PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gif in nasi mogelijk gevolg van misdrijf Acties dreigen bij De Schelde In China niets te merken van gevolg Taiwan-order TWEE VROUWEN IN VENRAY DOOD Kind van vijf jaar op heterdaad betrapt WERELDRECORD DAKZITTEN DIEFSTALLEN UTRECHT BOUWMISSIE TERUG VAN BEZOEK Rellen bij kerncentrale Brokdorf Bestorming van gevangenis in Afghanistan OVERLEG BONDEN - DIRECTIE MUURVAST Iran eist miljarden Hogere temperatuur Wolkenvelden en hier en daar een bui. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. Tot vrij krachtig toenemende zuidwestenwind 223e jaargang no. 301 Maandag 21 december 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW [Goes, Dr. A.F. Philipsstraat 11 tel. 01100-21222 Open: me. t/m vr. 8.30-17.00, do.avond 19.00-21.00, xe. 10.00-13.00 uur. iVan onze verslaggever) VENRAY - Hoewel de justitie aanneemt dat alleen in een supermarkt in het Limburgse Venray pakken diepvries-nasi goreng van Iglo bewerkt zijn met het zwaar vergiftige nitriet. wordt niet uitgesloten dat ook elders in het land vergiftigde verpakkingen zullen opduiken. Vorige week stierven twee vrouwen uit Venray, die vlak bij elkaar woonden, na het eten van de vergiftigde diepvries-nasi. Het zijn de 66-jarige weduwe Litjes-Schreurs en een 24-jarige vrouw. De naam van de 24-jarige wilde politie nog niet vrijgeven. Er zijn geen meldingen van andere mensen die onwel zijn geworden door het eten van nasi. Alle pakken uit dezelfde partij uit de winkel in Venray waarin nitriet zat zijn inmiddels achterhaald. Het zijn er in totaal zes. Deze worden nu in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk (Zuid-Holland) onderzocht. De /aak kwam aan het rollen toen een Venrayse internist vrijdagavond laat provinciaal inspecteur van de volksge zondheid J, Pijnenborg in Maastricht alarmeerde met een geval van overlij den door voedselvergiftiging. Aangifte daarvan is verplicht. Na overleg met de hoofdinspectie volksgezondheid werd inde loop van zaterdagochtend „groot alarm" geslagen, toen bleek dat het met uitgesloten was dat tienduizend ver pakkingen waarin het gevaarlijke des- mfectiemiddel nitriet kon zitten in om loop waren in het land Via de radionieuwsdienst werd vanaf êen uur zaterdagmiddag om het uur een bericht omgeroepen waarin werd ge waarschuwd tegen het eten van nasi go reng van Iglo. en voor de zekerheid ook tegen bami uit de diepvries van hetzelf de merk. Op dat moment was al be kend dat de Iglofabriek uitdrukkelijk stelde dat op haar fabrieksterrein geen nitriet aanwezig mocht zijn en ook niet aanwezig was. Direct hebben winkeliers in het hele land alle voorraden van de verdachte produkten uit de diep vries vitrines in hun winkels gehaald. Inmiddels zijn de pakken van het betrokken „charge- nummer" (een bepaalde dagproduktiei uit het hele land teruggebracht naar de fabriek in Hoogeveen. waar ze verder zijn onderzocht. Het gaat om tiendui zend pakjes. De Keuringsdienst van Waren in Nij megen, waaronder Venray valt, had in middels een groep deskundigen opge trommeld die een belangrijk deel van het weekeinde bezig is geweest diverse verpakkingen te onderzoeken. In de vroege zondagochtend kwam men tot de conclusie dal waarschijnlijk alleen in pakken die in de Venrayse super markt terecht waren gekomen, nitriet zat. Onmiddellijk daarop werd een apart rechercheteam gevormd dat in UTRECHT - De Utrechtse politie heeft van afgelopen woensdag tot zaterdag in het winkelcentrum Hoog Catharijne 45 mensen op helerdaad betrapt op winkel diefstallen en eakkenrollen.Er was een kind van vijf bij. boottochten De toeristenboten van de Streekver voersmaatschappij Zuid West Neder land die dienst doen op de Ooster- schelde, worden volgend Jaar maart uit de vaart genomen Ook enkele ho- reca-acUvitelten van het streekver- voersbedrijf worden opgeheven Voor de varende personeelsleden is er voor lopig werk op de veerdienst Z(jpe-An na Jacobapolder en na voltooiing van de Phtlipsdam op de busdiensten van de ZWN In de horeca-sector dreigen vyf ontslagen PAGINA 3 Suriname Vice-premier Haakmat van Suriname verklaarde zondagmiddag voor de ra dio dal Suriname met de invoering van een visumplicht voor Nederlan ders tot uitdrukking heelt willen bren- gen dat Suriname zich ln het mterna- I tlonale verkeer door geen enkel land I laat bedonderen' PAGINA 11 winterstop I De winterstop moet de moegestreden I spelers van hel succesvolle AZ 67 rust I geven De Alkmaarse ploeg bleef onge- I slagen, maar had opmerkelijk veel moeite met Wagenlngen AZ kon zijn tegenstander niet onder de voet lopen en wachtte op foutjes van Wagemn- gen Het werd uiteindelijk 2-1 voor de onbetwiste leider in de ere-divlsle i broodnodig I Een doelpunt van Koos Waaslander I Heek de Bredase ere-dlvtsleploeg NAC I de zege gebracht die zo broodnodig I was om niet al te verloren onderaan de I ranglijst, te blijven hangen Van voet bal kon in dc wedstrijd tegen FC den Haag echter nauwelijks sprake zyn Het veld in Breda was een modder poel. belgië-cyprus Het Óelgische nationale voetbalelftal heeft met 2-0 gewonnen van dc ploeg van Cyprus De Belgen konden niet Imponeren en kregen pas een over wicht l.oen met. het vorderen van de wedstrijd de mindere conditie van de Cyprioten merkbaar werd. PAGINA 17 schaken De Westdullser Robert Hubner heeft de eerste partij legen Viktor Kortsjnol In de finale van het kandidatentoer nooi gewonnen, maar Korlsjnoi sloeg inde tweede ontmoeting onmiddellijk terug. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en Buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 11. 12. 13. 14. 15, 17 en 18. De meesten waren tussen de 15 en 30 jaar. Slechts tien werden voor de eerste keer betrapt. Vijf hadden heroine bij zich. veel meer waren verslaafd aan de ze levensgevaarlijke hard drug Gestolen werden Jurken, mantels, schoenen, levensmiddelen, een stofzui ger. radio's, kleding en een draagbare televisie. De waarde van het gestolene was volgens de politie tussen 50 en 100 gulden per verdachte. Aan de actie werkten 24 man van de afdeling kleine criminaliteit van de sur veillancedienst van de Utrechtse poli tie mee. geassisteerd door een aantal verkoopsters, wier activiteiten zich be perkten tot het opletten en waarschu wen van de aan hen „gekoppelde" poli tieman De reden van deze gerichte politieactie was dat elk jaar weer een sterke toena me van het aantal winkeldiefstallen en zakkenrollen rond de feestdagen wordt geconstateerd. Maar meer nog telde de conclusie van een rapport van het We tenschappelijk Onderzoek- en Docu mentatie Centrum (WODC) van het mi nisterie van justitie: juist de kleine cri minaliteit (winkeldiefstallen, zakken rollen) versterkt bij de bevolking het ge- Arrestatie na vondst van lijk ontvoerd Westduits meisje KARLSRUHE (DPA) - In verband met de ontvoering en de dood van de 11- jarige Cornelia Becker uit Karlsruhe is zondag een 47-jarige man gearresteerd. Volgens de Westduitse autoriteiten is deze man 'om z'n minst bij de ontvoe ring' betrokken geweest. Het 11-jarige meisje werd zes weken geleden ont voerd. Haar lijk is zaterdag in een bos je bij haar woonplaats gevonden. Vol gens de politie had het lijk daar al ver scheidene weken gelegen. voel van onrust, onvrede e»i onveilig heid Volgens de politie is vooral gebleken hoe professioneel en brutaal de zak kenrollers te werk gaan. „Steeds meer komt het voor dal tassen met mesjes worden opengesneden". Venray een buurtonderzoek ging hou den. Dal heeft inmiddels het zesde ver miste pakje nasi opgeleverd. Een rechercheteam, gecoördineerd door hoofdofficier van justitie in het ar rondissement Roermond mr J Boos ter, houdt zich met het onderzoek bezig De heer Booster gisteren desgevraagd „Wij wachten in deze zaak op een spe ciale wending, die vandaag of morgen moet komen". Meer wilde hij hierover niet zeggen Mogelijk is er samenhang met het feit. dat de Keuringsdienst van Waren er de voorkeur aan gaf. niet pre cies aan te duiden op welk tydstip een nader onderzoek in de supermarkt zou worden verricht. De politie in Venray heeft zich aller eerst bezig gehouden met het terugha len van alle daar verkochte pakken na si. Huis aan huis werd in Veltum aan gebeld; mensen die niet thuis waren troffen een briefje in de bus. Ook van de preekstoelen in alle Venrayse ker ken werd zondagmorgen gewaar schuwd tegen de pakken nasi. Als ge volg van deze geconcentreerde actie konden alle verdachte pakken gisteren bijeen gehaald worden. Als laatste le verde een vrouw uil Venray gistermid dag laat haar pak diepvriesnasi in bij de plaatselijke politie. Het is volgens hoofdofficier Booster in Roermond nog veel te vroeg, een ver band te leggen met de zaak van de met kwik vergiftigde sinaasappels van en kele jaren geleden. Deze zaak toonde overigens veel gelijkenis met de nasi affaire In de loop van enkele dagen wer den her en der verspreid sinaasappels aangetroffen waarin een bolletje kwik was gespoten. Daarna is er nooit meer iets van vernomen. Frank Hoogerwoord <20). Fred de Munek <211 en Rob Seijs i17i hebben in Assendelft van donderdagochtend zeven uur tot gisteravond acht uur weer en wind getrotseerd om het wereldrecord dakzitten te verbeteren Het Guinness record boek vermeldt als record 72 uur. de drie in Assendelft hielden het 90 uur vol. De opbrengst van hun actie is bestemd voor ontheemde Tibetaanse kinderen. Chloorachtig Nitriet is een veel op keukenzout gelij kend produkt (N02-1 dat gebruikt (Slot zie pagina. 6 kolom 4 SCHIPHOL (ANP AFP UPI) - Fen uit tien leden beslaande bouw missie is zon dagmorgen op Schiphol teruggekeerd van een twaalfdaags bezoek aan China. De reis van de missie, die onder leiding stond van ir. S. A Kool van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, was georganiseerd door het Ne derlands centrum voor handelsbevordering te Den Haag en het Bouwcentrum in Rotterdam. Volgens delegatieleider Kool hebben de Nederlanders in China niets gemerkt van eventuele handelspolitieke gevol- Een demonstratie tegen de kerncentrale die bij Brokdorf in de Westduitse deelstaat Slecswijk-Holstem moet komen, is zondag uitgelopen op een treffen tussen demonstranten en de politie. Volgens de politie probeerde een paar honderd van de in totaal 4.000 demonstranten de hoofdingang van het bouwterrein te bestormen gen voor Nederland vanwege het be sluit om het RSV-concem een export vergunning te verlenen voor leveran ties aan Taiwan. Deze kwestie is vol gens ir. Kool geen enkele maal door de Chinezen ter sprake gebracht Doel van het verkennend onderzoek be zoek van de missie was het leggen van contacten. Volgens de delegatie zijn er voorde korte termijn aanknopingspun ten gevonden om uitwisselingspro gramma's op het gebied van de hoog waardige technologie en management op tè zetten. Commentaar Nadat reeds eerder het Volksdagblad van Peking afkeurend commentaar ISLAMABAD. PAKISTAN (UPI) - Mo hammedaanse verzetsstrijders hebben in het noordoosten van Afghanistan een gevangenis bestormd en 3.000 ge vangenen bevrijd, zo hebben opstande lingen-organisaties in Pakistan zon dag bekendgemaakt. De bestorming had op 14 december plaats in Kunduz, een stad van enige omvang binnen 160 kilometer van de Afghaans-Russische grens. De gevangenen uit Noordoost-Af- ghaanse provincies werden bevrijd na gevechten tussen opstandelingen en Afghaanse soldaten en Russische troe pen. aldus het communique. Het be richt van de opstandelingen is niet door onpartijdige bron bevestigd kunnen worden had geleverd op de voorgenomen leve ring van twee onderzeeërs door Neder land aan Taiwan, heeft ook Radio-Pe- king zondag commentaar geleverd In een bericht waarin een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken werd geciteerd, werd het Nederlandse besluit bestempeld als 'een onvriende lijke daad jegens China die de woede van het Chinese volk heeft opgewekt Van het besluit kan volgens Radio-Pe king alleen maar negatieve uitwerking uitgaan op de betrekkingen tussen bei de landen „De Chinese regering spreekt haar krachtige afkeuring en grote spijt over deze zaak uit aldus het commentaar. Gezegd wordt dat de Nederlandse re gering volledig is afgeweken van de elementaire beginselen van de betrek kingen tussen de staten en is ingegaan tegen de beginselen die w erden onder schreven toen men betrekkingen aan knoopte. VLISSINGEN - De kans is groot dat hel in januari bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen op nieuw tol stakingen komt. Zaterdag ochtend even na drie uur liep het over leg tussen vakbonden en directie over de nieuwe arbeidsvoorwaarden voor 1981 muurvast. Praktisch geen van de punten uil dit overleg leidde tot enig compromis. De onderhandelingsdele gaties zagen er zaterdagochtend na veel schorsingen geen gat meer in. de standpunten lagen dermate uiteen, dal in ieder geval dit jaar enige overeen komst is uitgesloten. Tijdens het overleg vrijdagavond en za terdagochtend vroeg hield dislrictbe- stuurder Henk Bijvank van de Indus triebond FNV de Schelde-dlrectie voor. dat acties niet ondenkbaar zullen zijn. als zijn achterban van de resultaten zou vernemen Bijvank De directie houdt cpnsiant de boot af Ze heeft de sleutel tót iedere oplossing in de zak maar zegt toch autoritair nee op onze voorstellen en Is niet bereid tot enige concessie Ik heb de directie van KMS er met nadruk op gewezen dat. indien haar houding niet verandert de werknemers bij de Schelde opnieuw het slakingsmiddel zullen pakken Ook distnetsbestuurder Remder Bi! van de Industriebond CNV loonde zich zaterdag uitermate teleurgesteld over hel verloop van de onderhandelingen Naar zijn mening was het beter geweest als de KMS-directie goed zou hebben geluisterd naar een aantal argumenten van vakbondszijde. Zo noemde de heer Bil de afwijzing van een aantal naar vo ren gebrachte punten niet verstandig Hij zei zaterdagochtend desgevraagd acties bij de Schelde in januari dan ook niet uit te sluiten, zeker nu het overleg naar zijn mening muur en muurvast zit Moeilijke jaren Voor de Unie BIILP liei districisbe- stuurder It Jacobs zich zondag in gelij ke zin uit. Jacobs: ..Dedirectie had ver standiger moeten zijn. De KMS staat financieel mei de rug tegen de muur Directeur Harlog heeft gezegd, dal 1981 en 1982 zeer moeilijke Jaren zullen worden Maar als hij het nou ook eens met cijfers had aangetoond. Hoe hel nu verder moet. weet ik niet. Ik ben er erg bang voor dat de boel weer plat gaat. Ik vrees gewoon het ergste". Herbert Sepers. stakingsleider bij de Schelde du najaar toonde zich zondag uiterst negatief over het verloop van de onderhandelingen „De sfeer bij onze mensen is te snijden De kans op een actie is dan ook zeer groot. Als er op korte termijn geen resultaten komen heb lk samen met mijn makkers mijn zaakjes wel klaar De acties die wij zul len voeren zullen dan ook bijzonder hard zijn' Groepsdirecteur J A. Smit van de Zeeuwse RSV-tak verblijft tot januari in het buitenland en w as daardoor dit weekeinde niet bereikbaar voor com mentaar. Hij woonde vrijdagavond een deel van de onderhandelingen per soonlijk lijk bij. Drs C. Haring, lid van de directie van de Schelde en van de ondrrhandrlings- deleealie. bevestigde zondagavond de conclusie dat het overleg bij de Schel de muurvast zit. „De standpunten staan fors tegenover elkaar. Maar als Koninklijke Maatschappij De Schelde hebben w ij weinig ruimte om er nog wat aan te doen. Waar niet is. verliest de keizer zijn recht. Er zijn doodge woon geen centen. Zo is dal bij ons. In de tijd dal we goud zouden verdienen, zou het allemaal veel makkelijker lig gen. Maar dat is nu eenmaal niet zo. en dat stelt ons voor de nodige proble men". aldus de heer Hartog. TEHERAN (REUTER UPI DPA) - Iran heeft van de Verenigde Staten geeist dat zij in totaal 14 miljard dollar longeveer 48 miljard gul den! storten in een garantiefonds in Algerije. Dit bedrag moet ge stort worden voor de gijzelaars vrijgelaten kunnen worden. De Iraanse regering heeft zondag de tekst openbaar gemaakt van 'uiteindelijke voorwaarden waar op de Amerikaanse gijzelaars, die al ruim dertien maanden in Iran vastgehouden worden vrijgelaten worden. De Amerikaanse regering heeft deze tekst afgelopen vrijdag via Algerijnse bemiddeling gekre gen Het bedrag van 24 miljard dollar is opgebouwd uit verschillende pos ten De VS moeten tien miljard storten als garantie voor de terug betaling van het vermogen van de sjah aan Iran Verder eist Iran ne gen miljard dollar ter dekking van de in de VS geblokkeerde Iraanse tegoeden, nog eens vier miljard (Slot pagina 6 kolom 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1