PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lichte versoepeling prijsbeleid in 1981 Vergiftiging nasi-pakken door lek in koelsysteem van bestelwagen Sluizen dicht om vervuild Rijnwater tegen te houden Geen strafvervolging demonstranten Borssele Rode Brigadeleiders gepakt CONSUMENTENEN ONDERNEMERS ONTEVREDEN Stijging tekort betalingsbalans LADING ALLEEN IN LIMBURG BEZORGD Gasthuis had diepvriesnasi op het menu Vrij zacht Veel bewolking en af en toe motregen en kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden Matige en aan de kust af en toe krachtige zuidwesten wind. 223e jaargang no. 302 Dinsdag 23 december 1980 borco EEN HUIS VOL MODE Goes Middelburg Vlissingen (Van onze redactie economie DEN HAAG - „In het belang van het terugdringen der inflatie kan een prijsbeleid niet worden jemist. Het kabinet heeft gekozen voor voortzetting van dat beleid, met een kleine versoepeling ten bate van het bedrijfsleven". Dit zei minister Van Aardenne (economische zaken maandag bij het bekendmaken van zijn „prijzenkoers" voor volgend jaar. Consumenten en ondernemers zijn ontevreden over de plannen van de bewindsman. In grote lijnen verschilt het prijsbeleid weinig met dat voor 1980. Er is wat meer sandacht besteed aan de sterk geste gen financieringskosten voor het be drijfsleven, verband houdend onder an dere met de hoge rentestand. Daarom de industrie nu voor de zogenaam de overige externe kosten in plaats van half straks één procent doorbereke- De Industrie mag 1 procent loonkosten- doorberekening handhaven. terwijl vol ledige doorberekening van kostenstij gingen voor grond- en hulpstoffen mo gelijk blijft De dienstensector mag 4.5 procent meer op de tarieven zetten, maar wel in twee stappen 1 januari en 1 en kan voor uurtarieven een stij- van 4.9 procent in aanmerking ne men Voor de handel is de situatie onge- jd. die mag een procentuele marge aanhouden Inhaalmanoeuvre De al in de afgelopen zomer verordi neerde stijging van 5 procent voor de overheidstarieven is iets te hoog, stel de Van Aardenne. maar de begrotingen van gemeenten e.d. voor 1981 zijn vast gesteld. Bij wijze van nacalculatie zal voor 1982 een inhaalmanoeuvre moe ten plaatsvinden. Bij de vaststelling van het prijsbeleid is uitgegaan van een te verwachten loonsomstijging in 1981 van 5 procent. De minister verwacht een inflatie van ongeveer 6,5 procent in 1981, maar dat kan mogelijk 6 procent worden als ge volg van het prijsbeleid (in 1980 komt de inflatie ook op 6.5 procent uiti Om het toezicht op prijsontwikkelingen aan te kunnen scherpen, erkent Van Aardenne de noodzaak de Prijzenwet (die bijna 20 jaar oud isi te wijzigen Hij denkt daarover aan de Sociaal-Econo mische Raad advies te vragen. Het controlebeleid op de naleving van de Prijzenwet zal worden verscherpt. Daartoe wordt de Economische Con trole Dienst uitgebreid Met zijn collega De Ruiter van justitie zal Van Aarden ne gaan praten over het vervolgingsbe leid leventuele verhoging van boetes) Met staatssecretaris Koning ibinnen landse zaken) wordt gesproken over de kwestie van de tariefsverhogingen bij gemeenten Afbakenen Er zijn veel klachten over tarieven die gemeenten laten stijgen om bijvoor beeld begrotingen sluitend te krijgen. Nu moet duidelijk worden onderschei den wat zich in de sfeer van de tarieven afspeelt en wat in die van de belastin- beschuldiging Het State Department in Washington heeft Iran beschuldigd van mishande ling van de Amerikaanse gijzelaars Volgens Washington worden verschei dene gijzelaars vastgehouden in ge vangenissen in plaats van in 'luxueuze hotels' en wordt hun ln enkele gevallen adequate medische hulp onthouden minder „Langs vrijwel de hele West-Zeeuws- vlaamse kust vinden we verblljfsre creatieve voorzieningen, waarbij tal van zomerhuizen Er ls op willekeurige wijze en op willekeurige plaatsen ge pland en gebouwd Eerst nu is men be- ag met een planmatige aanpak Woorden van Chr J Kalden maandag voor de Raad van State in Den Haag. waar hij zijn bezwaren kwam toelich ten tegen hel bestemmingsplan ..Zo merhuizen en kampeerterrein het Zwin van de gemeente 31uis klachten Bljhet klachten-en adviesbureau pol) tie-optreden hebben zich tot dusver 45 mensen gemeld met klachten over mishandelingen door politie rond de ontruiming van het gekraakte pand de Grote Wetering op 2 december ln Am sterdam en de protestdemonstraties daartegen PAGINA 12 enige Ron de Jonge, doelman van het Haag sc Hermes en het Nederlands handbal team Is de entge speler die qua capaci telten en InternaUonale ervaring kan wedijveren met de spelers van de Tsjc chlsche ploeg die maandagavond 29 december in de Vlisslngse sporthal speelt tegen de Zeeuwse hanbalselec- gen. Dc prijzen van water en stroom bijvoorbeeld zijn als tariefskwesties onderworpen aan de Prijzenwet, Maar gemeenteraden hebben de be voegdheid eigen belastingverordenin gen vast te stellen en daaronder vallen dan vaak reinigingsrechten e.d Het prijsbeleid heeft op deze zaken geen greep. In toenemende mate wordt ech ter een „vlucht naar de belastingveror dening" geconstateerd voor wat in feite normale tariefskwesties zouden moe ten zijn. Daarom wil economische za ken met justitie tot een afbakening ko men. Juist om tekening te houden met dc be langen van het bedrijfsleven wil Van Aardenne het prijsbeleid niet verstrak ken Een strakker beleid zou een grote re druk op de bedrijven veroorzaken en dus schadelijk werken, zo meent hij Van de kant der industrie is in het over leg betoogd dat de (verouderde Prij zenwet in feite geen rechtsgrond meer biedt voor een van jaar tot jaar volge houden prijsbeleid Geen rechtsgrond Met een wet op conjunctuurgebied (dus tijdelijk) wordt nu een structureel (lan gere termijn) beleid gevoerd, zo werd maandag gezegd namens de grote werkgeversorganisaties VNO en NCW. Op dit principiële betoog was de minis ter niet ingegaan, gezien de keuze van het kabinet voor 1981 De industrie had ook betoogd dat voor de doorbereke ning van kosten uitgegaan zou moeten worden van een 8 procents loonstijging, zoals die in de contracten staat, maar door de loonmaatregel wordt afge roomd Die uitgangspositie zou beter zijn voor de bedrijfsrendementen en voor het in halen van achterstanden Nu doet de minister steeds aan symptoombestrij ding Maar Van Aardenne vindt dat ook symptoombestrijding ..soms toch wel bijdraagt tot het wegnemen van de oor zaken zelf en gunstige effecten voor de economie kan hebben". Al met al zijn de werkgevers „niet blij met dit beleid De consumentenorganisaties zijn ook niet zo tevreden, want zij hadden ver scherping van het beleid bepleit Posi tief beoordelen zij wel dat de Economi sche Controle Dienst wordt uitgebreid Van de aanvankelijke uitbreiding met 60 man worden er in een eerste faseom financiële redenen) dit jaar 25 tot be raamd. mogelijk later meer Als men (Slot zie pagina 3 kolom. 1) TURIJN - De Italiaanse anti-terreur politie heeft zon dag opnieuw twee leiders van de extremistische orga nisatie 'De Rode Brigades' gearresteerd. Dit heeft een woordvoerder van de politie maandag bekendgemaakt in de Noord-Italiaanse stad Turijn. De twee. Vincenzo Guagliardo (rechts) en Nadla Ponti links i werden samen met een niet met name genoemde derde persoon gearresteerd in een bar ln Turijn. Ze wer den gezocht ln verband met acht moorden. Nadia Ponti behoorde tot een van de meeste gezochte personen in Italiè Zij wordt ervan verdacht in 1977 en 1978 aan de moord op zes mensen te hebben deelgenomen, waaron der die op een adjunct-hoofdredacteur van de Turijns» krant La Stampa. De twee zouden ontvoeringen hebben georganiseerd onder meer die van de tien dagen geleden verdwenen Romeinse rechter Giovanni d'Urso Nadia Ponti had bij haar arrestatie een geweer en een granaat in haar handtas, aldus de woordvoerder VANWEGE DRINK WA TER VOORZIENING DEN HAAG/BLOEMENDAAL (ANP) - Rijkswaterstaat heeft maandagmid dag de prinses Irenesluis bij Wijk bij \ctlC Duurstede en de prinses Beatrix- en Koninginnesiuis bij Vreeswijk ge stremd Daarmee moet worden voor komen. dat door het schutten vervuild Rijnwater in de reservoirs voor drink water terechtkomt. Dit is maandag door rijkswaterstaat bekendgemaakt. loop van maandagmiddag al gedaald. Zondagavond raakte de Rijn ter hoogte van het Duitse Rees ernstig vervuild, nadat bij een aanvaring tussen twee blnnenvaarttankers één daarvan grote hoeveelheden van het uiterst giftige ■styreen verloor Volgens C Sprey di recteur van de watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland en van het Noordhollandse provinciaal water leidingbedrijf. zal de sluiting van de sluizen pas worden opgeheven wanneer watefmonsters bij Lobith hebben uit gewezen, dat het aantal microgrammen styreen per liter minder dan tien be draagt Zondagavond werden hoeveel heden van honderd tot vierhonderd mi crogram per liter geconstateerd Het styreengehalte bij Lobith is in de Milieu-organisaties in Nederland. Duitsland en Zwitserland, die samen meer dan vier miljoen leden tellen, heb ben maandag bij de regeringen van hun land geprotesteerd tegen de nog steeds voortgaande vervuiling van de Rijn ZIJ eisen van de overheid harde en afdoen de maatregelen om het Rijnwater schoon te krijgen In de brief eisen de organisaties dat alle industrieën en steden langs de rivier ge dwongen worden het water van de Rijn niet verder te vervuilen Dat kan door gebruik te maken van moderne zuive ringstechnieken en voldoende zuive ringsinstallaties. Voorts moet de rege ring de lozing van niet-afbreekbare of zwaar gift ige stoffen in de Rijn onmoge lijk maken Dit betekent volgens de or ganisaties dat deze stoffen in het pro- duktieproces zo spoedig mogelijk ver vangen moeten worden door milieu vriendelijke stoffen. De organisaties zijn van mening dat het stopzetten van lozing op de Rijn niet mag leiden tot vervuiling van an dere aquatische milieus, zoals de Noordzee. De Nederlandse organisaties, die aan de internationale actie deelnemen, zijn de Vereniging Milieu-Defensie de Stichting Rein Water, het Wereldna- tuurfonds de werkgroep Ne rrizee Er Stichting Milieu-Educatie. Greenpeo ce. de Gelderse Milieu-Federatie, de Stichting Natuur en Milieu, de actie Strohalm, de Landelijke Vereniging i ot Behoud van de Waddenzee en de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels Franse milieu-organisaties wil den niet meedoen aan de actie DEN HAAG (ANP) - Over de eerste ne gen maanden van dit jaar wijst de Ne derlandse betalingsbalans op transac tiebasis een tekort aan van 4.5 miljard gulden. Wat evenveel is als het tekort, dat het Centraal Planbureau in zijn jongSte 'macro-economische verken ning' voor geheel 1980 heeft voorspeld. In de eerste negen maanden van 1979 was er een tekort van 3.4 miljard gul den. In het derde kwartaal van dit jaar is er een tekort van 2.3 miljard gulden, iets minder dan het tekort van '2.67 miljard gulden in het derde kwartaal van het vorige jaar PARIJS - De Kerstdagen brengen ook de nodige problemen mee voor de Kopers van de traditionele boom. Dc moeilijkheden doen zich vooral voorin de transport sector, zoals bij deze Parisienne. die zich een monumentale boom aanschafte Haar mmiaiuur-Fiatje heeft dan wel een open dakje, maar toch MIDDELBURG - De hoofdofficier van justitie in Zeeland, mr J. G F. A. Hage. stelt geen strafvervolging in tegen de demonstranten die bij de blokkade van de Borssel.se kerncentrale in maart van dit jaar zijn aangehouden Tevens ziet de hoofdofficier geen aan leiding om een nader onderzoek in te stellen naar klachten over grof politie optreden bij de actie. Dit heeft een woordvoerder van het openhaar mi nisterie desgevraagd meegedeeld Volgens deze woordvoerders is er wel sprake van aantoonbare strafbare fei ten die door de 29 aangehouden actie voerders zijn gepleegd Toch ls besloten de zaak te seponeren „Strafvervol gingaldus de woordvoerder, "werd in dit geval niet opportuun geacht" Hu wees hierbij op de geringe emst van hel misdrijf en op hel feit dat de aangehou denen al een nacht in het huis van be waring in Middelburg hebben moeten doorbrengen. De hoofdofficier van justitie heelt voorshands geen reden om een onder zoek naar het politie-optreden bij het breken van de blokkade De klachten die door een Utrechts advocatencollec tief namens de actiegroep 'Breek Atoomketen Nederland' bij het parket van de officier van justitie zijn inge diend, werden te 'vaag' bevonden Met ongeveer 7 van de talloze klachten kon justitie verder uit de voeten Er ontbreken echter nog belangrijke gegevens tonder meer de adressen an sommige betrokkenen). Op een ver zoek van justitie om nadere specifica tie is, zo stelde de woordvoerder van het openbaar ministerie, niet meer ge reageerd. Daarmee is voor de hoofdof ficier van justitie de zaak afgedaan. boos De organisatoren van het grootse zaal voetbaltoernooi, dat nu al drie jaar achtereen In Vlissingen wordt gehou den ten bate van de stichting Sport Steunt Zonneveld, zijn boos op de ge meente Vlissingen. Veertien dagen voor het evenement, dat tweede kerst dag ln de sporthal Baskensburg wordt gehouden ontving men bericht dat ln tegenstelling tol dc twee voorgaande Jaren nu wel zaalhuur moet worden be taald Nieuws uit Zeeland: 2, 4. 5 en 7. Binnen- en buitenland. 3 en 9. Hoort ziet schrijft en toe ristische tips: 11. Sport' 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financieel: 15. VENRAY. DEN HAAG - De vergifti ging van de pakken nasi-goreng van Iglo die aan twee vrouwen in Venray het leven heeft gekost, wordt toege schreven aan het lekkende koelsys teem in de bestelauto waarmee op 11 december 29 'winkels in Limburg ziin bevoorraad. Aan misdrijf wordt niel meer gedacht De hoofdinspectie \oor de volksgezondheid houdt het erop dal de oorzaak thans gevonden is. De bestelauto blijkt op de dag van afle vering een lekkage te hebben gehad in een nieuw type koelsysteem In het twee-uapse systeem wordt voorge- koeld met het veel gebruikte freon, daarna wordt dc koeling overgebracht op een bak met een sterke zout-oplos- sing waarin ook een oplossing zit met een hoge concentratie nitrici de stol die de dood van de twee Limburgse vrouwen veroorzaakte Aangenomen wordi dat de freon-Ie: ding in de bak met nltriet is geëxplo deerd Weliswaar staat het koelsysteem niet in direct contact met de getrans porteerde levensmiddelen maar de lek kende vloeistof heeft er kennelijk wel op kunnen druppelen. Sinds maandagochtend is men ductule alle proriukten die op II december door de defecte bcstclw agen zijn rond gebracht, te achterhalen.o/e zullen al Ir worden teruggenomen en onder zocht. liet gaat daarbij niet alleen «m nasi-goreng van Iglo maar ook om an dere diepvries- en ijsprudukten. Op grote schaal zal het publiek erop wor den gewezen de eventueel gekochte pakken niet le gebruiken. Er zijn tot dusver geen nieuwe ziekte- of sterfge vallen als gevolg van vergiftiging met nïlriet gemeld Zondagmiddag was de koeling al on derzochl van supermarkt ("remets in Venray waarde voi-gifUgde pakken nasi waren gekocht. Zes rechercheurs van de technische recherche hebben er geen lekken in kunnen ontdekken Desupei markt krtlEt ziin Iglo-produkien aanee voerd via een depot in het Limburgse Hulsberg Dit depot krijgt de produk ten op zijn beurt aangevoerd uit Hooge veen waar de nasi in bakjes met krimp folie wordt verpakt. De Iglo-produkten worden vervoerd met gekoelde vracht wagens. Van dc 110 bestelauto's \an Iglo zijn er acht uitgerust met een koelsysteem waarin nitriet voorkomt. Een woordvoerster van l nilevcr zei dat alle acht lin 1980 afgcleverdci be stelwagens waarin de betreffende korl\loeistof \oorkomt. tol nader or der buiten gehruik zijn gesteld. Volgens de Uni lever-woord voerster is het overigens nog onverklaarbaar, hoe zoveel nitriet in dc Iglopakken kon doordringen. MIDDELBURG - De patiënten in het Middelburgse Gasthuis heb ben vorige week dinsdag een diep vriesmaaltijd nasi van het merk Iglo genuttigd, toen nog onbekend was dat vergiftigde nasi een dag tevoren een 26-jarige vrouw in het Limburgse Venray van het leven had beroofd. „Er hebben zich geen problemen voorgedaan onder de patiënten zegt hoofd J Prenger van de civiele dienst van het Gasthuis. Hij heeft zelf. toevallig, ook die bewuste dinsdag nasi gegeten De nadelige verschijnselen hadden binnen acht uur moeten optreden. Er is echter niets gebeurd' verzekert Prenger Zoals bekend ontvangen patiënten van het Middelburgse ziekenhuis sinds juli diepvriesmaaltijden ln verband met een verbouwing van de ziekenhuiskeuken. Deze verbou wing is maandag overigens afge rond zodat vanaf 15januari de nieu we keuken volledig in bedrijf ls. Volgens Prenger staat diepvries nasi de komende dagen niet meer op het ziekenhuismenu We waren volledig door de voorraad heen Zo doende hebben we Iglo ook geen restant partijen voor laboratorium onderzoek hoeven te sturen weet Prenger De patiénten m het Gast huis hebben volgens hem in het ge heel niet op de vergifliglngsafTaire in Limburg gereageerd Prenger „Alleen onder het personeel ts wel eens schertsend gezegd 'Hebben we de diepvries nasi hier ook De eetlust onder de patiënten is ook niet bepaald gedaald"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1