Eis onvoorwaardelijke tbr moordzaak Terhole Speurtocht naar olieslachtoffers FNV: voor voortbestaan NAPM koppelbazenprobleem oplossen man wurgde moeder met kal vertouw Weerkundig was 1980 een somber jaar ZATERDAG 10 JANUARI 1981 handvat, dat J. aandraaide, waarna vrij snel. door verstikking, de dood moet zijn ingetreden. Ook die strop lag tevo ren gereed, zoals de politie bij het lege etherflesje ook een broodmes vond. dat de jongeman had klaargelegd voor het geval het door wurging niet mocht luk ken zijn moeder om het leven te bren gen. Een drama, waarvan vrijdagmiddag niet alle achtergronden boven water kwamen. Uiteraard worden de vertrou welijke gegevens uit het psychiatrisch rapport met de nodige discretie behan deld. maar wat als topje van de ijsberg wel zichtbaar werd was de domineren de rol van de moeder J. was permanent behandeld als een kleine jongen die al les moest vragen aan een moeder die alles beheerste en alles voor hem regel de. Van betekenis was daarbij, dat J. tot 1977 verpleegd was geweest in de psy chiatrische inrichting 'Vrederust'. J. maakte op de zitting van gisteren een redelijk normale indruk. Op de vragen van rechtbankpresident mr G. H No- mes antwoordde hij rustig, accuraat en zelfs ad rem en hij kon zich diverse data en feiten exact herinneren. Hij verklaarde evenwel geen spijt te hebben van zijn daad. Gezien de voor geschiedenis kon hij geen spijt hebben, ..Nog niet", zei hij. De rechtbankpresident aan het begin van de zitting: „Een zoon vermoordt zijn moeder. En u blijft bij uw bekente nis hè?". J. gaf toe. dat het geruime tijd tevoren voor hem vaststond, dat hij zijn moeder van het leven wilde beroven. Van achteren gezien bleef J. volstrekt onbewogen toen de president hem uit nodigde om wat nader te komen om de feiten nog eens onder ogen te zien De president „Hebt u de foto's u:el eens gezien? Daar ligt uw moeder. U hebt haar ook nog geslagen" J.: .met een blik op de foto's .fa. tk heb haar vijf of zes tikken gegeven De president: „Uw moeder domineer de" J. „Tot en met Dat is op z'n zachtst gezegd frusterend geweest" De president. „U kent de conclusie en het advies uit het rapport". J„ .JDaar kan ik volledig mee mee gaan". Prostituee Terwijl in het huis in Terhole alles klaarlag vóór de moord ging J. die avond eerst nog naar Hulst om een hem bekende prostituëe Elly te bezoeken. Maar Elly, zoals de president het uit drukte, gaf 'niet thuis', zij weigerde hem. J. over dit echéc: „Dat was de druppel die de emmer deed overlopen". Na' dit bezoek aan een bar in Hulst reed J. terug naar Terhole, pleegde de moord, om daarna weer naar Hulst te rijden voor een bezoek aan de bar 'Sil- MIDDELBURG - Voor moord op zijn moeder is vrijdagmiddag voor de rechtbank in Middelburg onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 33-jarige G. J. uit Hontenisse. De man is na psychiatrisch onderzoek in de Pieter Baan Kliniek in Utrecht niet toerekenbaar verklaard en dat betekende voor de officier van justitie, dat verdachte niet straf baar kon worden geacht. De officier moest daarom ontslag van rechtsvervolging vragen, maar wel gekoppeld aan de onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling, om J. voor zolang dat bij zijn verdere verpleging in een psychiatrische inrichting nodig blijkt, uit de maatschappij te weren. Uit het requisitoir van officier van justi tie mr Daverschot bleek dat het om een geesteszieke persoon gaat, die mogelijk In hethaling kan vervallen. J. gaf dat zelf tijdens de zitting toe: ook hij achtte, in de toestand zoals hij nu is, herhaling niet uitgesloten. Het drama speelde zich af in de nacht van 15 op 16 juli van het vorig jaar in het gehucht Terhole in Zeeuwsch-Vlaande- ren. J woonde daar samen met zijn moeder in een woning aan het Noten- dijkpad. Zoals in de tenlastelegging stond had J. zijn daad 'opzettelijk en met voorbedachte rade. na kalm be raad en rustig overleg' uitgevoerd. Al in mei daarvoor had hij in een apotheek in Hulst voor twee gulden een flesje met ether gekocht, waarmee hij in de fatale nacht zijn moeder in de slaap bedwelm de. Hij gebruikte daarvoor een met ether doordrenkte doek. Toen de 58-ja- nge vrouw door die handeling toch min of meer ontwaakte, had J. haar gesla gen en vervolgens met een zogenaamd kalvertouw gewurgd. Zo'n kalvertouw heeft een houten Loodswezen wil walradartoren op Eiland Vlissingen VLISSINGEN - Directeur N. M. Bollen van het district Scheldemond van de dienst Scheepvaart en Maritieme Za ken (voormalig loodswezen) verwacht, dat b en w van Vlissingen binnen enke le weken de nota kunnen ontvangen, over de drie plaatsen in Vlissingen waar eventueel een toren gebouwd kan worden voor de uitgebreide walra- darketen langs de Westerschelde. On derzocht zijn het Eiland, een terrein ten oosten van de Buitenhaven en het Veerplein. De nota zou eigenlijk voor 1 januari aan het college worden aangeboden, maar leverde volgens directeur Bollen meer werk op dan oorspronkelijk gedacht. De dienst gemeentewerken van Vlissin gen heeft de nota van commentaar en aanvullende gegevens voorzien. Die moeten nu nog worden verwerkt. Directeur Bollen vreest, dat de finan ciën voor de walradarketen na een be sluit over de walradartoren nog niet on middellijk zullen worden verleend door de Belgen. „De financiën zijn erg pre cair. Of daardoor vertragingen ont staan weet ik niet. Op 15 januari is er weer een vergadering met de Belgen, maar er is nog geen financieel plan be kend. Het zou wel eens langzamer kun nen gaan verlopen", zei hij vrijdag des gevraagd. De voorkeur van scheepvaart en mari tieme zaken voor de walradartoren gaat volgens directeur Bollen nog steeds uit naar het Eiland in Vlissingen, waar de bewoners echter nogal wat overlast vrezen. „De meest optimale plaats is natuurlijk hier. bij het Roeiers- hoofd, maar dat kan natuurlijk niet", erkent directeur Bollen. „Met het Ei land hebben wij al water bij de wijn moeten doen. Technisch uitvoerbaar is Iedere plaats. Maar het Eiland Is het meest geschikt en de Belgen zijn het met die plaats eens", aldus de heer Bol len. Bijeenkomst MIDDELBURG - Woensdag 28 januari houdt de Nederlandse Vereniging voor Management, regio Zeeland, in de Vitri- te-fabnek te Middelburg een bijeen komst over het 'informatieprobleem bij midden- en hoger kader'. Sprekers zijn ir A. J Bergstein en L. J. Slager, beiden verbonden aab de Machinale Glasfa briek De Maas BV Ln Tiel. Na hun in leiding is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst begint om 15.30 uur. ver Star', waar hij tot diep in de nacht verbleef. Toen hij 's morgens om vijf uur terugkeerde naar het huis in Terhole stond de politie al op hem te aachten. „Onvoorstelbaar voor ons", zo begon de officier, zijn requisitoir, waarin hij be handeling van J. noodzakelijk noemde, omdat 'de ziekte niet is uitgewoed' De officier zei zich geheel met het advies uit het rapport te kunnen verenigen: „Verdachte is een geesteszieke man. die dit niet kan worden toegerekend. Dat betekent ook dat hij niet strafbaar is. Maar herhaling is niet uitgesloten. Dat betekent dat behandeling in vrijheids beneming moet plaatsvinden". Op die gronden vroeg de officier onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering, „zodat verdachte uit de circu latie blijft Het is verschrikkelijk wat er gebeurd is. We moeten voorkomen dat een dergelijk gedrag zich weer kan voordoen" Advocaat mr J. E Brands uit Hulst kwam tot dezelfde overwegingen als de officier Vanuit een vergiftigende toe stand thuis werd J gedreven naar de onvermijdelijkheid van zijn daad. aldus de raadsman, die het met de conclusies uit. het rapport eens kon zijn dat J. ook zichzelf niet ongevaarlijk acht. Het rapport sluit een nieuw delict niet uit. aldus mr Brands, „verpleging is zeer zinvol voor mijn cliënt" De raads man kon zich derhalve geheel vinden in een onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling, ontslag van rechtsvervol ging en medische behandeling van zijn cliënt, De rechtbank zal vrijdag 23 ja nuari uitspraak doen. {Van een medewerkeri VLISSINGEN - Het jaar 1980 is op weerkundig gebied in Zeeland geen jaar geweest om lang te ont houden. Het was een somber jaar, er viel iets te veel neerslag terwijl de temperatuur ongeveer normaal was. De gemiddelde temperatuur in Vlissingen was 9,9 graden Cel- cius tegen 10,0 graden Celcius nor maal. Te koude maanden waren ja nuari, april, juni, juli, oktober en november. Aan de warme kant wa ren februari en september. Een vrijwel normale temperatuur had den maart, mei, augustus en de cember. De hoogste temperaturen kwamen eind juli voor. In Kapellebrug werd op 26 juli 29,9 graden afgelezen. De laagste tempe raturen werden be reikt in de tweede week van janua ri: op de dertiende werd het in Ka pellebrug -10,5 graden Het. aantal zomerse dagen (maximum 25 gra den of meeri liep uiteen van vijf te Vlissingen tot achttien te Kapelle brug. Het aantal vorstdagen (mini mum temperatuur beneden 0 gra den) varieerde van 27 in Vlissingen tot 72 te Kapellebrug. De zon scheen in Vlissingen 1450 uren tegen 1630 normaal. Mei was een zonnige maand, uitgesproken somber was het in maart: De hoe veelheid neerslag in Vlissingen was 757 mm tegen 693 mm normaal. Ju li was de natste julimaand sedert het begin van de waarnemingen in 1855. Mei was extreem droog. In januari kregen we ook in Zee land een week mooi schaatsweer. Omdat er geen sneeuw lag was het ijs van goede kwaliteit. Februari was 2,5 graden te warm met op de 22e temperaturen tot 14 graden,in Vlissingen bleef de temperatuur steeds boven nul. Maart was een zeer sombere maand. In Kapelle brug werden nog 13 vorstdagen op getekend. April bracht ons rond het midden van de maand enkele fraaie dagen, in Zeeuwseh-Vlaan- deren werd op 15 april 23 a 24 gra den gemeten. Mei was zeer droog en zonnig. In Zlerikzee viel slechts 4 mm neerslag. Door de noordoosten wind had het weer een sterk dro gend karakter; het was echter nog al eens fris. In Schoondijke werd op de 12e mei 25,5 graden afgelezen, de hoogste in ons land gemeten tem peratuur in die maand. Ook kwam het nog enkele malen tot nacht vorst. Juni ging veelbelovend van start, maar vanaf de zestiende was het mis met het weer. Er brak een periode van uitzonderlijk slecht weer aan die tot 22 juli zou duren. Voor veel mensen betekende dit een verregende vakantie. De laat- ste week van juli en de eerste helft van augustus brachten het beste weer van de zomer. September werd weer een fraaie maand met in Philippine bijvoorbeeld slechts 9 mm regen en met redelijk hoge temperaturen. Oktober bracht veel regen; in Zierikzee viel 129 mm en ook kwam de eerste nachtvorst voor. November verraste met een zeer vroege vorstperiode. Op drie november noteerden Kapellebrug en Sint-Annaland hun eerste ijs dag, dat wil zeggen dat het daar de gehele dag bleef vriezen. Dit was zo vroeg in het winterseizoen nog nooit eerder gebeurd. Daarna werd het echter extreem zacht. In de cember was het winderi ge karakter het meest opvallend. Vorst kregen we nauwelijks. De balans over 1980 slaat duidelijk naar de negatieve kant uit. Verkeersongeval met dodelijk gevolg voor de rechtbank MIDDELBURG - Voor het veroorza ken van een verkeersongeluk, waarbij een jonge vrouw het leven verloor, is vrijdag voor de rechtbank in Middel burg legen een inwoner van Goes zes weken gevangenisstraf geéist, waar van vier weken voorwaardelijk en één jaar rij-ontzegging. Het ongeluk ge beurde 28 maart van het vorig jaar op de Sloeweg in de omgeving van 's-Hee- renhoek. G. S. uit Goes ging daar in een voor hem naar rechts lopende bocht met zijn auto een bestelwagen inhalen en kwam daarbij in botsing met een tegemoetkomende auto, waarvan de bestuurster zo ernstig werd gewond, dat zij enkele dagen later overleed. S. liep bij het ongeluk zeir ook ernstige verwondingen op. Tegen J. B. uit Westkapelle werd vrij dag. eveneens voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeluk, twee weken voorwaardelijke gevangenis straf geëist, gekoppeld aan een boete van 1500.- en negen maanden rij-ontr zegging. B had op 30 maart op de Ko- renweg bij Lewedorp een aanrijding veroorzaakt, toen hij met zijn auto linksaf sloeg naareen inrit Daarbij ver zuimde hij voorrang te verlenen aan een motor. Bij de botsing raakten de motor rijder en een duo-passagier gewond Na jaar ook tweede dader overval in Watervliet gepakt WATERVLIET - Het lijkt erop dat de overval die 2 december 1979 in het Bel gische grcnsplaatsje Watervliet op een bankkantoor werd gepleegd, volledig is opgehelderd. Daar werd toen door twee mannen één miljoen Belgische frank buitgemaakt.I)e kantoorhouder, diens vrouw en twee kinderen werden de hele nacht door de overvallers in gijzeling gehouden. In deze zaak was al de Amsterdammer W V (30 Jaar) als hoofddader aangehou den. Nu is ook de medeplichtige van deze overval in Amsterdam aangehou den. Het gaat om een Duitser, die al die tijd gezocht werd. Het parket van Gent heeft de uitlevering van deze Duitser gevraagd VLISSINGEN-OOST - De Industrie bond FNV meent dat in de toekomst zeer strenge eisen moeten worden ge steld aan de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding-maatschappij in Vlissin- gcn-Oost voor het werken met 'vreemd personeel' bij dit off-shorebedrijf. Ook nu met het verkrijgen van een nieuwe order het voortbestaan weer voor en kele maanden is gerekt, zal het 'kwaad van de koppelbaas' bij dit bedrijf vol gens de Industriebond FNV moeten worden uitgeroeid, wil een redelijk voortbestaan van de NAPM op langere termijn zijn verzekerd. In een gesprek, vrijdag, met beide be windvoerders van het bedrijf heeft dïs- tnctsbestuurder Hans Vegting namens leden bij NAPM duidelijk gemaakt °at de bijzondere situatie van NAPM net werken met koppelbazen helaas noodzakelijk maakt, maar dat het uit eindelijk doel blijft dat deze onderne- m>ng op langere termijn geheel met ei- Ben werknemers zal functioneren. Ze ker in de loop van dit jaar zal daartoe de structuur bij NAPM grondig moeten worden gewijzigd, is zijn mening.De on dernemingsraad kan met het toezicht nouden op de inlening van personeel als 'waakhond' optreden, aldus Vegting. De industriebond wil zich in het belang van de werkgelegenheid voor maxi maal één jaar en onder strikte voor waarden loyaal ten opzichte van de vreemde werknemers opstellen. Die voorwaarden zijn: - Het aantal werknemers in dienst bij de NAPM zal minstens 350 werknemers bedragen, - Werknemers mogen per week hoog stens 48 uur werken, uitgezonderd rei- suren en dergelijke; - Werkzaamheden voor NAPM mogen door drie categorieën werknemers wor den verricht, namelijk personeel op de loonlijst van onderaannemers, inge leend personeel en eigen personeel. Wat het aannemen van werk betreft moeten er volgens de industriebond FNV wel vaste voorwaarden zijn wat die aanneming is. en moet het gaan om nauwkeurig afgebakend werk. waarbij de leiding en toezicht volledig berusten bij de aannemer. Districtsbestuurder Vegting hoopt na gesprekken met directie en bewind voerders enige redelijke afspraken over de koppelbazen-kwestie te kunnen be reiken. Over de huidige situatie zegt Vegting dat er weliswaar voor enige maanden lucht is door de opdracht voor onderdelen van een booreiland, maar dat de zorgen daarmee niet geheel voorbij zijn. Die zorgen betreffen name lijk het volgende: het personeel heeft nog geen loonbetaling gekregen over de 13e week van het laatste kwartaal van 1980 Ook is de kerstgratificatie van 2 procent over het jaarloon van 1980 nog altijd niet uitgekeerd Hiervoor zijn wel loonstrookjes verstuurd, maar Het geld is niet overgemaakt, waardoor een aan tal personeelsleden naar de mening van Vegting in financiële problemen is ge komen „De onrust hierover hebben we gelukkig kunnen smoren", aldus de dis trictsbestuurder. Gigantische schulden Vegting onderstreept dat met het aan nemen van de order, die volgens hem inderdaad zeker is gesteld, de zaak bij NAPM althans voor een aantal maan den weer goed zit. „Maar wil NAPM uit het gat komen, dan zullen er op den duur 800.000 manuren per jaar ge maakt moeten worden. De 200 werkne mers in de produktieve sfeer bij NAPM zullen daarvan ongeveer 300.000 uur voor hun rekening kunnen nemen, zo dat er voor maar liefst 500.000 manu ren moet worden ingeleend. „Leuk is dat niet, maar het kan niet anders als het bedrijf kostendekkend wil gaan werken. Er zijn op hel moment giganti sche schulden. En de rentelast van de sanering zal in de toekomst zwaar op de loonkosten gaan drukken. Als je een schuld van laat ons zeggen zo'n 60 mil joen zo'n beetje wil gaan saneren, zal je tegen dc huidige rentestand volgens mijn idee zeker 4 tot 6 miljoen gulden rente per jaar moeten opbrengen. En dat komt er omgerekend op neer dat er per manuur toch zeker 6 a 8 gulden ren te moet worden afgedragen. De conclu sie: inlenen zal helaas onvermijdelijk zijn". De districtsbestuurder van de FNV ge looft dan ook dat ook als er voldoende miljoenenorders los zullen komen, zo als de verwachting van de directie van het off-shorebedrijf is. de huidige schuld van tientallen miljoenen nog heel lang zeer zwaar op de exploitatie resultaten zal drukken. Tenslotte der stelt hij dat voor de NAPM ten allen tijde de cao voor de metaalindustrie van kracht moet blijven De inhoud van enkele plastic zakken: een Jan-van-Gent. drieteenmeeuwen en zeekoeten. DOMBURG - Het zou een reclamefilmpje kunnen zijn voor een avontuurlijk sigarettenmerk, een heilzame kruidenbit ter of een actieve vakantie. De Landrover raast door het mulle zand om te voorkomen dat hij vast blijft zitten en beklimt dijkglooiingen alsof het niets is. De twee mannen die op het dak hebben plaatsgenomen kijken speurend rond terwijl een gure bui hen om de oren waait. Af en toe springt een van hen van de wagen af, raapt een dode vogel op en stopt hem in een plastic zak. Staatsbosbeheer doet een rondje Wal cheren op zoek naar olieslachtoffers. Een vruchtbare speurtocht, als ten minste een lading omgekomen vo gels aan te merken is als een posi tief resultaat. Ongeveer 80 deels met olie besmeurde drieteenmeeu wen. zeekoeten. zeeèenden. alken en andere zeevogels liggen achterin de Landrover. „Ik kan hem straks wel zwart spuiten zegt chauffeur H. van der Weele. „Het lijkt wel een lijkwagen". De zes uur durende tocht levert slechts twee levende zeekoeien op. Boswachter I, de Jong uit Oostkapelle zal ze schoon maken en proberen ze in leven te houden. De schuur bij zijn woning is in gebruik als opvangcentrum voor olieslachtoffers ln Midden- Zeeland. Vrijdagavond zitten er vijftien vogels bij De Jong in de zie kenboeg. Zijn handen -zitten vol wondjes, veroorzaakt door de scherpe snavels van de patiënten. Nadat de afgelopen dagen grote aantallen door ole aangetaste vo gels op de Noordzeekusten van de Skandlnavische landen. Duitsland en Nederland zijn aangetroffen, heeft Staatsbosbeheer een olieram penplan in werking gesteld. Er zijn opvangcentra ingericht (drie in Zeeland» en er worden zoekacties gehouden Donderdag waren er al meer dan 150olieslacht- ofTers gevonden. De speurtochten vrijdag langs de kust in Zeeuwsch- Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en het werkeiland Neeltje-Jans en Walcheren met een stukje Noord- Beveland leverde nog eens zo'n zelfde aantal op Daarvan hadden maar drie zeekoeten in eerste in stantie de aanraking met de olie overleefd. In Midden-Zeeland wer den drie Jan-van-Genten gevonden die van vleugelpunt tot vleugel- punt 180 cm kunnen meten en daarmee de grootste ln Nederland voorkomende zeevogel-soort zijn. Een stuk kleiner, maar veel zeldza mer was de bij Zoutelande gevon den kleine alk. Dit vogeltje (van snavel tot staart ongeveer 20 cm) moet een dwaalgast zijn geweest, want het komt in Nederland niet voor Het is zo zeldzaam dat het nog ontbreekt in de collectie van het Zeeuws Biologisch Museum. Op vallend is dat ongeveer de helft van de gevonden vogels nauwelijks ollesporen vertoonde Wel bleek de waterafstotende laag van hun ver enkleed verdwenen te zijn. Speurtocht De speurtocht op Walcheren be gint op het strand aan de Boule vard. De eerste dode vogel die daar gevonden wordt is een deerlijk verminkte drieteenmeeuw. Tot aan Valkenisse is de oogst gering: ongeveer één dode vogel per kilo meter. Maar even voor Zoutelande (dc kustlijn vormt daar een flauwe kom) raken de plastic zakken snel vol. Een van de zoekers loopt steeds langs de hoogwaterlijn en dc Landrover rijdt af en toe in de richting van de zee om eventuele levende slachtoffers op te sporen. Zo blijft iedereen warm - of komt dat door de cognac die W. J. Phaff, de conservator/beheerder van het Zeeuws Biologisch Museum bij Domburg heeft meegenomen. De meeste vugeis worden gevon den voor Westkapelle. De noord kust van Walcheren levert veel minder olieslachtoffers op H. S. Zandstra. opzichter van Staatsbos beheer in Midden-Zeeland, denkt dat het heel goed mogelijk is dat er hier net zo veel vogels terecht zijn gekomen als op de zuidelijke stran den, maar de straffe wind die er staat stuift de kadavers snel onder. Ter hoogte van Oostkapelle krij gen de speurders van Staatsbosbe heer concurrentie. Uit de richting Vrouwenpolder nadert een jonge man in een licht terreinwagentje die ook al bezig is dode vogels in plastic zakken te stoppen. Zijn be doelingen zijn oprecht. Hij blijkt aan het zoeken te zijn ge slagen naar aanleiding van de be richten over de door olie om het le ven gekomen vogels in de krant. De jongeman vertelt van plan te zijn de vogels die hij gevonden heeft, af te leveren bij het opvangcentrum van boswachter De Jong. Dat treft, want deze is van de partij. De con current vertrouwt daarom de twee vogels die hij gevonden heeft aan de Staatsbosbeheer-ploeg toe. Hij blijft nog een tijdje achter de Land rover rijden. De vloed komt name lijk snel op en dan is het wel zo vei lig om in de buurt van de robuuste wagen te blijven. Want het wordt steeds moeilijker de paalhoofden te kruisen. Overigens heeft de hulpvaardige jongeman niet al te grondig gezocht op hetstukstrand waar hij al geweest is worden nog zeker een stuk of tien vogels gevon- den. Staatsbosbeheer zet maandag het zoeken naar slachtoffers van de olieverontreiniging (de bron daar van is nog steeds onbekend) voort. Gehoopt wordt dat strandwande- laars die in het weekeinde levende of dode vogels vinden, ermee naar één van de drie opvangcentra gaan. De nog levende dieren kunnen al leen worden behandeld met specia le schoonmaakmiddelen. Wasben zine. huishoudzeep en dergelijke betekenen een wisse dood voor de vogels Alle omgekomen exempla ren zullen worden ingevroren. Ze gaa naar het Nederlands Instituut voor onderzoek der zee op Texel. De Walcherse speurploeg van Staatsbosbeheer Aangespoelde olie op het strand bij Vrouwenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 7