'mensch erger je niet of 'computer electro mm ZIEIB Autoriteiten schoten tekort bij scheepsramp Attican Unity 8,75 a ABN Bank speelgoed om naar te kijken tip voor de poppenkast ABN Girospaar- Extra-rekening. PZC/ RAADSLEDEN VREZEN PRECEDENT BIJ TOEWIJZEN SCHADECLAIM Spaarpandbiljetten (5 jaar) )NDERDAG 27 NOVEMBER 1980 provincie Het scheelde maar een haar of we hadden naast de pakjes gegrepen op Sinterklaasavond. Lezers, die de Bevelandse editie van deze krant in de bus krijgen, weten wel waarom. Omdat het gebeuren zulke verstrekkende gevolgen had kunnen hebben, vat ik het voor de onwetenden nog maar even kort samen: bij de intocht van heer Klaasje, dezer dagen in Goes, verkeerde de schimmel in een tamelijk nukkige bui. Dat leverde een weinig plechtig tafe reel op: als was hij een deelnemer aan een rodeo, zo solde het paard met zijn belijder. Het beest werd pas weer rus tig nadat het de Spaanse bisschop van de rug had geworpen. De goedheilig man kwam daarbij nogal onwaardig op Goese bodem terecht. Hij liep bij deze geforceerde afstap een gedeukte mijter op Bijna had ook de geloofwaardigheid van het kindervolkje een deuk opgelo pen. Met bleke snoetjes van aandoe ning zag het kroost hoe de sint. by het overeind krabbelen een onvrijwillige striptease onderging, omdat het paard met een hoef op de slip van de tabberd was gaan staan. Door snel ingrijpen van de vele vaders, die hun peuters ij lings vanuit de uitkijkpositie op hun schouders naar beneden haalden, kon de kinderen een aangrijpender uit zicht op de ontregelde grijsaard be spaard biyven. Sint klaagt na die buiteling in Goes over pijn in de borstplaat en mag des wegen van de dokter de komende da gen niet paard rijden en zeker geen zware boeken tillen. De surprises zul len nu vermoedelijk door Van Gend en Loos worden thuis bezorgd. Over pakjesavond gesproken: dat uit zoeken van geschikte presentjes is te genwoordig nog een hele klus. want de geschenkenindustrie zit niet stil. En ook de vindingrijkheid van de ideeën- mannen schijnt geen grenzen te ken nen. Wat vindt u bijvoorbeeld van een origineel cadeau als een zestig-melo- dieën-gong voor de voordeur, zoals die dezer dagen werd aangeprezen in de Nog iets te melden? - Bel dan 01184-15144 toestel 40 gids van de Makrozelfbedlenings- groothandelAls dat geen leuk binnen- komertje is weet ik het ook niet meer. Zo'n aanwinst moet met name een ver lokking zijn voor mensen, die al dertig jaar lang op het zelfde afgezaagde gek lingel van een schelle trekbel naar de voordeur rennen. Die nieuwe zestig melodieen-gong staat borg voor enige variatie. Stel je maar voor een deurbel die dingdongt van 'in naam van oran je. doe open de poort', of Max van Praag's belegen topper, die rept van 'als de deur zacht open gaat dan denk ik dat ben jij'. Minder geschikt voor een deurbelmelodie is het werkje 'dat is het einde, dat doet de deur dicht' want die deur moetjuistopen. Wel zeer van toepassing is 'sesam open u' maar daar bestaat helaas weer geen melo dietje van. Affyn.affijn. U ziet het: dank zij die 'ge programmeerde microprocessor' is er heel wat mogelijk. Maar er is méér, zo zouden we ombudsman Frits Bom en sinds kort ook Kees van Kooten (wij van ons team) kunnen nazeggen: aan die melodieêngong is een extra aan sluiting voorzien met een aparte melo die voor de achterdeur. Is dat niet prachtig9 Of bent u bang dat u dan helemaal gillend de deur uit zult ren nen van dat gedingdong en gek- lingklong? Ook om te lachen zijn de vindingen in de spellensector. Er wordt weer van al les aangeboden om de lange winter avonden gezellig op te vullen. Nou ge zellig... Even een stukje overgeschreven tekst, voordragen uit de inleiding bü het spel 'wie heeft dr. Black vermoord'. 'Je bent een van de gasten op een feest in huize Swanenburgh. Terwijl buiten de wind giert en de regen tegen de ruiten klet tert, zijn de gasten binnen vrolijk aan het dansen en hebben geen weet van de gruwelijke moord, die op dit mo ment in een van de vertrekken van het huis wordt gepleegd'. Tot zover die inleiding. Dan volgt er in de beschrijving een uitleg hoe je door dat spel te spelen de dader op het spoor kunt komen. En het voorwerp waarmee de moord is gepleegd: een revolver, een touw, een steeksleutel, een loden pijp, een kandelaar of een dolk. Zoiets wordt dan verkocht als een 'ge zellig familiespel'. Het ontbreekt er nog maar aan dat er in de speldoos ook een doekje geronnen bloed is bij gesloten. Kunnen we nog altijd nog tegen de kinderen zeggen, dat 't maar ketch-up is... Een vrolijk spel met een levensecht thema: zo wordt een doos familiever- maak omschreven dat 'carrière' heet, Het spelelement zit 'm hier in de moge lijkheden om met diverse hielelikkeri- ge methoden proberen de maatschap- pelij ke ladder tot de hoogste sporten te kunnen beklimmen. Even een kans- kaart trekken 'u laat uw directeur bij het golfspel winnen. U krijgt daarmee een salarisverhoging van f20.000'. Ook tegenvallers blijven niet uit voor de man die politiek 'carrière' maakt: 'u wordt betrapt met een call-girl en ver liest de helft van uw 'beroemdheid' De toelichting bij het spel 'dokter Bib ber' doet een mens onwillekeurig den ken aan een instelling als 'De Klok- kenberg'. "Wie de meeste operaties goed gedaan Met een beetje fantasie is er eigenlyk bést een spel te bedenken over het ac tuele gebeuren in Zeeland. Stel je voor. je trekt een kanskaart en leest: je bent minister van Verkeer en Waterstaat en je probeert Zeeland een vaste oever verbinding afhandig te maken. Ga te rug naar af of wacht in de put tot je verlost wordt. Of deze: je wordt als Walcherse brandweerman erop be trapt dat je toch collecteert voor de Rwanda-actie: ga tien plaatsen voor uit- Of speelt u maar liever gewoon 'mensch erger je niet', lekker ouder wets. met z'n allen rond de huiskamer tafel met voor elk van de spelers een kop dampende chocolademelk binnen handbereik. Sinds de oorspronkelijke versie verscheen in 1933 is de uitvoe ring van dit spel nauwelijks gewijzigd. Alleen de 'ch' is achter het woord 'mens' verdwenen. Maar het mannetje op het deksel van de spellendoos er gert zich nog steeds groen en geel om dat zijn pion vlak voordat hij bij het eindpunt is aangekomen, er door een tegenspeler nog net wordt afgewipt. In de winkel moet je nu wel wat lan ger zoeken naar zo'n spel als 'mens erger je niet'. Het staat nu ergens in een hoek tussen modieuze spelletjes als Yatzec, Tangram, Backgammon, computer electro, Match point, Acey Deucy. Of achter een stapel dozen met het hierboven genoemde spel 'carriè re' of het ook al eerder genoemde 'fa- milievermaak' rond het oplossen van een moord. Ga d'r maar aan staan sint. U bent overigens gewaarschuwd: er is méér! Ook volwassenen zijn vaak blij te maken met een stukje speelgoed. Wie speelgoed zoekt om alleen maar naar te kijken doet er goed aan om eens te gaan kijken wat er op maan dag 1 december door het Amsterdam se veilinghuis Sotheby-Mak van Waay onder de hamer wordt ge bracht. Het is een veiling van uitslui tend antiek en oud speelgoed. De vei ling omvat rond de vijfhonderd cata logusnummers. Veel stukken zijn af komstig uit particuliere verzamelin gen. Vooral de collectie 19e eeuwse kinder spelen is zeer uitgebreid. Er zullen daarnaast fraaie gedrukte legpuz leg puzzels en ganzeborden worden ge veild. Ook voor poppenliefhebbers valt er wat leuks te halen: er zjjn exem plaren by van meer dan een eeuw oud. Poppenhuizen komen er eveneens on der de hamer, zoals een miniatuur stof- fenwinkel met een uitgebreide verza meling stotien en Kant. Geïnteresseer den in het spoorwegwezen kunnen hun collectie uitbreiden door een bod te doen op een van de in zeer gave staat verkerende oude modeltreinen. En om nog eens even een ander nostalgisch laatje open te trekken: er is ook een verscheidenheid aan toverlantaarns, by behorende plaatjes, tinnen sol daatjes en mechanisch blikken speel goed. Kijkdagen voor die speciale vei ling worden gehouden op vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 november, steeds van 10-16 uur. Hebt u ook weieens zitten stuntelen achter het schot van de poppenkast? Een poppenkast in elkaar zetten, ja dat lukt nog wel. En er zijn mensen, die zeer begaafd zijn in het maken van poppen. Maar dan komt het; die poppen moeten tot leven worden gebracht. Wie heeft er dan zo gauw een pakkend verhaal bij de hand? Ja. er is een veldwachter op te voeren die als een soort van mobiele eenling Jan Klaassen achterna zit. En in dat tafereel zou een krijsende dan wel sussende Katrijn zijn in te passen, maar dat levert nog niet altijd een voorstelling vullend tafereel op. Voor vaders en moeders die vrezen stil te zullen vallen is er nu enig houvast in de vorm van de boekjes die zijn verschenen bij uitgeverij Christofoor in Rotterdam In die boekjes staan de teksten afgedrukt van een aantal korte poppekastvertelsels. Het leukste blijft natuurlijk zelf iets te verzinnen, maar als dat niet wil lukken biedt een tekst uit zo'n boekje uitkomst voor de tussen de boardplaten neergehurkte poppespeler. MIDDELBURG - De Nederlandse autoriteiten worden enstige tekortkomingen verweten bij hun optreden tijdens de gebeurtenissen stond de Griekse tanker 'Attican Unity', die op 25 augustus 1977 brandend als een toorts op het strand bij Cadzand werd gezet. Het schip bleek geladen met meer dan vijftig verschillende chemicaliën. De brand op het schip leidde tot een reeks van chemische reacties die nog dagenlang tot gevaarlijke situaties leidde. De havenautoriteiten van Vlissingm »uden te traag en onduidelijk hebben gereageerd op de noodsituatie die ont stond na het uitbreken van de brand op oe 'Attican Unity', die op dat moment In De Wielingen voer, op weg naar Kaapstad. Het niet adequaat reageren van de overheidsfunctionarissen, opgeteld bij de onverantwoordde wijze waarop het schip was volgepakt met allerlei chemi caliën en de onverantwoordelijke han delswijze van de scheepsleiding zijn rolgens de advocaten van de twee ber gingsbedrijven die de 'Attican Unity' op het droge brachten de werkelijke oorzaken van de ramp met het schip. Rijkswaterstaat had vervolgens maan denlang de handen vol aan het blussen, bergen, slopen en afvoeren van het schip en haar uiterst gevaarlij ke lading, Omdat de staat van mening is dat de '.wee bergingsbedrijven die de 'Attican op 25 augustus 1977 op het Cad- zandse strand hebben gezet, verant woordelijk zijn voor de gevolgen ervan, werd twee jaar geleden een juridische procedure in werking gezet. Het rijk ei ste van de Vlissingse berger 'Van den Akker' en de 'Union' uit Antwerpen een schadevergoeding van ruim tien mil joen gulden. Woensdag hielden de advocaten van de staat der Nederlanden (mr. B D. Wubs) en de twee bergingsmaatschappijen F. K. Adriaanse uit Middelburg voor de 'Union' en mr. P Blusse van Oud Alblas voor 'Van den Akker') hun pleitredes. De arrondissementsrechtbank van Middelburg, onder voorzitterschap van president-commissaris mr. G. R. André la Porte, doet waarschynlijk op ze ven januari uitspraak De kritiek op de handelswyze van de overheidsinstanties werd naar voren gebracht door mr. Blussé. raadsman voor 'Van den Akker'. Hij signaleerde dat rijkswaterstaat en het loodswezen tegenstrijdige instructies hebben gege ven aan de loods op de 'Attican Unity', dat Vlissingen Radio bepaalde infor matie niet of onjuist heeft doorgegeven waardoor de Nederlandse autoriteiten (van de Vlissingse haven) nauweiyks op de hoogte waren van de situatie en dat pas duidelyke instructies werden gege ven toen het al veel te laat was en de toestand aan boord al helemaal uit de hand was gelopen. Het snelle handelen van de twee bergers heeft volgens de raadsman voorkomen dat nóg meer schade was aangericht, byvoorbeeld door het zinken van het schip in de vaargeul met alle chemische produkten aan boord. Verbod. Van cruciaal belang bleek tijdens de zitting in Middelburg het moment waarop de autoriteiten via 'Vlissingen radio' een verbod oplegden aan de 'At tican Unity' om nog verder richting Vlissingen te varen. Volgens raadsman mr. B. D. Wubs van de staat gebeurde dat twee keer: een voorlopig verbod om ongeveer tien over acht 's avonds, en een definitief verbod om ongeveer kwart voor negen. Op beide tijdstip pen, zo stelde hij, was de Attican Unity nog in Belgisch vaarwater. De bergers hadden het schip dan ook niet op Ne derlands grondgebied vast mogen zet ten. Ze zijn dan ook verantwoordelijk voor de stranding op Nederlands grondgebied, vindt de raadsman van de de staat, en dienen op te draaien voor de kosten waarmee rijkswater staat werd opgezadeld. Volgens de raadsmanwan 'Van den Ak ker', mr. Blusse, is dat eerste - voorlopi ge - verbod nooit door radio Vlissingen meegedeeld aan de loods van de bran dende Griekse tanker Het uiteindelij ke verbod kwam dan ook niet alleen ais een volslagen verrassing, maar boven dien - zo stelde de raadsman - op een moment dat er niets meer te redden viel ..Terwijl de brand voortwoekerde, en de situatie met de minuut gevaarlij ker werd hebben de verantwoordelijke autoriteiten verzuimd om de loods te vertellen wat hij moest doen", stelde mr. Blussé, „ondanks herhaalde verzoe ken van de loods, die steeds ongelukki ger werd door de onduidelijke situatie Volgens de raadsman van 'Van den Ak ker' was de 'Attican Unity" al lang op Nederlands grondgebied toen het uit eindelijke verbod om Nederland binnen te komen, loskwam van het loodswe zen. Een andere mogelykheid dat het vastzetten van het schip op de kust by Cadzand. was er volgens hem dan ook niet. „Het voordek was één vuurzee. De stukken dek vlogen door de lucht, en vaten met doodskoppen erop ontplof ten één voor eén". schilderde Blussé de situatie „Het schip kon elk moment ex ploderen. De situatie was volstrekt ho peloos." Raadsman Wubs van de staat bleef er by dat de bergers best andere plekjes hadden kunnen uitzoeken om het schip aan de grond te zetten, en een draaima- noeuvre richting Belgie hadden kun nen maken zodat het schip met op Ne derlands territorium was gestrand. Dat ontlokte raadsman F. K. Adriaanse van de 'Union' de volgende vergelijking: „Stel, dat er in mijn hotel brand uit breekt en ik sta op het balkon van de tweede verdieping", schertste hij. „Be neden staan twee auto's geparkeerd, die ik nooit kan ontwyken. Ik moet springen op één autodak. Kan ik dan later door de eigenaar worden vervolgd met als argument: dan had je maar op het andere dak moeten springen? Dat is toch niet mogelijk?" Hij verweet de overheid 'achterafredenaties', gedre ven door de gedachte om nog zoveel mogelijk geld terug te krijgen van de kostbare operaties. ..Terugvaren naar België was onmogelijk. Bovendien had dat land de bergers dan Ook een proces kunnen aandoen. Dit is pluisje-blazen met een brandend schip op volle zee." Precedent De raadslieden van de bergers waren bovendien benauwd dat als de vorde ringvan ruim tien miljoen gulden voor de staat ontvankelijk wordt ver klaard. er in de toekomst nauwelijks nog bergers te vinden zullen zijn voor de meer 'riskante' karweitjes. Ook mr. Adriaanse wees naar de verantwoor delijke autoriteiten als de hoofdschul digen in het drama. „Het heeft in hoge male gerammeld op het gebied van communicatie en besluitvorming tus sen rijkswaterstaat, hel loodswezen en Vlissingen Radio", merkte hij op. President-commissaris mr. André de la Porte sloot na het aanhoren van de plei dooien en de replieken de zitting met de mededeling dat de uitspraak op zeven januari te verwachten is Die kan echter nog enkele weken worden aangehou den. MEDICIJNEN IN CENTRUM VAN GOES VERLOREN GOES - In of nabij het centrum van Goes is maandagmorgen een tas zoek geraakt, waarin medicijnen zitten die. als ze bijvoorbeeld door kinderen wor den opgegeten, levensgevaarlijk kun nen zijn. Het gaat om een donkerblauwe schou dertas. Daarin zaten onder meer een kleine grijze knipportemonnee en drie soorten medicijnen lichtblauwe tablet ten. tweekleurige capsules en doormid den gebroken witte tabletten. Van elke soort zaten er ongeveer veertig in de tas. EXAMENS Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde M. M. van Eerdt uit Middelburg cum laude voor het doctoraal examen fysische geografie. Voor het doctoraal examen geneeskun de slaagde aan dezelfde universiteit G. M. Vermeulen uit Middelburg. Tegoed direct opneembaar. Opnamekosten 2%. Rente gedurende 1 maand na bijschrijving vrij van opnamekosten. Storten en opnemen via uw bank- of girorekening. Viditel369. Recherche Goes op PPR Zeeland achter Advertentie «dl Spaarpandbiljetten, looptijd 5 jaar. B B Het huidige rentepercentage is 10,6"». Groeit BB *7]fiO/ in een vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.000.-. OU^#B lw/0 resp. f5.<XX),-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag ts f 600,- resp. f 3.<XX),- (door afronding op f 5f resp. f25.- naar beneden wordt het effectief rendement c a. 10.76"»). Dagelijks ingaande rente. West land Utrecht Hypotheekbank Middelburg, Markt 65.01180-3 80(Ki De zwaargehavende 'Attican Unity' bij het binnenslepen in de haveti van Vlissingen. zoek naar getuigen autodiefstal GOES - De rcchcrchegroep van de Goesc gemeentepolitie is op zoek naar twee meisjes die hoogstwaarschijnlijk inlichtingen kunnen geven over een autodiefstal. Deze diefstal is in de nacht van zondag op maandag om streeks half een op de Beatrixlaan in Goes ongeveer vijftig meter van de kruising met de Bergweg gepleegd. De twee meisjes, die samen op één fiets uit de richting van de binnenstad kwa men, hebben nog even met de eigenaar van de auto gepraat. Hun getuige- verklanngen kunnen van belang zijn voor het onderzoek. De recherche vraagt hen even langs te komen aan het politiebureau of telefonisch contact op te nemen (tel. 01100-130301 Auto te Terneuzen bewerkt met zuur TERNEUZEN - Onbekenden hebben woensdagochtend tussen half elf en hall twaalf een geparkeerde auto in de Bur gemeester Geillstraat in Terneuzen be- wt rkt met een zuur. De lak van de auto. eigendom van J. T. uit Terneuzen. werd flink beschadigd. De gemeentepolitie Terneuzen stelt een onderzoek in. kernwapenstandpunt HULST - Met „waardering en instem ming" heeft het bestuur van PPR-Zee- land kennis genomen van de uitspraak van de Nederlands Hervormde Synode van 22 november jl. inzake de kernbe wapening. De hervormde svnode spreekt zich thans uit tegen het ge bruik én het bezit van kernwapens. Te vens staat zij op het standpunt, dat Ne derland eenzijdige stappen moet ne men om tot afschaffing van kernwa pens te komen door deze wapens van haar grondgebied te weren. De PPR sprekt zich in haar verkiezings programma eveneens uit tegen kernbe wapening. Ook pleit de PPR voor afsto ting van de kernwapentaken door Ne derland, als eenzydigestap in het terug dringen van kernwapens Het bestuur van PPR-Zeeland heeft 'bewondering en respect' voor de moed van de her vormde synodeleden om dergelijke dui- deiyke standpunten in te nemen, om dat deze ingaan tegen de gangbare op vattingen van regering en een groot deel van het parlement, „wy zijn van mening, dat een kerk het recht en. vol gens de roeping die zij zegt te hebben, de plicht heeft zich ondubbelzinnig over een zaak als deze, die al het aardse leven aangaat, uit te spreken Wy staan dan ook afwijzend tegenover de kritiek van diegenen die, zoals minister De Geus (van defensie), zeggen dat de kerk zich te veel met de kernwapenproble- matiek bezig houdt." aldus het PPR- bestuur in een verklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11