O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rellen in Amsterdam na actie tegen kraakpand „Geen mobilisatie aan Poolse grens Vierhonderd arbeidsplaatsen textiel Hulst op de tocht RSV ontkent gesprekken over levering schepen aan Zuid-Afrika auto adria SLOOP GROTE WETERING BEGONNEN Staatssecretaris raakt auto en chauffeur kwijt MOSKOU ONTKENT BERICHTEN 55 WERKTIJDONDERBREKING INKADER VAN ACTIE IN EEG-LANDEN Europese leiders waarschuwen Moskou 'Wisselvallig Veel bewolking en enkele regen-, sneeuw of hagelbuien. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Matige, af en toe krachtige wind uit noordwest tot noord, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig 223e jaargang no. 285 Woensdag 3 december 1980 Weathevendijk 150 - Goes AMSTERDAM - Het kraakpand de Grote Wetering in Amsterdam is ontruimd en wordt gesloopt. In een viereneenhalf uur durende operatie, waarvoor 1500 man politie en marechaussee uit Amsterdam en van elders op de been was, waaronder mensen van de gemeentepolitiekorpsen uit Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Goes, werd het complex ingenomen en leeggehaald. Er werden bij ongeregeldheden op straat tijdens de ontruiming en 's avonds bij nieuwe rellen twintig arrestaties verricht. Laat op de avond werd bij een vestiging stond brand, maar de brandweer was van het makelaarskantoor Recourt aan snel genoeg aanwezig om groot onheil de Nieuwezijds Voorburgwal een te voorkomen. brandbom naar binnen gegooid. Er ont- De ontruimingsactie begon dinsdag Van de arrestanten zaten er vannacht nog elf wegens openlijke geweldpleging vast Er vielen gisteren aan de kant van de politie vier gewonden; een agent die een voet brak, was er het ergst aan toe. Bij ongeregeldheden maandagavond in de buurt van de Grote Wetering waren ook al twee agenten gewond geraakt. Aan de kant van de krakers en rel schoppers werd een getal van zeventien gewonden genoemd. Gisteravond kwam het eerst bij het Rijksmuseum (aan de overkant van de brug bij de Grote Wetering) en later voornamelijk op en rondom het Leidse- plein tot confrontaties tussen pelotons ME en enige honderden krakers, en sympatisanten en nieuwsgierigen die een optocht door de binnenstad had den gehouden om te protesteren tegen het volkshuisvestingsbeleid in Amster-' dam. De ongeregeldheden liepen af na enige charges met motoren, terwijl de straat verlichting in de buurt waar de rellen zich voordeden, voor enige tijd was uit geschakeld. Met een snelle omsinge lingsactie sloot een politie-eenheid een groep relschoppers in. Tien man wer den tegelijk opgepakt en afgevoerd. opwerking Het CDA-tweede kamerlid Jan van Houwelingen wil voor eindstemming over de opwerkingscontacten voor uit gewerkte splijtstof uit de centrales Do- dewaard en Borssele inzage van de - geheime - contracten voor alle kamer leden. Door deze stellingname moest minister Van Aardenne van economi sche zaken dinsdag de behandeling van de betreffende overeenkomsten opschorten voor nader overleg binnen het kabinet, PAGINA 3 abortus De voortzetting van het abortusdebat in de tweede kamer heeft opnieuw -geen duidelijkheid verschaft over het standpunt van de fractie van het CDA. Deetman, de woordvoerder van de christen-democraten, weigert het oor deel van de fractie bekend te maken en wil eerst opheldering van het kabinet over een aantal punten van de nu voor gestelde regeling PAGINA 7 uitstel De faillissementsaanvraag voor de Ne derlands Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij (NAPM) in Vlisslngen- Oost is uitgesteld tot half december. Directeur Panhuiisen van de maat schappij hoopt tegen die tijd een grote order uit de offshore-sector zal afko men, die het bedrijf kan redden. PAGINA 11 encycliek Paus Johannes Paulus n schrijft in een nieuwe encycliek dat de kerk de onrust van de moderne mens deelt. Onder het thema 'gerechtigheid is niet genoeg' betoogt de kerkvorst dat rechtvaardigheid alleen geen leidraad kan zijn omdat de mens dan terugvalt op het 'oog om oog, tand om tand'. PAGINA 13 uruguay Het oordeel van de tweede kamer over de omstreden deelneming van Neder land aan het mini-wereldkampioen schap voetbal in Uruguay zal zwaar Wegen in de overweging van de KNVB om al dan niet akkoord te gaan met het zenden van een Nederlandse ploeg. PAGINA 19 wegvervoer Het wegvervoer heeft nog steeds goede kansen. In vergelijking met andere be drijfstakken springt het beroepsgoe- derenvervoer over de weg er goed uit. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Kunst en cultuur: 15. Radio en televisie: 18. Financiën: 19 Varia: 17. AMSTERDAM - Dat het cordon, dat de Amsterdamse politie dins dag rond de Grote Wetering ge trokken had ondoordringbaar was, bewijzen de lotgevallen van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Terwijl de ontruiming van de Grote Wetering in volle gang was, probeerde hij vruchte loos met zijn auto door te dringen tot het Van Gogh-museum, waar hij het eerste exemplaar van het nieuwe 'Boek van de maand' in ontvangst moest nemen. Hij stuit te echter op een ME-linie en moest met de tram verder. „Joost mag weten waar mijn auto en chauf feur zijn gebleven", aldus Wallis de Vries. met het afzetten van het gebied rondom de Grote Wetering. De eigenaar van de betrokken panden heeft vergunning voor afbraak van het complex en voor de bouw op die plaats van winkels en luxe appartementen. Tot de gebouwen die voor de nieuwbouw moeten wijken, behoort één woonhuis waarvoor welis waar ook een sloopvergunning is afge geven maar waarvoor gisteren geen ontruimingsbevel gold, omdat het pas later was gekraakt en daardoor buiten het ontrulmingsvonnis van de rechter viel. In kort geding zal voor dit pand alsnog ontruiming worden gevorderd. Het oprukken van de politie, ontlokte gisteren direkt een regen van stenen uit een menigte van naar schatting 600 krakers en hun sympatisanten, relzoe- kers en nieuwsgierigen. In korte tijd waaierde dit patroon van straatge vechten uit tot de Dam enerzijds, het Leidsebosje en de Albert Cuypstraat anderzijds. Sinterklaas Het bestormingspatroon van de Grote Wetering kwam overeen met de ge beurtenissen aan de Prins Hendrikka de, in augustus, met dit verschil dat de politiemanen die in containers om hoog werden gehesen, geen karabijnen of snelvuurwapens in de aanslag hiel den. Wel stapten, toen een van de bak ken bij het dak was aangekomen, een Sinterklaas en een Zwarte Piet naar buiten, tot grote hilariteit van de om standers. „Collega Nicolaas Kapoenaldus de politievoorlichting, was een bewuste daad geweest. Op beleidsniveau was men daar niet van op de hoogte maar de mensen die het werk moesten doen. wisten wel wat er te gebeuren stond „Wij wilden met de verkleedpartij aan tonen dat de Amsterdamse politie nog wel bereid is tot enig ludiek vertoon Dit dan in tegenstelling tot de krakers, die een als ME'er verklede pop uit het raam gooiden." Aan de kant van de Weteringschans beukte de politie met een gepantserde wagen de muur in waarmee op de bega ne grond grote ramen indertijd waren dichtgemetseld. Aan de achterkant van de Grote Wetering, waar het water van (Slot zie pagina 9 kolom 5) Amsterdam - Agenten een arrestant af (Van onze correspondent) MOSKOU-WARSCHAU-WASHINGTON - Moskou heeft gisteren met een onge bruikelijke stap ontkend dat er sprake is van mobilisatie van troepen in het Pools-Russische grensgebied. In een lang communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken werd ingegaan op westerse berichten als zouden de grenzen tussen de DDR en Polen zijn gesloten en een deel van het grensgebied tot verbo den terrein r westerse militaire wi AMSTERDAM staan, worden e mobiele eenheid die op de brug voor het kraakcomplex aan de Amst r de demonstranten geworpen rookbom aan het gezicht onttrokken damse Weteringschans „Deze verzinsels komen voor rekening van hen die ze verspreiden. Er vinden in de Sowjet-Unie geen mobilisaties plaats", aldus de verklaring. Op grond van de naoorlogse viermo- gendhedenovereenkomst over de sta tus van Berlijn hebben militaire autori teiten van de vier landen het recht waarnemingen te doen in het grensge bied. Geallieerde bronnen in West-Ber- lijn wijzen erop dat voor de invasie van het Warschau-pact in Tsjechoslowakije in 1968 dit grensgebied eveneens geslo ten werd. Maar. werd er waarschuwend aan toegevoegd, dat dit nu weer ge beurt hoeft niet te betekenen dat een inval in Polen wordt voorbereid. Het Franse persbureau AFP vernam dinsdagavond van defensiewoordvoer ders in Washington dat de SowjetrUnie zijn verklaard, manoeuvres van de luchtmacht en luchtafweer op DDR-grondgebied aan de Poolse grens voorbereidt. Oostduit- se en Tsjechóslowaakse troepen zou den aan deze oefeningen deelnemen. In Washington werd het waarschijnlijk geacht dat deze manoeuvres er de oor zaak van zijn dat de strook grensgebied is afgesloten voor Amerikaanse. Britse en Franse militaire waarnemers Vol gens deze woordvoerders hebben de Russen de westerse geallieerden op de hoogte gebracht van deze stap. die zou (Slot zie pagina 9 kolom 6) HULST - Als er op zeer korte termijn geen maatregelen worden genomen zullen nog in 1981 ongeveer vierhon derd (ex-)werknèmers een uitkering moeten aanvragen. Dat zou betekenen dat het aantal werklozen in de gemeen te Hulst in één klap met meer dan hon derd procent zou toenemen. Deze on heilspellende boodschap bracht dis- trictsbestuurder A. Oudenaarden van de Industriebond FNV dinsdag in de gemeente Hulst, waar het personeel van de textielbedrijven Milock in Hulst en Clitcx in Clinge het werk een uur onderbrak. De werktijdonderbreking bij Clitex en Milock vormde een onderdeel van een actie in alle staten van de EEG. Doel van de actie was te komen tot een krachtig protest tegen de import van textiel uit goedkope landen, waartegen de Europese textielindustrie op geen enkele wijze kan concurreren. Perso neel cn werkgevers in de textielindus trie zijn met de bonden dan ook van mening, dat de import via een verlen ging van het zogenaamde Multi Vezel Akkoord aan strakke banden gelegd moet worden. De textielindustrie neemt het zowel de Nederlandse over heid als de Europese Gemeenschap kwalijk, dat een standpunt daarom trent tot nu toe is uitgebleven. De actie verliep bij Clitex en bij Milock buitengewoon rustig, vooral ook omdat beide directies zich achter de doelstel lingen van de actie hadden gesteld. Bij (Slot zie pagina 2 kolom 4) LUXEMBURG - De regeringslei ders van de Europese Negen waar schuwden de Sowjet-Unie en ande re Oostbloklanden dinsdag niet in te grijpen in Polen. „Dat zou zeer ernstige gevolgen hebben voor de toekomst van de internationale betrekkingen in Europa en in de hele wereld". Dit staat in de opmerkelijk krachti ge verklaring die de Luxemburgse minister-president Werner namens de Negen voorlas na afloop van hun Eurotop De Negen legden in de verklaring letterlijk „hun sympathie voor Po len 'vast. Daarna roepen ze alle on dertekenaars van de verklaring van Helsinki over vrede en veilig heid in Europa op zich te houden aan de beginselen die hierin zijn vastgelegd. „Tegenover Polen en het Poolse volk - aldus de Negen - moeten alle Helsinki-onderteke- naars (alle Europese landen. Ame rika en Canada! zich aan deze prin cipes houden: - het recht van elk land vrij zfjn eigen politieke, sociale, economi sche en culturele systeem te kiezen en te ontwikkelen; - af te zien van elke directe of indi recte interventie in zaken die onder de bevoegdheid vallen van een van de landen die Helsinki mede heeft ondertekend; - het recht van alle volken hun el- gen ontwikkeling te kiezen zonder inmenging van buitenaf. De waarschuwing voor de „zeer ernstige gevolgen" van „enige an dere houding" dan in deze beginse len is vastgelegd, werd volgens con ferentiekringen op het laatste mo ment in de verklaring opgenomen, dit gebeurde nadat de Duitse mi nister .van buitenlandse zaken Genscher informatie had verstrekt over „verontrustende troepenbe wegingen'' langs de grenzen van Polen en de DDR. De Negen bevestigden dat ze Polen economische hulp willen verstrek ken naar aanleiding van Poolse verzoeken daartoe. Aan de EG als organisatie heeft Polen tot nu toe niet om hulp gevraagd, maar wel aan enkele lidstaten. Merendeels betreft het hier voedselhulp, al is Frankrijk, tot nu toe als enige, ook - gevraagd om financiële steun DEN HAAG - Het scheepsbouwcon- cern RSV ontkent in dat zij in gesprek zou zijn met onder meer Zuid-Afrika cn Chili over de levering van onderzee boten. Dergelijke berichten in de pers worden door een woordvoerder van het bedrijf omschreven als „volkomen Het concern heeft voor intern gebruik een algehele marktverkenning opge steld om te analyseren waar misschien in de toekomst marineschepen gele verd kunnen worden. Aan de hand van een aantal handboeken heeft het be drijf nagegaan, wanneer verschillende landen, die zelf geen schepen kunnen bouwen, moeten overgaan tot een ge deeltelijke vernieuwing van hun vloot Bij deze verkenning zijn ook Zuid-Afri ka en Chili onder de loupe genomen Een dergelijke marktverkenning bete kent volgens de woordvoerder van RSV geenszins dat er al met de twee omstre den landen gepraat wordt Er wordt zelfs nog niet over een mogelijke leve ring gedacht, aldus de woordvoerder. die meedeelt dat ln de analyse deze twee landen gekenschetst worden als „politiek voorshands moeilijk haal baar" Ook een uitbreiding van de order aan Taiwan met zes onderzeeboten, waar door het totaal van te leveren boten op acht zou komen, is volgens het bedrijf uit de lucht gegrepen. Tevreden Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft zich tevreden betoond met het re geringsbesluit een export-vergunning te geven aan het RSV-eoncern voor de levering van onder meer twee onder zeeboten aan Taiwan. Een motie van CDA en WD, ingediend door de liberaal Zoutendijk i wdi, waar in op het verlening van zo'n vergunning werd aangedrongen, kwam dinsdag niet meer in stemming omdat de indie ners meenden dat die inmiddels was uitgevoerd De fracties van D'66 en PvdA in de tweede kamer hebben de regering dins dag nadere inlichtingen gevraagd over het kabinetsbesluit. Fractievoorzitter Terlouw van D'66 zei dat zijn fractie nogal wat bedenkingen heeft tegen het verlenen van de export vergunning aan Rijn-Schelde Verolme. Hij wil argumenten van de regering ho ren en daarover van gedachten wisse len. Terlouw vroeg kamervoorzitter Dolman de regering om een brief te ver zoeken die zo spoedig mogelijk op de kameragenda moet worden geplaatst. De kaderleden van de vervoersbonden FNV bij het Rotterdamse stukgoedbe- drtjf Multl-Terminals willen dat in het belang van de werkgelegenheid in de Rotterdamse haven de exportvergun ning onmiddellijk wordt Ingetrokken Volgens de FNV-leden bij Multi-Termi nals zal dc exportvergunning leiden tot een verstoring van de relaties tus sen de Volksrepubliek China en Neder land, als gevolg waarvan alleen al ino de Rotterdamse haven honderden ar beidsplaatsen In gevaar kunnen ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1