Stakende bemanningsleden bulkcarrier bedreigen loods Zeeland groeide met 3.322 zielen 'Nieuwe staking bij De maakt bedrijf echt niet Schelde kapot' I BESLAG OP 'DORA'EN 'BERNARD OLDENDORFF' almanak Reserve overkomst Goeree naar Zeeland Mr. J. Asselbergs geïnstalleerd als burgemeester gemeente Sluis ZATERDAG 10 JANUARI 1981 provincie vlissingen - Bemanningsleden van de Duitse bulkcarrier 'Bernard Oldendorff, die sinds woensdag op de rede van Vlissingen ten anker ligt, hebben vrijdagavond omstreeks half elf door het uiten van dreigementen verhinderd dat een door de kapitein gevraagde.Belgische loods aan boord kwam. Sinds vrijdagmiddag zijn veertien van de vierentwintig bemanningsleden van de Bernard Oldendorff in staking. Zij strijden samen met de Internationale Transport Federatie (ITF) voor de uitbetaling van achterstallige gages, er is sprake van duizenden dollars en voor de totstandko ming van een bevredigende arbeidsovereenkomst. De kapitein van het schip had gister gaan".Diebemanning-erzittentwaalf vlag vaart - werkt al sinds juni vorig avond om een loods gevraagd, maai nationaliteiten aan boord van het jaar zonder een deugdelijk contract. schip, dat overigens onder Panamese De bemanningsleden zouden trouwens toen deze omstreeks half elf met de re deboot bij de Bernard aankwam had zich een aantal bemanningsleden aan de reling verzameld. Zij uitten bedrei gingen aan het adres van de Belgische loods, die het daarop raadzamer achtte niet aan boord te gaan. De bemanning heeft op deze wijze vermoedelijk willen verhinderen dat het schip vertrok. De kapitein had via de radio laten weten de loods persoonlijk te willen ontvangen, maar dit was voor het Belgische loods wezen niet voldoende garantie voor de veiligheid van de loods. De kapitein van de Bernard Oldendorff was gisteravond rond middernacht niet bereid commen taar te leveren. Ook het Belgische loodswezen was niet bereid op de zaak in te gaan. Vlakbij de Bernard Oldendorff ligt de Dora Oldendorff. een andere bulkcar rier van dezelfde rederij Op dat schip heeft de ITF, direct nadat het woens dag bij Vlissingen voor anker ging, be slag laten leggen. De ITF eiste van de reder Oldendorff uitbetaling van ach terstallig loon. tot een bedrag van 63.000 dollar. ITF-inspector John Alte- na vrijdagavond ..Aan boord van de Dora Oldendorff zitten achttien Philip- pijnen. Het schip had in Noorwegen ge laden en was op weg naar Gent met een lading erts. Ook in Noorwegen zijn er al problemen geweest. De reder beloofde een bankgarantie en toen is de beman ning te goeder trouw weer aan de slag gegaan Maar eenmaal aangekomen bij Vlissingen bleek die zaak nog steeds met goed geregeld. Vandaar ons be slag". De rederij liet de ITF vrijdagmiddag overigens weten dat de bankgarantie voor de bemanning van de Dora Olden dorff die dag nog rond zou komen. Al te- na 's avonds ..Ik wacht nu op een defi nitieve bevestiging. Zodra die er is. kan het schip als het aan ons ligt, opvaren naar Gent". Staking De zaak rond de Bernard Oldendorff zit ingewikkelder in elkaar. Evenals de Dora Oldendorff arriveerde de Ber nard woensdag op de rede van Vlissin gen met een lading erts voor Gent. Dc ITF hield het schip al geruime tijd in het oog omdat één van de vroegere op varenden nog een claim van 8300 dol lar aan achterstallig loon had lopen. Ook in het geval van de Bernard Ol dendorff liet de ITF direct beslag leg gen. Altena: ..Dat was tot een bedrag van 8500 dollar. Die zaak is nog deze week geregeld, maar vrijdagmiddag greep een belangrijk deel van de bemanning de hele affaire aan om in staking te Autopont 'Zijpe' uit de vaart ZIERIKZEE - De autoveerpont 'Zijpe' van de veerdienst ZijpeAnna-Jacoba- polder is van maandag 19 januari tot en met woensdag 28 januari uit de vaart, vanwege de jaarlijkse onder houdswerkzaamheden. Gedurende deze periode zal de veer dienst alleen voor personen, rijwielen en bromfietsen worden uitgevoerd. Op zondag 25 januari wordt helemaal niet gevaren Op werkdagen begint de dienst 's morgens om 6.30 uur vanuit Zijpe. Het laatste vertrek uit Anna-Ja- cobapoldcr is om 19.15 uur. REST0 TROUWENPOLDER ZEEUWSE Lorre Op de advertentie-afdeling van dit blad werd deze week een ..kleintje" aangeboden, dat we met meer dan gewone belangstelling hebben gele zen De annonce bevatte deze tekst ..Te koop: pralende papegaai, hand tam tniet voor manneni". We hebben er een hele tijd naar zit ten kijken. Om wat voor gevederde vriend gaat het hier? Betreft het een papegaai, die wel te koop is maar niet voor mannen? Richt de vogel in kwestie zich mondeling uit sluitend tot vrouwenOf is het beest wel te koop voor mannen en converseert hg ook met dezulken, maar hakt hij - in de hand genomen genadeloos op heren in? Dan wel wordt hier een huisdier aangebo den door een persoon van vrouwe lijke kunne met een manvijandige instelling 9 We hebben er geruime tijd naar zit ten staren. En daarbij hebben we ons, dat willen we wel toegeven, langdurig op de kop gekrauwd. MIDDELBURG - De statencom missie voor bestuurlijke organisa tie staat enigszins gereserveerd te genover de mogelijke indeling van Goeree Overflakkee bij de provin cie Zeeland. Dat werd vrijdagmid dag duidelijk, toen de commissie een voorstel van het dagelijks be stuur van de provincie besprak om in te stemmen met de komst van Goeree naar Zeeland, edenkingen waren er vooral, omdat nog niet duidelijk is welke financiële ge volgen de nieuwe provincie-inde ling zal hebben. De heer A. Schuiling van de PvdA toonde zich ook terughoudend om dat geen onderzoek is verricht naar de relatie die tussen Goeree Over- fikakkee en Zeeland en tussen Goe ree an Rijnmond bestaat. Hij vond het voorstel om die reden niet ge noeg onderbouwd. Ook de heer E. Ph Nieuwkerk van het CDA wees erop. dat de consequenties op dit moment niet te berekenen zijn. Drs. C. de Schipper van D'66 toon de grote reserve. „Ik zie geen voor delen. Ik zie wel mogelijke nadelen wat betreft de financiën en wat be treft de overzichtelijkheid", zei hij. De heer De Schipper wees erop, dat de taak van het provinciebestuur en ook die van het ambtelijk appa raat verzwaard zal worden en hij meende, dat het bestuurstechnisch logisch zou zijn als Goeree naar Rijnmond zou gaan De heer G. Christlaanse van het CDA merkte ook op. dat „het finan ciële plaatje" ontbreekt. Overigens meende hijdat het geografisch, so ciologisch en bestuurlijk gezien voor de hand ligt Goeree Overflak- ke bij Zeeland in te delen. Mevrouw E. Marls-Koster van de WD herin nerde eraan, dat de Zeeuwse staten al eerder hebben laten weten, dat Goeree welkom is als het naar Zee land gaat. Gedeputeerde mr. J. P Boersma vond het niet onjuist als Goeree bij Zeeland komt. Hij zei, dat het be stuurlijk wel „te behappen" is en hij meende, dat het redelijk is Zee land. dat erg weinig inwoners heeft, een gebied erbij te geven als dat verlichting geeR voor andere, qua inwonertal veel grotere, provincies. „Het blijR toch overzichtelijk", stelde hij. De commissie kwam vrijdag niet tot een afgerond advies. Algemeen was de teneur, dat Goeree welkom is, maar dat nog veel onduidelijk is over de financiële gevolgen. ook voordat het vorige contract in juni afliep, al zijn onderbetaald. Zij eisen nu het achterstallig salaris én een goe de. nieuwe arbeidsovereenkomst. Daarover moet de ITF gaan onderhan delen met reder Oldendorff De bulk carrier werd vandaag (zaterdag! in de haven van Gent verwacht, maar de kans ls groot dat dat niet lukt. ITF-in spector Altena' „We hebben vaker pro blemen met Oldendorff. De rederij heeft meer dan 30 schepen varen onder de goedkope vlaggen en dat zegt genoeg". Besmet De ITF verklaarde de Bernard Olden dorff vrijdag 'besmet'. Aan de sleep diensten werd gevraagd niet te hulp te komen, wanneer de niet stakende be manning onverhoopt mocht besluiten ondanks alle problemen toch te probe ren in Gent te komen. Een woordvoerder van de agent van de Oldendorff schepen. DEKA. in Vlissin gen, had vrijdag een heel andere lezing. Volgens hem waren alle problemen die middag al opgelost. „De Bernard Ol dendorff licht zaterdagmiddag om vier uur gewoon het anker en koerst naar Gent. De Dora Oldendorff wacht z'n beurt af en vaart, zodra de Bernard daar klaar is. ook richting Gent. Er zijn wel problemen geweest, maar de bank garanties zyn binnen en er is niets meer aan de hand". ITF-mspector Altena ontkende dat ten stelligste. „Zo ver is het, zeker wat de Bernard Oldendorff betreR. zeker nog niet". De rijkspolitie te water is vrijdag middag even aan boord geweest van de Bernard Oldendorff. Dat gebeurde op verzoek van de kapitein. Maar omdat er geen sprake was van een strafrechtelij ke zaak bleef het wat de politie betreft bij het nemen van poolshoogte. Gs houden vast aan j standpunt: geen Baalhoekkanaal I MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie houdt vast aan hel! standpunt, dat er geen Baalhoekkj. naal moet komen. Het college van p. deputeerde staten heeft een voorstó gemaakt tot wijziging van het streek plan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen m« het oogmerk het kanaal te schrapptu De statencommissie voor de streek- plannen bespreekt dat voorstel in «c vergadering, die 21 januari om tw« uur wordt gehouden. In een toelichting bij het voorstel herb nert het dagelijks bestuur van de p~. vincie eraan, dat de Zeeuwse statenk- kele jaren geleden hebben laten wete geen prijs te stellen op aanleg van hei Baalhoekkanaal. De minister van. volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning liet daarop weten, dat hij een trac? voor het Baalhoekkanaal gereservettf wilde houden. Hij wees erop, dat de ar leg van het kanaal deel uitmaakt vance Schelde-Maasverdragen, die met Et gië zijn gesloten. Gs houden aan he eigen zienswijze vast, dat de reserve ring voor het kanaal en het daarbij ho rende industrieterrein moeten words geschrapt. Loco-burgemeester J. J. du Fossé van Sluis overhandigt de nieuwe burgemeester, mr J Asselbergs de voorzittershamer, nadat hij hem eerder de ambtsketen had omgehangen. PLEIDOOI BETROKKENHEID BEVOLKING BIJ BESLUITEN Caravan gestolen te Scharendijke SCHARENDIJKE - In de nacht van woensdag op donderdag is te Scharen dijke een caravan gestolen. De caravan stond geparkeerd voor de woning van de heer L. uit Voorburg, die tevens de eigenaar is. De waarde van de caravan bedraagt 8000 gulden. SLUIS - Mr J. Asselbergs is vrijdag middag officieel geïnstalleerd als bur gemeester van de gemeente Sluis. Dat gebeurde in een buitengewone verga dering van de gemeenteraad, die werd bijgewoond door bijna 300 gasten. De burgemeestersketting werd hem om gehangen door loco-burgemeester J. J. du Fossé, die de afgelopen weken de vacante plaats heeft ingenomen. Tege lijkertijd werd de nieuwe burgemees ter Asselbergs de voorzittershamer voor de raadsvergadering overhan digd. „In onze profielschets hadden we ge vraagd om een jonge, ambitieuze bur gemeester", zei wethouder Du Fossé in zijn welkomsttoespraakje, „en we zijn op onze wenken bediend". Hij noemde de burgemeester iemand die een 'ani mator. stimulator en coördinator' zou moeten zijn. „Er wachten u vele taken". FNV-DISTRICTSBESTUURDER HENK BIJVANK: constateerde Du Fossé, en noemde on der meer de behoefte aan woningbouw en de belangen op sociaal-cultureel ge bied. Nadat Asselbergs de burgemeesters ketting kreeg omgehangen had gekre gen, spraken de fractievoorzitters van de partijen in de Sluisse raad een wel komstwoord: CDA-fractievoorzitter M. Lokerse on derstreepte de belangrijke rol van de burgemeester bij het toezicht op de openbare orde. Zijn collega J A. Kop- mels DWS) stelde dat Sluis iemand no dig heeft die 'zijn schouders kan zetten onder de problemen in de gemeente. Geen WD- of braderieburgemeester". „Sluis heeft een bewogen tijdperk ach ter de rug", constateerde hij. „Conflic ten in de raad werden op het scherp van de snede uitgevochten". C, J. Almekinders (VVD) was blij met een burgemeester met liberale signa tuur. die volgens hem goed in Sluis pas te, en mevrouw C. E. van Oorschot-We- ber (pvda) hoopte dat Asselbergs zich zal inzetten voor de problematiek van alle lagen van de bevolking. Ze besloot haar welkomstwoordje met de eerste regels uit het gedicht 'Mei' van Gorter: „Een nieuwe lente en een nieuw ge luid...". Secretaris J. G. L. de Broek heette de burgemeester welkom na mens het gemeentepersoneel. tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: - diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialïteit GOES - 'Je kunt een onderneming ka pot staken, dat is waar. Maar dat kan nooit de bedoeling zijn van een vakor ganisatie die opkomt voor de belangen van zijn leden. Welke bond wil nou dat de werkgelegenheid van zijn eigen le den kapot gaat? Ik vind het dan ook onzin te beweren dat een nieuwe sta king bij De Schelde dit bedrijf kapot zou maken en eaarvoor dan ook nog alleen de verantwoordelijkheid bij de Industriebond FNV te leggen. Maar als een directie de toezeggingen niet waar maakt, die ze heeft gedaan, riskeert ze dat een bond het uiterste middel grijpt. Ook het argument dat er om een aantal voorwaarden Van de werkne mers bij De Schelde te voldoen geen geld is, klopt niet. Het bedrijf maakte in 1980 nog altijd zo'n 7 tot 8 miljoen winst en zit helemaal niet in de rode cijfers'. Districtsbestuurder Henk Bijvank van de Industriebond FNV zal donderdag tijdens de nieuwe ronde tussen de direc tie van de Koninklijke MMaatschappij De Schelde en de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties met zwaar geschut komen, sinds hij donder dagavond van zijn leden bij de KMS het mandaat meekreeg bij de Vlissingse werf opnieuw een werkstaking voor te bereiden gaat de dreiging daarvan in de onderhandelingen opnieuw meespelen 'Ik vertik hel door te praten op de ma- H. Bijvank nier zoals het tot nu toe is gegaan Als de directie van de KMS nee blijR zeg gen tegen onze voorwaarden dan weten ze straks de consequentie. Wat wij wil len is dat ze op zijn minst met construc tieve tegenvoorwaarden komen. We zijn nu ruim twee jaar bezig om te pra ten en nu is men de zaak meer dan beu'. Bijvank wijst een aantal argumenten die tegen een nieuwe werkstaking zijn opgeworpen met kracht van de hand. Enkele van die argumenten: De KMS heeft geen cent in kas, de werkgelegen heid van 3500 man komt op de tocht en tenslotte hebben slechts 107 van de ruim 1900 FNV-leden bij de KMS op een totaal personeelsbestand Van 3500 zich vóór een werk staking uitgesproken. "Dat is geen geld is. is onzin. Ik zei net al dat er winst wordt gemaakt en laat na al die jaren nou maar eens wat van die winst naar de eigen mensen toegaan. En echt. zoveel m'eér gaat het Inwilli gen van enkele van onze eisen nou ook weer niet kosten, dat ze er armlastig van worden De zaak wordt daarmee veel te veel gedramatiseerd'. 'Het niet verbeteren van de arbeids voorwaarden heeft de laatste jaren de aftocht van veel werknemers ten gevol ge gehad, die bij andere bedrijven méér konden krijgen. Ze komen nu via die andere baas wéér de poort in. En wat kost dat niet per jaar. Zeker vijf tot zes miljoen En daarvoor is dan kennelijk wel geld', aldus de FNV-districtsbe- stuurder. RSV Bijvank verwijst Verder naar een in terview in de PZC van 30 oktober met grocpsdirectcur J. A. Smit van de KMS. waarin deze stelde dat de Zeeuwse tak van RSV weer een zelf standig bestaan kon gaan leiden. 'Op papier is dat wel zo. maar het blijft zo dat RSV bepaalt wat kan en niet kan. Het criterium daarbij is een chronisch geldgebrek. Terwijl in takken van de KMS die wel gezond zijn onvoldoende is uitgebouwd. De directie van De Schelde moet vechten voor ieder dub beltje dat zij voor het eigen bedrijf moet uitgeven. Door het beleid van de RSV-top dreigt de KMS-groep af te glijden van een gezonde bedrijfstak naar een marginale onderneming'. De FNV-districtsbestuurder vreest dat er nog dit voorjaar bij een aantal afde lingen van de KMS-groep die minder goed lopen reorganisaties zullen ko men. Of dit gevolgen zal hebben in de personele sector staat voor hem nog niet vast. "Maar het bedrijf als geheel is gezond Er wordt in onze ogen alleen een fout beleid gevoerd. Wat we nu doen is opkomen voor wat onze mensen is toegezegd en waarvoor ze indertijd hun actie hebben opgeschort. De directie en trouwens ook de Industriebond QNV en de Unie BLHP proberen ons nu de zwar te piet toe te spelen, maar er zijn belof ten gedaan. En die moeten worden waar gemaakt en daar is dan nu het stakingswapen bijgekomen. Natuurlijk ben ik met dat mandaat erg voorzich tig Staken doen we ook niet voor onze lol. Maar als het dan toch moet, ligt de Verantwoordelijkheid bij de directie en niet bij ons', besluit Bijvank. Betrokkenheid In zijn "maiden speech' onderstreepte de nieuwe burgemeester het belang van inspraak en overleg met de bevol- Het mandaat en de procenten VLISSINGEN - In het verslag over de ledenvergadering van de Indus triebond FNV over de situatie bij de KMS in Vlissingen in de PZC van vrijdag, kan door de cijfers van dc uitslag van de stemming in die vergadering enige verwarring zijn ontstaan. In het verslag stond dat van de 160 aanwezigen 107 voor het stakingsmandaat stemde ofwel -volgens het verslag - een percentage voorstemmers van 75,35 procent Districtsbestuurder BijVank ver klaarde desgevraagd dat er in de vergadering 160 aanwezigen waren, maar dat acht stemgerechtigden voortijdig waren vertrokken, zodat 152 stemmen zijn uigebracht. Van hen waren er 107 voor. 35 tegen, ze ven onthoudingen en dne ongeldig. Omdat de onthoudingen en de on geldige stemmen volgens regle ment niet meetellen waren er 142' geldige stemmen. Op die 142 vor men de 107 het percentage van 75.35. king. „De betrokkenheid van de bevol king bij de besluitvorming is nood» kelijk", stelde hij. „Dc overheid mod op tijd weten te luisteren. Want de bt volking is er niet voor ons; maarvrj zijn er voor de bevolking". Burgemeester Asselbergs hoopte 5 een goede samenwerking, onderli; vertrouwen en een constructieve in de raad. Over zijn eigen rol daanna hij: „De vader als autoriteit is verte nen en met de burgervader ging het nis anders. Dat is een ontwikkeling in dj ambt geweest waar ik me helemaal: kan vinden". Als hoofdtaken zag f£ „Bemiddelen, coördineren en overt* plegen". „Noch mijn woning, nochb: Belfort mag een drempel hebben vox de bevolking", zei burgemeester Ash' bergs tot slot. Na de officiële afsluiting van de bijzo: dere raadsvergadering opende bum meester Ch. Th. Spijkerboer van Ooc burg een lange rij van sprekers 2 Oostburgse eerste burger onderste te de hechte regionale samenwerka van Aardenburg, Oostburg en „Veel gemeenschappelijke vragen to den hier op regionaal niveau gesteld' zei hij. Oud-burgemeester Martelac: van Knokke-Heist, ereburger van Slut liet zijn welkomstwoord vergezeld gal van een 'gebed voor de burgemeester' Burgemeester A. Hack van Veere. de nieuwe Sluisse burgemeester jaie lang voor de WD actief is geweest end laatste twee jaar als fractievoorzitter: de raad heeft gezeten, onderstreepte^ overeenkomsten van zijn stadje ik Sluis. Nadat Paul Asselbergs name: zijn familie zijn broer en diens vm had toegesproken, was het de beurt A. Houben van de Sluisse midöa standsvereniging. Die onderstreepte het belang van stad Sluis als belangrijke slechtwe? voorziening voor de recreatie en plein ervoor die rol niet te verwaarlozen, 0: niet achterop te raken bij de buuie meenten. M. Leenhouts sprak nams het plaatselijke Oranjecomité, Nutsdepartement. de zwemverems 'T Vrije' en de CDA-afdeling. zijn ter denheid uit over de benoeming van; J. Asselbergs. Ais hekkesluiter trad» heer J. van Marion naar voren als ver: genwoordlger van de marechaus» rijkspolitie en gemeentepolitie. F. deed dat volgens eigen zeggen 'met? mengde gevoelens'. „Het vertrek n Asselbergs uit Veere is een veria vond hij. Na de toespraken werd een recep: voor de genodigden gehouden in stadhuis. Vrijdagavond van zeven? acht namen de Inwoners van Sluisfi gelegenheid waar om hun nieuwe fc r gemeester de hand te schudden. Sleutel De binnenkomst van burgemeester* selbergs in Sluis kreeg vrijdagnoj# ludiek tintje, toen hij bij de gemeen» grens niet Aardenburg bij Draaibil werd opgewacht door het college® secretaris De Broek. De nieuwe burgemeester en zijn 1 werden er welkom geheten door nemend burgemeester J. J. du Fes die hem de sleutel van de stad overt? digde. Door het slechte weer nam- symbolische gebaar maar weinig tijd beslag, waarna het gezelschap naarh stadhuis toog voor de officiële cd vangst. MIDDELBURG -De bevolking van de provincie Zeeland is in het jaar 1980 toegenomen met 3.322 zielen. Op 31 de cember woonden er in Zeeland volgens de voorlopige gegevens van de 30 Zeeuwse gemeenten 351.590 mensen: 175.116 mannen en 176.474 vrouwen. De bevolkingsontwikkeling in Zeeland werd vooral bepaald door de groei van het aanbod inwoners van Zuid-Beve land met bijna 1100. Procentueel was de groei 0,95. Op 31 december 1979 wa ren de cijfers 348.268 totaal, 173.566 mannen en 174.702 vrouwen. De toena me in het afgelopen jaar was het resul taat van een geboortenoverschot van 1.412 en een vestigingsoverschot van 1.910. De groei van de Zeeuwse bevolking in 1979 bedroeg 1,1 procent of 3.880 inwo ners 1 tegen een landelijke groei van 0,75 procent. In 1978 was de Zeeuwse bevol kingstoename 1.3 procent (of 4.317 in woners) tegen een landelijke groei van 0.63 procent. In 1977 was de Zeeuwse groei eveneens 1.3 procent (4.447 inwo ners) tegen de landelijke groei van 0.6 procent. In 1976 bedroeg hel Zeeuwse stijgingspercentage 1 (3.338 inwonersi en landelijk 0 59 procent Voor 1975 wa ren de gegevens als volgt 1.74. 5.682 en 0.99, voor 1974 respectievelijk 1,15.3.713 en 0,8. voor 1973 respectievelijk 1.09. 3.499 en 0,77, voor 1972 respectievelijk 1.03. 3 268 en 0,89, voor 1971 respectie velijk 1.87, 5 806 en 1,14 en voor 1970 respectievelijk 1,49, 4 564 en 1.27. In 1980 werden in Zeeland 4.587 kinderen geboren. Het geboortenoverschot (het verschil tussen het aantal geboorten en het aan tal sterfgevallen) was vorig jaar 1.412 In 1979 was het 1.133. in 1978 1.197, in 1977 1.076. in 1976 1.130. in 1975 1.076, in 1974 1.523, in 1973 1.821, in 1972 1.916, in 1971 2.528 en in 1970 2.529 Per duizend inwoners was in 1980 in Zeeland het aantal levend geborenen 13.2. In 1979 was het 12.5 (gelijk aan lan delijk cijfer), in 1978 12.9 ilandelijk 12.6). in 1977.1976 en 1975 steeds 13 (landelijk respectievelijk 12,5. 12,9 en 13). in 1974 14 (landelijk 13.7), in 1973 15 (14.4). In 1972 16.1 (landelijk gelijk), in 1971 17.8 (17,2) en in 1970 18 (landelijk 18.3) Vorig jaar zijn in Zeeland 3.175 mensen overleden. In 1979 was het aantal sterf gevallen 3 185. m 1978 3 178. In 1977 3 051. in 1976 3.233. in 1975 3.268, lil 1974 3 003. in 1973 3.049. in 1972 3.176. in 1971 3 000 en in 1970 3 001 In de periode 1970 tot en met 1980 is het totale geboortenoverschot 17.341 ge weest. In dezelfde periode is de Zeeuwse bevolking met 45.836 zielen gegroeid 1960 tot en met 1965 leverden een ver- trekoverschot op van 7 774 personen). Regio's Vestiging Vorig jaar was het vestigingsoverschot (het verschil tussen het aantal ingeko men en het aantal vertrokken mensem 1.910 In 1979 wasjiet 2.747. in 1978 3.120 en in 1977 3.260 De Jaren 1976 en 1975 leverden vestigingsoverschotten op van 2.208 en 4.606 komst en vertrek van rijksgenoten uit Suriname speelden hier een rol bij) In 1974 en 1973 was het vestigingsoverschot respectievelijk 2.190 en 1.678 Voor 1972 was het 1.352. voor 1971 3.278. voor 1970 2.035. voor 1969 964 en voor 1968 799 De jaren 1967 en 1966 gaven vestigingsoverschotten te zien van 547 en 643. In 1965 was er nog een vertrekoverschot en wel van 449. Met het resultaat van 1980 komt het totale vestigingsover schot vanaf 19 66 op 29.452 personen In de periode 1960 tot en met 1980 was het vestigingsoverschot 21 678(deiaren Schouwen-Duiveland boekte vorig jaar een toename van 261 inwoners. Al le gemeenten droegen daar hun aan deel in bij. Met een geboortenover schot van 120 in totaal en een vesti gingsoverschot van 141. Alleen Brou wershaven had een vertrekoverschot en wel van 3. West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in 1980 groei geboekt van 149 inwoners. Die was geheel te danken aan een vesti gingsoverschot van 151 Het sterfte- overschot was 2 Tegenover een voor uitgang in Oostburg en Aardenburg met respectievelijk 112 en 74 stond een teruggang met 31 zielen in Sluis. Tholen en Sint-Philipsland liepen voor uit met 205 inwoners, gevolg van een geboortenoverschot van 155 en een ves tigingsoverschot van 50 Op Walcheren nam vorig jaar in de ge meente Valkenisse (-48) en Westkapelle i-li het aantal inwoners af. Valkenisse had zowel een sterfte- als een vertrek overschot 'respectievelijk 37 en 11' Middelburg zag zijn inwonertal groeien met 542 en Vlissingen met 326 Tegen over een geboortenoverschot van 273 in Vlissingen stond een cijfer van 157 in Middelburg. Middelburgs vestigings overschot was aanzienlijk groter dan dat van Vlissingen: 385 tegen 53. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen noteerde een toename van 472 inwoners, resul taat van een geboortenoverschot van 218 en een vestigingsoverschot van 254. Hontenisse liep enigszins terug. Zowel Hontenisse als Sas van Gent zagen meer mensen vertrekken dan zich vesti gen. De bevolking van Terneuzen nam met 218 inwoners toe. Terneuzen had een vestigingsoverschot van 66 en een geboortenoverschot van 152. Olau-line verwacht geen hinder van staking in Engeland au-line ver»» te ondervind: ting bij de Bid buii VLISSINGEN - De Olau-1 geen moeilijkheden I van de dreigende staking bij koopvaardij voor de veerdienst Vlissingen naar Sheerness in E' land, hoewel ook bij deze maatscW fér. pij Brits personeel in dienst is. DitF j(a, sonecl is volgens de directie eenj hoo geen lid van de vakbond die de staM tien heeft uitgeroepen voormaandag;. 1 gebeurde omdat de loononderhai* lingen met de werkgevers zijn vas- lopen. De veerdiensten zullen darf volgens de directie van de Olau-jj 11 j; normaal worden onderhouden. De vakbond is bereid van de gedeellfj ke staking af te zien, als de werkg^j Op Noord-Beveland was er een bevol kingstoename van 58, waarbij Wissen- kerke eind december 1980 één inwoner minder noteerde dan een jaar daarvoor ke staking ai te zien, ais ae werKgtj Met een groei van 1 088 heeft Zuid-Be- het geschil voorleggen voor arbiu* veland in belangrijke mate de bevol- Voor een volledig stilleggen van - kingsontwikkeling in 1980 bepaald: 413 werk is een stemming onder de 1«J geboorten- en 675 vestigingsoverschot, nodig. De voorgenomen actie vatj 13 j Opvallend was het vestigingsoverschot Britse vakbond betreR onder mee van Goes 423. daarmee koploper veerdiensten over het Engelse Kan*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2