TIPS VOOR UITSTAPJES IN DE KERSTVAKANTIE telefonische hulpdienst beleeft drukke dagen UDDUT ZIET! KERSTDINER IN SAFARIPARK BLIKVANGER IN VLISSINGEN -[pzc7 kunstkerstboom met kluit... EXPOSITIES IN BLIJDORP calorieën kwijt raken tijdens kerstprestatieloop DINSDAG 23 DECEMBER 1980 provincie 11 'TV1 is het antwoord-apparaat van de telefonische hulpdienst Op dit moment is onze Umedewerker in gesprek op de andere lijn. We geven iedereen graag de gelegenheid in alle rust te praten. Het kan daarom nog wel even duren, voordat de lijn vrij komt. Probeert u het over een minuut of tien nog eens'. Klapt u in deze dagen een op de vliering of in de kelder be waarde kunstkerstboom uit? Met kluit, om het wat natuurgetrouw te maken? En natuurlijk met echte ballen igehaktballen, nasiballen. niet uit Iglo-pak) als tegenwicht voor al die glimmende bollen in de door de natuur aangeleverde kerstbomen? Of schudt u het loon zakje leeg om zo'n kamerhoge spar in huis te halen? Met een kleine volkstuin om de wortels, teneinde er straks na de feestdagen nog een kale hoek in de achtertuin mee op te vullen? Of vindt u het maar niks, zo'n geval in de hoek van de kamer waarvan je nog tot in het vroege voorjaar de sporen kunt terug vinden in de vorm van naalden, die zo lelijk rechtop kunnen blijven staan in de vaste vloerbedekking, wat niet leuk Is voor iemand die zich op kou sevoeten door de kamer voortbe weegt... En toch zoals een ei hoort bij Pa sen. zo hoort een denneboom bij het Kerstgebeuren. Apropos, den neboom. De stichting public rela tions land en tuinbouw wil op dit punt in het jongste nummer van het blad '19 NU' even afrekenen met een diep ingeworteld misver stand: met welk een overgave we ook het stemmige lied "o denne boom' mogen zingen: onze kerst boom is beslist geen den. Met zijn lange, harde naalden leent de den zich daar helemaal niet. voor en het is steeds de spar. de fij nspar om precies te zijn, die we als kerstboom optuigen. Oorspronkelijk werd in Duitsland voor dit tioel de zilver den oftewel de 'Tanne' gebruikt en uit die tijd stamt ook het bekende O Tannebaum. De vertaler van dit liedje heeft er dus aardig naast- gekleund. Met het resultaat dat we nu glashard over een denneboom zingen, op de keper beschouwd een zilverden bedoelen en daarbij doodleuk voor een fij nspar staan. Daar klopt dus geen kerstbal van. Hoe komen we eigenlijk aan die Kerstboomtraditie? In het PZEM- personeelsblad 'De Brug' is die his torie een beetje ontrafeld. Vast staat dat heidense Europeanen er een gewoonte van maakten ver sierde bomen te aanbidden. De kerstboom is daar vermoedelijk een overblijfsel van. Bij de Kelten werd de boomaanbidding zo hoog aangeslagen dat de doodstrof stond op het beschadigen of aftrek ken van de bast. Inde literatuur wordt het eerst aan de kerstboom gerefereerd in een anoniem Duits manuscript, waarin een 'versierde boom' voorkomt Uit Duitsland waaide omstreeks 1800 het kerstboomceremonieel over naar Finland en dertig jaar later hadden de Denen hel overgeno men Het is bekend dat de Duitse prins Albert met wie koningin Victoria huwde, de kerstboom bij het Engel se hof introduceerde Nu begon de kerstboom zijn opmars door Frankrijk naar Zwitserland. Au stralië. Rusland. Holland. Italië en Spanje Honderd Jaar geleden werd er nog heilig in geloofd dat dennetakken een probaat middel waren tegen heksen en duivels. In sommige klei ne dorpen in West-Duitsland zag men tot een jaar of tien geleden k i n - deren daags voor Kerstmis met ar men vol dennetakken rondsjouwen om ledereen die ze tegen kwamen mee aan te tikken Wanneer een volwassene genoeg van dat gezeur kreeg, kon hij het afkopen met een kleine gift Het kussen onder de mistletoe wordt hier en daae nog dapper vol volgehouden En zo hoort het ook' Het bandje met deze tekst zal in deze en komende dagen voortdu rend draaien, want in een maand als december wordt er veelvuldig naar de telefoon gegrepen om de hulpdienst te bellen. Volgens het onlangs uitgekomen rapport over 1979 wordt de Telefonische Hulp Dienst met name gebeld door men sen. die in hun eenzaamheid de mu ren op zich afzien komen En vooral in de decembermaand die bol staat van de huiselijke feesten, wordt die eenzaamheid het meest klemmend ervaren. Dat betekenen drukke tijden voor een instituut als de THD in Middel burg. Deze dienst kwam dezer da gen overigens op zorgwekkende wijze in het nieuws door in een ad vertentie in de Minikrant van de PZC een beroep te doen op vry willi gere teneinde het in aantal geslon ken team van medewerkers en me dewerkers zeker in dit 'topseizoen' weer enigszins op peil te houden. Zo blijkt dan juist nu de nood zo hoog is. de telefonische hulpdienst zelf met een probleem te zitten Met een probleem, waarin geen verlich ting valt te brengen met een tele foongesprek. dat kan worden benut om even stoom af te blazen of een klankbord te vinden. Maar zie allerlei particulieren schieten te hulp om die zo zinvolle serviceverlening voor onmacht te behoeden. Diensthoofd Ger Wol- ters heeft hele ritsen aanbieden binnen gekregen van mensen, die graag deel willen uitmaken van het team. dat in een continu 24 uurs- dienst mensen die hulp vragen te woord staat. Terug kijkend op ervaringen tij dens vorige kerstdagen, zegt Ger Woliers dat het op de Kerstdagen zelf en ook wel vlak daarvoor, rede lijk rustig is Met Kerst realiseert iedereen zich wel dat ze nog ergens een nooddruftige oom of tante heb ben zitten, waar ze toch en zeker nu met de feestdagen wel eens wat voor willen doen .Maar na Kerst kan iedereen weer doodvallen". Deze door Ger Wolters ook al eer der geslaakte kreet is binnen de ge ledingen van het eigen bestuur van de hulpdienst niet in dank afgeno men ..Maar", zegt Wolters. „toch is het een beetje zo Het blijkt dat de Kerstdagen voor mensen, die zich eenzaam voelen, hun schaduwen al ver vooruit wer pen. Die mensen zitten echt tegen de feestdagen aan te hikken. En na de feestdagen, wanneer dat fami liebezoek erop zit, vallen ze weer in een gat". Wat opvalt in het onlangs versche nen jaarverslag van de telefonische hulpdienst, is het aantal stille op roepen Van mensen die contact zoeken, maar die wanneer de ver binding tot stand is gekomen.toch snel. soms nog na enkele gestamel de kreten, weer ophangen. De THD telde in een jaar tijds 1200 van dit soort stille oproepen van opbellers, die op het laatste moment toch weer niet durfden En toch. zegt Wolters. is niks zo her kenbaar als menselijke emoties. Heel veel mensen denken: ik ben vast de enige Ik ben gediplomeerd gek. En in veel gevallen blijkt het stik normaal te zijn. waar ze mee zitten. Normaal, maar wel verve lend. Wat de bezetting van de telefoni sche hulpdienst betreft is men uit de zorgen. Ger Wolters beschikt nu over een zeer gemêleerd gezel schap van medewerkers. Het wordt wel als een gemis ervaren, dat er betrekkelijk weinig mannen van het team deel uitmaken. Waar dat aan ligt? Och, zegt Ger Wol ters, dat komt geloof ik, omdat vrouwen gemakkelijker met emo ties omgaan. En wij werken bij on ze dienst met emoties. Met hele kleintjes tot heel ellendige. Man nen hebben over het algemeen nog niet zo geweldig goed geleerd om met emoties om te gaan". In Vlissingen heeft het woord 'blik' een dubbele betekenis. Vooral jaren geleden gold het woord 'blik' ook als een algemene aanduiding voor de jongens van de zeevaartschool. Zo'n zeevaart scholier- tegenwoordig heet zo ie mand student van het Maritiem Instituut- was in dat fris ogende uniform een blikvanger in het Vlissingse straatbeeld. Menig jong meisje heeft zo het oog laten vallen op de toekomstige huwelijkspart ner. Dit even ter verduidelijking. Wan neer nu in deze kolommen wordt gemeld dat er momenteel in het zeevaartschoolinternaat geen blik door de ramen valt te werpen, slaat dal niet op een in het vooruitzicht gestelde ruwe behandeling van een van die voor het ruime sop opgelei de jonge mensen. Het gaat hier een voudig om het signaleren van de omstandigheid, dat zeevaartscho lieren de ramen van hun onderko mens hebben dichtgeschilderd met op het Kerstgebeuren geente fanta- sieschetsen. Elk Jaar zijn. vlak voor het begin van de kerstvakanties, de creatieve scholieren aan het werk te zien. zwierig het penseel hanterend ten einde van binnenuit, in spiegel beeld een schildering aan te bren gen. Dat levert soms grappige vondsten op. zoals de wandelaar langs het in ternaat in deze dagen kunnen con stateren. Kerststemming op de kamerruit: het is nog eens wat anders dan zo'n spuitbus-klokje, of een nep-glas-in- lood verdeling van het raam met laagjes sneeuw in de hoeken. Mis schien een ideetje voor de komende dagen Of had u pas gezeemd? Tip voor de kinderen gelieve er wel speciale verf voor te gebruiken en niet de verfbussen waarmee pa de ze zomer de raamkozijnen een op knapbeurt heeft gegeven. In dat ge val zou je nog zeer lang in Kerstsfe ren kunnen blijven zitten... Met zoveel feestdagen op een rij wil een mens er wel eens een keer uit. Je zou gaar worden van dat lange binnen zitten. Natuurlijk: een wandeling langs de waterkant is nooit weg. Je frist er weer heerlijk van op. En: het eten smaakt straks weer zoveel beter. Of had u plannen tot het maken van speciale trips naar een interessante bestemming: een expositie, een stukje amusement, of enig ander vertier. Voor wie wat verderop wil dan een rondje in eigen omgeving biedt het onderstaand overzicht wellicht enige inspiratie voor het aangenaam opvullen van een Kerstvakantiedag. lot en met 28 december wordt in het Ahoycomplex in Rotterdam weer het traditionele KerstJand Ahoy gevierd, een echt familiefeest met een kerst markt. een overdekt Lunapark, dage lijks wisselende shows met toparties ten, sport en spel Om met de Kerstmarkt te beginnen: er zijn stands ingericht waar informatie wordt, versterkt over glasdecoraties, over antiek fotograferen over sieraden en grammofoonplaten. Ook ideële in stellingen komen aan bod. Zo kunt u onder meer via de videoband het zo juist afgesloten Russel Tribunaal over de Amerikaanse Indianen volgen Het programma voorziet verder in het optreden van bekende artisten: Bon nie St. Claire. Saskia en Serge en The Green River JazzbandOp een cinera- mascherm worden in Kerstland Ahoy non-stop-spek takelfilms vertoond. Speciaal voor de kleuters is er een mui- zenstad ingericht. Tot en met dinsdag 30 december kan men ook in het Ahoycomplex terecht om het Kerstcircus mee te maken. Er ajn in principe twee voorstellingen per dag (even informeren via 010-812122) Tal van, om hun nummers bekroonde artisten treden op. zoals Dieter Farrell een wereldattractie die vorig jaar een Zilveren Clown won op het Internatio nale circusfes tl val 4n Monaco. Hij pre senteert een gemengd roofdiernum mer met tijgers, panters en een lui paard. autotron Autotron. het automuseum in het Brabantse Drunen, exposeert in de kerstvakantie een aantal zogenaam de Supertrekkers, tractoren met een gewicht van 5.000 kg, een motorver mogen van 600 pk en een versnellings bak met soms meer dan vijftig scha kelcombinaties. Het autotron is in de Kerstvakantie geopend tot 4 jansari 1981. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10- 18 uur en zondag van 12-18 uur. Op eerste kerstdag, oudejaarsdag en nieuwjaarsdag is Autotron gesloten. In het rijksmuseum voor volkenkunde in Leiden is nog tot 4 januari 1981 de expositie te zien 'Bazaar. Marktsteden in Noord Afghanistan'. Op de Bazaar nieuwjaarsduik: een evenement voor kijkers en durvers Even een paar dagen vooruit kij ken: op Nieuwjaarsdag vindt er in Vlissingen een gebeurtenis plaats, die leuk is om - diep weggedoken in de winterjas- naar te kijken en - voor de durvers- ook best aardig is om aan mee te doen. Het gaat hier om de nieuwjaarsduik in zee. pal voor de Vlissingse boulevard, ter hoogte van het Badstrand. Het is overigens méér dan een duik: het betreft een prestatiezwemtocht, georganiseerd door het duikteam Zee land. Iedereen kan meedoen aan deze tocht, waarvoor wel als voorwaarde geldt dat men zich aanmeldt in 'nat pak', ter bescherming tegen de kou Vanaf 1 uur is het inschrijven in het Strandhotel. De start vindt plaats bij het Nollehoofd, vanwaar richting duiktoren wordt gezwommen. Na het ronden van deze toren, gaat het op strand aan. waar de deelnemers bij de kleedcabines worden verwelkomd met een behaaglijke luchtstroom uit een heteluchtkanon. De te zwemmen af stand bedraagt ongeveer 500 meter. Meer dan voldoende, onder winterse omstandigheden, zo vinden de organi satoren. Twee jaar geleden stond bij de deelnemers het ijs in de duikbrillen... tentoonstelling loopt u door de over dekte straten van een marktstad in Noord-Afgharustan Links en rechts bevinden zich winkeltjes en werk plaatsen waar de waren ligt uitgestald die handelaren en ambachtsheden te koop aanbieden. Er is ook een recon structie van een gedeelte van een huis te zien. Op die manier krijgt men een beeld hoe een marktstad in Noord-Af- ghanistan er uit ziet. Het museum ligt ongeveer 200 meter vanaf het NS station in Leiden. Het Ter gelegenheid van het vijftiende lustrum van de vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland heeft het natuurfotografen- gilde de jubilerende organisatie een reizende tentoonstelling van twee- honderdzeslig kleurenfoto's van groot formaat aangeboden. De ten toonstelling 'In de groene ruimte' is tot en met 1 januari te bezichtigen in het natuurhistorisch museum in de diergaarde 'Blijdorp' in Rotterdam. De openingsuren zijn daar dagelijks van 9-17 uur. De expositie bevat fraaie foto's van plas en moeras, van bos en hei. akkers en houtwallen In de Riviêrahal van Blijdorp is verder - nog tot 1 maart Uweet het: ieder pondje gaat door het mondje. En tijdens de feestda gen gaat er wat door het mondje. Wat let u echter, om dat teveel aan binnen gekregen calorieën van u af te schud den tijdens de Kerstdraverijen op het Walcherse strand bij Westduin. Die 'Kerstprestatieloop' voert de deelne mers over het strand, de duinen, de wandel en de fietspaden. De finish is in het Galgebos. De grote prestatieloop over een afstand van zes km begint op Tweede Kerstdag om half twaalf Vanaf kwart over tien is er gelegenheid tot inschrijving bij café Huvers Nog wat tips voor trips in de buurt vogelliefhebbers kunnen volop aan hun trekken komen bij een bezoek aan de internationale vogeltentoonstel ling. die 26. 27 en 28 december wordt museum is dagelijks geopend van 10- 17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Op nieuwjaarsdag is het mu seum gesloten. zuiderburen Bij de zuiderburen in Belgie houden ze zich met de teestdagen voornamelijk met eten en drinken bezig. Bijzondere toeristische gebeurtenissen staan er niet op het programma. Of het zou de zogenaamde 'Sterrestoet' moeten zijn. de optocht, waarin verklede kinderen met fakkels door de stad trekken De sterrestoet begint op zaterdag 27 de cember om 15 uur te trekken. Dan is er nogij en daar kan men voor terecht tot en met 28 december- een antiekbeurs in St. Niklaas. Plaats van handeling: het klein semenarie aan de College- straat (Van 15-22 uur), (op 24 decem ber gesloten). 1981 - de grote amnbleén-tentooiistel- lmg te bezichtigen. Nog nooit eerder werden er in Europa zoveel amfibieén bijeengebracht als op deze expositie. De tentoonstelling bestaat uit drie de len: er is een levende sector, er is een informatief gedeelte, waar men aan de hand van kleurenfoto's en schema's kennis kan nemen van de amfibieën en hun leefgebied. En m een derde gedeel te is een hoeveelheid van vierhonderd beeldjes samengebracht van amfi bieën. voornamelijk kikkers, uitge voerd m allerlei materialen als hout. keramiek, metalen, steen en zelfs in glas in lood Voor de bezoekers van buiten is er altijd nog die prettige rege ling met NS: een enkele reis naar Blij dorp en gratis terug. gehouden in een gedeelte van de Vis mijn van Breskens Daar treft men meer dan duizend van die gevederde vrienden bijeen. ..Mensen moeten tijdens de kerstda gen ergens naartoe kunnen gaan even eruit, iets bezichtigen, bekijkenDat vond fotograaf Johan Berrevoets uit Zierikzee. En hij liet het niet bij woor den. maar nam het initiatief tot de in richting van een expositie, in Mondra- gon m Zierikzee. waar men niet alleen foto's te zien krijgt en beeldhouwwerk, maar ook etsen en vormen van bloem sierkunst De bloemsierkunst werken zijn van de hand van Jan Jonker, die vorig jaar doordrong in de landelijke finale rond de bloemsicrkunstkampioen- schappen. Zijn werkstukken zijn op gebouwd uit droge materialen. Tweede Kerstdag wordt in hei Sa faripark Beekse Bergen tussen Tilburg en Hilvarenbeek het traditio nele kerstdiner voor dieren gehou den. Volgens het menu kunnen de die ren zich te goed doen aan: u ortclcn, witte, rode, groene en savovekool, no ten broodjes met jam (het lievelings gerecht van de bavianen), tomaten zuidvruchten en apcnkorrels. Ter verhoging van de feestvreugde wordt er een kampvuur ontstoken, waarbij vooral de apen zich bijzonder goed thuis blijken te voelen Door dit vreugdevuur voelen zij zich geïnspi reerd de vreemdste katrolen uit te voe ren Het Safaripark Beekse Bergen is. met uitzondering van Eerste Kerstdag, da gelijks geopend van 10-15 30 uur In clusief een bezoek aan het wildpark en dierenland bedraagt de entreeprijs voor het safaripark f 20 per auto voor maximaal zes inzittenden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11