Binnen twee weken besluit over lot jachtwerf Breskens Verpleegkundigen Gasthuis in hoger beroep Streekziekenhuis Walcheren wil verbetering voorlichting NOG GEEN KOPER VOOR 'NUITSSAINT GEORGES' almanak PZC/ ONDER MEER UITGA VE ZIEKENHUISKRANT Veel vuurwerkschade aan brievenbussen SCHULDENLAST VAN TWEE EN EEN HALF MILJOEN Gebouwen in Hulst beklad met leuzen tegen porno Zes gewonden en schade bij botsing Bruinisse ZATERDAG 3 JANUARI 1981 provincie stopzet, zal het er volgens de bewind voerder voor de Breskense jachtwerf slecht uitzien De exacte datum voor het gesprek met de bank is nog niet vastgesteld. 'Bres kens' De verdwijning van de Jachtwerf zou een nieuwe klap betekenen voor de werkgelegenheid in deze sector in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerder ging de gerenommeerde nieuwbouw- jachtwerf 'Frans Maas' failliet, waar door 47 mensen op straat werden gezet. Een klein aantal van hen vond weer een baan bij de nieuwe werf 'Mabo', die feitelijk een sterk afgeslankte voort zetting van 'Frans Maas' is. Er worden, evenals bij de jachtwerf'Breskens', al leen schepen in winterberging gehou den en reparaties uitgevoerd. Raadsman mr. H de Mul, die optreedt namens de directie van de jacgtwerf 'Breskens'. heeft zich in een eerder sta dium nog redelijk optimistisch uitgela ten over de toekomst van het bedrijf. „Met wat stuurmanskunst moet het mogelijk zijn het bedrijf te redden", zei hU na het bekendworden van het uitstel van betaling, enkele weken geleden. HULST - In Hulst zijn rond nieuwjaar gebouwen beklad met de leus 'porno is vrouwen haat'. Het ging onder meer om de Rabobank in de Steenstraat en een aantal winkels. De rijkspolitie heeft geen idee wie ver antwoordelijk is voor de actie. Al eerder zijn in Hulst dergelijke leuzen op muren geschilderd. Dertig teams bij basketbaltoernooi lagere scholen KAPELLE - Dertig ploegen met in totaal 240 spelers hebben vrijdag deelgenomen aan het basketbal- toernooi voor lagere scholen, dat in sporthal 'Groenewoud' te Kapelle werd gehouden De organisatie was in handen van basketbalvereni ging 'De Smokkelhoek' uit. Kapel le. In de poule voor meisjesteams uit de vijfde klassen werd de ploeg van De Moolhoek uit Kapelle win naar De zege in de categorie jon gensteams vijfde klassen ging naar de christelijke lagere school uit Ka pelle. Bij de ploegen van meisjes uit de zesde klassen kwam de Marijke- school uit Colijnsplaat als winnaar uit de bus. Deze ploeg versloeg m de finale de Holtkampschool uit Goes met 12-2. Bij de jongens uit de zesde klassen won de ploeg van Het Binnenhof in de finale met 10-0 van de Goese Iloltkanipschool. In de poule voor kleine scholen werd de openbare lagere school De Tunnel uit Schore winnaar Op de foto: 'Porno vrouwenhaat' op de gevel van de Rabobank. Politie van Kortgene houdt stropers aan KORTGENE - De groep Kortgene van de rijkspolitie heeft vrijdagmiddag bij Kats twee stropers aangehouden. Bij het doorzoeken van hun auto trof de politie een geschoten fazant en een ge weer aan. Tegen J R en J de V beiden uit Huij- bergen. is proces-verbaal opgemaakt De fazant en het geweer werden in be slag genomen. Het tweetal kon worden aangehouden, nadat bij de politie de melding was binnengekomen dat in de polder onder Kats een auto op verdach te wijze rondreed. Aan de hand van een beschrijving van de auto kon de politie even later de twee in Kats aanhouden, MIDDELBURG - Het bestuur van de stichting streekziekenhuis Walcheren (SSW) wil de voorlichting over het ziekenhuisgebeuren aan de bevolking gaan verbeteren en uitbreiden. Naar de mening van het SSW-bestuur heeft de bevol king in de regio er recht op. zo regelmatig mogelijk op de hoogte te worden gesteld van wat er in en om de twee ziekenhuizen op Walcheren lin de toekomst het ene streekziekenhuis) gebeurt. Tot nu toe heeft het aan een geregeld informa tie-kanaal ontbroken. Het bestuur van de SSW heeft een aantal plannen ontwik keld om daar wat aan te doen. Uitgangspunt is daarbij geweest: de ziekenhuizen zijn voorzieningen van en voor de gemeenschap. Het ligt onder meer in de bedoeling van krant Walcheren' uit te gaan geven. De- het bestuur van de stichting streekzie- ze krant zal in beginsel verschillende kenhuis een zogenaamde 'Ziekenhuis- ALGEMENE MIDDELBURGSE BEGRAFENIS VERENIGING voor verzorging van begrafenis en crematie in Middelburg en in alle plaatsen op Walcheren. L. R. VAN HECKE Herengracht 102 tel. 01180-13637 I N VERHULST Geersesweg 6 tel. 01180-13802 Bij geen gehoor tel 01180-13900. malen per jaar verschijnen. In de Zie kenhuiskrant moet aan allerlei activi teiten die betrekking hebben op de Wal- cherse ziekenhuissituatie, aandacht worden besteed De krant is met alleen bestemd voor de medewerkers en pa tiënten. maar zal een zo ruim mogelijke verspreiding binnen de regio krijgen. Het eerste exemplaar van de Zieken huiskrant Walcheren zal over enkele weken verschijnen. Naast het uitgeven van de Ziekenhuiskrant wil het bestuur van de SSW iwaann zijn verenigd het Bethesda-Sint-Josephziekenhuis te Vlissingen en het Gasthuis te Middel burg) ook de bevolking in brede lagen gelegenheid geven zich uit te spreken over de uitgangspunten voor het op te stellen 'programma van eisen' ten be hoeve van het nieuw te bouwen streek ziekenhuis (nabij de verpleeginrichting 'Der Boede' bij Koudekerke». Aan een voorlichtings- en inspraakprocedure daarvoor, wordt momenteel de laatste hand gelegd. In het kader van de verbe tering van de voorlichting aan de Wal- cherse bevolking zullen te zijner tijd ook onderwerpen zoals een openbaar jaarverslag, klachtencommissie, en dergelijke, door het ziekenhuisbestuur worden aangepakt Het bestuur van de stichting streekzie kenhuis wil met het verbeteren van de voorlichtings- en inspraakmogelijkhe den onder meer bereiken dat er bij de bevolking meer begrip en inzicht komt voorde werkzaamheden in ziekenhuis- verband. Bovendien is er het steeds toenemende verschijnsel om over zaken die de hele gemeenschap betreffen, méér openheid te betrachten Een bijkomend gegeven is dat er over de ontwikkeling van de ziekenhuissituatie op Walcheren ln de komende periode erg veel 'nieuws' te verwachten is. De bestaande ziekenhui zen moeten samensmelten tot één orga nisatie: er zal een splinternieuw streek ziekenhuis komen: de bestaande medi sche specialismen worden uitgebouwd en hoogwaardige voorzieningen (zoals bijvoorbeeld het Zeeuwse bestralings- centrum in Vlissingen en de hartkundi- ge voorzieningen in Middelburg) ko men erbij. VLISSINGEN - De voormalige Franse veerboot 'Nuits Saint Georges', die sinds begin november in de Vlissingse Tweede Binnenhaven ligt afgemeerd, blijkt nog steeds niet te zijn doorverkocht. Op 19 november werd het 14 jaar oude passa- gierschip gerechtelijk geveild voor een bedrag van 3,6 miljoen. Koper werd de belangrijkste schuldeiser, de Deen se handelsbank Sparekassen SDS uit Kopenhagen, van de in financiële moeilijkheden geraakte Deense reder O. Lau- ritzen. Dezelfde handelsbank had enkele weken daarvoor al een tweede schip - de 'Olau Kent'- eveneens eigendom van O Lauritzen. gekocht voor 13,8 miljoen. Deze modernere veer boot is inmiddels weer in de vaart en doet dienst op een lijn tussen Duitsland en Zweden. Volgens de Nederlandse scheepvaartagent van de 'Nults Saint Georges' August De Meyer, is er momenteel weinig vraag naar veerboten. Verwacht wordt overigens wel dat de vraag in het komende voorjaar weer zal toenemen. Zolang echter zal de 'Nuits Saint Georges' wel in de Vlissingse Bin nenhaven blijven liggen, mede doordat het havengeld 5.000 per maand) redelijk wordt geacht ten opzichte van andere havenplaatsen. Flinke schade bij botsing in Tholen THOLEN - Vrijdagmiddag rond half een zijn bij een aanrijding in Tholen twee personenauto's flink beschadigd. Het ongeluk gebeurde in de Garnalen- straat. J. de R. wilde linksaf slaan naar de parkeerplaats bij zijn huis. toen de achter hem rijdende personenauto be stuurd door H. C. hem wilde inhalenn. Het gevolg was een botsing waarbij bei de auto's flinke schade opliepen. VLISSINGEN-Tijdens de jaarwis seling en ook nog daarna zijn op verschillende plaatsen in Zeeland een flink aantal brievenbussen door vuurwerkgeweld bescha digd. Zowel de zogenaamde 'twee lingbussen' als de 'groene' bussen bij particulieren moesten het ont gelden. Volgens een woordvoerder van de PTT in Goes waren er tot nu toe acht kapotte brievenbussen 'opgespoord'. Aangenomen wordt dat de schade aan de brievenbus sen in Zeeland is veroorzaakt door rotjes en kanonslagen die in de bussen zijn gegooid. De schade op Noord- en Zuid-Beveland is aan zienlijk groter dan voorgaande ja ren het geval was. Toen werden er gemiddeld twee bussen aangetast door vuurwerk. Ook op Walcheren werd een aantal brievenbussen vernield. In Middel burg waren dat er vijf, ln Vlissingen drie. Volgens de adjunct-directeur van het postdistrict Zeeland, de heer C. van Schutterhoef. worden de door vuurwerk beschadigde bussen indien mogelijk hersteld, maar ln de meeste gevallen moeten er nieuwe worden geplaatst omdat door de ontploffing de bussen zoda nig ontzet worden dat herstel on mogelijk is De kosten van een nieuwe tweelingbus schat de heer Van Schutterhoef op minstens en kele honderden guldens, waarbij dan nog de kosten van plaatsing opgeteld moeten worden. Een PTT-woordvoerder in Goes wees er op dat de baldadigheid erg vervelende gevolgen heeft gehad voor de mensen die in de 'rode' bus sen post hebben gedeponeerd. Voor een deel is die post verbrand, en voor een ander deel tmet name bij de bussen waar het slot kapot gegaan was) weggewaaid. Welis waar heeft de PTT op oudej aarsdag nog omstreeks 14.00 uur de brie venbussen geleegd, maar de daar opvolgende lichting geschiedde pas op nieuwjaarsdag De techni sche dienst van de PTT heeft de schade zo snel mogelijk geprobeerd te herstellen. Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland zijn drie tweelingbussen, in Brouwersha ven, N'oordgouwe en Zierikzee, vernield. Ze zijn in de loop van vrijdag gerepareerd of vervangen. Bovendien werd in Schuddebeurs een groot aantal groene bussen vernield. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen waren er geen meldin gen van vernielingen. In Axel had de PTT de brievenbussen afgeslo ten. Directeur Van de Post van het post kantoor in Zierikzee zei desge vraagd dat de PTT volgend jaar meer bussen gaat afsluiten tegen het vuurwerkgeweld. De rode bus die in Brouwershaven werd ver nield, was gedurende oudejaars nacht eveneens afgesloten, maar toen deze op nieuwjaarsdag weer was ontsloten werd er alsnog vuur werk ingegooid. Alle in Zeeland door vuurwerk be schadigde post wordt door de PTT, in een speciale envelop, met ver melding van de oorzaak, naar de geadresseerden gestuurd. Bevolkingstoename Vlissingen: 326 VLISSINGEN - De bevolking van de gemeente Vlissingen is vorig jaar, vol gens voorlopige cijfers, met 326 zielen toegenomen. Op 31 december 1979 be droeg het inwonertal 45.726 (23.038 mannen en 22.688 vrouwen) en per 31 december 1980 zijn volgens de voorlo pige cijfers 46.052 inwoners geregi streerd (23.220 mannen en 22.832 vrou wen). Er waren vorig jaar in de gemeente Vlis singen 609 geboortes (331 mannen en 278 vrouwen) en 336 overlijdens (195 mannen en 141 vrouwen), resulterend in een geboortenoversehot van 273 (136 mannen en 137 vrouwen i. Het vesti gingsoverschot bedroeg in totaal 53 (voor mannen 46 en voor vrouwen 71 Er werden in 1980 in Vlissingen 237 huwe lijken gesloten en 92 echtscheidingen geregistreerd TWINTIG GRATIS KAARTJES VOOR 'CAFE CENTRAAL' OOSTBURG - In café 'Chez René' in Oostburg zijn vrijdagmiddag dc twin tig prijswinnaars getrokken, die een gratis kaartje krijgen voor de premiè re van de film 'Café Centraal'. Pol van de Vijver uit IJzendijke ver richtte onder het toeziend oog van no taris mr B P. Reus uit Groede, uit een stapel van een paar honderd kaarten, de trekking. De lengte van het aantal meters film dat voor de film gebruikt was, bedroeg ruim 2,5 kilometer De première is op 16 januari in Het Ledel- theater in Oostburg Het voltallige bestuur van de stichting 'Film Café Centraal' was bij de bepaling van de prijswinnaars aanwezig Bestuurder rijdt door na botsing met schade in Axel AXEL - Een nog onbekende bestuurder van een personenauto is vrijdagmid dag omstreeks drie uur in Axel doorge reden. na op de Rooscveltweg in Axel een aanrijding te hebben veroorzaakt. Een auto werd daarbij licht bescha digd. De botsing ontstond doordat de onbe kende bestuurder achteruit reed van de parkeerplaats bij de MAVO-school aan de Rooseveltweg en daarbij tegen de auto van R C. uit Terneuzen botste Een getuige noteerde het kenteken van de doorgereden bestuurder De politie heeft de zaak in onderzoek. ZEEUWSE Voorbij Vond u het ook zo n mooi vooruit zicht. die twintigste december Veertien dagen tang freewheelen op twee. drie vakantiedagen Bent u. aan het eind i an deze rozi ge periode, ook zo landerig? Wij wel. hoor Af en toe schrikken wij even op van een verlate, verdwaalde knal. maar voor de rest begeven wij ons nog op de tast dooi de maatschap pij Gisteren kon menigeen vast even voorproeven, op nieuwjaarsrecep ties tn gemeentehuizen, her en der in deze provincie. Dit weekend kunnen we nog knik kebollend door Maandag is het weer over. Kunnen we eindelijk weer probe ren in ons gewone doen te raken. Recordaantal OOSTBURG - Het lot van de jachtwerf 'Breskens' in Breskens hangt af van de resultaten van een bespreking met de AMRO-bank binnen nu en twee weken. Bewindvoerder mr. H. J. Q. Tichelman van het bedrijf, dat medio december uitstel van betaling kreeg, voert dan een laatste gesprek met de grootste schuldeiser. Als de bank het krediet stopzet, betekent dat vrijwel zeker het einde van de reparatiewerf. De jachtwerf 'Breskens' begon ruim een jaar geleden in een nieuwbouwloods op het Breskense industrieterrein Deltahoek, als voort zetting van de werk 'De Klerk'. De moeilijkheden zijn te wijten aan de teruggelopen economische situatie, ge koppeld aan zware investeringen bin nen het bedrijf, zoals de grote, nieuwe loods op het industrieterrein Er werken momenteel 17 mensen. De werf legt zich toe op reparatie en winterber ging De WIR-premie is nog niet uitbetaald door het ministerie. Aanvankelijk werd verondersteld dat het bedrijf wel gered zou zjjn met deze uitkering ln het kader van de Wet op de Investeringsregeling. Het totale bedrag loopt namelijk in de tonnen. Later bleek dat de subsidie niet 'onder meer' wordt verstrekt, maar fei telijk wordt uitgesmeerd over achttien jaar. Als een bedrijf na twee jaar failliet gaat - en dat dreigt nu met 'Breskens' te gebeuren - dan moet feitelijk het grootste deel weer worden terugge stort Zodoende kan de WIR-premie al leen de Jachtwerf niet redden. Bewindvoerder mr. Tichelman heeft nu over ruim een week het beslissende ge sprek met de bank. Hij maakte bekend dat het bedrijf een schuldenlast heeft van in totaal ruim 2.5 miljoen gulden. Het leeuwendeel daarvan komt voor re kening van de AMRO-bank. „Van het gesprek zal afhangen of het nog wel de moeite waard is om de WIR-premie als nog uitbetaald te krijgen", zei de be windvoerder. Als de bank er geen gat meer in ziet en de kredietverlening Brandje vernielde duinbeplanting bij Oostkapelle OOSTKAPELLE - Een klein brandje heeft op nieuwjaarsdag aan het eind van de Duinweg bij Oostkapelle. niet ver van het parkeerterrein, circa 50 vier kante meter duinbeplanting vernield. De brandweer werd omstreeks half één 's middags gewaarschuwd. Hoewel ze snel ter plaatse was bleek het vuur, on danks de sterke wind, bijna gedoofd De brandweer die met één wagen uitrukte hoefde dan ook niet in te grijpen. De oorzaak van dc brand is onbekend. De fabriekshal van de jachtwerf Breskens bezoekers voor Zeeuws Museum MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg heeft vorig jaar 48.773 bezoekers ontvangen. Dat is het hoogste jaarcijfer sinds de oprichting van de stichting Zeeuws Museum twintig jaar gele den en 6647 meer dan in 1979. Volgens een woordvoerder van het museum is met name het minder fraaie (strandweer in juli en augus tus bepalend geweest voor deze stijging. Hij illustreert dit met de cijfers van het derde kwartaal: 26.182 tegen 23.505 het jaar daar voor In de overige kwartalen kwa men er. ten opzichte van 1979. zo n 1000 tot 1500 personen meer een kijkje nemen ln het aan de Abdij gevestigde museum Daarbij had de zegsman de indruk dat er heel wat personen speciaal op de ten toonstelling over de 400-jarig be staan van de Munt van Zeeland zijn afgekomen, wat dan zeker ook van invloed is geweest op het record cijfer. Dat was minder het geval bij de exposities over Ornamenten uit de 16de en de 17de eeuw en Plaatjes van Verkade' De kerst- tentoonstelling. met onder meer portretten van leden van het ge slacht Radermacher. blijkt rede lijk goed' in de belangstelling te staan Deze expositie loopt nog tot eind deze maand BRUINISSE - Bij een aanrijding op rijksweg 18 ter hoogte van de afslag Zijpe zijn vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur zes mensen gewond ge raakt. Twee personenauto's raakten aanzienlijk beschadigd. De slachtof fers zijn met lichte uiteenlopende ver wondingen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. Het ongeluk gebeurde doordat de 71- jarige J T. uit Nieuwerkerk. die met zijn auto uit de richting Zijpe kwam. op de opnt van de rijksweg geen voorrang verleende aan de personenauto van J den A (56) uit Badhoevedorp Beide chauffeurs raakten gewond, evenals de inzittenden, de ouders en echtgenote vanJ den A en de echtgenote van J T Over de aard van de verwondingen kon de politie vrijdagavond niets meedelen Geen van de slachtoffers is er echter erg aan toe. <Slot van pag. 1) gument dat het hebben van gewetens bezwaren automatisch overplaatsing moet inhouden De advocaat van de verpleegkundigen Hoek en Lindenburg zei desgevraagd de zaak als een nationale test-case te beschouwen. ..Natuurlijk moetje altijd oppassen hoe een zaak in de praktijk loopt, want elke zaak heeft zijn bijzon dere kanten, die dus weer kunnen ma ken dat er nóg weer eens een principiële uitspraak uit voort komt Maar ik dacht wel dat dit een principiële, landelijk zaak was", aldus Smits Overigens is er van de kant van de lei ding van het ziekenhuis andermaal een poging gedaan om dc gerezen probic men op vrijwillige basis tot een oplos sing te brengen. De uitspraak van mr Andre de la Porte was voor de ziekenhuisleiding reden om de zusters Hoek en Lindenburg te bena deren. uitgaande van de veronderstel ling dat de twee verpleegkundigen zich bij het rechterlijke vonnis zouden wil len neerleggen De ziekenhuisleiding heeft het aanbod gedaan aan Hoek en Lindenburg om vanaf 5 januari de werk zaamheden in het Gasthuis weer te her vatten izij het niet. zoals de rechter ook oordeelde, op de afdeling verloskunde- gynaecologie). Wanneer de zusters daartoe bereid zouden zijn. zou de zie- kenhuisleidmg het aangezegde ontslag willen intrekken Een woordvoerder van het Gasthuis maakte duidelijk dat er tp het aanbod nog geen antwoord is gekomen, wel is de ziekenhuisleiding op de hoogte gesteld van het aanteke nen van hoger beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2