Provinciale Onderwijsraad akkoord met proefproject Geld niet belangrijkste bezwaar tegen aanleg van oeververbinding Opslag hoog radio-actief afVal is niet uitgesloten Bij de Rabobank ligt het Vrij üit zomerprogramma vanaf morgen voor u klaar. Pekaar Westkapelle failliet verklaard Centrale aanpak nodig van vuilverwerking in Zeeuwsch-Vlaanderen PZC/provincie ONTWIKKELINGSPLAN VOORTGEZET ONDERWIJS BEZWAARSCHRIFT PPR-BORSELE: hummel aardewerk Organisaties stappen uit milieu-orgaan boekthetbest. Rabobank Q BEDRIJF HAD 20 MAN IN DIENST VOORZITTER ZEEUWS COÖRDINATIE-ORGAAN UITBREIDING KOEGORSPOLDER Grootse verbouwingsopruiming ilIDDELBURG - De provinciale onderwijsraad, adviescommissie voor het dagelijks bestuur van Ie provincie heeft woensdag zijn instemming betuigd met de uitvoering in Zeeland van een iroefproject in het voortgezet onderwijs. De opzet van het project is dat de komende twee jaar een intwikkelingsplan voor de eerste fase van het voortgezet onderwijs onder gezamenlijke verant woordelijkheid van het provinciaal bestuur en het ministerie van onderwijs en wetenschappen wordt opgesteld. Kinder- en KJNDERDAG 27 NOVEMBER 1980 iedeputeerde mr J. P. Boersma. voor itter van de provinciale onderwijs- aad. hield de raad in de Statenzaal voor ogen dat het te ontwikkelen plan Slechts een advies inhoudt- ..De beslis singen worden door de minister geno men". aldus de heer Boersma. Het ad- rtes heeft tot doel om met het oog op de lalende leerlingenaantallen toch een venwichtige spreiding, naar gebied en ehooltype. van onderwijsvoorzienin- ?n te bereiken of in stand te houden. De heer Boersma verheelde niet dat de Doodzakelijke herschikking van scho len via het proefproject nu gedeeltelijk In handen van de provinciale overheid wordt gelegd. „Boze tongen beweren dat het ministerie de projecten slechts wil uitvoeren om de zwarte piet uit han den te geven. Ik geloof echter dat óók bi] het ministerie van onderwijs en we tenschappen de neiging tot overdracht tan bevoegdheden naar lagere bestuur sorganen aanwezig is Daar komt bij dat Zeeland een overzichtelijke provin ce is waar een proefproject goed uitge roerd kan worden", meende gedepu teerde Boersma. Vanuit de onderwijsraad waarschuwde de heer J. J. Korstanje (Algemene Bond van Onderwijzend Personeel) voor het gevaar dat het ministerie via het proef project kan proberen nieuwe onderwijs ontwikkelingen door te voeren: „We coeten er voor waken dat door het proefproject Zeeland buiten de pas gaat lopen van landelijke ontwikkelin gen. Zo moet voorkomen worden dat delen van het ontwikkelingsplan voor gezet onderwijs (OPVO). dat vorige wek in de Tweede Kamer een zachte dood gestorven is, via het project toch rorden uitgeprobeerd". De heer F. G. Scherjon (lager beroeps onderwijs) plaatste een vraagteken bij ie opzet van het proefproject: „De iructuur zal ongetwijfeld wel in orde rijn maar staat de leerling wel een- Haal?". Voorzitter De provinciale onderwijsraad be noemde tijdens zijn tweede vergade ring gedeputeerde Boersma overigens lot voorzitter. Als oud-voorzitter van de provinciale onderwijscommissie, voorloper van de onderwijsraad, was Advertentie GOES - De stichting Zeeuws coördina- tieorgaan voor natuur-, landschaps- en Milieubescherming is twee aangeslo ten organisaties 'armer'. De jeugdvo- {elwacht Sehouwen-Duiveland heeft besloten verder te gaan als werkgroep van de natuur- en vogelwacht op Sehouwen-Duiveland. Het bestaan als zelfstandige organisatie is daarmee van de baan, zodat ook de aansluiting vijde milieu-stichting niet langer mo gelijk is. De ANWB besloot al enige tijd geleden ach terug te trekken uit het ZCO. Zij deed dat op grond van de stellinname ten aanzien van de Oosterschelde. ge voegd bij enkele andere verwijten. Tij dens de woensdag gehouden vergade ring van de deelnemersraad van het coördinatieorgaan kwam naar voren dat bij het besluit van de ANWB om uit het ZCO te stappen, gebruik werd ge maakt van een oud standpunt van de stuurgroep Oosterschelde. dat inmid dels al geruime tijd geleden is herzien. Volgens het coordinatieorgaan heeft de ANWB gewoon een aanleiding gezocht om te kunnen vertrekken. ..en dat bena drukt nog eens de dualistische opstel ling van de ANWB". de heer Boersma tot woensdag waar nemend voorzitter. De vertegenwoordigers van de vakbon den GNV en FNV. L. Q. Phernambuco WESTKAPELLE - De arrondisements- rechtbank van Middelburg heeft Haas Seafoods bv. ook handelend onder de naam Handelmaatschappij Pekaar Im port Export bv. aan de Hogeweg in Westkapelle met ingang van 19 novem ber in staat van faillisement ver klaard. De voormalige bewaarplaats voor schaal- en schelpdieren is op 14 augustus van dit jaar voorlopig sur- ceance van betaling verleend. Bij het bedrijf, dat sinds juli 1977 in gebruik is, waren ongeveer twintig werkne mers in dienst. De firma Pekaar. oorspronkelijk af komstig uit Yerseke, besloot een nieu we verwaterplaats voor ahekruiken en mosselen te laten aanleggen in Westka pelle. in verband met de jaren geleden bestaande onzekerheid over de afslui- Het failliete bedriff. GOES - De stichting Zeeuws coördina tieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming (ZCO) verwondert zich er in hoge mate over dat van de kant van dc rijksoverheid uitsluitend financiële bezwaren worden aange dragen tegen de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschel- de tussen Kruiningen en Perkpolder. Verwondering is er ook over het feil dat in de tweede kamer vrijwel alleen het heil van brug tunnelcombinatie wordt onderstreept. Naar de mening van het Zeeuws coordinatieorgaan worden véél belangrijker bezwaren te gen de aanleg van de oeververbinding - op het gebied van landschap, natuur en milieu- vergeten. en M. L. Strous. verklaarden tegen dé benoeming van de heer Boersma als voorzitter te zijn: „De deskundigheid en objectiviteit van de heer Boersma tmg van de Oosterschelde. De totale bouwkosten van de vijf basins bedroe gen zes miljoen gulden. De Europese Commissie verleende daarbij een subsi die van 675.000.-. In 1978 heeft de Rotterdamse beheer- en beleggingsmaatschappij Haasgroep bv bijna de helft van de aandelen ver worven en bestonden er plannen om de bewaarplaats uit te breiden voor oes ters. Begin dit jaar ging het gehele aan delenpakket over in handen van de Haasgroep en kreeg directeur J. A. de Koeijer ontslag. In augustus werd sur- céance van betaling verleend. Tot cura tor is benoemd mr J. van der Wijst uit Vlissingen. De Haasgroep in Rotter dam was niet bereid telefonisch com mentaar te geven op de ontwikkelingen van het bedrijf. Eén en ander bleek woensdagavond tij dens een vergadering van de deelne mersraad van het ZCO in Goes. Voorzit ter dr. ix H. J. van Oosten plaatste een reeks kritische kanttekeningen bij het gekrakeel over de vaste oeververbin ding. Hij herinnerde eraan dat premier mr. A van Agt heeft gezegd dat er geen 'majeure financiële toezeggingen' mo gelijk zijn vanwege 's-lands wankele economische situatie, terwijl staatsse cretaris drs M. van Amelsfoort erop heeft gewezen dat nergens in Europa de btw wordt teruggegeven bij de bouw van tunnels en bruggen. De ZCO-voor- zitter maakte voorts gewag van de vrees van minister mr. A. van der Stee voor enorm oplopende tekorten, de ho- staan niet ter discussie. Maar deze raad moet niet voorgezeten worden door een persoon aan wie de raad juist advies moet uitbrengen", aldus de vakbonds leden in de onderwijsraad Gedeputeer de Boersma erkende dat de combinatie voorzitter-gedeputeerde principieel aanvechtbaar is ..Maar mijn probleem is dat ik de enige kandidaat ben omdat niemand anders is voorgedragen Voor de toekomst moet echter duidelyk zijn dat Gedeputeerde Staten zelf het hele maal niet noodzakelijk vinden dat de voorzitter een lid van het college is". Uiteindelijk werd de heer Boersma met 14 stemmen vóór en zes blanco geko zen Als andere leden van het dagelijks be stuur van de onderwijsraad werden me vrouw A van der Leeden (Algemene Be sturenbond voor het beroepsonderwtisi en A. Meulbroek (Zeeuwse Protestants Christelijke Schoolraad) op voorstel van de heer Boersma en de heer L Soe- ters (Stichting Zeeuws samenwerkings verband voor hoger beroepsonderwijs) op voorstel van de heer Korstanje geko zen. De onderwijsraad ging nauwelijks in op de reactie van Gedeputeerde Staten op het concept-scholenplan voor 1981 - 1983 omdat het scholenplan inmiddels definitief ls Zeeland heeft in dit plan drie scholen voor lager economisch en administratief onderwijs, ieder met een verwachte omvang van 190 leerlingen, toegewezen gekregen. In Goes zijn dat LEAO-scholen van de stichting voor voortgezet onderwijs en de Zeeuwse christelijke boeren- en tuindersbond en in Hulst van de stichting voor rooms- katholiek huishoud- en nijverheidson derwijs ge rentevoet en de krappe kapitaal markt. Vergaande effecten „Even zovele waarschijnlijk zeer ge gronde redenen om niet aan het miljar denproject te beginnen", aldus dr. ir. Van Oosten. Hij voegde eraan toe dat de effecten van de vaste oeververbin ding voor landschap, natuur en milieu in Zeeuwsch-Vlaanderen op langere termijn zeer vérgaand zullen zijn. Van Oosten: „Ik noem puntsgewijs de toe name van de mobiliteit, de stijgende druk op de natuurgebieden in de Zeeuws-Maamse kuststrook, de ver dergaande verstedelijking en indus trialisatie. Gevoegd bij de directe ec- HEINKEN'SZAND - Het afvalopslag- gebouw dat de PZEM bij de kerncen trale te Borssele wil bouwen kan tal van nadelige gevolgen opleveren. On der die nadelige gevolgen moeten wor den verstaan: bedreiging van de volks gezondheid; toename van de onveilig heid: beperking op stopzetting van de mogelijkheden voor woningbouw in de dorpen Borssele en Nieuwdorp en onevenredige waardevermindering van woningen in een omliggend ge bied, waarbij met name weer gewezen kan worden op Borssele en Nieuw dorp. Dat schrijven de voorzitter en de secretaresse van dc PPR-afdeling Bor- sele, respectievelijk de heer F. Mol en mevrouw D. Tempelman in een be zwaarschrift dat zij hebben ingediend bij het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland. Ze maken daarin be zwaar tegen het feit dat de meerder heid van de gemeenteraad van Borsele mogelijkheden heeft geschapen om de PZEM een afvalopslaggebouw voor in vaste vorm gebrachte radio-actieve stoffen te laten bouwen. In het raadsvoorstel wordt volgens de heer Mol en mevrouw Tempelman niet gerept over het slechts mogen opslaan van radio-actieve stoffen met een be paalde maximum-stralingswaarde (laag radio-actief afval). Ook wordt er volgens hen niet gerept over (iet feit dat het gebouw 'alleen mag dierièn voor de opslag van afval uit de kerncentrale zelf en over het feit dat er alleen sprake mag zijn van 'kortstondige tussenopslag' op '(zeer) tijdelijke opslag', terwijl er ook niet wordt aangegeven hoeveel tijd on der (zeer) tijdelijke opslag' moet wor den verstaan. Hoog radio-actief Volgens de heer Mol en mevrouw Tem pelman van de Borselse PPR-afdeling biedt dc wijzing van de vergunning die de bouw van het afvalopslaggebouw volgen als aantasting van platen in de Westerschelde en de doorsnijding van de laatste open zeearm in het zuidwes ten van Nederland, maakt dat wij ons vanaf het begin hebben verzet tegen de aanleg van de vaste oeververbinding". De voorzitter van het coördinatieor gaan zei dat alle nadelen in de loop van tijden alleen maar méér gewicht heb ben gekregen en dat al in 1975 de raad van de waterstaat het met de strekking ervan eens was. Dr ir Van Oosten beklemtoonde dal de voordelen van de vaste oeververbin ding zich beperken tot een kleine groep gebruikers: 'Fietsers, voetgangers. West-Zeeuws-Vlamingen hebben niet of nauwelijks voordelen van de verbin- mogelijk moet maken, wel degelijk de mogelijkheid tot opslag van hoog ra dio-actief afval. Tevens wordt het. vol gens hen. mogelijk om radio-actief af val van buiten de kerncentrale op te slaan en wordt het eveneens mogelijk om radio-actief afval permanent op te slaan. ..Het feitelijk en rechtens gebruik van het afvalopslaggebouw in de door ons aangehaalde zin - permanente opslag van hoogwaardig radio-actief afval - maakt naar onze mening een zeer zorg vuldige planologische afweging van de ze voorziening geboden, een afweging waarbij de betrokken bevolking dan via de normale bestemmingsplanprocedu re in de gelegenheid zal zijn zich uitge breid te informeren en desgewenst te verweren Wij komen dan ook tot slot GOES - „Er moet hoe dan ook een cen trale aanpak van de vuilverwerking in Zeeuwsch-Vlaanderen van de grond komen. Op dit moment is de stort plaats in de Koegorspolder de meest voor de hand liggende gezamenlijke oplossing. Het is nog steeds mogelijk binnen afzienbare tijd daar uitbrei ding aan te geven. Binnen afzienbare tijd betekent voor ons 1 a 1,5 jaar". Dit zei voorzitter dr. H. J. van Oosten van dc slichting Zeeuws coördinatieor gaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming woensdag op een bij- ding En laten we niet vergeten dat veel van de produkten van de industrieën uit de kanaalzone, helemaal niet door de tunnel mogen vanwege brand- en ontploffingsgevaar". De ZCO-voorzltter schaarde zich van harte achter een opmerking van een ho telhouder uit Kloosterzande en wel 'laat Zeeuwsch-Vlaanderen maar Zeeuwsch-Vlaanderen blijven'. Van Oosten vond dat na het gesprek dat en kele bewindslieden op 10 december aanstaande met gedeputeerde staten van Zeeland zullen hebben, er geza menlijk moet worden gezorgd voor goe de veerverbindingen. „en daarmee voor een beter leefbaar Zeeuwsch-Vlaande ren" Kamervragen over personeel kerncentrale DEN HAAG - Het PPR-Twecde-Ka- merlid Jansen wil dat werknemers van de Borsselse 'gewone' centrale slechts bij werk in de kerncentrale worden in geschakeld wanneer zij daarin vrijwil lig hebben toegestemd. Hij heeft mi nister Albeda van sociale zaken ge vraagd om erop toe te zien dat aan die vrijwilligheid strikt de hand wordt ge houden. Jansen gaat er in z'n vragen aan de be windsman van uit dat er op dit moment te weinig werktuigkundigen bij de Borsselse kerncentrale voorhanden zijn die de werkzaamheden bij de 'grote stop' van de centrale moeten verrich ten, bij de jaarlijkse splijtstofwisseling, met andere woorden. Hij vraagt Albeda of zijn vermoeden juist is dat de PZEM nu werktuigkundigen uit de conventio nele centrale wil laten invullen om hef tekort aan mankracht op te heffen. Jansen staat er op dat dat invullen op vrijwillige basis gaat. ook in het geval van de werknemers die radiologisch ge keurd zijn. Hij wil, zoals gezegd, de strikte garantie van Albeda dat hij daarop gaat toezien. tot de mening dat een zorgvuldig en de mocratisch planologisch besluit met betrekking tot een dergeli|k afvalop slaggebouw - waarvan het mogelijke gebruik immers repercussies heeft die veel verder reiken dan het beperkte ge bied waarvoor thans een voorberei- dingsbesluit is genomen - slechts dient te worden genomen binnen een totaal bestemmingsplan voor het hele Sloege- bied". schrijven de twee Borselse inwo ners in het bezwaarschrift, dat zij als particuliere personen hebben inge diend. Het is mogelijk om binnen een maand nadat een raadsbesluit is gepubliceerd bezwaar in te dienen bij het college van gedeputeerde staten De gemeenteraad van Borsele nam het besluit, bij meer derheid. op dinsdag 4 november 1980. eenkomst van de deelnemersraad in Goes. Van Oosten maakte er gewag van dat de snelheid van afwerking van de ver eiste procedures door de rijksoverheid ook nü weer niet bepaald bijdraagt aan een oplossing van de problemen op vuilverwerkingsgebied in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij had er echter goede hoop op dat het einde van de slepende problemen in zicht komt. De ZCO-voor- zitter herinnerde eraan dat sinds het voorjaar 1980 „aan het melodrama van de vuilstorten in Zeeuwsch-Vlaanderen weer enkele afleveringen zijn toege voegd. Opvallend Het meest opvallend vond hij het stor ten van afval uit de Randstad door de centrale vuilverwerkende industrie (CVI) op de al jaren illegaal gebruikte vuilstort aan de Stellestraal in Hulst. „Het is zelfs niet eens bekend wat er gestort is en de CVI zegt dat niemand daar iets mee te maken heeft", aldus Van Oosten. „Een opeenstapeling van illegale en dubieuze praktijken, die al lang aangepakt zouden moeten zijn". Een ander opmerkelijk feit noemde hij de poging van de drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten i Aardenburg, Oostburg en Sluis) om te komen tot een nieuwe stortplaats in hun regio. „De af valstoffenwetdie aan de provincie voor schrijft vóór mei 1981 een afvalstoffen- plan vast te stellen, streeft samenwer king en efficiënte verwerking na in ver band met de bezwaren die aan stort plaatsen kleven Het is te gek om los te lopen dat voor 25 000 mensen een nieu we stortplaats wordt ingericht en het is volstrekt strijdig met de geest van de afvalstoffenwetbetoogde de voorzit tervan het coördinatieorgaan. ..Wij ver wachten dan ook dat gedeputeerde sta ten niet aan het plan zullen meewerken en de inmiddels gevraagde verklaring van geen bezwaar zullen weigeren". 'ENSIONS-BUNGAIDWS-APPARTEMENTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9