Economie blijft punt van zorg voor de Sowjet-Unie SMEULENDE PEUK IS MOGELIJK OORZAAK BRAND HOLIDA Y INN pzefi Justitie bestelt 1500 Volvo's 343L Cli fjjp ïlj ■|^r A&m Israël probeerde lijken van Palestijnen te vernietigen VAN AGT: PROVINCIALE POLITIE MOET ER KOMEN BREZJNEV: ONTSPANNING EN SAMENWERKING weer Depressie ORDER RUIM f 25 MILJOEN President Senegal afgetreden m HLjr - h/' M WÈÊÊÊmÊÊËm BIJ GRENS MET ZUID-LIBANON Versnippering ondoelmatig VRIJDAG 2 JANUARI 1981 haar autoriteit moet herwinnen. Zowel Kania als Jablonski benadrukten de bondgenootschappelijke trouw van Po len aan de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen. De Tsjechoslowaakse partijleider en president, Gustav HusaR, heeft op nieuwjaarsdag gezegd dat het volk van Tsjechoslowakije het recht heeft 'zeer aandachtig te waken over de gebeurte nissen in Polen'. In zyn radio- en televi sietoespraak zei hij er echter van over tuigd te zijn dat 'de Poolse communis ten an arbeiders de crisis zullen kunnen MOSKOU (AFP/DPA/REUTER) - De economische problemen en vooral de verhoging van de produktie v*n consumptiegoederen blijft een van de belangrijkste punten van zorg voor de Sowjet-leiders. Dat valt op te maken uit de nieuwjaarsboodschap van president Leonid Brezjnev die donderdag door alle Russische kranten is gepubliceerd. Brezjnev onderstreepte dat de partij in de komende jaren 'bijzondere aandacht zal geven aan het voedselprobleem en de verhoging van de produktie van consumptiegoederen'. De Russische leider wees erop dat het Russische volk 'beter leeft' maar ver heelde niet dat 'meer woningen moeten worden gebouwd en dat de efficiency in wetenschap en produktie moeten wor den verbeterd'. Wat betreft de buitenlandse politiek sprak Brezjnev zich uit 'voor ontspan ning en versterking van de samenwer king'. De Russische president wees ech ter op 'conflicten in complicaties', die door het imperialisme worden veroor zaakt. De Sowjet-leider zei voorts dat zijn land zijn defensie-capaciteit zal handhaven. Polen: rustig Polen heeft na de onrust van de afgelo pen maanden op rustige wijze nieuw jaar gevierd. President Henryk Ja blonski zei woensdagavond in zijn door radio en televisie uitgezonden nieuwjaarstoespraak dat de 'gemeen schappelijke zege van het arbeider sprotest en de vernieuwingsgezinde krachten in de partij' tot een weg naar begrip heeft geleid. In gelijkluidende zin liet zich partijlei der Kania uit in een rede voor partij functionarissen in Gdynia. Kania wees er wel op dat de communistische partij Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag: Perioden met buien, later met hagel en sneeuw. Middagtemperatuur om streeks 6 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 2; min.temp.: om streeks 5 graden: max.temp.: om streeks 7 graden; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent: kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3; min.temp.: om streeks 2 graden; max.temp.: om streeks 6 graden; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. (Van onze weerkundige medewerker) Het stormachtige weer van gisteren werd veroorzaakt door een diepe de pressie. Aanvankelijk trok deze langs de kust van Noorwegen naar het zuiden, maar later boog deze af naar het oosten. Het centrum kwam gisteren middag bij Finland aan. De luchtdruk in dit centrum ivas inmiddels gedaald tot iets minder dan 965 milibar. Het stormgeweld is voor het grootste ge deelte aan onze regio voorbijgegaan. De hoogst geregistreerde windkracht langs onze kust trad gisterenmiddag op. namelijk 9 Beaufort gedurende cir ca een uur. Meest was de wind 8 Beau fort, maar er werden ivel enkele wind stoten van 25 meter per seconde geme ten. In het Waddengebied werd echter veelvuldig windkracht 9 tot 10 Beaufort gerapporteerd. Ook de waterstanden tijdens het hoogwater in het Deltage bied waren niet bijster hoog. De op waaiing door de wind was dan wel flink, maar gelukkig was het op oudejaars avond dood lij. Dit betekent dat de nor male getijhoogten ook gisteren meevie len. De opwaaiing bedroeg, tijdens hoogwater legen het middaguur, onge veer 130 cm. Hier volgen van een aantal getijsta tions de voorspelde hoogwaterstand uit de getijtafels, gevolgd door de werkelijk opgetreden stand. Vlissingen 149 cm-260 cm. Hansweert 188 cm-300 cm. Oosterscheldemond 104 cm-234 cm. Zierikzee 122 cm-250 cm. Bruinisse 149 cm-284 cm. Volkerakslui- zen 166 cm-320 cm. Tot beperkte dijkbe waking in het district Schelde is het niet gekomen, hiervoor moet minstens een stand van 310 cm boven NAP bij Vlissin gen verwacht worden. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van justitie zal bij Volvo Car bv in Helmond een order plaatsen voor 1.500 auto's van het type Volvo 3431. voor de rijkspolitie. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie woensdagmorgen meegedeeld. De Volvo's 343 1 moeten de personenauto's die thans in gebruik zijn bij de rijkspolitie vervangen. De levering wordt uitgesmeerd over vijfjaar; de komen de vijf jaar minimaal 300 auto's per jaar, aldus de woordvoerster van het minis terie. Inruil van de Volvo's zal na gemiddeld vier jaar gebruik plaatsvinden. De onderhandelingen met Volvo Car bv zijn volgens de woordvoerster inmiddels afgerond. het ging om een type dat geschikt is voor politietaken. Ook zou de overheid van plan zijn het aankoopbeleid in in tensiveren. Daarnaast verklaarde hij zich bereid een beroep te doen op lage re overheden (rpovincie en gemeente) in hun aankoopbeleid ook rekening te houden met de Nederlandse Volvo. Een woordvoerder van de Industrie bond FNV typeerde Van Aardennes uit lating over de plaatsing van een miljoe nenorder als 'laat maar verstandig'. De overheidsaankopen zouden volgens hem kunnen leiden tot een heroverwe ging van het reorganisatieplan. Met de order is een bedrag gemoeid van ruim 25 miljoen gulden. Dat heeft een woordvoerder van Volvo Car bv woens dagmorgen desgevraagd meegedeeld. Hij zei blij te zijn met deze opdracht overwinnen'. Hij verzekerde hen van 'de solidariteit en steun' van zijn land. De premier van Noorwegen, Odvar Nordli, heeft gepleit voor de vestiging van een kernwapenvri je zóne die Oost en Westeuropese landen zou moeten omvatten. In een nieuwjaarstoespraak via de radio zei hij dat Noorwegen en andere Noorse landen al bijdroegen tot vrede en vermindering van spanning door het niet toelaten van kernwapens in hun defensieplannen. De Finse president, Urho Kaleva Kek konen, heeft in zijn nieuwjaarsbood schap tot de natie gepleit voor het hou den van een Europese ontwapenings conferentie. Hij zei dat gewapende con- flichten sedert de Tweede Wereldoorlog wel 50 miljoen mensenlevens kunnen hebben gekost. Drie weken gelden maakte de leiding van het in moeilijkheden verkerende Volvo Car bv een reorganisatieplan be kend dat het verlies van ongeveer 1.200 arbeidsplaatsen inhield, waarvan 900 gedwongen ontslagen. Bijna tweederde van de ontslagen zou vallen in het Lim burgse Bom. De raad van commissaris sen van Volvo Car bv droeg na het be kend worden van het reorganisatieplan de raad van bestuur op te zoeken naar mogelijke alternatieven om het ver dwijnen van arbeidsplaatsen zo veel mogelijk te beperken. Kort na het bekend worden van het plan verklaarde minister van Aarden- ne van economische zaken dat de over heid bij Volvo Car bv een 'miljoenenor der' zou plaatsen. Tijdens het Volvo- debat in de tweede kamer zei hij dat DAKAR (AFPi - Leopold Sedar Senghor (74) is woensdag afgetreden als president van Senegal. Gisteren legde zijn opvolger. Abdou Diouf. voor het hooggerechtshof de eed af als nieuwe president van de republiek. Diouf. die premier was van het Westafrikaanse land, heefl Habib Thiam, leider van de regerende socialistische fractie en oud-minister, benoemd tot minister-president. Senghor is sinds de onafhankelijkheid van Senegal in 1960 president ge weest. Foto links Senghor. foto rechts Diouf. Sacha Landsman (17) overleden ALPEHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De Russische leukemiepatiënt Sacha Landsman is in de nacht vaan 29 op 30 december op 17-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Tallin in de Sowjet-L'nie overleden. De werkgroep van de christelijke stichting hulp aan gewe- tensvervolgden heeft dit woensdag vernomen in een telefoongesprek met de familie in Rusland, aldus een woordvoerder. Voor Landsman werden medio dit jaar in Nederland tal van demonstraties ge houden teneinde de Sowjetautoriteiten ertoe te krijgen hem een uitreisvisum te verstrekken voor medische behande ling in het westen. Volgens westerse specialisten was er een gerede kans dat Landsman van zijn leukemie kon wor den genezen. Papoea wint kort geding: voorlopig geen uitwijzing ASSEN (ANP)-De 26-jarige Papoea Ja cob Aringaneng mag voorlopig in Ne derland blijven. De waarnemend pre sident van de rechtbank in Assen, mr. W.C. van Oordt, bepaalde woensdag namelijk in kort geding dat de Neder landse regering de Papoea niet mag uitzetten, zoland de vreemdelingen wet nog geen beslissing heeft geno-j men. Mr. Van Oordt veroordeelde de staat' tot het betalen van de proceskosten. Aringaneng had tegen de staat der Ne derlanden het kort geding aangespan nen. om zijn uitwijzing naar Indonesië op 2 januari te voorkomen. Staatssecre taris Haars van justitie had daartoe be sloten. SCHIPHOL - Op Schiphol is woensdagmiddag de eerste gipsvlucht van dit wintersportseizoen aangekomen. In opdracht van SOS-centrale arriveerden vanuit Inns bruck met een chartervlucht van Tyrolean Airways ze ven Nederlanders op vaderlandse bodem voor wie de wintersportvakantie dit jaar in het ziekenhuis een einde kreeg. Zes van hen moesten op brancards worden ver voerd. Het is volgens de SOS-centrale de eerste maal dat een gipsvlucht. zoals dit ziekenvervoer wordt genoemd, nog in het oude jaar moest worden uitgevoerd. In de periode van 19 december tot heden heeft de SOS- centrale in het totaal 188 meldingen in behandeling ge nomen. Ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1979 is dit een stijging van ongeveer 40 procent. Via de SOS-centrale zijn inmiddels in deze periode 51 patiënten gerepatrieerd. In zestien gevallen moest de centrale een chauffeur ter beschikking stellen. Vermoedelijk zaterdag 3 januari zal Martin Air een chartervlucht uitvoeren om gewonde Nederlandse win- tersportgangers weer naar huis terug te brengen. NAQUOURA (ANP) - Israëlische mili tairen die op Eerste Kerstdag in het grensgebied met Zuid-Libanon een Pa lestijnse patrouille onderschepten, hebben, na pas nu bekend is geworden, geprobeerd de lijken van de gedode in filtranten te vernietigen. Een poging van Unifil. de VN-macht in Zuid-Liba non. om enige dagen later de stoffelijke resten te bergen, werd door een Israëli sche actie verhinderd. Dit blijkt uit een communiqué van het Unifil-hoofd- kwartier over het gebeurde. In het communiqué dat op het ministe rie van defensie in Den Haag werd ont vangen, werd gezegd dat zich in de vroe ge ochtend van 25 december een inci dent voordeed in het gebied van Wadi al Ayn. dichtbij het dorp Sjama en de po sities van het Nederlandse Unifil-Batal- jon. Hierbij waren een patrouille van het Israëlische leger en vijf gewapende infiltranten betrokken, die zoals Israëli sche en Libanese publiciteitsmedia meldden, werden gedood. Een Nederlandse patouille die ter plaatse aanwezig was, rapporteerde dat de Israëlische militairen daarna de lij ken fouilleerden en deze vervolgens op elkaar stapelden. Nadat ze met een on bekende vloeistof waren overgoten, werd een explosieve lading onder de menselijke brandstapel aangebracht die vervolgens tot ontploffing werd ge bracht. Tien minuten later ontplofte een tweede lading waarna de Israëli sche patrouille die naar schatting 30 man omvatte, vertrok. Nederlandse mi litairen waren oogetuigen van de hele operatie. Unifil zond op 29 december een ploeg naar Wadi al Ayn om een medisch on derzoek in te stellen en de stoffelijke overschotten ge begraven Dit team werd echter door een Israèlische-pa- trouille van ongeveer 35 soldaten, die uit de Wadi waarschuwingsschoten af vuurden, verhinderd zijn taak uit te vo ren. De Israëliërs verwijderden de stoffelij ke resten, stopten deze in plastic zak ken en droegen deze vervolgens op brancards naar vrachtwagens in de omgeving van een Nederlandse positie waarna zij in zuidelijke richting ver dwenen. UITBREIDING AUTOKEURING DEN HAAG (ANP) - Binnen afzienbare tijd zal bij de periodieke keuring van motorvoertuigen worden nagegaan of wordt voldaan aan keuringseisen met betrekking tot de milieubevuiling met roet en koolmonoxyde en lawaai-over- last. Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat heeft dn meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Lambers-Hacque- bard (D'66), Van der Doef (pvda) en De Beer ivvd) De normen waaraan de mo torvoertuigen op deze punten moeten voldoen zullen worden vastgelegd in twee algemene maatregelen van be stuur. waarvan de voorbereiding vrij wel is voltooid. HILVERSUM (ANP)- Premier Van Agt vinat aai ae provin ciale politie er moet komen. In een radioprogramma zei Van Agt donderdag dat het voor de goede vervulling van de politietaak niet goed is „dat de versnippering van vandaag en de ondoelmatigheid die uit de oude organisatie voort komt, zou blijven bestaan". Van Agt die optrad in zijn hoedanigheid als 'man van het jaar', wilde nog geen voorspelling doen of het wetsontwerp dat de overgang van gemeente- en rijkspolitie in een provin ciale politie regelt, in de tweede kamer zal worden aangeno men. „Maar we zijn er nu al zo lang mee bezig, ik vind wel dat het zou moeten gebeuren." aldus de premier. Op een vraag hoe hij tegenover het misbruik van de werk loosheidsuitkeringen stond zei de man van het jaar te erken nen dat het probleem bestaat Maar hij vond het geen goede zaak de uitkeringen over de hele linie te verlagen Daarmee breng je nadeel toe aan de mensen die werkelijk van goede wil zijn, aldus de minister-president. Wel zei Van Agt voor een verscherpte controle te zijn op het misbruik en het oneigenlijk gebruik van de uitkeringen. ..Haal diegenen eruit die ook die hoge werkloosheidsuitke ringen opstrijken terwijl zij er eigenlijk geen recht op hebben omdat ze wel degelijk werk zouden kunnen vinden Terugkijkend op de kabinetsperiode van ruim drie jaar zei Van Agt dat zijn kabinet eigenlijk te weinig tijd heeft gehad „om al die ingrijpende dingen te kunnen doen die in dit land op het ogenblik nodig zijn." „We zullen in ieder geval nog veel zuiniger moeten worden." Een omvangrijke en diepe depressie van 964 milibar trok gisteren overzuid- Noorwegen naar het oosten weg Langs de Zeeuwse kust stond langdurig een stormachtige wind van 8 soms 9 Beau fort. Enkele windstoten bereikten een snelheid van 25 meter per seconde of wel 90 km per uur. De weerkaarten ge ven ons weinig hoop op bestendiging van het weer Een nieuwe Oceaande pressie stormt, met een regengebied. op Schotland af. Vandaag zal er in de re gio hiervan al veel bewolking aanwezig zijn In de middag en avond zijn regen- kansen hel grootst, maar de hoeveelhe den zullen meevallen. De wind neemt wat af. maar is meestentijds toch krachtig uit west In het temperatuur- verloop komt iveinig verandering, meer dan 6 graden Celsius zit er voor vandaag niet in. Nautisch bericht: wind west. krimpend zuidwest 5 tot 6 Beaufort, in de avond mogelijk weer aanwakkerend tot 7 Beaufort, zicht: aanvankelijk goed. la ter matig, temperatuur kustwater: cir ca 5 graden Celsius, afwijking water standen. tijdens het hoogwater rond het middaguur een geringe verhoging: maximum golflioogte monding Schei- des tijdens hoogwater circa 1 meter. Vooruitzichten voor zaterdag fris, win- terig weer en enkele regenbuien. UTRECHT - De bovenste verdiepin gen van hotel Holiday Inn aan het Utrechtse Jaarbeursplein zijn woens dagmorgen vroeg in vuur en rook ten onder gegaan. De brand woedde op on geveer 60 metér boven de begane grond, in de Railroad Baren het zwem bad op de 21ste verdieping. Volgens de bedrijfsleiding van het hotel loopt de directe schade van de brand in de miljoenen. De hele twee verdiepin gen tellende bovenbouw - bovenop het 19 etages hoge eigenlijke hotelgedeelte - is uitgebrand. Achteloosheid met vuur. een smeulen de peuk of iets dergelijks, is volgens de brandweer en de politie de ver noedelij- ke oorzaak geweest van de miljoenen- brand. De exacte oorzaak is volgens de brandweer waarschijnlijk niet meer te achterhalen want de bar is veranderd in een enorme puinhoop waar nauwelijks meer wijs uit te worden is. Er waren tijdens het uitbreken van de brand 29 gasten in het 400 bedden tel lende hotel. Ze werden gealarmeerd door de receptionist, die even voor vijf uur gelijktijdig met de bemanning van een politiewagen het vuur had ont dekt. Een minuut na de melding kwam de automatische signalering in wer king. Sommige gasten vluchtten in pyjama het hotel uit, anderen kleedden zich eerst aan Voor opvang werd gezorgd door de GG en GD aan de overkant van het Jaarbeursplein. De brandweer was vijf minuten na de eerste melding ter plaatse. Volgens on derbrandweercommandant J. van der Wolff is men toen met slangen door het betonnen trappenhuis naar boven ge klommen, maar toen de brandweer mannen bij de bar op de 21e verdieping arriveerden werden ze geconfronteerd met een plotselinge, razendsnel om zich heen grijpende vuurzee Twee brand weermannen raakten licht gewond toen ze hals over kop voor de vlammen moesten vluchten. Na behandeling in het ziekenhuis konden ze echter weer verder werken. Rond halfacht 's och tends waren er geen vlammen meer te zien. De brandweer had een uur eerder al het sein 'brand meester' kunnen ge- Volgens Van der Wolff heeft nauwe lijks de kans bestaan dat het vuur zich naar de onderliggende etages zou uit breiden. Hij wees erop dat de Railroad Bar van een lichtere constructie is dan de rest van het gebouw, en aanzienlijk meer brandbare delen bevat. Geevacueerde gasten van de Utrechtse Holiday Inn staan te bekomen van de schrik en slaan de brand gaande die de bovenste etages van het hotel verwoest- Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwslraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst' Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vri|dag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatseli|ke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: 101184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20.30tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 49,50; franco per post 58,50; per maand 16,75: losse nummers 0,70 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek. nr.. 3754316, t n.v PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16.20; ingezonden mededelingen 2 V? x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractpnj- zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4- pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 19