Burgemeester Wolters opent Simpelhuis in Middelburg Vlissingse woningen 'vernield' tegen krakers 'Je plant iets en ziet dat groeien, wat bijdraagt aan de sfeer in het dorp Fractievoorzitter vanPvdA-PPR in Vlissingen afgetreden VROEGER KLOOSTER EN 'SOEPHUIS' SLOOPVERGUNNING BINNENKORT VERWACHT W. WISSE VOLGT B. KOSSEN OP INTOCHT SINT NICOLAAS NIEUW- EN ST. JOOSLAND GEMEENTEWERKMAN IN SINT LAURENS VAN SLOOTEN MET PENSIOEN: DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 MIDDELBURG - Het geheel gerestaureerde Simpelhuis aan de gelijknamige straat in Middelburg (achter het stadhuis) wordt vrijdag 28 november officieel geopend door burgemeester drs. P. Wolters. Aan en in het Simpelhuis is dan gedurende een jaar tijd voor ongeveer acht ton 'verspij kerd'. Het monumentale gebouw is eigendom van de Hervormde Gemeente Middelburg, die de helft van de restauratiekosten heeft opgebracht. De andere vier ton is. door middel van subsidies, beschikbaar gesteld door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Provincie Zeeland en de gemeente Middelburg. Het 'nieuwe' Simpelhuis zal in de toe komst gebruikt worden door enkele verenigingen, waarvan de namen nog niet bekend zijn, De zolder van het pand zal in ieder geval dienst gaan doen als ruimte voor het jeugdwerk van de Nieuwe Kerkwijk en een kamer wordt gebruikt als kantoor.In de ontvangstr kamer van het Simpelhuis. worden zo als de naam al zegt. de bezoekers ver welkomd. Bijvoorbeeld na een trouwe rij in de, met het Simpelhuis verbon den. Engelse Kerk die eveneens in ei gendom is bij de Hervormde Gemeente. Geschiedenis Het Simpelhuis zelf heeft al een lange geschiedenis achter zich. Het werd ge bouwd tussen 1471 en 1484. als onder deel van het klooster van de zogenaam de Cellebroeders. een congegratie die leefde naar de regels van de Heilige Au- gustinus. Hun voornaamste taak was het ter aarde bestellen van de doden. Na de secularisatie (de overgang van goederen in bezit van geestelijken naar de 'wereldlijke' overheid) tijdens de tachtigjarige Oorlog, werd de bij het klooster behorende kapel ingericht als tapijtwerkplaats (1592-1629) Hier werkte een zekere Jan de Maeght. die een deel van de beroemde gobelins ver vaardigde. die nu in het Zeeuws Mu seum te bezichtigen zijn. Het oorspronkelijke leven in het kloos ter werd ook drastisch gewijzigd. Aan het eind van de zestiende eeuw. werden er krankzinnigen in ondergebracht, die werden verpleegd door de Cellebroe ders In 1611, na enkele verbouwingen werd het (voormalige) klooster hele maal ingericht voor dit doel. Dit duurde tot 1812. In 1816 besloot een aantal vooraan staande ingezetenen van Middelburg, die waren getroffen door de grote nood onder de arme bevolking, tot oprich ting van een 'Commissie tot uitdeeling van spijs aan minvermogenden binnen Middelburg'. In de volksmond werd al snel de naam 'Soephuis' gebruikt. De 'Soephuiscommissie' streefde ernaar zonder onderscheid van gezindheid, 'eene gezonde en voedzame soep' uit te delen aan de armen In de toenmalige Middelburgse Courant verscheen een advertentie waarin de wat meer welge stelde ingezetenen werden opgeroepen het werk met een milde gift te onder steunen. Men was natuurlijk ook op zoek naar een ruimte waar het 'mooie werk' kon worden verricht. En in de winter van 1816-1817 werd het Simpel huis (inmiddels in het bezit van de Godshuizen) bereidwillig afgestaan voor het goede doel en werd er een soep kokerij in gevestigd. In 1846 werd het gebouw uitgebreid op kosten van Daniel Jaques de Supervil- le. die daarvoor 3000.- op tafel legde. De Godshuizen werkten ook bereidwil lig mee en verkochten het Simpelhuis voor 1200.- aan de eerder genoemde commissie. Soepbonnen Vanaf die tijd werden er op vaste tijden 'soep-verstrekkingen' gedaan in het ge bouw. Dit maatschappelijke werk is ja renlang voortgezet tot in de loop van de Tweede Wereldoorlog. Daarna bleek er geen behoefte meer te zijn aan een der gelijke instelling en werd de commissie op non-actief gesteld. Daarna ging het snel bergafwaarts met het Simpelhuis. Het is nog een tijdje in gebruik geweest als woning, maar al snel raakte het mo numentale pand in verval. In 1963 ver kocht de (nog wel bestaande) commis sie het gebouw voor een schijntje aan de gemeente Middelburg. Er werd echter niets met het pand gedaan. Kraakactie Eind 1974 kam het Simpelhuis weer even in het nieuw omdat het tijdelijk was bezet door een groep jongeren die vond dat de eeuwenoude bestemming ook van kracht was op daklozen. De jongeren, die zeiden geen woning te kunnen vinden, vonden dat zij alle recht hadden om het pand te bewonen. Na enkele dagen werden zij echter door de politie verwijderd. In het voorjaar van 1975 stapte de Her vormde Gemeente naar het Middel burgse stadsbestuur met de wens het pand te kopen Voor een bedrag van 12 000.- gmg het pand in 'Hervormde handen' over. De Hervormde Gemeen te moest zich bij de aankoop verplich ten het gebouw te restaureren. De bij behorende tuin is in eigendom van de gemeente Middelburg gebleven. De Hervormden pachten het stukje groen voor het symbolische bedrag van één gulden per jaar. De president-kerkvoogd van de Her vormde Gemeente Middelburg, de heer J J. Minnaar, vertelt over de aankoop: ..Wij troffen in 1975 een complete bouw val aan. maar wij wilden het gebouw dolgraag hebben Ons kerkcentrum aan het, Koorkerkhof hebben wij des tijds aan de gemeente Middelburg ver kocht voor 78.000.-. Toen hadden wij een financiële basis om op verder te bor duren. Veel geld hadden we natuurlijk nodig, omdat, we zelf vier ton moesten opbrengen Maar het beginbedrag was er. De rest is afkomstig uit eigen reser ves en een deel van het geld hebben we bijeengebracht door het houden van enkele bazaars". Het restauratieplan voor het Simpel huis werd opgezet door Architectenbu reau Pennink te Middelburg en de werkzaamheden zijn uitgevoerd door Aannemersbedrijf Stegink uit Vlissin- gen. Het Simpelhuis wordt vrijdag om 16.30 uur geopend. De openingsplech tigheid zelf wordt gehouden in de En gelse Kerk. waarin het woord gevoerd zal worden door de heer Minnaar, bur gemeester Wolters en dominee L. Kore- vaar, voorzitter van de centrale kerke- raad. Hei sanitair in de keuken is volledig onbruikbaar gemaakt. Plattelandsvrouwen Westkapelle bijeen. WESTKAPELLE - De Bond van Plat- telandsvrouwen afdeling Westkapelle. hield haar maandelijkse bijeenkomst in de zaal van Westkapelle Herrijst. Na de pauze werden onder leiding van mevrouw Hes uit Rilland-Bath wens kaarten gemaakt. De volgende- bijeen komst is op maandag 22 december kerstfeestviering. VLISSINGEN - De Vlissingse woning bouwvereniging Gemeenschappelijk Belang hoopt binnenkort een sloop vergunning te verkrijgen voor de 24 woningen in de Verkuyl Qaukkclaar- straat, om op die plaats 34 woningen voor kleine huishoudens te realiseren. Het bouwplan bevindt zich volgens voorzitter J. Gillissen in een ver gevor derd stadium, zodat de vergunning nog dit jaar wordt verwacht. Inmiddels zijn preventieve maatregelen geno men om bijvoorbeeld kraken te voor komen. Dit betekent dat de toiletten en stenen aanrechten in alle woningen zijn vernield en de meterkasten zijn verwijderd. „In verband met de situatie in de bouw wereld willen wij zo snel mogelijk met een nieuw plan komen voor die 24 wo ningen. Of dat nu een plan voor ver- bofiw of vernieuwbouw is, dat is dan weer een ander hoofdstuk", zei voorzit ter Gillissen. Het belangrijkste is vol gens hem, mede in verband met de werkgelegenheid, dat zo snel mogelijk wordt begonnen aan de bouw. Renova tie van de woningen is volgens hem niet meer haalbaar. De heer Gillissen ont kent dat al is begonnen met de sloop van de woningen en noemt de vernielin gen 'preventieve maatregelen'. „Er kan wel eens een hamer vallen", zegt hij in antwoord op de vraag of hij daarvan op de hoogte is. „Je moet overal rekening mee houden. Ook met krakers. Daarom zijn preventieve maatregelen genomen door de technische dienst van BAS- CO". erkent de heer Gillissen. Situaties zoals met de Grote Keyser in Amster dam moeten volgens hem worden voor komen. Ontkend NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - Zater dag houdt Sint Nicolaas zijn intocht in Nieuw- en Sint-Jnosland. Daarbij maakt de goedheiligman met zijn knechten een rondrit door het dorp. Lezing over Etiopië voor vergezeld door hpt plaatselijke mu ziekkorps ONDA. De rondrit begmt om 14 uur Na afloop zal in het Dorpshuis aan de Veerstraat het feestelijk gebeuren verder worden gevierd. De organisatie van de intocht is in handen van de buurtvereniging 'Oranie Bovenal' VLISSINGEN - Fractievoorzitter B. Kossen van de PvdA-PPR in Vlissingen is dinsdagavond als voorzitter afgetre den. Tot nieuwe fractievoorzitter isge- kozen het raadslid W. Wisse. De heer Kossen geeft vrijdag tijdens de verga dering van de Vlissingse gemeente raad een verklaring over zijn aftreden, waarbij naar zijn zeggen alleen per soonlijke argumenten een rol hebben gespeeld. De heer Kossen zegt al vanaf augustus met het idee te hebben gelopen om af te treden, in verband met persoonlijke omstandigheden. Vanaf mei dit jaar heeft hij weer het beheer van de Jeugd herberg in handen. Mede hierdoor hield hij naar zijn zeggen niet meer voldoen de tijd over voor het extra werk van een fractievoorzitter. „Je moet dan minstens alle bestuurs vergaderingen, ledenvergaderingen, in spraakbijeenkomsten in ie eigen wijk en in je deelgebied in principe bijwo nen". zegt de heer Kossen in zijn com mentaar. Ook waarnemend fractie voorzitter F K P. Schets bleek tijdens het fractieberaad van dinsdagavond niet in aanmerking te komen voor het voorzitterschap, in verband met druk ke werkzaamheden. Hij is namelijk tevens dat het voorzitterschap van de sinds 1 oktober commercieel directeur fractie geen belemmering is voor een geworden van de scheepvaartbedrijf toekomstige kandidaatstelling. Best. en Osterrieth nv. waar hij tot die datum procuratiehouder was. Daarop heeft de fractie unaniem de heer Wisse tot nieuwe voorzitter gekozen. „Als fractievoorzitter bepaal je het ge zicht van de PvdA-PPR in Vlissingen. Dat moetje volledig waar kunnen ma ken. Normaal gesproken gaat naar mij eerst de vraag uit of ik fractievoorzitter wil worden, aangezien ik thans vice- voorzitter en als zodanig eerst aange wezene ben. Maar dat betekende een te grote wissel op beide betrekkingen", zegt vice-voorzitter van de fractie Schets in zijn reactie. De heer Kossen blijft wel lid van de ge meenteraad en houdt daarbij als 'deel gebieden' het onderwijs, welzijn en per soneelszaken Tijdens het fractieberaad is volgens de heer Wisse duidelijk afgesproken, dat geen koppeling wordt gemaakt tussen het fractievoorzitterschap en een toe komstige wethouderschap. Dit bete kent dat een fractievoorzitter niet zich zelf automatisch kandidaat stelt voor een toekomstig wethouderschap, maar W. Wisse „Het bouwplan is in een ver gevorderd stadium. Alle voormalige bewoners wonen in een renovatiewoning en zijn daarmee heel tevreden. Het wijkcomi- té is vertegenwoordigd in een project groep en is ook overal van op de hoog te", aldus de heer Gillissen.B. Hooge- steger en A. Schuilwerve van het wijk- comité Scheldebuurt ontkennen dit ten stelligste. „Wij hebben de heer Gil lissen nog gevraagd of personeel van het slopersbedrijf Sturm en Dekker uit Oostkapclle in de huizen is geweest om er te slopen en dat werd ten hevigste ontkend. Ik heb twee weken geleden echter duidelijk een werknemer van het slopersbedrijf bezig gezien in een van de huizen", zegt A. Schuilwerve in haar reactie. „Volgens de heer Gillissen en ook de technische dienst van BASCO waren het 'wilde verhalen'. Het moet echter wel een behoorlijk zware hamer zijn ge weest, want in sommige keukens is er geen aanrecht meer over" zegt B. Hoo- gesteger in zijn commentaar. „Het is een vreemde zaak dat zij het tegenover ons ontkennen, terwijl het toch ge beurt". meent hij. Op vijf december vindt weer een ge sprek plaats over de plannen voor de woningen tussen het wijkcomité. de wo ningbouwvereniging en het bureau Bouwhulp uit Eindhoven, dat ook een berekening heeft gemaaktvoor even tuele verbouw van de 24 woningen Ge- Nederlande Reis- vereniging MIDDELBURG - Voor de afdeling Zee land van de Nederlandse Reisvereni- ging hield mejuffrouw Melis in De Scha kel te Middelburg een lezing over Etio- piè. Aan de hand van dia's en enkele gebruiksvoorwerpen lichtte zij toe hoe de Etiopische bevolking leeft en werkt. Na afloop werd gedlscissieerd met en kele Etiopièrs die op Walcheren wonen VVV Oostkapelle houdt vergadering OOSTKAPELLE - De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer iVWl in Oost kapelle houdt donderdag 27 november een algemene ledenvergadering in ho tel Zeelandia in Oostkapelle De heer J de Regt. directeur van de Provinciale WV Zeeland, geeft een toelichting op het 'LID-systeem' ilogie-informatie- dienst) en op het 1-kantoor' Tevens komt het vaststellen van de begroting aan de orde. De aanwezigen behande len tfjdens de vergadering, die om 20.00 uur begint, ook de gebruikelijke huis houdelijke zaken. 'Delta West'opent jubileumjaar met bingo te Middelburg MIDDELBURG - De filatelistenverenl- ging 'Delta West' uit Middelburg houdt ter gelegenheid van de opening van het jubileumjaar dinsdag 9 december een bingo-avond in gebouw 'De Schakel' te Middelburg. De filatelistenvereniging bestaat in 1981 twintig jaar. Tevens wordt een verloting gehouden. De bin go-avond begint om 19.30 uur. SINT LAUREN'S - De inwoners van Sint Laurens zullen hem voorlaan niet meer in de plantsoenen bezig zien. ge stoken in de blauwe overall en met de bekende pet op. Gemeentewerkman C. van Slooten (bij z'n plaatsgenoten be ier bekend als Cor) heeft z'n taak over gedragen aan de heer Kwekkeboom uit Nieuw- en Sint Joosland. Na 49 jaar ge werkt te hebben, de eerste negen als landbouwersknecht, de volgende tien in de bouw en sinds 1951 als gemeente werkman. vond hij het tijd worden zijn plaats af te staan aan een jongere colle ga. Hij maakt daarbij (op 63-jarige leef tijd) gebruik van de VL'T-regeling. „Niet dat ik genoeg had van het werk in de plantsoenen. Want het is mooi en dankbaar werk. Je plant iets en ziet dat groeien, bloeien. Wat bijdraagt aan de sfeer in het dorp", verklaart Van Sloo ten. Morgen, vrijdag, neemt hij afscheid als gemeentewerkman. Dat gebeurt tij dens een receptie in de kantine van ge meentewerken aan de Vlissingsestraat in Middelburg, die om 15 30 uur begint Toen Van Slooten in 1951 de kans kreeg in dienst te treden bij de toenmalige gemeente Sint Laurens hoefde hij niet lang na te denken Hij was er geboren en getogen Alleen in 1944 had hij, omdat het dorp gedeeltelijk onder water stond, enige tijd noodgedwongen in Nieuw- en Sint Joosland gewoond. „En het was tenminste voor vast èn dicht bij huis. Zodra ik de deur uitstapte was ik op m'n werk", stelt Van Slooten vast Aanvankelijk was hij een 'schaap met vijf poten' Riolering repareren, straten herstellen en plantsoenen bijhouden, het behoorde allemaal tot z'n taken pakket. Na de herindeling In 1966. toen Sint Laurens bij Middelburg werd 'on dergebracht'. bleef voor Van Slooten al leen het plantsoenenwerk over Voor de andere werkzaamheden hadden ze in Middelburg gespecialiseerde men sen. Maar er bleef hier overigens genoeg te doen", herinnert Van Slooten zich Hij is al die tijd ook grafdelver geweest. De oud-gemeentewerkman hierover „dat moet nu eenmaal ook gebeuren. Hoewel het niet altijd even plezierig is. Want als op een dorp als dit iemand wordt begraven, dan heb ik die vaak al van kindsaf gekend. In een grote ge meente als Middelburg heb je dat denk ik veel minder" Volgens Van Slooten is er na de herin deling voor Sint Laurens maar weinig veranderd. „Het was alleen de eerste ja ren wat wennen Vroeger concentreerde zich alles in het gemeen tehuis. Als er wat was dan kon je daar terecht en dat viel toen weg. En je wist niet meer di rect. zoals vroeger, wie er ging trouwen Maar verder, nee. Want als je hier je le ven lang hebt gewoond dan ken je de meeste inwoners wel. En de nieuwe leer ie kennen door er eens een praatje mee te maken. Tja. eigenlijk heb ik van de bevolking niets anders dan vriend schap ondervonden Het is hier altijd gezellig werken geweest", mijmert Van Slooten Nevenactiviteiten De bekendheid met de bevolking is zeer waarschijnlijk ook een gevolg ge weest van de vele nevenactiviteiten die hij ontplooide. Zo was hij van 1947 tot 1966 lid van de vrijwillige brand weer in Sint Laurens (waarvan tien jaar als commandant! cn daarna nog negen jaar van die in Middelburg. Het is niet veel voorgekomen dat er moest worden uitgerukt. „Een enkel schoor steenbrandje of een landbouwschuur, zoals die van Simonse en 'De Fruit- berg' van Koole. Vooral die laatste was erg, daarbij zijn toen een heel stel bees ten verbrand". Van Slooten heeft de brandweer altijd als een hobby gezien. Het kunnen helpen van mensen heeft bij mij steeds vooropgestaan", stelt hij daarbij, „maar je moet er ook interesse voor hebben, anders hou je het niet vol. Want er moest toch iedere twee weken een avond worden geoefend". Van Slooten was eveneens 28 Jaar lang bestuurslid van de Oranjevereniging, van 1948 tot 1976. Vijftien jaar daarvan hanteerde htj de voorzittershamer Met name zo tegen koninginnedag leverde dat. zo memoreert hij, nogal wat werk op Daarbij kwam in de beginjaren nog de toneelgroep van de vereniging, die onder regie van Cor van Slooten stuk ken met wijdse titels als Mister Carras' en 'Hoe het weelje uit Hoek van Holland gevrijd werd' op de planken zette. Met een zeker succes, want de toneelgroep werd ook regelmatig gevraagd om in omliggende plaatsen te komen spelen. Daar de komst van de tv werd volgens Van Slooten. de belangstelling voor de voorstellingen allengs minder zodat er uiteindelijk maar mee werd gestopt. Ook op kerkelijk gebied is de inwoner van Sint Laurens actief geweest. Bin nen de Nederlands hervormde kerk was hij eerst tien jaar diaken, daarna 12 jaar ouderling en vervolgens negen jaar kerkvoogd, waarvan de laatste vier als president-kerkvoogd. Hij hoopt deze functie nog vier jaar. als de ambtster mijn afloopt, te kunnen blijven vervul len „En dat is dan de laatste nevenfunctie die ik neerleg", stelt Van Slooten be- list... Je moet dat soort dingen aan jon geren over kunnen laten, hen een kans geven. En angst dat ik de vele vrije tijd die ik nu krijg niet op kan vullen heb ik niet Ik heb een behoorlijke tuin. mis schien kan ik eens wat gaan knutselen en m'n familie wat meer opzoeken". Ook de toiletten zijn grondig vernieli bleken is volgens A. Schuilwerve. zowel de woningbouwvereniging all Bouwhulp fouten hebben gemaakt bij de berekeningen. Ze zegt dan ook erg nieuwsgierig te zijn naar de resultaten van dat gesprek. Cc r van Slooten in xoerktenue voor de kerk van de Nederlands hervormde ge meente in Sint Laurens, waarvan hij nu vier jaar president-kerkvoogd is. Ouderavond Vlissingse scholengemeenschap VLISSINGEN - Met als thema 'jeugd en werk(loosheid)' werd in de kantint van het LTO-gebouw te Vlissingen dt algemene ouderavond gehouden vai de scholengemeenschap voor lager be roepsonderwijs 'Swanenburgh'. De heer P. J. Filius van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland te Middelburg hield een inleiding ovet 'jeugd en werkdoosheidt', wat betreft* technische-, economisch-administ» tieve- en verzorgende beroepen in Zet land De heer Filius merkte onder mee op dat het aantal arbeidsplaatsen Zeeland gestegen is In de industrie de dienstensector, maar door het grolt aanbod van gegadigden is de concur rentiestrijd groot. Jongeren die hui schoolopleiding met afgemaakt heb ben komen moeilijk aan de slag. omda! ze verdrongen worden door de diplom* bezitters Ook blijven jongeren zonder werk. omdat de vraag naar vakmenseo en specialisten groot is en daar kunnen schoolverlaters niet aan voldoen. Na de lezing van de heer Filius vonder een discussie plaats tussen ouders ec een forum, waarbij vragen konden wor den gesteld. VVD Valkenisse en Westkapelle bijeen. BIGGEKERKE - De VVD-afdelinf Valkenisse Westkapelle hield een ver gadenng in het Dorpshuis te Biggeker- ke. Bij de bestuursverkiezingen was* heer F. H L van 't Wetende aftredend en stelde zich niet herkiesbaar als voor zitter. Het bestuur stelde voor het zit tende bestuur van 5 tot 7 leden uit k breiden met als kandidaten: J. Dorlet)n uit Biggekerke en K Huiszoon uit Westkapelle De vergadering ging hier mee akkoord en koos de heer Dorleuc als voorzitter. Dhr. van 't Westende als ondervoorzitter en dhr. Huiszoon als bestuurlid voor Westkapelle. Tevens werd dhr. Dorleijn gekozen als kandidaat voor het bestuur van de On dercentrale en benoemd als afgevaar digde naar de Kamercentralevergade ringen. met als plaatsvervanger voor dit laatste dhr Huiszoon I Ovaa werd tot afgevaardigd lid voor de ondercen trale benoemd. Voorts werd ln de vergadering het ont- werpverkiezingsplan 'Samen aan hel werk' besproken BIJBELA VOND IN OOST-SOUBURG OOST-SOUBURG - De zesde bijbel avond met het thema 'Is Israel de kerk geworden?' wordt vrijdag 5 december gehouden in het Rode Kruisgebouw k Oost-Souburg. Spreker is D. Steenhuil over het onderwerp 'De kerk en bezit De avond begint om 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 4