Privé-stortplaats bij huis in Hulst opgeruimd Twee weken gevangenisstraf voor weigeren bloedproef Welzijnscommissies Hontenisse en Hulst eens met welzijnsplan Terneuzens echtpaar vierde het zeventigjarig huwelijksfeest M3 *OPEN HUIS* Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ B en w Oostburg: geen subsidie cursus van KVO 'Uit' in Terneuzen naar De Blokken verhuisd DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 streek BUURTBEWONERS: 'ZAAK NOG NIET OPGELOST' HULST - De Hulstenaar H. heeft woensdag een einde gemaakt aan de privé stortplaats die hij er enkele maanden lang, achter zijn woning aan de Grote Bagijnestraat op na hield. H„ die al geruime tijd in onmin leeft met de andere bewoners in de straat, heeft daarmee voldaan aan het ultimatum dat de gemeente hem gesteld heeft. Voor de gemeente is de zaak, die aan het rollen kwam door klachten van buurtbewoners, met het opruimen van het afval in de tuin van H. afgedaan. Ambtenaar W. de Vriend: „Hij heeft binnen de door ons gestelde termijn de rotzooi opgeruimd. Voor zover wij het kunnen overzien is de zaak in die tuin nu in orde. Bovendien heeft H. aan ons beloofd dat hij voortaan, net als ieder ander, wekelijks zyn vuil buiten zal zet ten. Voor ons houdt de zaak daarmee op". Een groot aantal buurtbewoners denkt daar anders over. Buurman W. de Smet: „De rotzooi boven de grond is dan wel weg. maar daarmee is de zaak nog niet opgelost. Onder de grond zit nog veel meer. Ze zouden eens een paar spaden diep moeten spitten. Dan vinden ze nog wel het één en ander. Ook daar komen de ratten op ar'. Bij de gemeente is van eventueel afval in de grond niets be kend. Er is ook niet naar gezocht. Amb tenaar De Vriend: „Wij hebben niet het recht om zomaar in ieders grond te gaan spitten. Die puinhoop boven de grond, dat is het enige wat ons aangaat. Dat is strafbaar en dat is nu dus opge lost". De hoop vuilnis in H.'s tuin is, zoals be kend niet de enige doorn ln het oog van de andere bewoners van de Grote Bagij nestraat. De straatbewoners leven al tijden op gespannen voet met H„ en diens vriendin K. T. met wie hij, plus hun vijf kinderen en twee bejaarde mannen, samenleeft. H. en ook diens Man gewond door INSPRAAKPROCEDURE INGEKORT vallende kist bij de Glasfabriek SAS VAN GENT - Bij een bedrijfsonge val op de Glasfabriek te Sas van Gent is E A uit Westdorpe gewond geraakt. Een lege glaskist viel bij het lossen van een heftruck en kwam op A. terecht. Nadat een arts eerste hulp had ver leend. werd het slachtoffer ter observa tie overgebracht naar het ziekenhuis in HULST - De leden van de welzi jnscom- missies voor Hulst en Hontenisse kui- nen zich in grote lijnen vinden in het ontwerp voor het globaal welzijnsplan Sluiskil. Hij is echter inmiddels al weer voor de beide gemeenten. Tijdens de thuis. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. De tuin achter het pand Grote Bagijnestraat 29 in Hulst. vriendin <K. Ti) hebben meermalen de buurtbewoners bedreigd, soms zelfs met wapens. Vrijdag nog werd de buur man van HW. de S.door K. T. met een pistool bedreigd. De politie, die al lang op de hoogte is van wat zij 'het gewoon weg terroriseren van de boel' door H. noemt, deed toen een huiszoeking in het pand, op zoek naar wapens. Er werd niets gevonden. W. de Smet: „Het is toch duidelijk dat ook zonder die hoop rotzooi de gespan nen verhouding in de buurt blijft. Ieder een is nog steeds doodsbenauwd. Men sen durven niet meer hun woning uit 's avonds, anderen durven niet alleen meer te slapen in hun huis. Dat kan toch niet anno 1980. Nee, eerlijk gezegd, voor de meeste bewoners is de zaak pas echt gedaan als die mensen vertrek ken". VOORSTEL IN COMMISSIE OOSTBURG - De Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) van de N'CB in Oost burg hoeft niet te reken op een gemeen telijke subsidie voor de cursus 'jeugd criminaliteit en milieuvervuiling'. De kring Oostburg van de KVO had een subsidieverzoek ingediend in het ka der van de bijdrageregeling ter stimu lering van emancipatie-activiteiten. Maar b en w van Oostburg zijn van me ning dat het onderwerp van de cursis weinig met 'emancipatie' te maken heeft. B en w in een voorstel, dat dinsdag avond wordt behandeld in een extra vergadering van de welzijnscommissie: „Hierbij speelt natuurlijk de vraag wie daarover een besluit dient te nemen, de gemeente of het ministerie...". Omdat het college van oordeel is dat het minis terie niet bepaald duidelijke richtlijnen heeft verstrekt, wendden b en w van Oostburg zich tot het bureau Zeeland van CRM. „Van die zijde wordt gesteld dat de cursussen jeugdcriminaliteit en milieuvervuiling weliswaar tot kennis vermeerdering en beter functioneren kunnen leiden en dus tot de sociaal-cul turele activiteiten gerekend kunnen worden, maar dat ze beslist niet als emancipatorisch aangemerkt kunnen worden", laten b en w de commissiel- den weten. Geen subsidie in het kader van de rijksbijdrageregeling voor emancipatieactiviteiten dus. maar b en w willen wel overwegen een kleine bij drage te verlenen als tegemoetkoming ijl de kosten van zaalhuur (15 gulden per avond i. Daarover beraadt men zien nog De drie gemeenten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen dienen ook dit jaar weer een gezamenlijke aanvraag voor de rijksbijdrageregeling in In totaal is er - tenminste wanneer het ministerie er mee akkoord gaat -12.650 gulden te ver- delen.-Er liggen subsidieaanvragen van de emancipatiewerkgroep, het CDA- vrouwenberaad. de Rooie Vrouwen, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, het Katholiek Vrouwengilde, de Stichting Vrouwencontact 'Lotje' en de Katholieke Vrouwen Organisatie. B en w van Oostburg willen 1265 gulden apart houden voor 'nader aan te mel den initiatieven en bijstellingen', De welzijnscommissie behandelt dins dagavond ook een voorstel om 'Lotje' een exploitatiesubsidie van 680 gulden te verstrekken. De vergadering begint om kwart voor acht. Er is een 'vragen- halduur'. De omstreden bewoner van de Grote Bagijnestraat is op zijn beurt woedend over de manier waarop nu opeens op zijn al maanden bestaande 'stort- plaatsje' gereageerd is. „Ik heb altijd al om containers bij de gemeente ge vraagd, ik heb ze nooit gekregen. Ja, als ik ze contant zou betalen kreeg ik ze. Ik krijg 1000 gulden per maand (een WAO-uitkering) en daar moet ik vrouw en vijf kinderen van onderhouden. Denk je dat ik dat dan zomaar op tafel kan leggen. Toen ik hier kwam wonen lag er al ccn puinhoop. Ik zou die, dat staat in het koopcontract, opruimen. Maar dan moeten ze me wel de midde len verschaffen. Zowel de politie als de gemeente hebben niets gedaan. Na kan het opeens wel, als het zover gekomen is dat er vuurwapens aan te pas komen. Als je maar dreigt met een pistool", stelt H. Gemeentewoordvoerder De Vriend wuift de kritiek van H. weg. „Iedere bur ger is verantwoordelijk voor zijn eigen huisvuil. Als H. net zoals ieder ander elke week zijn vuil buiten had gezet wa ren er geen problemen ontstaan. Hij heeft de rotzooi gewoon opgespaard". H. is ook woedend over de manier waar op de politie en ook buurtbewoners spreken over de toestand in zijn huis. „Het is hier binnen helemaal geen 'on beschrijflijke puinhoop'. Regelrechte leugens zijn dat. Ze zitten elkaar alle maal tegen rnjj op te jennen". De buurtbewoners laten het er voorals nog niet bij zitten. Momenteel gaat een handtekeningenpapier in de straat rond. Die handtekeningen moeten ko men te staan onder een brief aan gede puteerde staten van Zeeland, waarin de bewoners van de Grote Bagijnestraat hun nood klagen over de situatie in hun straat. De brief gaat waarschijnlijk van daag op de bus. Het schrijven aan het dagelijks bestuur van de provincie zal dan vermoedelijk ondertekend zijn door zo'n 25 buurtbewoners. gezamenlijke vergadering van beide commissies, woensdagavond in Hulst, 9 bleek dat de meeste leden het eens wa- Zware schade botsing de passages en onderdelen van het plan. Kritische opmerkingen waren er naar aanleiding van het hoofdstuk over de subsidie. Enkele commissieleden von den dat de werkgroep 'zich af en toe wel erg sterk een mening aanmatigt'. Dat zou met name gelden voor het gedeelte over het peuterspeelzaalwerk Bij de al gemene doelstellingen onder dat hoofd stuk staat: „De inhoudelijke kwaliteit van het werk dient te worden gewaar borgd door een goed toegeruste, bij voorkeur vaste leider of leidster". Even later spreekt men in het ontwerp van 'deskundigheidsbevordering voor zo wel leiding als bestuur, die hoog geno teerd staat'. Aan het eind van de para graaf stelt de werkgroep: „dat voor hands wordt, uitgegaan van vrijwilli gerswerk. Enige vergoeding voor leid sters vanwege hun permanente be schikbaarheid achten wij alleszins ge rechtvaardigd". Volgens enkele leden van de commissie zijn die twee opmer kingen nogal in strijd met elkaar. Aan de ene kant worden wel erg hoge eisen aan de mensen gesteld, maar tegelijker tijd wordt er van uitgegaan dat het vrij willigerswerk blijft, dat is nogal incon sequent, meenden sommigen. Een ander punt van kritiek was de zach te, niet directe manier van formuleren. bij Sas van Gent SAS VAN GENT - Een personenauto is dinsdagmiddag omstreeks vier uur zwaar beschadigd bij een aanrijding op rijksweg 252 tussen Driekwart en Sas van Gent. Een auto. bestuurd door I. D. uit Tilburg, ging een voor hem rijdend voertuig inhalen, Juist op het moment dat hij zelf werd ingehaald door een au to, bestuurd door C. T. uit Sas van Gent. Deze laatste auto werd zodoende klem gereden tussen de auto van D. en de vangrail. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Gewonde bij botsing in Breskens BRESKENS - By een aanrijding in de Dorpsstraat in Breskens is dinsdag middag omstreeks kwart voor zes T. J. K. uit Breskens gewond geraakt. Per ambulance werd hij overgebracht naar het Sint Anthonlusziekenhuis in Oost burg. Het ongeluk ontstond doordat H. G. uit Oostburg met zijn auto op de linker weghelft reed. Daardoor kwam hy in botsing met de auto. bestuurd door K. „Je kunt hier inderdaad alle kanten mee uit. er staat altyd wel een toevoe ging bij zo van: zo mogelyk. in principe, in zijn algemeenheid, waar nodig Is mis directe aanduidingen", merkte een commissielid op. Wethouder R. J. N. de Rechter antwoordde daar op dat dit plan duideiyk gezien moet worden als een werkplan. Er staat nog niets vast. We kunnen inderdaad nog alle kanten uit. „We moeten nu juist te weten ko men wat de mensen willen", aldus de Hulster welzijnswethouder. Complimenten waren er ook: een com missielid was erg biy met de 'dwarsver bindingen' die in het ontwerp regelma tig gelegd worden tussen de verschil lende sectoren. Met name zorg en edu catie. Tijdgebrek Het tijdgebrek waarmee men bij de procedure, voor de welzijnsplanning in Hulst en Hontenisse kampt is er overi gens wel de oorzaak van dat van een groots opgezette inspraakprocedure in alle kernen geen sprake is. Om niet al te veel tijd te verliezen had de werk groep al afgezien van hoorzittingen in iedere kern van Hulst en twee in de gemeente Hontenisse. Tijdens de geza menlijke vergadering van beide com missies werd het voorstel nog iets ver der 'uitgekleed'. Er komt één hoorzitting voor alle inwo ners van de gemeente Hulst (op 12 ja nuari in Hulst) en één voor alle inwo ners van Hontenisse (13 januari in Kloosterzande). De meerderheid van de commissie vond namelijk dat één hoorzitting in beide gemeenten in ieder geval eeriy kei is dan een paar, met als gevolg dat dc kleinste kernen dan weer gepasseerd zouden worden. „Als biykt dat ze niel alle kemen kunnen bezoeken omwille van de tyd. dan maar alleen in Hulst" redeneerde men. Enkele leden drongen er wel op aan duidelyk te vermelden dat het hier om een uitzondering gaat. „Immers hel gaat hier om zeer concrete dingen vooi de mensen van de kernen. De peuter speelzaal. de muziekvereniging, moeten dat wel zo dicht mogeiyk by dc mensen houden. Het tijdgebrek mag echt het enige excuus zyn". zei direc teur C. van Leuven van de stichting Ge- meenschaDswerk. Het ontwerpplan ligt vanaf 8 decembei ter inzage voor het publiek. Degenen die meegedaan hebben aan de in spraak-procedure krijgen het welzyns- plan thuisgestuurd. Om het plan 'een beetje te verkopen' worden huls-aan- huis ook folders verspreid waarin de be volking warm gemaakt wordt voor de welzijnsplanning. Voor kerstmis zal de folder, die geschreven is door leden van de ambtelyke werkgroep, bij de inwo ners van Hulst en Hontenisse in de bus rollen. TERNEUZEN - De koningin stuurde een taart en een felicitatiebrief, de ge meente een fraai bloemstuk en de com missaris van de koningin in Zeeland zijn vrouw. Mevrouw Boertien schud de woensdagochtend in de cafetaria van bejaardenhuis 'De Blide'.in Ter- neuzen de hand van het echtpaar P. C. Geensen -de Mul. Het echtpaar Geen- sen was 17 november precies 70 jaar getrouwd. Ook burgemeester C. Ocke- loen van Terneuzen bezocht het huwe lijksfeest. De heer Geensen werd 92 jaar geleden geboren in Terneuzen. Hy werkte tot aan zijn pensionering by het Loodswe zen. Mevrouw J. C. de Mul werd 91 jaar geleden geboren in Terneuzen. Het echtpaar kreeg twee kinderen. De bewoners en het personeel van 'de Blide' vierden het feest woensdag uit bundig. Aanvankeiyk wilde men het echtpaar op de trouwdag. 17 november. huldigen. Dat bleek onmogelijk omdat de heer Geensen lont rook en zorgde dat hy en zyn vrouw die dag niet in het bejaardenhuis aanwezig waren. De vie ring - woensdagochtend - kwam dan ook als een volslagen verrassing. Het echtpaar Geensen in Terneuzen kreeg woensdag ter gelegenheid van de zeventigste huwelijksdag bezoek van mevrouio Boertien (rechts). Zware schade botsin; in Hoofdplaat HOOFDPLAAT - By een botsing tus sen twee auto's ln Hoofdplaat is woens dagmorgen omstreeks vijf voor vy f zwa re schade ontstaan. F. P. de P. uit Aar denburg verleende op het kruispunt Schoolstraat/Kersenstraat geen voor rang aan T. P. B. uit Hoofdplaat. Auto vernield bij botsing in Axel AXEL - De personenauto van de Hei- kanter B. J. M. S. is dinsdagavond ge heel vernield toen de wagen, op de Lan- geweg in Axel tegen de aanhangwagen van een tractor botste. S. reed om streeks zes uur dinsdagavond over ds Langeweg ln Axel en merkte te laat de tractor van R. A. R. P. uit Kapellebrug op, die over de tractaatweg reed. S. Bot ste met zijn auto frontaal op de aan hangwagen van de tractor. Ingebroken bij firma in Breskens BRESKENS - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken bij de fir ma Woittiez in Breskens. De daden kwamen binnen door twee ramen uil de sponningen te halen. Er werd ingebroken in het kantoor en in de kantine. Ook een auto van de firma Woittiez moest het ontgelden. Uit de auto werd niets vermist. Wat er uit de andere ruimten is meegenomen is nog niet bekend. POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG - Twee weken gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Deze straf kreeg dinsdag de 29-jarige A. A. uit 's Heeren- hock opgelegd door de Middelburgse politierechter mr J. Kolkman omdat hij 4 maart 1979 in Hontenisse onder invloed achter het stuur werd aan ge troffen en daarna zijn medewerking weigerde aan een bloedproef. De offi cier van justitie, mr R. D. E. Daver- schot had twee weken gevangenis en een jaar ontzegging geëist. De zaak was in januari by de politie- TERNEUZEN - Het kantoor van 'Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen', ja renlang ondergebracht in een pit toresk maar slecht pandje aan de Terneuzense Markt, is woensdag middag verhuisd naar De Blok ken. Daar betrekt 'Uit' het vroege re gebouw van het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming. Ook dat gebouw verkeert in niet al te beste staat, maar zal nog enigs zins worden opgeknapt De ver plaatsing was nodig, omdat de ANWB op de plaats van het huis aan de Markt een kantoor wil bou wen. 'Uit' beschouwt het nieuwe onderkomen aan De Blokken ove rigens maar als tijdely ke oplossing. Op de foto: 'Uif-medewerkers bezig met de verhuizing. rechter voorgeweest. Toen voerde A. echter aan, dat de datum niet zou klop pen. Het was niet maart '79 maar najaar '78 geweest dat de politie hem ln Honte nisse aanhield. Om hier meer duidelijk heid over te verkrijgen stelde de rech- ter-commissaris een onderzoek in. waarby zowel de betrokken politie agenten als enkele inwoners van A.'s woonplaats werden ondervraagd. Aan de uitslag van dit onderzoek verbonden zowel de raadsman van A., mr H. A. Wit- siers. als de rechter en officier duidelijk andereconclusies. Volgens mr Witsier was er sprake van ruime twijfel - en daarom reden tot vrijspraak - omdat een van de agenten verklaard had dat het inderdaad najaar '78 moet zijn ge weest. Bovendien hadden twee van A.'s plaatsgenoten verklaard dat hy 4 maart in 's Heerenhoek was. Daarente gen wees mr Daverschot erop dat de andere agenten niet twijfelden en dat een van A.'s plaatsgenoten zijn verkla ring later weer had ingetrokken. Ook dat A. die vierde maart onder invloed was geweest was voor zowel de rechter als de officier van justitie duidelijk be wezen, onder meer gezien zijn gedrag Dikke tong Ook F. J. G. R. (42l uit Oostburg werd onder invloed achter het stuur aange troffen. Hij sprak, zo meldde het pro cesverbaal van de politie, met 'dikke tong' en moest bij het lopen steunen op zijn auto. Bovendien had R. die 21ste februari bij Schoondijke drie tol vier minuten stilgestaan op een rotonde. Blazen wilde hij wel. maar toen het uiteindelijk op de bloedproef aan kwam weigerde hij. „Ik Ben bang voor de prik. Met de uit slag van de blaastest is er al genoeg be wezen", zo had hij de agenten toen mee gedeeld. Dinsdag zag R. het anders: „Ik heb hun niet zo goed begrepen en alleen gezegd: als het anders kan. dan an ders". R. werd overigens aangehouden nadat hij ook zelf al tot de conclusie was gekomen dat autorijden een tikkeltje onverantwoordelijk was en zyn auto al had geparkeerd by het café waarvan daan hij kort daarvoor vertrokken was. De officier van justitie eiste twee weken voorwaardelyke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, een boete van twee duizend gulden en negen maanden ont zegging rijbevoegdheid, waarvan vier voorwaardelijk met twee jaar proefiyd. De politierechter nam deze eis vrijwel geheel over. Alleen bepaalde hy de boe te op 1250 gulden. Omdat de auto van R. op diverse punten mankementen vertoonde werd R. daarvoor beboet met in totaal 250 gulden. De Hulstenaar E. C. C K. (19) werd 10 februari aangehouden wegens rijden onder Invloed toen hij van een voetbal wedstrijd kwam. De uitslag van het bloedonderzoek kwam uit op een alco holpromillage van 1.89. Dat K. geen on gelukken had veroorzaakt noemde mr Daverschot een 'groot geluk'. Hy eiste twee weken voorwaardelijk gevange nisstraf. met twee jaar proeftijd, een boete van 1500 gulden en zes maanden geheel voorwaardelyke ontzegging van de rijbevoegdheid, proeftijd eveneens twee jaar. De politierechter vonniste conform de eis. Dankbetuiging Hiermede danken wij u oprecht voor uw belangstelling en medeleven by het heengaan van mijn lieve man. va der en opa JULIEN T. VERSCHOORF. Ook u die er niet bij kon zijn, maar toch uw gvoelens per brief, telefoon of met bloemen hebt overgebracht, zijn wij daar zeer erkentelijk voor. Verder dank ik het verplegend personeel van het ver pleeghuis 'De Stelle' in het bijzonder dr Grasveld, zuster Pascale. voor hun goede zorg Ook dank aan de pasto res voor hun troostende woorden en het Schuttersgilde voor de laatste eer aan hem bewezen Uw medeleven was voor ons een grote steun. Wy bewaren hieraan een dankbare herinnering. Namens de familie J M. Verschore- Dusarduyn Sluis, november 1980. E. C. J. FRANK Huisarts, Axel AFWEZIG 1 en 2 december collega's nemen waar. Voor de vele blijken van belangstelling en medeleven, na het overlijden van onze broer. PASTOOR H. FASSAERT zeggen wij onze oprechte dank Familie Fassaert, November 1980. Dankbetuiging Voor uw medeleven en deelneming, betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde man. onze zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader FRANCOIS LOHMAN betuigen wij u onze oprechte dank. Mede namens kinderen en kleinkinderen P. Lohman-Gaelens IJzendijke, november 1980. opent vrijdag 28 november De officiële opening wordt verricht door de weled. heer JO IVENS om 20.15 uur. Zondag 30 november de gehele dag U vindt bij de Polyfoon alles op muziekgebied Voor de huiskamer- en de popmuzikant! o.a. het gehele Farfïsa orgelprogramma; uitgebreid gitaarprogramma: Kramer, Höfner, Fender. Gibson. Daion, etc. Specialiteit synthesizers!!! Versterkers: Sunn, Teisco, Solton enz. Slagwerk: Pearl, Aria. Openingsaanbieding prima studiegitaar nu slechts 79,- prachtige synthesizer 730,- kortom, teveel om op te noemen Kom kijken en luisteren in onze winkel! T\p I)n T \7 T7 n A XT Frans van Waesbergestraat 56 LtVj rUL i r UU1N Huist, tei.oii4o-i5846 met eigen service-afdeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 40