CIALE ZEEUWSE COURANT Geheim akkoord op Namibië-conferentie Boze protesten tegen hogere stroomprijzen Schelde-directie: niet te praten over inwilligen financiële eisen ZUID-AFRIKA: ALLEEN WAARNEMER Geen vervolging Iranbezoekers Zelfmoord in rechtszaal ONTHEFFING MINISTERIE NODIG Dader aanslag Nairobi bekend Veel bewolking Veel beivolking en waarschijnlijk tot de avond droog. Middagtemperatuur van 5 graden aan de kust tot O graden in het oosten Tot matigof krachtig toenemende zuidwestenwind. 224e jaargang no. 6 Donderdag 8 januari 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST Van ome correspondent) JOHANNESBURG - Terwijl VN-secretaris-generaal dr. Kurt Waldheim de Namibiè-conferentie woensdagmiddag met een vertraging van dertig minuten opende, spreken diplomatieke kringen ervan dat achter de schermen reeds een „deal" werd afgesproken. Volgens deze onbevestigde overeenkomst zou Zuid-Afrika bereid zijn om de bevoegdheden van de ministerraad van Namibië, die uit leden van de Democratische Turnhalle-Alliantie bestaat, te reduceren en weer aan de generaal-administrateur over te dragen. Daarvoor in de plaats zal dan de com- ding van de Verenigde Naties. De inter ne partijen van Namibië hadden de missaris van de Verenigde Naties Namibië, de Finse diplomaat Martti Athisaari. terugtreden zodra het juiste tijdstip voor de onafhankelijkheidspro cedure onder controle van de Verenigde Naties is vastgesteld. Martti Athisaari wordt vooral in Zuid- afnkaanse kringen gezien als het sym bool voor de eenzijdige pro-Swapo-hou- ISLE OF WIGHT, VIRGINIA (AP) - Een 29-jarige Amerikaan heeft zichzelf in een rechtszaal in de staat Virginia doodgestoken, enkele seconden nadat de rechter het vonnis had voorgelezen. De rechter veroordeelde de man tot tien jaar gevangenisstraf, waarvan vijf jaar voorwaardelijk, wegens de verkrach ting van zijn 11-jarige geadopteerde dochter. Nadat het vonnis was uitgesproken, trok de man een mes en stak zich recht door het hart. fluor In de periode augustus tot en met no vember is in het Sloegebied het fluor- gehalte van het gras bijna verdubbeld in vergelijking met het jaar ervoor. Ook het fluorgehalte van het verse bie tenblad en in de bietenbladkuilen steeg verontrustend veertig procent meer dan in 1979 PAGINA 3 daling Volgens prof dr Rutten. secretaris-ge neraal van economische zaken, is er een daling van het reèle loon nodig om de economische problemen het hoofd te bieden. Er is ook een aanpak moge lijk in de vorm van ombuigingen in de gemeenschapsuitgaven tot zes miljard gulden per jaar Met Iets verdergaande loonmatiging kan worden voorkomen d8t de bezuinigingen in de staatsuit gaven en sociale zekerheid nog groter moeten worden PAGINA 7 verklaring Rljn-Schelde-Verolme geeft voor zijn werknemers die worden uitgezonden naar Arabische staten nlet-jood-ver- klarlngen at Het concern ziet dit niet als een ongeoorloofde zaak. mede wege de eerste zorg die het heeft de handhaving van de werkgelegen held. PAGINA 11 drugs De harmonisatieraad welzijnsbeleid Is van mening dat de gedwongen behan deling van de druggebruiker een ver keerde 'oplossing' is. Een dergelijke keuze heeft maatschappelijke voorde len maar of de behandeling voor het individu effect zal hebben, is niet ze ker finale Brazilië heeft zich woensdag geplaatst voor definalevande mini-wereldbeker In Urugay door een 4-1 zege tegen West-Duitsland De Brazilianen ont- moeten zaterdag in de eindstrijd het team van het 'thuisland' PAOINA 17 vacatures Produktiepersoneel voor de continu werkende bedrijven in de Nederlandse j chemische industrie is moellij k te knj- I gen Naar schatUng zijn er duizend va catures voor proces-operators Steeds j meer zullen de bedrijven zelf hun vak lieden moeten opleiden Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 14. Radio en televisie; 15. Financiën: 17. den om vrede en ontwikkeling in Zuidelijk Afrika te garanderen. Intussen beschuldigde het regerings blad „Daily News" in Dar es Salaam (Tanzaniê) woensdag de binnenlandse partijen van Namibië marionetten in de handen van Zuid-Afrika te zijn. Het blad eiste ook van de westelijke con tactgroep. die aan de conferentie deel neemt, om druk op Zuid-Afrika uit te oefenen om dezelfde concessies te doen als Swapo. In Pretoria en Kaapstad is men trou wens helemaal niet enthousiast over laatste tijd herhaaldelijk de VN be schuldigd in het conflict niet neutraal te zijn en de kant van Swapo te kiezen. Intussen verklaarde de Zuidadrikaanse minister van buitenlandse zaken. Pik Botha, in Kaapstad nog eens dat Zuid- Afrika alleen als waarnemer aan de con ferentie in het Palais des Nations in Ge- nèvé deelneemt en de delegatie onmid dellijk zal terugroepen indien de Ver enigde Naties dit willen veranderen. Botha wees er op dat een dergelijke overeenkomst tussen zijn land en de VN werd afgesproken. Aangepast Ook de Zuidafrikaanse administra teur-generaal van Namibië, Danie Hough, beklemtoonde nog eens dat hij zijn taak alleen als coordinator voor de binnenlandse partijen beschouwt en dat deze partijen gelijk behandeld moeten worden met Swapo. Waarne- nister van onderwijs, Anahita Rateb- mers menen dat dr. Kurt Waldheim zad, die een bezoek brengt aan India, het onverwachte bezoek van de VVest- duitse minister van buitenlandse za ken, Hans-Dietrich Genschcr, aan Ge- nève, die daar ook gesprekken voerde met de Zuidafrikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. A. Eksteen, en de administrateur-generaal, Danie Hough. Genscher behoort niet tot de Duitse delegatie. Hij had nog verleden maand geweigerd om Dirk Mudge van de Demokratische Turnhalle-Alliantie in Bonn te ontvangen, terwijl hij kort tevoren gesprekken voerde met Sam Nujoma, de leider van Swapo. GENEVE - In Geneve is woensdag de conferentie begonnen, die moet leiden tot de definitieve onafhankelijkheid van Nambie, het vroegere Zuid-West Afrika. Op de foto de delegatie van de SWAPO, links Theo Ben Gurirab en rechts Sam Nujoma. KABOEL WIL MET BUREN PRATEN ONDER TOEZICHT VAN DE VN NEW DELHI (AFP) - De Afghaanse mi- zijn rede in Genève veranderde om aan het Zuidafrikaanse standpunt tege moet te komen. Dr. Waldheim onder- heeft een boodschap van president Ba- brak Harm al overhandigd aan de In diase premier, Indira Ghandi waarin streepte in zijn openingsrede dat nog Afghanistan positief reageert op het dit jaar een oplossing voor het pro bleem Namibië gevonden moet wor- NAIROBI (TJPD - De regering van Ke nia heeft woensdag verklaard dat de aanslag die op oudejaarsavond in het Norfolk-hotel in Nairobi is gepleegd het werk geweest is van een lid van een radicale Palestijnse groep, Qaddura Mohammad Abd El Hamid genaamd. Hij is lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. jongste Pakistaanse voorstel te komen tot onderhandelingen onder toezicht van de VN. In een vraaggesprek met het Engelsta lige dagblad 'Indian Express' zegt me vrouw Ratebzad dat president Karmal in de boodschap de wens uitspreek met Pakistan en Iran te praten in tegen woordigheid van een vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties. Het voorstel van Pakistan behelst on derhandelingen met de regerende de mocratische volkspartij van Afghanis tan en niet met de Afghaanse regering. Hiermee wil Pakistan voorkomen dat het voeren van besprekingen worden opgevat als een Impliciete erkenning van de regering van Babrak Karmal. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De verwachte stijgingen der stroomtarieven als gevolg van de verbruiksdaling (mede door besparin gen) heeft tot vele protesten geleid. Van verscheidene kanten is er op aan gedrongen dat minister Van Aardenne een stokje steekt voor de in het voor uitzicht gestelde prijsverhogingen. Dat zou kunnen aan de hand van het prijsbeleid. Ook de stroomproduktlebedrijven val len onder het prijsbeleid. In beginsel mogen zij voor 1981 een tariefVerhoging van 2.25 procent maximaal toepassen. Dat heeft Van Aardenne In juni vorig jaar al laten weten Toen stond echter nog niet vast dat het verbruik flink zou dalen, zoals later bleek Bij een prijsbe leid hoort echter een ontheffingenbe leid bedrijven die menen een kosten- ontwl! keling te hebben op grond waar van zij over het toegestane maximum moeten gaan. dienen dit verlangen bij Economische Zaken te bepleiten Zelfs als een tariefverhoging tot 2.25 procent iof minderi is voorgenomen ls de regel dat dit plan wordt gemeld. In de praktijk blijkt dit niet steeds te ge beuren. De stand van zaken is nu dat van de 91 elektriciteitsbedrijven in ons land er zeven een ontheffing hebben ge vraagd om boven het toegestane maxi mum uit te gaan. Geen van die aanvra gen is al definitief afgehandeld, wel zijn enkele toezeggingen gedaan. Het zal nog enkele weken duren voor dat de ontheffingen bij Economische zaken officieel zijn verleend. Daarbij is het streven om niet hoger te gaan dan gemiddeld 5 procent tariefverhoging per bedrijf. Dat percentage is ccn gc middelde, het klelnverbrulkerstarief (huishoudens) wordt meer verhoogd dan dat voor de grootverbruikers (be drijven). Doorberekenen Bij de tariefverhoging gaat het uiter aard om het doorberekenen van kos tenontwikkelingen. In het kader van een aanvraag om ontheffing bekijkt Economische Zaken de vermogenspo sitie van het betrokken bedrijf en het patroon van kosten en opbrengsten. •Hierbij wordt ook in aanmerking ge nomen dat het percentage van 2.25 in dertijd in overleg met de stroombe drijven is bepaald. Toen waren echter de jaarrekeningen 1980 en de begrotin gen 1981 nog niet bekend- Bij het vaststellen van de 2.25 procent was rekening gehouden met verbruiks- stijgingen die een „matigend effect op de kosten zouden hebben. Maar dat ef fect is nu uitgebleven, althans in som mige gevallen, waardoor ook de situatie blijft dat men in de ene regio meer voor elektriciteit zal moeten betalen dan In de andere Dat heeft te maken met de totaal verschillende situaties der be drijven. De elektriciteitsbedrijven moeten reke nen met stijging van vaste kosten per eenheid produkt. maar ook met de stij ging van de brandstofkosten. Deze bei de bestanddelen zijn ongeveer even groot. Het mindere verbruik werkt ui teraard door ln de brandstofkosten, maar niet in de vaste kosten. In ieder geval worden de berekeningen die aan de ontheffingsaanvragen ten grondslag liggen bij Economische Zaken niet zon der meer aanvaard, maar zorgvuldig ge controleerd. Overcapaciteit Van invloed op de stijging der vaste kosten is het feit dat ons land een over capaciteit aan elektrisch vermogen heeft. Er staat voor 15 miljard mega watt opgesteld, terwijl (reserve inbe grepen i niet meer dan ongeveer 12 mil jard megawatt wordt benuL De ont wikkeling naar een lager energiever bruik werkt uiteraard niet bevorde rend op de plannen voor de bouw van nieuwe centrales (bepaalde oude moe ten echter langzamerhand worden ver vangen). Energiebewust gedrag van huishou- DRIEBERGEN-Een groep zigeuners die woensdag besloten vrijwillig te vertrekken uit Almere. heeft gisteravond op de rijksweg bij Zeist voor een chaos gezorgd. De auto's van de groep, die wordt geleid door zigeunerkoning Petaio. stopten op de snelweg die vervolgens door de rijkspolitie voor alle overige verkeer werd afgesloten De zigeuners mochten onder toezicht van de politie in Zeist tanken. Tegen middernacht stopte de karavaan op de Amersfoortse straatweg tussen Zeist en Soesterberg. waar Petaio op het terrein van het bisdom Utrecht onderdak zei te gaan zoeken. De politie die de zigeuners op hun reis naar West-Duitsland begeleidt, liet hen daar voorlopig ongemoeid WASHINGTON (AUPL'RTRt- De Ame rikaanse minister van justitie. Benja min Civiletti, heeft woensdag ver klaard dat het ministerie van justitie het onderzoek naar het gedrag van tien burgers die op 31 mei 1980 naar Iran waren gereisd heeft gesloten en dat er geen vervolging zal worden ingesteld. Eén van hen. Ramsey Clark, zorgde in juni vorig jaar voor opschudding door het verbod dat president Carter op 17 april had Ingesteld op het reizen naar Iran te overtreden door met een afvaar diging van tien man naar Teheran te gaan voor het bijwonen van een confe rentie De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. John Trattner. zei gisteren dat de VS een officieel antwoord van Iran op hun jongste voorstellen tot beëindiging van de gijzelaarscrisis verwachten voordat president Carter op 20 januari zijn ambt verlaat. Hij voegde er echter aan toe dat belangrijke kwesties nog geregeld moesten worden. Hij sprak berichten tegen dat Teheran in beginsel ai had ingestemd met de Amerikaanse voor stellen om tegemoet te komen aan de Iraanse eisen Intussen gaat de strijd in Iran voort. Iran heeft woensdag laten weten dat zijn oprukkende troepen in een man- tegen-man-gevecht met Iraakse eenhe den gewikkeld zijn en dat de verdedi gingslinies van Irak in de meeste secto ren van het 540 kilometer lange front afbrokkelen. Sinds het begin van hel Iraanse tegen offensief zijn rond 3.000 Iraakse militai ren gevangen genomen, 495 Iraakse krijgsgevangen zijn woensdag op het station van Teheran aangekomen Dui zenden inwoners van de stad waren ge tuige van deze aankomst BRIEF AAN WERKNEMERS WORDT VANDAAG BEZORGD VLISSINGEN - 'Wij zijn tot het uiterste bereid om constructief te overleggen. Wij zijn echter beslist niet bereid het door de FNV voortdurend stellen van dreigementen, dictaten en ultimatums ais constructief overleg aan te merken. Voorstellen die boven de mogelijkhe den van dc Koninklijke Maatschappij De Schelde uitgaan kunnen nu een maal niet worden aanvaard. Wie dat toch wil doordrijven brengt de toe komst van ons bedrijf in gevaar'. Aldus de slotalinea van een brief die de direc tie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingcn vandaag, donderdag, aan de werknemers van dit bedrijf zal bezorgen. De directie van de Vlissingse werf neemt in de brief een duidelijk standpunt in: extra financië le eisen kunnen bij de onderhandelin gen over nieuwe arbeidsvoorwaarden niet worden ingewilligd en daarover valt dan ook op geen enkele wijze te praten. De brief, die gistermiddag laat ter post werd bezorgd en die komt vlak voor een ledenvergadering Van de Industrie bond FNV over eventuele nieuwe acties bij de KMS vanavond om half acht in het Scheldekwartier. zet de standpun ten van de directie van de KMS op een rijtje en trekt duidelijk de grenzen waarbinnen de directie van het bedrijf gezien de huidige financiële situatie kan manoeuvreren De KMSdirecteu ren drs C. Hartog en ïr J van Loosen hebben de brief ondertekend, maar groepsdirecteur dipl. lng Jan-Ane Smit die nog in het buitenland verblijft staatzo werd van Schelde-zljde woens dag verzekerd, volledig achter de In houd ervan Het gegeven dat er geen geld ln de KMS-kas is om financiële verlangens te bevredigen loopt als een rode draad door de brief Daarin wordt eveneens gesteld dat 'het de grote kracht van de KMS steeds is geweest dat wij door een Slot zie pagina 2 kolom 2) Kernwapens en verkiezingen ls er één kwestie is die in xide loop van het voorjaar de verkiezingsstrijd voor de tweede kamer volledig zal gaan overheersen dan is het die van de kernbewapening. De scheidslijnen over de kemwapenta- ken van Nederland ln de toekomst lo pen niet alleen tussen de politieke par tijen. maar ook dwars door de partijen heen. Nog niet eerder is ln dit land de inhoudelijke kant van de deelname aan het NAVO-bondgenootschap zo dicht bij het publiek en (met de stembus ln het vooruitzicht) met al zijn gewicht aan belangen van veiligheid en buiten landse politiek bij de kiezer gebracht. Tijdens het optreden van het kabinet- Van Agt is de zaak onder hoogspanning gekomen. Het bewogen kamerdebat over de beslissing in de Brusselse NA- VO-raad tot de produktie van nieuwe kruisraketten (een stuk modernisering van het westerse kemwapenarsenaal dusi. dat in december 1979 werd gehou den heeft de belangstelling voor en de emoties over het kemwapenbeleid ste vig aangespoord. Toen ai. bij de uiterst wankele meerderheid in het parlement over het optreden van de twee verant woordelijke ministers in de NAVO- raad. Scholten van defensie en Van der Klaauw van buitenlandse zaken, en de rondreis van minister-president Van Agt langs de bondgenoten om begrip te vragen voor de bedenkingen ln datzelf de parlement, was duidelijk dat er op weg naar de verkiezingen scherp op het toekomstige kemwapenbeleid zou wor den gespeeld. Inmiddels zijn binnen de vier belang rijkste politieke partijen, CDA. PvdA. D'66 en WD de voorpostgevech ten over de kemwapenkwestie gele verd. Tegenstellingen, stromingen, nuances en voorzichtigheden beginnen zich af te tekenen. Geen enkele partij kan het zich veroorloven om de zaak in het vage te latea Daartoe zijn de politi ci. van achterbannen via voormannen tot complete fracties, in de voorbije pe riode te zeer uitgedaagd. Voorlichting, maatschappelijke actie en politieke pressie hebben het hele denken over de atoombewapening en de moeizame in ternationale pogingen deze te beheer sen. het denken over het nucleair even wicht tussen oost en west en de eigen houding binnen het NAVO-bondge nootschap veel directer en vaak ook be- wogener gemaakt dan vroeger het ge val was. Op de ontwerp-verkiezingspro- gramma's van de politieke partijen is dat alles niet zonder gevolgen gebleven Sterk tot de verbeelding heeft ln de pu blieke discussie gesproken de leus van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) „De kernwapens de wereld uit, te begin nen in Nederland" Recente kerkelijke uitspraken zijn door de vasthoudend heid van de IKV-dadendrang beïn vloed. Daarnaast waren er andere vor men. waarin de publieke opinie met het oog op de politieke besluitvorming in deze kwestie werd gemobiliseerd een week geleden nog de advertentie van 800 Nederlandse artsen met de oproep eens goed na te denken over de gevol gen van een atoomaanval. Op het politiek erf zijn overigens de kaarten nog op geen stukken na ge schud Wèl zijn alvast enkele sterke troeven uitgespeeld Zo heeft PvdA- lijstaanvoerder Den Uyl half vorig jaar laten weten dat hij niet beschikbaar is wanneer zijn partijicongresi zou beslui ten om het standpunt in te nemen dat Nederland alle kernwapentaken moet afstoten. Aanvankelijk vond hij partij voorzitter Max van den Berg lijnrecht tegenover zich. Na veel binnenskamer- se herrie is toen in het ontwerpverkie- zingsprogramma een compromis opge nomen dat uitkomt op afwijzing van plaatsing van nieuwe middellange af standsraketten in Nederland en afsto ting van vier tot vijf atoomtaken in overleg met de NAVO-bondgenoten. Uit dat verkiezingsprogramma in eer ste lezing is inmiddels een zestal 'strijd punten' geformuleerd voor onderhan delingen met een eventuele regerings partner. waarbij de PvdA zich in de kwestie van de kernbewapening aan heilige eisen bindt. Ook in D'66 heeft het over de Nederlandse atoomtaken van de toekomst al stevig gestormd. Toen het congres liet blijken dat het wel wat voelde voor een onvoorwaardelijke afwijzing van nieuwe atoomtaken stel de buitenlandspecialist Brinkhorst (destijds naast Van der Stoel staatsse cretaris van buitenlandse zaken) zfjn positie in de waagschaal. Ook daar het zoeken naar een compromis, dat per saldo de kou een beetje van de lucht haalde maar straks in de verkiezings campagne ongetwijfeld een rol van be tekenis zal gaan spelen. En dan was er begin deze week het rapport van de spe ciale studiecommissie van het CDA. waarin ondubbelzinnig werd vastge steld geen atoompacifisme. geen een zijdige Nederlandse stappen tegen kernwapens, geen vertrek van Neder land uit de NAVO Een rapport dat bin nen de gelederen van de christendemo craten met gemengde gevoelens is ont vangen. omdat het ingaat tegen de ge matigd kritische houding die de CDA- fractie tot nu toe heeft ingenomen. Kortom, wie zich had voorgesteld dat ln het vooruitzicht van de ka merverkiezingen van mei aanstaande de kansen op een nieuwe regeringscom binatie beter te voorspellen zijn dan vier jaar geleden het geval was. moet zich maar niet al te veel illusies maken. De kwestie van de kernbewapening en de Nederlandse houding daartegenover zou voor de binnenlandse politieke krachtsverhoudingen wel eens een erg onbarmhartige spiegel kunnen worden. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1