Lange reistijd geen reden afwijzen aangeboden baan Zware straffen voor Bild-journalisten Warmte-krachtvermogen kan tot jaar2000 flink worden uitgebreid Schotse schrijver Cronin overleden Brand in flat Hengelo maakt 55 mensen dakloos 13 ALBEDA VERSCHERPT BEGRIP PASSENDE ARBEID Nitriet-affaire kost Iglo ten minste 4 ton DIEFSTAL EN HELING Anne Vondelingprijs voor politieke journalistiek Zeldzaam verschijnsel aan de hemel RAPPORT: BRANDSTOFBESPARING TOT 30 PROCENT MOGELIJK ZATERDAG 10 JANUARI 1981 PZC/binnen-buitenland aanschaft. Aanschaf van een motorfiets of auto lijkt te ver te gaan, aldus de minister. Bemiddelaar DEN HAAG (ANP) - Een langere reistijd mag voor iemand met een werkloosheiduitkering geen reden meer zijn om aangeboden werk te weigeren. Ook zullen werklozen het argument dat zij in ploegendienst moeten gaan werken niet meer mogen hanteren om een aangeboden baan af te wijzen. Dat blijkt uit een circulaire die minister Albeda van sociale zaken heeft gestuurd aan de directeuren van de arbeidsbureaus. Voor een alleenstaande gezonde werk nemer vindt de bewindsman een reis- duur van minstens één uur aanvaard baar, ongeacht het aantal kilometers. Bu een verhoogd werkloosheidsrisico of als de werkloosheid lang voortduurt dienen concessies te worden gedaan, ook voor wat de reistijd betreft, aldus de bewindsman. Bij werknemers die op grond van hun beroep al veel moeten reizen kan afstand volgens hem geen belemmerende factor zyn. Na langduri ge werkloosheid mag verder passende arbeid niet worden geweigerd op grond van het argument dat men daarvoor moet verhuizen, tenzij zwaarwegende argumenten zich daartegen verzetten, zo schrijft Albeda. Als in de woonplaats geen passend werk beschikbaar is dan mag volgens Albedain redelijkheid worden verlangd dat passende arbeid buiten de woon plaats wordt aanvaard, ook al moeten de reiskosten zelf worden betaald. Ge- nnge kosten moet de werknemer, zeker na een langdurige werkloosheidsperio de, eventueel in afwachting van beter betaald werk zelf dragen. Zeer hoge kosten kunnen wel aanleiding zijn om werk te weigeren. Bij de afstand die moet worden overbrugd zullen in begin sel demogelijkheden van openbaar ver voer worden bekeken, tenzij de werkne mer zegt van zijn eigen vervoermiddel gebruik te willen maken Ontbreekt openbaar vervoer of is het gebrekkig dan vindt Albeda het voor een gezonde werknemer niet bezwaarlijk als deze bij redelijke weersomstandigheden een af stand van 16 kilometer moet overbrug gen. Door de rechter wordt aanvaard dat van de werknemer kan gevergd kan worden dat hij een fiets of een bromfiets Albeda wijst erop dat de bemiddelaar op het arbeidsbureau bij het bepalen van wat in een individueel geval pas sende arbeid is evenals in het verleden rekening zal moeten houden met het totaal van de omstandigheden. Vol- MONTREUX - De Schotse schrijver A. J. Cronin. die internationaal naam maakte met zijn roman 'The Citadel', is dinsdag op 84-jarige leeftijd in zijn woning te Baugy-Surclarens bij Montreux overleden. Zijn overlijden werd vrijdag pas be kendgemaakt, toen er in het nabijgelegen dorp La tour-de -Peilz een rouwdienst werd gehouden. gens de bewindsman interpreteren de bemiddelaars de bestaande regels nog al eens te soepel. Ploegendienst wordt in beginsel ook als passend werk beschouwd. Daarover be staat ovengens geen jurisprudentie. Zolang de rechter zich niet uitdrukke lijk tegen een verplichting om arbeid in ploegendienst te aanvaarden uit spreekt, betekent dit de erkenning van die ploegendienst als legale arbeidsmo- gelijkheid, aldus de bewindsman. De arbeidsbemiddelaar zal ook in dit geval rekening moeten houden met persoon lijke omstandigheden. Albeda wijst er op dat in het algemeen ploegendienst moeilijk kan worden opgedragen aan mensen boven de 45 Jaar die nooit eer der in ploegendienst hebben gewerkt of aan jongeren die bepaalde medische klachten hebben zoals suikerziekte. Mi nister Albeda kondigt aan dat hij bin nenkort met een tweede circulaire komt over de manier waarop werkge vers selecteren bij het aannemen van mensen. Oneens UTRECHT (ANP) - Een voorlopige berekening van de schade die Iglo door de nitriet-aïïaire heeft opgelopen, komt uit op ruim vier ton. Op 20 december werd bekend, dat twee vrouwen uit Limburg waren overleden ten gevolge van het consumeren van door nitriet vergiftigde diepvriesnasi. Later bleek, dat de nitriet op en in de pakken terecht was gekomen door een lek in het koelsysteem van de bestelwa gen, waarmee ze naar de supermarkt waren vervoerd. De koelvloeistof bevat te een aanzienlijke hoeveelheid nitriet. De activiteiten die Iglo ondernam om te- voorkomen. dat nog meer mensen even tueel door nitriet vergiftigde produkten zouden consumeren, kostten ruim 300.000 gulden. (Salarissen, overwerk, extra transport en advertenties in de Limburgse bladen). Bij de detailhandel in Limburg en bij ongeveer twaalfhonderd consumenten in die provincie is bovendien voor circa 85.000 gulden aan diepvriesprodukten teruggenomen. Bij de winkeliers in Limburg is direct de hele voorraad te ruggehaald en bij consumenten die via een speciaal telefoonnummer hun adres opgaven haalden vertegenwoor digers vaniglo produkten op die ze had den gekocht in winkels die door de be wuste koelwagen waren bevoorraad. Aan consumenten is voor teruggeno men produkten ongeveer 15.000 gulden uitgekeerd. Tuijnman voorstander autovrije eilanden DEN HAAG (ANP) - Minister Tnijn- man van verkeer en waterstaat deelt persoonlijk het standpunt van de be sturen van Vlieland en Schiermonni koog dat uitsluitend de bewoners van deze Waddeneilanden het recht moet worden toegekend om op de eilanden In auto's te rijden. Na afloop van het wekelijkse kabinets beraad deelde de minister mee dat hij maandag met zijn ambtenaren zal na gaan of de wegenverkeerswet kan wor den uitgebreid met bepalingen om au to's te weren in het kader van de land-, schapsbescherming. Deze eventuele wetswijziging dient dan versneld te worden behandeld. Indien dat niet lukt zal de minister overwegen een nood wetje op te stellen teneinde de besturen van de Waddeneilanden tegemoet te komen. Cronin woonde sinds 1955 in Zwitser land, eerst in Luzern tot 1970 en daarna bij Montreux aan het Meer van GenèVe. Archibald Joseph Cromn werd op 19 ju li 1896 te Cardross. in het Schotse graaf schap Dumbarton geboren. Na zijn stu die medicijnen vestigde hij zich ais arts in Zuid-Wales. Vervolgens werd hij ge neeskundig inspecteur bij de Britse mijnen. Na enige tijd bij de Britse mari ne te hebben gewerkt, ging hij zich in 1930 geheel aan het schrijven wijden. In 1931 verscheen zijn eerste roman, 'Hatter's Castle'. Na dit debuut volgde een lange reeks romans, zoals 'Three lo ves' (1932), 'Grand Canary' (1933), The stars look down' (1935), 'Ine uimiuci (1937), 'The keys of the kingdom' (1942), 'The green years' (1944), 'Shannon's way' (1948), 'The Spanish gardiner' (1950). 'Beyond this place' (1953». 'Cru sader's tomb', 'The northern light". 'The judas tree' en 'A song of sixpence'. Voorts schreef hij toneelstukken, zoals ■Jupiter laughs', terwijl hij ook de schrijver was van de televisieserie 'Dr Finlay'. Cronins werken die een grote popula riteit genoten, zijn in traditionele vorm geschreven en merendeels geïn spireerd door eigen ervaringen. Zijn boeken zijn in talrijke talen vertaald en voor een deel ook verfilmd. De FNV is het volstrekt oneens met de verscherping van het begrip passende arbeid en het CNV zei vrijdag desge vraagd in beginsel geen behoefte aan een dergelijke verscherping te hebben. Volgens FNV-hoofdbestuurder K. Com mandeur ls het begrip passende arbeid voldoende omschreven in de bestaande richtlijnen voor de gewestelijke ar beidsbureaus. Bovendien bestaat er volgens hem voldoende jurisprudentie, waarmee de arbeidsbureaus bij twijfel gevallen mee uit de voeten kunnen De CNV-woordvoerder vreest dat de voorbeelden die minister Albeda in zijn circulaire geeft, en die betrekking heb ben op individuele gevallen, verheven worden tot algemene beleidslijnen Vol gens de woordvoerder zou dat een onge wenste ontwikkeling zijn omdat naar zijn mening bij ieder individu afzonder lijk moet worden bezien of de aangebo den werkkring als passend moet wor den aangemerkt. HEVIGE GASONTPLOFFING HENGELO (ANP) - Door een felle brand in een flatgebouw aan de Mercu- riusstraat in Hengelo zijn vrijdagmor gen 24 gezinnen (in totaal 55 mensen) dakloos geworden. Eén van de bewo ners, de 31-jarige C. de Reus, raakte zo ernstig gewond dat hij naar het brand wondencentrum in Beverwijk moest worden overgebracht. Een 35-jgrige man liep verwondingen op door glass plinters. Hij kon na behandeling in het ziekenhuis naar het opvangcentrum voor de flatbewoners worden overge bracht. Zeven flats zijn uitgebrand en veel van de andere wooneenheden liepen ernsti ge rook- en waterschade op. NAPELS (DPA) - Nieuwe aardbevingen en een ijzige koude maken het leven van de inwoners van Zuid-Italië tot een ware hel. Veel mensen die sinds de aardbeving van november dakloos zijn, leven in tenten en barak ken. Met temperaturen van 15 graden onder nul is hun situa tie hachelijk. Bovendien dreigen de tenten te bezwijken onder de sneeuw. In de stad Potenza werden de inwoners in de nacht van donderdag op vrijdag opgeschrikt door een nieuwe aardbeving. De mensen vluchtten angstig hun huizen uit. Foto: in Napels werden 70 gezinnen geëvacueerd uil het bij de zware aardbeving vorig jaar niet getroffen stads deel. Gisteren stortte door een nieuwe schok een vleugel van een achttiende-eeuws bejaardent huis. De brand volgde direct na een hevige vermoedelijke gasontploffing in de keu ken van de flat waarin De Reus woont. De explosie was tot in de wijde omtrek te horen en was zo hevig dat ramen van flatgebouwen in de buurt sprongen. Bewoners, onder wie nogal wat kinde ren, vluchtten via de zolder naar andere trappenhuizen, omdat het middelste van de drie trappenhuizen reeds in brand stond. Binnen een uur na het uitbreken van de brand was m het gymnastieklokaal van de nabij gelegen Jan Ligthartschool een opvangcentrum voor gedupeerde Hengelo-ers ingericht. Voor de eerste begeleiding zorgde de politie en de so ciale dienst. De dakloze Hengelo-ers worden voor alsnog ondergebracht in pensions en bij familie en kennissen. Daarom hoeft men niet in te gaan op aanbiedingen van talrijke Hengelo-ers die kamers en caravans voor tijdelijke huisvesting be schikbaar hebben gesteld. Nader onderzoek zal uitwijzen of de schade zo groot is dat het hele flatge bouw moet worden afgebroken. Ook kan het zijn dat het herstel zo duur is dat tot sloop moet worden overgegaan. Bouwverenigingen hebben inmiddels toegezegd eventueel voor definitieve huisvesting van de flatbewoners te zorgen. Met het oog hierop is de wo ningtoewijzing in Hengelo geblok keerd. FRANKFURT (DPA) - Vijf journalis ten, die in 1979 in Frankfurt op de re gionale redactie van het Springer-blad 'Bild' werkten, zijn wegens diefstal en heling tot gevangenisstraffen veroor deeld. De rechter was van oordeel dat de vijf in januari 1979 op onwettige wijze materiaal hadden proberen te krijgen voor een sensatie-verhaal over de 'vampier van Sachsenhausen' (een wijk van Frankfort). Bild-journalist Loth ar Schlindbeck kreeg acht maanden gevangenisstraf en een boete van 15.000 mark opgelegd wegens heling. Vier andere Bildmede- werkers, onder wie twee Jotografen en twee freelancemedewerkers werden veroordeeld wegens diefstal van foto's. De fotograaf Ernst Dankert werd we gens dit feit veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden en een boete van 5.000 mark. Zijn collega Peter Keiler moet een boete van 4.200 mark betalen. De twee freelance-medewer kers, Willy Machan en Mathias Beek man, kregen respectievelijk drie maan den gevangenisstraf plus een boete van 5.000 mark en vjjf maanden gevangenis en een boete van 7.000 mark. Een mededeling van de politie over de arrestatie van een jongeman in Sach senhausen leidde tot het verhaal over de 'vampier'. De jongeman werd er van verdacht meisjes met drugs gewillig te maken, en bloed bij hen af te tappen. Dit bloed zou hij daarna hebben ge dronken. Tijdens het proces bleken de ze beschuldigingen nergens op te berus ten. De jongen kreeg van de rechter al leen een waarschuwing wegens het be- zlt van een beetje hasj. De 'Bild' kwam met grootopgemaakte verhalen over dit geval. Het blad stelde zich niet tevreden met de informatie die de politie over dit geval verstrekte en twee verslaggevers kregen opdracht zich met de zaak bezig te houden. Bij hun onderzoek drongen zij de woning van de verdachte, die provisorisch door de politie was afgesloten, binnen. Daar troffen zij prive-fotomateriaal van de jongen aan, waarvan ze bij hun reporta ges gebruik van maakten. De rechter wees er in zijn uitspraak op dat het strafrech t ook grenzen stelt aan de persvrijheid. Hij noemde het on duldbaar dat journalisten door dief stal in het bezit proberen te komen van materiaal. INITIA TIEF JOOP DEN UYL DEN HAAG (ANP) - Op initiatief van de leider van de tweede-kamerfractie van de PvdA. Joop den Uyl, zal met ingang van 1981 jaarlijks een nieuwe prijs van 2500 gulden worden toegekend aan auteuris) van een of meer in het voorgaande jaar verschenen artikelen op het terrein van de Nederlandse politieke journalis tiek. Den Uyl heeft daarvoor de opbrengst van het boek 'Ministerraad 1989'. dat hem werd aangeboden door zijn vrienden uit de Journalistiek en de politiek ter gelegen heid van zijn 60ste verjaardag, afgestaan aan de de nieuwe stichting 'Anne Vonde lingprijs'. De jury die de Anne Vondelingprijs zal toekennen bestaat uit dr S J Doorman hoogleraar aan de TH in Delft en voormalig voorzitter van de VPRO. Henrv Faas. oud parlementair redacteur van de Volkskrant, dr. G H. Veringa. lid van de raad van state enmr.J. J. Vis, wetenschappelijk medewerker van de rijksuniversiteit in Groningen. Artikelen van zowel beschrijvende als analytischeofcommentariëren de aard komen voor de nieuwe prijs in aanmerking, waarbij vooral aandacht zal worden geschonken aan de mate waarin de auteur er in is geslaagd door middel van een heldere stijl politieke problemen toegankelijk te maken. HAMBURG (DPA) - Sterrenvrien den kunnen de komende dagen in de diepe nachtelijke uren een op vallend verschijnsel bekijken. In het sterrenbeeld Maagd in het oos ten van het firmament naderen de helderen planeten Jupiter en Sa- turnus elkaar dan schijnbaar tot op twee doorsneden van de volle maan. Het dichtst bij elkaar komen zij in de nacht van dinsdag op woensdag '14 januari. Die ontmoeting is het oogin van een zeer zeldzame astro nomische gebeurtenis, een drie voudige conjunctie van beide bui tenplaneten. In een betrekkelijk kort tijdsbestek van ongeveer zes maanden zal het schouwspel zich nog tweemaal herhalen, op 19 fe bruari en op 30 juli. Zo'n samen- stand heeft zich sinds het jaar 7 voor Christus pas dertien maal voorgedaan en de volgende keer dat de mensheid het weer kan zien speelt zich pas af tijdens de jaarwis seling 2238-39. DEN HAAG - Tussen nu en het jaar 2000 kan het bestaande warmte- krachtvermogen in de elektriciteils- produktie met 2000 miljoen Watt wor den uitgebreid. Deze mogelijkheden houden extra energiebesparing in. me de omdat stroom uit de industrie voor dc openbare voorziening beschikbaar komt. Over de voorwaarden van deze levering aan energiebedrijven is over eenstemming bereikt. Meerdere inzet van steenkool en aardgas speelt bij dit alles ook een rol. Dit blijkt uit het rappott „Warmte krachtkoppeling in de industrie" dat minister Van Aardenne (economische zaken» aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De regering onderschrijft de conclusies van de rapporterende com missie, die onder leiding staaKvan di recteur-generaal van energie drs. W. Tieleman, in grote lijnen. Zij ls met na me verheugd over het akkoord inzake het inpassen van de industriële warm tekracht in het openbare net. Het feit dat de plannen van allerlei be drijven om met overschotten van zelf te produceren energie bijdragen lot de to taliteit van de energievoorziening, is van groot belang. Dit probleem, dat al jarenlang speelde, werd nu in samen werking tussen overheid, elektriciteits bedrijven. Gasunie en bedrijfsleven, op gelost. Behalve de financiële regeling is nu be slist dat het warmte-krachtvermogen voorzover dat van invloed is op de voor spellingen voor het elektriciteitsver bruik. in het zogenaamde Elektrici teitsplan wordt opgenomen. Op lange re termijn zal dit neerkomen op een ver laging van het in aanbouw te nemen opwekkingsvermogen, zodat er dus minder centrales nodig zijn. Hierbij speelt ook een rol dat er nu ai een over capaciteit is van 3000 miljoen Watt. Voordelen De commissie-Tleleman ziet veel voor delen in de toepassing van de zoee- naamde warmte-krachtkoppeling in de industrie, waarbij de grootschalige pro- duktie van hoogwaardige warmte (stoom) voor (meest continue) produk- tieprocessen voorop staat. Dan gaat het om energiebesparing, besparing op de energiekosten der zelfopwekkende industrie, kansen voor de Nederlandse toeleverende industrie door benutting van vernieuwingsmogelijkheden bij de ontwikkeling, bouw en levering van de installaties en vermindering van de wamrtebelasting van het oppervlakte water- Het rapport zegt dat stimulering van warmte-kracht noodzakelijk is. Er kan een brandstofbesparing van 20 tot 30 procent worden bereikt Het bestaande vermogen op dit stuk is 1100 miljoen Watt en kan dus tot 2000 verdriedub beld worden (van de kant der industrie ls al meermalen gesteld dat er zeker mo gelijkheden tot 4000 miljoen Watt zijn). De toepassing van warmte-kracht is niet strüdie met het zoeenaamde diver sificatiebeleid (gebruik maken van zo veel mogelijk verschillende energie bronnen i. Kolen zullen namelijk op middellange termijn bij de warmte kracht kunnen worden ingezet met daarvoor geschikte technieken, zoals kolenvergassmg Daarom vindt de commissie het afsluiten van aardgas contracten voor dergelijke installaties, onder voorwaarden, aanvaardbaar vanwege de hoogwaardige toepassing van het aardgas. Milieuvoordelen De regering vindt de toepassing van warmte-kracht gewenst ook vanwege de milieuvoordelen, zoals beperking der luchtvervuiling als gevolg van zwavcldioxyde-uitworp uit centrales. Het kabinet wil dan ook de geraamde uitbreidingen met kracht bevorderen. Het vindt de schattingen reéel en heeft in zijn nota energiebeleid (deel 3, brandstofinzet centrales) hiermee al rekening gehouden Fxtra inzet van aardgas is een goede zaak. zij het tijde lijk. Toepassing van steenkool voor dit doel is noodzakelijk, want langdurige inzet van aardgas is in strijd met het streven een voldoende brandstofspreiding te ewerken in de elektriciteitssector De problemen op het stuk van overcapaci telt zullen groter worden. Bij de juiste inpassing van het industriële vermogen in het totaal zal de Nederlandse Ener gie-Ontwikkellngs Maatschappij be hulpzaam zijn. Subsidies voor projecten (ook voor de monstratie) zijn beschikbaar Opheffen van belemmeringen op dit terrein zul len worden bezien Desondanks kun nen bedrijven toch wel problemen krij gen. Kredletmogelijkheden van de Na tionale Investerings Bank kunnen op lossingen bieden. Nagegaan zal nog worden of meer speciale financlerings- regelingen mogelijk zijn en in welke ma te de totstandkoming der projecten ook technisch kan worden begeleid MAATREGEL TEGEN DISCRIMINERENDE HORECABEDRIJVEN DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag een ontwerpwijziging goedgekeurd op de drank- en horeca- wet, die maatregelen mogelijk moet maken tegen horecabedrijven die zich bij herhaling schuldig maken aan ras sendiscriminatie. Overtreding van het verbod tot discri minatie wegens ras in het wetboek van strafrecht kan leiden tot weigering of intrekking van een vergunning. In inci dentele gevallen kan een straf van hoogstens duizend gulden worden op gelegd. maar met toepassing van een ander artikel in het wetboek van straf recht kan die straf zelfs oplopen tot tien mille. Een voorwaardelijke straf zal geen con sequenties hebben voor de vergunning, zolang hij niet wegens herhaalde over treding ten uitvoer moet worden ge legd Overigens zal het boetebedrag, waarbij een bar-, café- of restaurant houder zijn vergunning kwijtraakt, op getrokken worden van vijftig tot dui zend gulden. Beter etiket op levensmiddelen (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De etiketten op voorver pakte eet- en drinkwaren moeten spoe dig een volledig overzicht geven van de gebruikte ingrediënten. Ook de be handeling, die de levensmiddelen heb ben ondergaan, moet erop vermeld staan. De hiervoor geldende regels moeten overeen komen met de daar voor geldende richtlijnen van de Euro pese Gemeenschap. Het kabinet heeft hiertoe vrijdag op de wekelijkse ministerraad besloten Het Algemeen Aanduidingenbesluit etiket tering en presentatie van levensmidde len zal nu voor advies aan de Raad van State worden gezonden Na de afkondi ging van het besluit zal het ministerie van volksgezondheid een voorlich tingsbrochure verspreiden onder de consumenten. Het nieuwe etiket moet informatie be vatten over de soort produkt. de houd baarheid. de gebruikte ingrediënten, naam en adres van fabrikant of verko per. eventueel gebruiksaanwijzing en een bewaarvoorschrift. De gebruikte in grediënten moeten met hun soortnaam op hel etiket worden vermeld Het woord „bloem" is dus niet voldoende, maar moet luiden „tarwebloem". „Vruchten" moet worden verduidelijkt tot bijv. „aardbeien" Ook moet worden aangegeven welke hulpstoffen (additieven) verwerkt zfjn. Dat geldt ook voor de behandeling wel ke de produkten ondergaan hebben, zo als diepgevroren, gemalen of gedroogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 13