PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Geus: AWACS geen signaal aan Moskou Albeda dreigt VVD met onaanvaardbaar Extra 200 miljoen vooral voor bouw DEFENSIEVE VOORZORG NA VO Kort geding verpleegkundigen Gasthuis in Middelburg y* jBMïiÈÏr Nobelfeest in teken Polen j vandaag AANVULLEND BELEID ALBEDA Solidariteit wil vrijlating politieke gevangenen Eerste A WA CS op Ramstein INZET: GEDWONGEN OVERPLAATSING Plan Brezjnev: overeenkomst neutraliteit Perzische Golf KABINET KIEST VOOR HARDE LIJN Oplopende temperatuur Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Temperatuur oplopend tot vier graden in het zuidoosten tot om streeks acht graden in het noordwes ten Zuidwesten wind. aan de kust hard tot stormachtig 223e jaargang no. 292 Donderdag 11 december 1980 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het inschakelen van vier Amerikaanse vliegtuigen boordevol elektronische appara tuur (Awacs) om de situatie rond Polen beter in het oog te kunnen houden, wordt door minister De Geus (defensie) niet beschouwd als een signaal van de NAVO aan het adres van Moskou dat de NAVO-landen bezorgd zijn over de dreiging van een Russisch militair ingrijpen in Polen. „Het gaat om een oefening en de defensieministers van de NAVO-landen hebben daar dinsdagmid dag alleen maar kennis van genomen. Het is geen signaal zoals het bijeenhouden van het Atlanti sche NAVO-smaldeel", verklaarde minister De Geus woensdag na afloop van de ministerièle bijeenkomst over de defensieplanning van de NAVO. Minister De Geus bleef daarmee in lijn met zijn verklaring van dinsdagavond, toen hij de verwachting uitsprak dat de NAVO geen andere signalen aan Mos kou zou geven. Ik heb daar ook geen behoefte aan. zei hij toen. Naderhand bleek dat de beslissing om Awacs-vlieg- tuigen vanuit Amerika naar Duitsland over te vliegen toen al was genomen. De Nederlandse bewindsman stond al leen in zijn beoordeling. De Amerikaan se minister van defensie. Harold Brown, verklaarde oensdagmiddag dat het lij- schakelen van de Awacs-toestellen (die 500 kilometer ver over de grens kunnen ..zien" en nog verder kunnen ..afhoren") gaat. Dit staat op hetzelfde niveau Is het niet-ontbinden van het Atlantisch smaldeel, aldus Luns. Deze laatste be slissing werd dinsdag door defensie ministers van de veertien NAVO-lan den (alleen Frankrijk doet niet mee) formeel bevestigd. Minister De Geus: „Politieke signalen geven laat ik over aan de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lan den (inclusief Frankrijk). Die komen donderdag en vr(jdag in Brussel bij een". Volgens De Geus houden de Awacs-toestellen alleen maar een oefe ning. Mr. Luns noemde deze oefening best in verband met Polen mag worden later „veel belangrijker" dan de vorige gebracht elf oefeningen in Europa met Awacs- Waarschuwing NAVO-secretaris-gencraal Joseph Luns bevestigde in een radio-inter view dat het om een „ernstige waar schuwing" van de NAVO aan Moskou toestellen, waaraan toen overigens ook geen ruchtbaarheid werd gegeven De defensieministers lieten woensdag nog meer signalen uitgaan waaruit de bezorgdheid van de NAVO over de si tuatie rond Polen blijkt Formeel werd goedkeuring gehecht aan een verkla ring dat de NAVO-opperbevelhebber „routinematige voorzorgsmaatregelen van puur defensief karakter neemt". Het gaat om maatregelen die de NA VG commandant, de Amerikaanse gene raal Bernard Rogers, ook mag nemen zonder dat de ministers daarin gekend zijn De Amerikaanse minister Brown zei op een persconferentie dat de militaire in spanningen van het Westen opgevoerd zullen moeten worden ais de Sowjet- Unie daadwerkelijk militair in Polen in grijpt Eenzelfde conclusie, iets zwak ker geformuleerd, verbond de Engelse defensieminister Pym aan een Rus sisch Ingrijpen in Polen. Andere landen lieten zich hier volgens De Qeus niet over uit. De Nederlandse bewindsman, om een reactie gevraagd, zei: ..Laten we hopen dat er niks gebeurt en dat we politieke middelen vinden om de Sowjets van een ingrijpen in Polen te weerhouden". rente De watermaatschappij Zuld-WestNe- derland Is van plan strenger op te tre den tegen verbruikers die rekeningen en voorschotnota's te laat betalen. Op die manier kunnen de renteverliezen wat worden teruggebracht PAGINA 3 heroïne Het heroïnegebruik ln Amsterdam heeft dit Jaar een record-aantal slacht oflers gekost De stijging van het aan tal slachtoffers (tot begin december 42 doden) hangt nauw samen met ver schuivingen ln de drugswereld Door een aantal gebeurtenissen verander den de aanvoerlijnen en kwam er een ander, gevaarlijker soort heroine uit het Midden-Oosten ln ons land. PAGINA 7 dieper Het kanaal Gent-Terneuzen moet wor den uitgediept tot minstens achtUen meter. Daarbij moet de loop van het kanaal Intact blijven. Op Nederlands grondgebied zou het kanaal 150 meter breed moeten zijn en in Belglè 200 me ter Burgemeester P. de Paepe van Gent lanceerde deze ideeën tijdens een lunchbijeenkomst ln Terneuzen. DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda naai beleid tussen de provincies en mi- (sociale zaken) heeft de tweede kamer nister Van Aardenne (economische za- laten weten dat de regering voor 1981 ken) is inmiddels afgerond. 200 miljoen gulden extra wil besteden voor aanvullend werkgelegenheidsbe leid. De helft daarvan is bestemd voor de bouw. vijftig miljoen gulden wordt uitgetrokken voor intensivering van het arbeidsmarktbeleid en de resteren de vijftig miljoen worden aangewend voor het regionale beleid. Albeda zegt in een brief aan de kamer dat hij bang is dat nog geen einde is gekomen aan de stijging van de werk loosheid in de bouw. Daarom stelt hij maatregelen voor die al op korte ter mijn een positief effect kunnen opleve ren. Hierbij zal zo goed mogelijk reke ning worden gehouden met de proble men per regio. WARSCHAU <DPA(- De nieuwe Poolse vakbind Solidariteit heeft woensdag in Gdansk besloten een commissie ter verdediging van de politieke gevange nen te vormen. Daarvan zouden ook bekende vertegenwoordigers uit de Poolse cultuur en wetenschap lid moe ten zijn. De coördinatiecommissie van Solidari teit zegt dat vrijlating van politieke ge vangenen en beëindiging van hun ver volging voorwaarde is voor herstel van vertrouwen tussen regering en maat schappij. De bond wil geen oordeel geven over de politieke oogmerken of in de bevoegd heden treden van de justitie, maar nie mand mag wegens zijn overtuiging o: zijn mening worden opgesloten, alduf Solidariteit Hij wees naar het slotcommuniqué waarin wordt gezegd dat een militaire interventie in Polen een ernstige be dreiging voor veiligheid en stabiliteit zou zijn ..met verstrekkende gevolgen voor alle facetten van de Oost-Westbe trekkingen De Sowjet-Unie heeft de beperkingen die voor westerse militaire waarne mers aan de Pools-Ooslduitsc grens waren ingesteld, opgeheven. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder woensdag in West-Berlijn meegedeeld. Bepaalde grensgebieden waren door de Sowjet-Unie voor de drie westerse geal lieerden in West-Berlijn - Groot-Bnt- tannie. Frankrijk en de Verenigde Sta ten - ontoegankelijk verklaard krach tens een order die op 29 november was uitgevaardigd. De Poolse overheid is bezorgd over de bevoorrading van de winkels voor de komende feestdagen. De Polen zijn ge wend de kerstdagen te vieren met goed eten en drinken, maar de winkels wor den steeds leger Ondanks aanzienlijke import moet op (Slot zie pagina 6 kolom 5) i Van onze correspondent i BONN - De Amerikaanse strijd krachten in de Bondsrepubliek kunnen sinds woensdag vanuit de lucht alle militaire manoeuvres in Oost-Duitsland en grote delen van Polen scherp in de galen houden. Het eerste Awacs-vliegtuig uit een reeks van vier met radar- en radio apparatuur volgestouwde toestel len landde gisteren op de grote NA- VO-basis in het Duitse Ramstein. De machines blijven hier voorlo pig voor 30 dagen gestationeerd. Met de overige toestellen, die in een non-stopvlucht uit de Verenigde Staten overkomen, arriveren 200 man technisch personeel nodig om twee van de machines dag en nacht in de lucht te houden. De Awacs- machines worden ingezet langs de Tsjechische en de inter-Duitse grens en de Oostzee Met hun elektronische apparatuur kunnen zij tot 550 kilometer ver naar Polen spieden. De strategi sche waarde van Awacs op dit ogenblik ligt in het feit dat de elek tronische „ogen" bijvoorbeeld ook een gecamoufleerde opmars van het Oostblok veel eerder kunnen verkennen dan andere waarschu wingssystemen. Ze registreren daarnaast „alles wat vliegt", in het bijzonder laagvliegende machines die wegens de kromming van de aarde door de traditionele radar systemen niet doeltreffend kunnen worden waargenomen MIDDELBURG - De verpleegkundi gen Jannie Hoek en Jolanda Linden- burg, verbonden aan het algemeen Gasthuis in Middelburg, willen dat de onafhankelijke rechter een uitspraak Het geld zal worden besteed aan de bouw van meer woningen, snellere uit voering van projecten in stadsvernieu wing en woningverbetering en aan uit voering van bestedlngsgerede projec ten in de sfeer van de rijksgebouwen. 'De sterke stijging van de werkloosheid vertoont een aantal onevenwichtighe den. die een intensivering van het ar beidsmarktbeleid vragen," schnjft Al beda. Hij wil vijftig mihoen gulden ge bruiken om op de arbeidsmarkt knel punten weg te nemen, Vooral minder heidsgroepen worden getroffen door de verslechterende arbeidsmarkt, De be middeling zal worden verbeterd en de mogelijkheden voor scholing zullen worden vergroot. Ook deeltijdarbeid krijgt een duwtje ln de rug. Met de problemen op dit gebied hangt samen dat de verschillende regio's gro te verschillen vertonen. Voor bestrij ding van hoge werkloosheid in specifie ke gebieden trekt de regering nog eens vijftig miljoen uit. Dit bedrag zal naar Albeda verwacht vooral worden be steed aan bouwprojecten. Een beslis sing hierover zal worden meegedeeld in de nota sociaal-economisch beleid 1981-1985. die de kamer binnenkort zal bereiken. Het overleg over het regio- ■§11 r* v lij] MB m (fi ;g W»gl H ij "v- OSLCPSTOCKHOLM - De spanningen rond Polen klonken woensdag nadrukkelijk door bij de feesten rond de uitreiking van de Nobelprijzen in Oslo en Stockholm. De voorzitter van het Noorse Nobel-comlté. professor John Sanness. zei in Oslo dat Europa in deze herfst in Polen 'de doorbraak van een bevrijdingsbeweging beleeft'. Met bezorgdheid en hoop wordt het verloop van deze ontwikkeling gevolgd, die over de grenzen van Polen heen grote effecten heeft Sannes irechtsi sprak deze woorden bij het overhandi gen van de Nobelprijzen voor de vrede aan de Argentijnse strijder voor de mensenrechten Adolfo Perez Esquivel (midden). Het feest in de Zweedse hoofdstad Stockholm, waar koning Carl Gustaf de Nobelprijs voor literatuur en voor weten schap uitreikte, kreeg een speciaal accent door de aanwezigheid van verscheidene Poolse dissidenten, onder wie Stefan Kisielewskl, Irena Slawinska en Mlroslaw Tsjojecki. Ze waren uitgenodigd op verzoek van de in Amerika levende Poolse winnaar van de literatuur prijs. Czeslaw Mllosz. doet over hun gedwongen overplaat sing binnen het ziekenhuis. Zij hebben daarom bij de president van de arron dissementsrechtbank in Middelburg, mr. G. R. André de la Porte, een kort geding aangespannen. Het geding dient dinsdag 16 december aanstaan de. De twee verpleegkundigen hebben voorshands hun overplaatsing gewei- NEW DEHLI (RTRi- De Russische pre sident Leonid Brezjnev heeft in een toespraak tot het Indiase parlement de Verenigde Staten en andere landen een pact voorgesteld in het raam waarvan alle vreemde militaire bases in het ge bied van de Perzische Golf verboden zouden zijn. De Sowjet-Russische president zei dat hij een 'doctrine van vrede en veilig heid' van vijf punten voorstelde, krach tens welke alle mogendheden zich zou den verplichten tot niet-inmengïng in het vrije gebruik van de zeewegen tus sen de Perzische Golf en de rest van de wereld. Het pact zou ook het invoeren van kernwapens ln het gebied verbie den en de belofte van alle staten af dwingen zich niet te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van de landen aan de Golf. Vreemde mogend heden zouden moeten beloven dat zij de niet-gebonden status van landen aan de Golf respecteren en niet betrekken bij militaire blokken met ook kernmo- gendheden. Ook zouden zij toezeggen dat zij eikaars soevereine aanspraken op hun eigen natuurlijke hulpbronnen respecteren „De Sowjet-Unie is niet van plan zich aan de olie in het Midden- Oosten of haar vervoerroutes te vergrij pen", zei hij. gerd en zij zijn in afwachting vaq nade re ontwikkelingen geschorst. Zoals gemeld, hebben de betrokken verpleegkundigen principiële geloofs bezwaren tegen het uit medische over wegingen vroegtijdig beëindigen van zwangerschappen Doordat zij werk zaam waren op de afdeling verloskun de gynaecologie van het Middelburgse Gasthuis, leverde dat problemen op. ook al weigerden de verpleegkundigen alleen de behandeling ihet opwekken van de vroeggeboorte als zodanig) en met de verpleging van de betrokken pa tiënten. Eén en ander klemde te meer, omdat er aanvankelijk vijf verpleeg kundigen waren op de afdeling die in gewetensnood kwamen. Van die vijf hebben er twee een andere baan aan vaard en is er één akkoord gegaan met de noodzakelijke overplaatsing. De directie van het algemeen Gasthuis heeft de verpleegkundigen met ingang van 1 december '80 overplaatsing aan gezegd, nadater ongeveer zes maanden geprobeerd was in overleg met de vrou wen een andere oplossing te zoeken. Dat stuitte echter op tegenstand van de verpleegkundigen. Bij het zoeken van een andere oplossing garandeerde de ziekenhuisleiding behoud van het sala ris. echter niet behoud van func tie (Jan nie Hoek was hoofd van de afdeling ver loskunde gynaecologie voor zover het verpleegkundige aangelegenheden be trof!. Door middel van het kort geding probe ren de twee verpleegkundigen te be werkstelligen dat de rechter gebiedt dat zij in hun oude functie op de afde ling verloskunde/gynaecologie terug mogen komen. Als advocaat hebben Jannie Hoek en Jolande Lindenburg de advocaat P. W. Smits uit Utrecht in de arm genomen. In Turijn zijn woensdag 72 personen na een lang onderzoek in slaat van be schuldiging gesteld wegens lidmaat schap van de terreurorganisatie Rode Brigade Zij worden beschuldigd van een serie terreuraanslagen die sinds 1975 tol be gin 1980 zijn uitgevoerd AZ heeft geen enkele moeite gehad om l net karwei tegen Radnlcki Nis af te maken De ploeg uit Alkmaar-gestart vanuit een gunstige uitgangspositie - kende geen medelijden met de Joego- I Slavische tegenstander ln het UEFA- Cuptoernooi 5-0. De bewondering van li ue spelers van Radnlckl voor AZ W3S so groot dat ze spraken over een'nieuw |i Aiax'. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 16 en 17 Varia: 19 en 21 Radio en televisie: 23. Financiën: 25. 'Van onze parlementaire redacdei DEN HAAG - Het kabinet heeft geko zen vooreen uiterst harde opstelling in het loondebat dat deze week in de Tweede Kamer gehouden wordt. De harde lijn van het kabinet kwam woensdagavond scherp naar buiten doordat geen van de wijzigingsvoor stellen vanuit de Kamer de instem ming van de bewindslieden kregen. De regering streeft er duidelijk naar het gehele loonpakket ongewijzigd aan vaard te krijgen. Gebeurt dat niet. dan is minister Albe da zonodig bereid af te treden Ook dreigde hij met de doorvoering van een algemene loonmaatregel, indien de Ka mer hem niet de mogelijkheid biedt per bedrijfstak maatregelen te nemen Dat kan nodig zijn wanneer in een of twee sectoren de regels van de loonmaatre gel doorbroken dreigen te worden. De opstelling van het kabinet kwam enigszins als een verrassing omdat al duidelijk was geworden dat de loon- en belastingplannen zullen kunnen reke nen op de instemming van een meerder heid CDA. WD en voorwaardelijk ook D'66 hebben laten welen het eens te zijn met de voorgenomen korting op de prijscompensatie van twee procent en de korting op het vakantiegeld van 0.5 procent Problemen Problemen ontstonden er echter rond het pakket aanvullende maatregelen. Voor minister Albeda (sociale zaken) was dat reden de kleinste regerings fractie, de WD, te dreigen met een on aanvaardbaar. ln het televisiepro gramma Den Haag Vandaag verklaar de de bewindsman geen genoegen te zullen nemen met de opvatting van de W'D over het ingrijpen in afzonderlij ke cao's. De liberalen zijn het met de PvdA eens dat de minister niet dat recht zou moeten krijgen. De minister verzette zich al tijdens het debat fel tegen deze opstelling van de regeringsfractie Het zou betekenen, zo legdehij uit.dathem alleen een algeme ne loonmaatregel zou overblijven als in een bedrijfstak de loongrenzen door broken zouden worden Voor de televi sie legde hij uit dat de opstelling van VVD en PvdA hem teveel zou beperken „Ik wil niet met een groot kanon op een mug schieten," aldus Albeda. In het televisiegesprek ging de be windsman echter nog verder Hij ver klaarde namelijk desgevraagd het „ge woon niet te kunnen accepteren" in dien dit wetsvoorstel het niet zou halen Daarbij verwees hij naar de mogelijk heid. die hem zou overblijven, om de portefeuillekwestie te stellen, het uit spreken dus van een onaanvaardbaar Ongebruikelijk Het is hoogst ongebruikelijk dat een dergelijke opstelling via de televisie aan de Kamer wordt meegedeeld. Nog ongebruikelijker is het dat dit al ge beurt voordat de Kamer in tweede ter mijn geantwoord heeft. De verwach ting is dan ook gerechtvaardigd dat de fracties hier tijdens de voortzetting van het debat hedenmiddag nog uitge breid op in zullen gaan. Maar ook op andere op andere punten koos hei kabinet voor de harde lijn. Zo verwees minister Albeda het voorstel van de CDA-fracile om het vakantie geld af te toppen op f 5000. naar de prul- lebak. Het zou ongewenste effecten hebben op het koopkrachtplaatje In plaats van een matiging van circa 4 pro cent zouden de hogere Inkomens onge veer een half procent meer moeten inle veren. Omdat er nog meer matigingsja ren op komst zijn. achtte de bewinds man dit niet verantwoord. Motie CDA-woordvoerder Weijers liet daarop weten een motie hierover te zullen in dienen Deze zal vrijwel zeker met be hulp van de oppositie aanvaard wor- aen. Het wetsvoorstel van de minister moet echter nog worden ingediend, zo dat ln dit geval de motie veel „zwaar der" is dan normaal het geval is. Bij aanneming moet Albeda er namelijk re- (Slot zie pagina 6 kolom 3/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1