E ZEEUWSE COURANT Forse verhoging van prijs olieprodukten Italiaanse politie grijpt in Bedrijven zien nieuwe jaar somber in BENZINE 4,2 CENT DUURDER vandaag Moed niet verloren (X GROTE ONDERNEMINGEN MINDER PESSIMISTISCH 223e jaargang no. 306 Dinsdag 30 december 1980 Vrij zacht Veel bewolking en weinig of geen re gen Middagtemperaluur tot 8 graden. Aan de kust krachtige zuidwesten DE JAGER-TOLHOEK monice af0as**tt4 KEUKENS Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur zaterdag van 10 00-12 OOuur. MIDDELBURG Korie Noorosiraat 1, lel 01180-28050 1001 bouwmaterialen onder één dak! tVan onze redactie economie i DEN HAAG - Nederland gaat het jaar 1981 in met een flinke verhoging van de prijzen der aardolieprodukten. Een liter benzine wordt donderdag 4,2 cent duurder, waarvan 1,2 cent door de accijnsmaatregelen. Verder wordt vooral stookolie aanzienlijk in prijs verhoogd, een aparte ontwikkeling die zeker gevolgen voor de economie zal hebben, bijvoorbeeld waar het gaat om de koppeling met de aardgasprijs. komst verdere verhogingen te ver wachten zijn. De maximumprijzen zit ten nu in het algemeen op de zoge- Volgens het ministerie van economi sche zaken hangen de prijsstijgingen samen met de verschillen tussen de no teringen op de vrije markt idle welis waar iets zakten) en de maximumprij zen van het systeem dat wordt gehan teerd Dit systeem dient om grote schoksgewijze verhogingen en verla gingen op te vangen. Verder spelen een rol de stijging van de waarde van de ruwe olie uit Saoedi-Arabië en de geste gen dollarkoers. Het „gat" tussen de noteringen en de maximumprijzen is met deze verho ging nog niet geheel opgevuld. Omdat de prijsontwikkelingen na-ijlen, lijkt het waarschijnlijk dat in de nabije toe- Meer dan 13.000 verkeersdoden in West-Duitsland BONN (DPA) - De Westduitsc minister van verkeer Volker Hauff verwacht, dat in 1980 ongeveer 13.400 Wcstduil- sers op de weg in de Bondsrepubliek om het leven zullen zijn gekomen. losgeld De Iraanse eis dat de VS bijna ter beëindiging van de gijzelaars-crisis vijftig miljard gulden moeten storten op een bank in Algerije is door de Ame rikaanse regering als onaanvaardbaar van de hand gewezen. De onderhande lingen over het lot van de gijzelaars lijken geen stap vooruit te komen. PAGINA 7 zout De omstreden lozingen van zout In de Rijn zouden kunnen worden beetndigd als de Franse kaltmijnen hun afval via binnenschepen laten afvoeren. Deze oplossing voor het zoutvraagstuk wordt aangedragen door de Federatie van Schippersbonden. veilige vaart Een ongeluk met het transport van ge vaarlijke sloffen over het water kan verschrikkelijke gevolgen hebben voor de schelpdierencultures. Betere regels ter voorkoming van dergelijke ongevallen zijn een bittere noodzaak, aldus voorzitter H. Hoogerhelde van de afdeling Schouwen-Duiveland van de schippersvereniging Schuttevaer. PAGINA U bananen Concentratie van de bananenaanvoer van het Amerikaanse bedrijf United Brands Continental in Antwerpen dreigt een gevoelig verlies aan arbeids- plaalsen in het havengebied van Rot terdam te gaan opleveren. PAGINA 15 motivatie Tralner coach Pierre Mathieu van de volleybalvereniging Starlifl Voorburg aan de vooravond van de wedstrijd te gen de Belgische ploeg „We zullen in de wedstrijd tegen de nationale selec tie van Belgie eruit halen wat erin zit Wc zijn goed gemoUveerd en hoewel wc wat talent aan het begin van het seizoen hebben moeten laten gaan. ge loof Ik toch dal we met deze ploeg nog ver kunnen komen" PAGINA 17 DEN UYL DE POLITICUS VAN 'T JAAR AMSTERDAM IANP1 - Oud-pre mier Den Uyl, de huidige PvdA- oppositieleider in de tweede ka mer. is weer politicus van het jaar geworden. Een tachtigtal parle mentaire journalisten heeft hem verkozen boven de huidige minis ter-president mr. A. A. M. van Agt, die met een totaal van 71 punten tweede werd. Aan Den Uyl werden in het jaarlijks onderzoek van het weekblad De Tijd 92 punten toegekend. Het is voor de zesde keer dat de socialisti sche fractievoorzitter in de tweede kamer tot politicus van het jaar wordt uitgeroepen In de jaren 1973 tot en met 1977 stond hij in de en quête van De Tijd steevast boven aan. In 1978 werd hij van die plaats verdrongen door de vroegere CDA- fractievoorzitter mr. W Aantjes. die in 1979 op zijn beurt als politi cus van het jaar werd opgevolgd door Ruud Lubbers, de huidige CDA-fractievoorzitter. De motieven om Den Uyl te kiezen hebben vooral te maken met zijn houding in de kernwapendiscussie binnen de Partij van de Arbeid Hij stak zijn nek uit door zware voor waarden te stellen aan een nieuw lijsttrekkerschap", aldus een van de argumenten. Na Den Uyl en Van Agt komen mi nister De Ruiter (van justitie) en oud-minister Andriessen (van fi nanciën). die beiden 'slechts' der tig punten haalden. Zij worden op de voet gevolgd door kamervoor zitter Dolman. naamde kostenlijn van het systeem. Dit betekent dus dat zij in feite hoger zouden moeten zijn. De maximumprijs van super benzine stijgt van 151.8 cent naar 156 cent per liter, die van normaal van 148.4 naar 152.6 cent per liter. Ter vergelijking su per kostte een jaar geleden 134.8 cent en normaal 131,4 cent per liter. Dieselolie stijgt met 0.6 cent tot 104 cent per liter, petroleum met 0.9 tot 102,9 cent, huis brandolie met 0.6 tot 66.35 cent per liter (zonder BTW). Voor stookolie moesten uit voorzie ningsoverwegingen (er zouden anders tekorten dreigen) grote verhogingen worden toegepast: stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent stijgt met f 59,75 (zonder BTW') tot f 504.50 per ton en stookolie van 2 procent met f 53.75 tot f 494.50 per ton. Deze prijzen liggen dan nog ongeveer f 50 beneden het peil van de noteringen verhoogd met de handelsmarge en de belastingen. Petroleumgas (LPG' wordt 3.3 cent per liter duurder (BTW inbegrepen) en komt nu op maximaal 66.7 cent. Een jaar geleden kostte LPG 53.2 cent per liter (zodat de prijsstijging toch op die van benzine achterbleef) en dieselolie kostte toen 88.5 cent per liter top diesel betaalt men wel accijns, op LPG niet. dat is nog in overwegingi. De prijsverhoging voor LPG heeft voor een deel een speciale reden: de import is veel duurder geworden, zodat de be trokken importeurs in een moeilijke positie kwamen. Dieselolie, petroleum en huisbrandolie zitten wat prijs be treft nu overigens wel op het peil van de noteringen. Bij petroleum is tevens een margeverruiming voor de handel van 0.2 cent per liter ingebouwd. Aantal werknemers steeg met 68.000 DEN HAAG (ANP) - In de periode van maart 1979 tot maart 1980 is het aantal werknemers, inclusief de deeltijd werkers, met 68.000 toegenomen, zo blijkt uit maandag gepubliceerde voorlopige cijfers van het CBS. De stij ging bestond voor meer dan de helft (45.000) uit vrouwen. Er zijn volgens het CBS aanwijzingen, dat in de sector dienstverlening, die in de afgelopen twee jaar de toeneming van het arbeidsaanbod grotendeels heeft geabsorbeerd, sedert het voorjaar van 1980 een stagnatie van de werkgele genheidsontwikkeling optreedt. In de periode van maart tot september 1980 steeg het aantal werknemers van grote bedrijven en instellingen in de sectoren bouw en dienstverlening nog maarmet 0.6 procent. In dezelfde periode van 1979 was de stijging nog 2,1 procent. Penne Lamgen. vrouw van een van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran, heeft de moed nog niet verloren Nadat ze een gesprek had bijgewoond tussen familieleden van gijzelaars, Algerijnse onderhandelaars en verte genwoordigers van de Amerikaanse regering zei ze: de onderhandelaars hebben nog hoop. net als uAj. tZie ook pagina 3 Van doemdenken tot optimisme EINDE AAN GEVANGENISOPROER (Van onze correspondenti ROME - Speciale anti-terreurtroepen van de Italiaanse politic hebben maan dagmiddag de opstand in de strafge vangenis van de Zuidilaliaanse plaats Trani neergeslagen en achttien bewa kers. die door de opstandelingen wa ren gegijzeld, bevrijd. Bij de bliksem actie vielen geen doden; 21 personen werden lichtgewond in het plaatselijk ziekenhuis opgenomen. De opstand brak zondagmiddag om drie uur uit. toen zeventig gedetineer den na het luchten weigerden in hun cellen terug te keren. Ze wisten de acht tien ongewapende bewakers te over meesteren en op te sluiten en blokkeer den de toegang tot de speciale veilig- hetdsafdeling. waarin vooral politieke terroristen gevangen zaten Een document met dc eisen van de re bellen werd overhandigd aan de ge vangenisdirectie, maar is niet naar buiten doorgedrongen. Ongetwijfeld maakte hun actie deel uit van de terro ristencampagne tegen de speciale ge vangenissen. die op 12 december een Een kwart miljoen Hongaren liggen mei griep in bed en alle ziekenhuisbe zoeken zijn verboden De griepepidemie, die in november is uitgebroken, is tot dusver goedaardig en treft hoofdzakelijk kinderen De ziekte wordt veroorzaakt doordc a - en 'b'-virussen. Van de ongeveer 250 000 patiënten moesten tot dusver slechts 238 zieken m een ziekenhuis worden op- Familieleden van de gevangenen staan tijdens de actie bij een politieauto aan de poort van de gevangenis. hoogtepunt bereikte in de ontvoering van de Romeinse rechter Giovanni d'Urso door de Rode Brigades. In com muniqués eisten de ontvoerders de on middellijke sluiting van de speciale gevangenis van Asinara. het 'ezelsei land' tegenover de kust van Sardinië. Het Italiaanse kabinet besloot maan dagmiddag tot harde actie tegen de op standelingen van Trani 's Middags om half vyf landden anti-terreurtroepen met helikopters op het dak van de ge vangenis. Met springladingen verschaf ten zij zich toegang tot de geblokkeerde gangen en binnen twee uur hadden zij de gijzelaars en de opstandelingen tot overgave gedwongen In Rome deponeerden de Rode Briga des gisteravond een communiqué, waarin zij dreigden met wraaknemin gen wanneer ook maar de geringste re presaille zou worden toegepast tegen de opstandelingen van Trani. De cam pagne tegen de speciale gevangenissen duurt voort en zal de regering nog voor grote problemen stellen. Vice-premier van Polen in Moskou MOSKOU iREUTER)- De Poolse vice- premier Mieczyslaw Jagiclski heeft maandag in Moskou een onderhoud ge had met de eerste vice-premier van de Sowjet-l'nie. Iwan Archipov. Zo is van Poolse zijde in Moskou vernomen, liet bezoek van Jagiclski aan de Sowjet- l'nie was niet van tevoren bekendge maakt. Vandaag zal Jagielskl verder praten met Archipov De gesprekken gaan over economische kwesties en met na me de economische hulp van de Sowjet- Unte aan Polen >p de valreep van het jaar heeft Nederland nog een aantal harde feiten moeten vaststellen over de huidige fSgSad economische malaise, waarin we verkeren. De jaarlijkse en quête over de gang van zaken in het bedrijfsleven, uitgevoerd in opdracht van de Vereniging van Kamers van Koophandel leverde als kerngegeven op dat vijftien procent van de onderne mingen het jaar afsluit met verlies Er is sprake van een toenemende ongunstige winstontwikkeüng. De afnemende koopkracht op de binnenlandse markt wordt in de afzet van veel bedrijven dui delijk merkbaar. Er ls een duidelijke da ling in de investeringen geconstateerd en de vooruitzichten voor komend jaar zijn eveneens somber Het aantal open staande vacatures is sterk geslonken. Opzienbarend zijn de uitkomsten van het onderzoek onder de 58.000 onderne mingen die hun gegevens op tafel heb ben gelegd, niet Het weinig opwekken de beeld over de huidige gang van za- ken in ondememlngsland was al door allerlei verspreide informatie duidelijk geworden Nu het zo aan het eind van het jaar nog eens geordend wordt voor gezet onderstreept het alleen maar de emst van de situatie. Van even groot beeldbepalend belang is de jongste aankondiging dat de prijzen van de brandstollen opnieuw fors omhoog zul len gaan. Voor benzine maar even met 4.2 cent per liter Alle eerdere prijsstij gingen van dit jaar bij elkaar opgeteld is de liter benzine 20 cent duurder ge worden Kortom harde feiten die nauw met eikaar verband houden en in alle scherpte aangeven waar de pijn zit Tegenover het statistisch materiaal uit het Nederlandse bedrijfsleven, de regen van prijsverhogingen die ons per 1 januari aanstaande te wachten staat en het inkomensbeleid van hel kabinet voor het volgend jaar. dat op een ingrijpende matigingmikt stonden nog geen week terug de economische verwachtingen van de OESO. de club van rijke' landen. Op een bijeenkomst van de ministers van sociale zaken van de leden van deze OESO in Parijs werd melding gemaakt van enkele lichtpun ten. Er was het vooruitzicht dat dc werkloosheid, die op het ogenblik het naoorlogse dieptepunt van 320 000 heeft bereikt, in de loop van 1981 gelei delijk aan zal gaan teruglopen Ook gaat de OESO ervan uit dat we er In het westen economisch weer wat bovenop komen En voor het jaar 1982 wordt zelfs rekening gehouden met een econo mische groei van zo n drie procent imo menteel is sprake van nulgroei lot achteruitgangi Niet alleen voor de leek is de gang van zaken in de we jeldecono mie ten dus ook in die van Nederland) vaak een ondoorgrondelijk gebeuren, ook deskundigen worden heen en weer geslingerd tussen somberheid en sprankjes hoop. Vast staat in ieder ge val wel dat voor de ontwikkeling van die zelfde (wereld (economie bepalend is hoe op haar uitkomsten en verwachtin gen wordt ingespeeld Zo gezien is zwartgallig doemdenken even gevaarlijk als ongemotiveerd optimisme lichtvaardig. Tussen die twee uitersten zit vaak de enige ruimte voor een evenwicht ig economisch over heidsbeleid en de bereidheid van de be langrijkste smaakmakers van het eco nomisch gebeuren (werkgevers en vak- beweglngi om met sverkehjkheden en (onanogelijkheden rekening te houden. Het jaar 1980 heeft in ieder ge. al-aange toond dat grote groepen in de samenle ving zich bewust zijn geworden dat er niet meer te ont komen valt aan snijden in verworvenheden. Dat is een winst punt ten opzichte van de afgelopen paar jaar toen er te lang van werd uitge gaan dat het allemaal nog wel zou mee vallen Het opvallende is op hel ogen blik - en dat bleek gisteren ook nog weer eens bij de toelichting op de enquetegc- gevens van de gang van zaken in het Nederlandse bedrijfsleven - dat er na drukkelijk op wordt gewezen om ie voorkomen dat we elkaar meer proble men gaan aanpraten dan er in werkelijkheid zijn Zo gevoelig is kenne lijk de patient geworden dat we heel goed op onze woorden moeten gaan let ten. In een verkiezingsjaar 11981 wordt dat tenslotte) Iets om rekening mee te houden. vdM herstel Vorming van een fonds uil de extra aardgasbaten ter vernieuwing van de industrie en versterking van het pro- dukiiepotenlieel. een doelgerichte im puls voor de Industrie, ook kwalitatief en oprichting van een Raad voor de Industriepolitiek: herbezinning op plaats en functie van de collectieve sector In de nationale economie, dat zijn volgens drJ W de Pous, voorzitter van rip SER de belangrijkste voor waarden voor herstel van de econo- Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. DEN HAAG - I)c meeste bedrijven zijn somber gestemd over hun mogelijkhe den voor 1981. Er zijn er meer die da ling van de winst verwachten dan die op groei rekenen. Een op de vier grote bedrijven lijdt in 1980 verlies- dat geldt voor 15 procent van alle bedrij ven. Over volgend jaar zijn de grote bedrijven iets minder pessimistisch dan de kleine, lil 1981 zullen de investe ringen blijven dalen: slechts een op de vier ondernemingen verwacht op dit stuk iets belangrijks: dat was voor 1980 nog een op drie. Hel werkgclegcn- heidsbceld is negatief. Deze gegevens komen uit de enquete die de gezamenlijke (35) Kamers van Koophandel nu al voor de zevende keer aan het eind van het jaar hielden Van de bijna 100 000 benaderde bedrijven reageerde 60 procent, dat is 12 procent van het totaal aantal bedrijven in ons land. Zij tellen samen ruim een miljoen arbeidsplaatsen, dat ls meer dan een kwart van het totaal Daarmee geven de uitkomsten een betrouwbaar beeld De ongunstige ontwikkeling van de om zetten. die in 1979 al te zien was. zette zich dit jaar voort. Voor de kleine be drijven was 1980 een slechter jaar dan voor de grote. In totaal kenden de klei nere bedrijven slechts een omzetgroei van één procent, de omzetten bij de gro te stegen met 7 procent Dit was geen werkelijke groei als gevolg van de infla tie Voor het hele bedrijfsleven wordt een gemiddeld omzetgroeipercentage van 3 procent gemeld, waarbij aangetekend werd dat de detailhandel een omzetda ling van '4 procent doormaakte (3 pro cent bij de kleine en 7 procent bij de grotei Ruim de helft van alle bedrijven spreekt dan ook van een ongunstige omzetontwikkeling, tegen in 1979 nog 46 procent Grote boosdoener het da len van de binnenlandse vraag Export groeide Hel aantal bedrijven dat dit jaar ex porteerde. was 2 tot 3 procent lager dan een jaar eerder. Bij het kleine be drijfsleven was geen groei van de ex port. maar bij de grote steeg de export in omvang met 13 procent. Vooral dc groothandel droeg daartoe fors bij: 30 proeent groei. Relatief was 1980 dus voor de exporterende grote bedrijven gunstig, voor het bedrijfsleven als to taal kon een groei van 7 procent wor den genoteerd De winst daalde bij 44 procent van de grote en bij 40 procent van de kleme bedrijven onder het pell van 1979 Daar slaat tegenover dat er bij 20 procent van de kleine en bij 26 procent van de grote sprake was van een werkelijke winststijging. Van de kleine bedrijven oordeelt 56 procent ongunstig over de winstontwikkeling en van de grote be drijven 59 procent i vorig jaar achter eenvolgens 52 en 57). Vooral de grotere detailhandelsbedrijven zijn somber 68 procent vindt de ontwikkeling ongun stig. Het oordeel over de rendementen ver toont in 1980 een dalende tendens. Van de kleine bedrijven noemt 55 procent (vorig jaar 55 procenti het rendement voldoende en van de grote 43 procent (was 47Uit de gegevens kon warden afgeleid dal 15 procent van het bedrijfs leven verlies lijdt in 1980. Van de grote bedrijven verkeert éên op de vier in een verllessituatie Investeringen dalen Dit jaar heeft 34 procent van de kleine en 65 procent van de grote bedrijven belangrijk geïnvesteerd (vorig jaar II en 71 procenti. Daarmee kwam de voor 1980 verwachten inve§teringsdaling uit. Dc teruggang blijkt ook uil de da ling van dc totale investeringssom: ge middeld over het geheel met 19 pro cent. bij de grote bedrijven zelfs met 21 procent. Meer dan de helft der bedrijven inves teerde vooral In vervangende kapitaal goederen. De kleine bedrijven inves teerden relatief meer in uitbreidingen dan de grote. In absolute getallen over- treflen de uilbreidingsinvesterinEen (Slot zie pagina 3 kolom 51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1