Rechtbanken krijgen speciale officieren voor fraudezaken Van Eijkelenburg: We leven 30 miljard boven onze Meer geld onderzoek nodig voor kolenafval Advies: voortzetting experimentenbeleid volkshuisvesting "Nf PZC/i Italiaanse senator aangeklaagd SPOEDVEILING Drankpauze Weddenschap Dineetje k'1-ISÊ. i fi Consumentenbonden willen lagere luchtvaarttarieven INKOMENSKOPPELING MOET VERDWIJNEN Automobilist gelooft niet in nut energie-besparing ES SO verwacht geen prijsexplosie ruwe olie DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 binnen-buitenland 15 MINISTER: PROEF MET ALTERNATIEVE 'STRAFDIENSTEN' Van mnze parlementaire redactie) DEN HAAG - Bij alle rechtbanken komen binnenkort speciale officieren van justitie voor de vervolging van fraude. Daarbij gaat het vooral om belastingfraude en zwendel met besloten vennootschappen. Minister De Ruiter (justitie) zei dit woensdag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. De minister zal het Openbaar Ministe rie gaan versterken met specialisten op bet gebied van ondernemingsrecht en belastingrecht. Dat is nodig om de ad ministratieve criminaliteit „enigszins inde hand te krijgen". Het vervolgings beleid zal in de eerste plaats zijn gericht op omvangrijke fraudes. De Ruiter signaleerde een verschuiving van klassieke criminaliteit naar vor men van administratieve vergrijpen waarbij grote geldbedragen terecht ko men in potjes waar ze niet thuishoren. Wanneer zulke zaken niet worden aan gepakt. is dat schadelijk voor het rechtsgevoel van de burger, die wèl voor kleinigheden in de kraag wordt ge vat, aldus de bewindsman. Discriminatie Op aandrang van de Kamer beloofde De Ruiter een voorstel om discrimina tie van homofielen strafbaar te stellen. Het openbaar ministerie heeft hij in middels gevraagd onderzoek ln te stel len naar de verspreiding van antisemi tische kaarten in Breda. Zulke straf rechtelijke reacties op gevallen van dis criminatie werken naar zijn mening ..normvormend". De strijd tegen het toenemend vanda lisme kan volgens De Ruiter niet alleen door de politie worden gevoerd. Door middel van „sociale controle" speelt el ke Nederlander daarin een rol, Commis sies komen binnenkort met aanbevelin gen voor maatregelen tegen vandalis me in het algemeen en in het bijzonder in bus en trein. Staatssecretaris Haars beloofde de Ka mer te zullen onderzoeken hoe de han del in drugs forser kan worden aange pakt. Daarbij gaat het vooral om de vraag of buitenlanders door de Neder landse rechter vervolgd kunnen wor den. Gedwongen „afkicken" van drugsver slaafden, zoals voorgesteld door het CDA. vond mevrouw Haars geen goed idee. Wèl voelt ze voor invoering van een zekere dwang, wanneer iemand eenmaal vrijwillig tot afkicken heeft be sloten. „Men geeft zo dikwijls de moed op", verklaarde zij. Strafdienst In enkele proefgebieden kunnen wets overtreders binnenkort gevangenis straf ontlopen door maatschappelijke MILAAN (DPA) - Twee kinderen van de in 1978 door de rode brigades ver meerde voorzitter van de Italiaanse christen-democratische partij, Aldo Moro, hebben de neofascistische sena tor Giorgio Pisano aangeklaagd we gens belastering van hun vader. Pisano, zo meldt de 'Corriere Delia Se ra', heeft diverse keren beweerd dat Al- do Moro, zij het niet rechtstreeks, be- trokken was bij het enorme belasting schandaal. Noorditaliaanse oliehande laars zouden op grote schaal de belas- ontdoken hebben en daarmee de t voor miljoenen hebben opgelicht. Een van de voornaamste verdachten is Sereno Freato, die jarenlang chef van Moro's bureau is geweest. De Italiaanse justitie gaat ervan uit dat de belastin gontduiking alleen maar met hulp van vooraanstaande politici mogelijk is ge weest In Rome kon men woensdag ver nemen dat ook de Italiaanse geheime dienst bij het schandaal betrokken kan |jn geweest. KRITIEK OP HUIDIGE ACTIVITEITEN DEN HAAG (ANP) - De adviesgroep experimentenbeleid volkshuisvesting adviseert staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) een experimentenbeleid in het belang van de volkshuisvesting voort te zetten. Voor de uitvoering van zo'n beleid zal jaarlijks ongeveer veertien miljoen gulden nodig zijn, aldus heeft het ministerie van VRO woensdag la ten weten. Eind 1979 heeft de bewindsman deze groep deskundigen gevraagd een een malig advies hierover uit te brengen. In het advies wordt kritiek geleverd op de huidige activiteiten op experimenteel gebied. Deze worden te weinig getoetst op hun betekenis voor de volkshuisves ting of het volkshuisvestingsbeleid. De adviesgroep vindt dat er tussen de verschillende activiteiten nauwelijks sprake is van enige coördinatie. Zij zijn beleidsmatig te weinig op elkaar afge stemd. Een derde punt van kritiek is de beperkte invalshoek van de initiatie ven. Zo wordt er nauwelijks geëxperi menteerd op het gebied van beheer en distributie. Aanbevolen wordt de komende drie Jaar m het experimentenbeleid voor rang te geven aan experimenten, waar van de ervaringen een bijdrage kunnen leveren aan de oplossing of nieuwe ont wikkeling van de volgende probleem velden: kosten of woonlasten onder meer in relatie tot kwaliteit; zeggenschap en keuzevrijheid van be woners bij planontwikkeling en beheer energie, milieu en ruimte; woonruimte voor één- en tweeper soonshuishoudens en voor nieuwe sa menlevingsverbanden woonruimteverdeling. Voor de uitvoering van het experimen tenbeleid wordt geadviseerd een stuur groep in te stellen die een 'brugfunctie' kan vervullen tussen de overheid en de instellingen die zich met de volkshuis vesting bezighouden. Een deel van de veertien miljoen gul den kan misschien gedekt worden door een herverdeling van middelen binnen bestaande begrotingsposten. Geadvi seerd wordt om een aantal van de lo pende activiteiten in te passen in het voorgestelde experimentenbeleid en een aantal te beëindigen, voor zover dit laatste al niet gebeurd is. diensten te verrichten. Minister De Ruiter i justitiel kondigde aan dat hier mee in februari een proef van twee jaar zal beginnen. De alternatieve straf is alleen mogelijk voor mensen die tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden zijn veroordeeld. Zij moe ten zelf aanbieden maatschappelijke diensten te verrichten in plaats van ln de cel te zitten De rechter hoeft zo'n aanbod niet te honoreren. Strafdienst is mogelijk in de sectoren volksgezondheid, milieu, educatieve en recreatieve projecten. Het werk zal in de vrije tijd gedaan moeten worden, le vert geen geld op en mag bij elkaar niet meer dan honderdvijftig uur duren, zo heeft de minister als norm bepaald. De Ruiter heeft de arrondissementen Alkmaar, Almelo. Assen. Breda. Gro ningen. Haarlem. Den Bosch en Zut- phen als proefgebieden aangewezen. Later zal Den Haag daar nog bij ko men. Staatssecretaris Haars zei in de Kamer dat kwaliteitsverbetering van de straf inrichtingen voorlopig niet mogelijk is. Alle inspanning is nodig om alleen al de capaciteit op peil te brengen. Mevrouw Haars heeft daartoe een werkgroep in gesteld. Een vijfjarenplan, zoals CDA en VDD bepleitten, vond zij in de huidi ge omstandigheden te veel gevraagd. Minister De Ruiter zal naar wegen zoe ken om te voorkomen dat advocaten met uitsluitend pro-deo-klanten in in komen sterk achterblijven. Vooral de PvdA had gewezen op de na delige gevolgen van de beslissing van De Ruiter om de vergoedingen die ad vocaten in een pro-deo-zaak (zoge noemde toevoeging) krijgen, volgend jaar niet te verhogen. WAGENINGEN - In de schouwburg in Wageningen is woensdag de laatste dag gehouden van de nationale kampioen schappen brood- en banketbakken. In vijf verschillende klassen waren elf prijzen te behalen. Foto: Dat een bakker niet alleen smaak- en kwaliteitsmaker, maar ook kunstenaar kan zijn. blijkt wel uit deze smakelijke en smaakvolle uitstalling. DEN HAAG (ANP)-De voorlopige cen trale raad voor de milieuhygiëne is van mening dat de regering meer geld i ADVERTENTIE. In hotel de Zwaan te Zuidzande vrijdagavond 14 november, aan vang: 19.00 uur. Veilingmeester A. I. Verhage zal t.o.v. notaris J. v.d. Berg te Oost burg overgaan tot het veilen van de complete inboedel uit het pand. Sluissestraat 55, in opdracht van de heer Lercangee uit Brussel. De veiling omvat 140 kavels, bestaande uit div. antiek o.a. 1 eike houten 4-deurskast, 2 commodes, mahonie boekenkast, mahonie glazenkast, eikehouten eetkamertafel en 6 stoelen. Perzische ta pijten, div.sabels, koperwerk, tin, haardplaat, vuurbokken, porse lein, glaswerk, gravures, 1 keukeninventaris, koelkast, fornuis, vaatafwasmachine, etc., etc. Catalogus aan de zaal verkrijgbaar. Kijkuren vrijdagmiddag van 14.00 tot 18.00 uur. LONDEN - Het gevangenisleven werd Alan Rutty te droog. Hij moest er even uit. Dat deed hij zaterdag avond door middel van aan elkaar geknoopte gestreepte pakken. Over de muur van zijn Londense gevangenis heen, 'leende' hij een auto en reed er een reeks 'pubs' mee af. Toen zette hij zijn misstap. Hij tvllde weer via de aan elkaar geknoopte gevangenispakken te rug in zijn cel klimmen om het ap pel van half vijf 's morgens te halen. Maar Alan Rutty had zoveel pinten ingenomen dat er geen vasthouden aan was en hij tenslotte terugviel in de armen van een bewaker. ,De bewaking was een lachertje en omdat ik er even tussenuit móést, ging ik", zei de 21-jarige Rutty te gen de rechter. Die maakte van de zes maanden die Rutty zat, een jaar LONDEN - Als de prins van Wales vrijdag, op zijn 32e verjaardag, zijn verloving zou bekendmaken met lady Diana Spencer, 19-jarige dochter van graaf Spencer, verliest Engelands bekendste roddelco- lumnist.Nigel Dempster, 1000 pond sterling. De voor de Daily Mail schrijvende Dempster is met dit be drag als inzet een weddenschap aangegaan met de hoofdredacteur van de concurrerende 'Sun'. De Sun had het exclusieve bericht gebracht dat prins Charles aan staande vrijdag zijn verloving zou bekendmaken. Dempster wijst hel bericht als 'volslagen ongegrond' aj Hij is terzake kundig en staat in zijn mening niet alleen. De 'Nero Standard' schreef dat lady Diana - dochter uit het eerste hu welijk van Earl Spencer-helemaal met zo zeker is van haar gevoelens voor de troonopvolger Daar komt bij dat koninklijke hu welijken in Engeland doorgaans plaatshebben laat in de lente of in de zomer en men niet van langduri ge verlovingen houdt. WNDEN - Premier Margaret Thatcher van Engeland heeft dins dag in haar ambtswoning aan Downing Street 10 een diner aange boden aan koningin-moeder Eliza beth, vanwege haar recente 80e verjaardag. De andere gasten aan het diner hoefden met zelf in de zak te tasten Maar de ministers die volgende leek aanzitten aan een premierse- toitje. mogen dat van de op bezui niging gebrande mevrouw That cher niet doen op kosten van de be- wtingbetalende burgerij, maar moeten elk 21 pond en 25 pence meebrengen moet uittrekken voor onderzoek naar verwerkingsmethoden voor kolenaf val dan de 45 miljoen gulden, die in de energienota ter beschikking wordt ge steld. Gezien de problemen die de inzet van grote hoeveelheden steenkool voor het milieu met zich brengt, is het door de regering voorgestelde bedrag voor de ontwikkeling van milieuvnendelijke technieken onvoldoende. Bovendien stelt de raad de oplossing van het afval probleem als voorwaarde voor de toe passing van grote hoeveelheden steen kool in de energievoorziening Omdat nog allerminst zekerheid be staat over de milieuhygiënische aan vaardbaarheid van de toepassing van kolen op grote schaal, is de raad het niet eens met de regering dat nu reeds beslo ten zou moeten worden tot het gebruik van 25 tot 27 miljoen ton steenkool in het jaar 2000. Hiermee zou dezelfde si tu aüe ontstaan als bij kernenergie tien jaar geleden, toen het afvalprobleem als oplosbaar werd beschouwd De raad waarschuwt er daarom voor niet eerder te besluiten tot herinvoering van kolen op grote schaal zonder zorgvuldig na te gaan of het gebruik ervan en de verwij dering van afvalstoffen milieuhygië nisch aanvaardbaar zijn. Bii een kolenverbruik van ongeveer 30 komen. miljoen ton per jaar blijft er een hoe veelheid afval over van 3 miljoen ton. Er zal eerst onderzoek moeten worden ver richt naar de mogelijke gevaren van de ze afvalstoffen. Ernstige problemen kunnen alleen worden voorkomen als gebruik wordt gemaakt van regenera tiemethoden. Ernstig zorgen maakt de raad zich over de uitworp van zwaveldioxyde bij ko- lenverbranding, die twee keer zoveel is als bij de verbranding van aardgas. Zonder de bestrijding van deze uitworp zou bij een verbruik van 30 miljoen ton steenkool 900.000 ton kooldioxyde per jaar de lucht in worden geworpen. In een eerder advies aan de regering heeft de raad gesteld dat vastgehouden moet worden aan het plafond van 500.000 ton zwaveldioxyde uitworp per jaar. De raad acht het daarom noodzakelijk dat methoden worden ontwikkeld om de uitworp zoveel mogeiijk te beperken. Voorts zal rekening gehouden moeten worden met internationale afspraken die ter zijnertijd gemaakt zullen wor den over een beperking van de uitworp van zwaveldioxyde. Nederland heeft, zo meent de raad er belang bij dat deze binnen niet al te lange tijd tot stand AALSMEER - De broer van de Roemeense partijleider Ceausesou. prof dr ing Ion Ceausesou. minister van landbouw in Roemenië, brengt op het ogenblik een werkbezoek aan Nederland Woensdag bezocht de Roemeense minister de grote handelskwekerij Vam Staaveren in Aalsmeer. Hij ruikt aan een van de anjers in de grote kassen. DEN HAAG (ANP) - De consumenten organisaties binnen de EG hebben bij de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, een klacht inge diend over de volgens de organisaties te hoge tarieven in het Europese lucht verkeer. Dat heeft de consumentenbond woens dag bekendgemaakt. De BEUC. de ge zamenlijke Europese consumentenor ganisaties. beschuldigt de Europese re geringen ervan de vrije concurrentie in de luchtvaart tegen te houden door middel van onderlinge prijsafspraken en regelingen voor het vliegverkeer Dit is volgens de BEUC in strijd met het verdrag van Rome. Volgens de consumentenbonden moet de Europese luchtreiziger in vergelij king met de reiziger in Amerika een bij zonder hoge vliegpnjs per mijl betalen. Zij menen dat de regeringen veel te veel greep hebben op de tarieven, ae rouie- verdeling en de bepaling wie waar mag vliegen. Het verdrag van Rome zegt dat leden van de EG geen maatregelen mogen ne men die de handel tussen de partners ongunstig kunnen beïnvloeden, Voorts mogen, volgens het verdrag, geen maat regelen worden genomen die beperking of vervalsing van de concurrentie bin nen de gemeenschappelijke markt tot gevolg hebben. Die vrije concurrentie bestaat niet op het terrein van de lucht vaart taneven. aldus de consumenten organisaties Een woordvoerder van de Consumen tenbond in Den Haag verwachtte dat de Europese commissie binnen niet al te lange tijd met een uitspraak zal ko men. Mocht de commissie de klacht ontvankelijk verklaren, dan zijn de lidstaten gebonden de uitspraak van na te komen. i Van onze redactie DEN HAAG - De tekorten in onze eco nomie bedragen ruim 10 procent van het nationaal inkomen, dat wil zeggen dat we ongeveer 30 miljard boven onze stand leven. Herstel van investeringen kan maar uit eên bron komen: de inko mens. Met mikken op extra aardgasba ten zijn we ons aan het rijk rekenen, dat zijn geen extra inkomensbronnen voor nieuw beleid. Inkometiskoppelin- gen en automatische prijscompensatie moeten verdwijnen in het belang van economisch herstel Dit zei voorzitter S. J. van Eijkelen burg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond «oensdag op een vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Volgens hem zal de komende vier jaar de economische groei niet meerdan 1,5 procent per jaar zijn. Dit betekent per inkomenstrek ker een nulgroei. Topambtenaren van Economische Zaken hebben gesteld dat de komende ier jaar steeds vier miljard moet «orden omgebogen om de inkomens in het particuliere be drijfsleven op nul te houdeji. Dat geld moet voor het overgrote deel uit de sociale zekerheid komen. De koppeling tussen inkomens in bet be drijfsleven en bij overheid en sociale uilkeringen moet dan worden door broken. Als men dat niet wil. zouden de beschikbare inkomens jaarlijks met 2 procent moeten dalen, dat betekent ten minste 3 procent koopkrachtver lies per jaar. De investeringen van overheid en be drijfsleven liepen in procenten van de nationale bestedingen lussen 1970 en nu terug van ruim 21 proeent tot bijna 13,5. Er is dus. meent hij een investe ringstekort van 7,5 procent, een finan cieringstekort dat ruim 2 procent te hoog is en een betalingsbalans met een tekort van 2 procent. Volgens de NCW-voorzitter zullen de automatische inkomenskoppelingen moeten verdwijnen. Regering en par lement zullen zelf moeten beslissen over de inkomensontwikkeling van ambtenaren en uitkeringstrekkers. Bovendien is te eenzijdige aandacht voor de minimuminkomens niet haal baar. Sterke optrekking van die inko mens kan het ..inkomensgebouw" in el kaar doen storten. Arbeidsdwang Dal zou gebeuren als volgens de FNV vuurstenen wordt gehandeld, waarbij de Inkomens tot modaal if 33.0001 om hoog worden gekrikt en de inkomens vanaf f40.000 lot f55 000 omlaag wor den gebracht. Zo'n aanpak noemde Van Eijkelenburg een illusie ..tenzij we ernaar streven alleemaal op den duur een minimuminkomen te krijgen dat dan jaarlijks lörs benedenwaarts moet worden bijgesteld". Dan zal ook de motivatie om te erken bepaald niet groot meer zijn. De nivel lering van de afgelopen jaren heeft de «erkiug van de arbeidsmarkt sterk verstoord. De voorstellen van FNV en PvdA op dit punt betekenen op den duur een definitieve uitschakeling van de arbeidsmarkt, met als enige gevolg arbeidsdwang. Bedrijven wentelen hun problemen veelal te makkelijk al op de samenle ving als geheel en dus ook op do ovei - heid Van Eijkelenburg dacht hierbij met name aan de kwestie van de toene mende arbeidsongeschiktheid Onder nemingen moeten meer plaats maken voor degenen die niet voor de volle hon derd procent mee kunnen en voor dege nen die wat arbeidstijd betreft andere wensen hebben Ook de automatische pruseomoensane Cv... uiweniellngsverschijnsel. Deze vergoeding voor prijsstijgingen, huren aardgas en geïmporteerde inflatie die we niet aan het buitenland kunnen doorberekenen, maakt het economisch proces onbeheersbaar. Zeker als we be selfen dat de voornaamste oorzaak van prijsstijging de automatische prijscom pensatie zelf is. De koopkracht moet terug, de druk van premies en belastingen kan niet verder stijgen In de huidige vorm kan de auto matische prijscompensatie niet worden gehandhaafd Verschuiving van con sumptie naar investeringen is nodig In een .economie van de nulgroei moet hel geld uit de inkomens komen Bij teniet doen van de automatismen in de loonvorming en de prijscompensatie ziet de NCW-voorzitler weer mogelijk heden om naar vrije loononderhande lingen terug te keren Die zouden zich dan in sterkere mate op gedecentraliseerd niveau moeten alspelen. gezien de verschillende pro blemen en mogelijkheden van be drijfstakken en bedrijven. Ook het winst-«'erkvraagstuk laat zich daar het best bespreken. Het gaat daarbij om een keus lussen minder loon of min der werk en om afspraken over onder werpen als deeltijdarbeid DEN HAAG (ANP) - De automobi list gelooft niet in het nut en de redelijkheid van energiebespa ring in het autoverkeer. Dat is vol gens deskundigen van het ministe rie van verkeer en waterstaat ge bleken uit een onderzoek dat eind vorig jaar werd gehouden aan het begin van de actie om te komen tot een vrijwillige besparing van vijf procent op energie. Aan dit onderzoeksresultaat ver binden de verkeersdeskundigen de conclusie, dat van de kant van de automobilist dan ook nauwelijks een vrijwillige besparing van ener gie valt te verwachten Ze stellen dat in een voorstel, dat op 11 de cember in Utrecht aan de orde komt op het congres 'Energie en verkeer' De deskundigen schrijven de door hen gesignaleerde houding van au tomobilisten ten aanzien van ener giebesparing vooral toe aan onwe tendheid van die automobilisten. Volgens de deskundigen weten au- tumouilisten nauwelijks hoe hoog de prijs van de benzine is. laat staan hoeveel een rit met het open baar vervoer kost. Verder schuift de automobilist de verantwoordelijkheid voor het ge bruik van zijn voertuig af op de overheid en is hy er bovendien van overtuigd, dat hij zijn voertuig opti maal gebruikt, zodat er dus van verspilling geen sprake is. aldus de deskundigen. Volgens de deskundigen van ver keer en waterstaat zal meer duide lijkheid geschapen moeten worden over de zin van energiebesparing op nationaal niveau Voor de sector verkeer en vervoer moet dan speci fieke voorlichting gegeven worden over de mogelijkheid om energie te besparen Die voorlichting moet gericht zijn op verbetering van de rijstijl: alternatieven (met daarbij een prijsvergelijking van brandstof voor auto/motor/openbaar vervoer) en een verhoging van de bezet tingsgraad van auto's in het woon werkverkeer (meerijden). ROTTERDAM iA\P)-Ondanksdc sterke prijsstijgingen voor ruwe olie en olieproduklen op de vrije oliemarkten in Rotterdam en Lon den spreekt de oliemaatschappij ESSO in een woensdag verschenen beschouwing over energiebespa ring de verwachting uit dat de mo gelijkheden om een nieuwe explo sie van de ruwe olieprijs tc voor komen op het ogenblik gunstiger zijn dan ten tijde van de eerste Iraanse oliecrisis. Esso komt tot deze conclusie in ver band met de enorme voorraden ru we olie van de westerse industrie landen Volgens de deskundigen van deze oliemaatschappij be schikken de industrielanden mo menteel over 500 miljoen vaten olie méér dan normaal. Deze landen kunnen daarom het verlies van pro- duktie uit Irak en Iran (bijna 4 mil joen vaten per dag) gedurende vier maanden compenseren. Zouden de regeringen toestemming geven om de verplichte strategische voorra den aan te spreken, dan kan die pe riode tot acht maanden worden verlengd Bovendien zullen, vol gens Esso. enkele olielanden hun produktie verder opvoeren om een gedeelte van de weggevallen aan voer uit Irak en Iran te compense ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 17