COR SMALHEER RIA BEYE \...na 20 jaar is het welletjes eindelijk kampioen johan pankow mossel loop Schoiawen®Duiveland Extra ENORM BILJARTTALENT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 Eindelijk is de 24-jarige Cor Smalheer erin geslaagd om clubkampioen te worden van de Zierikzeese tafeltennisvereniging Scaldina. Door een simpele 3-0-zege in de finale tegen runnerup Hans Volkeri 18 jaar) eiste Smalheer de titel voor zich op. Jammer was het wel, dat het een finale werd zonder enige glans. De zeer defensief spelende Smalheer had geen kind aan Volkeri, die naar gelang de partij vorderde meer en meer uit zijn concentratie werd gebracht, vooral dank zij de onbenullige manier, waarop hij Smalheer de overwinning in de schoot wierp. Ongetwijfeld is het krachtsverschil tussen de twee eerste team-spelers niet van dien aard, dat 21-7, 21-11, 21-17 een normale uitslag genoemd kan worden. Volkeri kwam tegen zijn oudere opponent geen moment in zijn gewone spel en werd eigenlijk pas enigszins wakker, toen hij in de eerste game met 10-0 achterstond. De eerste game was compleet voor Cor Smalheer en nadat Volkeri zich in de tweede aanvankelijk enigszins ver weerd had stoomde Smalheer na 10-11 gemakkelijk door naar 11-21, doordat Volkeri fout op fout sloeg. In de derde game wel een opleving van de kant van Hans Volkeri. maar hij bleek toch niet in staat om een allerminst sterk acte rende Cor Smalheer van de verwachte 3-0-zege af te houden na het zien van de eerste twee games. Je moet er echter met aan denken, dat het door de beide finalisten vertoonde spel maatgevend moet zijn voor de totale vereniging, want dan is het bijzonder slecht ge steld met TTV Scaldina. Dat dit echter met zo is werd in de eerdere partijen bewezen. Met name in de halve finales viel er van leuk tafeltennis te genieten. In de halve finalepartij tussen Hans Volkeri en de derde eerste teamspeler Michel Holm kon het publiek genieten van voortreffelijk tafeltennis, waarin Hans Volkeri het uiteindelijk haalde in drie games (17-21, 21-18, 21-11), terwijl de andere halve finale de latere kampioen Cor Smalheer gedecideerd afrekende met de verrassing van het toernooi Ad de Graaf (21-10, 21-9). De Oraaf had in de kwartfinale in drie ga mes gewonnen van de clubkampioen van 1979 Ronald de Rijke. 'Ook in de strijd om de derde en vierde plaats dwong Ad de Graaf Michel Holm tot een uiterste krachtsinspanning. De Graaf won de eerste game met zijn on gecompliceerde spel ruim met 21-10 en ging in de tweede pas na verlenging onderuit (22-20). In de derde en beslis sende game haalde Holm de winst als nog gemakkelijk binnen op de uitge bluste Ad de Graaf (21-11). tweemaal Aart Quist eiste de vijfde plaats voor zich op door een overwinnifig op Jaap Huygens, ook al een voormalig kam pioen van TTV Scaldina. In 1976 werd Huygens de opvolger van de eerste clubkampioen Piet Simons. In de fi nale toonde hij zich toen de meerdere van de kampioen 1980 Cor Smalheer. Smalheer werd met zijn finaleplaats van zaterdagmiddag de eerste Scaldi- na-speler in het bestaan van de Zie rikzeese vereniging, die tweemaal de finale mocht spelen. Tussen Jaap Huygens en Cor Smalheer werden Leen van de Wekken, Thomas van de End en Ronald de Rijke de overige kampioenen. Ronald de Rijke eindigde als zevende door een zege op Rita de Oude en Mar cel Sprengelmeyer, Bram Vroegop (zeer teleurstellend) en Karei Harte- mink sloten de rij. Bij de A-jeugd ging de zege in de finale zeer gemakkelijk naar de als nummer een geplaatste André Romijn. Ger Boot werd echter uiterst simpel door de nieuwe kam pioen ingepakt (21-14,21-14). Ook hier was de finale een duidelijke anticli max van een toernooi, waarin de bete re partijen in een eerder stadium wer den gespeeld. André Romijn won in de halve finale van Rob van Pinxteren, terwijl Ger Boot afrekende met Camiel Faber. In de strijd om de derde en vier de plaats trok Faber na een verloren eerste game (21-15) alsnog aan het langste eind tegen Rob van Pinxteren (19-21, 14-21). Bij de B-jeugd ging de zege naar Roe land van de Wekken, die Jan-Jaap Wiggers in de finale ruim klopte. Met 21-13, 21-17 was Wiggers geen partij voor kampioen Van de Wekken. In de voorafgaande wedstrijden bleven bei den ongeslagen. Harold Proost eindig de als derde door een 23-21, 21-9-zege over Eric van de Woude. Bij de C-jeugd ging de overwinning naar Annabelle Besling voor Daniella van Dam en Me lissa Ernst. Hier werd een complete zeskamp afgewerkt en werden de deel neemsters en deelnemers tussen de wedstrijden door beziggehouden met door het tafeltennis geïnsprireerde spelletjes. verrassing In de categorie voor heren recreatief ging Anton Zwiers met de overwin ning strijken dooreen ruime overwin ning op de kampioen van het vorig jaar Daan van Dam. Met 21-10, 21-17 moest Van Dam de eer laten aan Zwiers. In de strijd om de derde en vierde plaats ging de andere finalist van het vorig jaar Paul van de Borght ook al onderuit.. Han Ketting klopte Van de Borght met 17-21 en 10-21 zeer ruim. De vijfkamp bij de recreatieve dames tenslotte werd gewonnen door Marina de Oude, die in de beslissende partij toch wel verrassend won van Wil de Graaf. Met 21-15,16-21 en 21-14 trok Marina de Oude aan het langste eind. Marijke van de Borght eindigde hier als derde voor Riet Blankert en Nellie Kostense. Al met al kon TTV Scaldina terugzien op een vlekkeloos verlopen clubkam pioenschap, al waren de finalepartijen dan ook duidelijk onder de maat. Cor Smalheer werd een goed kampioen al was de manier waarop dit gebeurde ze ker niet fabuleus. In Hans Volkeri en Michel Holm heeft Scaldina twee goe de tafeltennissers voor ondersteuning van kampioen Smalheer in het eerste competitieteam, waar binnen afzien bare tijd het kampioenschap mee wordt behaald in de vierde klas. Ook bij de jeugd staan een aantal spelers te trappelen om door te breken en is het bijzonder jammer, dat zij niet aan de competitie kunnen deelnemen. Daar kan behoorlijk wat ervaring worden opgedaan, die nu duidelijk nog afwezig is. Peter Wijnen Cor Smalheer tlinksen André Romijn. de nieuwe kampioenen bij de senioren en de ieuad van TTV Scaldina. Runner-up Hans Volkeri in actie tijdens zijn partij legen de latere kampioen Cor Smalheer. 'dagen na dc Zeeuwse kampioenschappen reddend zwemmen voor ju- iren alsnog de tweede plaats toegewezen gekregen, nadat hen aanvanke lijk de vierd positie was toebedeeld door de organisatie van het district zuidwest van de KNBRD. Direct na de wedstrijden diende Wil ten Haaf als begeleider van de meisjes- ploeg een protest in tegen de gang van zaken op de kampioenschappen, met name in de tweede proef. Naar zijn mening zou de Schouwen-Duivelandse ploeg een minuut te veel zijn aangerekend, waardoor het team op een tegenvallende vierde plaats terecht kwam. ondanks drie tweede plaatsen in de diverse onderdelen. Op het protest van Ten Haaf werd echter niet gerea geerd, integendeel. ..we hebben de situatie volledig onder controle en er worden geen fouten gemaakt", meldden de organisatoren Ondanks een reglementsregel. dat ingediende protesten behandeld dienen te worden direct na de wedstrijden en voor de prijsuitreiking, werd het protest in de wind geslagen en de prijzen uitgereikt Na een latere controle bleek het protest van Wil ten Haaf echter toch juist te zijn en kreeg de meisjesploeg alsnog de te veel berekende minuut terug en de tweede plaats, die hen toekwam. Door het toewijzen van het protest eindigde de Reddings brigade Zierikzee Duiveland ook in de brigade-uitslag (jongens en meisjes samen) nog voor de brigade uit Middelburg Duidelijk is in ieder geval, dat het ditrictsbestuur zich onnodig en erg onbenullig een hoop last en frustratie op de hals heeft gehaald. Wanneer men na dc wedstrijd enige moeite had genomen om in te gaan op het protest van Ten Haaf had men zich alle rompslomp achteraf kunnen bespa ren. Nu moeten ploegen hun medailles en bekers terug gaan sturen en ontstaat ook daar nog dc nodige teleurstelling. Zondagmiddag is in De Meebaal in Nieuwerkerk het kampioenschap fibre in de vierde klas van het biljartdistrict Schouwen-Duiveland overtuigend veroverd door de 18-jarige Johan Pankow van de Noordgouw- se vereniging KVL. Weliswaar moest het nog jeugdige talent in de laatste partij zijn meerdere erkennen in Jan Dalebout van biljartvereniging Re- nesse, toch was hij met afstand de enige die echt aanspraak mocht doen gelden op de titel. Met een geweldig algemeen gemiddelde over zeven partijen van 2.54 promoveerde Pankow niet alleen naar de derde klas, maar zou hij zelfs in een keer door kunnen stoten naar de tweede klas in het libre. „Ik denk. dat het toch beter is om in de derde klas te gaan spelen", meende de kampioen na afloop. „Als ik nu ruim in de tweede klas was gekomen - met drie gemiddeld of zo - dan zou ik het wel doen. maar nu zit ik er maar net in en kan ik beter eerst nog wat ervaring op doen in de derde klas". Omdat Pan kow een te hoog gemiddelde speel de voor de vierde klas, mag hij ook niet deelnemen aan de kampioen schappen in de vierde klas voor het gewest. Zijn plaats zal daarbij wor den ingenomen door Bob van Hel den, die tijdens het nu beeindigde toernooi weliswaar slechts vierde werd. maar in aanmerking komt omdat ook de nummers twee en drie (Jan Dalebout en Nico Tuin man) promoveerden naar de derde klas door hun gemiddelden uit de voorwedstrijden. Johan Pankow begon ruim twee jaar geleden te biljarten op aanra den van zijn ouders en raakte al snel in de ban van het biljartspel. Hel afgelopen jaar eiste Pankow het kampioenschap van hel dis trict op in de vijfde klas en pakte gelijk maar de gewestelijke titel er achteraan. Nu begon Pankow ook in het kampioenschap in de vierde klas met het hoogste gemiddelde (1,96), maar wist Jan Dalebout met 1.86 aardig in zijn buurt. Ook Nico Tuinman met 1.73 en Cees van de Werf met 1.68 mochten tot de kans hebbers worden gerekend. In het door de damesbiljartvereniging Alweer Mis voortreffelijke georga niseerde toernooi rekende Johan Pankow echter gedecideerd af met al zijn opponenten, behalve in dc slotpartij tegen Jan Dalebout. Dc titel was toen echter al lang op zak. „Er was hier maar één kampioen", stelde districtsafgevaardigde Jaap Goudzwaard tijdens de uitreiking van de kampioensbeker „Johan Pankow kan iedere bal laten ca ramboleren en er is geen enkel pro bleem voor hem. Het. is alleen jam mer, dat hij niet weet hoe de ballen te verzamelen en bij elkaar te hou den. Iedere carambole staat bij hem los van de ander. In dat op zicht is Jan Dalebout hem nog de meerdere, maar met een goede be- gezal Johan Pankow het nog zeer verschoppen", verduidelijkte Jaap Goudzwaard zijn simpele constate ring. Binnenkort zal Johan Pankow door de ontstane situatie ander maal aan de bak moeten in de der de klas libre finalewedstrijden die op 19. 20 en 21 december worden verspeeld in De Wig in Renesse. Vervolgens ligt het in de bedoeling, dat de man uit Noordgouwe ook een kansje gaat wagen bij het drie banden. Tijdens de kampioen schappen in de derde klas eind fe bruari in café Bommenede in Zon- nemaire wil hij van de partij zijn. Achter Johan Pankow en Jan Dalc- bout, met respectievelijk 12 en 10 punten, eindigde Nico Tuinman op dc derde plaats met 8 punten, ter wijl Bob van Helden en Cees van de Werf met beiden 6 punten de vierde plaats deelden. Het alge meen gemiddelde viel met mini maal verschil uit in het voordeel van Van Helden. Jaap Capelle en Adrie Kort veroverden ieder vijl punten en Leen Fonteine eindigde als laatste met 4 matchpunlen. Fonteine kreeg door de organisa tie ook nog de pechprijs toege kend. omdat hij vrijwel alle partij en met minimaal verschil verloor. Adrie Kort speelde tenslotte de langste partij en mocht uit handen van voorzitster Marjan Stoutjes- dijk dientengevolge ook nog een extraatje ontvangen. Zaterdagmiddag wordt in de do meinen bij Westerschouwen alweer de 13e Mosselloop georga niseerd door de Zierikzeese atle tiekvereniging Delta Sport. Even als de voorbije jaren bestaat dit eerste atletiekgebeuren van het winterseizoen op SchouwcnDui- vcland (later volgt nog dc Delta cross) uit vier onderdelen. Om twee uur start de jeugd lot en met 12 jaar voor de trimloop over 2000 meter en om kwart over drie gaat dc grote meute trimmers voor een prestatieloop over 7000 meter van start. Om half drie is het aan de heren atleten om de degens te kruisen. Evenals het vorig jaar zal er met name uit de vereniging Delta Sport zelf weer met argusogen worden ge let op de twee eigen toppers Gold het afgelopen seizoen de zege van Simon Blom nog als een verrassmg. nu lijken de kansen van de 29-jarige Kees Verkerk uitermate hoog te moeten worden aangeslaan Zijn resultaten in de reeds verwerkte vijf crossen waren van dien aard, dat deze constatering ongetwijfeld meer dan gegrond is: Drie keer een vijfde plaats, afgelopen zondag een zesde plaats in de sterk bezette Hei- decross en de knappe tweede plek in de Singelloop in Middelburg op nauwelijks drie seconden achter winnaar Johan Breel. „Ik heb het er geweldig op staan om zaterdag als eerste over de streep te komen", vertelt Kees Verkerk na afloop van de Heldecross. „De vorm is er en de wil om te winnen niet minder. Ik moet nog zien. dat iemand me kan kloppen op ons ei gen terrein, maar je weet het maar nooit. Wie weet zitten de benen wel finaal vast en komt er niets van mijn grote verwachtingen uit Daar ga ik echter vooralsnog niet van uit". „Ik loop wel goed. maar de benen willen gewoon niet", stelt Blom enigszins verkrampt lachend, want je weet het bij de man uit Haamste de maar nooit, of het nu werkelijk zo is, of dat hij tracht om zichzelf in een underdog-rol te plaatsen. Behalve de twee favorieten komen er nog 14 Delta Sporters aan het vertrek van de 13e Mosselloop. ter wijl natuurlijk ook de mannen, die bij de voorgaande crossen voor de topposities tekenden naar Wester schouwen zullen afreizen. „Zestien heren en daarnaast ook nog eens drie dames van Delta Sport aan het vertrek, dat is een aantal, dat nog nooit is voorgekomen", vertelt wedstrijdsecretaris Wim Schot. „Hopenlijk is dit een vingerwijzing naar het aantal vertrekkers in z'n totaliteit. We hopen dit jaar 600 deelnemers te krijgen op de vier on derdelen. Het vorig jaar kwamen we aan 510. maar de geweldige po pularisering van het trimmen moet er toch borg voor kunnen staan, dat we nu nog wat hoger komen". Bij de dames, die om kwart over twee vanstart gaan voor een wed strijd over 2000 meter komen voor Delta Sport drie deelneemsters aan het vertrek. Behalve de in zeer goede doen zijnde Joke van de Kas- tecle zullen ook Marja Casperse en Inge den Boer acte de présence ge ven. „Het afgelopen jaar hadden we met 25 deelneemsters het best bezette damesveld van alle Zeeuwse crossen en daar rekenen we ook nu min of meer op", stelt Wim Schot. „We hebben ons altijd al opgeworpen als organisator voor dameslopen en dat lijkt steeds aardig goed te slagen". De dames strijden in Westerschou wen voor de eerste keer om de Ne- mag-trofee. terwijl de heren 7000 meter moeten afleggen om kans te maken op het traditionele wissel scheepje Voor de Delta Sporters wacht er bovendien nog een tweede trofee in de vorm van een wisselbe ker. beschikbaar gesteld door café restaurant Zeelusl voor de 'kortst' finishende Delta Sporter. Dit jaar is dit bovendien een fonkelnieuwe be ker. omdat Simon Blom het vorig jaar definitief eigenaar werd van het vorige exemplaar door drie keer op rij winnaar van de Zeelust- beker te worden Vanaf een uur zal er zaterdag weer volop bedrijvig heid zijn in en om Zeelusl Vanaf dit tijdstip kunnen liefhebbers daar alsnog inschrijven. De jaarlijkse uitvoering van de gymnastiekafdeling van de inmiddels 35-jari ge sportvereniging Duiveland in de schitterende en bomvolle sporthal van Oostcrland kende vrijdagavond twee geweldige hoogtepunten. Aan hel begin vm de 4 uur durende marathonzit kreeg Jack Waasdorp-al bijna 19 jaar trainer de mannelijke tak van de gymnaliekafdeling- van Zebravoorzitter Knol de tilveren speld van verdienste van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bonden aan het eind werd zijn vrouwelijke tegenpool Ria Beye voor bijna 20 jaar Wdsterschap danig in de bloemen en de cadeaus gezet. Weliswaar moest de SV [Duiveland tegelijkertijd als zodanig afscheid van haar nemen, maar dit mocht de feestvreugde nauwelijks deren, want '20 jaar is toch niet niks en bovendien is desympathiekc vereniging van voorzitter Van der Maas alw eer voorzien van een Soede opvolgster in de persoon van Lea Rotte. Jn I960 ben ik lid geworden van de SV Duiveland en nauwelyks twee maan wn later kwam men mij al vragen of ik K »at voor voelde om de meisjes te ^an trainen en leiden", vertelt Ria ..De toenmalige trainer Wim "Mrdam zou er mee gaan stoppen we gens een verhuizing en of ik er wat voor joelde. ik heb toen meteen ja gezegd. ■Wnt het leek me wel leuk en bovendien bad ik er wat mee om handen. Kort na bjDis Jack Waasdorp gekomen voor de i°ngens. Inmiddels waren er toen al stemmen opgegaan om aansluiting te zoeken bij het KNGV. waardoor er wat meer mogelijkheden zouden komen om eventueel tegen andere verenigingen wedstrijden te houden", legt de voor malige Noordwijkse. maar inmiddels rasechte Oosterlandse uit Toen Ria Beye in 1960 lid werd van de SV Duiveland behelsde de gymnas tiekafdeling eigenlijk niet zo bar veel. „Het was voornamelijk wat op de vloer stampen en wat bokspringen dat de bovenhand voerde", meent Ria Beye, „maar door de instructies vanuit het KNGV breidde zich het een en an der al gauw uit tot heuse gymnastische oefeningen, later gevolgd door het deelnemen aan vaardigheidswedstrij den van het Verbond. Toppers zijn met name uit de meisjesgrocp nooit naar voren gekomen. We zalen altijd nel bo ven de middenmoot in de klasseringen, terwijl de jengens een enkele keer met een prijsje naar huis kwamen. Het en thousiasme was er echter nooit te min der om. We zijn altijd realistisch ge noeg geweest om vast te stellen, dat er het best mogelijke resultaat uil kwam. Om tot echte toppers te komen is ge weldig veel training noodzakelijk en daarvoor ontbrak ons gewoon de tijd Zo simpel ligt dat", vervolgt Ria Beye „Dit geeft echter helemaal niets, want we hebben het altijd vreselijk leuk ge had en dat is ook nu nog zo. Ik ben nu dan wel als leidster gestopt, dit wil ze ker nog niet zeggen, dat het voor mij helemaal is algelopen. Ik blijf wekelijks nog een uurtje met de dames meedoen, gewoon om gezellig bezig te zij Ria Beye moest het bij haar training voor namelijk hebben van haar praktische ervaring Haar theorie schaafde zij via een aantal voorturncursussen en een paar technische dagen zo goed en zo kwaad als het ging bij „Ik denk niet. dat mijn leerlingen ooit hebben kunnen merken, dat ik geen gerichte opleiding als trainster heb genoten", constateert Ria Beye. „maar zelfs als dit wel zo was had dit beslist niet gehinderd want de prestatie heeft nooit primair gestaan bij SV Duiveland Veel meer het bezig- zijn was belangrijk, de rest was maar bijzaak. Twee keer per jaar was er een duidelijke piek in het verenigingsleven van de gymnastiekafdeling Allereerst bij de uitvoering, zoals die vandaag is gehouden en ook nog een keer op de verenigmgskamptocnschappen waar bij door iedereen met volle overgave wordt gestreden om de Wim Noordam- beker Op die dag willen ze allemaal vlammen" Door ccn chronisch tijdgebrek - het echtpaar Beye exploiteert een rijden de SRV-winkcl in en rond Oosterland- vond Ria Beye het nu stilaan welletjes worden en gaf zij in drie fasen de scep ter over aan Lea Rotte. In juni jongstle den was de transactie voltooit en staat Ria Beye sindsdien aan de andere kant van dc streep, als gymnaste. Om haar betrokkenheid met de SV Duiveland niet te doen vergeten zal de Wim Noordambcker in de toekomst worden vervangen door de Ria Bevetrofee ('De beker van Wim Noordam stond onder tussen helemaal vol met namen, dus cr moest toch een nieuwe komen", grapt Ria Beye). Jaarlijks strijden in de toe komst alle leden om de trofee, die zon der enige twijfel de nodige herinnerin gen zal oproepen aan een uitermate po pulaire trainster. Ongetwijfeld werd de populariteit van de scheidende trainster het meest be nadrukt door de 20 rode rozen, die het oudste lid van de SV Duiveland Mevr Stouten-Quaak aan Ria Beye aanbood Ook het 'Bedankt Ria dat door de complete meisjesgroep werd gevormd aan het eind van een lange, maar schit terende avond was ontroerend en sprak van een geweldige sympathie voor Ria Beye en haar werk. Ria Beye te midden van een groot aantal van haar ex-pupillen tijdens de jaarlijkse voorstelling van SV Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 45