FOLKMUZIEK sinterklaasactie tekort Schouwen Duiveland Extra „ER WORDT NOGAL EENS EEN TRAANTJE WEGGEPIKT..." STICHTING FESTIVITEITEN IN DE PROBLEMEN „het is gek dat er hier op dit gebied niets te beleven is DONDERDAG 13 NOVEMBER 1 Truus Kouijzer: „Uit reacties merkje hoe zeer zo'n kleine attentie op prijs wordt gesteld". Zon in de schoorsteen'. Het is een jaarlijkse ac tie van de Zonnebloem. Een actie, bedoeld om - bijvoor beeld - zieken en alleenwo nende bejaarden ook een gezellige Sinterklaastijd te bezorgen; door hen via een pakje en een hartelijk brief je even te laten merken dat ze niet vergeten worden. Het gaat om een landelijke actie. Truus Kouijzer uit Zierikzee neemt de organi satie daarvan op Schou- wen-Duiveland voor haar rekening. Ze doet dat al vijf jaar. Het is allemaal vrij willigerswerk. De behoefte aan een actie als 'Zon in de schoorsteen' is erg groot. Dat blijkt wel uit de vaak ontroerende reacties. „Er wordt nogal eens een traan tje weggepinkt", zegt Truus. „Er is best nog veel verborgen eenzaamheid, ook hier op Schouwen-Dui- veland. Vooral bij oudere mensen. Zelfs al woont de naaste familie ook op het ei land. En uit de reacties van de mensen merk je vaak hoe zeer zij zo'n - op zich toch kleine - attentie op prijs stellen. Maar het gaat na tuurlijk om het gebaar". Truus' taak is om de hele actie op Schouwen-Duiveland in goede ba nen te lijden. Ze zoekt contact met de eilandelijke rusthuizen, raad pleegt de wijkverpleegsters, vaak ook komt er een tip van huisartsen binnen. En zo verzamelt ze adres sen van mensen waar de Zonne bloem tijdens de Sinterklaasdagen heel even de 'zon in de schoorsteen' wil laten schijnen. Het doel van de Zonnebloem: de zieke en eenzame medemens een wat zonniger kijk op het leven te geven. Al jarenlang tracht de Zon nebloem aan die doelstelling in houd te geven door het organiseren van boottochten, vakantieweken, winkeldagen. Ook het welfarewerk behoort tot de activiteiten van de Zonnebloem. Zeker in de donkere decemberdagen is wat extra aan dacht op z'n plaats. „De actie is", zegt Truus Kouijzer, „een uitste kende mogelijkheid om zieke- en gezonde mensen wat dichter bij el kaar te brengen. Een beetje aan dacht, dat heeft toch iedereen no dig....?" De Stichting Festiviteiten Bruinisse heeft geldzorgen. De opbrengsten van de activiteiten die de stichting het afgelopen zomerseizoen organiseerde, zijn nogal tegengevallen. Het gevolg: ^stichting zit tegen een tekort van ongeveer vierduizend gulden aan te hikken. Vooral de Taptoe Bni leverde de stichting een fikse strop op. Dit jaarlijkse muziekfestijn, waarvoor de stichting een ttntal muziekgezelschappen van behoorlijk niveau had uitgenodigd, viel letterlijk in het water waardoor het publiek wegbleef. De gemeente Bruinisse lijkt voorshands niet van plan om het 'gat' fat in de boekhouding van de stichting is ontstaan te stoppen. Het betekent dat de Stichting Festiviteiten Bruinisse gedwongen is om het 't volgend jaar wat kalmer aan te doen en zal moeten beknibbelen op de kwaliteit van de evenementen. ^dens de laatste gemeenteraadsver- Stóering stelde het PvdA-raadslid A. J ^hi] is tevens voorzitter van de stich- de problemen die gerezen zijn aan «orde. Maar van de raad hoeft de "ttting weinig steun te verwachten, «stichting moet de tering maar naar •oertng zetten", vond het CDA-raads- Beeuwsen bijvoorbeeld. •uUiurlijk", zegt Bal, „die opvatting 00 ik helemaal onderschrijven. Maar festiviteiten als een taptoe of een ^fcrronde zijn er zoveel externe facto- )e kunt onmogelijk met alles toke ns houden. Alleen de weersomstan- bijvoorbeeld. Als die een beetje tegenzitten, kan dat verstrek kende financiële gevolgen hebben. Die vierduizend gulden, dat is voor ons een heel probleem. Als de stichting alleen moet opdraaien voor het tekort, zal dat ongetwijfeld van invloed zijn op de in houd en uitvoering van de festiviteiten van het volgende jaar: minder bekende drumbands tijdens de taptoe bijvoor beeld of anderszins een versobering Alle plaatselijke evenementen (uitge zonderd de zeskamp en het Brupopfes- tivalin het vissersdorp worden door de stichting georganiseerd. En ondanks het feit dat alle medewerkers pro deo werken, zijn er vaak flinke bedragen mee gemoeid. De organisatie van de Taptoe Bru bijvoorbeeld gaat aardig in de papieren lopen. En als dan het pu bliek wegblijft, betekent dat een gevoe lige klap voor het weliswaar ruime maar zeker niet onbeperkte budget van de stichting. Andere activiteiten zoals de Jikkemle- nenmarkt, Oranjefestiviteiten. de wie lerronde van Bru, de visserijdagen; het kost ook allemaal handenvol geld. „De stichting probeert echt met de beschik bare middelen rond te komen en over het algemeen zijn we geen noodlijdende vereniging. Het ene jaar houden wat wat meer over dan het andere. Maar we zouden graag zowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht op dezelfde weg voort blijven gaan. Sommige activitei ten krijgen niet voor niets belangstel ling uit de hele regio, inclusief Goeree- Overflakkee". Om mogelijke misverstanden te voor komen: stichtingsvoorzitter Bal is overigens best te spreken over de me dewerking die de stichting van de ge meente krijgt. De gemeente is altijd be reid om de stichting waar mogelijk te helpen. De gemeente Bruinisse ver leent de stichting ook een subsidie. Die blijkt alleen dit keer niet voldoende te zijn. Nu al is het stichtingsbestuur druk doende met het treffen van voorberei dingen voor de evncmenten in 1981. Gezien de huidige financiële positie zal ieder dubbeltje moeten worden om gedraaid. De taptoe zal, in een poging wat meer publiek te trekken, naar het Pinksterweekeinde worden verscho ven. De samenwerking met Aqua Del ta, dat ook dit jaar al incidenteel be trokken is geweest bij Bruse activitei ten, wordt komend jaar uitgebreid. den duur wel een mogelijkheid", zegt Ger. bukko Samen met zijn vrouw Gean (26), twee kinderen, een poes. kippen en een hond, huist Ger op enige afstand van Renesse. De hond heet Bukko, een naam die het dier heeft te danken aan de Amerikaanse blueszanger Bukko White. In de kamer staan enkele mu ziekinstrumenten. Ger speelt zo nu en dan wat gitaar, maar 'veel naam mag dat niet hebben'. Grean wil af en toe wel eens wat meezingen. „In Vlieland hadden we een groepje vrienden die regelmatig muziek kwamen maken. Dat was prima en zou hier eigenlijk ook moeten gebeuren", merkt Ger op. Volksmuziek kent verschillende ingan gen. De Dubliners, Pete Seeger, Woody Guthry of zelfs Donavan zijn de meest gebruikelijke. De wereld die daar ach ter licht biedt weer talloze verrassin gen. Uiteenlopend van het melodieuze geluid van het Schotse 'Ossian' tot de moeilijk toegangbare muziek van de Italiaanse 'Gruppo Folk Internaziona- le'. De eenvoud blijft toch vaak een ken merk van volksmuziek. Ger: „Het is muziek die niet aan een rage is gebon den. Je kunt het wat dat betreft best vergelijken met klassieke muziek. Het heeft de tijd overleeft". impulsief Zijn oproep in de krant was niet meer dan een impulsieve gedachte. Nog lang geen noodkreet. Ger ziet nog wat ande re mogelijkheden om zijn wensen voor de 'muziekontwikkeling' op Schouwen kenbaar te maken. „Het zal waar schijnlijk wel wat meer tijd vergen dan ik in het begin had gedacht. Dat geeft niet. Ik wil best proberen hier iets met folk op te bouwen. Misschien dient iemand zich nog wel aan met een leuke ruimte". Natuurlijk; sporadisch komt er wat op het gebied van volksmuziek naar Schouwen. Het ZVU of'Uit in Zeeland' tekent dan voor de organisatie. Ook op Schouwen blijken zulke optredens vaak uitverkocht te zijn. Maar Ger ver langt meer regelmaat. „In Friesland lukt het om zelfs drie avonden in de week met muziek voor dedagtekomen. Dat was dan afwisselend jazz, folk en country. De mensen verschillen daar niet zoveel van hier om zoiets in Schou wen onmogelijk te maken". Het wachten is voorlopig nog op even tuele reacties. Komt daar niets uit dat ziet Ger de verspreiding van wat sten cils nog als één van de mogelijkheden. Zijn werk (op een camping) kan wel licht andere deuren openen. Maar het gaat niet in de eerste plaats om de toe risten. "s Zomers is er al genoeg te doen', al betwijfeld Ger of dat allemaal zo'n hoog peil heeft. De commercie is Schouwen niet vreemd. Opvulling van de 'stille' wintermaanden voor de ei gen bevolking lijkt hem voorlopig zin voller. En dus maar hopen dat meer Schouwenaars er zo over denken. Ger en Grean staan klaar. Het wachten is op de eerste Schouwse folk- en blues club. y r) er Lamerus (34) kwam begin dit jaar naar Zeeland. Vlieland werd omgeruild voor Schouwen. UTRenesse om precies te zijn. In de verhuiswagen ook een behoorlijke verzameling lp's. Stones, Neil Young, Beatles en vooral veel 'folk'. Nederlandse-, Ierse- en Schotse volksmuziek vormen de I meerderheid in de collectie van Ger. Z'n hobby kan dus ook in Zeeland worden uitgeoefend, maar toch....'er ontbreekt hier iets'. Volksmuziek moet je vooral meebeleven, 't Gaat niet alleen om de muziek, ook om de sfeer. Zelf muziek maken is misschien nog wel beter. Gewoon, gezellig onder elkaar in de huiskamer. Daarvoor zijn dan wel medestanders nodig. 'Folkfanaten', die willen meehelpen iets van de grond te krijgen in Schouwen. „Dat moet kunnen, want veel is er hier op het eiland niet te doen", dacht Ger. Hij plaatste een advertentie in een Zeeuws dagblad. Een oproep aan allen die meer folk op Schouwen willen. 'Postbus 23 in Renesse' stond erbij. De dagen daarop liep Ger het postkantoor plat. Jammer, geen enkele reactie. „Toch moet het mogelijk zijn. Volks muziek 'leeft' overal", redeneert Ger nog steeds optimistisch. Nee, het hoeft niet alleen 'folk' te zUn wat de klok slaat. Blues, bluegrasse en dixieland mag ook. Een braak liggend teirein op Schouwen. Ger begrijpt het niet goed. „Volksmuziek is niet leeftijd gebonden. Alle generaties kunnen er plezier uit halen. Gek dat er hier dan praktisch niets op dit gebied te beleven valt". Volgens hem heeft ook Schouwen een markt voor de Folk-muziek. Hij ziet dan ook nog steeds kansen om een stel enthousiastelingen bij elkaar te bren gen. ,,'k Ben ze echter nog niet tegenge komen. Tot nu toe kreeg ik alleen nog maar een uitnodiging voor het kerk koor in Renesse. Niet precies mijn stijl", vertelt Ger. De echt folk-liefhebber komt op Schou wen moeilijk aan z'n trekken. Walche ren, daar wil nog weieens wat gebeuren op folk-gebied. Het Vlissingse Vestzak theater en soos Razzmatazz in Souburg komen regelmatig met goede artiesten en groepen voor de dag. De Schouwe- naar kan verder nog z'n hart ophalen in Rotterdam. Het jaarlijkse folk-festival in de Maastad begint internationale al lure te krijgen. Schouwen valt er bui ten. Een echt folk- of bluescafe ont breekt. Ger beseft wel datje zoiets niet één-twee-drie uit de grond stampt. 'Langzaam opbouwen' luidt het motto. „Misschien is een stichtingsvorm op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43