Watermaatschappij ziet af van aankoop 't Zeepe Bol9 van kerncentrale Borssele voldoet aan eisen van dichtheid Woonwagenbewoners bezorgd over centrale autoberging Provincie vraagt gemeenten om subsidie voor kruiswerk Chemische middelen in de toekomst minder belangrijk TEVEEL EISEN EIGENAAR Bezwaren tegen LPG-pomp te Philippine Openbaar vergaderen over Cogérna kan niet' Inwoner Renesse beboet wegens vernielen natuur PROEF IN KADER VAN REVISIEPERIODE ZATERDAG 10 JANUARI 1981 Daarop heeft de bv Landgoed afwijzend commissarissen noemde het erg jam- gereageerd en dat was aanleiding om af mer dat de onderhandelingen over de te zien van de aankoop door WMZ. aankoop van de Zeepeduinen stuklie- Voorzitter W. Don van WMZ's raad van pen. „Anderzijds zijn inmiddels onze GOES - De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) ziet af van de aankoop van de Zeepeduinen, een waardevol natuurgebied in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Volgens de leiding van het nutsbedrijf zijn er door de eigenaar van de Zeepeduinen, de bv Landgoed Slot Haamstede, teveel onverteerbare eisen gesteld. De eisen kwamen erop neer dat de aanvankelijke vastgestelde aankoopprijs met ongeveer 20 procent moest worden verhoogd. „Dit niettegenstaan de teruglopende grondprijzen", aldus de Watermaatschappij. Over de aankoop van het duingebied is In het verleden de nodige deining ont staan. Met name van de kant van de natuurbescherming rees sterk verzet tegen de plannen van WMZ om tot aan koop over te gaan. Naar de mening van de natuurbescherming behoorde een waterleidingbedrijf zich met (met geld van de gebruikers, oftewel de gemeen schap) te richten op natuurbeheer. WMZ daarentegen stelde dat de aan koop nodig was om het waterwingebied in de Schouwse Westhoek beter te kun nen beschermen en te vrijwaren van on gewenste activiteiten. Al in oktober 1978 werd er tussen WMZ en de bv Landgoed Slot Haamstede een begin sel-overeenkomst gesloten. Daaraan was vijfjaar onderhandelen vooraf ge- In de beginsel-overeenkomst (door WMZ aangeduid als 'Letter of Intent')" was ervan uitgegaan dat de juridische oplevering van de Zeepeduinen uiter lijk op 1 juli 1979 een feit zou zijn. Toen dat niet mogelijk bleek, verklaarde de Watermaatschappij zich onder meer bereid de clausule over de prijsindex nog tot eind 1979 te laten doorlopen Naar de mening van het nutsbedrijf zijn erdoor de eigenaar van de Zeepeduinen steeds verdergaande voorwaarden van juridische, fiscale en beheerstechnische aard bedongen. Zo zou onder meer het meerderheidsbelang dat de WM.Z zou krijgen in de bv Landgoed Slot Haam stede, uiteindelijk aanzienlijk minder worden dan de oorspronkelijk overeen gekomen 90 percent. Door de water- maatschappy is eind 1980 aan de lei ding van de bv Landgoed Slot Haam stede een laatste akkoord' voorgesteld SAS VAN GENT - Tijdens eèn hoorzit ting in het gemeentehuis in Sas van Gent vrijdag, zijn twee bezwaren inge diend tegen dc hinderwetaanvraag van pomphouder H. Saey uit Philippi ne voor een LPG-pomp. De bezwaren zijn afkomstig van omwonenden en hebben betrekking op het gevarenas- pect. De mondeling toegelichte bezwaren richtten zich verder op de kwaliteit van het terrein waarop Saey de pomp wil inrichten. De omwonenden vrezen er voor. dat door het gewicht van een tankauto de leidingen beschadigd zou den kunnen worden. Na de hoorzitting I van vrijdag, bestaat nog tot 22 januari demogelijkheid schriftelijke bezwaren bij de gemeente in te dienen. De uitein delijke beslissing over de hinderwetver gunningaanvraag ligt bij het college van b. en w. van Sas van Gent. Overigens heeft Saey inmiddels de raad van state ingeschakeld om sluiting van zijn pomp in de bebouwde kom van Phi lippine te voorkomen. Dat. nadat b. en w van Sas van Gent de LPG-pomp wil den sluiten, omdat er binnen een be bouwde kom strenge eisen aan vloei baar gas worden gesteld De zaak dient volgende week in Den Haag. Den Uyl spreekt voor PvdA in Westkapelle WESTKAPELLE - Drs J. den Uyl. frac tievoorzitter van de PvdA en opposi tieleider in de Tweede Kamer, houdt donderdag 12 februari een spreekbeurt voor de PvdA-afdeling Westkapelle. De bijeenkomst wordt gehouden Inzaai 'Noordzeegalm' te Westkapelle en wordt om 19.30 uur ingeleid doorgede puteerde W. Don. Om 20.15 uur zal Den Uyl aan het woord komen om te praten over 'actuele politiek' MIDDELBIRG - Een openbare bij eenkomst voor raadsleden van dc gemeente Borsele over dc inhoud van het opwerkingscontract tus sen de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) en het Franse bedrijf Cogenia is on mogelijk. Dit stelt voorzitter W. Don van PZEM's raad van bestuur. „Zo'n openbare vergadering kan niet, omdat Cogema dan een aan leiding heeft om het contract te la ten vervallen. Ik vrees dat ze dat dan ook zullen doen", aldus Don vrijdag in een reactie op de hou ding van de Borselse gemeente raad ten aanzien van het Cogema- contract. Zoals gemeld, hebben de raadsle den van Borsele eensgezind gewei gerd onder het afgeven van een ge heimhoudingsbelofte het contract tussen PZEM en Cogema (in 1978 gesloten onder leiding van de toen malige PZEM-voorzitter mr J F. G. Schlingemann) in te zien. Don heeft daar begrip voor, maar hij vindt aan de andere kant dat de betreffende raadsleden zich van hun bestuurlijke verantwoordelijk heid wel bewust moeten zijn In dit kader onderstreept Don dat raads leden het hoogste gezag zijn in een gemeente 'en zij zijn als geheel ver antwoordelijk' Het houden van een informatiebij eenkomst voor de raadsleden van Borsele over het Cogema-contract is eind oktober 1980 aangekaart door burgemeester G. C. G. van den Heuvel van Borsele. PZEM-voorzit ter Don heeft laten weten dat een dergelijke bijeenkomst met in stemming van de Franse opwer kingsfabriek mogelijk zou zijn, 'mits dat geschiedt in een besloten vergadering waarin het besproke- nene uitdrukkelijk als vertrouwe lijk wordt aanvaard' Eén en ander volgens dezelfde procedure die is toegepast voor de statenleden (in de besloten commissie milieube heer werden gegevens verstrekt door medewerkers van de PZEM. statenleden van PvdA en D'66 ble ven daarbij weg). Voorzitter Don merkt op dat er nog geen datum is geprikt voor de ver gadering Borsele/PZEM over het contract. Hij acht dat een zaak die tussen het gemeentebestuur van Borsele en de PZEM-directie gere geld moet worden. Het feit dat raadsleden hebben geweigerd een geheimhoudingsverklaring te teke nen houdt naar de mening van Don niet in dat er dan ook géén bijeen komst gehouden kan worden. ..Dat staat los van elkaar". waterwinwerken in het duingebied klaar en is de Kop van Schouwen aan gewezen als beschermd natuurgebied. We hoeven dus niet meer bang te zijn dat de waterwinbelangen worden ge schaad- In dat licht bezien is het niet zo heel erg dat we de Zeepeduinen niet kunnen kopen, temeer daar we als openbaar nutsbedrijf op de uitgaven mmoeten letten, in verband met de be waking van de tarieven", aldus Don. Hij stelde dat het niet doorgaan van de aankoop ervoor zorgt dat de WMZ in 1981 géén extra tariefsverhoging hoeft toe te passen. „Het moge bekend zijn dat sinds het vaststellen van WMZ's be groting voor 1981 de sluiting van Hercu les en andere verminderde afnames bij grootverbruikers, voor een achteruit gang in de inkomsten hebben gezorgd. Het wegvallen van de aankoop van de Zeepeduinen zorgt ervoor dat deze te genvallers kunnen worden opgevan gen". betoogde de voorzitter van de raad van commissarissen. OPBOUWWERKER VERSCHUUR: Verstandig ticorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming op het afketsen van de aankoop. „Het is de enig juiste oplossing. Nu is de weg vrij om de Zee peduinen in eigendom en beheer te krijgen bij een organisatie die zich in het bijzonder bezighoudt met het be heer van natuurgebieden", stelde drs. Kalden. Hij noemde het besluit van WMZ om af te zien van de aankoop een verstandige zaak. „Het is alleen jam mer dat het besluit waarschijnlijk om financiële redenen is genomen en niet vanwege de natuurwetenschappelijke aspecten", zei de coördinator. Hij te kende erbij aan dat het wegvallen van de investering die met de aankoop ge moeid was, in ieder geval onnodige verhoging van de watertarieven voor komt. Voorzitter Don liet desgevraagd nog weten dat hij een aankoop van de Zee peduinen door een organisatie voor na tuurbescherming toejuicht. ..zeker wanneer het uit fondsen geschiedt die geen direct beslag leggen op geld van de provincie. Don - hij is onder meer gede puteerde voor het milieu - liet weten dat de provincie nauwelijks geld be schikbaar heeft (het gaat om miljoenen guldens) om de aankoop van de Zeepe duinen door een natuurbeschermings organisatie te steunen „Het fonds van de provincie voor aankoop van natuur gebieden is ondanks een extra voeding van één miljoen gulden in 1980 vrijwel uitgeput door aankopen in de Yerseke Moer", vertelde de gedeputeerde. „En de bedragen die we uit het provincie fonds van het rijk kunnen verwachten, geven mij niet de indruk dat de provin cie voor het Zeepe enkele miljoenen op tafel zal kunnen leggen". IN VERBAND MET NIEUWE BETALINGSREGELING MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur gaat de gemeenten vragen subsi die te verlenen voor enkele activitei ten van de vereniging 'Het Zeeuwse Kruis'. Het gaat met name om de dienst geslachtsziektenbestrijding, de dienst meer bewegen voor ouderen en de dienst tuberculosebestrijding. De sub sidiëring is nodig geworden omdat er sinds 1980 een nieuwe financieringsre- geling voor de activiteiten van het Kruiswerk van kracht is geworden (via de algemene wet bijzondere ziek tekosten). De drie diensten vallen bui ten die regeling. In de vrijdag gehouden vergadering van de commissie sociale zaken en volksgezondheid van provinciale sta ten. deelde gedeputeerde R. van Om meren mee dat de gemeenten benaderd zullen worden. Hij zegde voorts toe dat. als de gemeenten in gebreke blijven, het provinciaal bestuur zal bekijken of er wellicht nog andere mogelijkheden zijn om het voortbestaan van de drie diensten te waarborgen. De gedepu teerde benadrukte wél dat het gaat om gezondheidszorg-voorzieningen die duidelijk voor rekening van de gemeen ten dienen te komen. Algemeen directeur M. C. Deurloo van het Zeeuwse Kruis had in de publieke spreektijd nog eens een pleidooi gehou den voor subsidiering van de drie dien sten via de provincie. Hij voorzag pro blemen bij het benaderen van de ge meenten Gedeputeerde Van Ommeren had in dat kader ook niet zoveel fiducie in de gemeenten: ..De ervaringen hebben ge leerd dat we van een beroep op de ge meenten niet al te positieve verwach tingen mogen hebben" Hij onder- schreeef opmerkingen van statenlid drs. J. M. V. W. Luijt-Verheij ipvda) dat de problemen uitgebleven zouden zijn. wanneer er een districtsgezondheids dienst aanwezig was. ..Door de nalatig heid van de gemeenten om zo'n DGD te vormen, moeten wij als provincie de bal maar weer opvangen en blijven beta len". aldus Van Ommeren. Hij vond dat onjuist. Verschillende commissieleden drongen er op aan er in ieder geval voor te zorgen dat de werkzaamheden van de drie Kruiswerk-diensten ongehin derd kunnen doorgaan. MIDDELBURG - Onder de woonwa genbewoners in Zeeland is onrust ont staan over plannen om één provinciale bergplaats in te richten voor autow rakken. Als die plannen doorgaan, dan dreigen de woonwagenbewoners die een bestaan vinden in de autosloperij, in de problemen te komen. Geruchten over het maken van een centrale verza melplaats voor autowrakken hebben inmiddels al gezorgd voor spanningen in verschillende woonwagenkampen. Dit werd vrijdag in een vergadering van de statencommissie voor sociale zaken en volksgezondheid naar voren ge bracht door P. Verschuur, opbouwwer ker van de stichting woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland Samen met woonwagenbewoner P C. Otte legde hij Commissaris brengt werkbezoek aan Westkapelle WESTKAPELLE - De commissaris der koningin ln Zeeland rir O Boertien zal woensdag een werkbezoek brengen aan de gemeente Westkapelle Hij wordt daarbij vergezeld door zijn echtgenote en de gedeputeerden J Hoekstra en P. G van den Bosseen chef kabinet mrG. de Ru. Het gezelschap wordt door burgemees ter L. M Moermond, de wethouders en leden van de gemeenteraad in het ge meentehuis ontvangen. Tijdens een daarna.te houden bespreking met de gemeenteraad zal burgemeester Moer mond de problemen rónd de zeedijkver- zwaring aan de orde stellen. Vervolgens brengt het gezelschap een bezoek aan het nieuwe scholencomplex, de open bare lagere en openbare kleuterschool aan de Koudorpstraat en aan de mane ge 'Dc Zandkooi'. Geluidsapparatuur gestolen uit auto te Terneuzen TERNEüZEN - Bij een inbraak uit een auto in Terneuzen in de nacht van don derdag op vrijdag is voor ongeveer dui zend gulden aan geluidsapparatuur ontvreemd. De eigenaar van de wagen, de Terneuzenaar SL.W, had zijn auto in de Vondelstraat geparkeerd, 's Mor gens bleken een versterker alsmede twee geluidsboxen uit de auto te zijn verdwenen De daden si had(den) ook geprobeerd een cassetterecorder uit het dashboard te slopen. Dat is evenwel niet gelukt. uit dat veel kampbewoners afhankelijk zijn van een sloopplaats dicht bij huis. De inrichting van een centrale wrak- kenbergplaats zal. aldus Verschuur, oveel narigheid veroorzaken. Woonwagenbewoner Otto vertelde dat de sloopvakken bij de verschillende woonwagenkampen veel te klein zijn. Hij maakte duidelijk dat. onder meer aan het gemeentebestuur van Goes, ge vraagd is om óf uitbreiding van de vak ken, óf het beschikbaar stellen van ruimte op een industrieterrein. „Tot nu toe zijn verzoeken m die richting afge wezen. maar we blijven proberen", zei Otto Commissielid H Cornelisse iSGPi had begrip voor de moeilijkhe den. Hij wees erop dat door het rijk een erg ondoorzichtig beieid wordt gevoerd ten aanzien van de woonwagenkam pen. In dit verband herinnerde hij aan het overhevelen van bepaalde verant woordelijkheden van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk (CRM) naar het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning (VRO). Gedeputeerde R. van Om meren zegde toe de problemen in het college van gedeputeerde staten aan de orde te stellen. Hij maakte duidelijk dat een onmiddellijke aanpak van de kwes tie niet eenvoudig is. omdat voldoende mankracht ter provinciale griffie ont breekt SPREKERS ZEEUWSE SPUITDAG: GOES -Ruiin vijfhonderd belangstel lenden uit de Zeeuwse agrarische we reld hebben zich vrijdag laten infor meren over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de bestrijding van ziekten, plagen en onkruid in de ge wassen. Tijdens de 'Zeeuwse spuitdag '81' in De Prins van Oranje lieten de verschillende sprekers doorschcren dat de chemische bestrijdingsmidde- ZIERIKZEE - De in Renesse wonende M. de J. is door de Zierikzeese kanton rechter mr W. F. van Solinge veroor deeld tot geldboetes van 3000 gulden en 300 gulden wegens overtredingen van de natuurbeschermingswet en de wallenverordenïng van de gemeente Wcstersehouwen. De aan De J tenlaste gelegde, voor het natuurschoon nadelig geachte hande lingen behelsden het zonder vergun ning van CRM scheuren van grond op een terrein dat deel uitmaakt van het beschermd natuurmonument De Kop T van Schouwen. Verder had De J. één aan zijn grond grenzende aarden wal gedeeltelijk slecht afgegraven. (Advertentie) len in dc toekomst waarschijnlijk een minder belangrijke plaats in de land bouw zullen innemen. Andere technie ken om de gewassen van onkruid en ziekten te vrijwaren doen, volgens de deskudigen, steeds meer un intrede. De organisatie van deze jaarlijkse spuit dag was in handen van de Bond van Agrariscye Loonbedrijven, afdeling Zeeland (BOVAL). De aanwezigen kregen vandr. ir. c. J. A. Barèl een overzicht van de stand van zaken in de bestrijdingstechnieken. Ir. Barèl stelde onder meer dat er in de toekomst mogelijkheden zijn in het mengen van verschillende 'gifsoorten'. Voorts wees de consulent voor planten- ziektenbestrijding uit Wageningen op enkele nieuwe ontwikkelingenwaarbij geen chemische middelen gebruikt worden. Als voorbeeld noemde ir. Barèl de sterilisatie van de uitenvlieg en een mechanische methode om onkruid In gras te bestrijden. De heren P. Hazen en drs. W. Heijbroek. beide verbonden aan het instituut voor rationele suikerpro- duktle ln Bergen op Zoom. belichtte de situatie in de ziektenbestrijding in de suukerbietenteelz. Uit de verschillende inleiding kwam naar voren dat de che mische bestrijdingsmiddelen steeds minder kunnen voldoen. De'sprekers wezen op het gevaar van een toenemen de 'weerstand' bij de ziekteveroorza kers en de verschillende onkjuidsoor- ten. Daarnaast kreeg het gevaar voor het natuurlijk milieu bij het gebruik van chemische middelen geringe aan dacht van de sprekers. De nieuwe ont wikkelingen zyn volgens de inleiders noodzakelijk omdat anders de bestrij ding van ziekten, plagen en onkruid een 'strijd zonder einde' dreigt te worden BORSSELE - 'De bol' van het reactor gebouw van de kernenergiecentrale te Borssele voldoet ruimschoots aan de eisen van dichtheid. Dit bleek uit een proef in het kader van de jaarlijkse splijtstofwissel- en revisieperiodc. het zogenaamde 'afpersen' van het bolvor mige reactorgebouw, waarmee de werkzaamheden de afgelopen weck be gonnen. Daarbij werd het inwendige van dit gebouw onder een druk van 2 atmosfeer gebracht. Deze druk werd 24 uur gehandhaafd. De proef vond plaats onder toezicht van de kernfysische dienst van het ministerie van sociale zaken en het stoomwezen. De N.V. P Z E.M.. de exploitant van de kerncentrale, verwacht dat evenals bij de vorige revisie, in 1979. ook'ditmaal werkzaamheden in de beide stoomge neratoren zullen moeten worden ver richt Dit houdt in dat een aantal dun- wandige pijpjes in deze stoomgenerato ren met pluggen moet worden afge dicht, omdat de wanddikte van de pijp jes te beneden de vereiste marge is ge daald. Om hoeveel pijpjes het zal gaan weet men pas eind volgende week. als de stoomgeneratoren geopend en geis- pecteerd zijn in december 1979 trokken soortgelijke werkzaamheden veel aandacht, aldus de N.V P Z E.M in een perscommuni qué. omdat er niet minder dan 90 mon teurs nodig waren, in verband met de stralingsintensiteit binnen de stoomge neratoren. Elke monteur mocht om re denen van stralingshygiëne niet langer dan enkele minuten ïn de stoomgenera toren verblijven. De bouwer van de kernenergiecentrale, de Westduitse Kraftwerk Union heeft in het afgelopen jaar een manipulator ont wikkeld. die het mogelijk maakt om een aantal werkzaamheden in de stoomge neratoren - waaronder het zgn. 'afplug- gen' door middel van afstandsbedi- neing te verrichten. De stralingsbelas ting van het personeel kan daardoor be langrijk geringer zijn. Training Het aantal monteurs dat desondanks met het oog op de werkzaamheden aan de stoomgeneratoren door de Duitse firma Balcke en Ducrr (de leverancier van de stoomgeneratoren) beschik baar is gesteld bedraagt 80. Deskundi gen van Balcke en Duerr en van de P.Z.E.M. zijn begonnen met de training van de monteurs. Dit gebeurt met be hulp van een model stoomgenerator. Een twintigtal monteurs heeft de Turkse nationaliteit, dc overigen zijn iuitsers. De P.Z.E.M. heeft zich er ter dege van vergewist dal de Turken be halve over de nodige vakkennis, ook over voldoende kennis van dc Duitse taal beschikken. Bij hun werk in dc centrale worden zij ten overvloede speciaal begeleid en zij zullen bijvoor beeld in teams worden opgenomen, die in hoofdzaak uit Nederlands en Duits personeel bestaan. De definitieve produktieeevens over het afgelopen bedrijfsjaar van de kern centrale zijn intussen hekend, aldus de N.V. P.Z.E.M. De centrale heeft in de periode tussen de vorige en deze 'stop' een bedrijfstijd van 90,0 procent be haald. hetgeen bijzonder gunstig wordt genoemd. NSM vraagt gemeente Terneuzen bassin te mogen aanleggen TERNEUZEN - De NSM in Sluiskil heeft dc gemeente Terneuzen om me dewerking gevraagd voor de aanleg van een bufferbassin voor de opvang en afvoer van het afvalwater van de fabriek. Het bassin is geprojecteerd op een ter rein dat de bestemming 'vuilstort plaats' heeft Daarom moet het bestem mingsplan 'Buitengebied' van de ge meente Terneuzen worden aangepast. B. en w. laten de raadscommissie voor openbare werken weten dat er naar hun mening planologisch geen bezwaren kleven aan het voornemen van de NSM. Daarom stellen zij de commissie voor het bestemmingsplan te wijzigen De raadscommissie behandelt het voorstel donderdagavond (aanvang half achti. Scholierencafé MIDDELBURG - Het scholierencafé in Jongerencentrum 'Midgard' te Middel burg houdt vrijdag 16 januari een infor matie- en praatmiddag over leerlingen- raden. Onderwerpen als 'hoe zet je een, leerlingenraad op', 'hoe maak je een huishoudelijk reglement' en 'hoe bereik je de rest van de leerlingen' zullen aan de orde komen. De middag begint om 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9