PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVAARLIJKE VATEN DRIJVEN NAAM KUST Radjai verwijt VS vertragingstactiek D 'Urso ter dood veroordeeld Dode op Zeelandbrug Door schip in zware storm verloren Buitenlandse hulp aan ETA POT GEVONDEN MET 2000 OUDE MUNTEN jaéJË i Jill m GIJZELAARS NAAR ANDERE PLAATS NIEUWE VOORWAARDEN RODE BRIGADES IN ITALIË Winterse buien Wisselend, bewolkt en winterse buien sommige met onweer Middagtemperatuur ongeveer drie graden Af en toe stormachtige wind tussen noord en noordwest 224e jaargang no. 3 Maandag 5 januari 1981 DEN HELDER (ANP) - De vrachtvaarder Christel Hermann heeft zaterdag in zware storm onge veer zeventig kilometer ten westen van Texel twintig tot honderd vaten met een gevaarlijke zoutzuur-chloorverbinding (hydrochloricacid) verloren. De rijkspolitie te water in Den Helder zei zondag te verwachten dat de vaten gezien de windrichting binnen enkele dagen op de Nederland se kust aanspoelen. kleur en zijn rond of vierkant. De in houd kan levensgevaarlijk zijn. Wie met het spul in aanraking komt. wordt aan geraden soda er op te doen en het goed af te spelen, aldus de rijkspolitie te wa ter. Als de vaten open scheuren, kun nen er gassen vrijkomen die de adem halingsorganen kunnen beschadigen. De rijkspolitie raadt vinders van de va ten aan onmiddellijk de plaatselijke po litie te waarschuwen. Het vrachtschip, dat onder de vlag van Cyprus vaart, had vijfduizend vaten ge laden in Antwerpen en was via Bremen op weg naar Tunesië Omdat het schip slagzij maakte, is het naar Rotterdam gevaren, waar het zondag afmeerde aan de Lloydkade. Volgens de rijkspolitie te water zal vandaag worden bekeken hoe de vaten 'mogelij k op een andere manier naar Tunesie kunnen worden getrans porteerd. Op verschillende plaatsen in ons land bracht de storm schade aan. Van een kwekerij met tienduizend geraniums in De vaten bevatten vermoedelijk elk tachtig liter geconcentreerd hydrochlo ricacid. De vaten zijn fel blauw van Politie Yorkshire jacht op Ripper nadert afsluiting LEEDS (AP) - Dc politie van West Yorkshire (Engeland) heeft zondag verklaard dat zij bezig is met 'de afslui ting' van de jacht op de massamoorde naar die bekend staal onder dc naam de 'Yorkshire ripper'. Dit werd verklaard na dc arrestatie van een man in Sheffield. „Wij zijn helemaal verrukt, totaal ver rukt met de ontwikkelingen in dit sta dium," aldus commissaris Ronald Gre gory. Gregory verklaarde dat de man afgelo pen vrijdag op andere gronden was gearresteerd en nu ondervraagd wordt in verband met de moorden van de Yorkshire ripper." De man zal vandaag aan de rechtbank worden voorgeleid ..op een ernstige be schuldiging." aldus Gregory De identi teit van de man is niet bekendgemaakt. De politie maakt al vijf jaar jacht op de Ripper, die in zes steden in Noord-En- geland dertien vrouwen zou hebben vermoord. het Betuwse Gendt werd al het glas door een windhoos afgerukt. Auto's werden de lucht lngetild en tientallen meters verder neergekwakt. Van zeven woningen werden alle dakpannen weg geblazen Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. MADRID (REUTER'AFP) - Volgens de Spaanse politie hebben leden van de Baskische onafhankelijkheidsbewe ging ETA de laatste jaren een oplei ding gehad in zeven landen, waaron der Ierland. Cuba en Tsjechoslowa- ïije. tn het jongste nummer van 'Policia Es- Danola' stond verder dat China, de Sow- et-Unie en Libië waarschijnlijk ook ■conomlsche hulp aan ETA geven Ook de Nederlandse Spoorwegen had den last van de storm. Bij Den Bosch, Tilburg en Roosendaal sloeg de blik sem in het baanvak waardoor vertra gingen van ongeveer 20 minuten ont stonden. In de Amsterdamse Coenhaven begaf een oude loods het door de krachtige wind. Vijf geparkeerde auto's werden daarbij beschadigd. Op tal van plaat sen waaiden bomen om en belandden verkeersborden op de weg. tZie ook pagina 21 PAGINA 3 niet-cao-ink omens Werkgevers die tot bepaalde nieuwe afspraken komen met werknemers die volgens een cao betaald worden, mo gen deze veranderingen ook doorvoe ren voor nlet-cao-personeel Minister Albeda wil de tijdelijke wet die de ar beidsvoorwaarden voor niet^cao-inko- mens regelt, verlengen tot 1 Januari adoptie Staatssecretaris Haars van Just itie wil de jaarlijkse subsidie van vijfhonderd duizend gulden voor het Bureau Inter landelijke AdopUe met drie ton ver minderen. Het adopteren van kinde- ren uit de derde wereldlanden is als gevolg van dit voornemen met ingang van 1 januari twaalf procent duurder geworden werktijdverkorting De Aardenburgse steenfabriek gaat drie weken plat Het bedrijf heeft een volledige arbeidstijdverkorting voor 100 procent verkregen. Bi) de fabriek werken 20 n De Christ! Hermann in de Rotterdamse haven. PAGINA 9 monddood De spelers van het Nederlands elftal hebben de pers de rug toegekeerd Zij besloten geen verklaringen af te leg gen om de speculaties rond het func tloneren van bondscoach Zwartkruis te stoppen. Inmiddels is de samenstel ling van Oranje ingrijpend gewijzigd kernploeg De schaatsers van de kernploeg heb ben tijdens een banentoernooi in hel Zuldduitse Inzeil zeer goede prestaties op het ijs gebracht Vooral de vijfdui zend meter werd sterk gereden gouden mosseltrofee De Zeeuwsvlaamse amazone Anne- miek Plcavet heeft met haar paard Pri meur de Gouden Mosseltrofee gewon nen Zi) wees de ervaren Brabantse Tanja van Malsem op verrassende wij ze terug. RAAMSDONK (ANP) - In het Brabantse plaatsje Raamsdonk blijkt op 30 december een pot met 2000 kostbare oude munten te zijn gevonden. Dit is pas zondag bekend gemaakt. De munten zijn zilveren ducaten. drie gulden-muntstukken en schellingen uit de jaren -1600 tot 1800. De vondt werd gedaan op het terrein van een aannemer bij graafwerkzaamheden voor de aanleg van een riolering De vinder was een werknemer van de aannemer Alle munten op twee na liggen nu volgens de aannemer in een kluis van het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag, waar ze getaxeerd zullen worden Vooralsnog is de waarde van de schat, onbekend. Zondagavond was het Koninklijk Penningkabinet on bereikbaar voor commentaar. Antieke beelden uit kathedraal St. Jan Den Bosch gestolen •S-HERTOGENBOSCH - Twee heili genbeelden uit ongeveer 1500 en ëen beeld van ongeveer 150 jaar oud zijn in de nacht van zaterdag op zondag gesto len uit de basiliek St. Jan in 's-Herto- genbosch. De diefstal werd zondag morgen om half negen door de koster ontdekt. Omdat de deuren vanaf de binnenkant geopend waren, vermoedt de politie dat de dieven zich hebben laten insluiten Deskundigen schatten de waarde van de beelden op ongeveer 200.000 gulden. Het emge houvast voor de politie zijn voetsporen Gestolen zijn een prachtig midde leeuws houten beeld van de heilige Bar bara alsmede een houten beeld ge naamd De Genadestoel Ook dit beeld stamt uit ongeveer 1500. Het beeld van St Jan de Evangelist is van jQngére da tum. ongeveer 150 jaar. Dc kathedrale basiliek St. Jan in 's- Hertogenbosch staat in verband met restauratie aan de binnenkant voor een groot gedeelte in de steigers. Het interieur wordt geheel overgeschil derd in de lichte kTeuren van een mid deleeuwse kerk. Slechts een derde van de kerk wordt voor de eredienst ge bruikt. Zoeken Liberiaans vrachtschip bij Japan opgegeven OSAKA (UPI/REUTER) - De 11.738 ton Liberiaanse ertsboot 'Golden Pine' is vermoedelijk vrijdag bij de Japanse kust vergaan, zo heeft de Japanse kust- wacht meegedeeld. Nadat het schip dat een bemanning had van 25 Taiwanezen, had gemeld dat het water maakte in een ruwe zee. wer den later wrakstukken, waaronder twee voltten. en een olievlek gevonden Op de vlotten stond de naam van de 'Golden Pine Het schip was op weg van Vancouver in Canada naar Saganoseki inZuid-Japan waar het zaterdag had moeten aanko men Inmiddels zijn de nasponngen naar een 25 000 ton metend Joegoslavisch vrachtschip met 31 opvarenden, dat sinds bijna een week In de buurt van Japan werd vermist, gestaakt De 'Du- nay' had vorige week zondag gemeld dat het motorstoring had MOSKOU/DEN HAAG (ANP)- De Sowjet-Unie heeft zondag Nederland gedreigd met negatieve gevolgen als zich nog eens zo'n brand voordoet als die van vorige weck dinsdag in een kantoor in Amsterdam van dc Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot, zo heeft het officiële Russische Persbureau Tass gemeld. ..De Nederlandse autoriteiten nemen geen passende maatre gelen om de veiligheid van Sowjet-instellingen te garande ren zij laten de acties van criminele elementen ln feite ooglui kend toe." schrijft Tass. De Sowjet-Unie eist van Nederland dat de schuldigen bestraft worden en dat de schade aan het Aeroflotrkantoor wordt vergoed. Het kantoor, dat gevestigd was op een benedenverdieping van een pand aan de Singel in Amsterdam, brandde geheel uit. De politie nam aan dat de brand is ontstaan door kort sluiting in de meterkast De Sowjet-Unie gaat er echter ken nelijk van uit dat er sabotage in het spel is. gezien haar protest. Gevraagd om een reactie liet het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag weten, dat de Russische ambassa deur in Nederland zondag op eigen verzoek het ministerie heeft bezocht om over de zaak te praten. Verder wilde men geen mededelingen doen. SS-' 'j Van de personenauto bleef niets over dan schroot BELG REED OP ANDERE WEGHELFT VL1SSINGEN - Een 24-jarige in wo- ncr van Wijncgem (België) is zater dagavond omstreeks halfzeven om het leven gekomen bij een frontale botsing op de Zeelandbrug. Het slachtoffer. Mark Tubbax, reed met zijn personenauto op de brug in de richting van Goes. Uit dc an dere richting naderde een autobus die bestuurd werd door A. P. T. (39) uit 's-lleer-Arendskerke. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak kwam de personenauto ongeveer halverwege de brug op de linker- weghclft terecht en botste frontaal op de bus. De Belg overleed ter plaatse. Als gevolg van de botsing sloeg de as van de (lijn-)bus onder de bus. waardoor deze in de Imkervangrail terecht kwam Bus en personenau to werden bij het ongeluk vernield. De zeven passagiers van de bus kwamen met de schrik vrij Zij kon den later met een andere AMZ-bus verder reizen De buschauffeur raakte licht gewond aan belde knieën Het slachtoffer laat een vrouw na. Het verkeer op de Zee landbrug werd als gevolg van het ongelulj tot 20.00 uur gestremd. Na dat bus en auto door een takelbe- drijf waren weggesleept kon het verkeer zijn weg weer vervolgen. De schade aan de vangrail van de Zee landbrug op de plek van het onge luk was aanzienlijk. Maar een woordvoerder van de rijkspolitie kon nog geen bedragen noemen. De zwaar beschadigde AMZ-bus, die in de vangrail terecht kwam. BONN (DPA/UPIi - De Iraanse premier Mohammed Ali Radjai heeft in een vraag gesprek met de Westduitse krant Die Welt de Verenigde Staten ervan beschul digd dat zij in de gijzelingszaak een 'vertragingstactiek' voeren, t oorts verweet hij de Iraanse president Bani-Sadr dat hij zich ver et legen de Iraanse geestelijk heid. waarmee Radjai impliciet bevestigde dat er in zijn land een machtstrijd gaande is. De premier zegt ln het interview dat het de schuld van de Amerikanen zelf is dat de gijzelaars nog steeds vastzitten Vol gens hem voert Washington een 'vertra gingstactiek' De eerste minister verze kerde dat er in de zaak van de gijzelaars zowel humanitaire als politieke aspec ten een rol spelen Over Bani-Sadr zet de premier dat hij aan het hoofd staat van een klein ge deelte van de militairen en een uiterst kleine groep van westers georiënteerde Intellectuelen die zich verzetten tegen de leiding van de geestelijkheid Het Iraanse volk heeft echter ondubbelzin nig de geestelijkheid de leiding in han den gegeven, en deze zal ervoor zorgen dat de met bloed opgerichte islamiti sche republiek geheel verwerkelijkt zal worden, aldus Radjai. Het bureau van de Iraanse premier ont kenede later met nadruk ca t Radial een vraaggesprek h -eft cehac met e< n ver slaggever van Oie Welt' Fet bureau zegt dat het bij rilt ve -zonnen 'nterview gaat 'om een complot met he ioel ln Iran tweedracht te zi alen'. Verhuizing De 'verhuizing' van drie Amerikaanse gijzelaars die tot zondag verhieven op het Iraanse ministerie van buitenland se zaken in Teheran 'verontrust' de Amerikaanse autoriteiten, zo heelt de woordvoerder van het Witte Huis. Jo- dv Powell, verklaard. Het Iraanse persbureau Pars berichtte zondag dat de drie. zaakgelastigde Bru ce Laingen. politiek attache Victor Tomseth en chauffeur en veiligheids beambte Michael Howland. naar een 'geschikter' Dlaats waren overgebracht VolgeriV diplomatieke kringen in Tehe ran zijn de drie gijzelaars overge bracht naar een plaats waar zich ook enkele andere der overige 45 Amerika nen bevinden. Is dat zo. dans dat de eerste hereniging tussen de drie en anderen sinds het drama veertien maanden geleden be gon. De overbrenging van het drietal zou geen verband houden met de Ame- rikaans-lraanse onderhandelingen over vrijlating van de gijzelaars. wallenloop De Belg Mare Nevens heeft op zeer overtuigende wijze de Goese Wallen loop gewonnen. Nevens zette met een zeven kilometer lange solo de Zeeuwse concurrentie op ruime afstand Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14. ROME (UPI/DPA) - De rode bri gades hebben Giovanni 'D'ur- so, een topfunctionaris van het Italiaanse ministerie van justi tie die op 12 december werd ontvoerd, ter dood veroor deeld. Dit blijkt uit een communique dat deze uiterst linkse guerril la-organisatie aan het Romein se blad II Messaggero heeft ge zonden en daar zondagavond werd ontvangen. De rode brigades lieten weten dat de terechtstelling van D'Urso alleen ver meden kan worden als de autoriteiten de terroristen die In de gevanenissen van Tranl en Palmi opgesloten zitten, toestaan politieke pamfletten te publi ceren zonder censuuf vooraf. De Ita liaanse regering moet haar antwoord vla de radio, televisie en de voornaam ste bladen bekendmaken. De rode bri gades stelden geen tijdlimiet voor de inwilliging van hun eisen. De ontvoering van Aldo Moro ln 1978. die eindigde met de dood van de chris- ten-democrstisch oud-premier van Ita lië. was een daad van gewapende pro paganda die de bevolking moest voor bereiden op een gewapende strijd". Dit hebben de rode brigades verklaard ln een zaterdag in het weekblad 'L'E- spresso' gepubliceerd vraaggesprek Bij het interview is een fot afgedrukt van Giovanni d'Urso. Het vraaggesprek, het eerste sinds de rode brigades in 1973 actief werden, heeft in Italië veel stof doen opwaaien, ook al voor de publicatie ervan. Zo zit ten twee journalisten van L'Espresso wegens het interview in arrest Zij wor den beschuldigd van medeplichtigheid en het afleggen van valse getuigenis In het artikel in het linkse weekblad ont kennen de rode brigades dat zij hande len op instigatie van buitenlandse ge heime diensten Deze suggestie, gedaan door onder anderen Ennco Berllnguer, de leider van de grote communistische partij, typeren ze als dwaas. In het arti kel is een 'verhoor' opgenomen met D'Urso dat meer dan 200 specifieke vra gen bevat. Hij zou de namen hebben genoemd van hoge ambtenaren op het departement van justiue en van perso neelsleden van de carabinieri - de pa ramilitaire politie - die zich speciaal be zighouden met de bestrijding van het terrorisme Zoals bekend werd op oudjaarsavond een hoge functionaris van de carabi nieri. Enrico Galvaligi, vermoord. Er bestaat geen aanleiding aan te nemen dat D'Urso hem 'verraden' heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1