Vlilieu-wetgeving schaadt bedrijven in grensgebied Actie van Stichting Ze-Bra voor 'Zeeuwsvlamingen in Brazilië Vooruitzichten bedrijfsleven voor 1980 weinig rooskleurig Puur zilver voor nieuwe Amro- spaarders. Dr. Boertien kreeg cheque 'Zeeland helpt PZC/provincie IEEUWS- VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL: En u,spaart u al bij de Amro Bank? november KAMER VAN KOOPHANDEL MIDDEN- EN NOORD-ZEELAND: NAMEN EMIGRANTENFAMILIES ACHTERHAALD PONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 ERNEUZEN - De Zeeuw-Vlaamse Kamer van Koophandel is een onderzoek begonnen naar ostenverhogende en andere nadelige effecten van de Nederlandse milieuwetgeving op bedrijven Bi het grensgebied. riaeen vragenlijst, die aan 16 ondernemingen is toegestuurd, wil het bestuur achterhalen hoeveel jelder wordt besteed aan milieumaatregelen en welke invloed dat heeft op de concurrentiever- oudingen. ïolgens secretaris H. van Lambalgen trekkelijkheid van Zeeuwsch-Vlaande- ker gekleurd, zwevend stof. leiden tot iaat nu al vast, dat de Zeeuws-Vlaam- ren als vestigingsplaats aantast", aldus ibedrijven door hun ligging en de in- het verslag. Verstoring De Kamer steil verder vast, dat 'het vooruitlopen van het Nederlands mi lieubeleid' in internationaal opzicht leidt tot het verstoren van lingsniveau dan om 'pieken' op bepaal de dagen. loedvan grensoverschrijdende milieu- Inderin het nadeel zijn bij collega's in innen- en buitenland, je kunt een gulden nu eenmaal maar a keer uitgeven. Doe je dat aan mi- yvoorzieningen. dan gebeurt het niet ia andere investeringen.' jrenvacht dat de onderzoeksresulta- rrolgende maand bekend zijn. [Eigens toont de Zeeuws-Vlaamse der van Koophandel zich ook in het crerslag over 1979 ernstig bezorgd ie de milieuproblematiek in het ge- aLHet is meer dan betreurenswaar- jdatde grensoverschrijdende vervui- ig kostenverhogende effecten heeft |de bestaande industrieën en de aan- rouw licht gewond ijbotsingOostkapelle DSTKAPELLE - Bij een botsing tus- aten vrachtwagen en een personen- la op de kruising Noordweg-Mun- hreg in Oostkapelle. liep de 23-jari- mevrouw C. J. uit Middelburg Kosdagmiddag een flinke buil op ar hoofd op. Beide auto's reden rich- g Serooskerke, toen vrachtwagen- jaffeur J. V. (27) uit Kapelle, op de aising plotseling linksaf sloeg, op 1 moment dat mevrouw J. hem aan I inhalen was. hteraf is gebleken dat V. wel richting Bgaf, maar dat was voor mevrouw J. it te zien, omdat het achterlicht van vrachtwagen onder de modder zat. auto van mevrouw J. kwam onder de kerkant van de vrachtwagen terecht, or de klap sloeg de automobiliste t haar hoofd tegen de voorruit, die diggelen ging. Haar auto werd to il vernield De vrachtwagen kreeg lichte blikschade Slecht water. tieverhoudingen. „Als daarnaast ten gevolge van de af wijkende, strengere milieuvoorschrif ten in Nederland, de industrie in grens gebieden tot verdergaande maatrege len wordt gedwongen ten gevolge van grensoverschrijdende verontreiniging is er tevens sprake van nationale con currentieverstoring. In feite wordt al dus een negatieve vestigingsfactor voor Zeeuwsch-VIaanderen ge creëerd." In het jaarverslag worden met het oog op de luchtverontreinigng met name de SO 2 (zwaveldioxyde)-metingen be langrijk gevonden. Standaardrookme- tingen van door verbrandingsroet don- de voorlopige conclusie, dat de bijdrage van buiten het Zeeuws-Vlaamse meet- gebied gering is, al staat er over het ver spreidingsgedrag van standaardrook nog niets vast De relatief grotere SO 2-uitstoot in Bel gië wordt onder meer veroorzaakt door dat aardgas een ondergeschikte rol speelt in de energievoorziening. De zuiderburen gebruiken bij het opwek ken van elektriciteit meer zwavelhou dende brandstoffen. De toegelaten zwa- velgehalten zijn hoger dan in ons land. Uit een analyse van de meetresultaten 1975-1976 trok provinciale waterstaat eind 1977 de conclusie, dat de invloed van grensoverschrijdende zwaveldio- xyde is beperkt tot Zeeuwsch-VIaande ren. Het gaat daarbij minder om een verhoging van het gemiddelde vervui- Clubwedstrijden van de Zeeuws Brabantse Turnkring in Hulst HULST - In het kader van het 800-jarig bestaan van de stad Hulst houdt de r.- k. 'H.A.V.' uit Hulst zaterdag in het sportcomplex 'Den Dullart' te Hulst de kringverenigingswedstrijden voor 10- cn 11-jarigen van de Zeeuws Brabant se Turnkring van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond. Aan deze wedstrijden, bestaande uit vierkampen, nemen 32 verenigingen met m totaal 103 wedstrijdgroepen deel. De te verwerken onderdelen voor de meisjes zijn: lange mat. kast breedte sprong, brug ongeli.ik en vrije oefening, voor de jongens langemat. kastlengte- sprong. laag brug en rek. Ingeschreven kon worden voor wed strijden met voorgeschreven oefenstof in de afdelingen normale, moeilijke- en gemengde oefenstof Opvallend is het dat geen enkele vereniging voor de deelname aan de westrijd metmoeilijke oefenstof heeft ingeschreven. Voor de wedstrijd met gemengde oefenstof heb ben zeven verenigingen met acht groe pen ingeschreven De wedstrijden beginnen om 13 uur Wedstrijdleider is de heer L. C. Wisse uit Kapelle. Christelijk voortgezet onderwijs Zeeland houdt vergadering MIDDELBURG - De vereniging voor christelijk voorgezet, onderwijs voor Zeeland houdt dinsdag 25 november m de docentenkamer van de christelijke scholengemeenschap Walcheren te Middelburg de algemene ledenvergade ring Aan de orde komen onder meer de laarverslagen van de secretaris en de rectors van het christelijk lyceum voor Zeeland in Goes en de christelijke scho lengemeenschap Walcheren m Middel burg. Verder staat een bestuursverkie zing op de agenda, Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering zal me- vrouw J de Klerk, lerares aan de school in Middelburg, een inleiding houden over het onderwerp 'Hoe functioneert cle schoolbibliotheek0'. De vergadering Degint om 19.30 uur. Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15.- (voor niei-Amro-spaarders f 30.-). Spaart u nog niet bij de Amro Bank5 Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15.- (prijs voor niet-Amro- spaarders f30.-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt. Ontvangt u liever een spaarpremie ï.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke' aanbieding van de Amro Bank geldt vanaf 4 november tot en met 5 december Zorg dus dat u er snel bij bent. 10 gram fine silver 999,0 Afmetingen i'/ix^Gun. Dikte. 3 mm Gegarandeerd door de Amro Bank met een genummerd •certificaat van echtheid" Tenslotte toont de Kamer van Koop handel zich bezorgd over de slechte waterkwaliteit van het Kanaal Gent- Terneuzen. Bij metingen aan de grens bij België werd vastgesteld dat het water tussen februari en juni 1978 aan de traktaatei- sen heeft voldaan, maar daarna niet meer. De kwaliteit Is zo slecht, dat de over heid bedrijven niet toestaat om Ka naalwater te gebruiken in produktie- processen „Noodzakelijke aanwending van leidingwater leidt tot aanzienlijke kostenstijgingen." meldt het jaarver slag. 'Advertentie) Koude „nnbiediuë_ tot 5 1' OPBRENGST ACTIE DELTA COLLEGE MIDDELBURG - In het provincie huis te Middelburg heeft dagmor gen commissaris van dc koningin dr C. Boertien de netto-opbrengst - f9500 - van een aktie door het hoofdstedelijke Delta College voor waterputten in Rwanda in ontvangst genomen. Hel bedrag werd hem. in de vorm vaneen che que.overhandigd door drsC. Zuid- dam. adjunct-directeur van de Middelburgse school voor econo misch beroepsonderwijs. Dit ge beurde in aanwezigheid van enke le leden van liet comité 'Zeeland helpt Rwanda' (waarvan dr Boer tien voorzitter is) en organisato ren van dc aktie: onder anderen bestuursleden van de leerlingen vereniging en leden van de ouder- commissie. De adjunct-directeur toonde zich zeer tevreden over het verloop en de opbrengst van de schoolaktie ..We zijn in de eerste plaats natuur liik ere blii dat we op deze wijze daadwerkelijk mensen in Rwanda hebben kunnen helpen. Daarnaast zijn ook de contacten tussen leer lingen van verschillende afdelin gen van onze school. MEAO. LEAO. MDS en LDS. nader tot el kaar kunnen komen. Zeker omdat we in verschillende gebouwen ge huisvest zijn en daardoor de con tacten niet bepaald optimaal te noemen zijn", aldus drs Zuiddam. Alf 850.000,- bijeen Dr Boertien voegde daar in zijn dankwoord nog ccn aspect aan toe. „Een van de doelstellingen van de aktie 'Zeeland helpt Rwanda' is zoveel mogelijk geledingen van de bevolking te betrekken bij het (mi tt ikkeliifgsvraagsluk. Dat is ook bij deze aktie lot uiting geko men.". sprak de commissaris. Hij kon overigens mededelen dat voor de provinciale aktie. die eind dit jaar afloopt, momenteel al zo'n 1 850.000 is binnengekomen. Een van de leden van de oudercom missie. de heer G. Herschbach. maakte bij het bezoek aan de com missaris van de gelegenheid ge bruik om zijn ongerustheid te uiten over het lange uitblijven van de de finitieve toestemming van het rijk voor de nieuwbouw van het Delta College. Daardoor dreigt het sche ma dat er op gericht is dat het nieu we gebouw september volgend jaar betrokken kan worden in de knel te komen. „Mogelijk kunt u. bij uw ge sprek binnenkort met de minister van financiën, hier een of twee mi nuten aan wijden. Het gaat uitein delijk om een school met leerlingen uit geheel Zeeland", aldus Hers- bach Dr Boertien beloofde over de ze kwestie in ieder geval contact te zullen opnemen met de betrokken afdeling van de provincie. VLISSINGEN - De Kamer van Koop handel voor Noord- en Midden-Zee land vindt de vooruitzichten voor het Zeeuwse bedrijfsleven voor 1980 niet rooskleurig. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1979 dat de Kamer het licht deed zien. Slechts 13% van de Midden- en Noordzeeuwse bedrijven verwacht dat de nettowinsttoename in 1980 meer dan het inflatiepercentage zal be lopen. Door maar liefst 699c van de be drijven zal in 1980 niet worden geïn vesteerd. Van die bedrijven, die wel verwachten in 1980 te investeren, zul len de investeringen bij slechts 26% reëel toenemen, aldus het jaarverslag. De ontwikkelingen in het bedrijfsleven in het gebied van de Kamer in 1979 ga ven ook wemig aanleiding tot juichen. Bij slechts 16% van de bedrijven is toen de nettowinst met meer dan het infla tiepercentage gestegen. In 1978 ge schiedde dat bij 18% van de bedrijven. De totale ontwikkeling was voor 42% van de bedrijven tin '78 -39%) onvol doende om van een rendabele bedrijfs voering te kunnen spreken. Ook in ge heel Nederland lag dit percentage op 42. Van de bedrijven in Midden- en Noord- Zeeland heeft in 1979 57% niet geïnves teerd. In 1978 lag dit percentage op 55 De blik verder richtende naar het jaar 1980 komt het jaarverslag van de Ka mer van Koophandel tot de conclusie dat de gang van zaken bij de agrarische bedrijven weer ver achterblijft bij de al gemene bedrijfsontwikkeling in Mid den- en Noord-Zeeland. Ten opzichte van de landelijke situatie is met name voor wat betreft de omzetontwikkeling sprake van achteruitgang. Ook in de sector Industrie is het beeld van de omzet- en nettowinst ontwikke ling verslechterd, vergeleken met 1979. In de groothandelssector was in 1979 sprake van een verbetering ten opzich te van 1978. Die verbetering kwam tot uiting in de omzet en in de winst. De regionale ontwikkeling in de detail handelssector in 1979 bleeft achter bij die in 1978. Toch was daar de ontwikke ling iets gunstiger dan de landelijke, hoewel de rendementsbeoordeling bij een groter aantal bedrijven ongustiger was. In de dienstverleningssector gaf vooral de winstontwikkeling allesbe halve een vooruitgang te zien. Van de in 1978 opvallend gunstige omzet- en winstontwikkeling bij de grote bedrij ven was in 1979 geenszins sprake. Het aantal arbeidsplaatsen in Midden- en Noord-Zeeland nam in '79 ten op zichte van 1978 in totaal af met 0.1 pro cent. terwijl er toen in geheel Neder land van een toename met 0.5 procent sprake was. In die periode nam het aantal arbeidsplaatsen in de Midden- en Noordzeeuwse agrarische sector af met 2.4 procent (landelijk: toename van 0,6 procent 1. In dc sector industrie was de afname 1.7 procent (landelijk 0.0). De groothandelssector in Midden- en Noord-Zeeland verminderde met 0,6 procent aan arbeidsplaatsen (landelij ke groei 0.9%). De arbeidsplaatsen in de detailhandel groeiden met 0,4 procent (landelijke groei 1,2%). De sterkste groei vond plaats in de sector diensver lening. die met 6.1 procent aan arbeids plaatsen toenam (tegen landelijk 1,7%). OOSTBURG - De pas opgerichte Stichting Zebra in Oostburg wil dc ko mende maanden ongeveer tienduizend gulden bij elkaar krijgen voor de in richting en exploitatie van een ge meenschapshuis in 'Holanda', een klein dorp in de Braziliaanse provin cie 'Espirito Santo'. Daar wonen honderden nazaten van West-Zeeuws-Vlaamse families die ruim honderd jaar geleden de armoede van hun geboortestreek achterlieten voor een nieuwe toekomst in Brazilië. Sinds hun aankomst leven ze daar in kommervolle omstandigheden. Dc Ge reformeerde Kerken in Nederland stuurden een paar jaar geleden Ton de Roos en zijn vrouw Margie naar het gebied om een hulpprogramma op po ten te zetten. In West-Zeeuwsch-Vlaan- deren kwam toen een actie op gang om steun te verlenen aan de nazaten van de streekgenoten, die op het Brazi liaanse platteland praktisch aan hun lot werden overgelaten. Toen kwam al ruim vijfduizend gulden binnen aan spontane giften. De Stichting Zeeland-Brazilie werd on langs in Oostburg opgericht om wat continuïteit te brengen in de hulpverle ning vanuit West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Voorzitter van het dagelijks be stuur is de oud-burgemeester van Oost burg A. Schipper, secretaris is drs A. G. U. Hildebrandt,. De heer A. de Koeyer uit Schoondijke werd penningmeester De Stichting werkt nauw samen met de kerkelijke organisaties, de vrouwenver enigingen. de Heemkundige Kring en de Landbouworganisaties. Die vereni gingen zullen met acties en collectes proberen het geld bij elkaar te krijgen „Als andere verenigingen ook geld bij een willen brengen voor de Zeeuwsen in Brazilië zullen we daar natuurlijk erg blij mee zijn zegt secretaris Hilde brandt .De Stichting is opgericht om ervoor te zorgen dat het geld centraal wuiui uwicciu en via cte beste kanalen in Brazilië terechtkomt Bovendien wil len we de belangstelling van de plaatse lijke bevolking voor de Braziliaanse Zeeuwen levend houden. Het is de be doeling dat er elk jaar een actie wordt gevoerd voor een bepaald project". Ton de Roos irechtsi met énkele ben unci die hen naar het hospitaal zal brengen. t an 'Holanda die n achten op dc jeep De stichting werkt nauw samen met het 'bureau Zuid-Amerika' van de Gerefor meerde Kerken, dat ook een hulpverle ningsprogramma voor 'Espirito Santo' heeft. Het project van dit jaar (de aankleding van een klein gemeenschapshuis) is vol gens de stichting erg belangrijk. Op die manier kan er een hechte gemeenschap worden opgebouwd. Wat erg belangrijk is voor ae economische ontwikkeling van de streek. Het individualisme staat namelijk een eensgezinde aanpak van de kleine Zeeuwse boeren in de weg bij de handel in landbouwprodukten. Van die verdeeldheid wordt nu nog gretig gebruik gemaakt door enkele grote vendista' opkopers van landbouwpro dukten. die ook ruilhandel bedrijven. Het ontwikkelen van de 'gemeen- schapsgeaachte' in Holanda kan vol gens de bestuurders van de stichting ae eerste stap zijn naar een kleine land bouwcoöperatie. die aansluiting kan zoeken bij de grotere boerencoöperatie van het naburige Garrafao. De Stich ting 'Ze-bra' hoopt het benodigde geld in februari bij elkaar te hebben. De Zeeuwen in Brazilië hebben al die tijd erg geïsoleerd geleefd. Zó afgeslo ten zelfs, dat het West-Zeeuwsch- Vlaamse dialect nog steeds de 'spreek taal' is van Holanda. De Zeeuwen wei den in de jaren 1858-1860 geronseld door Antwerpse reders, die hen gouden bergen beloofden in het nieuwe land. In feite werden ze gebruikt als vervan gers van de Afrikaanse slaven, nadat die Brazilië niet meer binnen mochten. Als goedkope arbeidskrachten voor grootgrondbezitters vertrokken toen ongeveer vijfhonderd Zeeuwen met schepen uit Antwerpen. De gemeente lijke secretaris van Aardenburg. G. A. C. van Vooren, tevens secretaris van de Heemkundige Kring, heeft allerlei ge meentelijke en kerkelijke archieven nageplozen en is er in geslaagd de na men van de emigranten te achterhalen. Uit Hoofdplaat gingen de families De Poorter, Claeys, Boone en Van den Drlessche. Uit Breskens: Borgo. Note- baart en Vermeulen. Uit Cadzand: Van den Broecke. Bogaard. Wensch, Die- rings, Jacobs. Du Bois, Louwers, Hoe venaar. LeMahieti De Maker. Neufégli- se. Louret. De Freyn en De Reu uit Groede: de families De Bruyne. Banc- kaert. Risch. Dattijn, Kallewaard, Schijve, Colpaart, Kalbaart. Valkenier, De Wagemaker. Cnnce. Van de Velde, De Caluwé en Alleijn Uit Nieuwvliet gingen Verkruysse. Francoise, Ver- duyn, HennekeyDe Gllleke. Boone, Du Mer. De Roo en Heule Uit Zuidzande gingen de families Mabelus. La Gasse. Theunisse. Andriesen. Smoor. Lam pier. Schijve. De Bois. Crince. Vermeu len, Flias. Fremouw en Den Hollander. Uit Retranchement vertrokken: Vinke. Van Hee. Van Grol, Lucieer. Louret. Baas, Van Roo, Casteleijn, Jansen en Mlens naar 'Espirito Santo' Uit Oost burg gingen Goedhals. De Mersseman, Faas en Den Hollander. Uit Schoondij ke vertrokken Driessen. Barra, Caste leijn. Leenhouts. De Meester en Lee mans. IJzendijke zwaaide de families Catseman. Vonhout en Wattee uit. Sluis zag de families Van Vinke en Van Grol vertrekken. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9