Nieuwe Bevelandse Humanitas gaat op afdeling van huisbezoek Onderzoek naar schade boeren door luchtverontreiniging Schoolartsendienst nam afscheid van dokter Lamaison van de Berg Sü WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/ MET NAME VOOR ALLEENSTAANDEN WERKZAAM OP WALCHEREN EN BEVELANDEN INSTITUUT PLANTENZIEKTENKUNDIG ONDERZOEK Duininck en Wijnacker provinciale fondkampioenen Westerschouwen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1 streek GOES - Het organiseren van vriend schappelijk huisbezoek. Dat is in eer ste aanleg het belangrijkse project dat de nieuwe afdeling de Bevelanden van Humanitas wil gaan uitvoeren. De be doeling van het project is dat Humani- tas-ledcn regelmatig bezoeken afleg gen bij mensen (meestal alleenstaan den) die daaraan behoefte hebben. „Het zijn meestal ouderen die een be- Voorselectie kandidaten Tholen voor Stedenspel THOLEN - Zaterdag wordt in hel ge meentehuis te Sint-iVIaartensdijk de voorselectie gehouden voor het onder deel 'denker-actualiteit' van NCRV's Stedenspel. Zoals bekend neemt Tho len het op 13 maart 1981 op tegen het Groningse Leek. Omdat er meerdere kandidaten zijn. krijgen allen die zich opgegeven heb ben via deze selectie-procedure de kans zich te plaatsen. Sinds zaterdag worden bij deze kandidaten 5 landelijke dag bladen thuisbezorgd. Tijdens de selec tie zullen 3 blokken van 10 vragen wor den voorgelegd. Voor ieder goed ant woord wordt 1 punt gegeven. En de kandidaat met het hoogste aan tal punten vertegenwoordigt de ge meente Tholen tijdens het Stedenspel. Extra kerkdiensten te Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Ter gelegenheid van de jaarlijkse dankdag voor gewas en arbeid worden woensdag in de Ne derlands hervormde kerk te Sint-Anna land diensten gehouden. Voorganger in deze diensten, die om 10.00 en 19.00 uur beginnen, is ds M. D. Geuze. In het kerk gebouw van de gereformeerde gemeen te zijn er diensten om 9.30,14.00 en 18.00 uur. Voorganger is daar ds W. Hage uit Kruiningen In de middagdienst van twee uur wordt de Heilige Doop be diend. In het kerkgebouw van de gere formeerde gemeente in Nederland be ginnen om 9.45 en 14.15 uur leesdien- sten. In de dienst van 19.00 uur gaat ds M. van Beek uit Opheusden voor. Extra kerkdienst te Oosterland OOSTERLAND - In het kerkgebouw van de gereformeerde gemeente te Oos terland wordt vandaag, donderdag, een extra kerkdienst gehouden. Voorgan ger is de student T. van Dijk uit Dirks- land. De dienst begint om 19.30 uur. EHBO stad Tholen kocht oefenpoppen THOLEN - Het bestuur van de afdeling Stad Tholem van de EHBO heeft twee oefenpoppen aangeschaft. De ene pop is een volautomatische 'recording re- susci Anne'. Bij het oefenen van beade ming op een dergelijke pop worden door middel van een ingebouwde com puter meteen de gemaakte fouten gere gistreerd De EBHO-cursisten kregen ook een baby-pop tot hun beschikking, omdat men bij kinderen op een totaal andere wijze moet beademen, namelijk een mindere hoeveelheid lucht in een sneller tempo. Juist gezien het feit dat in en om het huis met kinderen veel ongevallen gebeuren, vond het bestuur het juist zo'n pop aan te schaffen De 23 EHBO-leerlingen zullen bij hun eerst volgende praktijkles een demonstratie krijgen. Op 21 november is er in de kantine van de Fa. De Wal aan de Edisonweg een bingo-avond met mooie prijzen. Deze avond is voor iedereen toegankelijk en de opbrengst is bestemd voor aanvul ling van het verdere oefenmateriaal. Raad Wschouwen behandelt voorstel belastingverlaging HAAMSTEDE - Het college van b en w van Westerschouwen heeft de raad voorgesteld de tarieven onroerend- goedbelasting te verlagen van ƒ4,10 naar ƒ2.95 (gebruikers) en van 4,75 naar ƒ3,50 (eigenaren). De verlaging wordt mogelijk als gevolg van een uit gevoerde hertaxatie waaruit gebleken is dat de waarde van het onroerend goed de afgelopen vijf jaar gestegen is met ongeveer 47.25 procent. De raad van Westerschouwen vergadert maan dag >7 november vanaf 19 30 uur in het gemeentehuis te Haamstede. Geslaagd SINT-ANNALAND - Bij de Nederland se organisaties van leraren voor vakop leiding in de chiropedie slaagde me vrouw M. C den Boer-Boogaart te Sint- Annaland voor het examen pedicure. roep doen op de mogelijkheid van vriendschappelijk huisbezoek", ver telt secretaresse J. J. van der Jagt van de pas opgerichte afdeling. Zij voegt er aan toe dat elders in Zeeland (met na me op Walcheren) gebleken is dat er een duidelijke behoefte bestaat aan een dergelijke contactmogelijkheid. Het ligt in de bedoeling dat de huisbe zoek-regeling op de Bevelanden nog vóór eind dit jaar gaat draaien. Een pro bleem b}j het begin is wel - zo verduide lijkt mevrouw Van der J agt - dat de Hu- manitas-afdeling nog niet beschikt over adressen van mensen die gebruik willen maken van de huisbezoeken. Daarom zal het bestuur contact opne men met dat van de ErasmusQat (ont staan vanuit het Humanistisch Ver bond) en met het bestuur van het Gast huis. een algemeen verzorgingshuis. „We gaan ook praten met de mensen van de vrijwilligerscentrale. want we moeten elkaar natuurlijk niet voor de voeten lopen", aldus mevrouw Van der Jagt. Er zal verder een contact worden opge bouwd met het Sociaal Centrum in Goes, de algemene instelling voor maatschappelijke dienstverlening op de Bevelanden. Nagegaan zal worden of er bepaalde afspraken gemaakt kun nen worden over een uitwisseling van kermis en ervaring. Mevrouw Van der Jagt legt er de nadruk op dat de jonge afdeling voorshands de handen vol zal hebben aan het organiseren van het huisbezoek-project (naast het opsporen van te bezoeken mensen, zijn er ook mensen nodig die op visite gaan). De secretaresse acht het niet uitgesloten dat in een later stadium - als alles op rolletjes loopt en er voldoende leden zijn. bekeken wordt of een telefonische hulpdienst zinvol is. M aatschappelijk welzijn Mevrouw Van der Jagt onderstreept dat de oprichting van de afdeling de Bevelanden van Humanitas een goede zaak is. „We willen soortgelijke maat schappelijke activiteiten ontplooiien als bijvoorbeeld de kerken, maar dan vanuit een algemeen gerichte, niet- kerkelijk gebonden levensbeschou wing", zegt zij. „Humanitas is dan ook een vereniging die zich voornamelijk richt op het maatschappelijk welzijn en in ons geval bovendien alleen op de regio Noord- cn Zuid-Beveland". De secretaresse vestigt er de aandacht op dat de afdeling mede op verzoek van de Humanitas-afdeling op Walcheren (van oudsher een actieve, bloeiende af deling) tot stand is gekomen. In feite betreft het een heroprichting, want er schijnt ooit al eens een Bevelandse af deling te zijn geweest. Daarvan waren Biljartcompeties te Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - De Oud Voss- meerse biljartvereniging 'Willen is kun nen' speelde de eerste bekerronde waann Ad van Poortvliet met 9 caram boles de hogste serie maakte en met 25beurten ook de kortste partij speelde De uitslagen zijn Antoon Verhees Zn - Wim Aamoudse 0-2. Fred Zweegers - Cor van Steenpaa! 0-2 Niek van der Zande - Ad van Poortvliet 0-2: Jos van Driel - Come de Ko ning 0-2 Ook werden er 2 inhaalwedstrijden gespeeld voor de competitie en hierin won Jos van Driel van Fred Zweegers en klopte Leen van Driel Ad van Poortvliet. In de competitie van de Oud-Vosse- meerse biljartvereniging 'De Treffers' speelde Piet Vis de kortste partij in 22 beurten en maakte Piet Hommel Jzn. de hoogste serie met 18 caramboles en had met 3.47 ook het beste gemiddelde De uitslagen zijn. Piet Hommel Jzn - Henk Hommel 2-0; Marien Moerland - Rlen van der Jagt 0-2, Plet Vis - Piel de Leeuw 2-0. Bart den Hollander - Piet Jzn. 2-0: Kees Bur gers - Bart den Hollander 0-2. De Oud-Vossemeerse biljartvereniging 'Nooit Gedacht' speelde de tweede be kerronde waarin Jack Mosch won van Dick Hendrikse. Martin van Hees zege vierde over Piet Steyns en Donald van Dam won van Theo van der Logt In de competite speelde Martm van Hees de korste partij m 19 beurten en maakte daarin met 16 caramboles ook de hoog ste serie. Het beste gemiddelde was voor Wim Heyboer met 3.78. De uitslagen zijn. Martin van Hees - Theo van der Logt 0-2. Johan van Meer - Piel Steyn 2-0. Donald van Dam - Dick Hendrik se 2-0. Jack Mosch - Donald van Dam 0-2. Johan van Meer - Dick Hendrikse 0-2 Wim Saparow - Peter van Treyen 2-0, Dick Hen drikse - Wim Heyboer 0-2 geen gegevens meer terug te vinden. Er zijn nukorte tijd na de oprichting, ruim dertig leden, waarvan een deel over kwam vanuit Walcheren. Het dagelijks bestuur bestaat, naast mevrouw Van der Jagt uit voorzitter A. C. Koulman uit Baarland en penningmeesteresse J. de Koning uit Kamperland. Eucharistieviering te Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - In de Sint Willi- brorduskerk te Oud-Vossemeer wordt zaterdag een eucharistieviering gehou den. Het jongerenkoor 'Bridge of Melo dy' uit Bergen op Zoom verleent hier aan medewerking. De viering begint om 19.00 uur. Groep van 'Olympia' Tholen nam deel aan huisvrouwendag THOLEN - De huisvrouwengroep van gymvereniging 'Olympia' heeft met 18 dames deelgenomen aan de huisvrou wendag, georganiseerd door de Zebra, in de nieuwe sporthal te Heinkenszand. Er waren 3 zestallen, waarvan 2 groepen deelnamen aan de klasse A (gemakke lijke oefenstof) en 1 B-klasse (moeilijker oefenstof). Een groep in klasse A won een beker en een eerste prijs et 198 2 punten; de andere groep in klasse A won een tweede prijs met 191.45 pun ten. Verder was er voor de B-klasse een eerste prijs met 202.9 punten. Aan dit sportieve evenement namen 27 groepen deel. Mannenkoor 'Rehoboth' Tholen houdt jaarlijkse zangavond THOLEN - Zaterdag houdt het christe lijk mannenkoor 'Rehoboth' zijn jaar lijkse zangavond in de Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat te Thoien. De aanvang is om half acht. Verdere mede werking verlenen het mannenkoor 'Ethan' uit Yerseke, het gemengd koor 'Crescendo' uit Tholen en het kinder koor "Jubilate Deo' uit Tholen. Beide mannenkoren zullen ook nog vier liede ren samen ten gehore brengen. Muziekverenigingen gaven concert te Oosterland OOSTERLAND - De muzlekverofc gen 'Euphonia' uit Bergen op Zooj. 'Oosterlands Fanfare' gaven eer.n cert in het dorpshuis te Oosterlan beide korpsen stonden onder lf van dirigent G. de Waal. 'Euphaj speelde acht muziekstukken, vajt raalmuziek tot militaire marsen, pauze met verloting trad 'Oosterl^ Fanfare' op met de drumband. Brandweer Oosterland houdt grote bingo-avond OOSTERLAND - De brandweer teOj terland houdt morgen, vrijdag, eenp, te bingo-avond in de zaal van 'Ne$ d'Eule' te Oosterland. De opbre® komt ten goede aan het Nederlaag Rode Kruis. Foto: bij haar ajscheid ontving dotis N. C. Lamaison van de Berg-Ponip- <links)uit handen van de voorzitter de schoolartsendienst Walcheren de heer G. J. A. M. Adan. een venti leer. MIDDELBURG -- Na een periode van 20 jaar bij de schoolartsendienst op Walcheren en Noord- cn Zuid-Beve land (West) te hebben gewerkt, nam mevrouw N. C. Lamaison van de Berg- Pondman woensdagmiddag afscheid van haar werkkring. De scheidende schoolarts maakt gebruik van de rege ling om vervroegd uit te treden. Tij dens een officieel gedeelte, vooraf gaand aan een drukbezochte receptie, in de Schouwburg te Middelburg richt te een groot aantal sprekers veel loven de woorden tot dokter Lamaison van de Berg, die zich bij alle instanties waar zij mee te maken kreeg, heeft doen kennen als een vrouw die met toe wijding en grote kennis van zaken de belangen van het kind behartigde. Namens de commissie van beheer van de schoolartsendienst Walcheren c.a. accentueerde voorzitter G. J. A. M. Adan de 'uitzonderlijke wijze' waarop de scheidende schoolarts de kinderen en de ouders tegemoet trad. „Niets was u teveel", zei de heer Adan en hij prees zich gelukkig dat de opvolger van me vrouw Lamaison van de Berg ook een vrouw is, want "als vrouw heeft u een OSSENDRECHT - Het Instituut vooi Plantenziektenkundig Onderzoek (IPO) in Wageningen gaat een onder zoek instellen naar schade die boeren lijden als gevolg van luchtvervuiling Eerder onderzoek in de proeftuinen in het Ossendrecht en het Sas van Gent en meetgegevens van het rijksinstituut voor de volksgezondheid zijn aanlei ding voor deze studie. Uit die meetge gevens blijkt overigens ook dat men sen met ademhalingsmoeilijkheden het in de zuidwesthoek vaker moeilijk kunnen hebben. Het IPO heeft samen met het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid proefvel den waar de biologische effecten van milieuvervuiling worden gemeten. Der gelijke onderzoeksvelden liggen onder meer in Ossendrecht en Sas van Gent. In de periode oktober 1978- oktober 1979 is gebleken dat de daar geplante proefplanten meer bladschade hebben dan in andere gebieden in Nederland. Dat blijkt onder meer uit een rapport van Benegora Leefmilieu. Benegora verzamelde de gegevens over luchtver vuiling (en dan vooral zwaveldioxide) en plaatste die naast resultaten van de proefvelden van het IPO. Volgens Be- negora-secretaris De Klerk is het duide lijk dat boeren in de zuidwesthoek van Brabant en in Zeeland te lijden hebben onder luchtverontreiniging vanuit Ant werpen. Ze moeten net als in de proef- Prestatieloop te Bergen op Zoom THOLEN - In de bossen bij 'De Lievens- berg' te Bergen op Zoom wordt zondag de Spado prestatieloop gehouden. De deelnemers kunnen kiezen uit de af standen 5,10 en 15 kilometer. De start van de loop is om 11.00 uur. Deelnemers uit Tholen kunnen voorinschrijven bij J. de Leeuw te bij J. F. de Leeuw te Oud-Vossemeer. tuinen de gevolgen ondervinden van grensoverschrijdende milieuvervui ling. Aanwijzingen De heer Van Eerde, medewerker van het IPO, wil nog niet zo vergaan dat hij het heeft over economische schade die boeren lijden als gevolg van een teveel aan zwaveldioxide in de lucht. „We hebben wel een aantal aanwijzingen uit de gegevens van het landelijk meet net en litaratuur die er op wijzen dat er schade ontstaat", aldus Van Eerde. Die aanwijzingen zijn verkregen door de kweek van tabak, tulpen, gladiolen en klavers, die snel reageren op milieu verontreiniging. In het najaar van 1978 was het IPO bij na zo ver dat het bewijs op tafel kon worden gelegd. Onderzoek wees toen uit dat een periode van sterke vervui ling duidelijk effecten had op de kwali teit van de boerenkool, prei en spruiten. „Een paar dagen later kwam een stren ge vorst er over heen. Met als gevolg dat de effecten niet meer te meten waren", aldus Van Eerde. Hij meent echter, dat als die vorst er niet gekomen zou zijn duidelijk geworden was dat de boeren in Zeeland en Brabant tonnen schade zouden hebben geleden. Overigens bleek toen ook dat niet al leen de Belgen als boosdoener mochten worden gezien. Ook de noord-Franse in dustrie had toen zijn invloed op het mi lieu in deze streek. De gegevens zijn voor het IPO nu der mate concreet geworden dat er verder onderzoek op komst is. „We werken op onze proefvelden met heel gevoelige planten die snel reageren. Ze geven een aanwijzing voor de mogelijkheid dat er iets aan de hand is", aldus Van Eer de. Het onderzoek moet de vraag beantwoorden of boeren het in hun beurs merken dat er sprake is van S02- vervuiling. Van Eerde tekende daarbij aan dat de luchtverontreiniging in Ne derland, met uitzondering van Zee land en West-Brabant, nogal meevalt. „Het zou best zo kunnen zijn dat ons onderzoek nu duidelijk maakt dat er nauwelijks of geen sprake van econo mische schade is", aldus Van Eerde, die er verder op wijst dat in de litera tuur vanuit het buitenland telkens sprake is van grote concentraties S02. specifieke inbreng in de dienst gehad", zo stelde hjj. Vervolgens gaf de heer Adan een korte samenvatting van de carrière van de schoolarts die in 1917 in Indonesië werd geboren. In 1942 studeerde zij af in Utrecht waarna zij zich specialiseerde als kinderarts. Vanaf 1946 werkte dok ter Lamaison van de Berg in Davos in Zwitserland en In 1949 kwam zij weer terug in Nederland. In 1953 werd zij be noemd als kinderarts aan het zeehospi tium Zonneveld in Oostkapelle en in 1960 werd zij benoemd tot schoolarts. Als dank voor het vele goede werk dat zij in die twintig jaar heeft verricht, bood voorzitter Adan haar namens de schoolartsendienst een verrekijker met statief aar- Dokter R. Bloembergen, de jongste col lega van mevrouw Lamaison. prees haar vele kwaliteiten en dankte haar namens allen voor de plezierige samen werking. Dr S. Lelie, inspecteur voor de volksge zondheid in Zeeland, keek met buiten gewoon genoegen terug op een 17-jange goede samenwerking. Naam Dokter J. W. OosterhofT, huisarts te Veere, sprak een dankwoord namens zijn collega's binnen het werkgebied van de scheidende schoolarts: „Ook met de ouders kon mevrouw Lamaison goed overweg. Alleen haar naam wist men nooit. Als de huisarts dan vroeg welke schoolarts naar hem had verwe zen, moest men dc naam altijd schul dig blijven. Het enige antwoord was dan 'het was een reuze aardig mens', en dan wist ik genoeg", aldus dokter Oos- terhoff. Ook het kruiswerk en de jeugdgezond heidszorg hadden lovende woorden voor mevrouw Lamaison. Haar werd dank gebracht door mevrouw C. P. Groenewold. die vooral de toewijding van de scheidende schoolarts voor haar werk benadrukte. „Zelfs in haar vakan ties lietzü niet verstek gaan bij de oplei dingen", zo vertelde mevrouw Groei wold. De volgende spreker was dokter El Roebers namens bestuur en diteci van Zonneveld; de scholen voor bultè gewoon onderwijs werden vertegs woordigd door de heer J. Versteeg;d heer J. van Leerdam verwoordde^ dank van de scholen voor protest^ christelijk onderwijs en ds H. M. ting sloot de rij namens de Verenigi: Kinderzorg. Bijna alle sprekers onde streepten hun dankwoorden met ft attentie. Mevrouw Lamaison van de Berg-Pos man. die tijdens het afscheid vergezi was van haar familieleden, sprak h laatste woord. Raad W esterschouw vergadert over beroepschriften HAAMSTEDE - De gemeenteraad! Westerschouwen vergadert maand 17 november in het gemeentehuis Haamstede. Aan de orde komen meer twee voorstellen van b en w ongegrond verklaring van beroq chriften tegen het niet verlenen ontheffingen voor het aanbrengen? een lichtreclame op een pand Ring te Haamstede en voor het han haven van een 1,80 meter hoge sein ting aan de Steenweg. De commls voor de beroepschriften heeft zicht langs over beide zaken gebogen vastgesteld dat b en w de gevraag ontheffingen terecht geweigerd In na ben. Voor wat betreft de lichtreclame void b en w ook het advies van de welstam commissie. In een toelichting stellet P en w dat in het verleden wel ontheü 'he gen voor lichtreclames zijn verlea K maar dat de reconstructie van de R! thans een ander standpunt rechtva digt. De raadsvergadering begint 19.30 PROVINCIALE DUIVENR UB RIEK VLISSINGEN - Dat H. Wijnacker pro vinciaal fondkampioen geworden is /.al niemand verbazen die ook maar iets de duivensport afweet verbazen, want wat dit hok in 1980 op dc zwaar ste fondviuchtcn waar wist te maken grenst bijna aan het ongelofelijke, w ant naast het zeer zware programma St.-Vincent. Barcelona en Dax, dc drie vluchten welke lellen voor het provin ciaal fondkampioenschap werd met buitengewoon succes ook nog eens deelgenomen aan het nationaal con cours vanuit Bergerac. Maar Wijnacker ging ook naar de inter nationale vluchten Marseille. Perpig- nan. Pau en Lourdes Vooral op de twee laatste vluchten werd het internatio naal klassewerk. Om provinciaal kam pioen te worden moest als grootste con current J. van Spaandonck uit Sint- Jansteen geklopt worden, die evenals Wijnacker op dit soort concoursen vooral met duivinnen opvallende pres taties haalt. Provinciaal kampioen aan geduid werd A. Duininck uit Cadzand, de man die het dus bepaald niet liet bij de titel 'Generaal Kringkampioen 1980' Vooral dankzij de prestatie van een zeer goede fondduif werd deze pro vinciale titel gewonnen voor G Dusar- duyn uit Groede. Provinciale fondkampioenschap aangeduid IA Duininck en Zn Cadzand 1934.446 pnt. 2 G Dusarduyn Groede 1666.617 pnt3 M. van Hekken Kloellnge 1621.978 pnt 4 W Daan- sen Breskens 1399.466 pnt 5 G. Dusarduyn Gz. Groede 1059.966 pnt Provinciaal fond kampioenschap onaangeduid 1 H Wijnac ker Hengstdijk 2710.785 pnt 2 Joh van Spaandonck St -Jansteen 2654 814 pnt3 H. v d Hemel Philippine 2584.677 pnt 4 M van Hekken Kloellnge 2518.082 pnt5 G Dusar duyn Groede 2408,367 pnt 6 H. Calon Hoofd plaat 2058.999 pnt. 7 A Duininck en Zn Cad zand 1934.466 pnt8 VV. Daansen Breskens 1399,466 pnt.. 9 Dusarduyn Gz. Groede 1059,966 punten. fel Burgemeester en wethouders van Wes terschouwen maken bekend, dat zij voornemens zijn om op voet van art. 11 van de wet op de ruimtelijke ordening, een partiële wijziging van het bestem mingsplan Haamstede vast te stellen, betrekking hebbend op de situering van 8 te bouwen bejaardenwoningen nabij het perceel Sluispad 54. De ontwerp-wijziging ligt met ingang van 14 november 1980 gedurende 14 da gen ter secretarie te Haamstede ter in zage. Gedurende genoemde periode kunnen belanghebbenden eventuele bezwaren schriftelijk bij ons college indienen. Haamstede. 13 november 1980 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. De secretaris, J. W. de Jonge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 38