ME ZEEUWSE COURANT Reagan vormt overgangsploeg Wiegel wil Goeree bij Zeeland Billy Carter: ik ben medeverantwoordelijk REPUBLIKEINEN WINNAARS MEERDERHEID IN SENAAT VOOR DE REPUBLIKEINEN DePZC 'n Dijk van een krant. vandaag Prijzig bloemkooltje VOOR MEI WETSONTWERP IN TWEEDE KAMER Bewolking Veel bewolking en voornamelijk in het zuidoosten mogelijk sneeuw Middagtemperatuur even boven nul. Vrtj krachtige noordoostenwind, aan tie kust af en toe hard. 223e jaargang no. 262 Donderdag 6 november 1980 tv an onze correspondenti WASHINGTON - President Jimmy Carter zal de laatste weken van zijn presidentschap voornamelijk wijden aan de onderhan delingen met Iran over de vrijlating van de Amerikaanse gijze laars. Dat is de taak die hem nog wacht totdat de Republikein Ronald Reagan op 20 januari wordt ingehuldigd als resultaat van een der meest verpletterende politieke nederlagen die de Democratische Partij ooit heeft geleden. Wat waarnemers opviel was dat woens dag Richard Allen weer opdook in de omgeving van Reagan. Allen, die een De Republikeinen zitten in het zadel: zij hebben een president in het Witte Huis, een meerderheid in de Senaat en een sterke aanwas van de minderheid in het Huis van Afgevaardigden Op het niveau van de staten werd aan de Democratische overheersing even eens een eind gemaakt, door een partij die binnen het bestel van de Ameri kaanse politiek een minderheidspartij blijft. Het Huis van Afgevaardigden is een Democratisch eiland geworden, met een afgekalfde kust, in een zee van Republikeinse triomf. Edward Meese, die namens Reagan de machtsoverdracht moet arrangeren, heeft woensdag verklaard dat de aan staande president Carters hele kabi net, alsmede de hoofden van de rege ringsbureaus die Carter heeft be noemd, zal ontslaan en donderdag de samenstelling bekend zal maken van een 'overgangsploeg'. die de overname van de regering-Carter moet organise ren. De woordvoerder van de oud-gouver neur van Californiè wilde geen nadere bijzonderheden geven. PAGINA 2 steun De overheid wil geen steun geven aan de Nederlands-Amerikaanse Pijplei dingmaatschappij (NAPMi landbouwgrond Een meerderheid van de tweede ka mer vindt dat de prijs van landbouw grond niet onbeperkt mag stijgen. PvdA. CDA en D'66 zijn het eens met het regeringsvoorstel om de prijzen in de hand te houden. De WD heelt ech ter groot bezwaar tegen het plan van de regering. Het betreffende wetsont werp is een onderdeel van de grondpo- lltiek, waarover het kabinet Den Uy! struikelde ajax AJax heeft de tweede wedstrijd tegen Bayem München gewonnen met 2-1. De Amsterdammers revancheerden zich voor de smadelijke nederlaag die op Westduitse bodem werd geleden superdiesel De Schelde heeft de grootste dieselmo tor die het bedrijf ooit heeft gebouwd beproefd. De Schelde-Sulzer gigant le vert 33.000 paardekrachten. PAGINA 14 twente Het Europees avontuur van FC Twen te is voorbij Een tweede gelijkspel te gen Dynamo Dresden betekent uit schakeling concertmeester Jaap van Zweden is onder de indruk van de prestaties van het Concertge bouworkest De 19-jange musicus is benoemd tot concertmeester van het orkest PAGINA 23 horeca De nationale bond van ondernemers in de horeca heeft geen goed woord over voor het prijsbeleid van het kabi net Een verdere verhoging van de ac cijns op alcohol achten de onderne mers funest voor hun bedrijfstak Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3.4 en 13. Sport: 14 en 15. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. Varia: 17. Reactie van Iran: geen verandering in gijzelingszaak TEHERAN - ,J)e Amerikaanse presi dentsverkiezingen zijn een binnenland se aangelegenheid van de Verenigde Staten en het resultaat maakt geen ver schil voor ons". Dit verklaarde woens dag een woordvoerder van het kantoor van de Iraanse premier Rajai. Op de vraag of de overwinning van Reagan invloed zou hebben op de gijze lingszaak antwoordde de woordvoer der ontkennend. van de voornaamste adviseurs voor de buitenlandse politiek was van de repu blikeinse kandidaat, geldt nog steeds als kanshebber om in de regering-Rea- gan de positie te krijgen, die Zbigniew Brzezlnskl momenteel inneemt onder Carter. Deze Is voorzitter van de natio nale veiligheidsraad, een functie die Kissinger jaren waarnam onder Ri chard Nixon voordat deze hem be noemde tot minister van bultehlandse zaken. Verder valt de naam van Ann Ander- son, de oud-ambassadrice in Londen, als kanshebber voor een belangrijke di plomatieke post Misschien wordt ze onderminister van buitenlandse zaken of ambassadeur bij de Verenigde Na ties. Ervaring Een van de eerste zorgen voor Reagan, die benauwend weinig ervaring heeft op internationaal gebied, is het leggen van contacten met buitenlandse lei ders. Meese wees erop, dal president Valery Giscard d'Estaing van Frank rijk de eerste was geweest die Reagan feliciteerde met zijn overwinning. Verder zei Meese dat verscheidene staatshoofden of regeringsleiders heb ben aangekondigd de komende maan den naar de V S. te willen komen om met de nieuwe president kennis te ma- iSlot zie pagina 4 kolom 1) Ronald en Nancy Reagan na de definitieve bevestiging van de Republikeinse zege Veel groente die nog op het land staat moet als gevolg van de plotselinge vorst als verloren worden beschouwd. Daardoor zijn de prijzen op verschil lende plaatsen in het land gestegen. In deze marklstal op de Amsterdamse Albert Cuyp staat een bloemkool al geprijsd voor 3.50 gulden. (Van onze redactie buitenlandi WASHINGTON - Na Rcagans gigantische verkiezingsoverwinning hebben de Republikeinen voor het eerst sinds 26 jaar de Senaat veroverd. Door tien zetels winst te boeken is de verhouding nu 52-47 in het voordeel van de Republikeinen, met nog eén zetel te verdelen. In het Huis van Afgevaardigden, waar alle zetels vacant waren, behouden de Democraten echter hun meerderheid, al wordt die wei veel kleiner. Van de 435 zetels in het huis van afgevaardigden zijn er 212 iwas 276) veroverd door dc Democraten. Terwijl één lid van het huis niet partijgebon den is, vergrootten de Republikeinen hun zeteltal van 159 tot op 192 zetels. Toen gisteravond 99 procent van de stemmen was geteld, bleken 34,7 mil joen (41 procent) Amerikanen op Jim my Carter te hebben gestemd. Zijn aan tal kiesmannen bedroeg 49 Reagan had op dat moment 43 miljoen stem men (51 procent) op zijn naam met in totaal 483 kiesmannen. Formeel zijn slechts 270 van de 538 kiesmannen no dig om van het presidentschap verze kerd te zijn. De onafhankelijke presi dentskandidaat John Anderson kwam met 5,5 miljoen stemmen niet verder dan 7 procent, wat hem geen enkele kiesman opleverde. Volgens cijfers van de omroepmaat- schappij CBS viel het opkomstpercen- De minister van financiën en econo mische zaken van Suriname, mr M J B Chehin. is afgetreden. Reden hier voor waren verschillen van inzicht, die tussen de minister enerzijds en de rege ring, legerleiding en de nationale mili taire raad anderzijds ontslaan waren. De portefeuille van financiën zal tijde lijk beheerd worden door de munster president drs. H Chin A Sen en die van economische zaken door de minister nan landbouw, visserij, veeteelt en bos bouw dr A. van Dijk. tage van slechts 52 procent nogal tegen Bij de vorige presidentsverkiezingen trok 54.9 procent van de Amerikanen naar de stembus. Prominente Demo cratische senatoren als McGovern, in 1972 zelf kandidaat voor het president schap. Church (voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse za ken) en Birch Bayh (voorzitter senaats commissie voor inlichtingen) moesten bet veld ruimen. De republikeinen hebben ook vier gou verneursposten veroverd op de Demo craten. Bij de verkiezingen van dins dag stonden 13 posten op het spel. De (voorlopige) uitslag laat een overwin ning zien voor zeven Republikeinse gouverneurskandidaten. De Democra ten wonnen in zes staten, een verlies van vier. De Democratische gouver neurs zijn nog wel in de meerderheid in de VS. Van de 50 staten hebben er 27 een Democratische gouverneur, 23 een Republikeinse. AMERICUS (GEORGIA) - Billy Car ter. de jongere broer van de verslagen Amerikaanse president, heeft woens dag toegegeven dat hij 'ten dele, maar zeker niet alleen' verantwoordelijk is voor de grote verkiezingsnederlaag die Jimmy dinsdag geleden heeft. In Americus (Georgia) verklaarde het enfaht terrible van de familie, dat zich de laatste maanden uitzonderlijk rustig had gehouden, dat hij dinsdag drie keer met zijn broer had gesproken. Deze was 'teleurgesteld, maai- zijn moraal was on gebroken' aldus Billy, die eerder dit jaar aanleiding was tot 'Billy-gate'. Zijn commerciële connecties met het radi cale Libië kwamen onder ernstige kri tiek te staan van het congres, dat een speciale commissie benoemde die moest onderzoeken of Billy op niet-wet tige wijze geprobeerd had de belangen van het bewind van Gaddafi bij zijn broer door te drukken. De voorzitter van die senaatscómmissie. de democra tische senator Birch Bayh van Indiana, verloor zijn zetel in het congres bij de dinsdag gehouden verkiezingen. WASHINGTON (DPA/UP1) - Geleerden in het laboratorium voor straalaandrij ving in Pasadena zoeken een verklaring voor raadselachtige structuren in de ringen van de planeet Saturnus. Op dc foto's die het ruimtevaartuig Voyager-1 heeft doorgezonden zien de structuren eruit als doornachtige uitsteeksels. Het ruimtevaartuig, dat met twee camera's is uitgerust, is in de nabijheid van de op een na grootste planeet van het zonnenstelsel gekomen en zal deze op 12 november tot op 124.000 kilometer naderen en er dan voorbij vliegen naar de diepten van het heelal. Op de foto's zien de vlekken eruit als donkere materie of als lege ruimte in de heldere ringen die om de planeet draaien. De geleerden achten het uitgesloten dat in de ringen, die uit talrijke deeltjes bestaan, langere tijd structuren kunnen blijven bestaan zoals die nu zijn waarge nomen. De brokken in de ringen draaien sneller om de planeet naarmate zij dichter bü het opperlvak zijn en de structuren hadden eigenlijk niet kunnen ontstaan De Voyager-1, die op 5 september 1977 was gelanceerd, seint nu dagelijks onge veer 200 opnamen en van Saturnus en zijn manen naar de aarde. Twee van deze maantjes zijn pas vorige week ontdekt cn krijgen voorlopig de aanduiding S13 en S14. Pas in april volgend jaar zullen op een bijeenkomst van de IAU. de Internationale Astronomische l'nie. definitieve namen worden vastgesteld. Ver wacht wordt dat de Voyager nog meer maantjes zal ontdekken. Tot dusver zijn de maantjes vernoemd naar figuren uit de Griekse mythologie. Alle instrumenten van de Voyager-1 werken nog vlekkeloos De signalen die naar de aarde worden gestuurd doen - met de snelheid van net licht - ongeveer ander half uur over het afleggen van de nu ongeveer anderhalf miljard kilometer lange afstand Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Wiegel blijft vasthouden aan de verhuizing van het Zuidhollandse Goeree-Ovcrflakkce naar Zeeland. Er circuleert op het mi nisterie van binnenlandse zaken een concept-wetsontwerp waarin die ver huizing wordt geregeld en dat - met het fiat van dc ministerraad - binnen kort naar de betrokken provinciale overheden met een verzoek om advies wordt gestuurd. Het definitieve wets ontwerp moet vóór mei volgend jaar in de Tweede Kamer liggen, schetste Wie gel het „tijdpad". „Persoonlijk vind ik dat het beter is om Goeree-Overflakkee bij Zeeland onder te brengen, al zal men daar in Zuid-Hol- land niet blij mee zijn", zei de bewinds man woensdag in de Kamer waar zijn Vraagpuntennota over de provinciale herindeling ter discussie stond De overkomst van Goeree-Overflakkee is een klein onderdeel van een meer om vattende gebeurtenis de spttsing van de huidige provincie Zuid-Holland in een rond Rotterdam gegroepeerde pro vincie Rijnmond en een „rest-provin- cle". De Kamer staat in ruime meerderheid achter de vorming van Rijnmond cn - afgeleid daarvan - de gebiedsuitbrei ding van Zeeland met het Zuidhol landse eiland. CDA. VVD en PPR zijn vóór. samen op dit moment een meer derheid vormend. PvdA en D'66 hebben nog geen defini tief standpunt bepaald over Goeree. al houdt men in Den Haag niet serieus re kening met een krachtige oppositie le gen de verhuizing van dit. stukje Zuid- Holland: de betekenis ervan is in het licht van de totale provinciale herinde ling marginaal. SGP'er ds Abma zag weinig problemen - wellicht, zo werd gesuggereerd, denkend aan de stevige basis van zijn partij op Goeree. „Ik heb niet de indruk dat de vlag halfstok zal gaan bij een verhuizing", zei hij. Wiegel onthulde woensdag dat zijn de partement een concept-wetsontwerp over de vorming van de provincie Rijnmond heeft opgesteld. Afgelopen vrijdag is de ministerraad akkoord gegaan met de verzending er van naar onder meer de Zuidhollandse bestuurders. De bewindsman hoopt dat er vlug een advies terugkomt, zodat hij het wetsontwerp kan afronden en naar de Kamer zenden. Dat moet in de huidi ge kabinetsperiode, vóór de verkiezin gen van mei '81. Wiegel hecht er sterk aan dat nog onder zijn ministerschap een concrete stap in de richting van de provinciale herindeling kan worden ge zet via dat wetsontwerp-Rijnmond Of de nieuwe provincie ook inderdaad Rijnmond gaat heten is nog de vraag. CDA en GPV willen koste wat kost de naam Holland behouden. Rijnmond zou dan Zuid-Holland moeten gaan he ten, het gebied rond Den Haag dat overblijft Midden-Holland en Noord- Holland zou Noord-Holland mogen blijven. Met Reagan naar rechts Dr verkiezing van Ronald 'Reagan tot president van DgfJAIl de Verenigde Staten is min- psg der verrassend dan de wijze, {gstsai waarop de overwinning van ^5^ de conservatieve ex-gouver- neur van Califomië gestalte heeft ge kregen. De cijfers wijzen het onverbid delijk uit: Reagan heeft zijn rivaal Jim my Carter een verpletterende neder laag toegebracht, die nog lang zal na dreunen in het democratische kamp Waar de Amerikaanse presidenten de laatste jaren hun verkiezingswinst slechts konden uitdrukken In een ver schil van enkele honderdduizenden stemmen, zette Reagan zijn opponent op een afstand van meer dan acht mil joen stemmen. Uit dit cijfer spreekt het onbehagen over en de onvrede met de politiek van de regering-Carter. BiJ herhaling is zijn beleid als zwak en aar zelend gekwalificeerd. De kiezers heb ben zich dan ook massaal van hem afge keerd Voor een deel verklaart dit de winst van Reagan, wiens conservatieve kijk op de gang van zaken in de wereld en in de VS kennelijk toch aanslaat bu een groot aantal kiezers. Maar evenmin als Carter kan Ronald Reagan met het predikaat 'een waar leider' worden ge tooid. Hij is niet de politicus-staats man. die boven de partijen uitrijst en uit dien hoofde aanspraak kan maken op het presidentschap. Reagan heeft tijdens zijn verkiezingscampagne han dig ingespeeld op de feilen van zfjn te genstander Het heeft hem in elk geval het presidentschap van de machtigste natie van de wereld bezorgd Toch is de winst van Reagan te opval lend om uitsluitend en alleen te worden toegeschreven aan de afkeer van de kiezers voor Carter. De politiek, die Reagan voorstaat, spreekt wel de gelijk miljoenen van zijn landgenoten aan. De Amerikanen hebben de afgelo pen jaren min of meer het gevoel gekre gen, dat zij niet meer serieus worden genomen. De gijzeling van de Ameri kaanse diplomaten in Iran bijvoorbeeld heeft tot diepe frustaties geleid. Ook in de verhouding met de SowjetrUnie heeft de VS zich in tal van opzichten het Initiatief uit handen laten nemen. De man, die een militair krachtige Verenig de Staten voorstaat en die zegt de 'grandeur' van de natie te zullen her stellen. kan bij voorbaat rekenen op een goede ontvangst in conservatieve kring. Wat dat betreft heeft Reagan het juist gezien: hij heeft de Amerikaanse kiezers op hun gevoeligste plek ge raakt. Het conservatisme viert hoogtij in de VS. De 'ruk naar rechts' heeft met name ook de liberale vleugel binnen de democratische partij een gevoelige klap toegebracht. Uitermate verdien stelijke afgevaardigden als de invloed rijke voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken. Frank Church en de oud-presidentskandidaat George McGovern keren niet meer terug in het Huis van Afgevaardigden. Het enige lichtpunt voor de democraten is. dat zij de meerderheid in het Huis van Af gevaardigden hebben kunnen behou den. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Hoezeer vele Amerikanen in Reagan de sterke man zien. die orde op za ken moet stellen in eigen huis en die de VS weer aanzien moet geven ln de we reld. kan - achteraf - worden vastge steld aan de hand van een in oktober gehouden onderzoek van het weekblad Newsweek onder een representatief aantal Amerikanen. Met de verkie zingsuitslag in de hand is het interes sant de antwoorden op de vragen - het ging om de kwaliteit van het leider schap - nog eens na te lopen. Opvallend is, dat Carter ln dit onderzoek op een aantal onderwerpen veel beter scoorde dan zijn tegenstander Reagan, die ech ter op twee - kennelijk voor de Ameri kanen zwaarwegende - punten Carter de loef afstak. De helft van de onder vraagden was van oordeel, dat Carter het beste van de twee presidentskandi daten in staat was de VS buiten een oorlog te houden 52 tegen 23 procent), dat hij beter dan Reagan werd geacht om de Amerikaanse belangen overzee te kunnen beschermen (42 tegen 34 pro cent) en dat de zittende president vol gens de geënquêteerden méér dan Rea gan een man van hoge ethische princi pes is (43 tegen 25 procent Ook werden Carter betere contacten met het Con gres toegedacht 137 tegen 26 procent i en werd van hem gezegd, dat hij méér be gaan was met het lot van de gemiddelde burger dan Reagan (43 tegen 28 pro cent) Voorwaar een indrukwekkend lijstje Reagan kon daar slechts twee 'overwinningen' tegenover stellen: de ondervraagden vonden hem de man. die met succes een inflatie te lijf kan gaan (42 procent pro Reagan. 25 pro cent voor Carter) en waar het gaat om krachtig optreden en beslissingen ne men koos 43 procent voor Reagan en slechts 24 procent voor Carter. Sinds gisteren is het duidelijk, waarvoor de Amerikaanse kiezers hebben gekozen. Wordt Reagan een goed of een slecht president0 Het is ongetwijfeld waar. dat de ex-filmster een reputatie van 'oer-conservatief heeft afgebouwd en dat hij uitspraken heeft gedaan, die - als hij ze waar maakt - de wereld aan de rand van de afgrond kunnen brengen. Maar de presidentskandidaat Reagan is Iemand anders dan president Ronald Reagan. Hoe men ook over de persoon van Reagan moge denken en hoe men zijn ideeën ook moge verfoeien, op zijn minst heeft hij het recht van de mensen. (Slot zie pagina 4 kolom D

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1