PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Abortuswet maakt kans op krappe meerderheid Keus Reagan valt op oud-generaal Haig Kamer weifelt over Taiwan-order Kapers naar Cuba uMjwAm- dputieAiicfoenicrt. autn adria AARZELING BIJ ENKELE CDA-ERS MINISTER BUITENLANDSE ZAKEN GOKKEN IN DUURDER Toon oogst hoge cijfers Veel bewolking Middagtemperatuur rond acht gra den Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidwesten 223e jaargang no. 297 Woensdag 17 december 1980 Westhavendijk 150 - Goes tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De Tweede-Kamerfracties van CDA én VVD lijken tevreden met de wijzigingen die de regering dinsdag heeft aangebracht in haar abortuswetsontwerp. Of het wetsontwerp ook wordt aangenomen, zal afhangen van de steun van de twee of drie CD A-kamerleden die nog steeds aarzelen. De WD heeft alle verzet laten varen en de eigen wijzigingsvoorstellen ingetrokken. Minister Ginjaar (volksgezondheid) heeft met name de aarzelende CDA'ers dinsdag nog eens onder druk gezet door te zeggen dat de regering geen verdere wijzigingen meer zal doen of aanvaar den ..Het einde is met deze wijzigingen bereikt", zei hij. ..Dit is een goed wets ontwerp dat het verdient aanvaard te worden". De regering zal alle 77 stemmen van de regeringspartijen hard nodig hebben. Als twee CDA'ers uit de boot vallen, kan het worden verworpen. Minister De Ruiter (justitie) vindt overigens dat zo'n uiterst krappe meerderheid ..nog met wil zeggen dat er onvoldoende steun voor het wetsontwerp zou zijn". Het belangrijkste punt blijft de vraag wie over de abortus beslist, de vrouw of de arts. Volgens de regering beiden samen, maar zij heeft in een nieuwe wetstekst de eigen verantwoordelijk heden van arts en vrouw wat uit elkaar getrokken. Enkele andere wijzigingen die het kabi net voorstelt zijn: -verkorting van de bedenktijd met één dag tot 4 dagen tin die gevallen waarin de arts weigert mee te werken -het vervallen van de gevangenisstraf voor de arts; - schrapping van de extra vergunning voor klinieken waar late abortussen worden verricht, en Een der aanwezigen op de gisteren in Utrecht gehouden oprichtingsverga dering van de Industriebond FNV was j de 101-jarige uit Vlaardlngen afkom 5l'ge A de Koning die met zijn 80-jarl Ke lidmaatschap van de NKV een der I oudste leden. PAGINA 15 bestuurders Ondernemingen moeten, zodra blijkt dat bepaalde schulden niet kunnen worden betaald, daarvan melding ma ken. Dit gegeven staat centraal in het tweede wetsontwerp om het misbruik van bv's tegen te gaan. Bestuurders van rechtspersonen zoals bv's zullen ln sommige omstandigheden aansprake lijk zbn voor de schulden van die rechtspersonen Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. - het principe-besluit dat het personeel van een abortuskliniek in het bestuur vertegeniooordigd moet zijn Oordeel Letterlijk staat nu in het wetsontwerp „...dat de geneeskundige, indien de vrouw van oordeel is dat haar noodsi tuatie niet op andere wijze kan worden beëindigd, zich ervan vergewist dat de vrouw haar verzoek heeft gedaan en gehandhaafd in vrijwilligheid, na zorgvuldige overweging en in het besef van haar verantwoordelijkheid voor ongeboren leven en van de gevolgen voor haarzelf en de haren". CDA-woordvoerders constateerden te vreden dat hiermee de positie van de arts is verzwaard, omdat hij zich van de ernst van de noodsituatie moet „verge wissen". Maar WD'ers benadrukten dat vast moet staan dat „de vróuw van oordeel is" dal haar nood niet anders opgelost kan worden. Zij zien daann juist een versterking van de positie van de vrouw. Volgens de WD betekent „vergewis sen" niet dat de arts uiteindelijk uit maakt of die noodsituatie alleen door abortus kan worden opgelost. Het CDA hecht juist wél aan die uitleg. De minis ters zeggen dat het om een gezamenlij ke beslissing van vrouw en arts gaat. zij het ieder in eigen verantwoordelijk heid. „De arts mag niet op de stoel van de vrouw gaan zitten, maar de vrouw kan de verantwoordelijkheid van de arts niet wegnemen" matigen Dc nationale matigingsronde zal ook het koninklijk huis niet onopgemerkt passeren. Koningin Beztrix zal in de komende twee jaar een ton moeten ln- leveren Ook de ovenge leden van het koninklijk huls zullen moeten inleve- oosterschelde werken Minister TuIJnman van verkeer en wa terstaat erkent dat het tijdschema voor de Oosterscheldewerken steeds krapper wordt. De bewindsman is op timistisch over het voldoen van de werken aan de voorwaarden van de tweede kamer' de technische haal baarheid van de pijlerdam en de kos- loonmaatregel De weg ls vrij voor de loonmatiging van twee procent op 1 Januari De eer ste kamer ging gisteren akkoord mwt de maatregel van minister Albeda De fracties van WD en PvdA ln de senaat hadden veel moeite met de wens van Albeda om in te kunnen grij pen in afzonderlijke cao's. industriebond tVan onze correspondent i MEXICO STAD - Een vliegtuig dat maandag met 120 passagiers aan boord werd gekaapt in Colombia, is gisteravond geland in de Cubaanse hoofdstad Havanna, waar de zestien guerrilleros van M 19 politiek asiel verwachten. Tijdens de landing in Havanna hadden de kapers nog 58 passagiers en zeven bemanningsle den in hun macht. De Boeing 727 van de Colombiaanse maatschappij Agianca werd gekaapt tljdeas een nationale vlucht. De kapers, lid van dezelfde guerrillabeweging die in februari van dit jaar meer dan twintig diplomaten in gijzeling hield op de Dominicaanse ambassade in Bogota, dwongen de bemanning te landen in Santa Martha, een kustplaats zo'n 700 kilometer ten noorden van Bogota, waar vandaag de 150e verjaardag van het overlijden van de Zuidamerikaanse bevnjdingsheld Simon Bolivar wordt herdacht in het bijzijn van acht Latijns-Amerikaanse presidenten en de Spaanse premier Suarez. De kapers besloten daarop koers te zetten naar het aan de Caralbische kust gelegen Barranquilla, waar de eerste gijzelaars werden vrijgelaten. De volgende halte was Panama, waar na drukke onderhandelingen met de autoriteiten tiental len gijzelaars werden vrijgelaten. Dinsdagochtend zette het gekaapte vliegtuig koers naai" Mexico Stad. waar na een verblijf van vier uur werd besloten naar Cuba te vliegen. De guerrilleros willen met de acties de aandacht vestigen op de misstanden in Colombia die de regering van president Durbav A.vala volgens hen probeert te verdoezelen. De onduidelijkheid over de precieze betekenis van deze wijziging is dus ook na dinsdag nog blijven bestaan. Beide fracties geven hun eigen uitleg aan de tekst, die hen daarin niet écht tegen spreekt. Zo lijkt aanvaarding door een krappe meerderheid niet uitgesloten. Een paar CDA'ers aarzelen pog. Eén van hen, vice-fractlevoorzitter drs. G van Leijenhorst, zei desgevraagd „nog niet erg gelukkig" te zijn met de wijzi gingen en de uitleg van de beide minis ters. De CDA-fractie zal woensdag avond een definitief oordeel over het wetsontwerp vellen. De WD is al zover. De volledige fractie steunt het wetsontwerp. Woordvoerder Dees; vindt dat de regering de WD op enkele belangrijke punten tegemoet ls gekomen. Hoewel een aantal andere WD-wensen niet. of niet geheel is inge willigd. is het oordeel van de liberalen overwegend positief Veel zal ook afhangen van de ene stem van R. Nijhoff (DS'70i. Hij heeft zijn standpunt nog niet definitief bepaald, maar constateerde wel dat de WD meer zou hebben ingeleverd dan het CDA en daarover was hij niet blij. Oppositie De woordvoerders van PvdA en D'66 uitten scherpe kritiek. Mevr. I. Haas- Berger (PvdA) diende enkele van de in getrokken WD-wijzigings voorstellen opnieuw in. PvdA en D'66 blijven erbij dat dc strafbaarheid van de arts geheel moet verdwijnen. Ook houdt de oppositie vast aan het principe dat de vrouw uiteindelijk over de abortus beslist Mevr. Haas hekelde de nieuwe bepaling dat de regering in een Algemene Maatregel van Bestuur eisen zou kunnen stellen aan hulpverle ning en besluitvorming Mevr mr E. Wessel-Tuinstra D'66> noemde net verkorten van de verplich te bedenktijd met één dag ..verwaar loosbaar". De wijzigingen betekenen „geen ehkele vooruitgang", zei zij. Een speciaal politieteam heeft 55 in woners van Almelo, Vriezenveen en Vroomshoop aangehouden, die in het bezit bleken van vuurwapens In het to taal zijn 28 jachtgeweren, vier buksen en dergelijke in beslag genomen. Ook trof de politie 1500 stuks munitie aan. Het abortusdebat inde tweede kamer VVD-woordvoerder Dees tl. tin gesprek met PvdA-woordvoer der mevrouw Haasber ger Op de achtergrond luisteren haar fractiegenoten Den Uyl en Roethof tri mee WASHINGTON (UPLREl'TERi - De aanstaande president van de Verenigde Staten. Ronald Reagan, heeft dinsdag de omstreden generaal-b.d. Alexander M. Haig jr., hangende goedkeuring door het congres, benoemd tot zijn minister van buitenlandse zaken. tVan onze correspondent! BRUSSEL - Met „diepe walging" over de „politieke lafheid" van de regeringen van de Europese Negen heeft ir. Henk Vredeling, de EG-commissaris voor so ciale zaken, dinsdag afscheid genomen van de Europese ministerraad. Vredeling, die eind deze maand aftreedt als lid van de Europese Commissie, sprak zijn beschuldiging aan de Negen uit op een geimproviseerde persconferentie na afloop van de raad van ministers van buitenlandse za ken die hij „vreselijk" noemde. Aanleiding voor zijn boze uitvallen was dat de EG-mlnis- ters het ten tweede male niet eens konden worden over EG-steun voor de sociale begeleiding van de herstructu rering in de Europese staalindustrie. Tegen dit voorstel spraken Duitsland en Nederland zich krachtig uit De Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur wil volgend jaar rond 300 miljoen gulden besteden aan sociale steun in het kader van herstructurering van staalfabrieken in de EG Die steun geldt werktijdverkor ting en vervroegde pensionering. De Nederlandse staatssecretaris Beijen (buitenlandse handel) zei nog dat Den Haag bij het standpunt blijft dat de EG niet moet bijdragen aan vervroegde pensio nering in dc staalsector. Tegelijkertijd zou Hoogovens wel in aanmerking moeten komen voor elf miljoen gul den uit Vredelings sociale fonds. Dit bedrag dient ter medefinanciering van vervroegde pensionering, maar grond op van een andere EG-regeling dan waarover dinsdag werd gepraat. Vredeling wil in de EG-commissie geen voorstel indie nen om Hoogovens wel elf miljoen te verstrekken terwijl Den Haag op ander gebied dwars blijft liggen. Dat is politiek niet haalbaar, vindt Vredeling. Mr Beijen zei dinsdag „Vredelings redenering wel te kunnen volgen". Volgens EG-kringen wordt de Hoogovens-aanvraag doorgeschoven naar de nieuwe Europese Commissie die in januari met haar werk begint Vredeling vertrok dinsdagavond naar het Europees Par lement in Luxemburg in de hoop dat de Europese assem blee alsnog een flink bedrag zal noteren voor het sociale luik behorend bij de herstructurering in de staalsector De stemming over de EG-begroting vindt donderdag plaats. De twee democratische senatoren Alan Cranston en Edward Kennedy drukten voorbehoud uit over de keuze van de voormalige opperbevelhebber van de Navo-stnjdkrachten in Europa en laat ste chef-staf van het Witte Huis toen dit doof Richard M. Nixon werd bewoond. Zij heten doorschemeren dat. wat hen betreft, het goedkeuringsproces door de senaat „uitputtend en verbitterd" zou zijn De 56-jarige Haig, die niet langer ln ac- tleve dienst is, heeft een sleutelrol ge- A SjTjVfj speeld bij het regelen van president Ni- w xons aftreden naar aanleiding van het Watergateschandaal. Hij werd later door Nlxons opvolger, Gerald Ford, be noemd tot Navo-opperbevelhebber. een ambt dat hij ook nog bekleedde on der presindent Carter, tot hij vorig jaar uit de militaire dienst trad om presi dent van United Technologies in Con necticut te worden. Alexander Haig was een bescherme linge van oud-minister van buiten landse zaken Henry Kissinger, wiens adviseur hij was toen deze raadsman van het Witte Huis voor nationale vei ligheidszaken was. Als medewerker van Nixon en Kissin ger heeft hij een schat van ervaring in de internationale politiek opgedaan Hjj is direct betrokken geweest bij de onderhandelingen over beëindiging van de oorlog in Vietnam en maakte daarvoor tal van reizen naar Saigon en Parijs, waar Amerikanen en Noordviet- elkaar ontmoetten Alexander Haig DEN HAAG (ANP) - De toegangsprij zen voor de Nederlandse casino's gaan met ingang van 1 januari fors omhoog. Dagkaarten worden vijftig procent duurder: de prijzen van week- en maandkaarten gaan met 67 procent omhoog. Dat hebben de staatssecreta rissen van justitie en economische za ken bekendgemaakt. Voor een dagje gokken ln een van de drie nationale casiono's moet nu nog rijf gulden entreegeld worden betaald Dat wordt 7.50 gulden. Een weekkaart komt van vijftien op 25 gulden en een maandkaart van dertig op vijftig gul den. Volgens een woordvoerder van de stich ting casinospelen werd vorig jaar voor ruim 3.7 miljoen aan toegangsgelden geïncasseerd. Het spelresultaat ln 1979 bedroeg ruim 59 miljoen gulden De aangekondigde prijsverhoging bete kent volgens de woordvoerder! dat de Nederlandse casino's duurder zullen worden dan de Belgische en Westduit- se. waarvan mogelijk het casino in Val kenburg enig nadeel kan ondervinden. In Navokringen in Brussel toonde men zich dinsdag ingenomen met de benoe ming van Alexander Haig tot nieuwe minister van buitenlandse zaken van dc Verenigde Stalen. VooruiHopende op goedkeuring van de benoeming door het Amerikaanse con gres. verklaarde men van hem te ver wachten dat hij de versterking van het Westerse bondgenootschap hoge prio riteit zou geven. De minister voor onhvikkelingssa- menwerkmg.ars J. de Koning, heeft be sloten de schuldenlast van tien ontwik kelingslanden te verlichten, door deze landen vrij te stellen van het betalen van de over de jaren 1980 en 1881 ver schuldigde rente op bilaterale hulp leningen. dte normaal 2.5 procent be draagt tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het is nog onduidelijk of de Tweede Kamer de levering van twee onderzeeboten door het Rijn- Schelde-Verolmeconcern aan Taiwan zal goedkeuren. Tijdens het dinsdag avond gehouden debat hierover is nog niet te zeggen hoeveel leden tegen de levering zullen stemmen. Vast staat dat PvdA en D'66 tegen zijn en CDA en VVD voor. Maar een minderheid van minimaal vijf CDA-leden is tegen de levering, terwijl er bovendien nog een aantal twijfelaars zijn. De regering heeft besloten om het RSV- concern in principe goedkeuring te ver lenen voor de levering van twee onder zeeboten. en onderdelen voor conven tionele en kernenergiecentrales. De mi nisters Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische zaken) moesten zich dinsdag In de Ka mer voor dit besluit verantwoorden. Van Aardenne vindt dat de nadelen van de levering niet opwegen tegen het gro te voordeel van de werkgelegenheid in Nederland. Het is volgens hem van es sentieel belang dat het hoge peil van Nederlandse scheepsbouw op peil blijft. Dit ls alleen mogelijk door het binnen halen van orders Aan de geschonden relaties met China tilt de minister niet zo zwaar „De handelsstromen in de we reld hebben de neiging zich op den duur te herstellen Van der Klaauw heeft meer aandacht voor de internationale aspecten van de voorgenomen order. De verhouding met China zal zeker een klap krijgen als gevolg van de levering aan een land. dat China beschouwd als een pro vincie, aldus de bewindsman, die zich wel bij de regeringsbeslissing heeft neergelegd. De grootste bezwaren van China rich ten zich echter tegen een erkenning van Taiwan als vertegenwoordiger van ge heel China. Nederland doet dit door de order niet en dat moet Nederland aan China proberen uit te leggen, vindt Van der Klaauw „De twee onderzeeboten kunnen China eigenlijk helemaal niet zoveel schelen", meent hij De linkse partijen in de Tweede Kamer zijn het daar niet mee eens. Volgens hen zal een levering op korte termijn voordeel opleveren, maar op de lange termijn nadelig zijn omdat China geen tVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft definitief gekozen voor het bedienen van de schuiven in de Oosterscheldedam met behulp van een hydraulisch systeem. Het bewegende onderdeel - de bewe- gingswerken, goed voor ongeveer 200 miljoen - zal worden gebouwd door RSV-VMF. De schuiven zelf worden naar alle waarschijnlijkheid geleverd door Ostem, een combinatie van Hol- landia-Kfoos te Krimpen aan de IJssel en Groonint in Zwijndrecht; er is ech ter nog geen ck "initief besluit geno men. Uitgangspunt was dat deze om vangrijke bestelling in Nederland zou moeten worden geplaatst. „Om niet opnieuw in die situatie rond de Car- dium te komen", zei minister Tuijn man dinsdag tijdens een gesprek met dc vaste vcrkeerscommissie uit de Tweede Kamer, denkend aan de protesten die vanuit het parlement klonken toen bleek dat een Westduits bedrijf een deel van dal schip mocht gaan bouwen. De bewindsman maakte de definitieve tSlot zie pagina 2 kolom 6) opdrachten meer in Nederland zal plaatsen. Daarnaast vroegen zij zich af hoe wij oorlogsmateriaal kunnen leveren aan een land dat wij niet eens erkennen. Ne derland heeft immers in 1972 de aan spraak van China op het eiland voor haar kust erkent. Verder zorgen de oor logsschepen voor een verhoging van de spanning in dit gebied. De oppositie partijen dienden een aantal moties in. waarin de regering wordt gevraagd het besluit terug te draaien WD en CDA vinden dat in hel gebied geen sprake meer is van enige span ning China's beleid is er op gericht de inlijving van Taiwan op vreedzame gronden te realiseren Daarmee valt het bezwaar tegen de order weg en blijft de enorme werkgelegenheid die de order oplevert over De stemming vandaag zal nog een spannende zaak worden. Er zijn vijf CDA-leden. die pertinent tegen de le vering zijn. Daarnaast zijn er nog onge veer zeven CDA'ers die nog geen defi nitief standpunt bepaald hebben. Er mogen in totaal maar acht CDA'ers uit de boot vallen. HILVERSUM - De op 7 december door de AVRO-televisie uitgezon den show van Toon Hermans heeft veel kijkers getrokken, die ook tot een hoge waardering kwamen. Bij na 5.8 miljoen kijkers zagen de eer der in het jaar opgenomen show van Hermans, die woensdag 17 de cember 64 jaar wordt, en gaven een waardering van 8.0 Dat is zeer hoog. getuige de gemiddelde waar dering van 6,9 voor alle program ma's in het derde kwartaal van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1