Nota over energiebeleid is onevenwichtig en eenzijdig Motel in Haamstede wordt publiek verkocht Tholen en St.Philipsland zijn nu 'veilige eilanden' Verdwijning 1000 arbeidsplaatsen Zeeuwse bouw nog dit jaar feit CEZ: geen verlaging isolatie-subsidie Ruimte M-Zeeland wordt slecht beheerd WISSEL SCHOUWEN REACTIE ENERGIE KOMITEE ZEELAND het „andere" sieraad NVOB-VOORZITTER LEENHOUTS OP VERGADERING: ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980 MIDDELBURG - Het derde deel van de nota energiebeleid is onevenwichtig van opbouw, tegen- strijding en vooral eenzijdig. Dat schrijft het Energie Komitee Zeeland (EKZ) in een reactie op het derde deel van de nota, waarin gedachten worden geformuleerd over de toepassing van kernener gie. Het EKZ: „De hoofdopsteller lijdt volgens ons aan 'splijthoofdigheid' wanneer hij beweert, dat mensen die tegen kernenergie zijn, daar geen verstand van hebben". Naar het oordeel van het EKZ vormt de nota geen goede basis voor een brede maatschappelijke discussie over kernenergie. Volgens het EKZ is in de nota toege- rechte wordt uitgegaan van een econo- ternatieve energie-hoek er bekaaid af- mische groei met enkele procenten en dat ten onrechte op grond daarvan een keuze tussen kolen en uranium ge schreven naar het gebruik van kern energie. Het comité stelt, dat ten on- Gemeentewerkplaats in Oosterland kan worden gesloopt N1EUWERKERK - De dienst gemeen tewerken Duiveland heeft in Nieuwer- kerk een nieuwe werkplaats in ge bruik genomen. Daarom kan, volgens b en w, de inmiddels ontruimde oude werkplaats te Oosterland gesloopt worden. Dit kan bovendien een verbe tering tot stand brengen van de ruimte rondom de kerk in Oosterland. De sloop van de oude werkplaats maakt het mogelijk het nu bij dit gebouw on derbroken muurtje rond het kerkter- rein door te trekken. en w hebben de raad voor deze werken een krediet van 9500,- ge vraagd. De bedoeling is het na de sloop vrijkomende terrein in te richten als plantsoen. Het voorstel van het college komt aan de orde in de raadsvergade ring van woensdag 3 december. De raad vergadert vanaf 20.00 uur in het ge meentehuis te Nieuwerkerk. In de komende vergadering wordt ver der een collegevoorstel behandeld ga rant te staan voor een geldlening van 50.000,- die de tennisvereniging Dui veland wil aangaan ter financiering van de aanleg van twee tennisbanen op het nieuwe gemeentelijke sportcomplex te Nieuwerkerk. De totale kosten bedra gen ƒ65.000,-. Burgemeester en wet- houders willen het ontbrekende bedrag van 15.000,- als eenmalige gemeente- lijke bijdrage beschikbaar stellen. A. de Badts (CDA) nieuwe wethouder gemeente Sluis I SLUIS - De gemeenteraad van Sluis heeft vrijdagavond de heer A. de Badts •(CDA) gekozen tot wethouder. Hij volgt wethouder F. T. G. Cuelenaere i, die onlangs overleed. Voorafgaan de aan de stemming verklaarde het CD A-raadslid H. Lokerse namens zijn fractie de voorkeur te geven aan een wethouder uit CDA-kring, waaruit ook de heer Cuelenaere afkomstig was. Voordat tot de verkiezing van de nieu we wethouder werd overgegaan, werd de heer P. E. de Broek beëdigd als ïieuw raadslid voor het CDA. Hij neemt de opengevallen plaats in. I'ethouder A. de Badts NVOB-voorzitter laakt beleid van gemeente Goes RENESSE - Voorzitter M. J. Leen houts van de afdeling Zeeland van het Nederlandse Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid boos op de gemeente Goes. Deze gemeente heeft werkzaamheden ivoor een oeververbinding opge dragen aan een bedrijf uit Slie- Idrccht in plaats van aan een Zeeuwse ondernemer. De voorzit- ter van NVOB-Zeeland sprak zijn gramschap uit tijdens de najaars ledenvergadering van zijn organi satie in 'De Zeeuwse Stromen', vrijdag te Renesse. ,Het heeft de Zeeuwse bouwwereld zeer verwonderd en teleurgesteld lat de gemeente Goes gemeend ïeeft een plaatselijk bedrijf te moe ien passeren voor een werk dat qua grootte en soort in het pakket van lit bedrijf past. en dat financieel elfs de aantrekkelijkste aanbie- ling had gedaan. Waar blijft het vertrouwen van onze bestuurders n de vakkennis en de inventiviteit van onze Zeeuwse bedrijven?", zo rroeg de heer Leenhouts zich af. Hij vees er op dat ook die bedrijven voldoen aan beslist niet geringe ei- van vakkennis en financiële Iraagkracht. „Men heeft hiermee liet alleen een collega, maar de he- e Zeeuwse bouwwereld op de ziel etrapt", stelde de NVOB-voorzit- er vast. „Men kan - zo vond hij - niet ongestraft zonder steekhou- lende redenen regionale bedrijven asseren en hierdoor de werkgele- enheid in de regio in gevaar bren- en, Dit kan zeer verstrekkende ge- olgen hebben, niet alleen voor de rerkgelegenheid van vandaag, laar zeker voor de toekomst, en ok voor de opleiding van jonge lensen in de regio", aldus voorzit- ir Leenhouts van NVOB-Zeeland. maakt moet worden. Het EKZ stelt verder, dat in de nota er steeds van uitgegaan wordt, dat onder zoeken in de kerntechnologie wel zul len slagen en dat onderzoeken in de al- Jaarvergadering PvdA Zierikzee ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de PvdA houdt woensdag 3 decem ber de jaarvergadering. Aan de orde komt onder meer een bestuursverkie zing. Het gehele zittende bestuur is af- tredend.De voor het nieuw te kiezen be stuur genoemde kandidaten zijn: Joke van Anraad, Maaike de Jonge, Herma van Leeuwen en Aise Meintema. De aftredende afgevaardigden naar de streekfederatie zijn herkiesbaar. De jaarvergadering vindt plaats in Het Huis van Nassau, aanvang 20.00 uur Inwoonster Goes rijdt in op politie GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft donderdagavond laat mevrouw L. J. M. B. -S. uit Goes aangehouden op beschuldiging van poging tot doodslag en diefstal. Zij negeerde op de Troel- stralaan in de wijk Goese Polder, waar zij met een auto reed, een stopteken van twee politie-agenten die het vege lijf konden redden door opzij te sprin gen. Een derde agent kon de auto enke le honderden meters verderop klem rijden. De politie wilde mevrouw B. en haar echtgenoot S. B.die bij haar in de auto zat, aanhouden omdat zij betrapt wa ren bij het overhevelen van dieselolie uit de tank van een vrachtwagen op de Westhavendijk. Het echtpaar is in ver zekerde bewaring gesteld. komen. „De nota gaat uit van de uit komst. Dat kernenergie het moet wor den. staat tevoren reeds vast", schrijft het EKZ. „De ministers zouden - juist vanwege de brandstoffenkeuze. die gevarieerd moet zijn - snel de geldkraan naar alter natieve bronnen open moeten draai en". Het EKZ voert ook aan, dat de werkelij ke prijs voor kernenergie veel hoger ligt dan de gebruiker wordt voorgehouden Tenslotte gaat het comité nog eens in op de gevaren, die aan het gebruik van nucleaire energie zijn verbonden, waar bij het erop wijst, dat kernstraling per manent is en cumulatief werkt. MIDDELBURG - De Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland (CEZ) heeft de staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, mr. G. Brokx, met klem verzocht de per 11 november verlaagde subsidiepercentages voor de isolatie van bestaande wo ningen, weer op het oude niveau terug te brengen. De CEZ wil ver der de verzekering dat er op korte termijn geen verlagingen van de subsidies plaatsvinden en dat de subsidieregeling in geen geval bui ten werking wordt gesteld. Het oude percentage van de isola tie-subsidie bedroeg (tot 11 novem ber) dertig procent, voor het isole ren met dubbele beglazing, en de isolatie van dak en muren van be staande woningen. Dit percentage is nu tot de helft teruggebracht, al thans wat de beglazing betreft. Voor dak en muren bedraagt het percentage nu 25. Nieuw is de sub sidie. eveneens van 25 procent, voor isolatie van de begane grond- vloer. Het maximumbedrag waarover het ministerie van Volkshuisvesting tot 11 november subsidieerde be droeg 4000.-. Dit is nu opgetrok ken tot 5000,-. Met andere woor den Iemand die vóór 11 november voor tenminste 4000.- liet isole ren. kreeg daarvoor een tegemoet koming van 1200.- 30 procent). Laat men nu voor tenminste 5000.- dubbele beglazing aan brengen. dan ontvangt men 750.- oftewel 15 procent. Terugslag De CEZ schrijft in een brief aan de staatssecretaris: „Nu de intensie ve voorlichtings- en bewustma- kingscampagnes van de overheid en de zich voor energiebesparing inzettende organisaties vruchten beginnen af te werpen en onder an dere resulteren in een toenemend aantal isolatie-subsidie-aanvra gen voor woningen, kan uw maat regel een ernstige terugslag te weeg brengen". De CEZ is van mening dat het ver trouwen van de mensen in woningi solatie als de meest belovende vorm van energiebesparing, door de maatregel in hoge mate is ge schaad. Hierdoor zullen ook de ei genaren van complexen woningen meer moeite hebben om hun huur ders te overtuigen van het nut van de woningisolatie. Het appartementen-motel in Haamstede. FAILLISSEMENT BOUWER-EIGENAAR ZIERIKZEE - Het nieuwe apparte mentenmotel aan de Hogeweg te Burgh-Haamstede wordt in verband met het faillissement van bouwer-ei genaar Van Engelen te Dordrecht vrij dag 12 december onder door een bank instelling gevorderde rechtsdwang publiek verkocht. Het motel is ge bouwd in 1979 en nog niet in gebruik geweest. Het complex is 12.000 vier kante meter groot en omvat onder meer 95 appartementen, vergaderza len. een restaurant, foyer, zwembad en een dienstwoning. Het motel is niet volledig afgewerkt en niet ingericht. De executie-veiling vindt om 14.00 uur plaats in hotel Bom te Haamstede. Het gloednieuwe complex staat al ge- LAATSTE DIJKVAK BIJ ZIJPE VERSTERKT SINT-PHILIPSLAND - Tholen en Sint- Philipsland zijn nu 'groene eilanden'. Groen betekent veilig. Het hoofd van het bureau dijkversterkingen, ir. P. H. van der Weele, zei dat vrijdag bij de oplevering van met laatste stuk ver sterkte dijk op Sint-Philipsland, nabij het veer Zijpe. Alle dijken op de twee eilanden zijn nu gedeeltelijk ver hoogd, een uitvloeisel van de storm vloedkering in de monding van de Oos- terschelde. Alle sprekers (vertegenwoordigers van rijkswaterstaat, bureau dijkversterkin gen, grondmij., waterschap Tholen, aannemer), die voor de bijzondere gele genheid naar de firectiekeet van rijks waterstaat op het werkeiland van de Philipsdam waren gekomen, benadruk ten dat de dijkversterking op Tholen en SintrPhilipsland een lastig karwei is ge weest. Weliswaar niet wat betreft om vang. maar wel wat betreft snelheid en lengte. Het waterschap Tholen (eigenaar van de dijken op de twee dijken), zo memo reerde dijkgraaf I. C. Hage. is het schap met de meeste kilometers dijken langs de Oosterschelde. In de algemene ver gadering van het waterschap Tholen van afgelopen donderdag, verklaarde de dijkgraaf nog dat het werk binnen de gestelde termijn is voltooid. In 1976 werd een aanvang met het eerste dijk vak gemaakt in de Muye-, Oudeland- en Noordpolder over een lengte van bijna 6 kilometer. Het jaar daarop kwam - slechts - 0.9 kilometer gereed, maar in 1979 (16.5 kilometer) en 1980 (ongeveer 20 kilometer) was het haasten geblazen. De stuurgroep die zich over de verzwa ring van de dijken heeft gebogen (en nog doet) ontmoette bij het waterschap Tholen een extra complicatie. Ter plaatse liggen nogal wat slikken en schorren, die door de natuurbescher mingsorganisaties tot het uiterste ver dedigd werden. Binnendijks echter wa ren de betrokken boeren allesbehalve happig om voor de dijkverhoging een stuk van hun land af te staan Uiteinde lijk heeft de stuurgroep om de verzwa ring uit te voeren gekozen voor de bui tenzijde. Een andere moeilijkheid die zich voor deed was het aantal opdrachtgevers. Bureau dijkversterkingen had niet al leen te maken met het waterschap, maar ook met de Prins Hendrikpolder (een klein interprovinciaal waterschap) en de deltadienst van rijkswaterstaat. De rijksinstelling wenste bij de verho ging van het laatste dijkvak alvast een voorziening voor de aansluiting van de Philipsdam op Flipland. Goese commissie ruimtelijke ordening houdt vergadering GOES - De commissie voor ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting van de gemeente Goes komt woensdag avond bijeen. De commissieleden pra ten onder meer over de briefwisseling tussen de gemeente en de werkgroep groenvoorzieningen Schildersbuurt Goes-Zuid over verbetering van het leefklimaat in de wijk. Aan de orde komenook de rehabilitatie in de 's-Heer Hendriksklnderenstraat, de vestiging van een motel aan de west kant van de verlengde Deltaweg en het rapport dat de Nederlandse Spoorwe gen heeft uitgebracht over de rangeer bewegingen op het Goese spoorwegem placement. Tenslotte praten de com missieleden nog over de invulling van de oostrand m de nieuwbouwwijk Goe se Polder. De commissievergadering (aanvang 19.30 uur) wordt gehouden in het stadhuis. ruime tijd met name zeer sterk in de belangstelling van de stichting 'Vrien den van de Burght' te Zevenhuizen (ZH). Deze evangelische groepering kondigde afgelopen zomer, zoals ge meld, vergevorderde wervende plannen aan voor de vestiging te Burgh-Haam stede van een christelijk conferentie centrum- In een persbericht meldde de stichting 'aan 80.000 Nederlandse chris tenen' gevraagd te hebben geld voor de aankoop van het motel beschikbaar te stellen. Gesteld werd dat een bedrag van ruim 700.000.aan giften, leningen en garanties was toegezegd. Het ont brekende deel van de aankoopsom wil het bestuur van de 'Vrienden van de Burght' financieren met hypotheek en bankleningen De initiatiefnemers vin den dat er in Nederland dringend be hoefte is aan 'een groot evangelisch conferentiecentrum'. Ze hebben laten weten het centrum beschikbaar te wil len stellen aan kerken en organisaties voor het houden van conferenties en studieweken. 'Nog steeds in Voorzitter O. T. Ramaker gaf naar aan leiding van de vrijdag aangekondigde executie-veiling te verstaan dat de stichting nog steeds bij wat hij noemde Tiet financiële spel' voor de aankoop van het motel betrokken is. Hij maakte gewag van een 'degelijke achterban'. „De werving van fondsen verloopt be moedigend We beraden ons intensief en zijn beslist nog niet 'uit'. Natuurlijk zijn we partij op de velling", aldus Ra maker. Volgens de geroyeerde bouwonderne mer in Dordrecht heeft de bouw van het appartementenmotel rond de 15 mil joen gulden gekost. Ouderavond PC-schoIen IN Lewedorp I.EWEDORP - De oudercommissie van de Lewedorpse PC basisschool en de kleuterschool hield een ouderavond. Op deze avond werd van twee ouder commissies één oudercommissie ge vormd. voor de kleuter- en basisschool samen. Na het officiële gedeelte hield dokter Aamontse uit Nieuwdorp een le zing over 'de gezondheid en een goede voeding van onze kinderen'. Zij ver toonde ook een film over dit onderwerp. Na afloop konden er aan dokter Aar- noutse vragen gesteld worden. De be langstelling voor deze avond was goed. PSP OVER STREEKPLAN GOES - Volgens de Pacifistisch Socia listische Partij (PSP), afdeling Noord en Midden-Zeeland, blijkt uit het voor ontwerp-streekplan voor Midden-Zee- I Advertentie) een bijionder kado scherminkelstraat ?1 (rijslr. wals t raat promenade) vlisiingtn RENESSE - Voorzitter M. J. Leenhouts van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid NVOB afdeling Zeeland heeft zich an dermaal ongerust getoond over de werkgelegenheid in de bouwnijver heid in deze provincie. Hij verwacht op grond van een enquête dat wellicht nog dit jaar 1000 arbeidsplaatsen zul len afvallen. „In oktober is al een derde van dit aantal bereikt, terwijl de zwaarste maanden nog moeten ko men", aldus de heer Leenhouts. Hij uitte zijn bezorgdheid tijdens zijn openingstoespraak voor de najaarsle- denvergadering van NVOB-Zeeland. vrijdag in 'De Zeeuwse Stromen' te Re- nesse. Nader gevraagd verklaarde de heer Leenhouts de bange verwachting te hebben dat het aantal van 1000 verlo ren arbeidsplaatsen eind februari een feit zal zijn 'zo niet eerder'. Voorzitter Leenhouts pleitte daarom met klem voor meer continuïteit in de bouw en riep zijn gehoor op te wijzen op moge lijkheden die dit zouden kunnen bevor deren. De heer Leenhouts herinnerde aan een recent onderzoek dat heeft uitgewezen dat er in de bestaande Nederlandse wo ningvoorraad kwalitatief bezien nog voor 20 miljard te vertimmeren valt. Hij achtte het daarom zinvol als de rege ring de aftrekbaarheid voor de belas ting van de onderhoudskosten voor wo ningen weer zou instellen. Desgevraagd verklaarde hij het een goede zaak te vinden dat een politieke partij als het CDA naar deze opvatting neigde, „maar zij gaan ons nog niet ver genoeg, want het volledige onderhoud zou ook volledig aftrekbaar moeten worden". NVOB-voorzitter Leenhouts vond wel dat dan als voorwaarde moest worden gesteld dat de herstellingen door een erkend bedrijf moeten zijn uitgevoerd: „Men schept dan werk in de bouw en bestrijdt tevens onrechtvaardige be drijfsuitoefening, wat weer tot gevolg heeft minder ww-uitkeringen en de ze kerheid dat belastingen en sociale las ten worden betaald". niet aan zijn lot overlaten". Omdat de weerstand in de bouw als gevolg van hoge investeringen en maatschappelij ke verplichtingen minimaal is gewor den is men daar afhankelijk van opti male continuiteit, en de overheid heeft Leerlingen. Het zou volgens de Zeeuwse NVOB- voorzitter een goede zaak zijn als de overheid een extra tegemoetkoming zou geven voor de tewerkstelling van leerlingen in de bouwnijverheid. „Vele bedrijfstakken zoals scheepsbouw, metaal, aardappelmeelindustrie ge nieten steun. Men kan juist de bouw M. J. Leenhouts. tot taak deze te waarborgen, stelde de heer Leenhouts. Hij had ook verheugende berichten Ondanks de malaise draait er tochmog een aantal leerlingenbouwplaatsen in de provincie Zeeland, en wel op Walche ren. Zuid-Beveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is zelfs zo dat niet alle leerlingen kunnen worden geplaatst. Bouwplannen „Het niet gereed hebben van panklare bouwplannen en het niet afgerond zijn van bestemmingsplannen heeft jonge Zeeuwse bouwvakkers onlangs nog hun werk gekost", zei hij doelende op een plan van de gemeente Goes voor sociale woningbouw in Wolphaarts- dijk. dat geen doorgang kon vinden. NVOB-voorzitter Leenhouts betreurde het dat is gebleken dat er „geen stuw meer van kant en klare bouwplannen' gereed ligt omdat - zoals uit een door het NVOB ontketende actie is gebleken - 70% van de Zeeuwse gemeenten geen belangstelling toont voor een aanzet in deze richting Ondanks deze teleurstel ling hoopt het NVOB door besprekin gen met de betrokken instanties toch nog succes te boeken. De heer Leenhouts was er wel gelukkig mee dat er een goede stap is gezet met de vaststelling van een verordening voor bouwvergunningenregistratie, die kan voorkomen dat bouwopdrachten terecht komen bij malafide en onrecht matig gevestigde bedrijven. Eigen woning De NVOB-voorzitter zei ook voorstan der te zijn van de bouw van redelijk be taalbare woningen in de woningwet- sfeer, „maar dat betekent niet dat dit de enige bouwactiviteit moet worden". Ve len vinden een eigen woning nog een groot goed. In dit verband pleitte de heer Leenhouts voor het fiscaal aftrek baar houden van de hypotheekrente. vow „Alhoewel de accenten inmiddels zijn verlegd houdt de aanleg van de vaste oververbinding Westerschelde ons nog steeds bezig, en het is duidelijk, dat - welke beslissing er ook wordt genomen - deze zeker niet ten koste van het re gionaal bouwbedrijf mag gaan", aldus voorzitter Leenhouts van NVOB-Zee land. land dat het huidige beheer over de ruimte niet op de juiste manier heeft plaats gevonden. De PSP vindt dat zulks naar voren komt in de problemen van de kleine kernen, de oneerlijke verdeling van woningen, de vervuiling van grond, water en lucht, alsmede de voortschrijdende werkloosheid. „Uit de ontwikkeling van Midden-Zeeland .blijkt dat voornamelijk economische motieven bepaald hebben op welke manier de ruimte benut zou gaan wor den", aldus de politieke partij. Er wordt in een reactie op het vooront werp-streekplan aan herinnerd dat gro te industriële concerns zich in het Sloe- gebied gevestigd hebben, "gelokt door de voor hen goedkope kernenergie en andere voordelige vestigingsvoorwaar den". De PSP wijst erop dat dit naast grote vervuiling leidde tot een opéénho- ping van wonen en werken in en om het Sloegebied. waarvan vooral de grotere steden Goes, Middelburg en Vlissingen profiteerden, terwijl de kleinere dorps kernen mede daardoor in de knel raak ten (wegtrekken inwoners, wegvallen voorzieningen, tweede woningtoena me. en dergelijke). De PSP-afdeling erkent dat de overheid probeert aan de verpaupering van de kleine kemen het nodige te doen. „Er worden wat regelingen ontworpen, maar al te vaak blijkt dat deze niet af doende werken. Men mist de mogelijk heid om op een verantwoorde manier te plannen", betoogt de PSP Gesteld wordt dat daarin pas verandering kan komen als paal en perk komt aan de particuliere grondeigendom en de vrij heid van ondernemen. De politieke par tij heeft ook weinig fiducie in de in spraak: „Waar de overheid de vrijheid mist om onafhankelijk een beleid uit te stippelen, krijgen inspraakprocedures voor de bevolking helemaal geen kans om zinvol te functioneren. Inspraak procedures, zoals voor het streekplan, zijn zoethoudertjes en zijn er dan ook meer op gericht om voldongen feiten aan de bevolking te verklaren, dan op de mogelijkheid een ander beleid te voeren". De PSP merkt op dat uit- gangspunt voor elk streekplan moet zijn: „Niet hoe wij het In onze streek zo goed mogelijk moeten hebben, maar hoe kunnen wij in onze wereld het met elkaar zo goed mogelijk hebben". Rondom dat uitgangspunt vestigt de PSP-afdeling de aandacht op te nemen maatregelen ten aanzien van onder meer: grond, zeggenschap, planwins- theffing. betaalbare woningbouw, werkgelegenheid, sociaal-culturele voorzieningen, en dergelijke; één en an der op basis van het verkiezingspro gramma van de PSP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43