nuiNP! E ZEEUWSE COURANT Plan oeververbinding lijkt van de baan k V eiligheidsconferentie zonder agenda geopend Kamermeerderheid beleid Albeda n GESPREK IN DEN HAAG MISLUKT vvduoun ■fieifeêwagetoi ■cCoen we. auto adria .ttif-IJ !VII WESTDUITS MEISJE ONTVOERD W /-**** Spanning rond Saturnus MINIMA MOETEN 0,75 PCT. MATIGEN Defense Week: radar-systeem VS is lek Enkele buien Wisselend bewolkt en nu en dan buten, waarvan sommige met hagel, natte sneeuw of onweer. Mlddagtemperatuur ongeveer 6 graden Matige tot krachti ge noordwestenwind. 223e jaargang no. 267 Woensdag 12 november 1980 PZC i WeMhavendijk 190 Goes (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De bouw van de Westerschelde-oeververbinding lijkt van de baan. Gedeputeerde Staten van Zeeland en minister Tuijnman van verkeer en waterstaat zijn dinsdag in Den Haag geen stap nader tot elkaar gekomen over de financiering van de brug-tunnel. Verbitterd stelde commissaris der koningin dr C. Boertien na afloop vast dat zoals de vlag er nu bijhangt de oeververbinding - VOW kortweg - door nieuwe eisen, waarmee het rijk de provincie min of meer heeft overvallen, onmogelijk wordt gemaakt. Het rijk vraagt een Zeeuwse bijdrage van vele miljoenen in de jaren waarin de VOW wordt aangelegd, bovenop de latere bijdrage in de exploita tie. In het ongunstigste geval zou de provincie 13 miljoen per jaar op tafel moeten leggen. Op een persgesprek na afloop van het gesprek tussen Tuijnman en het Zeeuwse college, waarop de commissa ris en de minister elkaar af en toe opval lend in de haren zaten, zei dr. Boertien ernstig teleurgesteld te zijn over de nieuwe eisen van het rijk. Eén van de gedeputeerden had het. wat eenvoudi ger gesteld, over een 'rotstreek'. Op grond van de huidige standpunten is de aanleg van de brug-tunnelcombi- natie niet haalbaar. Zeeland is niet van plan om een stap in de richting van het rijk te maken. Op basis van de oude afspraken tussen de provincie en ver keer en waterstaat betaalt Zeeland straks, als de brug er is, ongeveer ander half miljoen per jaar als exploitatiebij drage. „Dat is het maximum waartoe de provincie Zeeland kan gaan", aldus de heer Boertien. Nieuw Taijnman wil, onder druk van minis ter Van der Stee van financiën, echter aanzienlijk meer. Een nieuwe voor- kerstboter Er komt dit jaar geen goedkope kerst- boter. In de koelhuizen ln de Europese Gemeenschap is momenteel betrekke lijk weinig boter ln voorraad. 170.000 Ion ln openbare opslag en 180.000 ton ln privé-koelcellen PAGINA PAGINA 4 bedevaartplaats De voorbereidingen In Altotting zfjn voor het grootste gedeelte achter de rug. De souvenirswinkels zijn rijkelijk voorzien van de meest (onldenkbare prullaria. De Beierse Marla-bedevaart- plaats Is klaar voor de ontvangst van paus Johannes Paulus II PAGINA 0 record Het aantal werkloze vrouwen ln Zee land heeft ln oktober voor het eerst de tweeduizend overschreden. Samen met de 3.581 werkloze mannen brengt dat het totale werkloosheidscijfer op 5.657 mensen. De regionale consulent voor de arbeidsvoorziening verwacht dat nog dit jaar de grens van de zesdui zend zal worden gehaald PAGINA 13 inzet Met Cas Hubregtse heeft Middelburg een trainer aangetrokken die vooreen haast onmogelijke opgave staat. 'Ik wil proberen om hier Iets op te bouwen en lk ben bereid om me daar volledig voor ln te zetten Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 17. Financien: 19. waarde van het rijk is dat de provincie ook tijdens de bouwperiode met mil joenen over de brug komt, afhankelijk van het rentepercentage. Boertien had de cijfers op een rijtje en kondigde - nu de standpunten van Tuijnman en Zee land mijlenver uit elkaar bleven lig gen - volledige openbaarheid aan: is het rentepercentage 7, dan wordt van Zeeland 3 miljoen op jaarbasis ver wacht. Bij een percentage van 8 is dat 4 miljoen, bij 9 is het 5 miljoen, bij 10 procent loopt de bijdrage op tot 9 mil joen en bij een percentage van 11 moet de provincie jaarlijks met 13 miljoen over de brug komen. ..Op basis daar van is geen overeenstemming moge lijk". zei Boertien stellig, Hij karakte riseerde het onderhoud met Tuijnman als een 'pittig gesprek'. De Zeeuwse bestuurders zijn vooral kwaad op Den Haag vanwege het feit dat er plotseling nieuwe eisen uit 's rijks hoge hoed zijn getoverd. Het kabinet- Van Agt heeft in maart "78 in principe besloten om de brug-tunnel in het voor jaar van "81 aan te leggen, of zoveel eer der als arbeids- en kapitaalmarkt dat toelaten. Tuijnman zelf gaf aan dat die beide voorwaarden zijn vervuld. De ar- Cornelia Becker KARLSRUHE (AFP) - De ontvoerder van een Westduits meisje, de elfjarige Cornelia Becker, hebben een losgeld van twee miljoen Duitse mark (ƒ2,2 miljoen) geëist, zo heeft dc politie dins dag in Karlsruhe meegedeeld. Het meisje is al op 3 november ont voerd. Volgens haar ouders was zij voorh et laatst gezien toen zij die dag in de autobus stapte om naar school te gaan. Vier uren laten ontvingen de ou ders een pakje waarin een schrift en een buskaart van het meisje zaten, met een brief waarin een onbekende meedeelde dat de ouders met een advertentie in het plaatselijke blad 'Badische Neueste Nachrichten' moesten laten weten of zij bereid waren de twee miljoen markt te betalen Op verzoek van de ouders en de politie is de ontvoering pas dinsdag bekendgemaakt. beidsmarkt is geen probleem en ..Van der Stee is bereid garant te staan voor de bouwsom, de rente en de aflossin gen". Kiltunnel Hét grote probleem is de exploitatie: ..Een hoge rentestand en een tegenval lend verkeersaanbod zouden in de praktijk kunnen leiden tot het Kiltun- nel-effect", zei de bewindsman. Dat komt er kort gezegd op neer dat de in de NV VOW deelnemende gemeenten en de provincie de tekorten van de brug-tunnel niet meer kunnen dekken en het rijk moet dokken. In het meest ongunstige geval zou daardoor een schuldenlast van vier miljard kunnen ontstaan, zei Tuijnman. Zeeland schat dat anders in en ook op dit punt was dr. Boertien het hard gron dig met de bewindsman oneens. Tuijn man: ..Het verschil tussen rijk en pro vincie is dat de provincie zich optimisti scher opstelt". Boertien: „Zelfs bij de meest sombere voorspelling is de af schrijvingstermijn 37 jaar". De overeen gekomen termijn is maximaal 50 Jaar. Boertien legde er de grote nadruk op dat de voorstellen vanuit Den Haag nieuw zjjn en in feite niet stroken met het principebesluit van de regering. Na dat Tuijnman had aangegeven dat de angst voor een onmogelijke exploitatie en het lelt dat de NV VOW - zoals vorige week gemeld - geen BTW over haar In vesteringen terug ontvangt, nieuwe fei ten vormen, stelde Boertien onmiddel lijk dat er „geen nova" waren. De situa tie is niet veranderd ten opzichte van* januari van dit jaar, toen Zeeland én Tuijnman akkoord gingen met de plan nen om de oorspronkelijke en dure ver binding 'af te slanken' tot een eenvoudi ger en goedkoper project, legde de com missaris uit. Oplossing De kans dat het groene licht voor de VOW - dat nu op rood staat - opnieuw groen wordt is uiterst miniem. Tuijn man wil in overleg met minister Van der Stee van financiën nog een uiterste poging wagen om een oplossing te vin den. maar de kans dal hij daarin slaagt is gering. Opvallend is dat Tuijnman het blijkens zijn opstelling eens is met Van der Stee dat de exploitatie van de brug-tunnel bij de huidige vooruit zichten niet gunstig is. ondanks zijn voor de statistieken gemaakte opmer king dat hij het belang van de VOW wel inziet. Dat betekent dat ook wanneer het kabinet zich in de ministerraad met de VOW bezighoudt. Tuijnman het huidige project niet zal verdedigen. Er is de uiterst kleine mogelijkheid dat Tuijnman in een laatste wanhoopsdaad in zijn begroting snoeit om de miljoe nen te vinden die Zeeland weigert te betalen Een proef met kunstmatig verwekte regen heeft in Indonesië geleid tol de dood van drie mensen en de verwoes ting van verscheidene huizen. Naar dinsdag van militaire zijde in Ja karta werd vernomen, deed het geval zich voor bij Bekasi. op 55 km ten oosten i>an de hoofdstad. De kunstmatig ver wekte regenbui ontwikkelde zich snel tot een omveerDrie personen werden dodelijk door de bliksem getroffen en verscheidene behuizingen werden ver woest door het noodweer 's Ministers streven is er nog wel op ge richt om heel snel een definitief besluit over de VOW te nemen, nog voordat de Tweede Kamer zich volgende week over zijn begroting buigt. De kans dat dat lukt en dat de ministerraad zich vrijdag met de oeververbinding bezig zal houden, wordt uiterst gering geacht, óók op Tuijnmans ministerie zelf. Men werkt op dit moment aan een brief aan Zeeland waarin de standpunten nog eens schriftelijk zijn vastgelegd. De ge deputeerden willen die brief voor vrij dag binnen hebben, dan immers begin nen provinciale staten aan de algemene beschouwingen. Opvallend was de opmerking van Tuijnman dat hij binnenkort een ge sprek met de provincie zal moeten heb ben over de wens van Zeeland om de veerdiensten te verbeteren. De minister wilde dinsdag niet ingaan op de vraag wat een principebesluit van de rijksoverheid waard is. Boertien was duidelijker de opstelling van het rijk maakt de VOW onbetaalbaar. Gecon fronteerd met de vraag of volgens hem in Den Haag de wil aanwezig is om het VOW-project nog te realiseren, zei hij na enig aarzelen „Of die wil er ln Den Haag Is. dat ls soms wat duister". (Zie ook -pagina 2) Het Amerikaanse ruimtevaartuig Voyager I nadert de planeet Saturnus steeds dichter. Deskundigen verwachten binnenkort boeiende gegevens te verkrijgen over de gasringen rond de planeet Ruimtevaartdeskundige Chriet Tltulaer acht het met onmogelijk dat er zelfs individuele deeltjes herkenbaar kunnen worden gefotografeerd door de Voyager. Hier een van de laatste door de sonde gemaakte platen van Saturnus. RUSSISCH 'NJET' OP TOETSINGSVOORSTEL (Van onze correspondenti MADRID - Dc Spaanse minister van buitenlandse zaken. Jose Pedro Perez- Llorca. heeft dinsdagnacht om half twaalf de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa te Madrid geopend. Maar de conferentiegangers zijn verdeelder dan ooit. De 33 Europese landen, de Verenigde Staten en Canada, die aan de bijeen komst deelnemen, zijn er niet in ge slaagd om tijdens de negen weken du rende voorbereidende werkzaamheden een akkoord te bereiken pver de spelre gels van de veiligheidsconferentie De 35 delegaties zullen tijdens de eerste week. waarin elk land z'n openingstoe spraak houdt, proberen tot overeen stemming te komen over de samenstel ling van de agenda, de organisatie, het tijdschema en over de continuiteit van de Europese veiligheidsconferentie Vlak voor de officiële opening had de Russische delegatie een krachtig nee laten horen op een Zwitsers-Hongaars compromisvoorstel, waarmee het Wes ten al akkoord was gegaan. De Russi sche afwijzing veroorzaakte grote con sternatie en in westerse kringen werd al de verwachting uitgesproken dat Ma drid niet eens meer officieel geopend zou worden, maar al voor die tijd een complete mislukking was geworden. Klok terug Dinsdag stond in het teken van de on werkelijkheid. De nacht tevoren was besloten om de klok enkele minuten voor twaalf uur stil te zetten teneinde de 35 deelnemende landen in de gele genheid te stellen om alsnog ..op maan- MADRID - Voor het gebouw m Madrid waar de veiligheidsconferentie wordt gehouden, hield de Amerikaan Maris Kisron dinsdag een bloedige demon stratie Hij had zich wonden toege bracht in beide armen en liet het bloed op een Russische vlag vallen als protest tegen behandeling van Letten en ande re Soicjet-dissidenlen. dag" een akkoord te bereiken over het scenario van de Veiligheidsconferen tie, waarbij men door deze ingreep for meel niet in tijdnood kwam. De gehele dag ging de stemming over de kans van slagen van een voorstel, ingediend door een Zwitsers en Hon gaars delegatielid, op en neer. Er heer ste een gematigd optimisme toen de Russische delegatieleider aankondig de dat hij Moskou om toestemming had gevraagd tot het harde antwoord „njet" het doorgaan van een normale veiligheidsconferentie op losse schroe ven zette. Van het begin af aan stonden de wes terse landen kritisch tegenover het compromisvoorstel, maar men w as be reid water in de wijn te doen Hierbij bleef de Nederlandse delegatie uit drukkelijk op het standpunt staan dat de ontspanning tussen Oost en West niet bestond uit het redden van de vei ligheidsconferentie. maar uit het na gaan in hoeverre de deelnemende lan den zich aan de gemaakte afspraken hadden gehouden sinds dc eerste ver volgconferentie in Belgrado. De vijftien westerse landen bleven vasthouden aan een reële toetsing van de bepalingen uit de slotakte van Hel sinki en een garantie voor de continuï teit van het ontspanningsproces. Op het Zwitsers-Oostenrijkse compromis voorstel accepteerde het Westen het verzoek van Malta om een veiligheids conferentie voor de Middellandse-Zee- landen te houden, maar eiste men dat er een datum, tijd en plaats van een vervolgconferentie werd vastgesteld een tijd van zes weken werd gegeven voor de toetsing van de bepalingen uit de slotakte van Helsinki: met name voor de discussie over de naleving van de rechten van de mens, een principe dat voor het Westen de hoeksteen van de ontspanning betekent. Na een moeizaam overleg kwam men (Slot zie pagina 2 kolom 5i (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De regeringsfracties CDA en WD lijken weinig problemen te hebben met het loonbeleid van mi nister Albeda (sociale zaken). Woord voerders van de twee fracties lieten dinsdag in de Kamer w eten dal de be windsman voorlopig op de ingeslagen weg kan voortgaan. Alleen de PvdA wees het beleid totaal af. In een motie eisen de socialisten dat de koopkracht voor dc minima volgend jaar gehand haafd wordt. Tijdens de behandeling van de begro ting van sociale zaken bleek dat de WD zich in hoofdlijnen kan vinden In de brief van de minister aan de sociale partners Het CDA stelde zich terug houdend op. maar op een interruptie verklaarde woordvoerder Gerritse da', de bewindsman in zijn ogen .geen bouwval" heeft gemaakt van het loor.- pakket. De uitspraken van de Tweede Kamer zullen vanmiddag een belangrijke rol spelen in het overleg dat het kabinet voert met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers Indien dit gesprek mislukt, zal de bewindsman met een loonmaatregel moeten komen FNV en CNV hebben er weinig twijfel over laten bestaan dat zij weinig voor de regenngsplannen voelen De kamermeerderheid is het eens met de matiging van 0.75 percent, die de mi nister de minima wil opleggen Albeda heeft het koopkrachtverlies beperkt onder druk van de CDA-fractie. die een forsere matiging onaanvaardbaar acht. Met de socialist Van der Doel willen CDA en WD echter wel weten, welke groepen bedoeld worden met de mini ma. „Een minimum inkomen voor een gezin met veel kinderen is anders dan een dergelijk inkomen voor een gezin met weinig kinderen", zei de CDA-er Hermsen. Zijn fractieleider Lubbers vergeleek vorige week in dit verband de positie van gezinnen en die van jon geren die nog thuis wonen. Fc christen-democraten eisen van de regering maatregelen voor de echte mi nima-gezinnen. Zij denken daarbij aan een verhoging van de kinderbijslag. Ook ontvangen gezinnen vaak meer dan één minimumloon. Uit een recent onderzoek is in dit verband gebleken dat van alle ontvangers van het mini mumloon of- uitkering slechts twintig procent dat als enige inkomensbron heeft. Van der Doef i PvdAi kwam niet tot zo n (Slot zie pagina 2 kolom 6) Het gehalte van een beslissing §T7i én vraag is minister Tuijn- Jliman van verkeer en wa terstaat gisteren angstvallig uit de weg gegaan toen hij het Zeeuwse college van gedepu teerde staten weinig subtiel liet merken dat over het plan tot aanleg van de Vaste Oeververbinding Wester- schelde woorden en daden nogal ver uit elkaar liggen. Deze vraag namelijk „Wat is de principe-beslissing die het kabinet-Van Agt in maart 1978 nam omtrent het begin van de bouw van dit project, eigenlijk nog waard?' De be windsman heeft van het begin af de illu sie ge wekt dat hij - als eerst verantwoor- delljke voor de uitvoering van die be slissing - vocht als een leeuw om Zee land aan die oeververbinding te helpen. In het parlement (tweede kamer én eer ste kamen kreeg hij daarvoor steeds brede steun. Nu blijkt dat hij kort gele den door de pomp is gegaan voor onver biddelijke eisen van de minister van fi nanciën over de zogeheten BTW-plich- tigheid van het project. Terecht worden minister Tuijnman nu de bitterste ver wijten gemaakt over zijn ongelooflijke ommezwaai binnen het kabinet waar het deze kwestie betreft. Zeeland kan er aanspraak op maken dat de tweede ka mer de vraag naar het waarheidsgehal te van de in maart 1978 genomen beslis sing nog deze week zeer principieel aan de orde stelt en zich niet met schijnar- gumenten laat afschepen De botte gang van zaken gisteren in Den Haag is daar meer dan voldoende aanleiding toe. Gebeurt dat niet dan kan alleen maar worden vastgesteld dat er in het Catshuis bewust risico's zijn genomen die er toe kunnen leiden dat zich in het verkeer tussen het openbaar bestuur van rijk en provincie grote ongelukken voordoen De eerste reacties uit politie ke kring in Zeeland duiden er namelijk op dat er door deze affaire in de onder linge vertrouwensrelatie iets is ge knapt. De kamer mag daar niet licht aan tillen. Provinciale staten van Zeeland, die aanstaande vrijdag een begin ma ken met de begrotlngszitting-1981. zou den er goed aan doen hun opstelling in allerlei kwesties waarin het dagelijks bestuur van de provincie overleg moet voeren met Den Haag eens grondig te herijken. De verwerpelijke gang van za ken rondom de VOW-pIannen geeft voet aan de veronderstelling dat er aan Haagse kant een voortdurende neiging bestaat om makke bestuurders in de provincie even grondig in te pakken. Zeker ais ze deze bestuurders zover kunnen krijgen dat zij zichzelf een soort van zwijgplicht opleggen over de moei zame behandeling van de problemen onder het mom dat er dan misschien wat meer te bereiken valt Wat nu is gebeurd toont aan hoe faiikant ver keerd een dergelijke tactiek kan uit pakken. Zeeland heeft steeds grote moeite gehad met de aard van de beslis sing van 1978. Ondanks de stellige ver zekering vanuit het kabinet er is geen sprake van dat ze nog een keer zal wor den teruggedraaid. Zeker, er was toen opluchting over enige duidelijkheid maar nog geen aanleiding om de vlag uit te steken. De moeizame gang van zaken nadien met steeds maar weer aankondigingen dat het startsein voor de bouw zou worden gegeven en even zo vaak nieuwe aarzelingen om daartoe over te gaan heeft de voorzichtigheid aan Zeeuwse kant by de uitleg van de betekenis van de principebeslissing van het kabinet alleen maar onder schreven. In februari van dit jaar. toen de PZC een poging ondernam om enige open heid te verschaffen over de hachelijke positie waann het VOW-project zich toen al binnen het Haagse spel van te genkrachten bevond werd op deze plaats vastgesteld:.,Het vervelende is dat de Zeeuwse bestuurders hun erger nis over het Haagse getreuzel niet. hard op willen of durven laten blijken. In hoever dat op hun eigen aanpaJc in het overleg met Den Haag zou kunnen te rugslaan is niet volstrekt duidelijk Feit is wel dat er aan Zeeuwse kant een ster ke neiging is om veel te zwijgen Nog vorige week weigerde het Zeeuwse col lege van gs om de staten precies te ver tellen wat er nu eigenlijk aan de hand was met de Vaste Oeververbinding Westerschelde Gisteravond ging per ijlbode een pakket informatie naar de staten over het teleurstellende verloop van de hele kwestie m Den Haag. Minis ter Tuijnman. de grootste 'belover' aan Zeeland, bleek zich niet meer aan zijn woorden te kunnen houden. Heilige verontwaardiging moet nu in een heel laatstadium worden omgezetin keihar de politieke druk op het kabinet om be stuurlijk fatsoen in deze zaak aftedwin gen. Haast is daarbij geboden. Er is al te veel kostbare tijd verspild vdM WASHINGTON (UP!) - De Sowjetnis- sische luchtmacht is al enige tijd in staat met zijn bommenwerpers onop gemerkt door 'enorme gaten' in het Amerikaanse defensieve radarsys teem heen te vliegen, aldus 'Defense Week' van dinsdag. De vliegtuigen hoe ven daarvoor alleen maar lager te liegen dan 3.000 meter, aldus de pu- blikatic. Het blad schrijft dat de luchtmacht mo dernisering van de radardefensie abso luut nodig acht. Het Pentagon had geen commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1