ISOLEMENT Geld Achter De Hand. egyptes val als lokale grootmacht tomaat ©J Amro Continu Crediet. Opnemen en aflossen naar behoefte. WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 PZC/opinle en achtergrond iDoor onze correspondent Rienko Wilton i Egypte, eens de leider van de Arabische en islamitische wereld, is nu een tweederangs-natie geworden, onmachtig om de gebeurtenissen in de regio te beïnvloeden. Terwijl een van de meest ernstige branden in het Midden-Oosten, de Iraaks-Iraanse oorlog, woedt, is Egyptes afwe zigheid van het politieke toneel bijna totaal, niettegenstaande de verschillende uitspraken over het conflict van president Anwar Sadat. Sadats aanbod om Saoedi-Arabië en de Arabische- Golflanden „zonodig te verdedigen" werd met ijzige stilte in de oliesjeikdoms ontvangen. en militaire confrontatie met Israël te beèndi gen voordat een eindoplossing gevonden was voorde diepste kem van het conflict tussen het zionisme gang zou betekenen voor de 42 miljoen inwoners van het land aan de zilveren Nijl, dat er elk jaar een miljoen zielen, beter gezegd te voeden monden, bij krijgt. In Egypte krijgt de overeenkomst met Amerika op dit moment de hoogste prioriteit, getuige de huidige militaire samenwerking tussen de strijdkrach ten van beide landen en de voortduren de aanbiedingen van Sadat om de Ame rikanen militaire faciliteiten te ver schaffen op Egyptisch grondgebied. Washington beschouwt het verdrag met Egypte als een politieke prestatie van de eerste orde. hoewel er indicaties zijn dat Amerika niet van plan schijnt te zijn in de oude fout te vervallen door Sadat in de Knesset: begin van het einde? Sadats suggestie aan het begin van de Golf-oorlog. dat Washington munt zou moeten slaan uit het conflict om zo doende Chomeini's val te versnellen, werd niet alleen door Amerika beleefd afgewezen, maar president Carter is de laatste twee weken druk doende Kho- meiny op allerlei manieren te lijmen in de hoop de Amerikaanse gijzelaars vrij te krijgen en daardoor nog eens vier jaar in het Witte Huis te mogen blijven zitten. Egypte, toch al doodverklaard in de Arabische wereld vanwege Sadats vre desverdrag met Israël, staat geheel bui ten de niet aflatende bemiddelingspo gingen in de Golf-crisis van islamiti sche en niet-gebonden zijde. In feite zou de val van Egypte als dominante macht in het Midden-Oosten best eens de oor zaak kunnen zijn van wat er vandaag gebeurt in de regio, vooral indien de huidige Golf-oorlog met als een eenvou dig grensconflict wordt beschouwd. maar als een machtsstrijd tussen de lo kale grootmachten Irak en Iran. boycot Egyptes isolement als gevolg van door Amerika geïnstigeerde Camp David- akkoorden met Israël heeft een machtsvacuüm in de Arabische, isla mitische en niet-gebondcn wereld doen ontstaan. Het was de Egyptische leider Gamal Nasser die smaen met Ti to en Nehroe de 'derde weg' van onge bondenheid heeft uitgestippeld. Cairo was vroeger (met zijn Al Ahzar-upiver- siteit) het centrum van de islamitische cultuur en het herbergde het hoofd kwartier van de Arabische Liga. Sinds het vredesverdrag met Israël is Egypte stelselmatig geboycot door de islami tische, ongebonden en Arabische lan den en werd de zetel van de Arabische Liga naar Tunis verplaatst. Veel waarnemers in de Arabische we reld menen dat Khomeny nooit het lei derschap van de islamitische wereld en 'revolutie' had kunnen opeisen indien Egypte cultureel de rol was blijven spe len die het vroeger duidelijk had. En ook zou Irak het nooit in zijn hoofd heb ben durven halen een gooi te doen naar het leiderschap in de Arabische wereld indien Egypte nog steeds de politieke gigant zou zijn geweest van de Arabi sche wereld. Sadats historische maar tevens fatale beslissing om Egyptes gehele politieke Arabieren, namelijk de kwestie-Palesti- na, heeft het Arabische verzet en solida riteit tegen de joodse staat opgebroken. Het heeft tevens een situatie gecreëerd waarin de Arabische landen hun aan dacht moesten gaan vestigen op andere zaken. Vandaag is Egypte zelfe niet in staat mvloed uit te oefenen op de wijze waarop Israël de bezette Arabische ge bieden 'beheert' -'onderdrukt en anne xeert' zeggen de Arabieren. toekomst De politieke toekomst van deze gebie den is volkomen onzeker, aangezien de 'autonomie'-onderhandelingen tussen Egypte en Israël al een jaar muurvast zitten. Tot een jaar geleden nog kwa men er hevige protesten uit Cairo als Israël militaire agtressie pleegde in Zuid-Libanon. De Egyptische protes ten zijn nu echter verstomd, en dit moet de Israëli's in hun gevoel verster ken dat zij ongestraft hun gang kunnen gaan in Libanon, niet ondanks maar dank zij hun vredesverdrag met Egyp te. Het belangrijkste nieuws dat de laatste tijd uit Cairo komt. betreft de tekorten op de markt aan vlees, en de Egyptena- ren zelf geloven Sadats beloften van twee jaar geledn al lang niet meer dat vrede met Israël economische vooruit van Egypte een 'tweede Iran onder de sjah' te maken. reagan In de Arabische wereld houdt men er rekening mee dat als Reagan de nieu we Amerikaanse president wordt, Sa dats positie wel eens onhoudbaar zou kunnen worden: Sadats positie is na melijk geheel gebaseerd op de verwa chting dat het Camp David-proces uit eindelijk zijn vruchten zal afwerpen. Als het aan de Arabieren ligt, zal zoiets nooit gebeuren, ongeacht of nu Carter of Reagen in het Witte Huis zal zetelen. Maar wordt het Reagen. dan zal deze het Camp David-proces hoogstwaar schijnlijk onderbreken, met alle gevol gen voor Sadat, ook binnenslands, van dien. Aan de andere kant zou Reagan ten aanzien van één punt ten minste een 'betere' Amerikaanse president voor Egypte zijn dan Carter, namelijk de confrontatie met de Russen. Sadat schijnt erg onder de indruk te zijn van Reagans beloften een duidelijkere anti- Russische politiek in het Midden-Oos ten te zullen gaan voeren indien hij op 4 november gekozen zou worden. Sadat is ervan overtuigd dat de Sowjet-Unie eropuit is Egypte te 'omcirkelen' door zich politieke en militaire presentie te verzekeren in Zuid-Jemen, Ethiopië en sinds kort in Syrië. Veracht door de Russeu, misbruikt door de Amerikanen, aan het lijntje ge houden door de Israëli's en geïsoleerd in de Arabische, ongebonden en isla mitische wereld, is er van Egypte - cul tureel eens de machtigste Arabische natie - niet veel meer over dan een lo kaal, overbevolkt ontwikkelingsland. Advertentie Wanneer u een bedrag wilt lenen, dat u niet in één keer wilt opnemen, dan adviseert de Amro Bank u een Continu Crediet. We bespreken samen tot welk be drag u maximaal kunt opnemen (wanneer u maar wilt) en wat u per maand gaat aflossen. U kunt steeds op- zodat u geen cent te veel betaalt En dat nemen tot het afgesproken bedrag. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Als u alles achter de hand houdt, betaalt u geen rente en hoeft u ook niets af te lossen. De rente wordt per dag berekend, kunt u controleren op de maandelijkse overzichten die u ontvangt Khomeiny (Van een medewerker) Verkiezingen behoren tot de hoogte punten van het bestaan van een burger in een samenleving waar de de mocratie nog als een schone zaak wordt gezien. Misschien komt het daardoor juist dat 'vervuilers'conster natie teweegbrengen rond de jongste verkiezingen van leden van het be stuur (hoofdingelanden) van water schappen. De waterschapsverkiezin gen van vorige week hebben onver- qacht nog voor enige commotie ge zorgd. Terwijl duizenden opgeroepe- nen het lieten afweten en de stembus vermeden, wilden 25 burgers in Vlis- singen wél stemmen, doch kregen de gelegenheid niet. In de krant van vrijdag en zaterdag is hierover uitvoerig verslag gedaan. De geschiedenis in het kort Ongeveer 25 bewoners van de flat 'Be- stevaer' in Vlissingen hadden geen op roeping voor de verkiezing van verte genwoordigers van huishoudelijke ver vuilers in het bestuur van het water schap Walcheren. Op de dag van de stemming werden rond koffietijd de op roepingen nog in de bus gedaan. Som mige bewoners vonden die 's avonds, anderen de volgende dag. Duidelijk te laat opgeroepen. Het waterschap gaf de schuld aan de computer, maar de betrokkenen teken den protest aan tegen de uitsluiting van het kiesrecht. Wat staat er nu te gebeu ren? Namens de vergeten groep van kie zers wordt bezwaar ingebracht bij het hoofdstembureau. Hier slaat men aan het rekenen De uitkomst is - ook al hadden de 25 mee kunnen doen - de uitslag niet verandert. Dus het bezwaar wordt opzij gelegd. Hoogstens zou de volgorde nog kunnen veranderen van twee niet-gekozenen op de lijst van de PvdA (waartussen een verschil van vier stemmen bestaat). Dat speelt pas bij een vacature. Het hoofdstembureau geeft geen advies om de verkiezingen over te doen. De eerste vraag is nu: Kan een stem ming ongeldig verklaard worden? Die mogelijkheid bestaat, maar dan moet er wel iets aan de hand zijn waar door de uitslag van de stemming beïn vloed is. Als voorbeelden kan men den ken aan: het niet naleven van de voor schriften voor de verkiezing, aan knoeierijen en aan omkoping van kie zers. Er heeft zich wel eens een geval voorge daan dat bij een verkiezing een stem bus werd gebruikt, die met aan de eisen voldeed (de mogelijkheid was aanwezig tijdens de stemming in de bus te rom melen). Dat feit werd niet zwaar genoeg gevonden om een nieuwe stemming uit te schrijven, temeer daar de uitgereikte stembiljetten allen in de bus bleken te zitten. Bij een andere gelegenheid werd wel een nieuwe verkiezing voorgeschreven, toen bleek dat tenminste één persoon twee keer gestemd had. De toekenning van een raadszetel ging in dit geval tus sen twee lijsten waarbij het stemver- schil precies één stem was De uitslag hing dus af van één stem en dat kon in theorie de valse stem geweest zijn! Hoewel knoeierijen niet zoveel voorko men heeft in een bepaalde verkiezing het optreden van een lid van een stem bureau wel eens een nieuwe verkiezing nodig gemaakt Dit lid had bij het ledi gen en uitsorteren van de stembus een stompje potlood in de knuist gekneld, waarmee hij op de biljetten die ten gun ste van zijn politieke tegenstander wa ren extra strepen en stipjes plaatste. Het gevolg was een opvallend aantal ongeldige stemmen. De overige leden kregen argwaan en tenslotte viel de knoeier door de mand. Omkoping is een zeldzaam verschijn sel, althans het is bijzonder moeilijk aan te tonen. In het recht moet men nu eenmaal niet met beweringen maar met bewijzen komen. Bekend is het gedrag van een kandi daat voor een raadszetel. die in een plaatselijke etablissementen voor de verkiezingsdatum op ruime schaal tracteerde. vooruitlopend op zijn ver kiezing. Na de stemming werd hierte gen bezwaar gemaakt met de stelling dat hij de kiezers 'giften' had gedaan, hetgeen bij de wet verboden is. De be zwaren werden niet ernstig genoeg geacht om een nieuwe verkiezing te ge lasten. Vermakelijk is wel dat de be trokkene als verdediging aanvoerde dat van zijn tractaties ook vele Belgen (het gebeurde in Zeeuwsch-Vlaande- ren) hadden genoten, waarmee hij aan toonde dat hij zeker niet zijn kiezers op het oog had met zijn vrijgevigheid. Uit deze korte opsomming mag wel blij ken dat er een zeker verband moet be- terzake staan tussen de 'ernst van de fout' en de gevolgen voor de uitslag van de verkie zing. voordat aangenomen kan worden dat het nodig is een nieuwe verkiezing uit te schrijven. Een ander punt dat in de Walcherse affaire naar voren komt kan sa mengevat worden in de vraag: Is het waterschap verplicht om elke vervui ler een oproeping te sturen? De oproeping voor een verkiezing moet schriftelijk gebeuren en wel tenminste acht dagen voor de dag van de stem ming. Tegelijk is men verplicht een openbare kennisgeving te doen van de datum van de stemming. Deze twee za ken hangen samen. De openbare ken nisgeving is een reserve-middel voor het geval de oproep niet is gedaan, ver loren gegaan of niet is verzonden. Om te stemmen moet men de oproe ping kunnen tonen, maar de mogelijk heid bestaat dat men op het stembu reau zelf eerst een oproeping haalt en daarna zyn stemplicht vervult Hiet ligt juridisch gezien een zwak punt voor de bezwaarden van Bestevaer'. Naar de letter van het reglement had men kun nen stemmen ook zonder dat een schrif telijke oproep was ontvangen. Deze kwestie heeft in het verleden ook al eens tot een uitspraak geleid. De rech ter (Krooni heeft toen uitgemaakt, dat de burger in het geval hij geen oproep heeft gehad toch moet letten op de openbare kennisgeving. Dat lijkt dus een vrij duidelijke zaak. maar deze uitspraak is van 1911. Het is best mogelijk dat de rechter vandaag de dag iets milder denkt en feitelijk als eis stelt dat van de zijde van het be stuursorgaan de nodige zorgvuldigheid aan de dag wordt gelegd om te verzeke ren dat de oproepingen inderdaad bij de kiesgerechtigde terecht komen. Staan de bewoners van 'Bestevaer' in de kou, nu het hoofdstembureau niet ingaat op bezwaren? Volgens het reglement is er geen mogelijkheid meer om beroep aan te tekenen. Zij zij dus uitgepraat. Dat betekent echter niet dat de kwestie niet meer kan oplaaien. Daarvoor moet de verdere procedure onder de loupe worden genomen. Na de vaststelling van de uitslag ontvangen de benoem den in het waterschap bericht dat zij gekozen zijn. Dit bericht heet (met en kele andere stukkeni de geloofsbrief Om tot lid van het waterschapsbestuur te worden toegelaten, dienen eerst de 'geloofsbrieven' onderzocht door het zittende bestuur. Het bestuur van het waterschap heeft de bevoegdheid om bij die gelegenheid te beslissen 'om trent de geschillen aangaande de ge loofsbrieven of de verkiezing'. Dat bete kent dat de gang van zaken rond de verkiezing weer in bespreking kan ko men, ja zelfs dat - indien de vergadering daarvoor zwaarwegende argumenten heeft - de verkiezing ongeldig kan wor den geacht. Een dergelijke uitspraak valt gezien de opvattingen die tot nut toe naar buiten zijn gekomen niet te verwachten. Besluit de algemene vergadering tot toelating (en daarmee tot een positief oordeel over de wijze waarop de verkie zingen zijn gehouden) dan bestaat de mogelijkheid nog dat eén lid van het bestuur beroep kan aantekenen tegen die beslissing bij het provinciaal be stuur. Gebeurt dat, dan beslist uitein delijk het college van gedeputeerde sta ten over de kwestie. Het dagelijks be stuur van de provincie heeft een toe zichthoudende taak op de handelingen en besluiten van de waterschappen. Op grond van die bevoegdheid is het bo vendien nog mogelijk dat het college van gs een besluit van toelating (en dus over ook over de verkiezing i geheel zelf standig - dus ook zonder dat beroep is ingesteld door een lid van het water schapsbestuur - nog onderzoekt en wij zigt. Het zal duidelijk zijn dat van deze bevoegdheid slechts bij uitzondering gebruik wordt gemaakt. Het is dus mo gelijk dat de kwestie 'Bestevaer' nog een vervolg krijgt. Daar is wellicht reden genoeg voor. De indruk wordt een beetje gewekt - als alles nog op een rijtje is gezet - dat er hier en daar wat 'gerommeld' is. Niet helemaal onbegrijpelijk omdat voor deze plotseling opduikende kwes ties niet terstond een pasklaar ant woord gereed ligt. Er blijven vraagtekens. - Wat is er nu aan de hand met de oproe pingen? Het waterschap heeft het laat de bewoners van 'Bestevaer' een op roep gestuurd. Naderhand verklaart de dijkgraaf dat de bewoners niet eens be voegd waren om te stemmen, omdat ze nog geen heffing betaalden. Het is toch van tweeen één. Men stuurt een oproep en verklaart daarbij de bewoners stem bevoegd of men laat de oproep achter wege omdat de de betrokkenen niet stembevoegd zijn. Nu het eerste is ge beurd. is het geen sterk verweer om achteraf de stemgerechtigheid in twij fel te trekken. - Het proces van de zitting van het hoofdstembureau - zoals dat is open baar gemaakt, dat er een bezwaar is in gebracht. Uit het verslag in de PZC van zaterdag kan opgemaakt worden dat het bezwaar telefonisch tijdens de zit ting binnenkwam, terwijl het regele- ment alleen bezwaren mogelijk maakt van stembevoegden, die 'in het lokaal aanwezig zijn' - De suggestie om een 'na-verkiezing' te houden voor de groep van 25 kan niet serieus genomen worden. Hoewel het een aardige oplossing zou zijn, kent het reglement deze truc niet, In geval van ongeldigheid zou het hele stemdistrict opnieuw moeten kiezen. - Het niet-verzenden van oproepingen aan de bewoners van 'Bestevaer' wordt door het waterschap geweten aan het ontbreken van een (menselijke) reactie op een signaal van de computer. De vraag dringt zich op of dat alleen bij dit adres is gebeurd of dat er meer mensen zijn overgeslagen. Als het laatste het geval is. komt de verkiezing wel in een vreemd daglicht te staan. Afgezien van een verdere procedure lijkt het een goe de zaak dat het waterschap aan de kie zer duidelijk maakt hoe de vork werkelijk in de steel zit. Dat zal helder heid ten opzichte van de vervuilers ver schaffen. Tfoningin Beatrix, de Westland- I\ se tomatenkoningin en Ton Verheij zijn (in aflopende mate van nationale bekendheid) de dramatis personae in het drama rond het portret van Beatrix, geschilderd door Ton Verheij, dat naar de kel der van het gemeentehuis van Wol- vega werd verbannen omdat de ko ningin als de Westlandse tomaten- koningin zou zijn afgebeeld. Voor al die laatste karakterisering heeft het hem gedaan. Een columnist kreeg het meisje zelfs grienend aan de telefoon, schreef hij. Doordat het schilderij aan het oog van de schaarse bezoekers van het gemeentehuis van Wolvega werd onttrokken, heeft iedere Nederlan der er nu kennis van kunnen ne men. De foto's in de kranten deden onmiddellijk een verschrikkelijk vermoeden bij mij rijzen, maar ik ben er niet meteen op aangevallen, omdat kantefoto's bedrieglijk zijn. Stond niet op de Bescheurkalender van het Simplisties Verbond op 8 oktober deze rake observatie: ,flu moet ik u er wel voor waar schuwen dat dit schilderij op deze foto veel mooier is dan in het echt". Zo'n wart-wit-grijzefoto geeft vaak een geflatteerd beeld, omdat door de verkleining een scherper beeld ontstaat, omdat de verhoudingen tn kleiner formaat soms beter ogen, en omdat verdachte kleurtegen- steUingen vaak worden verdoezeld in de zwarten, grijzen en witten waarin een krantefoto zo'n schilde rij vertaalt. Op de zwart-wit-foto's in de kran ten zag de muurschildering 'Vra gende kinderen' van Karei Appel er heel mooi en uitgebalanceerd uit, maar toch moest het achter be teugeling worden verstopt omdat het stadhuispersoneel zich anders in de kantine in de koffie zou ver slikken. Later, toen het boetekleed was verwijderd, bleef het nog steeds een mooie muurschildering, maarzo mooi als ik me haar van de kantefoto's herinnerde was ze toch niet meer... hapsnoet Die rel speelde zich afin 1949. Karei Appel is inmiddels geaccepteerd, en bijna alweer doorgeschoven naar de schilders-van-toen, die we zo bewonderden zonder dat we ons nog haarscherp kunnen herinne ren waarom. Nu, 31 jaar later, heeft Ton Verheij met zijn portret van de koningin een soortgelijke reactie opgeroepen. Ik durf er nu over te schrijven omdat ik het schilderij, in al zijn glorie, in Brandpunt heb ge zien. In kleur. En in zijn totaliteit, want de krantefoto's gaven om duistere redenen alleen de uitssne- de van Beatrix, en niet de hele rim ram om haar heen. Ton Verheij zat ook in het programma, Beatrix niet, want die mag zich nooit verde digen, zoals u weet. Uit alles bleek dat Ton Verheij hel schilderij allerminst ironisch, sar castisch of parodistisch had be doeld, integendeel, hij had de ko ningin juist willen afbeelden in haar glans en glorie, bourgondisch en niet calvinistisch, zal ik maar zeggen. Alle opwinding was echter uitgebroken, begreep hij toch ook, vanwege het hoofd van Hare Ma jesteit. Hij heeft haar een bollewan- gehapsnoet gegeven en trouwens ook een licht welvend buikje, zodat het lijkt alsof zij in haar vierde maand is. Hij had vele foto's van Beatrix be keken, legde Ton Verheij uit. maar op geen van die foto's trof hij de uitdrukking aan die precies haar wezen weerspiegelde, en toen had hij zelf maar een hoofd geënsce neerd dat haar wezen wél precies weergaf. Zoiets... neus Een naief dus, met de techniek van de zondagsschüder. Want wat ik al vermoedde bleek bij het aanschou wen van het totale schilderij op de televisie: Ton Verheij kan gewoon niet zo goed schilderen. Gordijnen en kleren gaan nog wel, maar hij heeft geen hoofden in zijn vingers, Ik vind dal geen ramp. In een inter view in Vrij Nederland verklaarde toch internatonaal geroemde Je roen Henneman Aanvankelijk heb ik ook gepro beerd mensen te tekenen, maar ik kon het met. Ik heb een ontzaglijke moeite met het weergeven van or ganische vormen, omdat ik totaal geen visueel geheugen heb. Het is natuurlijk iets heel vreemds, dat ik in mijn leven al miljoenen mensen heb gezien, zonder te kunnen ont houden hoe een neus in elkaar zit". Jeroen Henneman mijdt daarom mensen op zijn tekeningen Zo had Ton Verheij zich voor Beatrix" hoofd ook beter tot een collega kun nen wensen, die misschien minder goed in gordijnen is, maar weer wel goed in hoofden. Vroeger gebeurde dat immers ook. In het Rijksmu seum bevindt zich een schilderij van Gerard Dou met een echtpaar in een landschap, waarbij alleen het hondje op de voorgrond door Nicolaas Berchem werd geschil derd. En in het Frans Halsmuseum hangt een schilderij uit 1628 getiteld 'Ele gant gezelschap in klassiek inte rieur' teen soortgelijk onderwerp dus als Verheij schilderde), waar van de figuren door Dirck Hals werden geschilderd en de architec tuur van de hand van Dirck van Delen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 4