KINDEREN ZIEKENHUIS 'ouders moeien gewoon op hun strepen staan Ziekenhuizen; ja, het zijn dikwijls nog ivoren torens. Het gaat er vaak nog zeer autoritair aan toe. Zo van: 'wij weten wat het beste voor jullie is, dus houd je mond maar'. Dus misschien beschouwen ze ons wel als lastige bemoeials. Maar dat kan ons niks schelen. Daar moeten ze dan maar aan wennen. Het gaat tenslotte om onze kinderen". Linda van der Salm en Coby Verton. Twee moeders. Twee leden van de werkgroep 'Kind en Ziekenhuis', die sinds kort op Schouwen-Duiveland uit de startblokken is gegaan. Ze zijn er beiden van overtuigd: er zal in de zie kenhuizen nog veel verbeterd moeten worden om te kunnen komen tot een betere opvang, behandeling en begelei ding van kinderen die opgenomen wor den. Het initiatief tot de oprichting van de werkgroep in het Schouwse werd on geveer een jaar geleden geboren. De aanleiding: een aantal minder prettige ervaringen die ouders hadden opge daan, toen hun kind in het ziekenhuis belandde. De Schouwse werkgroep werkt nauw samen met de stichting 'Kind en Ziekenhuis', die op de Beve- landen actief is. Dat is ook vrij logisch. Want tal van kinderen afkomstig van het voormalige eiland moeten voor chi rurgische ingrepen naar het streekzie kenhuis 'De Bevelanden' in Goes. De Schouwse werkgroep bestaat mo menteel uit acht (Linda: „Het is jammer dat er geen vaders in zitten, want die hebben er toch net zoveel mee te maken als de moeders?"! leden, en dat is nog niet genoeg. Een week of wat geleden is de werkgroep 'Kind en Ziekenhuis' op Schouwen-Duiveland voor het eerst of ficieel naar buiten gekomen. De werk groep verzorgde in Zierikzee en Ooster- land een voorlichtingsavond over de problemen die zich kunnen voordoen wanneer een kind naar het ziekenhuis moet, en vooral over hoe die problemen enigszins uit de wereld geholpen, kun nen worden. Het is de bedoeling van de werkgroep dit soort voorlichtingsbij eenkomsten regelmatig te organiseren. De problematiek rond het kind in het ziekenhuis is een onderwerp, dat de laatste paar jaar steeds sterker in de belangstelling is gekomen te staan. Dat is niet m de laatste plaats te danken aan de activiteiten van de landelijke vereniging 'Kind en Ziekenhuis', die in oktober 1977 officieel werd opgericht. De doelstelling: 'het bevorderen van het welzijn van het kind voor, tijdens en na een ziekenhuisopname'. Deze doel stelling wil de vereniging verwezenlij ken door een mentaliteitsverandering op gang te brengen zowel bij de werkers in de ziekenhuizen als bij de ouders. Om dit duidelijk te maken heeft de vereni ging in haar statuten enige praktische concrete maatregelen opgenomen, on der andere op het gebied van ouderpar ticipatie, de opleiding van de medewer kers in de ziekenhuizen, de ziekenhuis structuur, de voorlichting, de publici teit en onderzoek. De 'basis' van de ver eniging wordt gevormd door plaatselij ke en regionale groepen, waarvan de Schouwse werkgroep er één is. De ver eniging tracht haar doel onder meer te bereiken door het maken en versprei den van voorlichtingsmateriaal, het verzamelen en beschikbaar stellen van documentatiemateriaal, het organise ren van 'werkgroepdagen' waar onder linge ervaringen uitgewisseld kunnen worden, en de oprichting van project groepen die advies aan het bestuur van de vereniging uitbrengen over specifie ke problemen. Begin deze maand orga niseerde 'Kind en Ziekenhuis' nog een symposium in de Erasmusuniversiteit te Rotterdam met als thema: 'Kinder- chirurgie geen kleinigheid'. bezoekuren Linda van der Salm en Coby Verton over de problemen waaraan de Schouwse werkgroep wil gaan sleute len: „De meeste ouders slaan er vaak niet bij stil hoe belangrijk het is dat ze wal vaker dan dat ene uurtje 's mid dags en dat halve uurtje 's avonds bij hun kinderen op bezoek komen. Wij vinden, dat die bezoekuren open ge broken moeten worden. I)e ouders moeten op ieder moment dat ze dat z< willen, bij hun kinderen terecht kun nen. Het is nu zo, als je daar zelf achter aan gaat. dan kan dat wel geregeld worden. Maar dat moet je wel weten. In het ziekenhuis zelf zullen ze je nooit op die mogelijkheid wijzen. Ik bedoel: wij weten dat het mag. Maar iemand die nog nooit een kind in het ziekenhuis heeft gehad, neemt braaf genoegen met dat uurtje 's middags en die dertig mi nuten 's avonds. Je moet ais ouders ge woon op je strepen gaan staan en zeg gen: dan en dan wil ik komen". Een ander punt. Het is vaak - zeggen Coby en Linde - niet eenvoudig voor ouders om alle informatie te krijgen over de gezondheidstoestand van het kind. „Het is echt moeilijk om een ant woord te krijgen op vragen als 'wat is er nu precies aan de hand, hoe lang moet het kind nog in het ziekenhuis blijven'. Als je niet doordramt en niet blijft vra gen, dan word je afgescheept". Het is ook hard nodig vinden Coby en Linda dat kinderen, voordat zij worden opgenomen, wat vertrouwd gemaakt worden met de hele omgeving waarin zij straks verzeild raken. „In Goes zijn er rondleidingen en in Zierikzee mag je ook gaan kijken met je kind. Zo'n kind moet een ziekenhuis leren kennen. Want op het moment van opname komt een ziekenhuis toch als iets heel engs over. Maar als dat kind al van tevoren een beetje rond heeft kunnen neuzen, kan daarmee een hoop overbodige angst worden voorkomen". De opvang van kinderen die uit het zie kenhuis weer thuiskomen, de nazorg dus, ook daaraan moet veel verbeterd worden. „Aan die nazorg wordt in het ziekenhuis nog heel weinig gedaan. Dat zou best beter kunnen. Ook naar de ou ders toe. Want de ouders moeten erop voorbereid worden dat een kind een enorme terugslag kan krijgen. Ik denk dat die nazorg ook een taak voor de werkgroep is. En dat zou dan in nauw samenspel met het verplegend perso neel moeten gebeuren". stage Linda van der Salm en Coby Verton weten het best: het is natuurlijk mak kelijk om kritiek uit te oefenen. Maar het is goed om ook de keerzijde van de zaak eens te bekijken. Daarom zijn ze ingenomen met de mogelijkheden die de ziekenhuizen de leden van de werk groep bieden om zelf eens stage te lo pen. Dan kunnen ze zich ook wat meer inleven in de problemen waarmee het verplegend personeel te maken heeft. De werkgroep Schouwen-Duiveland heeft regelmatig contact met de direc tie van het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. En Linda en Coby hebben de stellige indruk dat men zich daar toch wel positief opstelt ten aan zien van de activiteiten van 'Kind en Ziekenhuis'. De Schouwse werkgroep is momenteel - samen met de stichting op de Beve landen - bezig met de samenstelling van een boekje voor kinderen die uit het ziekenhuis ontslagen zijn Daarnaast is een boekje in de maak met allerlei tips voor ouders van kinderen die opgeno men moeten worden Er zal ook een en quête worden gehouden om wat meer aan de weet te komen over ervaringen van ouders en kinderen in het zieken huis. De stichting 'Kind en Ziekenhuis' op de Bevelanden is een goed jaar geleden aan de slag gegaan. De stichting heeft op de Bevelanden al enkele aardige suc-, cesjes geboekt. De bezoekmogelijkhe- den voor ouders zijn verruimd, het sppplgned in de speelkamer is aange vuld. het wordt steeds vanzelfspreken der dat ouders zelf hun kmd helpen ver zorgen. Linda en Coby: „De ervaring die ze daar opgedaan hebben, heeft geleerd dat de activiteiten van 'Kind en Zieken huis' hard nodig zijn, harder dan ze aan vankelijk gedacht hadden, en wat nog belangrijker is: het helpt....". Kinderen voelen zich vaak ontredderd en alleen in dat vreemde ziekenhuisbed. Extra aandacht voor kinderen in het ziekenhuis; het is hard nodig. De kinderafdelinghet is noodzaak om de kinderen voor de opname enigszins vertrouwd te maken met de omgeving waarin zij straks terecht komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43