'DE BLIDE' KOOKWEKKER 'vroeger moest je vitaal zijn, anders kwam je er niet in' club- en buurthuiswerk axel begint met een politiek café extïA Officiële I Volvo-dealer EERSTE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 Directrice zuster Caritas Verswijveren met twee beiooners van het Terneuzense bejaardentehuis. Het bejaardentehuis 'De Bltde' te Terneuzen. Donderdag viert het r.-k. bejaardentehuis 'De Blide' in Terneuzen het 15-jarig bestaan. Dat gebeurt met een aantal activiteiten, waar alle bewoners bij zullen worden betrokken. Op 24 november 1965 werd het tehuis officieel geopend. Directrice was toen mejuffrouw M. Ruis, be stuursvoorzitter was ir. G. Dikötter. De bouw van 'De Blide' kwam vooral tot stand dankzij de inspanningen van de Willibrordusstichting, die vond dat het tijd werd voor de bouw van een katholiek bejaardentehuis. Direct na de opening was de bezetting maximaal. Er konden 84 bejaarden wo nen. Nu is dit aantal uitgebreid tot 97. Er zijn eenpersoonskamers voor alleen staanden en flats of combinatiekamers voor ren. De 84ste bewoonster die haar intrede deed in het tehuis is de 89-jarige mevrouw De Rijcke.' Behalve zij zijn nog 13 anderen, die in '65 in het tehuis kwamen wonen en leven. Mevrouw De Rijcke beschikt over een pri ma geheu gen. Zo weet zij zonder moeite de na men van hen die vanaf het eerste mo ment in het tehuis verblijven, meneer Provoost. (94 jaar), het echtpaar Vinke (98 en 88), juffrouw Dumoleyn (85). juf frouw Bauwens (79), mevrouw Van Gie- zen (87). het echtpaar Geensen. beiden 92 jaar en 17 november 70 jaar ge trouwd), Piet Hamelink (85), mevrouw Breepoel (86), Theo Vaal (90), mevrouw Van Kolk (89) en juffrouw Heyens (78). Voor een terugblik op de beginperiode van het tehuis moet de directrice, zus ter Caritas Verswijveren, een beroep doen op mevrouw De Rijcke, want zelf is zij pas sinds 1976 aan het tehuis ver bonden. Bovendien werd in het begin door dc directie niets opgeschreven. Mevrouw De Rijcke deed dat wel. zo maar, voor haar plezier. ouder Over die eerste periode kan mevrouw De Rijcke veel vertellen. „Wat me het meest is opgevallen in al die jaren is, dat de bewoners en bewoonsters, die bier tegenwoordig binnenkomen, ze ker tien jaar ouder zijn dan die uit de beginjaren. Daarentegen is het wel zo, dat ze nu veel meer verzorging vragen. Als je in '65 een plaatsje wilde hebben in een bejaardentehuis moest je vitaal üjn, anders moest je maar naar een zie kenhuis of bij de kinderen in gaan wo nen. Gelukkig is er wat dat betreft veel veranderd. En er zijn nu speciale ver pleegtehuizen. Daarom vind ik dat het woord 'bejaardentehuis' eigenlijk meer 'verzorgingstehuis' zou moeten zijn". Niet alleen de manier waarop voor de lichamelijk welzijn van wordt gezorgd iseen stuk vooruit gegaan, ook de ande re, meer sociale kant van de begelei ding. is een stuk verbeterd. „Oh. jaze ker", vervolgt ze, „wanneer we vroeger iets wilden organiseren, een feestje of zo, dan werd dat maar op goed geluk gedaan. Tegenwoordig zijn er allerlei commissies die zich hiermee bezighou den. En daarin zijn de bewoners erg ac tief'. Wanneer er nu iets gevierd moet wor den houdt eerst de pretcommissie een vergadering. Deze commissie wordt ge vormd door enkele personeelsleden en bewoners van het tehuis. Daarnaast is er ook nog een 'bewonerscommissie', waarin door elke afdeling twee bewo ners zijn afgevaardigd. Deze commissie bestaat uit negen personen, die via een stemming worden gekozen. Twee leden van deze commissie zitten bij de be stuursvergaderingen. Daarnaast belegt de 'bewonerscommissie' iedere maand een Vergadering, waarbij de directrice aanwezig is. om zo de communicatie tussen de directie en de bewoners te on derhouden. Ook de 31 personeelsleden van het tehuis hebben een eigen com missie. die met twee leden vertegen woordigd is bij de bestuursvergadering. actief Dc bewoners van 'De Blide' zijn zeer actief. Zuster Caritas: „We hebben een eigen kaartclub en een eigen biljart club, waar ook mensen van buiten het tehuis aan mee doen. Er is een knutsel club voor de vrouwen, waar wordt ge haakt en geborduurd. Het zangkoor is erg actief en op donderdagmorgen is er de mogelijkheid om mee te doen met de bejaarden-gymnastiek". „Ook wordt er wekelijks een eucharis tieviering gehouden en zijn er regelma tig pastorale gesprekken over onder werpen. die de bewoners uitkiezen. Bui tenshuis is er eveneens verpozing voor de beiaarden Elk jaarwordteen bezoek gebracht aan één of andere beziens waardigheid in Nederland en voorts is er de mogelijkheid om deel te nemen aan vakantie van een week. Al deze ac tiviteiten vinden Plaats op basis van vrijwilligheid, want er zijn altijd men sen die er niets voor voelen en liever lekker rustig hier blijven". Zuster Caritas is blij dat ze indertijd de stap naar haar huidige functie heeft ge zet „Voordat ik deze baan aannam, heb ik eerst bij andere directrices van be jaardentehuizen geïnformeerd wat voor soort werk het eigenlijk was Maar dat is moeilijk te vertellen, want het zit vol verrassingen. Het is erg boeiend en inte- ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 Deze veertien bejaarden wonen sinds de oprichting, vijf tien jaar geleden, in 'De Blide' sessant werk. De mensen die me vertel den dat ik een gemkkkelijk leven zou krijgen, hebben ongelijk gekregen Je bent de hele dag druk bezig en ook in de weekeinden zijn we in wisseldiensten beschikbaar". Naast het bejaardentehuis staan 36 wo ningen, waarin bejaarden wonen die zelfstandig zijn. maar te allen tijde kun nen rekenen op de service van het te huis. Zij kunnen in de kantine van 'De Blide' komen eten of het eten zelf halen Ook staan alle woningen via een alarm systeem in verbinding met het tehuis. De activiteiten en festiviteiten, in 'De Blide' zijn eveneens voor hen bestemd. De agenda voor het feest van donder dag ziet er als volgt uit. De dag zal worden begonnen met een eucharistieviering door pastoor Segers, met medewerking van het koor. Daarna is er gelegenheid voor een gezelüg praatje onder het genot van een kop koffie, waarna men om 13.00 uur aan tafel gaat voor de warme maaltijd 's Middags om half drie beginnen de monstraties van oude ambachten en handvaardigheden, zoals spinnen, we ven, schilderen en pottebakken Om 17.00 uur wordt de tafel gedekt voor een Brabantse koffietafel en om 19 00 uur begint een feestavond met muzikale medewerking van Baby den Toonder. Vanaf vandaag (vrijdag) zijn er in het tehuis twee exposities: 'Wanfkleden en textielkunst', gemaakt door Mancka Vonke. en 'Terneuzen. vroeger en nu', foto's met begeleidende teksten van Joh. de Vries. Het feestprogramma is voorbereid door de feestcommissie, bestaande uit 2 be stuursleden. 2 bewoners, 3 personeels leden en de directie. (Advertentie) GARAGE BUPQWrr i T&WEUZEN BV Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen tel. 01150-13451 IVOLVOI De stichting club- en buurthuiswerk in Axel begint bin- i^nkort met een - zeker voor Zeeuwsch-Vlaanderen - ujgfêke activiteit. In De Kelder (het vaste 'honk' van club- en buurthuiswerk, onderin de Axelse Halle) gaat dinsdag 18 november de eerste uitgave van het 'politiek café Axel' in première. Het ligt in de bedoeling dat ééns in de maand, of om de twee maanden voortaan zo'n politiek café in De Kel der gehouden wordt. Op de avonden wordt een beperkt aantal onderwerpen die in de gemeente (politiek) van Axel spelen belicht. Verantwoordelijke gemeentebestuurders en bestuurders van verschillende instellingen en organisaties worden kort 'ondervraagd' door enkele Zeeuws-Vlaamse journalisten. Ze mogen ook hun eigen zegje doen over de zaak en daarna is het publiek aan de beurt om vragen te stellen en op- of aanmerkingen te maken. Dat alles speelt zich af in een informele sfeer. Er is tussentijds vertier van een orkestje en ook een drankje ontbreekt niet. Het gaat immers om een café. Bestuurslid Riet Lieftinck van club- en buurthuiswerk Axel is de initiatiefneemster van het 'politiek café'. Ze liet zich inspireren door het Vara-programma 'Haagse krin gen' en 'De Rooie Haan' (zaterdag's op de radio). „Het doel is de politiek dichter bij de mensen te brengen Dat moet alleen wel gebeuren op een manier die de mensen aanspreekt. Een commissie- of gemeenteraadsver gadering is te saai voor de meeste mensen Bovendien is het éénrich tingsverkeer De bestuurders pra ten maar. het publiek - vaak toch direct betrokkenen bij de zaken die besproken worden - is niet meer dan toehoorder. Zo'n politieke café biedt de mogelijkheid voor mensen om zelf eens te zeggen wat ze ervan vinden. Om een wethouder of een raadslid eens te vragen waarom hij iets doet of niet doet. Om vragen te stellen, en om uitleg te krijgen die te begrijpen is. De politiek begrij pelijk maken voor 'de gejwone man', dat is het toch ongeveer wel, ja". Samen met collega-bestuurslid Hans Jongepier werkte ze het idee verder uit. Inmiddels is de opzet voor het politiek café gereed en het draaiboek voor de eerste aflevering al helemaal rond. opzet Het politiek café mag geen een dagsvlieg worden, vinden de ini tiatiefnemers. Met grote regel maat (eens in de maand of eens in de twee maanden) zal er een poli tiek café in Axel moeten zijn. Tel kens staan er twee of drie onder werpen op het programma. De keuze van de onderwerpen - voor lopig bepaald door het tweetal - kan in de toekomst steeds meer bij het publiek zelf komen te liggen. Naar aanleiding van de onderwer pen nodigen de mensen van club- en buurthuiswerk verantwoordelij ke gemeentebestuurders op dat ge bied uit Zonodig worden ook men sen uitgenodigd van andere organi saties die met het thema van doen hebben. De onderwerpen worden vooral kort ingeleid, Daarna stellen journalisten de bestuurders een aantal vragen. Op hun beurt kun nen bestuurders, indien nodig, daarna nog eens hun eigen zegje doen. Vervolgens komt het pubhek aan bod. De vragen worden door een gespreksleider doorverwezen naar de mensen waar ze voor be stemd zijn. Hans Jongepier: „Als we het eens in de maand of desnoods twee maan den doen. blijft het aantrekkelijk voor zowel de politieke personen als het pubüek. Bovendien kunnen we dan de onderwerpen actueel houden". Jongepier wil er echter duidelijk de nadruk op leggen dat het poli tiek café geen Axelse uitgave van 'De Rooie Haan' wordt. „We werken niet vanuit één. uitslui tend linkse, of voor mijn part rechtse, visie. Zowel wat de keuze van onderwerpen als de aanpak betreft richten we ons op een zo breed mogelijk publiek. Het gaat om zoveel mogelijk zaken voor zo veel mogelijk mensen. Het café is er voor iedere Axelaar die zich een beetje interesseert voor politiek. En wie is dat niet, het gaat ons alle maal aan". Jongepier ziet het politiek café als een belangrijke activiteit in het vol- wassenenwerk van club- en buurt huiswerk. Tot nu toe waren er in Axel weldegelijk volwassenenacti viteiten (volksdansen, jazzballet, creatieve cursussen), maar een ech te 'buurtgerichte' activiteit ont brak tot nu toe. Volgens Jongepier is het politiek café een stap in die richting. „Buurt- en clubhuiswerk richt zich op welzijn. Wel, en de politiek gaat over welzijn. Beslissingen in de po litiek hebben immers rechtstreek se gevolgen voor het welzijn van de mensen. Denk maar aan subsidies aan verenigingen en clubs, maar ook bestemmingsplannen (woon wijken) enzovoorts". premiere Het politiek café in Axel beleeft dinsdag 18 november zijn premiè re. Om 20.00 uur open t A xels eerste burger A. de Kam het gebeuren. Daarna komen er twee onderwer pen aan de orde: 'De sporthal in Axel' en 'Consument zijn in Axel'. Voor het eerste onderwerp komen de wethouders J. M. van Schaik (fi nanciën) en P. Apers (sportzaken) naar het café. Tonny Marteyn, se cretaris van het Streekcentrum Axel (de Axelse winkeliersvereni ging) is present om tekst en uitleg te geven over de middenstand in Axel. Tussen de twee onderwerpen door leggen Theo van Hoorn en Joop van der Putte van de Stichting Vestzaktheater, hun plannen en ideeén over het toekomstige thea ter in de Bastionstraat nog eens op tafel. Een Temeuzens orkestje zorgt voor wat vrolijke tonen. Voor het politiek café zijn verder de raadsfracties en afdelingen van po litieke partijen in Axel uitgenodigd en ook alle sportverenigingen in de gemeente. Voor de afwisseling en het nodige 'ontspannen karakter' van het ge beuren zorgt een drieman sterk or kestje uit Terneuzen. Het politiek café. vanaf 20.00 uur in De Kelder bjj het cultureel centrum De Halle. duurt ongeveer tot elf uur. Mijn kookwekkertje heeft het begeven. Na ruim der tigjaar met nimmer aflatende precisie als voorbe hoedmiddel dienst te hebben gedaan, gaf het er de brui aan. Een immens voorbehoedmiddel, ja zeker tegen aan-over- en droogkoken. Er leven mensen, die ner gens aan hechten. Niet aan voorwerpennoch aan hun medemensen. Ze bezitten een onvermogen tot treuren, wordt iemand van hun weggenomen, knapt een relatie af, het deert weinig, ze gaan heel snel over tot de orde van de dag. Overschakelen op andere personen, kost geen enkele moeite. De pijn van het heimwee is deze mensen vreemd. Ik was warempel gehecht aan mijn kookwekkertje. Denk eens aan: dertig jaar met onverwoestbare trouw iemand terzijde staan. Nooit eens vreemd gaan, nooit eens nukkig doen, hoeveel mensen brengen dat op. Je kunt van zulk een voorwerp moeilijk beweren dat het dood is en onbezield. Het speelde wel degelijk een rol in het dagelijks bestaan, was ambulant en vergezelde me van keuken naar slaapkamer. Het heeft in belangrijke mate de rust tijdens het iverken bevorderd. Bij ons geen opgewonden kreten en geren naar het fornuis om voedselreddingsacties uit te voeren. Kalmte, die de zenuwen ten goede kwam. Onze kookwekker wist wel dat ze een bijzondere plaats innam. We waren aan elkaar gewend en zijn alarme rend belgerinkel veroorzaakte bij ons geen schrikef- fect Bij vreemden wel. Ze schrokken zich wild als de wekker naast het theelicht op tafel stond en me met luide stem naar de keuken dirigeerde. Dwaas eigen lijk. een dergelijk dwingend bevel door een mens gege ven. zou irritant zijn. De wekker kon rekenen op on middellijke gehoorzaamheid van mijn kant Sommige bezoekers reageerden laatdunkend nadat het schrikmoment voorbij was: ..Ik heb ook zo'n ding, ik gebruik het nooit" Er volgde dan wel eens een luch thartig gesprekje over het nut van de kookwekker. Ik verloor en verlies het apparaatje. Men zal beseffen dat er een hechte band bestond tussen het kookwekkertje en mij. In de dertig jaar die we samen doorbrachten, zijn we er niet mooier op geworden. Ofschoon, het wekkertje eigenlijk wel: het is uniek geworden, nergens zijn de soortgenoten meer verkrijgbaar Het heeft natuurlijk gescheeld dat het nooit onderhevig is geweest aan gooi- en smijtwerk Wat het uiterlijk betreft, in de jonge jaren was dit een en al uitbundige vrolijkheid. Een roomblanke wijzer plaat als gezicht, twee blauwe knopjes als ogen. ze schitterden als de zon erop scheen De aftakeling be gon bij het karkas, de verf bladderde af, het kreeg een grijze kleur en het duurde met lang of alle kleurstof was verdwenen en onsklokje had een geheel grijs kop je. Maar mooi dat ze geworden was, mooi.' En uniek. Opeens miste ik de stevige tik, waarmee de tijd ver ging. Het blauwe knopje was gestokt op acht minu ten voor de ingestelde tijd. Ben je ziek" vroeg ik. „Alleen maar moe", antwoordde ze. Ik gaf haar eenzetje. Bij zestig minuten klingelde ze vrolijk als voorheen. Dat wil zeggen, was daar niet een amechtig gereutelzo op het laatst? Opnieuw wond ik haar op. Gehoorzaam ving ze haar tocht over de wij zerplaat aan. maar de loop werd met behouden, de taak met volbracht. Acht minuten voor het einde zweeg ze En nu voorgoed. Het was het hart. Alle har ten begeven het een keer, ook die van de meest solide kookwekkers. Naast haar op het rekje staat nu een nieuw eigentijds ding. Wederlicht, nuffige tik, een hardgroene jurk aan, een frivole klingel. Ik zal er nog aan moeten wennen. Het oude wekkertje mag ook blijven. Dertig jaar on voorwaardelijke trouw gooi je niet zomaar overboord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 35