C1ALE ZEEUWSE COURANT Dodental aardbevingen Italië boven duizend Prikacties Poolse spoorwegarbeiders Van Agt in boetekleed Van Agt waarschuwt tegen het omzeilen van loonmaatregel REDDINGSPLOEGEN NOG BEZIG MET ZOEKEN EIS: NAKOMEN LOONO VEREENKOMST Sportvisser (72) verdronken in Wester schelde Londen verlaagt rente 'GEEN RUIMTE VOOR SLUIPWEGEN' Kouder prêervèiDóimg m aj en roe regen -y motregen, vooral in het noorden van het land Temperatuur in de middag dalend tot ongeveer 9 graden Vrij krachtige en in hel Waddengebied nu en dan harde wind uil zuidwest tot west. later op de dag draaiend naar noord west. 223e jaargang no. 278 Dinsdag 25 november 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW (Goes, Dr. A.F. Philipsstraat 11, teL 01100-21222 Open: me. t/m vr. 8.30-17.00. do.avond 19.00-21.00, za. 10.00-13.00 uut. NAPELS - Terwijl reddingsploegen maandagavond nog volop bezig waren met het uitkammen van de 97 Italiaanse steden en dorpen, die zondag en maandag werden getroffen door de zwaarste serie aardbevingen in vijftig jaar, was het dodental gestegen tot zeker duizend. Het aantal gewonden bedraagt nog eens een veelvoud daarvan. Na zware beving van zondag hebben zich in de loop van zondagnacht en maandag nog 33 nabevingen voorgedaan, waardoor de materiële schade aanmerkelijk is vergroot. Inmiddels begint ook de internatioanle hulpverlening aan het getroffen gebied op gang te komen. kabel De PZEM oriënteert zich op mogelijk heden om het Zeeuwse energiebedrijf ln te schakelen bij de uitbouw van ka beltelevisie in Zeeland De PZEM zou daarbij als een soort 'technisch servi ce-apparaat' kunnen dienen als meer gemeenten besluiten lot distributie van tv- of radio-programma's via de kabel. PAGINA 3 optimisme Bondskanselier Helmut Schmidt Is van oordeel dat de wereld en dus ook de Bondsrepubliek moeilijke jaren te gemoet gaan. Ook meent hij dat de Duitsers spaarzaam moeten leven om de economische problemen te kunnen overwinnen Ondanks de teruggang van de produktie en een lichte stijging van de werkloosheid is er volgens de regeringsleider geen reden tot pessi misme PAGINA 9 bouw De bouwnijverheid werd In het eerste kwartaal van ditjaar gekenmerkt door een stijging van het aantal werkloze bouwvakkers en een daling van het aantal vergunningen dat werd afgege ven voor woningen ln de gesubsldeer- de sector. De stimuleringsmaatrege len van staatssecretaris Brokx hebben Inmiddels al duidelijk hun vruchten afgeworpen. De Engelse voetbalverenigingen Not tingham Forest en Chelsea zijn geïnte resseerd in Jan Poortvliet. De PSV'er ziet wel wat ln een ertrek naar Enge land 'Ik wil eindelijk wel eens meer verdienen.' Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10 en 11. Radio en televisie: 13. Financiën: 15. De reddingspogingen werden maandag ernstig belemmerd door verwoeste we gen, uitgevallen telefoonverbindingen, mist en regen. Nog steeds zijn er afgele gen bergdorpen, die niet of nauwelijks bereikbaar zijn. Legerhelecopters zijn ingezet om in de geisoleerde gebieden de hoogst noodzakelijke hulp te verle nen. Intussen worden her en der tenten kampen opgericht, waar de tienduizen den geevacueerde mannen, vrouwen en kinderen zich met kampvuren de bitte re kou van het lijf proberen te houden. Anderen slapen in Inderhaast door de autoriteiten gevorderde treinwagons. Behalve de daklozen zijn er tallozen, wier huizen nog bewoonbaar zijn. die liever op straat bivakkeren, want de aarde trilt nog steeds. Reddingsploegen De Italiaanse regering heeft tot nu toe ruim 10.000 soldaten en 1.500 brand weermannen in reddingsploegen inge deeld. Overal worden noodhospitalen ingericht en geïmproviseerde lijkenhui zen, waar - ln afwachting van de aan voer van doodskisten - de stoffelijke overschotten onderdak vinden. Ver schillende ziekenhuizen ln het rampge bied zijn zo zwaar getrofTen dat ze niet meer functioneren. Het zwaarst hebben de provincies Po- 'tenza en Avellino onder de aardbevin gen geleden. Hele dorpen zijn hier met de grond gelijk gemaakt. Zo zijn alleen al in het straatarme dorp Sant Angelo dei Lombardi. waar geen huls meer overeind staat, zeker 300 doden geval len. En in Pescopagano zijn tot dusver 70 lijken geborgen Kerk Een van de grimmigste gebeurtenissen deed zich voor in Balvano. 80 kilometer ten oosten van Napels, waar zeventig doden - de helft kinderen - werden ge vonden in de puinhopen van de paro chiekerk van Santa Maria De beving van zondagavond half acht had een kracht van 7 op de schaal van Richter en was voelbaar tot ln Triest in het noordoosten aan de Joegoslavische .grens. Het getroffen gebied rond Na pels. Salemo en Potenza meet ruim 26.000 vlerkante kilometer; het Is een van de armste delen van Italië, met een bevolking van zeven miljoen zielen. Voorzover nu valt na te zien zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag maandag meegedeeld. De beving van zondag is zwaarder dan die in 1976 in Fritili, aan de grens met Oostenrijk, toen er nog net geen dui zend doden te betreuren waren. In 1930 vielen bij een aardbeving in en rond Irpinia in het zuidelijke Campanië 1.425 doden. Een triest record was de aarbevlng in Messina (Sicilië), waarbij in 1908 123.000 doden vielen. BALVONA - Brandweerlieden lopen hier op het puin van een deel van de kerk ii het Italiaanse Balvano. dat tijdens de hevige aardbeving instortte. Een foto van het vernielde ziekenhuis in het zuidelijk Italiaans stadje Sant Angelo dei Lombardi dat door de aardbeving werd getroffen. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft op belastinggebied voor de zelfstandigen niet datgene gedaan, wat het in de regeringsverklaring in het vooruitzicht had gesteld. Minister-president mr. A. A. M. van Agt erkende dat maandag in Den Haag, en voegde er meteen aan toe dat hij en zijn regeringsploeg in de voor de verkiezingen nog resteren de maanden ook geen verkiezings verrassing op dat gebied in petto te hebben. De premier reageerde in de algemene vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité KNLC. waar hij een inleiding had gehouden, op kritische vragen van ondermeer J. D. Leeuwman. voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw De rege ring heeft wat het waarmaken van haar toezeggingen inzake het zelf- otanaigenoeieiu gaamu, vuna de ze. en duizenden boeren moeten nu toe met minder dan het minimum inkomen. De penode van uittocht uit de iand- bouw hoort nu afgesloten te zijn. aldus Van Agt. We zijn nu op een produktie en op een aantal in de landbouw werkende mensen geko men. die om sociale en economi sche redenen zo ongeveer als een minimum zijn te beschouwen. Over de strubbelingen met de EEG inza ke de tuindersaardgasprijs als de Europese commissie of het Euro pees gerechtshof binden beslissin gen neemt, kan het kabinet die niet naast zich neerleggen. Maar het zal wel zijn uiterste best doen om voor de beide instellingen het Neder landse standpunt uit te dragen en eventueel te doen zegevieren (Zfe ook pagina 15) WARSCHAU - Poolse spoorwegarbei ders hebben maandag gedurende twee uur het treinverkeer in een groot deel van Polen lamgelegd. Bij de grote trac- torenfabriek Ursus, net buiten War schau, zijn de arbeiders voor maandag voor onbepaalde tijd in staking ge gaan. Voor vandaag (dinsdag) heeft het spoorwegpersoneel een staking van vier uur aangekondigd. Inzet bij deze laatste werkonderbre king is de eis dat de regering snel een bevoegde delegatie naar Wroclaw stuurt om te onderhandelen over het nakomen van een overeenkomst over het loon van spoorwegpersoneel Deze onderhandelingen zouden moeten wor den bijgewoond door een afvaardiging van de nieuwe, onafhankelijke vak bond Solidariteit In dit een maand geleden gesloten ak koord is vastgelegd dat de lonen van het hele spoorwegpersoneel met on middellijke ingang zouden worden ver hoogd en dat de zeer slechte arbeidsom standigheden van de Poolse spoorweg arbeiders zouden worden verbeterd. Tot nu toe hebben de Poolse stakings leiders de spoorwegen met de grootste omzichtigheid buiten alle stakingsac ties gehouden omdat zij zich de mogelij ke gevolgen maar al te goed realiseren. De spoorwegarbeiders voelen zich ech ter in de steek gelaten en hebben het heft in eigen handen genomen. Of schoon de spoorwegarbeiders de steun hebben van de militante vleugel van „Solidariteit", heeft de nieuwe vakbe weging de spoorwegstaking niet geor ganiseerd. Radio-Moskou en Tass hebben direct gereageerd op destakingsdreiging. Zij lieten weten dat een spoorwegstaking op grote schaal „afbreuk kan doen aan de defensiebelangen van Polen" De staking in de grootste Poolse tracto- renfabriek Ursus komt. kort nadat de Poolse regering een beroep heeft ge daan op alle Polen om de landbouw alle mogelijke voorrang te geven. De arbei ders van Ursus eisen vrijlating van Jan Maroniak, de drukker van „Solidari teit' die wordt beschuldigd van het verraden van staatsgeheimen, Marionak werd verleden week in War schau gearresteerd nadat de veilig heidsdienst de officier van justitie ln Warschau opdracht had gegeven de bu reaus van Solidariteit te doorzoeken op een uiterst geheim document. Dit bevat een plan om „dissidenten en aanver wante anti-socialistlschtische elemen ten" uit te schakelen en is afkomstig 'S-HEERENHOEK - De heer J. Rent meester (72) uit 's-Heerenhoek is maan dagmiddag omstreeks half vijf, naar moet worden aangenomen, verdron ken in de Westerschelde. toen hij met de 51-jarige V.. eveneens uit 's-Heeren- hoek, aan het vissen was. Het ongeluk gebeurde zestig tot tachtig meter uit de wal ten oosten van de Spaartsedijk bij Driewegen Toen de sportvissers wilden vertrekken bleek het anker vast te zitten. Bij een poging het anker los te trekken kantelde de speedboot. Het tweetal klampte zich vast aan de omgeslagen boot, maar de heer Rentmeester kon zich niet vast houden en verdween onder water. V echter zag kans. toen de boot in ondiep water was geraakt al wadend en zwem mend de kant te bereiken. Ondanks een uitgebreide zoekactie van de rijkpolitle en de rijkpolitie te water was het li chaam van de heer Rentmeester gister avond laat nog niet gevonden. van dezelfde officier van Justitie. Naar verluidt zijn de papieren ontvreemd uit 's mans archief. De afdeling Warschau van Solidariteit gaf een verklaring uit waarin de arresta tie van Narozniak en verscheidene dis sidenten. onder wie de anti-communis ten Leszek Moczulski en Wojciech Ziembinski. wordt veroordeeld„Voor taan zal Solidariteit alle staats- en rege ringsdocumenten. al dan' niet geheim en vertrouwelijk, die de bond ln handen krijgt, zonder meer verspreiden. De voorzitter van het 14 miljoen leden tellende Amerikaanse vakverbond AFL-CIO. Lame Kirkland. heeft de op komst van onafhankelijke vakbonden in Polen een „belangrijke strategische realiteit" genoemd, waardoor dit land weer in de pas loopt met zijn interna tionale verplichtingen. iVan onze parlementaire redactie) door bijvoorbeeld hogere loonstijgin- Een dergelijk beleid kost veel tijd, kloppen bij het „overheidsloket". We stimuleren van d< iVan onze parlementaire redactie, DEN HAAG - „Voor het langs sluipwe gen ontgaan van het effect van de loon maatregel zal geen ruimte zijn. Wie zich dan nog onvolwassen toont vraagt gewoon om betutteling." Dit heeft mi nister-president Van Agt maandag middag in Den Haag gezegd tijdens de algemene vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomi- té. De premier waarschuwde hiermee de sociale partners dal de kortingen op de vakantietoeslag van een half proeent en van twee procent op de prijscom pensatie niet omzeild mogen worden door bijvoorbeeld hogere loonstijgin gen. De problemen van de economie kunnen volgens Van Agt gevat worden in drie „brandende" vragen de werkgelegen heid. de matiging van de overheidsfi nanciën en het evenwicht op de beta lingsbalans De werkloosheid kan r.iet opgelost worden door enkel banen bij de (semi-i overheid te scheppen, aldus de premier Dit kan slechts op basis van een florerend bedrijfsleven De regering moet volgens hem dan ook de nadruk op de versterking van het nationale be drijfsleven leggen Een dergelijk beleid kost veel tijd, voorspelde Van Agt. „De eerste verde digingslinie moet daarom zijn ervoor te zorgen dat de zaken niet slechter worden dan ze nu al zijn", aldus de pre mier maandag. Van groot belang daar bij is de loonmatiging, die een forse steun is voor het bedrijfsleven. Hij ver wacht dat door de loonmaatregel de loonsom met 5 procent zal stijgen in plaats van 8 procent zonder maatregel. De overheid zal moeten matigen, om dat het financieringstekort veel te hoog is opgelopen, meent Van Agt Hij is er van overtuigd dat de Nederlanders er teveel aan gewend zijn geraakt aan te kloppen bij het „overheidsloket". We zullen er aan moeten wennen „meer doe-het-zeiver" le worden, omdat we de kosten van het beroep op de overheid niet meer kunnen dragen Dat betekent met dat hij terug wli naar „leder voor zich en God voor ons allen". „Tussen al je eigen bonen doppen en al Je bonen door een ander laten doppen ligt een oneindig aantal aanvaardbare varianten", aldus Van Agt Het tekort op de betalingsbalans van Nederland dreigt volgens de premier voor de jaren tachtig het probleem nummer éën te worden. Alle prachtige verhalen over expansief beleid en het stimuleren van de economie zijn niet vol te houden bij een blijvend negatieve balans, meent hij. De balans is de laat ste tijd negatief, omdat we meer invoe ren dan we met export verdienen. Voorlopig is nog steeds de winning van aardgas een aanzienlijke stimulans voor de economie, maar we moeten er rekening mee gaan houden dat deze bron van inkomsten eens zal opdrogen, waarschuwde Van Agt. De ontwikke lingen zullen bijgestuurd moeten wor den. aldus de premier, wat betekent dat we meer moeten gaan exporteren, en ons matigen in eigen bestedingen in binnen en buitenland. LONDEN (ANP) - De Britse conserva tieve regering van mevrouw Thatcher heefl maandag een pakket economi sche maatregelen aangekondigd dat de wankele Britse economie weer in het goede spoor moet leiden. Onderdeel daarvan is een onmiddellijke verla ging van de minimumrente, een met het officiële bankdisconto in andere landen vergelijkbare rente, met twee procent tot veertien procent. De maatregelen werden maandag m het Britse parlement bekendgemaakt door de minister van financien. Sir Geoffrey Howe. Minister Howe moest maandag toegeven dat de staat ditjaar meer leningen heeft moeten sluiten en dat er meer geld in omloop is gekomen dan was beoogd Om het economisch beleid alsnog te doen slagen, dient er in het komend begrotingsjaar ruim een mlljard'pond (bijna vijf miljard guldcni op de overheidsbestedingen te worden bespaard Voor het nieuwe begrotings jaar zijn er maatregelen op fiscaal en monetair terrein te verwachten. De minister liet weten dat er verande ring komt ln de volksverzekeringspre- mies. De veranderingen komen geheel voor rekening van de werknemers en niet voor die van de werkgevers en zul len een stijging van de overheidsinkom sten met een miljard pond ivijf miljard gulden) tot gevolg hebben. Het pond sterling heeft maandag op de Europese wisselmarkten een aanzien lijke koersdaling te zien gegeven als ge volg van de onmiddellijke verlaging van de Britse minimumrente met twee procent tot veertien procent. Het voor stel van het Bntse kabinet om de belas ting op olie die in het Britse deel van de Noordzee wordt gewonnen in het nieu we begrotingsjaar met wellicht twintig procent te verhogen is bij de oliemaat schappijen slecht gevallen De Britse dochteronderneming van De Konink- lljke-Shell liet maandag gelijk in een verklaring weten dat zij zich gaat bera den over het tempo waarmee het naar olie zoekt en boort ln het Britse conti nentale plat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1