PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Landelijk verbod van landbouwgif Carter wil oplossing van gijzeling voor de overdracht aan Reagan GROOT WATER WESTLAND BESMET Z "V Verpleegkundigen van Gasthuis in Middelburg gaan in hoger beroep DE GROENE B.V. Onderzoek naar lading Duitse binnenschepen Israël ontkent pogingen vernietiging van lijken PRINCIPIËLE KANT ABORTUSZAAK MS Regen Veel bewolking en perioden met regen Temperatuur ongeveer 7 graden. Krachtige tot stormachtige westen- 224e jaargang no. 2 Zaterdag 3 januari 1981 Automobielbedrijf •éoont nkcaküt n ntfMli-7 4460 AC Uoes Te<eloo« OHOO-IMIO V DEN HAAG - Na het aantreffen van methylbromide in het West- landse drinkwater, mag dit landbouwgif met ingang van 5 ja nuari niet meer worden gebruikt. Alle regionale inspecteurs voor de volksgezondheid hebben van het ministerie opdracht gekregen in hun gebied na te gaan of zich dergelijke situaties zouden kunnen voordoen. Dit besluit van de ministeries van volksgezondheid-milieuhygiène. land- bouw-visserij en sociale zaken geldt voor zes weken. Binnen deze periode moet een gesprek op gang komen tus sen de belanghebbenden om voor schriften op te stellen voor het gebruik in de toekomst. Volgens de NV Westlandsche Drinkwa- terleidingbedrijf in Monster is de stof doorgedrongen in kunststof waterlei dingen onder ot in de nabijheid van het gif behandelde kassen Het gaat hier al leen om aftakkingen van de hoofdlei ding naar particuliere woningen. Het Zuidhollandsc bedrijf benadrukt, evenals het ministerie van volksge zondheid, dat de gezondheid van de mensen geen gevaar kan lopen, omdat de concentraties gif erg klein zijn. Toch heeft het drinkwaterbedrijf be sloten bewoners van huizen waar verontreinigd water uit de kraan kan stromen gratis vers water in flessen te verstrekken. Het gaat hierbij om onge veer 1400 gezinnen verspreid over de regio. Er zijn inmiddels al 200.000 fles sen drinkwater gevuld. Het gif zal langzaam vanzelf uit het drinkwater verdwijnen door de stro ming van het water. Een woordvoerder jachtwerf De toekomst van Jachtwerf Breskens en daarmee ook het lot van de 17 werk nemers van het bedrijf staat of valt bij de bereidheid van de grootste schuld eiser. een bank, om de jachtwerf kre diet te blijven verlenen. Binnenkort zal een laatste gesprek tussen werf en bank duidelijkheid brengen PAGINA 3 streekvervoer Minister Tuljnman van verkeer en wa terstaat wil de tekorten van het streek vervoer terugdringen door de tarieven perl mei met vier procent extra te ver- hogen. De minister acht deze maatre gel noodzakelijk voor handhaving van het bestaande voorzieningenniveau, maar zegt ook het aantal busdiensten te willen beperken. fusie De vervoersbonden FNV zijn tegen de voorgenomen fusie tussen Nedlloyd en KNSM. tenzij er geen gedwongen ont slagen valien. de Koninklijke Hollar.d- sche Lloyd niet wordt geïntegreerd en er werkgelegenheidsgarantles op lan gere termijn worden gegeven. ziekenfonds De medische behandeling van zieken fondspatiënten en particulieren is niet gelijkwaardig. De 'fondspatlènt' krijgt vaak een langere en In veel gevallen ook duurdere behandeling. De parti culiere patiënt komt minder bil de hulsarts. wordt niet zo vaak doorver wezen naar specialisten en loopt min der kans op opname in een ziekenhuis. Een belangrijke oorzaak voor het ver schil In behandeling is het feit dat de ziekenfondspatiënt geen nota's onder ogen krijgt en daardoor niet zo gauw ln de gaten kan hebben wanneer dokter of ziekenhuis de behandeling uit finan cieel belang langer voortzetten dan noodzakelijk Is PAGINA 23 economie De Amerikaanse hoogleraar economie en Nobelprijswinnaar Paul Samuelson voorspelt een verdere inzinking van de economie van de VS. Samuelson vraagt grote inspanningen om de inflatie terug te dringen. HIJ voegt daaraan toe weinig aanwijzin gen te hebben dat de monetaristlsche politiek - zoals uitgeoefend door de Britse regering - vruchten afwerpt- Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3 en 7. Opinie: 4. Sport: 21. Radio en televisie: 22. Financien: 23. Zaterdag: 13, 14. 15, 17 en 19. Varia: 9. van het ministerie van volksgezond heid schatte echter dat het toch wel zes weken kan duren voordat het sein „wa- DEN HAAG (ANP) - Het corps contro leurs gevaarlijke stoffen stelt een on derzoek door Westduitse binnensche pen die niet aan de eisen voldoen. De laatste maanden is het herhaalde lijk voorgekomen dat Duitse binnen vaartschippers werden aangehouden omdat hun schepen niet voldeden aan de specifieke eisen. Volgens een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat is het corps controleurs nu bezig met het opstellen van een lijst van overtreders. In de loop van deze maand zal de lijst aan de Nederlandse scheepvaart inspectie worden overhandigd Met de Ujst als bewijs wil de scheepvaart inspectie stappen ondernemen bij de Duitse autoriteiten ter veilig" kan worden gegeven Er zal door een laboratorium onderzoek ge daan worden naar de exacte duur van de vervulling van het drinkwater. Geen paniek Het Westlandsche Drinkwaterleiding- bedrijf heeft vrijdagmiddag honder den telefoontje moeten verwerken van verontruste Westlanders. „Er is echter geen sprake van paniek", aldus de heer D. Prins van bet drinkwaterleidingbe- drijf. „De meeste mensen bellen uit dorpen waar niets met het drinkwater aan de hand is". Ook de mensen die in de loop van gis termiddag by een van de vijf afhaalpun- ten kratjes zuiver drinkwater kwamen halen, reageerden nogal lakoniek op de situatie. De meesten zijn niet zo be zorgd voor hun gezondheid Kweker Valstar uit Poeldijk: ..Er wordt al zo n jaar of tien met methylbromide ge werkt Als er wat van dat spul in het drinkwater is terechtgekomen, zouden we het toch hebben moeten merken". Niettemin nam ook hij het zekere voor het onzekere en haalde wat kratten zui ver drinkwater Ontsmetten Methylbromide wordt door tuinders gebruikt om hun kassen na een be paald aantal oogsten te ontsmetten. Het is bij inwendig gebruik zeer ge vaarlijk. Al bij aanraking met een klei ne hoeveelheid treden er verlam mingsverschijnselen op. De tuindersorganisaties hebben in het verleden altijd toegegeven dat aan het middel grote bezwaren kleven, maar (Slot zie pagina 8 kolom 5) Inwoners uit het Weslland konden gisteren op een verzamelpunt kratten met flessen drinkwater afhalen. - - Dit strandpaviljoen aan de Texelse kust bleef maar net behouden. TEXEL iANPi - De storm van de afgelopen dagen heeft langs de kust van Texel een enorme duinafslag veroorzaakt. Jn geen jaren zo erg", aldus hoofd dienstkring Texel van rijkswaterstaat C. P Hartxng Ten zuiden van de vuurtoren ging ruim tien meter verloren, ivaartwee jaar geleden het strand verscheidene meters werd opgehoogd. Aan de zuidkant van het eiland raakte men over twee kilometer vijf tot tien meter natuurlijke kustverdediging kwijt. Langs de gehele kust werden verder alle rietsehermen en duinvoet iveggeslagen MIDDELBURG - De Middelburgse verpleegkundigen J. C. Hoek en J. A. Linden- burg hebben bij het gerechtshof in Den Haag hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van mr G- R- André de la Porte. president van de arrondissements rechtbank in Middelburg. Hij bepaalde onlangs in het vonnis op een kort geding, dat de twee verpleeg kundigen door het bestuur van het Gasthuis in Middelburg terecht zijn overgeplaatst Terecht, aldus André de la Porte, omdat zij op de afdeling verlos kunde/gynaecologie weigerden mee te werken aan de behandeling bij patiën ten by wie uit medische noodzaak voor- tydige onderbreking van de zwanger schap gewenst was. De twee zusters verloren, zoals gemeld, in eerste aanleg het kort geding. Presi dent André de la Porte stelde vast dat de overplaatsing, mede gelet op het af gesloten arbeidscontract, wettig en wenselijk was Hy weigerde dan ook de els van Hoek en Lindenburg in te willi gen (dat was' terugkeer op de afdeling verloskunde gynaecologiei. Op oude jaarsdag is het beroep van de twee ver pleegkundigen by het Haagse gerechts hof aangetekend Op 14 januari aan staande zal het hof er een eerste zitting aan wyden De advocaat van de twee verpleegkundigen kan dan in de zoge naamde memorie van gneven aange ven op welke gronden het beroep is aan getekend Principieel De advocaat, mr Utrecht, kon vrijdag nog niet precies aangeven wat er in de memorie van grieven komt te staan. Hij achtte het ook niet uitgesloten dat er aan de pre sident van het gerechtshof uitstel (14 dagen) zal worden verzocht Mr Smits beklemtoonde dat in deze af faire de principiële kant duidelyk mee speelt „Hetgaaternatuuriykindeeer- ste.plaats om: wat is de waarde van het gewetensbezwaar Als dat niet meer waard is dan dat je er genoegen mee moet nemen, dat je eventueel naar een andere afdeling kunt worden overge plaatst nou dan hecht lk daar niet veel waarde aan", betoogde Smits. Hy wees erop dat zo'n overplaatsing in het Gast huis te Middelburg al op onoverkomen- lyke moeilijkheden stuitte „En ik kan me goed indenken dat er ziekenhuizen zijn. waar eenvoudig geen sprake is van het kunnen worden overgeplaats naar een andere afdeling, omdat dat hele maal niet past ln de organisatie", stelde mr Smits. Hy kantte zich tegen het ar- (Slot zie pagina 2 kolom 2) P. W. Smits uit DEN HAAG (ANP) - In de Betuwe is een grote fraude met appelen ontdekt. Het gaat om ongeveer vijf miljoen kilo appelen die doorgedraaid hadden moeten worden, maar zwart zijn doorverkocht aan een conservenfabriek in Gel- dermalsen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw cn visserij vrijdag bevestigd. De appelen moesten doorgedraaid worden omdat ze de mini mumprijs niet opbrachten. Ze waren bestemd voor de vee voederindustrie De appelen vertegenwoordigen een waarde van eeh half tot driekwart miyoen gulden Volgens de woordvoerder zyn inmiddels vier personen aan gehouden en na verhoor vrijgelaten Onderzocht wordt nog of de conservenfabriek in Geldermalsen ervan op de hoogte was dat de appelen waren doorgedraaid Volgens de woord voerder van het ministerie worden appelen nietaltyd wegens slechte kwaliteit doorgedraaid Dat kan ook gebeuren als het aanbod te groot of te klein is. zodat de minimumprijs niet wordt gehaald. i Van onze correspondenten i JERUZALEM, DEN HAAG - Het Israëlische legercommando ontkent met klem dat Israëlische militairen op Eerste Kerstdag in Zuid-Libanon heb ben gebrobeerd de lijken te vernietigen van vijf overmeesterde Palestijnse commando's. Dit is vrijdagochtend vroeg dooreen Israëlische Iegerwoord- voerder gezegd. Nederlandse militairen van de VN- vredesmacht In Zuid-Libanon hou den evenwel vol dat zy er getuige van zyn geweest dat Israëlische sol daten de opgestapelde lijken van de omgekomen Palestynen met een onbekende vloeistof overgoten en de brandstapel daarna door middel van explosieven in brand staken Gezien de ernst van het incident heeft de VN-vredesmacht in eerste instantie het Internationale Rode Kruis gevraagd een onderzoek in te stellen en te proberen de lijken te bergen. Toen dit niets oplever de. heeft de VN-vredesmacht zelf een medisch team gestuurd naar Wadi al Ayn, waar de Palestijnen waren onderschept. Dit team werd, volgens een verkla ring van de VN-vredesmacht. daar op beschoten door een Israëlische patrouille, waardoor het zijn taak niet kon uitvoeren. Tenslotte heb ben de Israeli's, aldus het commu niqué, de stoffeiyke overschotten ln plastic zakken verpakt en zijn met hun vracht richting Israël ver trokken. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van defensie ver klaarde donderdag dat zo lang is gewacht met het naar buiten bren gen van het incident, omdat men eerst volkomen zekerheid wilde hebben over de toedracht van de zaak. WASHINGTON (REUTER) - Het nieu we Amerikaanse voorstel inzake de gijzelingskwestie is geldig tot 20 ja nuari wanneer Ronals Reagan de nieu we president van de Verenigde Staten wordt. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekendge maakt. „Het is de klok die de terrrüjn doet aflo pen. wij hebben zelf geen einddatum vastgesteld", zo zet de woordvoerder van het State Department, John Tratt- ner tegen verslaggevers. ..Het ls een feit dat de klok tikt en dat deze regering nog maar twee en een halve weeu heeft", aldus Trattner Algerijnse bemiddelaars hebben het jongste Amerikaanse voorstel vrijdag kort na aankomst In Teheran aan de Iraanse regering overhandigd Amen kaanse functionanssen verklaarden dat het voorstel een samengesteld pak ket. is dat bedoeld is als antwoord op Irans vragen maar niet erg verschilt van een eerder aanbod. John Trattner zie dat indien de Iraanse leiders met het plan akkoord gaan het gedeelteiyk kan worden uitgevoerd nog in de periode van de regering Carter Hij voegde eraan toe dat Ronald Reagan heeft toegezegd elk akkoord dat onder de regering Carter is bereikt, te honore ren „Indien de Iraniërs niet akkoord gaan. weet ik niet wat er met het huidi ge voorstel gaat gebeuren Daarover zal de aanstaande regering moeten beslis sen". aldus Trattner. De Verenigde Staten hebben aangebo den bij vrijlating van de gyzelaars 2.5 miyard dollar bevroren Iraanse tegoe den en 3 miyard aan Iraanse deposito's by Amerikaanse banken ln het buiten land aan Iran over te dragen Verder hebben de VS beloof bezittingen van de overleden sjah te bevriezen in de tijd dat Iran via Amerkaanse rechtbanken teruggave vordert, en voorts hebben de VS voorgesteld alle juridische claims te onderwerpen aan internationale arbi trage Griekenland in de EEG-familie Iran heeft Amerikaanse garanties in de vorm van ongetekende presidentiële orders onvoldoende genoemd en erop aangedrongen dat Washington 24 mil jard dollar deponeert op Algerijnse banken ais garautiesom President Carter heeft de eis als onredelijk van de hand gewezen en eerdere voorstel len geherformuleerd in een laatste po ging de 14 maanden oude gi jzelingscri sis op te lossen. •et hooggestemde nieuw jaarswensen is Grieken land per 1 januari ais tiende lidstaat binnengehaald in de igraasg Europese Gemeenschap Een uitbreiding van de 'Europese, familie', waaraan niet alleen een lange voorgeschiedenis is voorafgegaan ide eerste contacten erover dateren al van zo 'n twintig jaar geledenmaar een uit breiding die tevens erg bepalend zal zyn voor de toekomst van het Verenigd Europa. Mét Griekenland treedt name ly k een land toe dat tot op zekere hoog te kan worden vergeleken met landen van 'de derde wereld' Landen die het sociaal, economisch, industrieel en soms ook cultureel erg moeily k hebben. De welvaart - of wat daarvoor moet doorgaan - ls sterk afhankelyk van kleinschalige industrie, landbouw vol gens traditioneel model, lage lonen en sociaal zwakke omstandigheden en po litiek enthousiast, maar met. vallen en opstaan een democratisch stelsel op bouwend. Na Griekenland komen na melijk ook straks Spanje en Portugal aan de beurt om lid te worden van de EEG Het 'warme zuiden' van Europa dat voor veel 'noorderlingen' lange ja ren als het goedkoopte-oord voor zon- nevakantles is beschouwd Is bezig zich op te hysen tot volwaardig onderdeel van het werelddeel waarmee het zich zo nauw verbonden voelt, maar waar het altyd een beetje bijgehangen heeft Na de langdurige voorbereidingen en onderhandelingen stapt Grieken land de gemeenschap binnen op een moment dat de EEG het erg moeilyk heeft met de eigen problemen en die van alle negen lidstaten afzonderlijk. Roy Jenkins, de Bntse uittredend voor zitter van de Europese Commissie ihet dageiyks bestuur van de EEG), zei het dezer dagen zo: „Voor ons liggen enor me uitdagingen. Met 7.5 miljoen werk lozen. stagnerende economische groei, nog niet voorgekomen tekorten op de betalingsbalans, ernstige structurele problemen is het een levensvoorwaarde dat we antwoorden met geconcentreer de actie op Europese schaal. Slechts sa mengebalde Inspanning, byvoorbeeld door het aanmoedigen van vernieuwen de technologieën, geven een kans een situatie te voorkomen die anders uit de hand looptHet zal de Grieken niet eenvoudig valien zich op dit lage Euro pese economische tij aan te passen aan ontwikkelingen en verplichtingen bin nen de gemeenschap, hoe hoog men het lidmaatschap ook heeft Ingeschat Het land zal het moeten hebben van de spe cialisatie ln de produkten die het op de (Europese! markt brengt Eer. ijzeren regel die voor alle lidstaten geldt En dat betekent dat de ambachteiyke klelnindustrie het vanwege concurren ten uit andere EEG-landen zwaar te verduren zal krijgen Daar staat tegen over dat de goedkope produkten van het land en uit de goed georganiseerde bedrijfstakken waarde loonkosten laag gehouden kunnen worden de voordelen van het lidmaatschap zullen moeten aanreiken. Het land staat daarom voor een langdurig en Ingrijpend proces van economische en sociale veranderingen. Zonder hulp van de overigen zal Grie kenland dat niet redden. In dat opzicht is de toetreding van Griekenland voor die overigen ook een aanzienlijke op- Zoals dat steeds bij uitbreiding van de EEG het geval is geweest moet elk lid van de gemeenschap m eigen huis ook goed rekening houden met de invloed van een 'nieuwkomer'. Voor een deel hebben die te maken met het vrij verkeer van mensen, geld en goederen binnen de grenzen van de oude Negen plus Griekenland, voor een ander deel met het produktiepakket dat de nieuwe lidstaat op de gemeenschappeiyke markt introduceert. Nederland is wat dat betreft beducht voor concurrentie van de goedkope, onder de subtropen zon gekweekte tuinbouwprodukten uit Griekenland. Bovendien is het Griekse vervoer over de weg büzonder sterk on t wikkeld, - een stuk competitie met het Nederlandse transportwezen is daarom niet denkbeeldig. Om ernstige schok ken en verstoringen van gevoelige evenwichten te voorkomen is een over- gangstermyn met allerlei byzondere re gelingen en bepalingen ontworpen, zo als ook by de toetreding destyds van de Britten. Ieren en Denen het geval was Griekenland is de eerste van drie nieuwe EEG-leden die een stuk ar mer zyn dan de Negen die tot voor 1 januari ji. de gemeenschap vormden Hun opname in het inmiddels vrij machtige economische blok. van West- Europa moet ertoe leiden dat in de on derlinge verhoudingen een kentering ontstaat, die economische en sociale te genstellingen tussen landen op een steenworp afstand van elkaar geleldc- lijk aan uitbant De 'oude familie' van het verenigd Europa heeft zich vele Ja ren verzet tegen de weinig democrati sche regimes in Griekenland, Spanje en Portugal Regimes, die er debet aan wa ren dat deze Zuideuropese landen eco nomisch en sociaal ver achterbleven by de rest Nu er politiek gezien stelsels in opbouw zyn die geen belemmeringen meer opwerpen naar buiten is er alle reden voor de bouwers van het EEC) huis om een stuk ontwikkelingssamen werking voor de eigen deur aan te pak ken Met Griekenland als nieuweling gaat de Europese Gemeenschap een nieuw tydvak in cn een nieuwe uitda ging aan vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1