Ontstemming in Israël over steun Weizman aan Carter Solidariteit stelt Jagielski eisen Vredesmissie nietgebonden landen naar Irak en Iran PZCfi Onderwijsactie Amsterdam Nog bezwaren kamer tegen voorkeursrecht INMENGING IN AMERIKAANSE VERKIEZINGSSTRIJD Enorme fraude bij Pertamina in Indonesië Zeeland Promotions. De Reklamemakers van Zeeland. het weer SCHERPE VERKLARING VAKBOND MADJLIS ZOU ZENDTIJD OP AMERIKAANSE TV WILLEN WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 PZC/binnen-buitenland (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische premier Begin heeft openlijk zijn spijt betuigd over de ongepaste inmenging van zijn oud-minister van defensie Weizman in de Amerikaanse verkiezingsstrijd. Het optreden van Weizman was gisteren zelfs een punt op de agenda van de Israëlische kabinetszitting en geen van de ministers, met inbegrip van Weizman-aanhangers, had een goed woord over voor Weizman's gedrag. De oud-minister van defensie, die officieel nog steeds lid van het Israëlische parlement is, had zich maandag j.l. vrolijk in de Amerikaanse verkiezingsstrijd gestort door in te gaan op de uitnodiging van Carter om in zijn speciale verkiezingsvliegtuig naar Cleveland mee te vliegen. Dit is een ongekende daad voor een bui tenlands politicus die bovendien in Amerika grote populariteit geniet. In Israël werden de berichten over deze verkiezingsstunt eerst niet geloofd. De Israëlische ambassade werd in allerijl verzocht uit te zoeken of het wel echt waar was. Weizman zelf kwam met de bevestiging. Tegenover verslaggevers verklaarde hij dat hij op Carters uitno diging was ingegaan omdat dit Carter en hem de nodige tijd zou geven van gedachten te wisselen over de toestand in het Midden-Oosten Een week voor de verkiezingen in Ame rika waarbij Carter en Reagan een felle strijd om de joodse stemmen leveren, die vooral in New York doorslaggevend kan zijn, is Weizmans uitstapje echter van verstrekkende betekenis. Boven dien vond Weizman het nodig nog eens openlijk te verklaren dat Carter een goede vriend van Israël is en een grote Braks wil volgend jaar persé haring LUXEMBURG - (ANP) - Minister Gerrit Braks van landbouw en vis serij wil persé dat Nederland vol gend jaar weer haring mag vangen in de Noordzee. Dinsdag heeft hij in Luxemburg, in de Europese vis serijraad, gezegd dat 'politiek niet aanvaardbaar te vinden' als er vol gend jaar, voor het vierde achter eenvolgende jaar een haring vangstverbod voor de Noordzee zou gelden. De Nederlandse bewindsman heeft in de raad voor zijn standpunt steun gekregen van de Fransen en de Ieren. Maar wat wellicht nog be langrijker is: geen van de EG-lid- staten heeft zich tegen zijn stelling verzet. Braks heeft dinsdag geen claim willen leggen op hoeveelhe den haring. In februari van het vol gend jaar komen de biologen met hun rapporten over het haringbe stand in de Noordzee en 'hun gege vens wil ik mee laten tellen', aldus de minister. De Nederlandse bewindsman maakte dinsdag overigens zeer dui delijk dat hij onder geen beding ak koord zal gaan met de biologen als die eventueel tot de conclusie zou den komen dat er opnieuw geen ha ringvangst kan worden toegestaan. Braks heeft er de raad ook voor ge waarschuwd niet te veel te korten op de makreelvangsten. Zo'n kor ting dreigt omdat veel vissers zijn overgeschakeld op makreelvangst waardoor ook het makreelbestand geslonken is. „Je kan haringvissers niet aansporen makreel te gaan vangen en dan ook die makreel vangsten weer gaan inperken", al dus de Nederlandse minister. bijdrage aan de Israèlisch-Egyptische vrede heeft geleverd ..De kritiek die soms vanuit Amerikaans-joodse krin gen op Carter wordt geleverd is onge grond" aldus Weizman. Verontwaardiging In het kamp van Carters opponent Rea gan was men zeer verontwaardigd over deze inmenging van de Israëlische poli ticus in de Amerikaanse strijd. Nog gro ter was de verontwaardiging in Israël zelf. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Shamir, zei met stomheid geslagen te zijn. En binnen het ministe rie van Begin noemde men het een schande en eens te meer een bewijs dat Weizman onverantwoordelijk en onbe hoorlijk handelt. Tot nu toe heeft men in Israël alles in het werk gesteld zich op geen enkele wijze over de twee presidentskandida ten uit te laten. Niet alleen omdat dit politiek ongepast is, maar ook om de Bij de tweede kamer is ingediend het wetsontwerp tot verlenging van de tij delijke zelfstandigen-aftrek voor klei nere zelfstandigen in de inkomstenbe lasting Deze aftrek werd voor de jaren 1975 en '76 ingevoerd in verband met de minder gunstige inkomens ontwikkeling in het midden- en kleinbe drijf en de landbouw tezamen met de onzekerheid over de gevolgen van hel fiscale winstbegrip bij de toenmalige in flatie. De geldingsduur van de maatre gel is nadien driemaal verlengd Ook voor 1981 wordt nu voorgesteld de maatregel te verlengen en wel op het niveau van 1980 joodse gemeente in Amerika niet in ver legenheid te brengen. In het verleden is deze gemeente al vaak genoeg verwe ten zich niet door Amerikaanse maar door Israëlische belangen te laten lei den. dy nooit onderstoelen of banken gesto ken. En ook deze keer reageerde hij, gecon fronteerd met de ontstelling binnen het Israëlische kabinet, op de hem ei gen manier: „Wat wil je toch van me", zei hij tegen een Israëlische verslagge ver, „ik hen een vrij man en ben alleen met Carter meegevlogen en onderweg hebben we een ijsje gegeten. Als dat inmenging in de binnenlandse politiek van een ander land is, dan moet de Amerikaanse minister van buiten landse zaken me dat maar vertellen". 'Vrijman' Weizman zelf is minder gevoelig voor deze uiterst precaire situatie. Ook al tij dens de voorverkiezingen, toen hij zeil nog minister van defensie was, heeft hij zijn voorkeur voor Carter boven Kenne- In het noord- Groningse dorp Zee rijp is dinsdagmiddag de 5-jarige Alida Grashuis dodelijk getroffen door val lend gesteente Het meisje, dat in Zee rijp woonde, stond te kijken naar het door een voorlader omtrekken van de muur van een boerderij. Het meisje stond naasf de voorlader en werd ge raakt door.enkele brokstukken van de muur. Zij was op slag dood. JAKARTA APA) - Bij de Indonesische oliemaatschappij Pertamina, een staatsbedrijf, zijn gevallen van ver duistering ontdekt die een geldwaarde belopen van 60 miljoen dollar (bijna 118 miljoen gulden). De directeur van Pertamina. Piet Har- jono, heeft dit maandag aan de pers in Jakarta bekendgemaakt na een onder houd met de Indonesische president Suharto. Details van de verduisterings zaak zullen de komende tien dagen wor den vrijgegeven. MARKETING, REKLAME, MEDIA EN KOMMUNlKATIE ADVIEZEN, HOUSE-STYLING. CORPORATE IDENTITY KAMPAGNES, BELOWTHE LINE, PROMOTIES. AUDIO VISUELE PRESENTATIES ZUSTERSTR 7c, MIDDELBURG TELEFOON 01180-37 440 Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag. Droog cn vrij zonnig. Enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp.: omstreeks 7 graden; max. temp.: omstreeks 12 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: omstreeks 5 graden; max. temp.: omstreeks 11 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. UTRECHT (ANP) - Er komen werkonderbrekingen cn pro teststakingen van korte duur als het kabinet zijn plannen de jeugdlonen fors te korten doorzet. Dit zei Paul Ulenbelt van het NW-jongerencontact, dinsdag avond tegen zo'n drieduizend jongeren, die in Utrecht protes teerden tegen het kabinetsplan. De actie in Utrecht was on derdeel van een gezamenlijke campagne van twaalf jonge renorganisaties van vakbonden en politieke partijen. Ook de VVDM, militairen, deed mee. Het was de eerste landelijke protestbijeenkomst. De manifestatie vond plaats in een gro te circustent, nadat de demonstranten met spandoeken en spreekkoren vanaf het Jaarbeursplein door de stad waren getrokken. De organisaties zijn fel gekant tegen de plannen van het kabinet om de jeugdlonen en de daaraan gekoppelde solda- tenwedde met ingang van volgend jaar te korten. Zo zou een 20-jarige werkende jongere er maandelijks negentig gulden schoon op achteruit gaan en een 18-jarige zelfs 160 gulden. Ook wil het kabinet een wachttijd invoeren van een halfjaar alvorens schoolverlaters die met aan de slag kunnen een -verlaagde - RWW-uitkering krijgen. Om verlaging van de jeugdlonen te voorkomen zijn jongeren op een groot aantal plaatsen acties aan het voorbereiden op bedrijven, streek scholen, vormingscentra, scholen en huizen, zo meldde Uien- belt in Utrecht.. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer duizend leerkrachten aangesloten bij de Amsterdamse afdeling van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) hebben ge hoor gegeven aan de oproep van de bond dinsdag geen les te geven. De ABOP-woordvoerder die deze cij fers verstrekte zei dat hierdoor bij na honderd scholen dinsdag geslo ten waren. De zogenaamde speerpuntactie was gericht tegen het beleid van minister Pais van onderwijs. Hem wordt verweten dat hij geen maat regelen neemt tegen de grote werk loosheid in het onderwijs. De be doeling is in de weken tot de behan deling van de onderwijsbegroting in de tweede kamer overal in het landonderwijsstakingen te houden om de volksvertegenwoordiging er van te overtuigen, dat voortduren van de werkloosheid in het onder wijs onaanvaardbaar is. Minister Pais van onderwijs voert een heilloos beleid. Dit merkte lan delijk ABOP-voorzitter Jan van den Bosch op in zijn toespraak tot de stakende leerkrachten op het Amsterdamse Museumplein. Wel iswaar heeft de minister onder druk van het parlement zij n plan moeten intrekken om 265 miljoen gulden apart te bezuinigen op de onder- wljssalarissen maar andere proble men zijn nog geen stap dichter bij een oplossing gebracht, zo voegde hij er aan toe De zaken die daarbij naar zijn mening voorop staan zijn de verbetering van de kwaliteit van het onderwijs vooral voor de kan sarme kinderen en het keren van het gevaar dat per 1 augustus 1981 opnieuw 3000 arbeidsplaatsen in het onderwijs verloren gaan. Fotoeen meerderheid van de on derwijzers stemde tegen voortzet ting van de Amsterdamse actie. GDANSK (UPI/DPA) - Boze vakbonds leiders, die de Poolse autoriteiten be schuldigen van kwade trouw, hebben dinsdag de vice-premier van het land, Jagielski een lijst met eisen overhan digd die het conflict moet beslechten tussen de vrije vakbond Solidariteit en de regering. Jagielski was dinsdagochtend in plaats van premier Pinkowski naar Gdansk gekomen. De leiders van Solidariteit hadden oorspronkelijk de komst van de premier zelf geëist.- Volgens een rege ringswoordvoerder is Pinkowski alleen bereid een delegatie van de bond in Warschau te ontvangen. In de scherp gestelde verklaring geven de vakbonds leiders uitdrukking aan hun misnoegen over de uitspraak van een rechtbank vorige week in Warschau, waarbij de vakbond weliswaar officieel is erkend maar de rechter eigenmachtig wijzigin gen aanbracht in de statuten van de bond. Volgens de verklaring hebben de autoriteiten te kwader trouw gehan deld en heeft de rechtbank door de uit spraak „bewezen afhankelijk te zijn van de politieke autoriteiten". Vakbondsleider Walesa ontmoette Ja gielski dinsdag in het kantoor van het districtsbestuur in Gdansk voor een eerste overleg. De vakbond beraadt zich over aanvaarding van de uitnodi ging van Pinkowski. De vertegenwoordigers van Solidariteit stelden de vice-prerruer onder meer voor de volgende punten in de onder handelingen op te nemen: De registratie van Solidariteit wordt door de regering aanvaar(T zonder de door de rechter aangebrachte wijzigin gen in de statuten en bekendmaking daarvan in de media. De nieuwe vakbonden moeten on middellijk toegang krijgen tot de mas samedia en een eigen drukkerij krijgen. Verbetering van de voorraden en het. invoeren van vleesbonnen zo mogelijk nog voor Kerstmis Verbetering van het systeem voor loonsverhogingen Registratie van de vrije boerenbond en Personen die om politieke redenen hun banen hebben verloren moeten weer in dienst worden genomen. De verklaring werd voorgelezen door Lech Walesa. De DDR zal vanaf aanstaande donder dag het vreemdelingenverkeer met Po len inkrimpen. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN dinsdag bekendge maakt. Het vreemdelingenverkeer tus sen Polen en de DDR vindt tot dusver plaats zonder dat paspoort of visum vereist is. De DDR en Polen zijn over eengekomen „tijdelijke veranderingen in het verkeer van burgers tussen beide landen in te voeren". Volgens ADN moeten burgers in de toekomst voor hun privé-bezoeken aan Polen of de DDR een uitnodiging van hun gastheer laten zien plus een bevestiging. BIJ AANKOOP ONROEREND GOED DEN HAAG - De Tweede Kamer blijft grote problemen houden met de plan nen van het kabinet om gemeenten het voorkeursrecht te geven bij de aan koop van onroerend goed. Geen van de woordvoerders van de drie grote par tijen bleek tevreden over de antwoor- Deltagebied Een regenzone die al verscheidene da gen boven West-Engeland en het Ka naal lag is vannacht over de regio naar het oosten weggetrokken. Achter deze regenzone bevindt zich koelere maritie me lucht. Met naar west draaiende win den zal deze luchtzone verder over ons land uitstromen. Werd eergisteren een maximum temperatuur van 19 graden bereikt en gisteren 17 graden Celcius. vandaag zal dat niet veel meer dan 13 graden zijn. Toch zal de bewolking van ochtend breken. De meeste opklarin gen zullen ons vanmiddag bereiken. De kans op een verspreide regenbui is klein. Nautisch bericht: wind: zuid-ioest rui mend naar west 4-5 Bft, maar soms toch aanwakkerend lot. 6 Bft; zicht: goed temperatuur kustwater: circa 11 gra den; afwijking waterstanden: geleide lijk enkele decimeters verhoging, maxi male golfhoogte monding Schelde's. tij dens het hoogwater in de namiddag on geveer eén meter. Vooruitzichten voor donderdag droog en vrij zonnig, maar geen verandering in temperatuur. Afnemende wind. ZON EN MAAN 30 oktober Zon op 07.30 onder 17.13 Maan op 23.22 onder 14.12 BELGRADO/BAGDAD/TEHERAN (DPA/RTR/AFP/UPI/ANP) - Een vre desmissie van de beweging van nietge bonden landen maakt zich gereed om een bezoek te brengen aan Teheran en Bagdad. Dit is vernomen van Arabi sche diplomaten in Bagdad en van de zijde van de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Diplomaten van de aan de missie deel nemende landen zouden afgelopen nacht bijeenkomen in New York, aldus de PLO. Terwijl op het slagveld de ge vechten in hevigheid toenamen deed de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldhelm. een oproep aan de strijdende partijen de burgerbevol king te ontzien. Bij een Iraakse raket- aanval op de stad Dezfoel kwamen maandag volgens Radio Teheran meer dan 150 Iraanse burgers om het leven. Aan de vredesmissie van de nietgebon den landen nemen deel Joegoslavië. Pa kistan. Algerije. India, Zambia. Cuba en de PLO. De leider van de PLO. Jas- ser Arafat, verwachtte dat het initiatief van de missie 'minstens' zal leiden tot een staakt het vuren. De missie zal er een zijn van goede diensten en ze zal een onderzoek instellen naar de feiten, al dus Arafat. Volgens de Vereniguc nones m isew York stemden Irak en Iran in met de komst van de missie. Intussen verklaar de de secretaris-generaal van de na de staatsgreep van september in Turkije regerende nationale veiligheidsraad. Haydar Saltik, dinsdag, dat Turkije be reid is te bemiddelen in het conflict. Radio Teheran meldde dinsdagavond dat de Iraakse opmars in het oostelijk deel van de havenstad Chorramsjahr tot stilstand is gebracht Abadan. het Iraanse centrum voor olie- raffinage. werd dinsdagmorgen vroeg beschoten door Iraakse artillerie Ook de hoofdstad van de provincie Choezes- tan, Ahwaz. lag dinsdag onder Iraakse artillerievuur. Iraanse vliegtuigen vielen de steden Mossoel en Kirkoek in Noord-Irak aan. aldus werd van Iraakse zijde vernomen. Iran meldde Iraakse luchtaanvallen op de haven Busjer en op het olie-eiland Charg. Voorts zouden woonwijken van Abadan zijn aangevallen vanuit de lucht. Zeshonderd km ten noorden van het front in Choezestan lijkt Iran zijn voor naamste offensief tot nog toe te hebben ingezet. De grensstad Qasr-e-Sjirin. die de eerste dagen na de oorlog door Irak werd veroverd is volgens Iran zo goed als omsingeld door Iraanse eenheden. Alle heuvels rondom de stad zijn in Iraanse handen en een Iraakse tegen aanval is volgens de Iraanse staatsra dio dinsdag afgeslagen. Qasr-e-Sjirin ligt slechts 130 km van de Iraakse hoofdstad Bagdad Gijzelaars Irans geestelijke leider, ajatollah Kho meini, roerde dinsdag in een toespraak tot de leden van het Iraanse parlement (madjlis) de kwestie van de Ameri kaanse gijzelaars niet aan. De madjlis verdaagde maandag het debat over de gijzelaars tot vandaag wegens de isla mitische Eid-Ghadir feestdag en het bezoek aan de revolutionaire leider. Politieke waarnemers maken uit de toespraak op dat de imam de kwestie geheel wil overlaten aan het parle ment cn zich niet achter een van de uiteenlopende opvattingen wil scha ren. De Duitse televisie meldde dinsdag dat de uit zeven man bestaande parle mentscommissie die zich over de voor waarden buigt die aan de Verenigde Staten moeten worden gesteld, een eis heeft toegevoegd aan de vier bestaande eisen voor vrijlating. Naast teruggave van de rijkdommen van de sjah, het on gedaan maken van de bevriezing van de Iraanse tegoeden bij Amerikaanse ban ken. een garantie dat de VS zich niet mengen in Iraanse aangelegenheden en de belofte dat de VS geen eisen stellen aan Iran tengevolge van de gijzeling, wil de commissie drie uur zendtijd op de Amerikaanse televisie. De madjlis zou voor de Amerikaanse televisie zijn standpunt over de kwestie van de gijze laars willen verduidelijken aan het Amerikaanse volk Het doorgaans goed ingelichte Franse dagblad 'Le Monde' zei dinsdag dat er in de madjlis slechts een kleine meer derheid is voor vrijlating. Jordanië De Jordaanse koning Hoessein ver klaarde na terugkomst in Amman van een nieuw bezoek aan Bagdad dal Jor danië Irak zo veel mogelijk terzijde zal staan in zijn strijd tegen Iran. Volgens Radio Amman zei de Iraakse president Saddam Hoessein dat 'het een genoe gen is iemand van de Arabische broe ders te zien opstaan en daadwerkelijk steun te verlenen." De Jordaanse minister van voorlich ting, Adnan Abou Aude, heeft dinsdag avond categorisch tegengesproken dat koning Hoessein zijn leger onder recht streeks opperbeval van Irak had ge plaatst. den van de ministers Beelaerts (ruim telijke ordening) en De Ruiter (justi tie). Vandaag, bij de hervatting van het de bat, moet duidelijk worden of het wets ontwerp alsnog op voldoende steun van de Kamer kan rekenen. Gebleken is dat PvdA, CDA en VVD onverkort vasthou den aan hun verzet tegen centrale on derdelen van de wet. Zo blijven de socialisten zich verzetten tegen het recht dat verkopers krijgen om hun onroerend goed te veilen. Het CDA daarentegen wil een verdere uit bouw van de koopplicht voor gemeen ten De VVD'er De Beer heeft namens zijn fractie verklaard nog geen definitief oordeel over het wetsvoorstel te heb ben. De liberalen blijven problemen houden met het recht voor gemeenten om via een verkorte procedure een on roerend goed te kopen. De twee ministers verwierpen de in eer ste termijn ook al door de Kamer geuite kritiek. Volgens minister Beelaerts heeft de wet tot doel de positie van de gemeente te versterken door het recht van voorrang bij aankoop. Hij bestreed dan ook de opvatting van PvdA-woord- voerder mevrouw Salomons dat de ver korte procedure een te korte tijdslimiet (twee jaar) kent Verder zou de toestemming om het goed te veilen, kunnen betekenen dat de prijs op die wijze extra opgedreven wordt Minister De Ruiter bestreed dat deze bepaling aanleiding zou kunnen geven tot misbruik op grote schaal. Tegen de VVD. zei Beelaerts dat de tij delijke mogelijkheid voor een verkorte procedure alleen onder zware voor waarden verleend wordt. Beelaerts wees erop dat het CDA-voor- stel, dat bedoeld is als een steun in de rug voor de verkoper, eigenlijk overbo dig is. Als iemand in financiële proble men dreigt te komen door de lengte van de procedure kan hij altijd nog beslui ten het pand te veilen of via de Kroon om ontheffing van de verkoopplicht aan de gemeente te vragen. Minister De Ruiter verzette zich tegen voorstellen van mevrouw Salomons om in deze wet een koppeling te leggen naar de onteigeningsgrondslag voor onroerende goederen, zoals die tot stand komt in de komende wijziging van de Onteigeningswet. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184J-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 46.25. franco per post 54,25; per maand 15,65; losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 108 cent per mm, minimumprijs per advertentie 16,20; ingezonden mededelingen 2 Vfe x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3