'R0VINC1ALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe stakingen dreigen in Polen Staatsgreep Guinee Bissau I Paus looft stabiliteit politiek Bondsrepubliek Grote stormschade in Rotterdamse haven WORD LID BEL OP 01180-13608 OM EISEN WERKERS GEZONDHEIDSZORG PARIJS TEGEN EEG-PLAN VISSERIJ WINDKRA CHT TIEN Klokkenberg drie weken dicht wegens formaldehyde-gas Luns: NAVO beschermt Polen niet tegen vrienden ENORME MENSENMASSA OP DE BEEN Opiniepeiling: kleine meerderheid voor links SCHMIDT NIET NAARREAGAN Opnieuw regen Zwaarbewolkt en tijdelijk regen: mid- dagtemperatuur ongeveer II graden. Zuidwesten wind. aan de kust toene mend tot stormachtig en in het binnen land tot krachtig. 223e jaargang no. 271 Maandag 17 november 1980 (Van onze speciale verslaggeveri GDANSK. WARSCHAU - Polen wachtte dit weekeinde met spanning op het resultaat van de onderhandelingen tussen een regeringsdelegatie onder leiding van vice-premier Jedynak en de werkers in de gezondheidsdienst in Gdansk. Als deze onderhandelingen, die zondagavond voort duurden, niet slagen, staat Polen een nieuwe stakingsgolf te wachten. Tegelijk heeft de Sowjet-Unie de Poolse leiders gewaarschuwd niet in te gaan op westerse aanbiedingen voor geldleningen. Volgens Leonid Zamyatin, een naaste medewerker van partijlei- Opgepakt der Breznjnev, is dat geld slechts bedoeld om Polen afhankelijker van het Westen te maken en de oppositie tegen het socialistisch systeem in Polen zelf te versterken. Eerder was gemeld dat Polen een miljardenlening (op gunstige voorwaarden) van de VS wil. verder te discussiëren over een wets ontwerp voor de hervorming van de vakbond tot de actuele problemen wa ren geregeld en dat hij naar Gdansk zou teruggaan om de zaak ..naar eigen in zicht" aan te pakken. Walesa weigerde een gezamenlijke verklaring te onderte kenen. Ook de Engelse minister van handel. Parkinson, heeft tijdens zijn bezoek aan Warschau vorige week een lijstje met kredietwensen gekregen. Volgens Za myatin echter hebben die leningen een averechts effect: ..De afgelopen jaren hebben de Poolse leiders de economie allien versterken door grote en dure fi nanciële injecties uit het Westen. Het Poolse volk moet daarvoor nu de prijs betalen". Stakingsdreiging De zwaar onderbetaalde werkers in de gezondheidszorg worden gesteund door de vrije vakbond Solidariteit. De harde kern van de vakbond, de haven arbeiders van de Lenin-scheepswerf in Gdanks. heeft al aangekondigd van- ig een solidariteitsstaking van een te houden als resultaat uitblijft. So lidariteit heeft om deze waarschuwing aan partij en regering kracht bij te zet- kritiek FNV-dlstrlctsbestuurder W. Pel heeft zaterdag afscheid genomen van Zee land. Hij leverde daarbU kriUek op de Zeeuwse bestuurders en meende dat 'gebrek aan beleid bij de provincie hoogtij viert PAGINA 3 offensief In een nieuw offensief In de Iraanse olleprovlncle Choezestan zün de Iraakse strijdkrachten de omsingelde stad Soesangerd binnengedrongen Volgens het Irakkse persbureau INA zijn bij gevechten in de omgeving van die stad bijna 500 Iraniers gedood PAGINA 9 noodklok De financiële positie van het betaald voetbal wordt met de dag slechter De gezamenlijke schuld van de clubs ls In middels opgelopen tol 50 miljoen gul- gifbeker In de afgelopen Jaren is de KNVB-be- ker voor het eerste elftal van Vllssln- gen maar al te vaak een gifbeker ge weest Daaraan lokt nu een einde te gekomen: het Bergen op Zoomse aan geloven ten het onderwijzend personeel en de studenten opgeroepen als eersten de één-uursstaking van de werfarbeiders over te nemen. Als deze waarschu wingsstaking niet het beoogde resul taat heeft, zal Solidariteit al klaar lig gende plannen uitvoeren om de rege ring op de knleén te krijgen. Die voor zien in reeksen stakingen in heel Polen. De werkers in de gezondheidszorg hou den al meer dan een week het admini stratiegebouw van de Gezondheids dienst van het gewest Gdansk bezet. Zij worden gesteund door de 2000 studen ten van de medische faculteit van de universiteit in Gdansk. Parool opvolgen Vakbondsleider Lech Walesa zei op een vergadering van metaalarbeiders in Warschau na zijn onverwachte ontmoe ting vrijdagavond met de eerste secre taris van de Poolse Communistische Partij. Stanlslav Kania, dat bevredi gende resultaten alleen zyn te verwach ten als de Poolse werknemers de paro len van Solidariteit opvolgen. Eigenzin nig stakingsoptreden en spontane hoge looneisen verzwakken onze pogingen om de regering te dwingen zijn verplich tingen na te komen, aldus Walesa. Hij doelde daarbij op mijnwerkers in Jastr- zebie, werkrtemers van een suikerin dustrie bij Gdansk en textielarbeiders in Lodz. In het hoofdkwartier van ..Solidariteit'' verklaarde een woordvoerder, dat de Poolse regering van de onvoorziene ontmoeting tussen partijsecretaris Ka- PARIJS (AFP) - De Franse minister van vervoer. Daniel Hoeffel. heeft za terdag in de nationale vergadering meegedeeld dat zijn regering geen goedkeuring zal hechten aan de voor stellen over de visquota's in de EEG. De minister zal vandaag en morgen de bijeenkomst van de ministers van vis serij van de EEG-landen in Brussel bij wonen nia en vakbondsleider Walesa, die plaatavond op uitnodiging van partijse cretaris Kania. blijkbaar geen grote verwachtingen had. Bij de ontmoeting, die twee uur duurde, waren maar vier man betrokken, namelijk Kama en Wa lesa, beiden met een secretaris. Partijsecretaris Kania zei. dat hij wilde praten over een wetsontwerp ter her vorming van de vakbond Vakbondslei der Walesa had uitsluitend belangstel ling voor een gesprek over de eisen van het personeel van de gezondheids dienst. Hij kreeg tijdens het gesprek te horen, dat die eisen waren verworpen. Walesa deelde daarop mee. dat het geen zin had Nationale titel hengelteam DeLeeglopers 's-Heerenhoek 'S-HEERENHOEK - De hengel sportvereniging 'De Leeglopers' uit 's-Hccrenhoek is zaterdag in het Noordhollandse Hippolytus- hoef nabij Amsterdam algemeen teamkampioen van Nederland ge worden. De Zuidbevelanders ein digden buiten verwachting met een flink verschil boven de overige (24) ploegen die om de hoogste eer van Nederland streden. De Leeglopers is ongeveer tien jaar geleden opgericht. Destijds telde de club 30 leden, nu zijn dat er 200. waaraan een veertigtal echt actiel is. De 's-Heerenhoekse vereniging is relatief een kleine club. maar de resultaten zijn er niet minder om. Verschillende keren gooiden indi viduele leden hoge ogen in het per soonlijk kampioenschap van Ne derland, of in het regionale kam pioenschap van de Delta-federatie Ook nu kwamen de vijf leden van Slot pagina 5 kolom 4i ROTTERDAM (ANPl - Een storm van windkracht tien met volgens de Rot terdamse rivierpolitie uitlopers naar windkracht elf heeft in de loop van de zaterdagavond veel materiële schade aangericht in en om de Maasstad. Een kraan op een haventerrein aan de Jobshaven in Rotterdam sloeg los van de kabels waar hij aan vastgemaakt was. De kraan ging rijden en verpletter de onderweg het gangboord van een langs de kade afgemeerd schip en sleur de een geparkeerde container mee in zijn vaart. De kraan landde tenslotte omgekeerd in het water van de Jobsha ven. De kraan zal vermoedelijk als op gegeven worden beschouwd In de Waalhaven sloegen volgens de politie drie schepen vanhun trossen los Sleep bootbemanningen hebben assistentie verleend Bij de Rotterdamse politie lcwamen honderden meldingen binnen van omgewaaide bomen, vallende dak pannen. kapot gewaaide ruiten en der gelijke Ook de rijkspolitie in het dis trict Dordrecht meldt soortgelijke schade Volgens de politiewoordvoer der hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan Volgens de dienst van het njkspoodswezen zijn on geveer 25 loodsen gedwongen mee te varen met zeeschepen die buitengaats zijn gegaan De loodsboot die hen nor maal gesproken op ongeveer vijf zee mijl buiten Hoek van Holland oppikt kon wegens de storm niet uitvoeren Intussen ls bekend geworden, dat twee dissidenten zijn gearresteerd. Eén van hen, Leszek Moczulski werd al half sep tember opgepakt, nadat hij voor een Westduits televisiestation een inter view had gegeven, waarin h(j zei: „wy willen af van de communistische dicta tuur in ons land". De ander. Wojciek Ziembinski, werd vorige week in War schau aangehouden. Hij had voor 11 november een demon stratie georganiseerd ter gelegenheid van de herdenking van de 62c verjaar dag van de Poolse onafhankelijkheid in 1918, die officieel niet wordt ge vierd. BREDA (ANP) - De hartkliniek van medisch centrum De Klokkenberg in Breda zal opnieuw enkele weken ge sloten worden. Dc oorzaak is dit keer niet een intern conflict, maar de aan wezigheid van formaldehyde-gas. dal blijkt vrij te komen uit spaanplaten die twee jaar geleden in de aanbouw zijn gebruikt waarin de hartkliniek is gehuisvest. Door dit gas krijgen de patiënten last van branderige ogen en keel. benauwd heid, hoofdpijn en slapeloosheid. De sluiting zal drie weken duren en plaats vinden tussen half december en 5 ja nuari. De spaanplaten zullen drie keer bewerkt worden met een speciale verf. die door TNO ontwikkeld is UTRECHT - Als de Sow jet-Unie in Po len zou ingrijpen, zal de NAVO militair niet in actie komen. „De NAVO is er niet om de Warschaupact-landen legen hun eigen vrinden te beschermen", al dus secretaris-generaal Luns van de NAVO zaterdag in Utrecht. Een Russische interventie in Polen, die Luns waarschijnlijk acht als de onrust daar naar andere Oosteuropese landen zou overslaan, zou wel terugkeer van de koude oorlog betekenen. ..Daarmee is de ontspanning dan voor geruime üjd dood", zo zei Luns tijdens een bijeen komst van het Oud-Strijders Legioen (OSLl Demonstratie De Utrechtse politie moest de toegang tot de JulianahaJ. waar de bijeenkomst plaatshad, afsluiten, omdat 50 demon stranten de vergadering wilden versto ren. Een politieman werd daarbij ge wond. toen een demonstrant een steen naar hem gooide. Ook enkele actievoer ders raakten gewond De actievoerders, die opereerden onder de naam 'Onkruit', hielden de zaak on rustig door met verkeersborden te gooi en. rookbommen en rotjes te werpen en een poging om een twee meter hoge ka belhaspel de ryweg op te rollen Aan de zijkant van de Julianahal werd een ruit ingegooid. De actievoerders hadden het gemunt op de bijeenkomst van het Oud-Strij ders legioen, omdat dat in hun ogen een fascistische organisatie is. KEULEN-Paus Johannes Paulus tl zaterdag tijdens een eucharistieviering met 300.000 mensen op Butzweller Hof. een vroeger vliegveld bij Keulen. BONN - Paus Johannes Paulus II hoopt dat het Duitse volk in een verenigd Eu ropa zal worden herenigd. Dat zei hij zaterdagavond tijdens de feestelijke ontvangst door hondspresident Car- stens op het slot Augustusburg in BruhI. waar 500 vertegenwoordigers uit alle lagen van de Westduitse bevol king waren uitgenodigd. De paus loofde de politieke stabiliteit van de Bondsrepubliek, haar bemoeie nissen om de vrede te handhaven en de vlijt van de burgers. In het kader van het maar enkele uren durend staatsbezoek van de paus - de rest is een pastorale reis - heeft Johan nes Paulus II afzonderlijk met zowel president Carstens als bondskanselier Helmut Schmidt gesproken. Daar zijn verder geen mededelingen over gedaan Zaterdagmorgen vroeg was de paus op BONN - Paus Johannes Paulus II bracht zaterdagavond een bezoek aan de Westduitse bondskattselier Schmidt in kasteel Augustusburg. het vliegveld van Keulen-Bonn aange komen Hij werd officieel begroet door bondspresident Carstens. Deze wees er op dat de spanningen tussen katholie ke en evangelische christenen de laat ste tijd minder zijn geworden De paus antwoordde daarop dat het hem in het land van de reformatie een behoefte was om alle gelovigen hartelijk te groe ten ..Laat allen één zijn." aldus Johan nes Paulus II. Keulen Vanaf het vliegveld vertrok de Heilige Vader naar de Butzweiler Hof in Keu len, een vroeger vl ieg veld. waar hij een mis opdroeg voor"Wrca 380.000 men sen. Tijdens een rondrit met een spe ciaal verbouwde terreinauto werd de paus hartstochtelijk toegejuicht. Om ongeveer elf uur begon hij aan een meer dan een uur durende preek over het thema 'Huwelijk en gezin'. Volgens de paus zijn huwelijk en gezin in de moderne industriële maatschap pij belangrijker dan ooit: ..Kiemcellen voor de vernieuwing van de maatschap pij" Het hoofd van de katholieke kerk voorspelt het verval van staat en maat schappij als huwelijk en familie met meer in ere worden gehouden en niet meer worden bevorderd. Geslachtge meenschap tussen man en vrouw ls, ai- dus Johannes Paulus II. „alleen maar legitiem binnen de persoonlijke band van trouw in het huwelijk De bisschop van Rome zei ook dat 'do den van het ongeboren leven geen legi tiem middel voor familieplanning is' Hij besloot zijn preek met een appèl aan de ontvoerders van de 11-jarige Corne lia Becker. Laat dat onschuldige kind onverwijld vrij" Zondag Zondag bezocht-de paus Osnabruck en Mainz. In eerstgenoemde stad preekte hij voor ongeveer 140.000 mensen. Hij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Zes maanden voor de Tweede-Kamerverkiezingen van mei 1981 kunnen volgens een opiniepeiling de linkse partijen in ons land voor hel eerst rekenen op een meerderheid. Bij verkiezingen nu zouden PvdA. D'66, CPN. PPR en PSP samen 78 van de 150 zetels krijgen. Dc huidige regeringscoa litie van CDA en VVD valt terug naar 68 zetels, lager dan ooit. Politici van PvdA en CPN.zoals op positieleider Den Uyl. PvdA-ka- merlid Kombrink en CPN-lelder Bakker constateerden zaterdag dat de kans op de vorming van een links meerderheidskabinet van PvdA en D'66. dan wel een links minderheidskabinet van deze par tijen. gedoogd door PPR. CPN en PSP, dichterbij komt D'66 De winst van links komt volgens de 'Slot pagina 6 kolom 7\ deed een beroep op de katholieke gelo vigen 'het contact met de evangelische mede-christenen te zoeken en te verdie pen'. Omdat Osnabruck een typisch diaspora-bisdom is (slechts 15 procent van de bevolking is katholiek i. was de paus er gekomen om als 'opperste her der van de kerk de katholieken te be danken voor 'moed om te geloven' Nadat hij in Osnabruck samen met ge handicapten het Angelus had gebeden, vertrok de paus met een helikopter naar Mainz. De mis daar was vooral ge wijd aan de 'wereld van de arbeid' en de 'sociale vraag'. Tijdens een mis in de open lucht voor een publiek van overwegend arbeiders uit Mainz en omgeving verklaarde de paus dat de mensheid moet worden ver lost van alle vormen van Imperialisme, agressie, overheersing, uitbuiting en kolonialisme. Het was de meest uitge sproken politieke verklaring die de paus tot dusver heeft geuit tijdens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek. Koor Paus Johannes-Paulus dc tweede heeft het mannenkoor 'R.M.K.*21' uit Bruns- sum laten weten de zangers volgend jaar in prive-audiêntie te willen ont vangen. Dit in het kader van het 60- jarig bestaan van deze zangvereniging. Zij danken de onverwachte pauselijke uitnodiging aan de bisschop van het Poolse Gdansk mgr. I^ech Kaczmarek, een persoonlijke vriend van de paus. BONN (AFP/RTRl - De Westduitse hondskanselier Helmut Schmidt heeft niet verzocht om een onderhoud met de toekomstige Amerikaanse presi dent Ronald Reagan, Schmidt die op 19 en 20 november een bezoek aan de Ver enigde Staten brengt, zei dat zondag in een interview voor het tweede West duitse televisienet. Schmidt meent dat Reagan weliswaar bezwaren heeft tegen de huidige bepa lingen in het Sall-2 verdrag, maar dat de nieuwe president toch vastbesloten schijnt om het SALT-proces als zoda nig voort te zetten. In een interview voor het Amerikaanse televisieprogramma Issue and Ans wers' zei Schmidt dat West-Duitsland bereid is de plaats in te nemen van Amerikaanse troepen in Europa, als het nodig mocht blijken Amerikaanse troe pen over te brengen naar de Perzische Golf. Schmidt heeft zondag gesproken met dc Britse premier Margareth Tatcher. die gisteren in Bonn arriveerde voor een bezoek. De belangrijkste onderwerpen van ge sprek zijn de uitwerking van een sa menhangende Europese politiek tegen over crises buiten de gemeenschap, en uitwisseling van beider visies op de toe komstige politiek van Reagan Steijn Is zaterdag In Vlisslngen Zeeuws kampioen snelschaken gewor den De regernd kampioen Cees de Wolf verloor niet alleen de titel, maar ook een weddenschap Dat kost hem een fles w(]n PAGINA 16 geprikkeld Johan Breel was een klasse apart In de Mosselloop van Westenschouwen Dc geprikkelde Marathon-atleet had zijn dag De 140 concurrenten' konden al leen nog maar strijden voor de tweede plaats Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9.10.11.12,13.15 en 16. I LISSABON!AFP'RTR l'Pli-JoaoBer nardo Vieira, premier van Guinee-Bis- sau, een klein land aan de westkust van Afrika en Senegal en Guinea, heeft zaterdag dc macht overgenomen. President Luis Cabral werd afgezet, nadat hij het land geleid had sedert het zes jaar geleden onafhankelijk van Portugal werd. Bij de staatsgreep werd volgens de Por tugese radio het hoofd van de veilig heidsdienst en een hoge partijfunctio naris gedood. Zondag was het rustig Er is een 'raad van de revolutie' inge steld die voornamelijk uit officieren be staat en die geleid wordt door Vieira. Het afgezette staatshoofd ls gearres teerd evenals zijn naaste medewerkers, zo heeft radio-Conakry tGulneai ge meld. die een communique van de 'raad van de revolutie citeerde De republiek Guinee tConarkyt heeft het nieuwe bewind in Bissau al erkend Volgens welingelichte kringen schijnt de aanleiding tot de coup te zijn de zeer omstreden aanvaarding op 10 novem ber van een nieuwe grondwet die voor zag ln uitbreiding van de bevoegdhe den van president Cabral. Waarnemers in Lissabon menen dat de coup verband houdt met een machts strijd tussen de inheemse zwarten van Guinee en burgers van gemengd ras uit de Kaapverdische eilanden, eveneens een voormalige Portugese kolonie, op ca 650 km voor de kust van West-Afn- ka De gematigd-linkse PAIGC regeert ln belde gebieden en tracht deze te ver- eniger. ln een natie In de top van deze PAIGC. die vroeger de strijd voerde te gen de Portugese overheersing, zitten hoofdzakelijk Kaapverdianen Ook Cabral was van de eilanden alkomstig Vieira is afkomstig uit. Gulnee. Kaap Verdie heeft de staatsgreep veroor deeld De minister van buitenlandse za ken Victor Saude Maria, lid van de nieu we raad, heeft de verzekering gegeven dat Guinee-Bissau alle internationale verplichtingen zal nakomen Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag bevinden zich momenteel onge veer vijftig Nederlanders in Guinee Bissau. Omdat alle verbindingen met Guinee-Bissau verbroken zijn. kon buitenlandse zaken verder niets mee delen over hun toestand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1