Benegora naar minister met klachten over CNC Vijf weken wegens mishandeling Oud-raadslid Borsele opnieuw veroordeeld wegens smaad Schelde-werknemers tegen metaal-cao Stroom bezwaarschriften tegen CNC op Tholen Inboedeljachtwerf Frans Maas in Freshens onder de hamer 3 EN W THOLEN ONDERSCHATTENDE SITUATIE POLITIERECHTER LEGT f 500 BOETE OP LEDEN INDUSTRIEBOND FNV: VECHTPARTIJ IN EEN CAFE IN SAS VAN GENT 3 (OENSDAG 29 OKTOBER 1980 'HOLEN - De overkoepelende milieuvereniging Benegora Leefmilieu is van mening dat de oorzitting over de komst van het composteringsbedrijf CNC naar Tholen opnieuw moet worden ehouden. Ook vindt de milieubeschermingsorganisatie dat de bewonersbrief die de gemeente 'holen heeft gepubliceerd over de vestiging van het bedrijf tussen Tholen en Oud-Vossemeer, enzijdig en bagatelliserend is. Dit schrijft het Belgisch-Nederlands grensoverleg regio Antwer- en (Benegora) in een brief aan de milieuminister dr L. Ginjaar. In die brief wordt er tevens voor epleit om de CNC vestiging Tholen op te nemen in de lijst van hinderwetplichtige bedrijven ngevolge de wet luchtverontreiniging. Dat laatste zou inhouden dat niet langer het gemeentebe- tuur van Tholen over de komst van CNC naar Tholen moet beslissen, maar het provinciaal estuur. hinderwetplichtig maken van het edryf is volgens Benegora nodig om- at de vestiging van het bedrijf 'kenne- boven het onderscheidingsvermo- van het college van b en w van Tho- ligt'. De milieu-organisatie baseert op de volgens hen eenzijdige infor- latie die b en w gepubliceerd hebben, nder meer in de vorm van een bewo- ersbrief. In een toelichting stelt de Ne- iriandse secretaris van Benegora. B. Klerk, dat in feite het provinciaal estuur over de affaire zou moeten oor- elen: „Uit de manier waarop b en w Tholen deze zaak hebben behan- ïld blijkt overduidelijk dat ze de situa- grandioos onderschatten en dat het zaak is die eigenlijk niet bij de ge- leente thuishoort. De gemeente heeft lermee bewezen, door op een dergelij- manier te handelen, dat zij totaal iet in staat is om dit probleem te eoordelen". Hij voegt daaraan toe dat voorlopig niet in de bedoeling van enegora ligt om juridische stappen te- de gemeente Tholen te nemen in frband met de bewonersbrief. „Wij achten gewoon op de beslissing van minister, waarvan wij eigenlijk ver- ichten dat die naar onze kant uitvalt, us dat inderdaad de gemeente Tholen behoorlijke manier op de vingers •tikt wordt en dat gezegd wordt, die oorzitting is niet verlopen zoals die ad moeten verlopen maakt De Klerk esgevraagd duidelijk. Het voornaamste bezwaar van de mi lieugroepering is het feit dat formeel de aanwezigen op de hoorzitting pas 's nachts omjll.10 uur gevraagd werd of men moncreling bezwaar wilde indie nen. Volgens de heer De Klerk betekent dit, dat in feite niet op 15 oktober de mogelijkheid werd geboden om mon delinge bezwaren in te dienen, doch pas 's morgens op 16 oktober. Dat is niet de dag, zo stelt hij, die van te voren was aangekondigd. Volgens de heer De Klérk heeft de voorzitter van de hoor zitting, burgemeester E. Baerends van de gemeente Tholen, dat bewust ge daan: „Heel de avond had hij iedereen door elkaar laten praten en er in mijn ogen één grote puinhoop van gemaakt. Ook heeft hij getracht zo weinig moge lijk concrete dingen te zeggen en alleen maar een beetje chaos te scheppen, ge woon heel de zaal al die tijd bezig te houden tot het zo laat mogelijk werd en er geen 550 mensen meer in de zaal zaten, maar misschien hooguit nog een goede 100. Van te voren hebben ze het dus een beetje uit de hand laten lopen". In een reactie op de brief van Benegora aan de minister maakte burgemeester Baerends duidelijk dat hij juist van me ning was dat het oordeel van de minis ter wel in het voordeel van het college van b en w zou uitvallen. „Wat Benego ra betreft, die zijn natuurlijk vrij om te schrijven wat ze willen. Overigens was het juist Benegora die de hoorzitting heeft tegengewerkt", aldus Baerends. de informatie van Benegora eenzijdig is. Wel onderkende hij dat de hoorzit ting onbevredigend was verlopen, al wees hij er op dat dat mede te wijten was aan Benegora en het feit dat er bij veel punten te lang was doorgepraat. „Maar daar was gewoon niet vanaf te komen", aldus de heer Baerends. Het na 24.00 uur doorlopen van de hoorzit ting achtte hij niet bezwaarlijk voor de rechtsgeldigheid daarvan. „We hebben de gelegenheid geboden bezwaar in te dienen, zoals de wet dat voorschrijft. We hadden ook alleen maar iedereen aan kunnen horen", bracht de Thoolse burgemeester naar voren. Met name het feit dat pas op 16 oktober mondeling bezwaar- kon worden inge diend zit de heer De Klerk dwars: ..Wij hebben de minister dan ook verzocht te bevorderen dat de gehele hoorzitting opnieuw opgezet wordt en de procedure zeer kritisch opgezet wordt. Mocht deze hoorzitting toch rechtsgeldig bevonden worden dan zouden wij dit een aanflui ting vinden van onze democratie". Eenzijdig Verder stelde de eerste burger Tholen dat naar zijn mening met na THOLEN - De plannen van het composteringsbedrijf CNC om zich tussen Tholen en Oud-Vossemeer te vestigen hebben een stroom van bezwaarschriften opgele verd. Niet minder dan 105 bezwaarschriften zijn bij het gemeentehuis te Sint Maartensdijk afgeleverd, waarvan er verschillende door meerdere personen zijn ondertekend. xpositie Boulanger nOlthof in alerie Middelburg IDELBURG - Van zaterdag 8 no- ember tot en met vrijdag 5 december xposeren in galerie 'Montparnasse' pn de Reigerstraat in Middelburg ean Boulanger en Jeroen Olthof. oulanger toont daarbij tekeningen en lthof tekeningen en aquarellen. De erie is dinsdag tot en met zaterdag ipend van 13 tot 18 uur. edrag uit verkoop inderzegels voor Mytylschool OMBURG - De dames J. Vaandrager I. Diepenhorst zullen donderdag- lorgen om tien uur in de Mytylschool Zeehospitium Zonneveld) in Dom ing aan de heer R. J. H. van IJssel een leque van tienduizend gulden over- indigen. De heer Van IJssel is hoofd in de Mytylschool. Het bedrag werd jeengebracht met de verkoop van nderpostzegels in 1979. DA Vlissingen «spreekt vanavond emeente-politiek jISSINGEN - De afdeling Vlissingen het CDA houdt vanavond (woens- ag) een bijeenkomst in het wijkcen- um 't Anker aan de Bonedtjkestraat Vlissingen.Tijdens deze bljeen- pmst, die om 20.00 uur begint, houdt actievoorzitter A. Hoefkens een korte Jeiding over de gemeentebegroting )or 1981. Hierna is er volop gelegen- ild tot discussie en om vragen te stel- aan de fractieleden. tandbalverbond hield elpenspeldag liddelburg IDDELBURG - De werkgroep Jeugd n de afdeling Zeeland van het Neder- nds Handbalverbond hield een wel- nspeldag in de sporthal aan de Na- aulaan te Middelburg, uitslagen zijn poule I meisjes 8/9 jaar. 1 ympus Vlissingen 8 punten: 2 Walcheren Issingen 5 punten: 3 Marathon Vlissingen 4 nlen. 4 Atlas Heinkenszand 3 punten: 5 V.O.W.K. Ouwerkerk 0 punten Poule 2 jon- 8/9 jaar: 1 Walcheren Vlissingen 7 pun- 2 Atlas Heinkenszand 5 punten: 3 Olym- s Vlissingen 0 punten. Poule 3 meisjes/jon- ns 6/7 jaar: 1 E.M.M. jongens 7 punten. 2 4.M. meisjes 5 punten: 3 Walcheren ge- mgd 0 punten osselavond (zinscontact -ISSINGEN - Het gezinscontact zee- renden houdt vrijdag 7 november een isselavond in de stationsrestauratie Vlissingen. Het diner begint om 20.00 chade bij botsing ientsestraat Hulst ULST - Een vrachtwagen en een per- nenwagen zijn dinsdagmiddag rond ie uur beschadigd bij een aanrijding de Gentsestraat te Hulst, van R. uit Sint-Jansteen had zijn rsonenauto even voor drie uur gepar- erd in de Gentsestraat, waar overl- ns een parkeerverbod van kracht is. ran E. uit Eindhoven moest korte tijd er met zijn vrachtwagen de gepar- erde auto passeren. Van E. schampte (die manoeuvre tegen de linker kant n de geparkeerde auto. De bezwaarschriften zijn in drie groe pen te splitsen, de reacties waarin van daadwerkelijk hinder wordt gesproken (vooral van inwoners van Tholen, Oud- Vossemeer, Lepelstraat, Halsteren en enkele buurtschappen), de reacties van milieubeschermingsorganisaties de belangrijkste daarvan zijn de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland en de over koepelende milieuvereniging Belgisch- Nederlands grensoverleg regio Antwer pen) en de bezwaren van verschillende agrariërs die schade aan hun gewassen vrezen, naast de hmder die zij verwach ten. |-~ In nagenoeg alle bezwaarschriften wordt wel gesproken van hinder die men vreest te zullen ondervinden. Die hinder kan afkomstig zijn van het ver keer met als bestemming het nieuwe CNC-complex, stank, geluid (zowel van het verkeer als de fabriek), bodem verontreiniging. gebruik van giftige stoffen en visuele verontreiniging. Daarnaast gaat met name de VMZ in op de planologische kant van de zaak. Dat kan omdat van de zijde van de gemeen te Tholen altijd gesteld is dat de hinder wetprocedure en de planologische pro cedure aan elkaar gekoppeld worden. Uit de verschillende bezwaarschriften die door particulieren zijn ingediend valt af te leiden dat een groot aantal van de reacties van dezelfde groep men sen afkomstig is, zo maakte een ambte naar van de gemeente Tholen duidelijk. Zo zijn verschillende reacties op gesten cild papier opgesteld en komt ook in een aantal gevallen de redactie van de bezwaarschriften overeen. In die reac ties wordt onder meer gesproken over hinder van ongedierte en vliegen die op de mestlucht afkomen en gepleit voor het behoud van een zuivere en schone lucht. Alle bezwaarschriften die zijn in gediend zullen worden bekeken en beoordeeld door de stuurgroep die zich bezighoudt met de komst van CNC naar Tholen. Deze stuurgroep zal een advies uitbrengen aan het college van b en w van Tholen waarbij ook datgene wat op de hoorzitting van 15 oktober naar voren is gebracht wordt meegeno- Indien b en w vinden dat er verder ge werkt kan worden aan de hinderwet procedure, dan moet de commissie voor ruimtelijke ordening zich beraden over de vraag of de planologische procedure gestart moet worden. Vervolgens is het laatste woord aan de raad. De gemeen teraad kan zich namelijk met uitspre ken over hinderwetprocedures omdat die bevoegdheid bij het college van b en w ligt. De raad beschikt echter, via het wapen van de planologie, wel over een middel om al of geen medewerking te verlenen aan de vestiging van een be drijf in Tholen. Het ligt in de verwach ting dat nog dit jaar de gemeenteraad een uitspraak heeft gedaan over de komst van CNC. Auto gestolen en vernield in Wolphaartsdijk WOLPHAARTSDIJK - In de nacht van maandag op dinsdag is in Wol phaartsdijk een vrijwel nieuwe perso nenauto gestolen en later vlakbij het dorp totaal vernield teruggevonden. De wagen stond geparkeerd op de oprit van de garage naast een woning aan de Papeweg. De auto werd teruggevonden op het parkeerterrein van het recreatie gebied Schelphoek. De wielen waren er van afgehaald en de radio-cassette recorder was verwijderd. Verder waren de ruiten en de lampen ingeslagen en was het voertuig bekrast en gedeukt. Staartklok gestolen in Wolphaartsdijk WOLPHAARTSDIJK - Uit de woning van J A. J. V aan de Hoofdstraat in Wolphaartsdijk is in de nacht van maandag op dinsdag een antieke Friese staartklok gestolen. De dief moet zijn binnengekomen door de achterdeur van de woning open te breken. De gegadigden legden veel belangstelling aan de dag voor de half afgebouwde jachten. ENORME TOELOOP VERWACHT BRESKENS - Vandaag (woensdag) wordt de complete inboedel van de failliete jachtwerf 'Frans Maas' in Breskens geveild. De bijna duizend veilingstukken wa ren maandag en dinsdag uitgestald in het gebouw van de voormalige werf aan de haven, waar vele honderden kooplustige binnen- en buitenlanders een kijkje kwa men nemen. Onder de inboedel bevinden zich maar liefst tien nieuwe zeiljachten - de meesten van het klei ne type 'Loper' -, zes inruiljachten, auto's, een complete kantoorinventaris en polyester mallen waarmee de zeilschepen werden gebouwd. De veiling begint om half tien in de kantine van camping 'Zeebad' in Breskens. Eerst worden de zeiljachten ge veild. De veilingmeesters van het Amsterdamse taxa- teursbedrijf Troostwijk verwachten een enorme toeloop. Als de jachten aan de man zijn gebracht, zal het grootste deel van het publiek het namelijk wel gauw voor gezien houden, zodat de serieuze kopers van machineriên en bedrijfsapparatuur dan wat comfortabeler de rest van de veiling kunnen meemaken. De veiling wordt gehouden in opdracht van de ontvanger der rijksbelastingen in Temeuzen en andere belanghebbenden. MIDDELBURG - Het voormalig ge meenteraadslid van de gemeente Bor sele 1. A. van R. is dinsdag door de poli tierechter te Middelburg wegens smaad aan het adres van wethouder A. M. Jansen van Borsele opnieuw ver oordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden. Het 56-jarige oud-raadslid voor 'Progressief Borsele' was voor de ze sinds, oktober 1978 voortslepende zaak al eerder (in augustus 1979) door de politierechter in Middelburg voor hetzelfde feit bij verstek tot een boete van 500 gulden veroordeeld. Toen Van R. echter in beroep ging en de zaak werd behandeld voor het Gerechtshof in Den Haag bleek dat er een vormfout was gemaakt: de dagvaarding was toen niet juist betekend, wat inhoudt dat de 56-jarige Van R. mogelijk niet had kunnen kennisnemen van de op roep om voor de politierechter te ver- Uiteraard kwam ook de 25 gulden-uitkering uit de metaal-cao ter sprake. Bij het afwijzen van het principe-akkoord van de nieuwe metaal-cao is het niet ondenk baar. dat dit bereikte akkoord over die 25 gulden per maand ook op de helling zal gaan. Tijdens de twee ledenvergaderingen werd ook gesproken over de actuele problemen bij De Schelde. Actie-leider Herbert Sepers benadrukte dinsdagavond tijdens de vergadering dat er onder de produktiewerknemers van De Schelde nog steeds een grote eenheid is als het gaat om het bereiken van de gestelde eisen. Districtsbestuurder Henk Bijvank van de Industriebond FNV heeft zich dinsdag middag met de advocatenvan de Industriebond in Utrecht verder beraden over de procedure die voor de Middelburgse rechtbank zal gaan dienen. De advocaten van de Industriebond FNV zullen hiervoor, na de informatie die Bijvank hen verstrekt heeft, de nodige stukken gaan opstellen. VLISSINGEN - De bij de Industriebond FNV aangesloten leden van de Konink lijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen hebben dinsdag het principe-ak koord voor de nieuwe metaal-cao afgewezen. Dinsdagavond laat bleek dat na twee ledenvergadering er op 116 aanwezigen er 114 tegen, er één onthouding en er één stem voor was om het op landelijk niveau afgesloten akkoord over de nieuwe metaal-cao aan te nemen. De leden van de bedrijfsledengroep van de Industriebond FNV bij De Schelde verwierpen een aantal principe-overeenkomsten uit het akkoord. Zo waren ze tegen de overeengekomen vredesplicht, die bij conflicten een afkoelingsperiode van vier weken inhoudt, waren ze tegen iedere afknabbeling op de prijscompensa tie en er mag bovendien niet worden geknabbeld aan de zogenaamde bovenwette lijke uitkeringen voor WAO-ers. schijnen. Het Hof in Den Haag moest toen het vonnis van de politierechter wel vernietigen. En dat betekende weer, dat de hele strafrechtprocedure opnieuw in gang werd gezet en de politierechter in Mid delburg -numrG. H. Nomes - geen en kele aanleiding zag om tot een andere uitspraak te komen dan de politierech ter. die in 1979 de zaak behandelde. In een civielrechtelijke procedure werd het oud-raadslid nog maar zeer onlangs bij vonnis opgelegd, dat hij zich verder op straffe van een dwangsom dient te onthouden van het publiceren van uit latingen. zoals hij op 12 oktober 1978 per advertentie deed in 'Het Nieuws blad van de Bevelanden'. In die adver tentie, de weergave van een brief aan de raadsleden van Borsele. werd door twee raadsleden van 'Progressief Borsele' ge zegd, dat wethouder Jansen 'goed fout was geweest in de oorlog met zijn colla boratie met de Duitsers en de verkoop van hem niet toebehorende goederen'. Dat leverde in strafrechterlijke zin smaad op en het zou uiteraard anders zijn geweest, indien 'Progressief Borse le' deze beweringen had waar kunnen maken. Maar ook gisteren bleek weer, dat Van R. zijn inlichtingen had gekre gen van één - nooit genoemde - getuige en kwam weer niet boven water wat er MIDDELBURG - Voor ernstige mis handeling van twee mensen bij een ca féruzie in Sas van Gent en verduiste ring van een sta-caravan, die hem door de sociale dienst van Temeuzen be schikbaar was gesteld, zal de 29-jarige G. van W. uit Sas van Gent vijf weken in de gevangenis moeten doorbrengen. De jongeman werd dinsdagmiddag door de politierechter in Middelburg conform de eis van de officier van jus titie veroordeeld tot een gevangenis straf van acht weken, waarvan drie voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. De officier had daarboven nog een boete van vijfhonderd gulden geëist, maar die werd door politierechter G. H. Nomes niet opgelegd. Bij de vechtpartij in het café - op 26 januari van dit jaar had Van W. een Duitser met een kapotgeslagen bierfles in het gezicht geslagen en had hij de caféhoudster, die tussenbeide wilde ko men. een stomp of duw gegeven, waar door zij een gebroken neusbeen opliep. Stomp of duw: twee getuigen a déchar ge verklaarden dinsdag dat het een duw was geweest, maar officier van justitie mr Daverschot had daar andere ge dachten over. „Van wegduwen hou je geen gebroken neus over", aldus de offi cier, die er aan herinnerde dat de Duit ser K. K. snijwonden van tien centime ter in het gezicht had opgelopen, dat er tegen het gezicht van de man was ge schopt toen die al op de grond lag en dat de man uit Sas van Gent verder zijn woonwagen, nog altijd eigendom van de gemeente Temeuzen (waarde 22.000,-) had ingeruild tegen een klei ner exemplaar. Noodweer De raadsman van Van VV„ mr G. E, Vioen, attendeerde er op, dat zijn cliënt had gehandeld in een panieksi tuatie. De betrokken Duitser was een man van meer dan twee meter lang met een angstaanjagende bouvier bij zich, die zich ook nog in het gevecht zou mengen. Bovendien, aldus de le zing van de raadsman, pakte de café houdster een barkruk, waardoor Van W. zich vanuit een andere invalshoek bedreigd voelde. Tegen die achter gronden wilde de advocaat een beroep doen op noodweer of noorweerexces. Voor wat de verkoop van de stacara van betreft voerde pleiter aan, dat de gemeente de transactie blijkbaar stil zwijgend had aanvaard door de aflos singsbedragen te blijven accepteren. Een andere vorm van geweld, maar uit sluitend gericht op meubilair, kwam van de 44-jarige R. van D. uit Temeu zen. die een deel van het huisraad van een vriendin had vernield. De Terneu- zenaar werd hiervoor conform de eis veroordeeld tot een boete van vijfhon derd gulden. Wapenbezit Dat er veel verboden wapenbezit in Zeeuwsch-Vlaanderen is moest de offi cier van justitie constateren in zijn re quisitoir tegen één van een rij mensen, die zich hiervoor moesten verantwoor den. In de meeste van deze zaken werd twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd, gekoppeld aan een boete van 500,-, zoals ook de officier geëist had. Dal was het vonnis voor de 4I-jarige T. de B. uit Philippine, die een geweer met een kaliber van 6 mm in bezit had ge had. voor de 51-jarige J. C. uit Eede. bij wie een jachtgeweer met 31 patronen was gevonden, voor de 34-jarige W. V. uit Aardenburg (bezit van een jachtge weer met munitie) en de 45-jarige A W uit Eede (dubbelloops jachtgeweer met één patroon). Tot één week voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 500.- werd de 35-jarige R. van G. uit Axel veroor deeld, bij wie op 7 januari van dit jaar een pistool Colt 22 werd gevonden. In deze zaak bepleitte raadsman mr G. E. Vioen. dat zijn cliént op visite kinderen met het ding had zien spelen, Van G had het meegenomen en maar laten lig gen omdat er geen trekker aan het pi stool zat cn het, daarom toch onbruik baar was. Geweer Bij de 21-jarige jongeman W. M. uit Koewacht werd vorig najaar een ge weer met 238 patronen op de slaapka mer onder het bed gevonden. De offi cier eiste in deze zaak twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 750,-. Uit het requisi toir bleek, dat M. het geweer in België voor 15.000 francs had gekocht, 'voor de sport'. De officier vond dat het ver moedelijk om een illegale sport ging, zoals stropen: „Een soort sport waar ik niet veel waardering voor heb". Raadsman mr Den Hollander kon de politierechter echter de verzekering geven, dat liet zijn cliënt wel degelijk ging om het schieten op schijven. De jongeman had in het tuintje van het ouderlijk huis een roos opgesteld. Hij had het geweer nog maar één week in huis of de buren belden al verontrust de politie. Mijn cliënt heeft geen kwa de bedoelingen gehad met het geweer, aldus de raadsman, die nog kon onthul len. dat de politie, toen men het geweer had gevonden, nog het ongeluk had het geladen geweer te laten afgaan, waar door bijna een broertje van M. werd getroffen. De politierechter bepaalde de straf uit eindelijk op uitsluitend een boete van 750.- en 'onttrekking aan het verkeer' van het wapen, zoals uiteraard in alle zaken het, geval was. Het bezit van een alarmpistool én rij den onder invloed met een auto (bloe- dalcoholpromillage 2.29i kwam de 35- jarlge P. A. uit Cadzand op vier weken gevangenis te staan, waarvan overi gens twee weken voorwaardelijk. Eén jaar mag hij niet rijden. Een inwoner van Sint Maartensdijk, de 52-jarige M. den E. werd voor het bezit van een - onbruikbaar - pistool veroordeeld tot een boete van vierhonderd gulden. Het pistool was weliswaar niet meer ge schikt om mee te schieten, maar kon nog wel worden gebruikt voor bedrei ging of afdreiging. bijvoorbeeld precies werd bedoeld met de verkoop van 'niet aan hem toebeho rende goederen'. Wethouder Jansen was derhalve 'in diens goede naam aangetast' en liet - en laat her er nog steeds - niet bij zitten. Politierechter mr Nomes kon het oud raadslid gistermiddag alleen maar voorhouden, dat uit alles was gebleken, dat de inlichtingen van die enkele infor matiebron nooit waren gecontroleerd door Van R. Het voormalig raadslid (in september 1978 was het raadslidmaatschap voor bij) hierover: „Wij hadden de absolute zekerheid dat deze zegsman de waar heid sprak". Verbod De politierechter: „Het is mij te vaag en ongemotiveerd". Ook officier van justitie mr Daverschot liet zich in die zin uit: „Het gaat om zeer ernstige be schuldigingen die verdachte niet hard heeft kunnen maken", aldus de officier bij het formuleren van zijn eis (even eens 500 gulden boete), "de heer Jansen is in eer en goede naam aangetast". De officier verklaarde het geheel eens te kunnen zijn met de materiële inhoud van het vorige vonnis en verwees ook naar het vonnis in de civiele procedu re, waarbij het Van R. werd verboden dergelijke uitlatingen opnieuw te spuien. Wethouder Jansen was gisteren als 'be ledigde partij' op de zitting aanwezig, wat inhoudt dat hij - overigens met een maximum van 1500,- schadevergoe ding had kunnen eisen. Maar, zo bleek, daar ging het de wethouder niet om: „Het gaat niet om een geldsbedrag. Ik heb nog nooit de kans gekregen om me te verdedigen. Daarom hoop ik dat Van R. nu eens zegt waar het om gaat". Wat- dat betreft had de wethouder een ver geefse reis naar de rechtszaal in Middel burg gemaakt: de beschuldigingen wer den niet nader gepreciseerd. Een in dit opzicht teleurgestelde wet houder Jansen hoorde men nog opmer ken: „Van R. heeft destijds fraude ge pleegd, toen hy op de gemeentesecreta rie van Baarland werkte. Hoe zou Van R. het vinden als ik daarover begon?". Zo kwam andermaal niet boven water, wat wethouder Jansen nu precies in oorlogstijd voor onrechtmatigs heeft gedaan, c.q. welke bezittingen van an deren hij in die periode zou hebben ver kwanseld. In beroep Van R. verklaarde dat men alleen de bevolking opening van zaken had wil len geven, 'waarby ieder oogmerk te be ledigen ons vreemd was. Eigenlyk was het zelfverdediging in een politieke zaak'. Nadat de politierechter conform de eis van de officier had gevonnist ver klaarde hy nog opnieuw in beroep te zullen gaan: „Ik zal graag gebruik ma ken van het recht van appèl omdat dit een politieke zaak is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9