Washington beschuldigt Iran van mishandeling gijzelaars Israëlische regering wil kwart van defensiebudget schrappen PZCfl Stakingen in Polen om meer vlees met Kerst Meer tijd FNY-bond rond scheepvaartfusie kerstviering ONTMOEDIGD DOOR IMPASSE DIERENARTSEN 4 PCT DUURDER Soepeler prijsbeleid het weer Man en kind vergiftigd Explosie in vliegtuig: 62 doden Vrouw en zwarte in ploeg Reagan Stenengooiers in hoger beroep veroordeeld Opbrengst van accijns valt miljard tegen OESO: TOENAME WERKLOOSHEID Noorwegen weert EG-vissers OPNIEUW BESCHIETING SYRIERS IN LIBANON DINSDAG 23 DECEMBER 1980 PZC/binnen -buitenland WASHINGTON (RTR, AFP) - Het State Department in Washington heeft Iran beschuldigd van mishandeling van de Amerikaanse gijzelaars. Volgens Washington worden verscheidene gijze laars vastgehouden in gevangenissen in plaats van in 'luxueuze hotels' en wordt hun in enkele gevallen adequate medische hulp onthouden. De woordvoerder van het State Department. John Trattner. bezigde de krachtigste officiële taal sinds lange tijd en wees een commentaar van een Iraanse bewindsman van de hand waaruit zou blijken dat de Amerikaanse gijzelaars goed worden behandeld en tevreden zijn. Volgens Trattner heeft de Iraanse rege ring zelfs niet de minimale internatio nale normen gerespecteerd bij de be handeling van de 52 Amerikaanse gijze laars die sinds 4 november 1979 worden vastgehouden. DEN HAAG (ANP) - De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben na overleg met de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Diergeneeskunde ermee inge stemd. dat de dierenartsen hun tarie ven met ingang van 23 december 1980 voor zowel de kleine als de grote huis dierenpraktijk verhogen. De toegesta ne verhoging bedraagt 4 procent. (Slot van pag. 1) weet dat van de 300 ECD-medewerkers maar 60 direct met prijzen te maken hebben, is dit een scheve verhouding, zo vinden deze organisaties. Gematigd tevreden zijn de consumen ten ook over het overleg dat Van Aar- denne heeft toegezegd met justitie en met binnenlandse zaken. Zo zal waar schijnlijk in het zogenaamde procu- reursoverleg de kwestie van de hoogte der op te leggen boetes aan de orde ko men. Verder zal de minister met be windslieden van volksgezondheid gaan praten over het aanpakken van bepaalde geneesmiddelenprijzen. Be reikt zou moeten worden dat in geval len van monopolies (zoals in de va lium- en libriumkwestie) concrete ver lagingen kunnen worden afgedwon gen. Minister Van Aardenne geeft met zijn Prijsbeleid geen ruimte voor een nood zakelijke rendementsverbetering in 1981. De loonmatiging van 2,5 procent moet volledig tot uitdrukking komen in lagere prijsstijgingen, aldus minister Van Aardenne tijdens het prijzenover- leg. Daaruit concludeert het KNOV. or ganisatie van ondernemersin het mid den- en kleinbedrijf, dat op deze manier alleen de consument profiteert. De claims van de vakbeweging om de loonmatiging te gebruiken voor werk- gelegenheidsafsprakcn. is hiermee ui teraard helemaal van de baan. De mo gelijkheden voor het industriële mid den- en kleinbedrijf om loonkosten in de prijzen te mogen doorberekenen, is met deze voornemens van de minister zeer gering. Dit deel van het bedrijfsle ven wordt hiermee opgehangen aan de prudiikliviteitsstijging in de grote in dustriële bedrijven. Deltagebied Zondag had minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie gezegd dat Irans 'definitieve' voorwaarden voor vrijlating van de gijzelaars onredelijk waren. De Iraanse minister die verantwoorde lijk is voor de gijzelaars. Behzad Naba- vi, had kort tevoren gezegd dat de gijze laars 'in prachtige hotels verblijven, waarbij hun allerlei faciliteiten ten dienste staan'. Volgens Nabavi worden de gijzelaars 'goed behandeld en zijn ze tevreden'. Maar Tratner bracht hier maandagavond tegenin. ..onze infor matie is in directe tegenstelling met al les dat erop zou moeten wijzen dat ze in luxueuze hotels verblijven'. De Ver enigde Staten zouden over bewijsmate riaal beschikken dat een aantal gijze laars 'in feite in de gevangenis zou kun nen verblijven', maar dat hun exacte verblijfplaats in Iran niet bekend is. ..Wij hebben reden bezorgd te zijn over de gezondheid en de behandeling van verscheidene gijzelaars en wij geloven dat ze niet de adequate medische aan dacht krijgen", aldus Trattner. Volgens Amerikaanse functionarissen bestaat het bewijsmateriaal voor de beschuldi ging voornamelijk uit brieven die de gij zelaars hebben geschreven aan hun fa milie in de Verenigde Staten. Kritiek De woordvoerder van het State De partment ontkende dat zijn krachtige taal over de behandeling van de gijze laars verband hield met de stevige kri tiek die Muskie zondag uitte op Irans voorwaarden voor oplossing van de gijzelaarskwestie. Hij zei ook dat pre sident Carter niet bezig is de zaak over te laten aan zijn opvolger Ronald Rea gan. „Wij gaan de zaak niet ophouden, maar we zetten onze pogingen voort de gijzelaars vrij te krijgen", aldus de woordvoerder. In Washington bestudeert men nog steeds de Iraanse voorwaarden voor vrijlating van de gijzelaars, zoals de eis om 48 miljard gulden op een Algerijnse bank te storten als garantie voor de fi- DRIEBERGEN (ANP) - De 38-jarige therapeut C. A. P. T. uil Driebergen en zijn tweejarig zoontje Daniel zijn vori ge week door vergiftiging om het leven gekomen. Dit is maandag vastgesteld door de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust. De politie vermoedt een hu welijksdrama. De 31-jarige echtgenote van T. wordt nog verpleegd op de reanimatie-afde- ling van het academisch ziekenhuis in Utrecht. De politie heeft haar nog niet kunnen horen. BOGOTA (RTR/AFP/UPI) - Een vlieg tuigongeluk boven de Caraibische kust van Columbia heeft zondag aan alle 62 inzittenden het leven gekost, zo hebben de Colombiaanse burgerlucht- autoriteiten in Bogota meegedeeld. Het toestel explodeerde toen tien minu ten na het vertrek van het vliegveld van Riohacha brand uitbrak aan boord Het toestel maakte een binnenlandse vlucht van Riohacha naar Medellin. nanciele eisen van Iran. Trattner her haalde Muskie's standpunt en zei dat de eis 'onredelijk is in het licht van wat de president legaal kan doen' en in her kader van de principes om de Ameri kaanse nationale belangen, integriteit en eer hoog te houden Volgens de woordvoerder is nog geen besluit geno men over de volgende stap in het pro ces. Persberichten als zouden Ameri kaanse en Iraanse functionarissen van plan zijn nog deze week in Londen be sprekingen te houden noemde hij 'vals' In Washington overheerste maandag in ieder geval ontmoediging na het be kend worden van de laatste Iraanse ei sen In officiële kringen sprak men zelfs van 'een impasse' De situatie lijkt meer onoplosbaar geworden nu Iran zijn defi nitieve voorwaarden openbaar heeft ge maakt- Hiermee heeft Teheran name lijk compromissen tot in uiterste ter mijn zeer moeilijk gemaakt Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2: Min. temp.: omstreeks 5 graden: Max. temp.: omstreeks 9 graden: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent: Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 2: Min. temp.: 6 graden: Max. temp 9 graden: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent WASHINGTON (RTR/DPA/AFP) - Met de benoeming van nog vier mi nisters, maandag, is het kabinet van president Reagan bijna com pleet. Bij deze vier zijn de eerste vrouw en de eerste zwarte. Mevrouw Jeane Kirckpatrick (53). professor in de politieke weten schappen, wordt ambassadeur bij de Verenigde Naties. Samuel Pier ce (58). een zwarte advocaat, krijgt de portefeuille van huisvesting en stadsontwikkeling. De advocaat James Watt (42) wordt minister van binnenlandse zaken en oud-gou verneur van Zuid-Carolina James Edwards (53) minister van energie. De nieuwe vrouwelijke ambassa deur van de VS bij de VN. prof Jea ne Kirkpatrick. AMSTERDAM (ANP) - Het Gerechts hof in Amsterdam heeft maandag vijf mensen, die tijdens de rellen op 30 april met stenen naar de Mobiele Een heid gegooid hadden, schuldig ver klaard. In een geval legde het hof hier bij een hogere straf op dan de politie rechter: drie maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk te gen verdachte V., die indertijd was vrijgesproken. De overige vier kregen dezelfde of vrij wel dezelfde straf als de politierechter hen had opgelegd. M. kreeg zes maan den waarvan drie voorwaardelijk en O., G. en H. werden veroordeeld tot twaalf weken gevangenis, waarvan zes weken voornaardelijk Voor alle verdachten geldt een proeftijd van twee jaar DEN HAAG - De opbrengst van de di verse accijnzen valt dit jaar zwaar te gen. In de miljoenennota 1980 die vorig jaar september werd ingediend, werd voor dit jaar een opbrengst van 7.9 mil jard gulden geraamd. In werkelijkheid is slechts 7 miljard in de schatkist ge vloeid, een tegenvaller van bijna een miljard gulden dus. Voor het belangrijkste deel wordt deze lagere opbrengst veroorzaakt door het mindere verbruik van lichte oliepro- dukten. tabak en alcohol, alsmede de ingezakte autoverkopen, die de op brengst van de bijzondere verbruiksbe lasting nadelig heeft beïnvloed. Dat schrijft minister Van der Stee in ant woord op vragen uit de tweede kamer. Verwacht was dat de accijnsverhoging 910 miljoen gulden zou opbrengen, maar dat werd slechts 810 miljoen gul den De bijzondere verbruiksbelasting lever de 30 miljoen gulden minder op dan ge raamd. de benzineaccijns 10 miljoen, de tabaksaccijns 20 miljoen, terwijl het grootste nadeel werd geleden door de zwaar teruggevallen verkoop van alco holhoudende dranken. 40 miljoen gul den minder aan accijnzen FABRIEKEN CHELM LUBELSKI UUR PLAT Weerbericht voor het Deltagebied voor dinsdag 23 december De aanvoer van zachte en zeer vochtige oceanische lucht bhjfl aanhouden. Bo ren de Atlantische Oceaan leerplaatsen de grote druksystemen zich nauwelijks. Een brede westelijke luchtstroming blijft ons iveerbeeld dan ook bepalen Er zal veel bewolking zijn, maar in de ochtend zal geen neerslag van beteke nis vallen. Tevens is het minder nevelig dan gisteren. Een nieuwe storing echter dreef snel over dc Britse eilanden naar onze omgeving Hierdoor zal in de mid dagen avond opnieuw af en loc regen oj motregen vallen. De wind neemt toe tot vrij krachtig maar dc middagtempera- tuur stijgt iets verder, zodat op veel plaatsen in de regio een maximum be reikt wordt van 9 graden Celcius. Nautisch bericht: De wind zuidiveste- hjk.eerst 3 tot 4. toenemend naar 5 tot 6 Efl Hel zicht is goed. maar in de mid dag tijdelijk slecht tot matig De tempe ratuur van het kustwater Vijf graden Afwijking waterstanden: Geen afivij- töng van betekenis. Maximum golf hoogte ingang Scheldes Tijdens het "ddaghoogwater ongeveer een nigter toegang Vooruitzichten voor woensdag. Tijde lijk meer opklaringen, zacht weer en ge ringe neerslagkansen. zon op maan op WARSCHAU (UPI) - Arbeiders in meer dan 50 fabrieken in de Poolse stad Chclm I.ubelski gaan vandaag voor een uur in staking om kracht bij le zetten aan hun verzoek dat er meer vlees beschikbaar komt met Kerstmis. Dit hebben functionarissen van de lokale afdeling van Solidariteit maandag bekendgemaakt. De staking is tevens bedoeld als protest tegen het hinderlijk optreden van lokale Poolse autoriteiten Juist maandag was in de stad Piotkrow. in centraal-Polen. een vierdaags protest beëindigd, m-iium ^..4 .imi voor de Kerstdagen te verkrijgen Het op initiatief van de vakbond Solidariteit opgerichte Co mité ter verdediging van gewetensgevangenen in Polen heeft In een petitie de vrijlating gevraagd van zeven dissiden ten. De Tsjeehoslowaakse beweging voor de mensenrechten Charta 77 heeft de autoriteiten in Praag opgeroepen te ga randeren dat Tsjechoslowakije zich op geen enkele wijze zal mengen in de gebeurtenissen in Polen AMSTERDAM - In het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam heeft maandagmiddag de bijna voltallige koninklijke familie de jaarlijkse kerstviering bijge woond met het hofpersoneel. Alleen prinses Chirslina en haar gezin en Carlos ontbraken. Ruim vijfhonderd personeelsleden van Soestdijk, Dra- kenstein, Het Loo, Den Haag en Amsterdam woonden het feest in een naar dennenaalden geurend paleis bij. Het programma was ongeveer hetzelfde als dat van voor gaande jaren. Dit keer werd de bijeenkomst geopend met een welkomswoord van prins Claus, gevolgd door samenzang. Daarna las de koningin het Kerstevangelie voor. Dit keer was acteur-schrijver Dolf de Vries uitgeno digd voor het houden van een voordracht. Afgezien van de parte muziekstukken van leerlingen van het Konink lijk Conservatorium in Den Haag en een intermezzo door harpspeelster mevrouw Tieman- Van der Laars en flui tist Dirven werd de muziek verzorgd door het koper kwartet van de Koninklijke Militaire Kapel. Na afloop werden de liters dampende chocolademelk door de ko ningin zelf ingeschonken daarbij bijgestaan door de tien kleinkinderen van prinses Juliana. De kerstviering van de koninklijke familie met het personeel werd in de vijfti ger jaren ingevoerd door toentertijd koningin Juliana Meestal werden de vieringen in Soestdijk. Apeldoorn of Den Haag gehouden. Verwacht wordt dat Den Haag het volgend jaar aan de beurt zal zijn. aldus de rijksvoorlich tingsdienst. Ook prinses Irene was met haar kinderen, de prinsesjes Marguerita tl) en Maria Carolina tri. aanwezig op het OP 5 JANUARI BESLUIT NEDLLOYD ROTTERDAM (ANP) - De Vervoers- bonden FNV mogen uiterlijk 5 januari hun advies uitbrengen over de voorge nomen fusie tussen de Nederlandse scheepvaartbedrijven Nedlloyd en KNSM. Dit compromis-voorstel rolde uit de bus bij de behandeling van een korl geding dat de vervoersbonden te gen Nedlloyd hadden aangespannen voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr F. Nivard. Nedlloyd had de Vervoersbonden FNV aan 23 december willen houden, omdat ook andere bi) de fusie-besprekingen betrokken bonden hun oordeel al heb ben gegeven Bovendien liet de raads man van Nedlloyd. mr O. de Witt Wij nen. maandag duidelijk blijken dat Nedlloyd van mening is dat de Ver voersbonden FNV hun zaken in deze niet slagvaardig hebben aangepakt. De vervoersbonden konden aanvanke lijk niet voor 10 januari met een advies komen, reden waarom zij het kort ge ding aanspanden. Het ijs werd maan dag echter al grotendeels gebroken, na dat Nedlloyd de centrale onderne mingsraad van de KNSM. die een ad vies pas op 31 december kan uitbren gen. daarvoor toestemming gaf. Nedl loyd liet maandag weten op 5 januari met een beslissing te zullen komen. Nadat de bonden maandag tijdens het kort geding van Nedlloyd gedaan had den gekregen dat zij op 2 januari in de Rotterdamse- en Amsterdamse haven onder werktijd ledenvergaderingen zouden kunnen houden trokken zij het kort geding in. Nedlloyd ging ermee ak koord dat de Vervoersbonden FNV ui terlijk 5 januari zullen adviseren. De Vervoersbonden FNV beschouwden de afloop van het kort geding als 'een overwinning'. De vervoersbonden over wegen overigens nog een klacht i in te dienen bij de SER-fusiecommissie over de naar hun mening starre houding van Nedlloyd. De fusiecommissie kan een bedrijf dan een berisping geven. Het is nog de vraag of de vervoersbonden deze stap inderdaad zullen nemen. Het mes kan namelijk ook aan de andere kant snijden. Mr De Witt Wijnen liet tijdens het kort geding namelijk weten dat ook PARIJS (ANP) - Hel aantal werklozen in de Westerse industrielanden en Ja pan zal de komende anderhalfjaar toe nemen van 23 miljoen tot 25,5 miljoen, zo voorspelt de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) in haar halfjaarlijkse publikatie over de economische voor uitzichten voor het OESO-gebied. Dit beslaat Canada, de Verenigde Staten, Australië. Nieuw-Zceland en Japan alsmede alle Westeuropese landen. KOPENHAGEN (AFP) - Met ingang van 1 januari 1981 zal het tot nader or der voor vissers uit de EG-landen ver boden zijn te vissen in de economische zone van Noorwegen in de Noordzee. Dit is maandag meegedeeld door de Deense minister van visserij, die het bericht van Noorse zijde had. Het verbod, aldus de Deense minister, is een gevolg van het feit dat er voor 1981 nog geen akkoord is tussen Noor wegen en de EG over de vtsssent. vakorganisaties weieens door de SER- fusiecommissie op de vingers worden getikt. (Van onze correspondenti JERUZALEM - De Israëlische rege ring wil een kwart bezuinigen op het defensiebudget ten einde de inflatie te bestrijden. Ondanks het feit dat deze plannen op ernstig verzet stuiten van de legerleiding, heeft het economisch kernkabinet maandagavond het voor stel van minister van financiën Hur- vitz goedgekeurd om het defensiebud get te beperken tot 15,5 miljard shekel (4.5 miljard gulden). Opperbevelheb ber generaal Etan had tenminste 20 miljard shekel (f6 miljard) geëist om Israëls veiligheid niet in gevaar te brengen. Na urenlang vergaderen wer den Etans eisen afgewezen. Het budget moet nu nog door de voltal lige regering worden goedgekeurd De voorgestelde bezuiniging betekent vol gens de opperbevelheber dat het leger ingekrompen moet worden, dat de pro- duktie van de militaire industrie afge remd moet worden, dat plannen om een nieuw gevechtsvliegtuig te bouwen i de Lavle) stopgezet moeten worden en dat ook de produktie van een Israëlische tank ide Merkavai vertraagd wordt. Verder zal de elektronische industrie ernstig lijden, terwijl zeker 20.000 arbei ders op straat komen te staan. Golan De Israëlische regering heeft maandag besloten het parlement te vragen het wetsontwerp over de annexatie van de hoogvlakte van Golan van de agenda te schrappen. Het wetsontwerp was af komstig van de extreem rechtse af gevaardigde. mevrouw Cohen Zij wilde het woensdag op de agenda van het par lement zetten, maar heeft het nu inge trokken en zal met een motie van wan trouwen komen. Het besluit van de regering de ontwerp- wet niet te steunen betreft alleen de tekst van het ontwerp en niet andere voorstellen in die zin. De secretaris-ge neraal van de raad van ministers, Arieh Naor. heeft dit maandag gezegd. Syrische troepen hebben maandag voor de tweede achtereenvolgende dag zware beschietingen uitgevoerd op de in oost-Libanon gelegen christelijke stad Zahleh Militaire zegslieden heb ben gemeld dat een bestand, dat bij zonsondergang is ingegaan, niet langer wordt geëerbiedigd De zegslieden meldden dat veertien Inwoners en plaatselijke militieleden om het leven waren gekomen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel (01184)15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19.00 uur. (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01184) 63533- Advertentie-afdelmg (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- fm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 49.50: franco per post 58.50; per maand 16,75, losse nummers 0,65 (alle bedragen i clusief 4 pet. btw.) Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16,20, ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. cia-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 19