Westen wil zaterdag agenda van veiligheidsconferentie Amerika wil grotere defensie-inspanning PZCi) AFGEZONDERDE GEZINNEN IN HARDERWIJK VRAGEN OM VOEDSEL Dissident Amalrik in Spanje verongelukt VLIEGTUIG GEKAAPT IN ARGENTINIË het weer Distributie in Iran RAINBOW- WARRIOR OP JERSEY NA VO 3 PCT GEVRAAGD Eerste vonnis corruptie in Suriname We bidden vierentwintig uur per dag9 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PZC/binnen-buitenland 3 KAMERLEDEN BIJ TOERBEURT WAARNEMER IN MADRID (Van ome correspondenti MADRID - Met een ondertoon van ernstige ongerustheid is woensdag in Madrid de eerste werk dag van de Europese conferentie over Veiligheid en Samenwerking begonnen. Na de officiële opening in de nacht van dinsdag op woensdag zijn de delegaties aan de openingstoespraken begonnen, maar een agenda en tijdsduur voor de conferentie is niet vastgesteld. Zoals gemeld bestaat tussen Oost en West onenigheid over de tijd die moet worden uitgetrokken voor discussies over naleving van de akkoorden van Helsinki door de 35 deelnemende landen. De westerse landen hebben de conditie gesteld dat voor zaterdag een beslissing over de agenda, de organisatie, het tijd- Milieuraad wil snel statiegeld op auto's DEN HAAG (ANP) - Voor een af doende oplossing van het autow- rakkenprobleem zal zo spoedig mogelijk statiegeld op auto's inge voerd moeten worden. Naast de door de minister van volksgezonde heid en milieuhygiëne voorgestel de sanering van autowrakkenter- reinen zullen maatregelen getrof fen moeten worden voor een sta biele schrootprijs. De kosten van de verwijdering van autowrakken dienen ten laste van de autobran che te komen. Dit stelt de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne in een commentaar op de ontwerp-richt- lijn inzake de verwijdering van au towrakken van de bewindsman. Er zijn thans 2300 bedrijven, die op 1650 sloopterreinen jaarlijks onge veer 400.000 autowrakken verwer ken. De minister verwacht dat het aantal wrakken over tien jaar tot 480.000 zal zijn opgelopen. Hij wil dat het aantal sloopterreinen bin nen vijfjaar tot ongeveer 400 wordt verminderd. Voor deze sanering is een bedrag van 160 miljoen gulden in het voor uitzicht gesteld. Voorwaarde is dat de wrakken zodanig worden ver werkt, dat zij geen belasting voor hét milieu vormen. Tenslotte verwacht de raad voor de kleine bewerkers van autowrakken economische en sociale problemen bij de uitvoering van het sanerings plan van de minister. De bewinds man zal rekening moeten houden met de positie van de 8000 woonwa genbewoners, die in het autosloop bedrijf werkzaam zijn. Een mogelijke oplossing is wellicht de gemeentelijke inzamelterreinen te combineren met de woonwagen terreinen. BUENOS AIRES (AFP/APA) - Een vliegtuig van de Uruguayaanse lucht vaartmaatschappij 'Arcos' is woens dag tijdens een vlucht van Uruguay naar Argentinië gekaapt. Het is geland op de luchthaven van Buenos Aires. Volgens dc politic is er één kaper die de Urugayaanse nationa liteit heeft. Autoriteiten van 'Aeropar- que, de luchthaven van Buenos Aires voor binnenlandse vluchten, begonnen onderhandelingen met de kaper. De luchthaven werd voor burgerluchtver- keer gesloten. Na de landing van het tweemotorige toestel liet de kaper 32 van de 39 inzittenden vrij. schema en over een vervolgbijeen- komst moet worden genomen. Gebeurt dat niet. dan is in de westerse visie voortzetting van deze Veiligheidsconfe rentie zinloos geworden. Mensenrechten De Nederlandse delegatieleider dr. F. van Dongen legde in zijn openingstoe spraak het accent op naleving van de mensenrechten. Hij noemde de toet sing van de bepalingen uit de slotacte van Helsinki de hoeksteen van het ge hele CVSE-proces. In dat verband be schreef hij de Russische militaire in terventie in Afghanistan als „drama tisch". Daden zijn belangrijker dan woorden, aldus dr. Van Dongen, en het ontspanningsproces hangt niet af van de manier waarop de landen met el kaar omgaan, maar hoe de landen zich tegenover hun burgers en hun buren gedragen. De Spaanse premier Suarez hield een pleidooi voor het beleggen van een vei ligheidsconferentie van Middellandse- Zeelanden (een voorstel ingediend door Malta), die naar zijn mening de stabili teit in geheel Europa zou kunnen verho gen. De Spaanse minister-president waarschuwde ervoor dat men in het ontspanningsproces er niet op uit moest zijn om eigen of groepsvoordelen te behalen. Suarez schuwde uitdruk kingen zoals „koude oorlog" en „rech ten van de mens" niet en nodigde de 35 deelnemende landen aan de conferen tie uit om gemeenschappelijk samen te werken in de terreurbestrijding. Twijfel Onder de westerse landen heerst intus sen grote twijfel of de conferentie van Madrid een echte toetsingsconferentie zal worden. Dr. Van Dongen toonde zich woensdagavond zeer ontstemd over de procedure, waarmee de Europe se veiligheidsconferentie op gang is ge komen. Hij vond de manier waarop de conferentie tot nu toe werd „gered" be neden de waardigheid van het ontspan ningsproces dat uit deze bijeenkomst moet. voortvloeien en achtte de moge lijkheid om nog tot een overeenkomst over een agenda te komen na de ope ningstoespraken van de eerste vier lan den gering. NA NACHTELIJKE RIT (Van onze correspondent MADRID - De Russische dissident Andrei Alexevitch Amalrik is woensdagmor gen vroeg bij een auto-ongeluk in de omgeving van Madrid om het leven geko men. Amalrik was met zijn vrouw Goezel en collega-dissidenten Wladimir Bori- sov en Viktor Fainberg op weg naar de Spaanse hoofdstad om daar op bijeen komsten te spreken over de Veiligheidsconferentie tussen Oost en West die momenteel in Madrid wordt gehouden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het dorpje Trijueque, op 80 kilometer afstand van de Spaanse hoofdstad. Het gezelschap was, met Amalrik achter het stuur, 's nachts uit Marseille ver trokken. De wagen, voorzien van een Frans nummerbord, raakte op nog on verklaarbare manier aan de linkerkant van de autosnelweg Madrid-Barcelona het toepassen van elementaire mensen- ën bótste óp een tegemoetkomende" vrachtwagen. Amalrik was op slag dood. Zijn medepassagiers kwamen met de schrik vrij. Geslipt De Spaanse politic stelt een onderzoek in naar dc oorzaak van het ongeluk en gaat na of er aan de stuurinrichting van de Franse wagen is geknoeid. Uit getuigenverklaringen is de politie evenwel gebleken dat Amalriks wa gen, waarschijnlijk als gevolg van het natte wegdek, is geslipt en op de ande re weghelft terechtgekomen. In dissi- Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag. Opklaringen, maar ook enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.temp.: omstreeks 4 graden: Max.temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0-4; Min.temp.: omstreeks 4 graden. Max.temp.: omstreeks 8 graden: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent: Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Een nieuwe depressie tussen IJsland en Noorwegen voert vandaag iets warme re lucht aan. Een rug van hogedruk die ons vannacht passeerde, trekt verder naar Midden-Europa. Onder invloed non deze rug zijn er vanochtend nog enkele flinke opklaringen, vanmiddag echter komt hel frontensysteem van eerder genoemde depressie dichterbij en neemt de bewolking toe Waaruit te Bende avond zelfs regen kan vallen. De ™üdagtemperatuur wordt 7 a 8 graden Celsius Nautisch bericht: wind west tot noordwest 4 tol 5. vanmiddag 5 tot 6. rnogelijk 7 Bft; zicht. goed. tempera- kustwater 7 graden Celsius, afwij king waterstanden: geen afwijking, rnaiimale golfhoogte monding Schei- nes. bij hoog water omstreeks een me ter Vooruitzichten voor vrijdag: veel bewolking, tijdelijk regen. ZON EN MAAN M November t zon op 07.57 onder 16 47 k. maan op 13.24 onder 22.35 Het socialistische Tweede kamerlid Re- lus ter Beek. die in Madrid de socialisti sche nationale bijwoont, heeft woens dagavond bevestigd dat minister Van der Klaauw erin heeft toegestemd dat de Veiligheidsconferentie bijgewoond mag worden door twee kamerleden. Zij zullen de conferentie bij toerbeurt bij wonen. maar mogen niet aanwezig zijn bij het overleg dat tussen de delegaties van de EG-landen wordt gevoerd. Ter Beek zei dat minister Van der Klaauw nog deze week de Kamer offi cieel van deze beslissing op de hoogte zal brengen. Volgens het PvdA-kamer- lid had de bewindsman tot dusver ver zoeken van de vaste Kamercommissie van buitenlandse zaken voor het zen den van parlementaire waarnemers af gewezen. TEHERAN (ANP)- In Iran is woensdag de benzine op de bon gegaan. Particu liere automobilisten die niet onder het beroepsvervoer vallen, moeten het met 30 liter per maand doen. De prijs is driemaal zo hoog geworden. Ook de huisbrandolie is gerantsoe neerd tot 20 liter per week. De banken zijn woensdag begonnen suikerbonnen uit te geven. Ieder kreeg er voorlopig vijf, maar het is nog met bekend hoe veel men er op kan krijgen. De winkels hebben de vrije verkoop van suiker ge staakt. Ook voor andere voedingsmid delen is rantsoenering ophanden. De meeste artikelen waren woensdag nog vrij beschikbaar, maar voor eieren, melk en sigaretten moest men in de rij staan. Mensen die te veel elekriciteit ge bruiken, moeten meer betalen of wor den afgesneden. (Advertentie) Schipper Jon Castle (29) in de stuurhut van de Rainbow Warrorin de haven van St.-Heliep op Versey. JERSEY - Omdat diplomatieke druk op de Spaanse autoriteiten geen uitzicht bood, is Greenpeace met de Rainbow Warrior ontsnapt uit de Spaanse marinehaven El Ferrol. De eerste stuurman van de Warrior, Tim Mariner, zei dit dins dagavond na aankomst op het En gelse Kanaaleiland Jersey. Mariner liet voorts weten dat Greenpeace de borgsom van bijna 300.000 gulden niet heeft willen be talen omdat het een subsidie de Spaanse walvisvaart zou beteke nen. Het bedrag stond gelijk aan het verlies dat de Spaanse walvis vaarder Masso zegt te hebben gele den door de acties van Greenpeace. Om te kunnen ontsnappen moes ten de milieu-activisten m de ma chinekamer een ruim 100 kilogram wegende lager van de schroefas in stalleren. Dit onontbeerlijke onder deel was door de Spaanse justitie verwijderd om een ongewenst ver trek te voorkomen. Door zich als dronken mannen te gedragen en zodoende de drie con tinue bewakers van het schip te misleiden, werd een op een Engelse scheepswerf vervangend exem plaar aan boord gesmokkeld. dentenkringen in Madrid, waar het verloop van de Veiligheidsconferentie nauwgezet wordt gevolgd, wordt het niet onwaarschijnlijk geacht dat Amalrik door oververmoeidheid de macht over het stuur heeft verloren. Andrei Amalrik was in de Sowjet-Unie een van de bekendste voorvechters van rechten. Als student schreef hij onder meer het geruchtmakende boek „Haalt de Sowjet-Unie 1984", waarvoor hij, sa men met andere dissidente activitei ten, werd gearresteerd en voor enkele jaren naar een Siberisch werkkamp werd gestuurd In totaal heeft Amalrik drie keer in zo'n werkkamp gezeten, voor het laatst van 1973 tot 1976. In dat jaar werd hij in de gelegenheid gesteld te emigreren naar Nederland, waar hij een betrek king aan de universiteit van Utrecht kreeg aangeboden. BRUSSEL (ANP) - Amerika wil van de Europese NAVO-partners de belofte, dat ze hun defensiebegroting met drie procent zullen verhogen. Ze hebben zich daartoe in december 1979 ver plicht, maar bij bijna alle Europese NAVO-landen is dat doel nog niet be reikt. David Newsom. de Amerikaanse staatssecrëtaris van buitenlandse za ken, heeft in dit verband dinsdag en woensdag Londen en Den Haag be zocht, en ook het defensiecomité van de NAVO in Brussel De crisistoestand aan de Perzische Golf maakt volgens Amerika verhoging van de defensie-uitgaven noodzakelijk. Eu- Beunbingo a et10.000 prijzen TT biljetten op vele stations i De beurs is open van 11.00-17.00u' en 19.00-22.30u. Zat.enzonril.OO-TCOOu. 15 vin 23 november Ahoy'Rotterdam Onderzoek naar voorrang voor fiets van rechts (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Alvorens fietsers en bromfietsers voorrangsrccht van rechts te geven en de maximum snelheid binnen de bebouwde kom te verlagen, wil minister Tuijn- man van verkeer eerst laten onder zoeken wat de gevolgen van zulke maatregelen zijn voor de verkeers veiligheid. Dit is de conclusie, vervat in een brief van woensdag aan de Tweede Kamer, van de bewindsman nadat bijna een jaar in de Kamer twee moties waren aangenomen waarin om zulke onderzoeken was ge vraagd. ropa en Japan zijn voor hun grondstof fen op het crisisgebied aangewezen en Amerika verwacht, dat ze dan ook een aanzienlijke bijdrage zullen leveren in PARAMARIBO (SNA, ANP) - De presi dent van het bijzonder gerechtscolle ge, mr O. Abendanon, heeft woensdag in Paramaribo de landbouwer Chatou- ri Ramsahai, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dit vonnis is de eerste van het bijzondere gerechtshof dat be last is met de berechting van van cor ruptie verdachte personen onder rege ring Arron. De landbouwer die al drie maanden in voorarrest heeft gezeten was beschul digd van omkooppraktijken met het doel landbouwgronden in Nickerie in zijn bezit te krijgen. De verhouding tussen de Surinaamse regering en de vakbonden is van enige spanning ont daan door een gesprek dat president Chin a Sen heeft gehad met de voorzit ters van de vier vakcentrales. De Suri naamse president had de vakbeweging daartoe uitgenodigd, nadat de bonden begin deze week felle kritiek hadden geleverd op het beleid van de regering. De vakbondsverklaring werd op 'aan beveling' van de regering uit de pers gehouden. Het gesprek zal volgende week worden voortgezet. de kosten van beveiliging van de ver bindingswegen. Amerika heeft Japan, dat militair niet actief kan zijn. ver zocht op andere wijze bij te dragen. Een hoge ambtenaar in het Witte Huis ver klaarde. dat de regering het congres en het volk moeilijk duidelijk kan maken, dat er voor de verantwoordelijkheid in het gebied van de Perzische Golf veel moet worden betaald, als de Europese bondgenoten geen behoorlijke bijdrage leveren. De Amerikaanse defensiebe groting is met vijf procent verhoogd, zei hij, en Europa moet nu minstens blijk geven van zijn bereidheid het NAVO- bondgenootschap te steunen. Teleurgesteld Een hoge Amerikaanse functionaris, die niet genoemd wil worden, heeft woensdag in Brussel gezegd dat zijn land teleurgesteld is door de reactie tot dusver van de Europese NAVO- bondgenoten op het verzoek om hogere defensie-uitgaven. Hij zei dat het een ernstig probleem voor de NAVO zou worden als de nieuwe regeling Reagan zes procent per jaar meer aan defensie zou uitgeven en enkele Europese lan den zelfs geen drie procent zouden ha len. DEN HAAG (ANP) - De voor ons land noodzakelijke sociaal-economische matiging zal ongetwijfeld tot een be perking van bestedingen leiden, bij voedingsmiddelen kan deze de vorm krijgen van een pas op de plaats, zo niet een lichte daling. Minister ir. G. Braks van landbouw en visserij sprak woensdag deze verwachting uit in een openbare vergadering in Den Haag van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw NCR. Ver schuivingen zouden naar zijn oordeel kunnen optreden bij de invoer en bij de afzetkanalen. Het aandeel van de invoer in het bin nenlands verbruik van voedings- en ge notsmiddelen is in de loop der jaren niet onaanzienlijk toegenomen en bedraagt nu bijna 25 procent Een belangrijk ge deelte hiervan bestaat uit tropische en subtropische produkten zoals koffie, thee en citrusfruit Die kunnen we moeilijk door eigen produkten vervan gen en daar moeten we volgens de mi nister ook niet naar streven. Veel ernstiger vond hij de gestaag toe nemende invoer van produkten die we wel zelf kunnen voortbrengen en in het verleden ook In belangrijke mate voort brachten Hier zal het een belangrijke taak zijn. het eigen produkt dusdanig op de markt te brengen dat het geïm porteerde produkt wordt teruggedron gen. Een belangrijk element van con currentie is hier de prijs Daarom achtte de bewindsman het terugdringen mo gelijk wanneer het algemeen economi sche beleid van loonmatiging en infla tiebeperking slaagt. Na een opmerking uit de zaal verduidelijkte de bewinds man dat hij het Nederlandse bedrijfsle ven vooral wilde oproepen produkten van zodanige kwaliteit te creeren, dat de Nederlandse consument niet de voorkeur geeft aan buitenlandse pro dukten van dezelfde soort. De maker van de opmerking was presi dent-directeur drs. C. Timmer van CMC-melkunie. die liet weten dat zijn onderneming best 'Franse' kaassoor ten zou kunnen maken, maar dat hij toch maar liever wat meer kaas van Nederlandse soorten naar Frankrijk zou willen sturen. MADRID - Archieffoto uit 1976 van Andrei Amalrik samen met zijn vrouw Guscl. HARDERWIJK - Voor het eerst is er gisteravond voedsel binnengebracht in hel huis van de familie Noordmans in Harderwijk, die zich vanaf 31 okto ber in gebed heeft afgesloten van de buitenwereld, samen met nog een paar gezinnen. Dit verzoek stond in een brief die via de brievenbus was afgege ven aan een vertrouwenspersoon uit de nieuwbouwwijk Stromenwaard, waar ook de familie Noordmans woont. In de afgesloten woning be vindt zich ook het gezin Verburg uit Ede dat eind vorige maand plotseling uit zijn woonplaats verdween en zijn toevlucht zocht in het huis van onder wijzer Noordmans. In Harderwijk is inmiddels een beleids centrum ingericht van waaruit de ont wikkelingen rond deze ..gebedsaffaire" nauwlettend in de gaten wordt gehou den Zo is onder meer een psychiater ingeschakeld. De politie is nog niet van plan om in te grijpen Volgens inspec teur W. Hoekstra moeide mogelijkheid niet worden uitgesloten dat geprobeerd zal worden om via een andere weg dan de brievenbus contact met de mensen in huis te krijgen. Het gezin Noordmans heeft geen telefoon Twee benedenburen en een bovenbuur man hebben bij de politie in Harderwijk een klacht ingediend tegen de familie Noordmans omdat ze 's nachts niet kunnen slapen van het urenlange kin dergeluid Behalve zes volwassenen moeten er minstens zes kinderen in de woning zijn opgesloten. Onder hen is een baby van vijf maanden Twee kin deren zijn leerplichtig maar gaan sinds tien dagen niet meer naar school. Buurman Van Eist „Ik ben naar de po litie gegaan omdat ik en mijn gezin 's nachts vaak wakker worden van het ge huil van kinderen. Dal is niet om aan te horen. Ook overdag huilen de kindern heel vaak" Buurvrouw Tromp: „Wat die volwassenen doen interesseert me niet. maar voor die kinderen vind ik het zielig Ook wij horen regelmatig de kin deren huilen" Brievenbus Een wijkagent houdt de hele dag een oogje in het zeil omdat veel nieuwsgieri gen op het huis afkomen. De ramen zijn hermetisch door gordijnen afgesloten. Niemand laat zich zien Vanuit, de wo ning is de brievenbus met karton ge dicht Na een half uur wachten slagen we er in om via de brievenbus een ge sprek te voren met onderwijzer Noord mans. Hij laat allereerst weten dat ze niet in gebed zijn gegaan omdat de we reld zou vergaan „Dat hebben we nooit gezegd. De Heer heeft ons hier bij elkaar gebracht en hij zal duidelijk maken wat we moeten doen We behoren niet tot een kerk en ook niet tot de Pinkstergemeente We behoren bij de gemeente van de heer Jezus Christus op aarde. We bidden de hele dag door, 24 uur lang We wisselen elkaar af. ook 's nachts We hebben al visioenen gehad van de Heer maar ik mag nog niet zeggen waarover dat gaat. U kunt wel met ons mee bidden Goed Noordmans laat welen dat het met de kinderen goed gaal. Hij maakt zich geen zorgen over eventueel ingrijpen door de overheid. „Waarom zou ik. Ik denk er niet aan. De Heer heeft ons dit niet duidelijk gemaakt". En de school gaande kinderen dan? „Ik ben toch on derwijzer. Dat zegt genoeg. En voor de baby is er genoeg voeding". Noordmans vertelt ook dat hij en de an deren lid zijn van de EO „Maar die half slachtige programma's.Ze zouden het veel beter kunnen doen. Het program ma „God wil bij de mensen wonen" is goed. We houden ook van Elly en Rik- kert". Een verpleegster van het Pius-zieken- huis in Harderwijk komt ook nog even langs. Zij kent Noordmans. „Wat ben je nu toch aan het doen Noordmans?", zegt zc bij de brievenbus. Denk toch aan de kinderen". Maar er komt geen antwoord meer uit het huis. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51.4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19.00 uur: 101184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08 00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: 101184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaierdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- Vm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 46,25; franco per post 54,25; per maand 15,65. losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. blw.) Postrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm, minimumprijs per advertentie 16,20, ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 35