, zeker tegen de achtergrond van wat tussen 1940 en 1945 in Nederland is ge beurd In de nagelaten stukken van de begin 1945 in hetsconcentratiekamp Ber gen Belsen om het leven gekomen vol- kenrechtskundige prof. mr B. M. Tel- ders werd de Ariërverklaring 'een on waarachtig paperas genoemd, dat slechts kon worden beschouwd als een instrument an onrecht' Dat zou van daag geschreven kunnen zijn naar aan leiding van de nlet-joodverklaring waarvan een aantal Nederlandse be drijven zich b(j tijd en wijle bedient. Wie zich echter anno 1981 met zoiets als een nletjoodverklaring inlaat, gaat niet al leen voorbij aan alle verschrikkingen die de Nederlandse (en andere) joden in de oorlog hebben ondergaan, maar hij begeeft zich bovendien op het hellende vlak van opportunisme en discrimina tie. Terecht heeft de centrale onderne mingsraad van RSV in het afgelopen weekend afstand genomen van de ver klaring van zijn topman Stikker De werknemerertegenwoordigers laten er geen twijfel over bestaan: wie op die voorwaarden zaken wil doen met RSV moet vastbesloten worden afgewezef Klare taal, die de bedrijfsleiding tot de zijne zou dienen te maken Een veelgehoord argument van voor standers van zaken doen onder dit soort voorwaarden is, dat niemand van de betrokkenen het als ontoelaatbaar aanvaardt Niet de leiding van hel be drijf en niet degenen die er op uit wor den gestuurd met de nlet-joodverkla ring in hun zak. Kennelijk zijn dc eigen argumenten zó overtuigend, dat niet wordt ingezien, dat een principiële en ethische grens wordt overschreden Be toogd wordt voorts, dat niet zonder meer voorbij kan worden gegaan aan de leus. 's lands wijs. 's lands eer. En ten slotte; in een toch al moeilijke concur rentiepositie tellen de argumenten van de werkgewegenheid dubbel zwaar. Toegegeven, hetsztjn stuk voor stuk harde, zakelujke argumenten, due los van alle emoties, zonder enige terug houdendheid mogen worden gehan teerd Het siert een werkgever als hij rekening houdt met de zeden en ge woonten in het lafd, waarmee hij zaken doet De concurrentie een slag voor blij ven is altijd een pluspunt en de werkge legenheid als prioriteit nummer een stellen is een vanzelfsprekendheid. Maar niet ten koste van awles. Er zijn grenzen. En als die grenzen overschre den dreigen te worden, dient te worden ingegrepen Als het soort verklaringen ali eerder genoemd ter sprake komen, is de uiterste grens bereikt. Noemen, overwegen en verwerpen dient dan het motto te zijn In de oorlog 1940-1945 zijn er tal van Nederlanders geweest, die met de ene hand de Duitsers steunden, bijvoorbeeld door behulpzaam te zijn bij de bouwsvanskustverdedigmgswer- ken. en met de andeje hand iets voor de ondergrondse deden, vaak finankueel op de been hielden. Xet dit laalstes- meenden zij zich het eerste te hebben schoongewassen Zo eenvoudig lag en ligt het echter nog steeds niet. Een niet- joodverkwaring omwille van een stuk onzekere werkgelegenheid, het verlies aan respect en geloofwaardigheid, het vertrappen van principes: het is een heilloze weg. die onherroepelijk tot er ger leidt Met dezelfde argumenten kunnen alle buitenlandse wejknemers in eén klap de grens worden overgezet, kunnen we onze Surinaamse en Antil liaanse rijksgenoten terugsturen Eén stap verder en alle uit Zeeuwsch-Vlaan deren afkomstige Vlissingers worden over de Westerschelde gezet. Inder daad, een absurd idee. maar een ln feite niet anders dan logisch de weg volgen van de niet-joodverklarlng Eind deze maand zal de tweede ka mer een debat houden over het on gezonde verschijnsel van de Arabische boycot en alles wat daaruit voortvloeit, Een krachtige stellingneming tégen kan een steun in de rug zijn voor diege- (Slot zie pagina 3 .knlnm 1i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1