keulse dom blijft grote toeristische trekpleister UIT IN ZEEL4ND Ondanks invallende dooi toch schaatsshow restauratie rk-bolwerk is een heidens karwei hoofstad operette filmliga marie-cécile moerdijk bram Vermeulen wie is wie koffieconcert films concerten toneel DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 jPZC/ varia 19 De talrijke piramide-vormige borden met het opschrift 'hitte unterlasst hindernis-rennen' met daarbij een verklarende tekening van een skateboard, duiden erop dat men de beoefenaren van deze liefhebberij niet zo graag ziet verschijnen op het grote Roncalliplein, maar wie gewoon te voet is, is van harte welkom bij de ingang van de Keulse Dom, een van Duitslands trotse monumenten. Door de jaren heen een enorme trekpleister voor de toerist, maar dit jaar extra in de belangstelling vanwege de eeuwfeestviering. Sinds honderd jaar priemen de twee to rens van dit machtige gotische bouw werk 157 meter hoog boven de Rijn uit. Waar je je ook bevindt in de stad: de twee pieken zijn vanuit elke hoek te zien. En voor wie de aanblik van dit rooms-katholieke bolwerk nog mocht zjjn ontgaan, heeft men in Keulen des noods nog ccn dreunend lokkertje ach ter de hand in de vorm van 'der decke Peter' oftewel de dikke Peter, zoals de Keulenaren deze in een van Domtorens hangende grootste klok ter wereld ple gen te noemen. Daarom kan de bezoe ker aan Keulen er domweg niet om heen: die imponerende bouw moet be zichtigd worden. By al degenen, die al zijn voorgegaan om de kerk met een be zoek te vereren, komen er in deze dagen nog eens massa's byKeulen krijgt hon derdduizenden mensen over de vloer, waneer de paus er straks, op vijftien no vember zijn intrede doet. Hij zal aan de rand van de stad een mis opdragen al vorens zich naar de Dom te begeven, voor het toespreken van vijfduizend vertegenwoordigers van het Duitse academische leven. In het enorme, hooggewelfde interieur worden in deze dagen drukke voorbe reidingen getroffen voor de komst van de paus Werklieden trekken stellages op, waarop technici televisie-appara- tuur en schijnwerpers plaatsen. Onder tussen haalt een legertje poetsvrouwen de stofdoek over de talrijke kunstwer ken. zoals de reliekschrijn met het ge beente van de Heilige Driekoningen. Het gaat hier om het meest beroemde schrijn uit de middeleeuwen. WE*; WIJS wus we*; De eeuwfeestviering draait dit jaar om het gegeven dat de Dom in 1880 werd voltooid. Maar eigenlijk raakt die Dom nooit afgebouwd. Dagelijks zijn er rond de zeventig metselaars, glazeniers, schilders en steenhouwers in de weer om de tienduizend vierkante meter venster en de 7.914 meter muur in goede orde te houden. Vooral die aandacht voor het gesteente is geen overbodige luxe, want de tand des tijds is in staat gebleken om forse happen uit het om hulsel te nemen. Daarover later. gebed zonder eind Elke ober die dienst doel in een van die vele gezellige kneipjes in de omliggen de winkelstraten zoals in de 'Hohe Strasse', kan wanneer hij - keurig met een schort voor - een kostelijk glas Keuls bier (Kölsén) naar de klant komt brengen, uitleg verschaffen over de achtergrond van het bekende Duitse gezegde: het lijkt wel de Dom van Keu len. Daarmee wil men z'n gram kwijt over iets dat maar niet gereed wil ko men, een zaak die niet kan worden af gewerkt. Wie de geschiedems van de Dom van" Keulen beschouwt komt inderdaad tot de conclusie dat de bouw van deze kerk eigenlijk een gebed-zonder-eind is. De eerste steen van wat de grootste kathe draal ter wereld had moeten worden, werd gelegd in het jaar 1248. Maar het bouwwerk bleef eeuwen lang slechts ge deeltelijk afgewerkt. Pas in de vorige eeuw kwam er weer meer lijn in. toen de protestantse koningen van Pruisen geld schonken voor de voltooiing van ae Dom. Zij zagen zijn inmense afmetin gen als een passend symbool van Duit- se eenheid. Pas op 15 oktober 1880 kon men de Dom als voltooid beschouwen. Doordat de geallieerden destijds de Dom zoveel mogelijk hebben willen be sparen in hun vernietigende werk. bleef de machtige kerk in het oorlogsgeweld van 40-45 overeind, temidden van <?en platgebrande stad. Maar ongehavend was de Dom niet: veertien bommen en negentien granaten troffen het trotse bouwwerk. En ook bij het latere op- blaaswerk van de ruines by de achter de Dom gesitueerde Hohenzollernbrug, hep .het gebouw flinke deuken op. Ge welven stortten in en ook ontstond er grote schade aan torens, daken en steunberen. Maar de Keulenaren namen het trotse monumentale bezit mee in de voortva rendheid waarmee zij zich zetten aan de wederopbouw van hun stad. Het Gods huis staat er nu weer pront bij. Voor het oog tenminste. Want er moet dag aan dag een voortdurende wedloop worden geleverd tegen de korrosiekrachten die het gesteente aantasten. Er zijn plaat sen waar men steen moet vervangen, die pas veertig jaar geleden is aange bracht. Hier en daar is het gesteente soms twaalf centimeter diep ingevre ten. De inwerking van de milieuvervui ling is zelfs zo sterk, dat sombere voor spellingen beweren, dat men met een ruine zal komen te zitten, wanneer men de kathedraal niet binnen twintig jaar gerestaureerd zal hebben. heidens karwei De restauratie van de rooms-katholie ke Dom is niet alleen een heidens kar wei. Het is ook een bergen geld opslur pende bezigheid. Niettemin wordt er aan de kolossale buitendeuren geen en tree geheven. De kathedraal met die fraaie gevel, die zoveel overeenkomst vertoont met die van de kathedraal van champagnestad Reims, wordt elk jaar bezocht door zo'n twee miljoen mensen. Die mogen er voor niks naar binnen. Een entreeheffing zou de res- tauratiepot leuk kunnen spekken. Maar in Keulen gaat men er vanuit dat de Dom een kerk is en geen museum. Vrijwel elke bezoeker voelt zich echter wel moreel verplicht om een duit te doen in de korfjes, die in rode pijen gehulde mannen voor zich op de borst dragen tijdens hun wandelingen onder de hoge gewelven. Mocht u binnenkort in Keulen eens langs gaan: vlak achter de kerk bevindt zich de Hauptbahnhof. Men verzuime niet de schatkamer van de Dom te be zoeken. Daarin bevinden zich voorwer pen die tot de kostbaarste van Europa kunnen worden gerekend. Aan de ande re kant van het Roncalliplein is er even eens ter bezichtiging open gesteld lin het Diózesan Museum, waar wel entree wordt geheven) een expositie van reli gieuze grafiek uit de tijd van de bouw van de Dom. Tevens treft men er in vi trines voorwerpen aan. die in het jaar 550 tevoorschijn werden gehaald uit de graven onder de Dom. Daarbij bevin den zich fraaie sieraden. Tal van royaal geornamenteerde kelken, zwaar vergul de altaarkruizen, kunstig gegraveerde schalen en rijk opgewerkte monstran- zen geven er verder een sfeerbeeld van het rijke roomse leven. HE DAK TIE JA CQ UES CA TS Het met vele stippetjes ingevulde middengedeelte op deze tekening van de Dom van Keulen geeft de plaats aan waar gewerkt is met het sterk uitslijtende Schlait- dorfer Sandstein. De korrosiekracht heeft hier en daar 12 cm diep ingevreten. Men is er inmiddels aan begonnen de meest kwetsbare stukken te vervangen door veel hardere bazaltlava. een weliswaar dure steensoort, waar voor een stuk steen van vijftien öy vijftien bij vijftien cm. ongeveer 20 D-mark moet worden neergeteld. Nu het er voorlopig toch niet meer inzit dat we kunnen gaan schaatsen, is het wellicht eens leuk om naar schaatsers te gaan kijken. En daarmee bedoelen we niet bepaald lieden die fantasieloos baantjes trekken. Nee, het gaat hier om artistieke hoogstandjes, zoals men die kan registreren tijdens de voorstel lingen van Holiday on Ice, een traditionele ijsshow, die ook deze aflevering weer gezien mag worden. Vooral voor mensen die houden van glitter en glamour, valt er weer veel te genieten. En de kinderen komen uit bundig aan hun trekken, wanneer de schaatsers, waaronder veel toptalent, een uitstapje maken naar de sprookjes wereld van Alice in Wonderland. Het heeft niets met schaatsen te ma ken, maar als komisch tussendoortje is het wei even leuk om op de met een groen kleed bedekte ijsvloer een aantal boxers bezig te zien in een heuse voet balmatch. Via fraaie dansnummers op sterk uiteenlopende muziekstijlenvan Johan Strauss tot aan Dixieland en soulmuziek- komt het programma ten- siuiik: uu.. Klaterende finale met showgirls op praalwagens, omgeven door bijzondere licht effecten en een knetterend vuurwerk, waarbij het ijs nog net niet smelt. Deze week draait Holiday on Ice nog in het wielerpaleis in Antwerpen In Rot terdam kan men van dinsdag 25 novem ber tot en met zondag 30 november te recht in sportpaleis Ahoy De voorstel lingen zijn in Rotterdam Iedere avond om acht uur. behalve op zondag. Mati nees op zaterdag om 15.30 uur en op zondag om 12.30 uur en 16 15 uur. Kin deren betalen tot en met vijftien jaar de halve prijs. In de matinees betalen 65- plussers eveneens half geld. De Hoofdstad Operette maakt momentcel een toernee door Zeeland met de operette 'Das Land des Lachelns' van Franz Lehar. Vanavond, donderdag, is de operette te zien en te horen in de Schouwburg te Middelburg, vrijdagavond gaat het gezelschap naar de Concertzaal te Zierikzee en zaterdagavond is het Zuidlandtheater te Terneuzen aan de beurt. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. De beroemde operette 'Das Land des Lachelnbehoort tot de zogenaamde 'zilveren periode' van de Weense ope rette. Vanaf begin 1900 is er een wedergeboorte van de Weense operette, waar Franz Lehar een grote bijdrage aan leverde. In eerste instantie ging de operette onder de naam 'Die Gelbe Jacke' in 1923 in première, naar een libretto van Victor Lèon. Maar deze operette had niet het door Lehar gewenste succes en werd van het programma afgenomen. Op aandringen van Richard Tauber werd opnieuw een bewerking gemaakt, waarbij de handeling werd veranderd, die in 1929 onder de naam 'Das Land des Lachelns' in Berlijn in premiere ging De geschiede nis speelt zich af in Wenen en Peking in het jaar 1912. Lisa, de dochter van graaf Ferdinand Lichtenfels. wordt verliefd op de Chinese diplomaat prins Sou-Chong. Als deze terugkeert naar zyn vaderland, gaat ze met hem mee. Ze heeft echter problemen met het feit dat de prins met vier prinsessen moet trouwen, ook al verzekerd hij haar van zijn liefde. Het blijkt ook al spoedig dat ze zelf geen beslissingen meer mag nemen en ze beraamt met een oude vriend een vluchtplan naar Wenen. De regie van de operette is in handen van Alexander Pichler, dirigent is John Kapper. De film 'Die Verlorene Ehre der Katharina Blum' onder regie van Volker Schlöndorf wordt vanavond, donder dag in het Luxortheater te Terneuzen vertoond (20.00 uur) Deze actuele politieke film naar Heinrich Bóll's beroem de novelle verhaald het leven van een gescheiden vrouw. Katharina Blum woont alleen op een flat en komt in aanraking met een anarachist. Bijgevolg wordt ze ervan verdacht tot diens groep te behoren. Behalve de politie gaat ook een sensatieblad zich met de zaak bezighou den. Haar verleden wordt uitgepluisd.haar doodzieke moeder wordt lastig gevallen. Katharina is woedend op de sensatiejoumalist, die haar blijft achtervolgen. Als de politie haar vriend de anarchist .gegrepen heeft, begaat zij een wanhoopsdaad. Vrijdagavond geeft Marie-Cécile Moerdijk in de Con certzaal te Middelburg een concert met medewerking van het mandoline-orkest Estrelita onder leiding van Benny Ludemann. (20.15 uun Het concert bevat een gevarieerd internationaal pro gramma. Benny Ludemann nam enkele jaren geleden de leiding op zich als dirigent van het 40 man tellende man doline-ensemble Estrelita Het orkest, bekend van radio en concert-optrends in het land. maakte met Mane-Ceci- le Moerdijk ook een grammofoonplaat Marie-Cécile Moerdijk begon na voltooung van haar zangstudie in Wenen haar carrière als operazangeresZij debuteerde in de rol van 'De koningin van de nacht' uit 'Die Zauberfló- te' van Mozart in de Opera van Caracas In Venezuela. In Wenen concerteerde zij onder meer met de 'Wienersön- gerknaben'. Ook werkte zij samen met de bekende so praan Elisabeth Schwarzkopf Momenteel houdt zij zich voornamelijk bezig om beginnende kunstenaars de no dige podiumervaring by te brengen. Bram Vermeulen en de groep De Toekomst komen vrij dagavond in het Ledeltheater te Oostburg met de muzi kale theatershow 'De toekomst gaat het helemaal ma- ken'.(20.00 uur) Bram Vermeulen is in deze show met zijn theaterwerk voornamelijk op de popmuziek gericht. De show bestaat niet alleen uit nieuwe Nederlandse popmuziek en 'cita ten' uit het internationale pop-repertoire van de afgelo pen 25 jaar. maar heeft ook een dramatische ontwikke ling. De uit zes leden bestaande groep 'De Toekomst' is bijeen in het decor van een rommelige garage van een Nederlandse villa om te reperteren en het resultaat op de band vast te leggen. De dochter des huizes probeert met deze faciliteiten een plaats als zangeres in de groep te veroveren. De band wil het met Nederlandstalige com posities van Bram Vermeulen 'helemaal gaan maken'. Tussen de opnamen door komen de muzikanten, die nogal wat in leeftijd varieeren ieder met hun eigen ver haal. Zo komen er perfect gespeelde classics in de show voor alsmede een band met het internationaal gebeuren in de pop-muziek. De tekst en muziek van de show zijn van Bram Vermeulen en Rik Zaal. Spelers zijn Olga Zuiderhoek en Rini Oudhuis. De musici zijn Bram Ver meulen toetsen en gitaar). Jan de Hont (gitaar), Jacob Klaasse (toetsen en arrangementen). Enk Mooyman (zang), Pee Wee (bas) en Frans Hendriks (slagwerk). Zaterdagavond wordt in de Prins van Oranje te Goes de comedie 'Wie is wie' van Roger O'Hirson gespeeld door Pleuni Touw en Hugo Metsers (20.00 uur. uitverkocht) De schrijver Roger O'Hirson laat in deze comedie op een lichtvoetige, humoristische en satirische wijze zien dat een huwelijk in een impasse komt en dat er een oplossing wordt gevonden. Er komt in bijna elk huwelijk wel eens een moment dat men denkt op elkaar te zijn uitgekeken. Is de liefde onderling groot en sterk genoeg dan zal men ten koste van alles proberen by elkaar te blijven en pro beren eikaars frustraties en diepste gevoelens te ontrafe len en te begrypen. In 'Wie is wie' lijkt het huwelijk van George en Emily te zijn vastgelopen. Naast elkaar voort leven zoals ze dat altijd hebben gedaan lijkt onmogelijk. Door zich als het ware te vermommen zich voor te doen als iemand anders, een soort gedaanteverandering, blijkt zo'n leven met elkaar wel mogelijk Door het spel dat ze met elkaar spelen worden George en Emily zich weer bewust dat zij elkaar nodig hebben. Zij vinden el kaar weer terug en hun huwelijk is gered. Het Nederlands Saxofoon Kwartet geeft zondagmorgen in De Halle te Axel ccn koffieconcert (12.00 uuri Het Nederlands Saxofoon Kwartet werd ln 1968 opge richt. Het ensemble dat een belangrijke plaats inneemt in het Nederlandse concertleven maakte onder meer toernees in de Verenigde Staten. Duitsland, Frankrijk, de Scandinavische landen en Israël. Componisten als Tristan Keuris, Wim Petersma, Peter Jan Wagemans en Rob du Bois schreven werken voor het ensemble. De groep bestaat uit Leo van Oostrom (sopraansax), Ed Boogaard (altsax), Adri van Velsen (tenorsax) en Jac ques Landa baritonsax i. Alle leden hebben een klassie ke opleiding genoten aan het conservatorium. Voor het programma van zondagmorgen staan werken van Ale xander Glazounof, Pierre Max Dubois en Eugène Bozza op het programma De film 'Chiedo Asilo' van de Italiaan Marco Ferreri draait vrijdagavond in het Kuiperspoorttheater te Mid delburg (20.30 uur), zaterdagavond in De Villa te Goes (20.30 uur) en maandagavond in De Piek te Vlissingen (21.00 uur) Zaterdagmiddag wordt in Midgard te Middelburg de film 'Duck Soup' van en met de Marx Brothers vertoond (16.00 uuri Zaterdagavond draait in Midgard te Middelburg de film 'Mean Streets' van Martin Scorsese (21.00 uur) Woensdagavond wordt de film 'Mogliamanle' van Marco Vicario vertoond in het Citytheater te Middel burg (20.00 uur) Vanavond, donderdag treedt de Nederlandse zanger/ gitarist Dimitri van Toren op in de Vossekuil te Oud- Vossemeer (20.00 uun. Vrijdagavond treedt Dorpsstraat De Munck op in Midgard te Middelburg met Nederlanda talige beatmu- ziek. (21.00 uur) De Toneelgroep Toetssteen brengt zaterdagavond in het Kuiperspoorttheater te Middelburg het toneelstuk 'Het Hemelbed' van Jan de Hartog <20.00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 21