LELIJK Schouweivf|Duiveland Extra Soms barst het glazuur van m'n oogballen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 ...caravans, bootjes, krotten; zo langs de weg. Het is geen gezicht...' TT? Autowrakken open en bloot in het landschap. Een typisch geval van 'visuele verontreiniging'. 'Denk 's aan die ontzettende vieze rotzooi die ze op het land onder een plastic zeiltje stoppen en waar ze dan nog een zootje autobanden op gooien ook'. De grote ergernis van Ab Groenendijk. Al jarenlang ergert de dichter-schrijver uit Burgh-Haamstede zich groen en geel aan alles wat het landschap ontsiert; irriteert het hem mateloos als 'ie ziet welke monstrueuze bouwsels en voorwerpen het land schap naar de knoppen helpen. 'Visuele verontreiniging' noemt hij het. „Soms barst het glazuur van m'n oogballen". Groenendijk wil ten strijde trekken te gen een ieder die verantwoordelijk is voor die 'visuele verontreiniging'. Hij wil ze aan de schandpaal nagelen. En dat gaat 'ie dan doen middels een (zwart)boek; een fotoboek, waarin hij in beeld wil brengen op welke manier het landschap vaak volkomen onnodig ver sierd wordt. 'O Nederland, wat ben je mooi', is de - badinerend bedoelde - werktitel van het boek. Uitgeverij Hol- landia in Baarn is in principe wel geïn teresseerd in het project, dat Groenen dijk voor ogen staat. 'Hollandia' is bezig een 'natuurfonds' op te bouwen. En daarin zou het boek dat Groenendijk wil maken uitstekend passen. „Kijk 's. het is echt niet zo dat ik zo nodig weer 's een boekje wil maken, ik heb er al ge noeg geschreven, dus wat dat betreft.... Maar dit is een zaak die me al vele jaren dwars zit. Het is echt een hartstikke in teressant onderwerp. En wie weet werkt zo'n boek nog een beetje preven tief ook". Ab Groenendijk heeft inmid dels ook al enige stekken gestoken bij de NCRV-televisie. En de programma makers daar staan niet bij voorbaat af wijzend tegenover zijn idee om aan die 'visuele verontreiniging' ook een televi sieprogramma te wijden. Ab Groenendijk (begin vijftig) is van huisuit bioloog. Hij schreef zo'n hon derdtwintig hoorspelen in de educatie ve sfeer voor de NCRV-radio. Ook schreef hij enkele leerboeken over bio logie. Onder het pseudoniem Albert Donk publiceerde hij zes gedichten bundels, waarvan 'De beste wensen aan mijn trouwe hierboven reeds genoemde vreinden vrienden' de meest recente is. Groenendijk woont bijna twee jaar in Burh Burgh-Haamstede. ambtelijke blunders ■Visuele verontreiniging'; het ontstaat niet zomaar door alleen een paar schoonheidsfoutjes, zegt Groenendijk. „Het is veelal het gevolg van grove ambtelijke blunders, minachting voor het land waarin wij leven en doodge woon domheid'. Vaak gaat het om heel kleine dingen, die erg ontsierend in het landschap werken, maar evenzo vaak heel gemakkelijk voorkomen kunnen worden. De voorbeelden van 'visuele verontreiniging' liggen - zegt Groenen dijk - voor het opscheppen: netvlies- teisterende hoogspanningsmasten en geluidswallen, de stalling van cara vans en boten bij particulieren in het voortuintje, wanstaltige borden mid den in parken, plantsoenen of natuur gebieden, 'burgerlijke fatsoenstruttig heid', landbouwers die wat al te ge makkelijk hun afvalproducten uitstal len, afgrijselijke architectonische creaties. „Kijk, de mensen die ons beeld van het landschap bepalen, hebben vaak geen enkele opleiding op kunstzinnig gebied genoten. Ze weten ook niks van estheti ca af; kun je ook niet verwachten, die vent moet goed kunnen timmeren, moet ervoor zorgen dat een huis niet in mekaar lazert enzovoorts. Maar ik zou zo graag zien dat daar wat meer kunst zinnig gevormde mensen bij worden be trokken. Ze hebben er waar weet ik ook niet meer, ooit eens mee geexperi- menteerd. Maar daar zijn ze weer mee gestopt; zal wel (trekt een lang gezicht) te veel geld hebben gekost". „Ik heb zelf 's een keer een groenplan voor een gemeente gemaakt. En daarin heb ik gepleit voor .meer 'evergreens', dus planten die groen blijven. Dat is in het landschap absoluut noodzakelijk. En het kan hoor. Je zit zes maanden van het jaar naar die pokkezooi achter die houtwalletjes aan te kijken, nou, waar om zetten ze daar niet simpelweg wat meer laurierkers in". te pletter Hoogspanningsmasten: foeilelijke krengen, die gewoon weg moeten, zegt Groenendijk. „Ze presteren het zelfs om die dingen midden in woonwijken neer te planten. En hoeveel vogels vliegen zich niet tegen die draden te pletter?". Er zou - vindt hij - een 'delta plan' moeten komen om die landschap- sontsierende pilaren weg te werken. Er zijn - daar is hij van overtuigd - echt wel andere manieren te bedenken voor het transport van electriciteit, ook al is dat misschien financieel min der aantrekkelijk. „Ik ben er zeker van: alles waar een mens werkelijk achter staat, dat is te verwezenlijken. Je kunt mensen, als je ze maar weet te motiveren, zover krijgen dat iedereen zegt: 'ja, inderdaad, weg met die klote- boel'. Nog zo'n doom in het toch al zo gekwel de oog van Groenendijk de treurige eentonigheid van veel nieuwbouwwij ken; de 'architectonische waanzin om objecten die van nul en gener architec tonische waarde zijn' pal voor een histo risch monument neer te poten. 'Visuele verontreiniging", overal waar je een beetje goed om je heen kijkt, kom je het tegen. ..Je hoeft alleen hier op Schouwen-Duiveland maar 's rond kij ken. man je schrikt je toch rot. Ik ben gisteren met m'n vrouw 's een stukkie gaan rijden, die kant van de vuurtoren Haamstede op. Nou. ik heb m'n ogen uit m'n hoofd gekeken. Werkelijk waar, wat ze daar allemaal niet voor rotzooi durven neer te zetten, afschuwelijk ge woon. En dan moet je niet denken dat ze het een beetje camoufleren, nee, ge woon open en bloot in het landschap. Ik woon hier aardig, maar laat ik maar heel erlijk zeggen, ik geloof dat ik het wel weer bekeken heb. Als je de Schou- wen-Duivelandroute rijdt, wat je dan allemaal niet voor gekke dingen tegen komt. Denk alleen maar 's aan die ontr zettende vieze rotzooi die ze op het land onder een grauw plastic zeiltje stoppen en waar ze dan nog een zootje autoban den opgooien ook. Je ziet het overal, maar het kan natuurlijk met een beetje goeie wil best anders. Het is vaakdenk ik, een kwestie van nonchalanche of on wetendheid. Nog zoietsde provinciale weg bij het kruispunt naar Seroosker- ke; kris-kras een rotzooitje caravans, bootjes, krotten, zo langs de weg; geen gezicht. Nou, dat mag toch niet voorko men. Ik zal nog een ander voorbeeld ge ven. Ze hebben hier op het eiland pas van die glasbakken ingevoerd; die con tainers waar je lege flessen en zo in kwijt kan. Prima idee hoor, daar niet van. Maar wat doen ze. ze zetten van die kneitergele bakken neer op plekken waarvan je zegt 'dat vloekt in m'n ogen'. Ab Groenendijk: '...Soms barst het glazuur van m'n oogballen... En moet je 's goed doordoordenken: wat willen ze met die bakken, die wor den gebruikt om het milieu te bescher men. Maar aan de andere kant verpes ten ze dat milieu weer door die afschu welijke knalgele dingen op plekjes neer te zetten, waar ze helemaal niet thuis horen, Ja, zeggen die kerels dan, maar ze moeten wel een beetje opvallen want, anders ziet geen mens zo'n container staan. Maar waar ben je dan toch in hemelsnaam mee bezig? Die glasbak ken hier, dat is allemaal oud nieuws. In de Randstad hebben ze die dingen al tien jaar. Maar wel groen van kleur en een beetje weggemoffeld. Maar hier: nee hoor. midden in het dorpsgezicht, zet maar neer dat ding. Ga maar kijken waar ze staan, op de gekste plaatsen. Je vraagt je af 'hoe is het mogelijk'. 'Visuele verontreiniging'; Ab Groenen dijk vindt het hoog tijd worden dat ie dereen er zich nu eindelijk eens van bewust wordt, dat het ook anders kan. Hij is al geruime tijd bezig met de voor bereidingen van z'n boek 'O Neder land, wat ben je mooi'. Een aanklacht. 'Misschien helpt het een beetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 42