dubbelbeeld NABUURSCHAP DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 •jucht-ivater-huizen- een kade: speels dubbelbeeld van zierikzee, monumentenstad. Tjangfeen krantefoto blikt het gezicht van Joop Kol- I V laard. Onbekend voor velen, maar voor wie hem II wel kent, niet onbemind. Joop Kollaard, kunstenaar te Oostburg, dat, zoals bekend, in Zeeuwsch-Vlaanderen UQt, een beminnelijk mens. De ongunst der tijden, zedenverwildering, het afschu welijke verslavingsprobleem - narcotica en alcohol - meedogenloosheid in het sociale verkeer, het ontbre ken van goede nabuurschap, we zijn van dit alles hier rijkelijk voorzien. Helaas. Daarom is het aardigheid, als naast veel narigheid ook eens iets dat gewoon men selijk is. te vermelden valt. Met enige aarzeling, omdat ik gevoelsmatig bij het onderwerp betrokken ben. Md puur me use Lijn. aoel ik niet op dat zweverige, ab stracte goeddoen, dat geworteld is in traditie. En dat bij voorkeur de kop opsteekt aan het eind van het jaar. Het obligate kerstpakket, de oudejaarsverzoeningde nieuwjaarswens, horen daar bij. Wel wordt bedoeld het spontaan partij kiezen voor iets dat in bijbelse termen 'het gekrookte riet' wordt genoemd. Formele barmhartigheid, gratis medelijden omdat het zo slordig staat zich geheel afzijdig te houden, zijn hier niet in het geding. Goede nabuurschap, dat kostelijke goed, wel. En het gekrookte net bestaat in dit geval uit de gasten van het dagverblijf De Schelp' in Oostburg. Gekrookt. ze zijn van het ene een ietsje te weinig be deeld, van het andere een beetje te veel. Door Onze Lieve Heer. Zelf hadden ze hierbij geen enkele inbreng, evenals elk ander schepsel. Ze zijn, om het zo maar eens te stellen, niet eens verantwoordelijk voor hun eigen gedragingen. Ze zijn kwetsbaar, misschien wel het meest in hun gevoelsleven. Gods wegen zijn nu eenmaal ondoorgrondelijk en moeilijk begaanbaar Vroeger zaten deze medeschepselen verstopt bij hun ouders, want door hun gebrek droegen ze een stigma voor de buitenwereld. En als de ouders dood waren, was er meestal maar één oplossing: de weg. naar wat we zachtaardig zouden willen betitelen met psychiatri sche inrichting. In de volksmond heette het anders. Ze hoorden er uiteraard met thuis. Er is op dit gebied wat afgeleden in die dagen. OP OE PONTENEUR In Oostburg kwamen enkele gemeentenaren in het ge weer en spuiden hun gram legen de komst van een nieuw onderkomen voor 'De Schelp' in hun wijk. Anonymi, waarvan er een zegt misselijk te worden bij de aanblik van een geestelijk andere Want of zo ie mand misdeeld is. is nog maar de vraag. Maar me vrouw, mijnheer, u bent hoognodig toe aan zelfkritiek. U gaat immers ronkend van eigenwaan door het leven.' De geestelijk anders bedeelden, ongelukkigWelnee, hoeft niet persé. Medelijden? Ja. met de kortzichtige visie van hen die protesteerden. Welk een verkrampte levenshouding! Bang, om gekwetst te worden, angstig voor het aanzien van de wijk. Welke mensen zijn er nu eigenlijk beschadigd, de bewoners van 'De Schelp' of opgemelde anonieme recalcitranten? Joop Kollaard kon het allemaal niet verkroppen. Er werd een welkomstcomité gevormd. Geen gratis mede lijden. maar opkomen voor de naaste die hiertoe zelf met in staat is. Gewoon: goede nabuurschap betonen met een bloemetje en alvast een hartelijk welkom aan de bewoners in het huidige dagverblijf Zo deden ze in Oostburg Daarom een zoen voor Joop Kollaard en de zijnen. Janneke Dierx Harms. 201 aar ei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 41