PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Justitie in Polen wil dissidenten vervolgen VVD: kabelnota is onvoldragen Reorganisatie Macintosh kost 950 mensen hun baan WASHINGTON WAARSCHUWT DE SOW JET-UNIE Export niet verder omlaag Wit voetje bij premier Doodvonnis drie zwarte Zuidafrikanen Gemaskerde indiaan CDA: ZORGEN OP TERMIJN Enkele buien Veel bewolking en enkele regen- of sneeuwbuien. Middagtemperaluur on geveer vier graden Matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige tot harde wind. uit zuidwest tot west. 223e jaargang no. 280 Donderdag 27 november 1980 PZC IVan onze redactie buitenland) WARSCHAU - De officieren van justitie in Warschau en andere Poolse steden bereiden strafzaken voor tegen 15 van de voornaamste Poolse dissidenten. Samen met de militaire en civiele veilig heidsdiensten proberen zij voldoende bewijs te verzamelen om de betrokken dissidenten te kunnen beschuldigen van hoogverraad. Dit blijkt uit een geheim officieel document, dat gedateerd is op 30 oktober 1980 en is ondertekend door de hoofdofficier van justitie in Warschau, Lucjan Czubinski. Kopieën van het geheime rapport heeft de politie in Warschau vorige week gevonden tijdens een huiszoeking in het War- schause kantoor van de vrije vakbeweging „Solidariteit". De huiszoeking werd verricht in op dracht van hoofdofficier van justitie en heeft vorige week vrijdag geleid tot arrestatie van Jan Narozniak, die wordt beschuldigd van het verspreiden van staatsgeheimen. Het dertien pagina's lange geheime rapport is geadresseerd aan de officie ren van justitie in de andere dertien Poolse arrondissementen waarin de strafzaken worden voorbereid. Twee za ken worden voorbereid in Warschau, de andere in Gdansk. Lublin. Katowice. Krakau, Poznan. Torun. Radom. Szcze cin. Wroclaw. Lodz, Rzeszow, Walbrzy en Kalisz. Geen namen In het stuk worden geen namen ge noemd van degenen die op de lijst staan om te worden aangeklaagd, maar uit het geheime rapport blijkt duidelijk dat het de opzet is om de dis sidentenbeweging achter „Solidari teit" voorgoed het zwijgen op te leg- subsidies De door het kabinet aangekondigde korting op de individuele huursubsi dies zal de koopkracht van de laagste betaalden niet aantasten. Dit heeft staatssecretaris Brokx de Tweede Ka mer verzekerd tijdens de voortzetting van de begrotingsbehandeling van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. bezwaren Naar de mening van het Zeeuws Coor- dinatie-orgaan zijn de bezwaren op het gebied van landschap, natuur en mi lieu tegen de aanleg van een vaste oe ververbinding veel belangrijker dan de financiële bezwaren die meestal wor den geopperd spelletjes Sint krijgt het steeds moeilijker. De ideeenmannen uit de spelletjesindus trie zitten niet stil Er zijn leuke maar ook merkwaardige vindingen bij. Wordt het 'mensch erger Je niet' of 'computer electro'? Hoort. ziet. schrijft. protest Boeren uit de Krimpenerwaard zijn woensdagmiddag begonnen met het kappen van bomen uit protest legen de veroordelingen wegens het illegaal storten van huisvuil en puin. verrassing In de derde ronde van de strijd om de UEFA-cup zorgde St Etlenne voor de verrassing De Franse club versloeg in Hamburg de HSV met 0-5 AZ. de Ne derlandse vertegenwoordiger in deze beker, heeft goede papleren na de 2-2 uit legen het Joegoslavische Radnlcki. failliet De ziekenomroep in Nederland (ZON) verkeert in een noodsituatie. Als de vereniging van zieken-, bejaarden- en andere huisomroepen niet op zeer kor te termijn de beschikking krijgt over voldoende financiële middelen, zal de ZON begin van het volgende jaar fail liet gaan. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 17 en 19. Varia: 21. Radio en televisie: 23. Financiën: 25. gen. De vrije vakbeweging „Solidari teit" wordt in het document nergens met name genoemd. Er wordt in vrij wel elke alinea een keer gesproken over „anti-socialistische elementen". Het eerste deel van het lange document is gewijd aan een overzicht van hoe de dissidentenbewegingen in Polen tot stand zijn gekomen, wie de belangrijk ste activisten waren of zijn. wie gearres teerd zijn in de loop der jaren, wie er veroordeeld zijn en hoe het vervolgings beleid veranderd is van confrontatie tot „profylactische" (preventieve, red.i maatregelen, waardoor de dissidenten uit de roulatie zijn gehaald en sociaal- politiek zijn geïsoleerd. In de eerste vijf pagina's van het rap port wordt keer op keer benadrukt dat het doel van de vele dissidentengroepe ringen. waaronder het KOR (Comité voor Sociale Zelfverdediging), de bewe ging voor de verdediging van de men senrechten. de verschillende studen- tensolidariteitscomités. het Boeren- zelfverdedigingscomité. de Jonge Po lenbeweging en de Federatie van Onaf hankelijk Polen, is het oprichten van vrije vakbonden, het organiseren van een vrije pers en uiteindelijk de overna me van de macht, zonodig met geweld. duidelijk uit het rapport tevoorschijn komt, op verzoek van en wordt uitge voerd door de burgerlijke en militaire veiligheidsdiensten, onder dekking van het openbaar ministerie, van wie de be velen tot huiszoeking en arrestatie uit gaan. De tweede methode die de hoofdofficier van justitie in zijn lijvig rapport aan geeft. is het in beslag nemen van schrijf machines. kopieermachines, papier, drukinkt en illegale publikaties. Wel klaagt hij dat dit langzamerhand pro blemen geeft met het opbergen ervan. De derde methode is die van directe ar restatie. waardoor dissidenten tijdelijk uit hun omgeving kunnen worden geï soleerd De vierde methode die de hoofdofficier aanbeveelt is om ..de col lega's waakzaam te maken" en de dissi denten verdacht te maken op hun werk en in hun omgeving. Huiszoeking, aldus het geheime rap port, is tot nu toe fe meest efficiënte manipr gebleken om bewijsmateriaal bij elkaar te krijgen. Van de 200 huiszoe kingen die volgens het rapport in het tweede kwartaal van dit jaar over heel Polen zijn gedaan, hebben de meeste succes gehad. Het rapport noemt een groot aantal titels van boeken, tijd schriften en pamfletten, die in beslag zijn genomen, waarvan sommige in en kelvoud andere in hoeveelheid van en kele tientallen exemplaren of met dui zenden tegelijk. „De basis van bewijsvoering ligt in huiszoeking", aldus het rapport, waarin aan het slot opnieuw wordt benadrukt dat zelfs als de inhoud van een onder grondse publikatie onschuldig is, al leen al het feit dat het gepubliceerd is in strijd is met de wet. In dit verband wor den in het rapport steeds de artikelen van de Poolse strafwet, aangegeven. Niettemin wordt het beschikbare be wijs tegen degene tegen wie een straf vervolging wordt ingesteld onvoldoen- (Slot zie pagina 11 kolom 11 Oproep Het geheime rapport sluit met een op roep aan de andere dertien arrondisse menten in Polen om mee te werken bij het verzamelen van bewijsmateriaal en het zoeken van getuigen tegen de 15 niet met name eenoemde dissidenten Maatregelen In het tweede deel van het geheime rap port legt de hoofdofficier van justitie uit welke wettelijke maatregelen in het verleden tegen de dissidenten zijn ge bruikt en wat voor mogelijkheden er nog ter beschikking staan om ze alsnog te vervolgen. De nadruk wordt gelegd op het doen van huiszoekingen en van lijfelijk onderzoek. Dit gebeurt, zoals DEN HAAG (ANP) - In het derde kwar taal van dit jaar is de uitvoer in om vang niet verder teruggelopen, zo con stateert het ministerie van economi sche zaken aan de hand van voorlopige gegevens van het CBS. In het eerste kwartaal was de uitvoer nog acht procent boven het niveau van dezelfde periode van het vorige jaar, maar in het tweede kwartaal trad een sterke daling op. Die daling heeft zich in het derde kwartaal niet voortgezet, maar van enig herstel was evenmin sprake. Het uitvoervolume was in deze periode twee procent kleiner dan in het derde kwartaal van 1979 Over de eerste negen maanden van dit jaar tezamen genomen was het volume van de uitvoer nog twee procent groter dan in de periode januari september 1979. De invoer was een procent groter dan verleden jaar. De invoer is dit jaar zeventien procent duurder geworden dan verleden jaar en de uitvoer is vijf tien procent in prijs gestegen. De invoer van ruwe aardolie daalde twaalf petde uitvoer van aardgas eveneens twaalf pet., de uitvoer van aardolieprodukten zes pet. De invoer van personenauto's ligt tot nu toe 33 procent onder het peil van vorig jaar. LONDEN - Labour heeft al bijna een voel tussen de deur van het befaamde pand Downingstreet 10 in Londen de residentie van de Britse premier Dat kan althans worden geconstateerd bij het zien van het 'gips' van Labour- leider Michael Foot, hier vereeuuigd op de stoep van nummer tien Foot had. nadat zijn beenbreuk was geheeld en het gips vervolgens werd verwij derd. het 'been' geschonken aan studenten van de universiteit van Brad ford. De bedoeling was dat het van handtekening voorziene geval góed geld zou opbrengen op een veiling ten bate van liefdadigheid De studenten dachten er bi) nader inzien anders over ..Dit is er aè juiste plaats voor merkte een van hen op. PRETORIA (RTRl- Na een proces van vier maanden heeft het Zuidafrikaan- se hoogerechthof woensdag drie zwar ten ter dood veroordeeld wegens hoog verraad. De drie mannen, en zes andere zwarten werden eerder dit jaar gear resteerd na aanvallen op een bank en een afgelegen politiepost. De zes ande ren kregen gevangenisstraffen varië rend van 20 tot 10 jaar. De ter dood veroordeelden zijn Ncim- bithi Johnson Lubisi i29i. Petrus Tsepo Mashigo <20i en Naphtall Manana (24) ROTTERDAM - Pedro en Juana dragen een rode en paarse doek voor het gelaat, slechts hun scherpe donkere ogen waren zichtbaar. Het niet alleen uit angst voor herkenning en repressialles bij terugkeer naar Guatemala. De bedekking van het gezicht was ook een symbool 'omdat dc indiaan in Guatemala zijn ware gezicht niet kan en mag tonen'. In een emotionele zitting legden de twee indianen uit El Quiche woensdag voor het Russel-tnbunaal hun getuigenis af over de sympathisanten in de Spaanse ambassade „Het bloedbad van 31 januari is geen incident, het is een voorbeeld van hoe de indiaan in Guatemala wordt vervolgd", zo zei Pedro VERLIES DIT JAAR 10 MILJOEN STEIN' - De reorganisatie van de con fectiefabriek Macintosh zal zo ingrij pend zijn dat op korte termijn om en nabij 950 arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen. De ingreep is volgens de di rectie nodig om het voortbestaan van de nog gezonde onderdelen van het concern te waarborgen. Als de reorga nisatie in de voorgestelde vorm door gaat, krijgt Limburg de grootste klap te verduren; daar zullen bijna 500 ar beidsplaatsen verdwijnen. De raad van bestuur van de onderne ming heeft gisteren de centrale onder nemingsraad. het personeel en de vak bonden op de hoogte gebracht van de plannen. De werknemersbonden willen er nog geen oordeel over geven. Zij wil len eerst de bevindingen afwachten van een extern onderzoeksbureau dat de gang van zaken bij Macintosh op het ogenblik bestudeert. Het bureau zou eind volgende week zijn rapport uit brengen. De werknemersbonden (FNV, CNV en Unie BLHPi erkennen dat Macintosh het moeilijk heeft door de concurrentie uit de landen waar de lonen laag zijn en kleding aanzienlijk goedkoper kan wor den geproduceerd dan in ons land. Maar de bonden menen dat er bij Ma cintosh zelf ook beleidsfouten zijn ge maakt. Zij kunnen er anders geen ver klaring voor vinden dat nog maar vier maanden geleden een reorganisatie werd aangekondigd die 220 mensen hun baan zou kosten. Van die 220 mensen zijn er nu nog 140 bij Macintosh aan het werk en eerst nu ls de procedure voor hun ontslag in gang gezel De bonden menen deze 140 bij de nu bedreigde 950 arbeidsplaatsen te mogen optellen, zodat er thans 1090 arbeidsplaatsen 'op de locht staan'. Zonder beschermende maatregelen van de overheid vrezen de bonden ook voor de resterende 1300 arbeidsplaat sen in Nederland en de ongeveer 2700 in het buitenland. „Als de regering niet ingrijpt, is het over vijftien jaar ge daan met de hele Nederlandse confec- tie-industrie". aldus een woordvoer der namens de vakbonden. Volgens het reorganisatieplan moeten de produktiebedrijven van Macintosh in Nijmegen (123 personeelsledeni. Oud-Stein )196i en tilburgi86i worden opgeheven. Ingekrompen zullen wor den het hoofdkantoor in Stem (van 243 naar 82) en de centrale in Stein (produk- tie. magazijn en verlading), waar het personeelsbestand zal worden terugge bracht van 216 naar 87. Ook de Belgische vestigingen ontsprin gen dit keer de dans niet Daar zal het aantal arbeidsplaatsen met 250 worden ingekrompen: Maasmechelen van 230 naar 69 en opheffing van Paal waar 90 mensen werken. Ontslagen Aangezien niet kan worden verwacht dat de enorme inkrimping kan worden bereikt door natuurlijk verloop i pensio nering. vrijwillig ontslag» en overplaat singen, dreigt voor het overgrote deel van de betrokken 950 personeelsleden gedwongen ontslag. In de produktie-af- delinger. gaat het voornamelijk om vrouwelijk personeel Bij de centrale en op het hoofdkantoor in Stein betreft het zowel mannen als vrouwen Macintosh gaat ervan uit. dat de onder neming voldoende rendabel en sterk zal zijn om zich op de internationale markt te kunnen handhaven met behoud van het bestaande assortiment (onder meer de merken V en S. Hollandia Kievit. Ri- fi. Bendien Smits en Macintosh». Alleen de Nederlandse vestiging in Al melo is vlogens de directie van Macin tosh (berperk) winstgevend. Zeer posi tief draaien de buitenlandse produktie bedrijven in Portugal. Spanje en Tune sië alsmede de winkels m België De verliezen in de Nederlandse en de Belgi sche produktiebedrijven belopen mil joenen per maand en zullen het totale concern van 1980 een verlies van min stens 10 miljoen gulden bezorgen In de Nederlandse confctic-industrie werken thans nog 19.000 mensen; tien jaar geleden waren het er nog 50.000. In 1972 was nog 57 procent die in Neder land werd gekocht, ook in Nederland vervaardigd. Dat percentage is inmid dels gezakt tot krap 24. DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft in een voorlopige reactie de Kabelnotitie van minister Gardeniers (CRM) „een onvoldragen werkstuk" genoemd. De beperkingen die de bewindsvrouw hanteert inzake het doorgeven van buitenlandse tv- programma's via Nederlandse kabel netten staan volgens de liberalen op gespannen voet met haar opvattingen over vrijheid van meningsuiting en in formatie. alsmede de daarbij behoren de pluriformiteit van berichtgeving. Wel constateert de VVD met instem ming dat op dit moment feitelijk geen enkel buitenlands programma van de kabel geweerd kan worden omdat er nog geen speciaal op ons land gerichte commerciële programma's in hel bui tenland bestaan Omroepdeskundige Keja ziet echter wel met grote zorg het ogenblik tegemoet dat deze program ma's wel beschikbaar zijn De CDA-fractle vindt op korte termijn de centrale verantwoordelijkheid van de minister van CRM ten aanzien van de doorgifte via de kabel „een goede benadering" Op langere termijn zijn er zo blijkt volgens de christen-democra ten uit de notitie, echter onvoldoende waarborgen. Het wordt door de CDA-fractie toege juicht dat de regering streeft naar har monisatie van voorwaarden, waaron der reclame in Europa mag worden uit gezonden. Commerciële exploitanten van kabelnetten worden in de notitie nog onvoldoende afgeschrikt, aldus het CDA De nota is woensdag aan de tweede ka mer aangeboden Toestemming In de nota is vastgelegd dat buitenland se programma s die speciaal bestemd zijn voor het Nederlands publiek onder worpen zijn aan de toestemming van de minister van CRM. na overleg met de minister van verkeer en waterstaat (PTT) Alle andere programma's van over de grenzen kunnen onbelemmerd via de kabelnetten worden gedistri bueerd De richtlijnen gelden overigens voor dc middellange termijn en dienen als 'adempauze' om Nederland de gelegen heid te geven te reageren op de nieuwe ontwikkelingen op communicatiege bied. De adempauze loopt ten einde bij dc komst van directe satellietuitzen- dingen. Mr Schlingemann keert terug in eerste kamer DEN HAAG - Mr. J. F. G. Schlinge mann (VVDi uit Retranchement (Zeeland) volgt dc onlangs overle den mevrouw Haya van Someren- Downer op als lid van de Eerste Kamer. Hij komt hiermee terug in de senaat. Schlingemann -66) was van 1974 tot 1980 lid van de Eerste Kamer Daarvoor was hij van 1967 tot 1971 lid van de Tweede Kamer Hij is voorzitter van de Europese land bouworganisatie CE A en vice-voor zitter van de Onderilnge verzeke ringsmaatschappij. De nieuwe senator studeerde in Leiden rechten. Hij was van 1.954 tot 1978 lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland en van 1970 tot 1978 lid van de Gedeputeerde Sta ten in zijn provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1