PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN INTREKKING VAN MARINEVERLOVEN VS verwachten harde reactie van Europa Taiwan-order noodzakelijk voor voortbestaan RSV Drie Italianen na twee weken levend gevonden 1: Minister: in 1981 geen uitbreiding tv-zendtijd Warm welkom voor Brezjnev DE JAGER-TOLHOEK VkeukBisj nf/in*»£K4» keukens Bemanning Van Galen wel oproepbaar met Kerst ALS RUSSEN POLEN BINNENVALLEN vandaag GROTE PARTIJEN WILLEN SPOED BRIEF MLNISTER VAN AARDENNE: Kantine van ministeries bij dieven zeer in trek Oslo is voor olieboycot Zuid-Afrika -Minder kond Overwegend droog weer met wolken velden In de ochtenduren mogelijk mist Middagtemperatuur circa 4 gra den. Zuidwesten wind. in het binnen land matig en aan de kust en op het IJsselmeer krachtig en mogélijk af en toe hard. 223e jaargang no. 290 Dinsdag 9 december 1980 rrtonsco 5 Houlkade 7. tel 01100-21250* >pendma-v» van 8.00-17.00 uur a saterdag van 10.00-12.00uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! iVan onze correspondent i BRl'SSEL-Dc NAVO-commandanten beslissen dinsdag of het enige NAVO- smaldecl op de Atlantische Oceaan (STANAVFORLANT) tijdens de kerst dagen bijeen blijft. Er is echter geen sprake van intrekking van de kerst ver loven van de bemanningen van de oor logsbodems. Dit verklaarde minister De Geus (defensie) maandag in Brus sel. Het smaldeel voor de Atlantische Oce aan, waarin naast Nederland zes of ze ven NAVO-landen deelnemen, wordt doorgaans voor de kerstdagen ontbon den. In januari wordt het opnieuw ge formeerd. De commandant van het At- lantlsche marinecommando van de NAVO is hiervan ditmaal van afgewe ken met het oog op de gespannen situa tie rond Polen. In Brussel wordt dinsdag beslist of het smaldeel ook tijdens de kerstdagen op afroep beschikbaar zal blijven ..als sym bool van paraatheid en verbonden held" van de NAVO-landen. De vraag wordt voorgelegd aan de ministers van defensie van de NAVO-landen die in de Belgische hoofdstad bijeen zijn voor een halfjaarlijks overleg over defensie planning De schepen van STANAVFORLANT brachten vorige een bezoek aan Rotter dam. Het Nederlandse fregat Van Ga len bevindt zich nu in Den Helder De Amerikaanse en Canadese oorlogsbo dems die deel uitmaken van deze vloot- eenheid wachten in Engelse havens op de beslissing uit Brussel Gewoonlijk varen de Amerikaanse schepen naar de VS. waarna ze in januari door andere Amerikaanse oorlogsbodems worden afgelost Minister De Geus verwacht dat de be manning van de Van Galen gewoon met kerstverlof kan gaan. Wel moeten de verlofgangers zich bereikbaar houden om op afroep direct aan boord te kun nen gaan en uit te varen. Internationale persbureaus meldden maandag aan- vankeltik dat alle kerst.verloven voorde schepen van het Atlantisch smaldeel waren ingetrokken. STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic) is volgens minister De Geus de enige NAVO-vloot in vredes tijd die rechtstreeks onder NAVO-com- mandanten valt. Gezien de spanningen rond Polen vindt hij „dat je best mag laten zien dat je paraat bent". Van onze correspondenten i WASHINGTON - De Verenigde Staten gaan er van uit dat westelijk Europa zeer hard zal reageren wanneer de Sowjet-Unie in Polen tussenbeide zou komen. Aan de vooravond van de ministeriële bijeenkomsten van de NAVO in Brussel heeft Amerika zijn bondgenoten te kennen gegeven dat een Russische militaire interventie meer Europese daden vereist dan de grote terughoudendheid ten aanzien van de Amerikaanse boycotmaatregelen die volgden op de Russische inval in Afgha nistan. De VS plaatsen hun ..aanwijzingen" te gen de achtergrond van de wens een ferm handelend Europa naast zich te weten, dat dan tevens kan aantonen nog steeds een betrouwbaar bondge noot te zfjn en bereid zelf een stuk van zajn vrijheid te verdedigen. Nu de VS zich grotere defensie-inspanningen hulp Maandagmorgen om elf uur zf)n Anne ke Boerwinkel uit 8int laurens, Theo van Ltere uit N.isse en Eric Smits uit Amsterdam meteen busje, volgeladen met hulpgoederen, vertrokken op weg naar Napels en omgeving, het gebied In Italië dat onlangs werd getroffen door een serie aardbevingen gif ..We zitten al met gigantische hoeveel heden gif in de grond En nu worden we geconfronteerd met gif in onze wonin gen Er moet alles aan worden gedaan om te voorkomen dat in de bouw een soort Lekkerkerk-affaire ontstaat. Daarom dient minister Ginjaar zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de gevaren van spaanplaat voor de volksgezondheid" PAGINA 11 niet nadelig De omvang van scholen voor voortge zet onderwijs bltjktslechtseen zeer ge ringe Invloed te hebben op het welbe vinden van de leerlingen op die scho len De veelgehoorde kreet grote scho len hebben een nadelige invloed op de leerlingen, gaat in ztin algemeenheid dus niet op Factoren als schoolorgani satie. huisvestingssituatie en welbe vinden van leraren blfjken t) veel ge vallen een aanzienlijk duidelfjker in vloed tc hebben op het welbevinden van de leerlingen. PAGINA 13 stoppen -Een relziend ambassadeur voor het Zeeuwse voetbal In leder dorp in deze provincie kent men hem" Zo ken schetst administrateur Wim Jagt van de afdeling Zeeland van de KNVB in een perscommuniqué de 59-Jarige Jos Cevaal uit Serooskerke Om gezond heidsredenen zet de heer Cevaal met ingang van 1 januari aanstaande een streep onder zijn voorzitterschap van de "Zeeuwse voetbalbond'. PAGINA 15 pia beek Nel Versteeg behoort niet tot het type dat gehinderd wordt door verlegen heid als zij in de directe nabijheid van beroemdheden verkeert Dat wil nog niet zeggen dal zich bij die gelegenhe den geen opwinding van haar meester maakt. Tijdens de confrontaUe met Pla Beck is er diezelfde opwinding, maar ook datzelfde ontbreken van eni- ee schroom Nieuws uit Zeeland: 2. 4. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12 en 13. Rubriek Hoort ziet schrijft: 9. Radio en televisie: 15. Boekbesprekingen: 14 Financieel: 17. gaan getroosten, verwacht men tn Was hington van Europa meer dan medede lingen dat het geen geld voor een beter militair apparaat kan opbrengen. Zelfs nog voor er sprake was van Russi sche militaire voorbereidingen aan de Poolse grenzen, beschouwde Amerika ondernemingen als een gaspfjplijn van Siberië naar West-Europa en de bouw van een Franse staalfabriek In de Sow- jetrUnie als politieke vergissingen - ..stappen op weg naar fmlandlsering". In het politieke kader van het moment met een machteloos man in het Witte Huis en sterke druk van conservatief rechts, valt ln de Amerikaanse hoofd stad steeds vaker te beluisteren dat de Europese bondgenoten een groter stuk van hun defensie voor hun rekening moeten nemen, als zij Amerika niet van zich willen vervreemden. De waarschuwingen vanuit het Witte Huis, weer wat scherper de laatste da gen. hebben vooral ten doel de Russen te laten weten dat zij niet tersluiks hun gang kannen gaan. Anderzijds speeule- ren de analystcn erover dat de Sowjet- Unie geen stappen zal doen terwijl Brezjnev in India op bezoek is en daar wordt belaagd door demonstranten, die protesteren tegen het militaire avontuur in Afghanistan, dat een poli tiek fiasco is gebleken. Ook denken zij dat de Russen geen inval zullen doen. zelfs al zou daaraan dan „een verzoek om bijstand" uit Warschau aan ten grondslag liggen, terwijl de NAVO op volle sterkte te Brussel aan het verga deren is. De V8 willen van de dreiging der om standigheden gebruik maken om hun Europese geallieerden te confronteren met de Russische dreiging En. zoals Wtlly Brandt dezer dagen op de Ameri kaanse televisie aanstipte, die dreiging en zeker ingrijpen in Polen zal van Ame rikaanse kant de eis meebrengen haast te maken met de beslissing over de op stelling van kernwapens voor de mid dellange afstand in België en Neder land. Met die wapens moet. een Europe se verdediging meer ruggegraat krij gen. De waarschuwingen die Washington aan de Russen heeft gericht, worden zorgvuldig gedoseerd, omdat sommige waarnemers vrezen dat de Russen voor een situatie kunnen komen te staan waarin het lijkt alsof zij zich laten inti mideren door het Pools dilemma niet langs militaire weg aan te pakken. Zulk verondersteld ..gezichtsverlies" wil Amerika niet creëren, omdat het een explosief gegeven is ln een wereld waar de Russische invloed vrijwel alom lijkt terug te lopen Conclusies DEN HAAG - Uitbreiding van televi siezendtijd per 1 oktober 1981 is vrij wel zeker niet mogelijk. Dit heeft mi nister Til Gardeniers (CRM) maandag tijdens een debat over de media in de Tweede Kamer gezegd. Financiering van deze uitbreiding (dagtelevisie) door vermeerdering van de STER- zendtijd maakt wijziging van de Om roepwet noodzakelijk, aangezien het wettelijk maximum aan STER-recla- me op de tv al is bereikt. Deze wetswij ziging zou op zijn vroegst in april vol gend jaar haar beslag kunnen krijgen. Daarna zou de Omroepraad nog advies moeten uitbrengen. De woordvoerders van de dne grote fracties. Kosto PvdAi. Van der Sanden (CDA) en Keja iWDi, pleitten allen voor versnelde invoering van tv-zend- tfjdultbreidlng als „antwoord" op de steeds verdergaande ontwikkelingen van kabel- en satellietomroep, ter on dersteuning van het eigen Nederlandse bestel Keja diende een motie in. waarin hij de regering vroeg vóór 1 oktober 1981 een begin te maken met uitbreiding van tv- zendtfjd die binnen enige jaren zal lel den tot dagtelevisie Hij denkt daarbij aan een derde tv-net, dat geheel door de reclame bekostigd zou moeten worden De minister achtte zfj het onjuist op dit moment een definitieve uitspraak over zendttjduitbreiding te doen Op 12 de cember as. wordt het NOS voorstel, dat zendtijdultbreiding beoogt met ingang van 1 oktober 1982 (dus een Jaar later dan de Kamer zou wensen i, in stem ming gebracht. Omdat alleen NCRV en VPRO hier tegen zijn, wordt dit voor stel zeker aanvaard. Van der Sanden iCDA) drong in een motie aan op een advertentiecompen satieregeling voor de pers. uiterlijk 1 ja nuari 1981 Kosto iPvdAi was het daarmee eens. Mevrouw Gardeniers die weliswaar sympathiek tegenover de motie-Van der 8anden zei te staan moest er toch op wijzen dat deze datum zeker niet ge haald kan worden. De steeds verder uit de hand lopende ether- en kabclpiraterij in Nederland moet hoognodig aangepakt worden. Een werkgroep, waarin ook justitie zitting heeft, houdt zich met met deze problematiek bezig. Nog in deze kabinetsperiode zal me vrouw Gardeniers een notitie over om roepverkiezingen uitbrengen. me.uwut.Ltn - ue siratc KtjKenae Sowjetleider Leonid Brezjnev (mi poseert maandag na zijn aankomst in Nieuw Delhi met premier Indira Gandhi t ri en president Sanjiva M Reddy van India. Hoewel Reddy Brezjnev hier een arm geeft, maak te hij hem later duidelijk dat India geen begrip voor de Sowjet-mter- ventie in Afghanistan kan opbren gen tn Nieuw Delhi werd door de monstranten fel betoogd tegen de Sowjet-Unie. Amerika en Duitsland verbinden ver schillende conclusies aan de jongste ontwikkelingen in en rond Polen. Dit bleek maandag tijdens informeel over leg tussen de ministers van defensie van de Europese NAVO-landen in Brussel. De Duitse regering meent dat de ont wikkelingen in Polen tot een crisis in het pact van Warschau, het oostelijk defensieblok. hebben geleid. Dit maakt een ingrijpen door troepen van het Warschau-pact in Polen voorlopig weinig waarschijnlijk, zo meent men in Bonn. Naar uit welingelichte NAVO-kringen verluid wordt deze analyse niet door Washington gedeeld. De Amerikaanse regering hamert vooral op een ver hoogd veiligheidsrisico voor de NAVO- landen als gevolg van de situatie rond Polen. Washington zou minder beteke nis hechten aan een crisis binnen het Warschau pact omdat dit toch door de Sowjet-Unie wordt gedomineerd ..De gebeurtenissen rond Polen vormen geen bedreiging voor de veiligheid van de NAVO-landen". stelde de Neder landse minister van defensie De Geus na afloop van het beraad vast. De be windsman zit hiermee op de Duitse lijn van denken, aldus conferentiekringen In Europa zou overigens alleen Enge land volledig de Amerikaanse zienswij ze delen Boeren acties Afgevaardigden van de 3.5 miljoen Poolse boeren zeiden maandag dat zij een stakingsactie overwegen wanneer de regering weigert hun onafhankelijke bond te erkennen Zij eisten een bijeen komst met premier Pinkowski Als ac tie denken zij aan de weigering land- bouwprodukten aan de regenngsin- koopbureaus leveren. Acties zullen ech ter nauw worden gecoördineerd met de (Slot zie pagina 6 kolom 2) (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De leverantie van twee onderzeeërs en materiaal voor (kerne nergiecentrales door Rijn-Scheldc- Verolme aan Taiwan is een absolute noodzaak om het voortbestaan van het scheepsbouwconcern te kunnen garan deren. Dat schrijft minister Van Aar denne (economische zaken) in een brief aan de Tweede Kamer, waarin het re geringsbesluit om RSV een exportver gunning te verlenen wordt verdedigd. Uit de brief blijkt dat de Chinese bezwa ren tegen de leverantie aan Taiwan (het Nationalistisch China i voor de regering lichter hebben gewogen dat het economisch rendement dat de or der mogelijk kan opleveren. Van Aar- denne schrijft dat de RSV-order het concern 4 jaar werk voor 1000 werkne mers bezorgt en aan toeleveringsbedrij ven nog eens 1.5 miljoen manuren werk. De bewindsman geeft toe dat de buiten lands-politieke aspecten van de order „een voornamelijk negatieve indicatie" geven, die het de regering zeer moeilijk heeft gemaakt een besluit te nemen. Van Aardenne geeft ook toe dat Tal- DEN HAAG - Kruimeldieven bij de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie hebben kans gezien om in één jaar tijd uit de gezamenlijke kantine voor ruim 20.000 gulden aan serviesgoed, bestek, glaswerk en dienbladen te verdonkeremanen. Ruim anderhalfjaar na de opening van het gebouwencomplex is de gehele begin voorraad van 1200 messen, lepels en vorken verdwenen; en inmiddels zijn ook 264 dienbladen van ruim twintig gulden per stuk de mist in gegaan. Ook stapels papieren servetten verdwijnen aan de lopende band en zelfs al van tevoren opgemaakte slaatjes, die aan de counter te koop zijnworden op slinkse wijze ontdaan van dal extra plakie ei en dal aspergesliertje, dat hongerige ambtenaren het eten iets genoegelijker maakt. Zo vergaai het ook de kleine zakjes sambal en mayonnaise ze raken op onverklaarbare wfjze met handen vol tegelijk zoek Toos Faber. woordvoerster van Justitie en bestuurslid van de stichting Eurest. die de kantine in beheer heeft, vreest dan ook dat binnenkort de pri.jzen van het verstrekte voedsel omhoog zullen moeten In de kantine worden basismaaltijden verkocht tegen minder dan de kost prijs. een zogenaamd sociaal pakket brood met kaas of meteen eenvoudige worstsoort bijvoorbeeld Het gevolg is dat stapels brood, keung met ser vetjes er tussen in voor het diepvriezen, mee naar huis gaan omdat men heeft uitgerekend dat dat goedkoper is dan wanneer je het bij de bakker koopt. Ook worden er regelmatig kinderen, soms dagen achtereen, in het restaurant gesignaleerd, gezellig een boterhammetje met een glaasje melk meeètend met pappa. Het echtpaar Catzaretta. NAPELS (AFP) - Reddingsploegen hebben maandag, vijftien dagen na de aarbeving In Italië, drie bejaarden le vend uit de kelder van hun huis in de buurt van Salerno gehaald. De drie - de 73-jarige Calzaretta. zijn even oude vrouw en zijn 63-jarige zuster, waren tijdens de aardbeving op 23 november naar de kelder van hun afgelegen huls gevlucht. Hun huis werd ernstig be schadigd. De bejaarden durfden niet meer uit de kelder te komen. Zi] hebben zich in le ven gehouden met paprika's en twee flessen rode wijn. Zfj zijn ln een zieken huis opgenomen Prinses Juliana en prins Bernhard heb ben besloten een gift te doen ten behoe ve van de slachtoffers van de aardbe ving in Italië Op initiatief van mevrouw F Klooster boer-de Boer uit Bussum is een comité 'Nederland helpt Italië' opgericht dat zegt op langere termijn hulp te willen bieden aan de door de aardbeving ge troffen bevolking in Zuid-Italie. Het co mité wtl eerst duizend caravans drobe- ren te bemachtigen en proberen vol doende geld bijeen te krijgen om klein vee te kunnen aanschaffen. Een aardbeving die zondagavond het gebied trof rond El Asnam. in het wes ten van Algerfje, heeft aan twee mensen het leven gekost. Er raakten 89 mensen gewond, van wie twaalf ernstig, zo is maandag in Algiers officieel bekendge maakt Een krachtige aardbeving heeft maandag opnieuw het Kopaonik-ge- bergte ln Joegoslavië getroffen Of er schade is aangericht, Is niet bekend. wan de voorwaarde tot leverantie van de beide onderzeeërs heeft gesteld om RSV in aanmerking te laten komen voor het niet-milltaire gedeelte van de order; een LNG-aanlandingsinstalla- tie. hoge-drukstoomketels voor con ventionele elektriciteitscentrales en hulpsystemen van door derde (Ameri kaanse) partijen te leveren kerncen trales. Taiwan zal de order, waarmee 1 miljard gulden is gemoeid, contant betalen, al dus de bewindsman. De overheid ls dan ook niet gevraagd om kredietgaranties of een exportkrediet. RSV heeft de rege ring wel laten weten in welke onderhan delingspositie het concern verkeerde Taiwan zou RSV tot 1 december als eni ge gegadigde voor de order beschouwen en wanneer voor die datum geen posi tieve beslissing door de regering was ge nomen onderhandelingen openen met buitenlandse concurrenten Peking Van Aardenne gaat in zijn brief verder niet in op de buitenlands-politieke as pecten van de order. Ten aanzien van China wordt alleen gesteld dat met Taiwan ongeveer evenveel handel wordt bedreven als met de Volksrepu bliek. In de toekomst verwacht Van Aardenne. ondanks de voor Peking on welgevallige RSV-transactie, een ople ving van het handelsverkeer met de Volksrepubliek op basis van het on langs door Van Agt in Peking onderte kende verdrag inzake economische sa menwerking tussen beide landen. Mager Van WD-zijde was gisteravond nog (Slot zie pagina 6 kolom 5 I Van onze correspondent i OSLO - Noorwegen is van plan vóór te stemmen wanneer een dezer dagen in de Verenigde Naties gestemd zal wor den over een resolutie voor een olie boycot van Zuid-Afrika. Het ls nu ook bekend dat de resolutie een aanbeveling bevat aan alle VN-sta- ten om een embargo te plaatsen op alle tankers die in deze respectievelijke lan den zijn geregistreerd en die olie naar Zuid-Afrika transporteren De Noorse minister van buitenlandse zaken. Knut Frydenlund. heeft m een verklaring in het parlement duidelijk gemaakt dat Noorwegen gevolg wenst te geven en steun wil verlenen aan een resolutie van de VN die een olie-embar go van Zuid-Afrika bindend wil maken voor de lidstaten. Een struikelblok ln het debat in het parlement en voor de Noorse stellingname was het vorige week bekend worden van het feit dat 32 •Noorse tankers betrokken zijn bij het transporteren van olie naar Zuid-Afn-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1