'RQVINCIALE ZEEUWSE COURANT Griekenland tiende lid Europese Gemeenschap POLÏTIEGENERAAL IN ROME VERMOORD Juliana: Volwaardige plaats gehandicapten in samenleving KARAMANLIS: UIT ISOLEMENT Ook Bonn weigert de hogere EG-bijdrage Rustige jaarwisseling Rode Brigades in het ojfensief Explosie tanker Regen Veel bewolking en tijdelijk regen. In bel oosten mogelijk, voorafgegaan door natte sneeuw Middagtemperatuur ongeveer zeven i graden Vrij krachtige, aan de kust har- i de. wind uit zuidwest tot west 224e jaargang no. 1 Vrijdag 2 januari 1981 BRUSSEL - Griekenland is met het ingaan van het nieuwe jaar het tiende lid geworden van de Europese Gemeenschap. De officiële toetreding volgde na bijna twee decennia van al vrij nauwe betrokkenheid bij de EG en vijf jaar van onderhandelen. De officiële plechtigheid van toetreding vindt op 6 januari plaats. Dan zal de voormalige Griekse ambassadeur bij de negen, George Kontogeorgis, worden beëdigd als lid van de Europese commis- .Met onze aansluiting raken we uit een eeuwenlang isolement en ontdoen we ons van de noodzaak, beschermers en voogden te zoeken". Dit zei de Griekse president Karamanlls in een bood schap ter gelegenheid van nieuwjaars dag. En premier Rallls had het in zijn toe spraak over „een weg die door onze na tie wordt afgebakend voor vele decen nia. misschien voor vele eeuwen". De voorzitter van het uitvoerend or gaan van de gemeenschap, de Luxem burger Gaston Thorn zei in een verkla ring op nieuwjaarsdag: „De toetreding van Griekenland is een belangrijke po litieke gebeurtenis die een mijlpaal be tekent in de historie van de gemeen schap en de Europese beschaving. De uitbreiding komt weliswaar op een moeilijk moment voor Europa, maar in het licht van de ernstige problemen van vandaag de dag krijgt het Griekse lid maatschap des te meer betekenis. Zij zal ertoe bijdragen dat de historische culturele en politieke banden binnen de gemeenschap zullen worden ver sterkt". Ook de aftredende voorzitter Roy Jen kins noemde de Griekse toetreding 'een historische dag' ondanks de vermoede lijke aanpassingsproblemen die Grie kenland in het begin zal hebben. PAGINA 2 pijlerdam De bouw van de pitlerdam in de Oos- torschelde is volgens de actiegroep Oosterschelde Open' een geld en ma teriaal verslindende prakfilk. De actie groep grijpt de stagnatie van de econo mische ontwikkeling en de perikelen rond de nationale begroting aan om alsnog te pleiten voor stopzetting van het werk aan de dam. De Franse president Valery Giscard pese gemeenschap de Frans-Griekse d'Estaing heeft woensdag verklaard banden zal verstevigen en de gemeen- dat de Griekse toetreding tot de Euro- schap zal verrijken. NEDERLAND WEL AKKOORD BONN (ANP/RTR) - Na Frankrijk en België heeft ook West-Duitsland besloten niet mee te betalen aan een aanvullende begroting van de Europese Gemeen schap voor 1980. Dit heeft een woordvoerder van het Westduitsc ministerie van financien woensdag bekend gemaakt. Het Europese Parlement heeft eerder deze maand besloten de begroting voor 1981 te verhogen met een aanvullende begro ting van ruim een miljard gulden voor 1980. Dit extra geld zou dienen voor maatregelen op het gebied van het sociale en het regionale beleid. De ministers van Financiën van de EG- nlsterraad opende voor het Europese landen waren al akkoord gegaan met een aanvulling van 275 miljoen gulden, maar vorige week konden zij het niet eens worden over een standpunt inzake de verhoging van dat bedrag tot ruim een miljard gulden. Italië. Groot-Brittannië en Ierland, de landen die het meest zijn gebaat bij de extra uitgaven, schaarden zich in de mi nisterraad aan de zijde van het parle ment Frankrijk, West-Duitsland, Bel gië. Nederland en Denemarken waren het echter niet eens met de door het parlement gevolgde procedure voor vaststelling van een aanvullende be groting. Het uitblijven van een formele verwerping van de begroting in de mi- Parlement de mogelijkheid deze voor aangenomen te verklaren. De voorzit ter van het parlement. Slmone Veil. deed dit vorige week dinsdag. Frankrijk, België en WesLDuttsland zullen dus hun aandeel niet betalen De bijdrage van de Bondsrepubliek zou dertig procent van het totale bedrag be lopen. De Nederlandse regering besloot woensdag wel te betalen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is Nederland van mening dat er niet zodanige obstakels zijn dat niet tot betaling zou kunnen worden overgegaan. De Westdultse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft donderdag het toetreden van Griekenland tot de Europese Gemeen schap betiteld als 'een grote dag voor Europa'. Hij verwachtte dat het toetreden 'van het land waar Europa zo veel aan ver schuldigd is, de gemeenschap nieuwe stuwkracht zal geven'. Trein raast over bromfietser heen: jongen ongedeerd BERGHEM (ANP) - De 18-jarige P. van S. uit het Brabantse Berghem is op nieuwjaarsochtend ongedeerd geble ven toen hij na een ongeval met zijn bromfiets bewusteloos tussen de spoorrails terecht kwam waarna een trein over hem heenreed. De jongen is verkleumd door de kou naar het zie kenhuis gebracht. Daar bleek dat hij nergens gewond was geraakt en slechts door zijn val van zijn brommer bewusteloos was geraakt. Zijn toe stand was donderdagavond redelijk. Van S. was op oudejaarsavond op de onbewaakte overweg in zijn woon plaats met zijn bromfiets geslipt. Hijzelf kwam tussen de rails te liggen, de brom mer enige meters van hem af. De trein die donderdagochtend even na acht uur van Nijmegen naar Oss reed. greep de brommer en sleurde die ruim een ki lometer mee, waardoor het stuurstel van de trein werd beschadigd. De ma chinist kwam op het idee dat er dan ook ergens een bestuurder/slachtoffer moest liggen. Na een speurtocht werd de ongedeerde Van S. gevonden. Een van de paarden van de door brand getroffen manege in Delft wordt in veiligheid gebracht. DEN HAAG - Met uitzondering van het Noord-oosten van Friesland, waar groepen jongeren flink hebben huisgehouden, is het nieuwe jaar redelijk rustig begon nen. Bijna nergens hebben politie en brandweer voor onoverkomenlijke problemen gestaan, zo werd op nieuwjaarsdag uit alle delen van het land gemeld. Van de grote steden was alleen Den Haag rumoeng. De brandweer daar had tot ver in de kleine uurtjes donder- dagochten de handen vol aan het blussen van straat- branden en In de brand gestoken slooppanden in de binnenstad Amsterdam. Rotterdam en Utrecht spra ken over een ongekende rust. In Enschede moest het winkelcentrum Debbenbroek het ontgelden van zeker tien winkels sneuvelden etala geruiten. de schade loopt ln de tienduizenden guldens De politie heeft in verband daarmee vijf jongens aange houden. De Enschedese brandweer had kort daarop de handen vol aan een hevige brand in een textielloods, die aangewakkerd door de hevige wind, dreigde over te slaan naar andere gebouwen. Een jongetje dat bij een manegecomplex in Delft met vuurwerk zat te experimenteren, zorgde daar voor een fikse brand in de opslagloods met hooi. Vijftig paarden en twee tractoren konden nog maar net op tijd in veilig heid worden gebracht. In Amersfoort gingen drie scholen ln vlammen op. In Zuylichëm vloog een pas gerestaureerde boerderij in brand doordat op het rieten dak een vuurpijl terecht kwam. Datzelfde gebeurde met een villa in Wassenaar Vuurwerk zorgde ook voor grote schade aan een etage in Breda en een boerderij in Llmmen, Noord-Holland. Bre da zag zich bovendien geconfronteerd met het opblazen van vijftig buiten-brievenbussen in Udenhout. Over het algemeen heeft de politie het idee, dat het slechte weer ervoor gezorgd heeft dat de jaarwisseling betrekkelijk rustig verlopen is: de harde windvlagen, de regen en de natte sneeuw waren voor de meeste jongelui te weinig aanlokkelijk om grote buitenactfvi- teiten te ondernemen. (Zie ook pagina 2) visquota De vangstquota voor zeevis tn 1981 ztln vrijwel gelijk aan die van het afge lopen jaar Minister Braks heeft drie beschikkingen vastgesteld die gelden zolang het EG-vlssert] beleid nog niet tot stand ls gekomen PAGINA 3 consumptie Ook In 1981 blijft de verhoging van de produktle vun consumptiegoederen een van de belangrijkste zorgen van de leiders van de Sowjet-Unie Een nieuw jaarsboodschap van de Russische pre sident Breznjev verhult niet dat de woonruimte- en voedselproblemen bij zondere aandacht behoeven PAGINA 11 sensatie Gisteravond laat kreeg de wedstrijd Argentinië-West-Duitsland In Monte video een sensationele ontknoping Zes minuten voor het einde leidde de Europese kampioen nog met 1-0 maar in de slotfase sloegen de Argentijnen toch nog vernietigend toe en wonnen door doelpunten van Daniel Pazarella en Ramon Diaz met 2-1 Naast Diego Maradona ls Ramon Diaz hel nieuwe wonderkind van het Argentijnse voet bal Voor West-Duitsland betekende het winnende doelpunt van Diaz de eerste nederlaag ln 24 wedstrijden Voor Duitsland scoorde Horst Hru- besch drie minuten voor rust PAGINA 12 tVan onze correspondent! ROME - Op oudejaarsavond is in Rome de 61-jarige generaal van de carabinieri. Enrico Cal- valigi. vermoord. De moord werd opgeëist door de 'strij dende communistische eenhe den', een soort jeugdafdeling van de Rode Brigades. De twee Jeugdige daders, die volgens ooggetuigen niet ouder dan tussen de 17 en 20 konden zijn. waren de woning van de politie-generaai binnengeko men onder het voorwendsel van de afle vering van een geschenkenpakket. Aan dit pakket, bestaande uit flessen wijn. werd door de politie grote waarde ge hecht. het werd op de televisie getoond, in de hoop dat de winkelier die het ver vaardigd heeft zich zal meiden- Generaal Calvaligi was belast met de veiligheidsmaatregelen in en om de speciale gevangenissen voor terroris ten en werkte in deze hoedanigheid nauw samen met de op 12 december door de Rode Brigades ontvoerde top ambtenaar van hel ministerie van Justi tie. Giovanni d'Urso d'Urso Is al sinds zijn ontvoering onderworpen aan een zogenaamd 'proletarisch proces' en een deel van zijn 'verhoor' is. samen met een schriftelijk interview met de Rode Bri gades. via een geheimzinnige tussen- Een politieman met hel geschenkenpakket. TEHERAN (l'PI AFPl - Iran heeft de Verenigde Staten ge waarschuwd legen uitstel bij dc vervulling van zijn eisen voor de vrijlating van de 52 Amerikanen die al 125 dagen gegijzeld zijn. Radio-Teheran zei dat de crisis een ontkno ping scheen te naderen. ..De vijand moet weten dat hij geen andere mogelijkheid heeft dan het geven van een positief antwoord op de Iraanse eisen Uitstel zou Iran kunnen dwingen tot aanvaarding van een compromisloze houding en dientengevolge zouden de gijzelaars kunnen worden berecht" De mededelingen van radio-Teheran volgden na het vertrek van de Algerijnse bemiddelaars uit Washington met het Jongste Amerikaanse antwoord op de Iraanse eisen die onder andere het storten van 24 miljard dollar i ongeveer 50 miljard guldeni in een garantiefonds bij de centrale bank van Alge rije behelsden Die els ls door de VS met kracht verworpen. Daarop had Iran te kennen gegeven dat het een Amerikaans tegenvoorstel zou aanvaarden mits dat de instemming van de Algerijnse bemiddelaars had. In kringen rond het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken is meegedeeld dat de Amerikaanse regering nu voorstelt een bedrag, liggend tussen de 10 en 12 miljard gul den, te storten op een geblokkeerde rekening ln Algerije. Dit bedrag zal aan de Iraanse regering worden overgemaakt zo dra de 52 gijzelaars aan de Algerijnse autoriteiten zijn over gedragen. geschorst Roberto Rivellno de Braziliaanse voetballer die in 1970 grote faam op bouwde als vrije schoppenspeciallst in hel elftal dat ln Mexico wereldkam pioen werd is drie maanden geschorst door dc voetbalbond van Saoedl-Ara bie Rivellno schopte een tegenstan der ln het gezicht De scheidsrechter die de betreffende wedstrijd leidde kreeg dezelfde straf PAGINA 13 kortsjnoi De Russische schaker Viktor Kortsj noi heeft zijn achterstand op de West- duilscr Hubner ui de finale van het kandidatentoernooi weggewerkt Kortsjnoi begon de zevende partij niet ere sterk Robert Hubner stond lange tijd op voordeel maar wist uiteindelijk zelfs feen remise te bereiken Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland. 3. Sport: 11. 12 en 13. Radio en televisie: 17. Varia: 15. HILVERSUM (ANP) - Gehandi capten hebben behoefte aan hulp. maar met die hulp krijgen zij vaak een ondragelijk medelijden en be voogding te verduren die er niet aan denkt dat zij hun bewustzijn geenszins verloren hebben. Naast hulp verlangen zijn begrip en res pecterende naastenliefde. Zij ver langen een volwaardige plaats in de samenleving op grond van al wat ze ondanks alles wel moetenn kunnen ontplooien. Dit zei prinses Juliana op nieuw jaarsdag voor de televisie als ere voorzitster van de nationale oom missie internaUonaal jaar van ge handicapten 1981 De leuze van het internationaal jaar van gehand! capten ls "volledig meedoen ln ge lijkwaardigheid' „Er zijn talloze soorten van handicaps - een wijd veld - en de nationale commissie maakt plannen om uitbreiding van hulpverlening aan gehandicapten te stimuleren Voor mensen zowel in de wijde wereld als voor perso nen )n ons eigen land, ln streek. stad en dorp Maar bovenal gaat het om ons aller levenshouding te genover hen. die lichamelijk of geestelijk een extra moeilijk be staan leiden aldus prinses Julia na Paus Paus Johannes Paulus II heeft don derdag in zijn nieuwjaarspreek ge zegd dat de menselijke waardig heid en de onvervreemdbare rech ten van dc 400 miljoen gehandi capten in de wereld moeten wor den gegarandeerd. De paus be steedde in zijn preek bijzondere aandacht aan het komend jaar dal door de Verenigde Naties is uitge roepen tot het jaar van de gehandi capten. Volgens de paus verdienen de geestelijk gehandicapten een spe ciale behandeling. „Geestelijke handicaps, die ongeveer drie pro cent van de wereldbevolking tref fen. vormen het ernstigste obstakel bij de ontplooiing van de mens", al dus de paus ..Indien slechts een klein deel van het bewapenings budget hieraan wordt besteedt kunnen belangrijke successen wor den ggeboekt m de verlichting van de levensomstandigheden van veel lijdende mensen zo zei de paus verder Hij pleitte in dit verband voor een gezamenlijk beroep om hel 'mon sterlijke mechanisme' dal werkt ten gunste van de oorlog te over winnen. persoon in het bezit gekomen van het Romeinse weekblad TEspresso' Voor deze geschiedenis werd op nieuwjaars dag de verantwoordelijke redacteur Mario Scialoja gearresteerd. De politie gelooft niets van zijn verhaal over de onbekende tussenpersoon en beschul digt hem van valse getuigenis en be gunstiging van de terroristen. Hua Guofeng niet op nieuwjaarsreceptie in Peking aanwezig PEKING (AFPREUTER) - Dc voorzit ter van de Chinese communistische partij. Hua Guofeng heeft donderdag niet de nieuwjaarsreceptie bijge woond van het centrale comité van de partij. Op de receptie waren ongeveer honderd personen aanwezig, onder wie de viceJ voorzitter van de partij Deng Xiaoping In een bericht van het officiële persbu reau Nieuw China, wordt gezegd dat de receptie werd 'gepresideerd' door de se cretaris-generaal van de partij. Hu Yao- bang. Hua Guofeng is al sinds 27 november niet meer in het openbaar verschenen. Volgens diplomaten ln Peking vormt de afwezigheid van Hua het duidelijkste signaal tot nu toe dat de opvolger van Mao de machtsstrijd met de 'pragmati ci' onder leiding van Deng Xiaoping heeft verloren. Volgens sommige bron nen heeft Hua al zijn ontslag ingediend en zal dit binnenkort door de partij wor den aanvaard Hu Yaobang. die tijdens de culturele revolutie werd weggezuiverd en twee en een half Jaar ln een koeienstal moest leven, wordt beschouwd als de bijna ze kere opvolger van Hua Guofeng In de herfst van vorig jaar moest Hua het. pre mierschap al overdragen aan Zhao Ziyang. die net als Hu politiek dicht staat bij Deng Xiaoping TOl'LON (AFPl - Ter hoogte van Sar dinië Is een Liberiaanse olietanker van 20.000 ton geëxplodeerd en gezonken. Dit maakte de kustwacht van Toulon donderdag bekend. Zes bemanningsleden raakten bij het ongeluk gewond en een zevende wordt vermist De dertig overige opvarenden konden door een Sowjetrussische tan ker gered worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1