PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overhaaste terugkeer van Van der Klaauw Marine België schoot op Zeeuwse vissers Kabinet handhaaft abortus-wetsontwerp Palestijnse herdenking CRISISSFEER ROND RSV-ORDER TAIWAN vandaag Verwachte werkloosheid naar 300.000 Minister wil beginnen met energiediscussie TWIJFELS BIJ VVD EN DEEL CDA Winterse buien Regen-, sneeuw- en hagelbuien, waar- van sommige met onweer, afgewisseld door enkele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 4 graden. Krachti ge en aan de kust en op het IJsselmeer af en toe harde noordwestenwind. 223e jaargang no. 281 Vrijdag 28 november 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST (Van ome correspondenten MAPUTO, DEN HAAG - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zal vandaag zijn bezoek aan Mozambique afbreken en naar Nederland terugkeren. Dit in verband met het kabinetsoverleg over de omstreden leverantie door Rijn-Schelde-Verolme van onder meer twee onderzeeers aan Taiwan. Van der Klaauw bevond zich in de hoofstad van Mozambique, Maputo, waar hij de conferentie voor regionale samenwerking in Zuidelijk-Afrika bijwoonde. aanwezigheid in Maputo gebruik ma- hebben gekeerd. Van der Klaauw was ken voor een aansluitend bezoek aan deze mening altijd al toegedaan, een van Zuid-Afrika's zwarte buurlan den in verband met de discussies over een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Voor Van der Klaauw zal het des te pijn lijker zijn nu terug te moeten keren in verband met het feit, dat de zwarte „ne gen" zich woensdag bij monde van con ferentievoorzitter Mmusi fel tegen een mogelijk olie-embargo van Zuid-Afrika eens een order is, bewust bezig is de betrekkingen tussen Peking en Den Haag uit elkaar te spelea Taiwan, zei Van der Klaauw. zou best eens af kun nen zien van de order, juist wanneer de Nederlandse regering eenmaal positief heeft beslist over een uitvoervergun ning voor de onderzeeboten. Van der Klaauw is tegenstander van het verlenen van een exportvergunning aan RSV, omdat dit naar zijn mening de Nederlandse relaties met de Volksrepu bliek China zou verslechteren. Een meerderheid van het kabinet zou ech ter voorstander zijn vanwege de econo mische voordelen van de order uit Tai wan, die RSV een miljard gulden ople vert en 2,5 miljoen manuren werk. De minister zou meteen na zijn toe spraak tot de conferentie vertrekken in het privé-toestel waarmee de Engelse delegatie naar Maputo is gevlogen. Dit is uit kringen rond de Nederlandse af vaardiging vernomen. Verbazing Een woordvoerder van het ministerie in Den Haag toonde zich uiterst ver baasd over hel afbreken van zijn be zoek. Van der Klaauw zou juist van zijn OEen bijzondere rechtbank in Dublin heeft donderdag Patrick McCann (34), Peter Pringle (42) en Colm Oshea (28) ter dood veroordeeld wegens moord op een politieman, in juli van dit jaar ge pleegd. De voltrekking van het vonnis is op 19 december a.s. vastgesteld. opruiming "Het wetsontwerp maakt de Indruk dat er en passant een opruiming plaatsvindt van de gebieden aan de rand van de provincie. We vinden dat volstrekt onvoldoende gemotiveerd Zo luidt het oordeel van dr M. Vrolijk, commissaris van de koningin In Zuid- Holland. over de door minister Wiegel voorgestelde verhuizing van doeree naar Zeeland. overlevenden Hoewel het weer ln de door een aardbe ving getroffen streek ten zuiden en ten zuidoosten van Napels nog steeds erg slecht ls, komt de hulpverlening in middels wat beter op gang. Nog steeds worden er overlevenden tussen het puin gevonden. PAGINA 7 Ontkenning Hcewel hij geen rechtstreeks commen taar wilde geven op zijn ploselinge ver trek uit Maputo, suggereerde Van der Klaauw dat Taiwan, terwijl er nog niet verd donderdagavond nadrukke lijk ontkend door RSV-topman Ir. A. Stikker. Hij noemde de onderhande lingen met Taiwan „een serieuze stop De Federatie Nederlandse Vakbewe ging Zeeland (FNV) vindt dat ln Mid den-Zeeland Vllssingen en Middelburg niet verder moeten groeien. 'Het is on begrijpelijk het merendeel van de be volkingsgroei te doen plaatsvinden in dat deel van Zeeland dat reeds het vol ste is'. kernwapens Bijna de helft van de Nederlandse landmachtmllltalren zou tegenstan der zijn van het gebruik van kernwa pens, ruim eenderde ls voor. Dat blijkt uit de resultaten van een beperkt proef-onderzoek onder 300 cursisten, zowel beroeps als dienstplichtig, aan verschillende landmacht-opleidings instituten. PAGINA 18 studie In de Vllsslngse buitenwijken huist de eerste studio ter bevordering van de proviniale pop-muziek. Voor het grote re werk kan men uitwijken naar een schoolgebouw Een poging om de Zeeuwse pop uit het slop te halen PAGINA 23 verlies Akzo heeft over het derde kwartaal een nettoverlies geleden van 19,6 mil joen gulden tegen een nettowinst van 64,8 miljoen gulden ln hetzelfde kwar taal van 1079. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 17,18 en 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. ENSCHEDE - „Naar alle waarschijn lijkheid is reeds vandaag de 300.000- grens gepasseerd. Indien deze ontwik keling zich de komende weken in het zelfde tempo voortzet, eindigen we het jaar meteen werkloosheidbesland van 320.000.,. „Het beroerde daarbij ls dat de open staande vraag, voor zover geregi streerd, in de afgelopen maanden voort durend met forse aantallen afnam". Dit zei donderdagmorgen mr. F. H. A. M. Kruse. waarnemend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, bij de hero pening van het gewestelijk arbeidsbu reau in Enschede Naast deze onrustbarende cijfers wees Kruse ook op de tekenen dat de ar- beidsbereidheid onder de werknemers toeneemt. „Werkzoekenden laten meer eisen vallen om weer aan het werk te komen". Ook constateerde Kruse dat van werkgeverszijde op grote schaal wordt gewerkt aan het uitruilen van minder produktieve werknemers tegen het betere aanbod. ZONDER BEGELEIDING STUURGROEP DEN HAAG - De Brede Maatschappelijke Discussie over de toekomstige ener gievoorziening van ons land kan van start gaan, zij het zonder stuurgroep die de discussie zou moeten begeleiden. Minister Van Aardenne (economische zaken) zal op 1 december aan de Algemene Energie Raad advies vragen hoe de discussie te starten. Hij heeft dit donderdag per brief aan de Tweede Kamer laten weten. De minister is al maanden op zoek naar een geschikte kandidaat voor de functie van voorzitter van de stüurgroep. Van Aardenne wil verdere vertraging voorko men door zonder stuurgroep de maatschappelijke discussie te starten. Maandag zal tijdens een vergadering van de minister met de Tweede-Kamercommissie voor energie gesproken worden over concrete maatregelen die nodig zullen zijn voor de enigszins veranderde start van de discussie. zaak". Stikker neemt zelf deel aan de onderhandelingen „en ik heb niets ge merkt van pogingen van Taiwan om de verhouding tussen Nederland en de Volksrepubliek China te verstoren," zei hij. Van der Klaauw staat niet alleen met zijn opvattingen tegenover een groot deel van het kabinet en zijn partijgeno ten in de WD-fracties in de Eerste en de Tweede Kamer. Zowel de Chinese zaak gelastigde in Den Haag, als de Chinese topdiplomaat Wang Bingnan, die mo menteel in Nederland is. hebben eerder deze week langdurig gesproken metjni- nister Van der Klaauw en met premier Van Agt mogelijk betekent de huidige crisis bin nen het kabinethet vertrek van Van der Klaauw als minister, aldus Nederland se kringen in Maputo. De woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst ver klaart echter dat Van der Klaauw niet met zijn portefeuille heeft gerammeld in deze kwestie. Ook de RVD is enigs zins verbaasd over dit overhaaste ver trek van Van der Klaauw. „Hij weet heel goed dat het kabinet geen beslissing neemt in deze kwestie wanneer hij afwezig is. Hij had dus ge rust langer weg kunnen blijven", aldus de RVD-woordvoerder. Premier Van Agt heeft vorige weck vrijdag ver klaard dat het kabinet in uiterlijk veertien dagen een definitief stand punt zou bepalen. BEVEL NAAR ZEEBRUGGE GAAN NIET OPGEVOLGD VLISSINGEN - De Zeeuwse vissers- gen schipper Ben Bout (251 van de schepen Kortgene 7 en Kortgene 8 zijn Kortgene 8 uit Vlissingen is proces afgelopen dinsdag beschoten door het verbaal opgemaakt, omdat hij geen ge- Belgische fregat 'De Wandelaar'. Te- hoor gaf aan de sommatie mee te gaan DEN HAAG - In het Haagse Con gresgebouw is donderdag de Inter nationale Dag voor Solidariteit met het Palestijnse Volk gehou den. De manifestatie werd bijge woond door Nairn Khader van het PLO,bureau in Brussel en Khalid Al-Hassan van de Palestijnse Na tionale Raad. De negen landen van de EEG moe ten nu een stap doen inzake het Midden-Oosten. Zij moeten het zelfbeschikkingsrecht erkennen van de Palestfjnen en van Israel te rugtrekking eisen uit de bezette Arabische gebieden. Europa weet dat de tijd van Camp-David' voor bij is. De akkoorden van Camp Da vid bieden geen oplossingen omdat ze niet het recht op zelfbeschikking erkennen van het palestijnse volk, zie Al-Hassan. Israel heeft officiéél geprotesteerd' tegen de aanwezig heid van enkele lagere ambtenaren van buitenlandse zaken op de re ceptie ter gelegenheid van de soli- dariteitsdag die door de VN is uit geroepen. Op de foto: optredenden en publiek applaudisseren voor een der spre kers. naar Zeebrugge voor een controle. Bei de schepen waren volgens Ben Bout met een zweefnet op kabeljauw aan het vissen binnen de twaalf mijl zone en niet met de verboden boomkor. De schepen waren vergezeld van de VI 1, VI 7 en VI 28 op acht tot tien mijl afstand van Zeebrugge aan het vissen op rondvis. Om ongeveer een uur in de nacht van maandag op dinsdag werd de Kortgene 7 door de Wandelaar gesom meerd de netten op ie halen Schipper Danny Bout (22) gaf volgens Ben Bout echter wel gehoor aan dit bevel, maar niet aan het commando om naar Zee brugge te gaan voor een controle. „De Belgen dachten dat Danny aan het vis sen was met een boomkor omdat de gie ken overeind stonden. Hij heeft uitge legd niet in overtreding te zijn geweest en is verderop doorgegaan met vissen, zonder te zijn achtervolgd. Hij heeft echter wel 1500 gulden schade door een kromme giek", aldus Ben Bout. De Kortgene 8 werd volgens schipper Ben Bout dinsdag tegen het aanbreken van de dag gesommeerd de netten op te halen. Daaraan heeft hij naar zijn zeg gen gevolg gegeven, waarna ook hem werd gezegd naar Zeebrugge te gaan voor een controle. „De Wandelaar had geen overstap- bootje om de controle door eigen men sen te laten uitvoeren vertelt Ben Bout. Toen is het marinevaartuig 'Her stel' gekomen, dat wel een rubber bootje heeft De Belgen zijn toen aan boord gekomen voor een inspectie en toen was het binnen twee minuten be keken". zegt Ben Bout. Geschoten Na de sommatie van de Belgische ma rine om mee te gaan naar Zeebrugge hebben beide vissersschepen volgens Ben Bout hun netten weer laten zak ken om door te vissen. Toen zijn zij volgens Bout beschoten door de Belgi sche marine. De Kortgene 7 is met lichtkogels voor de boeg beschoten en de Kortgene 8 met een mitrailleur. (Slot zie pagina 8 kolom 3) Harold Pinter getrouwd LONDEN - De 50-jarige schrijver Harold Pinter is donderdag in Lon den in het huwelijk getreden met de 47-jarige schrijfster lady Antonia Fraser. Het huwelijk zou aanvankelijk op 9 oktober gesloten worden .maar moest worden uitgesteld wegens echtscheidingsformaliteiten. Pin ters scheiding van zijn eerste vrouw. Vivian Merchant, was nog niet rond. Stukken van Harold Pinter, zoals 'De Waker'. De Minnaar' en 'De Te rugkeer' zijn over de hele wereld vertolkt. Lady Antonia heeft historische werken geschreven zoals 'Crom well' en 'Mary, koningin van de Schotten'. Zij is eveneens geschei den. Haar eerste man was de con servatieve afgevaardigde sir Hugh Fraser. van ivie zij zes kinderen heeft. Wim Jansen naar Ajax AMSTERDAM 'ANP i - Ajax heeft donderdag Wim Jansen aangetrok ken. De ex-Feyenoorder, die in de Verenigde Staten uitkwam voorde Washington Diplomats, heeft met de Amsterdamse club een overeen komst tot het einde van het seizoen. Jansen speelt vermoedelijk aan staande zondag al mee in de thuis wedstrijd tegen FC Twente Bovendien trok Ajax Johan Cruijff aan als begeleider van hel eerste elftal. Cruijff. die al geruime tijd meetrainde met zijn oude club, gaat het eerste elftal vier maanden lang adviseren en begeleiden. De positie van trainer Leo Beenhak ker wordt door de komst van Cruijff niet aangetast. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De politieke problemen rond de abortuskwestie zijn nog niet opgelost. Dc ministers Ginjaar (volks gezondheid) cn Dc Ruiter (justitie) de den donderdag tijdens de voortzetting van het debat over hun abortus-wets ontwerp een dringend beroep op de Tweede Kamer af te zien van wijzi ging, op welk punt dan ook. van het ontwerp. Of die oproep succes zal hebben.is nog allerminst zeker. Met name de VVD - aan wiens adres zij vooral gericht was - ziet het wetsontwerp graag op enkele hoogstbelangrijke punten gewijzigd Dat betreft, onder meer een verlaging van de verplichte beraad-termijn van 5 naar 3 dagen en een versoepeling van de strafbaarstelling Bovendien is het nog allerminst zeker dat de voltallige CDA-fractie het rege ringsvoorstel zal steunen. Vijf CDA'ers hebben, ook na het antwoord van giste ren, nog ernstige bedenkingen. Die zijn niet weggenomen, omdat de ministers geen enkele tegemoetkoming deden en vast bleven houden aan de in het wets voorstel en de toelichtingen daarop in genomen standpunten. De vijf (Van Leijenhorsl. Van Heel-Kas- teel. Couprie, Van Dijk. Matemani con stateerden na het antwoord dat met na me WD-minister Giryaar op sommige punten de VVD iets tegemoet leek te komen Maar aan de andere kant bena drukte CDA-minister De Ruiter dat van ,.de vrouw beslist" geen sprake kan zijn. Het debat over de abortus gaat volgen de week dinsdag verder. Het CDA vroeg om deze „bedenktijd" van vijf dagen om zich over het antwoord te kunnen Slot zie pagina 8 kolom 1) Poolse vakbond wijkt niet \XaAJ Tn de nu al maanden duren- J.de zenuwenoorlog tussen de Poolse regering en de onaf- plpiy hankelijke vakbond Solidari- jgggga teit heeft de overheid op- nieuw moeten wijken voor de massale stakingsdreiging van de arbei ders. Jan Narozniak, een vooraan staand medewerker van de onafhanke lijke vakbondsorganisatie werd giste ren op vrije voeten gesteld, nadat hij enkele dagen eerder wegens 'versprei ding van staatsgeheimen' was gearres teerd. De communistische magistra tuur sprak van hoogverraad. Narozniak had niet anders gedaan dan een - overi gens geheim - officieel document ver- menigvuldigd en verspreid, waarin de hoofdofficier van Justitie in Warchau beschreef hoe dissidenten en andere ac tivisten het zwijgen moet worden opge legd. Het Poolse staatsapparaat laat telkenmale twee gezichten zien. In ge sprekken met de leiders van de nu al tien miljoen leden tellende vrije vak bond Solidariteit wordt voortdurend de indruk gewekt, dat de overheid over vloeit van begrip en ook bereid is daad werkelijk mee te helpen de bezwaren van de arbeiders weg te nemen. Dat blijkt in de meeste gevallen in het ge heel niet overeen te stemmen met de werkelijkheid. De Poolse regering en de met haar verbonden staatsapparaten zijn voortdurend bezig hun ten opzichte van de arbeiders verzwakte positie te versterken ten koste van alles wat Soli dariteit voorstaat. Er wordt slechts mee bereikt, dat de spanningen tussen die twee iedere veertien dagen een nieuw hoogtepunt bereiken. En telkens weer moeten de autoriteiten in deze machts strijd bakzeil halen, waarna zij weer even vrolijk overgaan tothetuitrienken van nieuwe maatregelen tegen Solida riteit. Zó beweegt Polen zich van de ene crisis naar de andere. De toestand kan dan ook als 'labiel' worden omschreven. Het huidige spel der machten in Po len is in tal van opzichten 'grens overschrijdend' en derhalve van in vloed op het wereldgebeuren. Rusland dat Polen dreigt en de Verenigde Sta ten. die op hun beurt Rusland waar schuwen zich van elke actie in Polen te onthouden, zijn evenzovele voorbeel den van de mondiale betrokkenheid bij de gebeurtenissen in dit Oosteuropese land. In de naoorlogse ontwikkelingen op het Europese politieke toneel, neemt Polen een bijzondere plaats in. Het land is een loyaal lid van het communisti sche bondgenootschap in Oost-Europa onder leiding van de Sowjet-Unie. maar anders dan in de overige satellietstaten genieten de Polen een grotere politieke vrijheid. Het nationalisme van de Polen is gebaseerd op eén gemeenschappelij ke factor: een voortdurende strijd tegen vreemde overheersers. Het communis tische systeem is de Polen na 1945 soms met harde hand opgelegd, omdat met name de Sowjet-Unie een bedreiging van zijn westerse grenzen voor eens en voor altijd wilde afwenden. Ingeklemd tussen de Sowjet-Unie en het volledig op de Sowjet-Unie georiënteerde Oost- Duitsland'is er de Poolse regering alles aan gelegen zonder veel averij tussen de klippen door te zeilen Een Westen, dat Polen - al is het alleen maar econo misch; de Poolse regering heeft inmid dels alweer om zestien miljard gulden steun gevraagd aan het Westen - steunt, is in Russische ogen bezig een poging te doen de veiligheid van de Sowjet-Unie te ondermijnen. Als dat ge voel sterk gqat overheersen, bestaat het gevaar dat Moskou de Poolse zaken in eigen hand neemt. Dat is de dreiging, die de Polen boven het hoofd blijft han gen. Het zal de Sowjet-Unie intussen wei duidelijk zijn geworden, dat de keus is: het risico accepteren van onver mijdelijke veranderingen in Polen óf zelf orde op zaken stellen in het westelij ke buurland. Uit Sowjet-standpunt ge zien twee kwaden, maar wanneer met name het Westen kan duidelijk maken, dat de veranderingen in Polen geen wij ziging van de status quo hoeven in te houden, is het Kremlin wellicht gene gen mogelijkheid twee niet uit te voe ren. Overigens heeft het Westen niet al leen te maken met gevestigde politieke meningen aan beide zijden van wat tij dens het hoogtepunt van de koude oor log 'ijzeren gordijn' werd genoemd. Eén blik op de militaire kaart van Europa is voldoende om te beseffen, dat dit geen gebied is waar men avonturen kan aan gaan. of die nu worden geïnspireerd door Oost of door West. De kwestie van de mensenrechten, zoals die thans weer aan de orde is op de conferentie van de Europese landen in Madrid, spelen evenzeer mee. In Oost-Europa en met name in Polen vragen medemensen meer vrijheid, meer welvaart. Steun aan hen zal daarom altijd meer zijn dan louter materiële hulp. Kijkend naar de huidige situatie ln Polen moet men respecten bewon dering hebben voor de voormannen van de vrije vakbeweging, voor een Lech Walesa, voor een Jan Narozniak en vele. vele andere naamloze werkers van Soli dariteit. die ondanks de Russische drei ging en de niet aflatende druk van de eigen regering de weg blijven bewande len. die drie maanden geleden in Gdansk is uitgestippeld. Met een be wonderenswaardig geduld en doorzet tingsvermogen zetten zij hun strijd voor een beter Polen voort. DLm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1