\M£ ZEEUWSE CQURAI Oorlogsmisdadiger op Schiphol aangehouden Sportvissers vermist op Westerschelde Kabinet bezuinigt op departementsuitgaven Haig voor senaatscommissie III* lllli BIJ TERUGKEER VAN VAKANTIE IN SPANJE CBS: zuster sjah brengt bezit over naar Antillen Nu 322.000 werklozen ZOEKACTIES BIJ INVALLEN DUISTERNIS GESTAAKT Winterse buien Wisselend bewolkt en winterse buien Uiddagtemperatuur ongeveer 5 gra den Vrij krachtige en aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk harde noordwesten wind 224e jaargang no. 8 Zaterdag 10 januari 1981 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes, Dr. A.F. Philipsstraat 11. tel. 01100-21222 Open: ma. t/m vr. 8.30-17.00, do.evond 19.00-21.00. ze. 10.00-13.00 uur. DEN HAAG-SCHIPHOL - Op Schiphol is in de nacht van donderdag op vrijdag de 66-jarige J. B. uit Den Haag aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de Tweede Wereldoorlog „misdrij ven tegen de menselijkheid" te hebben gepleegd. In totaal zou een twintigtal mensen het slachtoffer van de activiteiten van de man zijn geworden. Een aantal van hen zou door B. zijn mishandeld. Ook zou B. betrokken zijn geweest bij een schietpartij en gedroeg hij zich. zoals justitie het uitdrukt „hardvochtig". Het merendeel van de door B. opgespoorde mensen werd overgeleverd aan de Duitsers en kwam in kampen om het leven. Systematisch onderzoek in duizenden dossiers bracht de Nederlandse justitie op heispoor van de oorlogsmisdadiger B kwam bij zijn aanhouding net terug van een vakantie in Spanje Hij toonde zich bij zijn aanhouding ver baasd, „een beetje angstig, en verrast", aldus de officier van justitie mr L A. R. J de Beaufort, die B. opspoorde. Volgens deze officier van justitie, die is belast met de opsporing van oorlogs misdadigers in Nederland, was het de bedoeling dat de man eerder werd aan gehouden, maar door zijn verblijf in het buitenland was dat niet mogelijk Justitie vond het volgens mr. De Beau fort raadzamer de man hier in Neder land aan te houden B. zit momenteel opgesloten in het Haagse politiebu reau. Maandag zal hij in Den Haag wor den voorgeleid aan de officier van justi tie mr. Rosingh B. woont alleen in een appartement in Den Haag Hel is niet bekend of de man vrouw of kinderen heeft. Volgens mr. De Beaufort heeft B. in de eerste helft van 1944 op verschillende plekken in Nederland joden opge- ontslag Drs B.J. Udlnk, voormalig topman van het Ogem-concern. is terecht na aan drang van de commlssanssen vertrok ken, de afvloeiingsregeling was veel ie royaal, en de commissarissen hebben daama de zaak slecht afgewikkeld j Volgens de Juridisch adviseur van de raad van commissarissen was zelfs j ontslag op staande voet met onmoge- i lijk geweest. PAGINA natuur DeNVWatermaatschapplj Zuid-West- Nederland iWMZ) ziet af van de aan koop van de Zeepeduinen. Het nutsbe- drfif vindt de extra eisen die de eige- l naar van dit natuurgebied in de West- - hoek heeft gesteld, 'onverteerbaar' PAGINA 11 bloemen Creatief talent onder bloemisten ver- zamelt zich woensdag 21 januari in Vlisslngen voor de voorronde om het J nationaal kampioenschap bloemen ij schikken. Een jury zal de werkstukken Jj van dedcc'.ncmcrs beoordelen ou com- y positie, kleur, techniek en origtnall- ij teil 's Avonds kan ook het publiek een I kijkje komen nemen in Britannia, R waar dit gebeuren zich afspeelt Een I boeiende wandeling langs fleurige I 'etalages'. HoortZiet. Schrijft. PAGINA 13 sensatie H Vijf journalisten, die In 1979 In Frank f fort op de regionale redactie van het B Springer-blad Bild werkten, zijn we- B gons diefstal en heling lol gevangenis straffen veroordeeld De rechter was 1 van oordeel dat de vijf in janural 1979 fl op onwettige wijze materiaal hadden proberen te verzamelen voor een sen I saUeverhaal I PAGINA 22 uitdager Viktor Korlsjnoj mag opnieuw wereld- i kampioen Anatoli Karpov uitdagen 2Un tegenstander in de linale van het j kandidatentoernooi, de Westduiise i schaakgrootmeester Robert Hubner. ;- heeft besloten de stilid te staken Waarnemers vermoeden als grondoor zaak voor de opgave van de ontmoe- dlgde Duitser een ernstig verschil van mening met zijn secondanten over de i Ie volgen strategie Ze waren hel niet I eens met de weinig agressieve speel 1 wijze van Hubner in de laatste partij- Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7. 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie 4. Sport 22 en 23. Radio en televisie: Financien. 27. Zaterdagkrant: 17. en 21. spoord die waren ondergedoken om aan deportatie te ontkomen. Dat was onder andere in Amsterdam. Den Haag Hilversem en in een aantal plaatsen in de Achterhoek. WaffenSS De man, die bij zijn aanhouding een geschrokken en angstige indruk maak te, begon zijn misdadige loopbaan in het eerste oorlogsjaar. Hij trad toen in dienst bij de Waffen SS en werd naar het oostfront gestuurd. „Op de een of andere manier kon hij daar vandaan komen en dook hij begin '44 op als medewerker van liet zoge naamde Judenreferaat 4B4 in Den Haag. Dat was een soort bevolkingsre- f Van onze correspondenten WASHINGTON-DEN HAAG - Volgens de Amerikaanse televisiemaatschap pij CBS heeft de tweelingszuster van de onlangs overleden sjah van Iran. prinses Ashraf, het eigendomsrecht van onroerend goed in New Vork over geheveld naar de Nederlandse Antil len. Het zou daarbij niet gaan om illegale praktyken. maar het maakt wel een eventuele Amerikaanse poging de ei gendommen van de ex-sjah aan Iran over te dragen nagenoeg onmogelijk. De overdracht van de eigendommen van de Pahlevi-famfiie is een van de Iraanse eisen voor vrijlating van de 52 gegijzelde diplomaten. Het gaat hierbij om twee sjieke onder komens aan de Beeckman Place in New York. gelegen aan de Hudson-rivier vlak bij het gebouw van de Verenigde Naties. Via ingewikkelde methoden heeft prinses Ashraf, in Iran gehaat vanwege de bacchanalen die ze in haar paleis aanrichtte, de huizen aan zichzelf verkocht via een maatschappij die op Curacao bij de Kamer van Koophandel staat Ingeschreven als de Enton Pro perties Corporation voor een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden De werkelijke waarde wordt echter ge schat op het dubbele en dat levert nog eens een extra balastingvoordee! op wegens het bezit op verlies Daarnaast staan de Nederlandse Antillen al inter nationaal als belastingparadijzen be kend. Een onderzoeker van de Ameri kaanse Senaat omschreef het gebeuren dan ook niet als belastingontduiking, maar als „belastingvermijden" In hoeverre Nederland betrokken kan raken bij de eventuele aansluitende ei sen van Iran is nog onduidelijk. De Ne derlandse Antillen, betrokken in be sprekingen over onafhankelijkheid, kennen een vrij grote mate van eigen verantwoordelijkheid inzake financië le transacties. De spreeuw blijft voorlopig vogelvrij in ons land. Hij wordt te schadelijk geacht voor de fruitteelt. De inheemse zangi'ogel stumus vulgaris geniet nor maal bescherming krachtens de vogel- wet. HU werd twee jaar geleden echter in een uitzonderingspositie geplaatst Deze periode is thans met twee jaar ver lengd. gister waar de joden werden geregi streerd. Van daaruit spoorde B onder gedoken mensen op. B. nam bij het Judenreferaat geen lei- dingevende rol in. maar volgens mr De Beaufort was het daar de gewoonte dat men een soort competitie voerde wie de meeste mensen kon opsporen. „B. heeft een twintigtal slachtoffers op zijn naam staan", aldus de officier tijdens een persconferentie vrijdagmiddag in Den Haag Vlucht De van oorlogsmisdaden verdachte Hagenaar ontkwam direct na de oor log aan strafvervolging door te vluch ten uit hel gebouw w aar hij was geïn terneerd. „In die tijd vluchtten ze bij tientallen tegelijk", aldus mr. De Beaufort B. is daarop onder een valse naam naar Zuid-Afrika gereisd en ls daar tot 1909 gebeleven. „Hij werd bij zijn terugkeer niet gepakt, omdat hij zich niet onder zijn eigen naam meldde en er nog niet zoveel feiten over deze man bekend wa ren". aldus de met het onderzoek belas te officier. „Belangrijk was ook", aldus De Beaufort, „dat de wetgeving in die tijd anders was. Het leek er toen op dat .sommige- misda den zouden verjaren, maar in '71 heeft de wetgever deze verjaring opgehou den. Sindsdien is het opsporen van oor logsmisdadigers weer op gang geko men. Er zij n toen ook veel mensen ui t de opsporingsregisters verdwenen Wij hebben de draad echter weer opgeno men, met als resultaat de aanhouding van B" De man verdiende in Nederland met allerlei baantjes zijn boterham. Hij was onder andere machinist. Het laat ste beroep dal hij voor zijn pensione ring uitvoerde was verzekeringsadvi seur. Het is nog niet duidelijk of de man. die in het weekeinde wordt ge hoord. een aow-uitkering heeft en of hij nog wel Nederlander is. DEN HAAG - Officier van justitie mrL. A R J De Beaufort tijdens een vrijdagmid dag in Den Haag gehouden persconferentie over de aanhouding, donderdag avond op Schiphol, van een van oorlogsmisdaden verdachte Nederlander. VRA GEN IN TWEEDE KAMER tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil duidelijkheid over de mo gelijke nieuwe bezuinigingen op de be groting van 1981. Dat blijkt uit vragen van het kamerlid Kombrink tot minis ter Van der Stee (financiën). De vragen zullen in de eerste week na afloop van het kamerreces (19 januari) mondeling worden beantwoord. Kombrink heeft zijn vragen gesteld naar aanleiding van de recente aankon diging van het kabinet dat voor elk mi nisterie de maximale uitgavegrens is vastgelegd Deze zogenoemde kaspla- fonds werden op 23 december van kracht. Ze zijn bedoeld om te voorko men dat departementen, vooruitlo pend op de nieuwe bezuinigingen, als nog hun uitgaven extra vergroten. isgL WASHINGTON (RTR) - Alexan der Haig. de voormalige bevelheb ber van de NAVO die door de ko mende Amerikaanse president, Ronald Reagan, als diens minister van buitenlandse zaken is aange wezen, heeft vrijdag voor de se naatscommissie voor buitenland se betrekkingen gezegd dat de on gecontroleerde groei van de Sow- jetrussische militaire macht op de lange duur de westelijke politiek zal verlammen. Haig was bij de commissie ontbo den om getuigenis af te leggen van zijn rol als raadsman van president Richard Nixon tijdens de Waterga te-affaire In zijn overzicht over buitenlandse politiek drong Haig aan op betere coördinatie tussen de vrije landen. Hij zei voorstander te zijn van het in verband brengen van het Sowje- trussische gedrag in bepaalde ge bieden. zoals Afghanistan, met het hele gebied van betrekkingen tus sen oost en west. Watergate Haig zei dat in niet een van de vele onderzoeken naar zijn rol in het Witte Huis onder Nlxon ook maar enige schuld van zijn kant was aan getoond. In een tien pagina's tel lend aanhangsel van zijn verkla ring gaf Haig bïjzonderhden over zijn rol in Watergate, de Ameri kaanse politiek in de oorlog in Viet nam, het afluisteren van telefoon gesprekken van journalisten en amtenaren en de Amerikaanse ge heime acties in Chili Bij het begin van de vergadering zei de voorzit ter van de commissie. Charles Per cy, dat deze "net omvangnjli e dos sier heelt bestudeerd en dat hij niets heeft gevonden dat zijn be noeming kan vertragen of tegen houden Kombrink wil weten waarom tot Instel ling van de plafonds is overgegaan ter wijl minister Van der Stee half decem ber de Kamer nog had laten weten geen reden voor een dergelijke maatregel te zien. Volgens Kombrink kan het besluit overigens niet zijn ingegeven door het tegenvallen van de belastingopbreng sten Hij wijst erop dat de raming Juist wat gunstiger is geworden. W. W.-uitkeringen De PvdA'er wil verder weten welke eco nomische gevolgen het instellen van de kasplafonds heeft en hoe lang de ko mende bezuinigingsmaatregelen van kracht zullen blijven. Verder vraagt hij naar de hoogte van de werkloosheids uitkeringen voor dit jaar. Volgens het persbericht van het ministerie vormt juist deze post een van de redenen voor de uitgavenstop Kombrink toont zich voorts bezorgd over de positie van de bouwnijverheid als gevolg van de kabinetsmaatregel. Hij wil dan ook weten waarom deze sector niet is uitgezonderd van de ge nomen stap. Hij gelooft dat de instel ling van de kasplafonds tot vertraging in de woningbouwsector aanleiding zal geven. Ook eist hij de uitvoering van de door de Kamer aanvaarde mo tie inzake de versnelde uitgifte van vergunningen voor woningbouw. DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is eind december gestegen tot de nieu we recordhoogte van 322.400, zo blijkt uit de voorlopige tellingen van het mi nisterie van sociale zaken. Ten opzich te van eind december 1979 is dat een stijging van 105.707. In vergelijking met eind november 1980 nam het aantal werklozen toe met 25 700 Die stijging komt vrijwel geheel voor rekening van de mannen De toe neming bij de vrouwen bedroeg 400 Ge corrigeerd voor selzoensinvloeden steeg de werkloosheid in december vo- rigjaarmet 10.800 tot 302.000 personen Daarbij waren 8200 mannen en 2600 vrouwen. De geregistreerde openstaande vraag daalde eind december ten opzichte van de maand ervoor met 2700 tot 30 700 Voor seizoensinvloeden gecorrigeerd vertoont de vraag een lichte daling met 100 personen Eind december 1979 be droeg de niet voor seizoen gecorrigeer de openstaande vraag 68 2% Carter; hoe een president faalde VXA1/ -rpen sportman op zijn re- WK'Iy Üj tour. die aan het eind van zijn loopbaan nog eenmaal feasü wil schitteren, maar die tege- pSsrj lijkertijdweetdatdeoverwin- ning hem nooit ten deel zal vallen. Dit is een beetje het beeld, dat de over tien dagen aftredende Ameri kaanse president Jimmy Carter op roept met zijn laatste, wanhopige po ging de 52 gijzelaars in Teheran vrij te krijgen Voordat hij geruisloos in de ver getelheid van het landelijke Plains in Georgia verdwijnt, wil Carter nog een maal stunten. Koortsachtig zijn de laatste dagen de pogingen van de Ame rikaanse regering om het met Teheran op een akkoordje te gooien Hoewel ook Iran zo langzamerhand niet goed raad meer weet met de gijzelaars, is er geen enkele reden voor Carter om optimis tisch te zijn over een goede afloop tij dens zijn nog tien dagen durend be wind. Het tragische van deze president is. dat hU in de vier jaren van zijn ambts periode zo verschrikkelijk weinig heeft kunnen doen Aan de hoge verwachtin gen die politiek Amerika van hem had. heeft Jimmy Carter nimmer kunnen voldoen In het verleden zijn er Ameri kaanse presidenten geweest yan wie op grond van hun 'prestaties' tot dan toe werd voorspeld, dat ze in het hoogste ambt wel volledig zouden mislukken. Juist in die gevallen moest achteraf worden vastgesteld, dat de man het he lemaal had gemaakt als president Van Carter zal dat niet worden gezegd. Te leurgesteld verdwijnt hij van het poli tieke toneel In de wetenschap, dat hij als leider van het machtigste land ter wereld heeft gefaald. Carter is niet de man gebleken, die de Verenigde Staten het geloof in eigen kracht kon teruggeven na de kater met Watergate. Politiek onbesmet en onbe schreven arriveerde Jimmy Carter vier jaar geléden in Washington Hij omring de zich met mensen, die geen enkele binding hadden met het lijdperk-Ni- xon Carter zelf werd beschouwd als een man van grote persoonlijke moed. wiens integriteit boven alle twijfel was verheven. Maar dat alles is ontoerei kend gebleken toen het er op aan kwam praktische politiek te bedrijven en die maatregelen en beslissingen te nemen, die een president tot staatsman van for maat bestempelen. Niemand zal ont kennen, dat Carter op een aantal pun ten niet het gelijk aan zijn kant had Zijn hele benadering van de energie kwestie bijvoorbeeld, getuigde van in zicht en moed Bij herhaling hield Car ter zijn spilzieke landgenoten de waar schuwende vinger voor. maar in de symptoombestrijding schoot hij tekort Gelijk hebben, betaalt niet altijd m de politiek Carters presidentschap is er één geweest van goede bedoelingen en halfslachtige maatregelen, overtuiging en daadkracht ontbraken. De steken, die hij op binnenlands terrein liet val len. wisselde hij af met grove blunders in zijn buitenlandse politiek. Daar zat geen lijn in. vaak tot wanhoop van zijn bondgenoten m Europa, die nimmer ze kerheid hadden hoe de reactie van Car ter zou zijn. Met de Sowjet-Unie kwam Carter al vrij snel in conflict: eerst was er de kwestie van de Russische brigade op Cuba. waarbij Carter duidelijk aan het kortste eind trok. en later volgde de Russische inval in Afghanistan, waar tegen de Amerikaanse president zich slechts kon verweren door een weinig effectieve boycot. Zijn Iran-polmek met als hoogtepunt de misiukte poging de gijzelaars te bevrijden was de zoveel ste blunder op buitenlands terrein Na tuurlijk ls het niet allemaal kommer en kwel geweest: de vrede tussen de aarts vijanden Egypte en Israel kwam tot stand onder supervisie van Carter. Naast dc teruggave van het Panamaka naal is deze deelvrede in het Midden- Oosten eén van zijn weinige 'grote' wa penfeiten geweest Het is triest om te moeten constateren, maar Jimmy Car ter. de veelbelovende politicus uit het zuiden. Is in Washington gewogen en te licht bevonden In zekere zin mag Car ter zich ook slachtoffer beschouwen van de Watergate-affaire De verwach tingen waren vier jaar geleden te hoog gespannen Carter is niet de wonder dokter gebleken, die velen, een afkeer als zij hadden gekregen van hel politie ke geritsel onder Nixon. na Watergate verwachtten. De politiek levert echter zelden wonderdokters op. Dim RILLAND - Zoekacties op de Wester schelde naar twee vermiste Brabantse sportvissers hebben vrijdag niets op geleverd Met een vliegtuig, een heli copter en een patrouillevaartuig van de rijkspolitie te water is gezocht naar de twee jonge vissers die vanaf donder dagavond omstreeks twaalf uur wer den vermist. De 20-jarige I,. Roks en de 22-jarige .1. dc Koning, beiden uit liet Brabantse Zundert, zijn donderdag avond gaan vissen op de Valkcnissc- slikken hij Rilland-Balh. Hun visspul len en auto werden vrijdag langs de Westerscheldedijk bij Killand aange troffen. Woordvoerders van de rijkspo litie vrezen dat dc twee vissers zijn verdronken. De twee jongens uit Zundert gingen wel meer op deze plaats vissen Meestal kwamen ze zo rond twaalf uur s avonds weer ihuis Vrijdagochtend om onge veer half twaalf meldde de vader van een van de twee jongens bij de politie dat de twee sportvissers nog mei terug waren gekeerd Daarna zette de rijkspo litie de zoekactie op gang Behalve het visgereedschap en de auto leverde deze zoekactie niets op. De rijkspolitie liet desgevraagd weten dat vandaag 'zater dag' opnieuw met een helicopter en een patrouillevaartuig gezocht zal worden naar de vermisten Het is bekend dat bij de Valkenis.se- slikken het water erg snel opkomt De slikken die bij eb in dit Westerschelde- gedeelte een uitgestrektheid van enke le kilometers hebben, lopen bij opko mend tij erg snel onder water Een woordvoerder van de rijkspolitie te wa ter vertelde dat het moeilijk is om zelfs hardlopend het opkomende water voor te blijven HIJ wijst bovendien op het slechte zicht m de avonduren waardoor het niet uitgesloten isdatde tweesport vissers de verkeerde lichting zijn uitge lopen Donderdagavond was het om streeks half elf laag water De woord voerder van de rijkspolitie acht het niet uilgesloten dat de vloed de twee jon gens heeft verrast De stroming in hei betreffende deel van de Westerschelde ls erg sterk. De zoekacties moesten vrij dag omstreeks vijf uur worden gestaakt vanwege de invallende duisternis en het hoge water

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1