FIAREX 'toverdoosje voor versterkers' kijkje achter de schermen ZONNECELLEN EN TELEFONIE OP EXPOSITIE parallel-aftekenaar REGENWATER IS GOED BRUIKBAAR LEIDINGEN VOOR GAS EN WATER KNELLEND FITTEN PZCA CONCRES OVER KABEL-TV (OENSDAG 29 OKTOBER 1980 )e vakexpositie op het gebied van elektronica, Fiarex, wordt van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november ■houden. e tentoonstelling heeft nagenoeg niets met de Firato ge- ieen. behalve dat het organiserend comit grotendeels ge- Ik is. Het wezenlijke verschil zit hem in het feit dat de irato een expositie voor het grote publiek is dat naar de jgenaamde „amusements-elektronica" komt kijken, ter- ijl op de Fiarex de mensen aanwezig zijn die de toestellen oor het grote publiek ontwerpen. Om die reden worden er ok veel elektronica-onderdelen en -ontwikkelingen ten- longesteld. Het aantal bezoekers is ook wezenlijk anders, irea 17.000 tegen bijna een kwart miljoen mensen voor de irato Door Hugo van der Heem De groeiende energiebehoefte, met name ook de vraag naar elektriciteit, heeft het gebruik van zonnecellen de laatste jaren sterk gestimuleerd. Evenzo heeft het sterk toegenomen tele- oonverkeer ertoe geleid, dat men met veel vindingrijkheid telefooncentrales meer taken heeft [egeven en meer gesprekken heeft weten te leiden over dezelfde, oude kabels die al jaren in de [rond liggen. 17 Meer dan de helft van de bezoekers zijn afkomstig uit de sector overheid, industrie en technisch onderwijs. De be zoekuren vallen dan ook alleen overdag tussen 10.00 en 17.00 uur. Het expositieprogramma omvat halfgeleiders, buizen. IC's (chips), testapparatuur, micro-elektronica. elektro-akoes- tische apparatuur, communicatieapparatuur voor indus trieel gebruik en apparatuur voor gemeenschappelijke en centrale antenne-inrichtingen. De toegangsprijs bedraag f7.- met korting voor groepsbe zoek van bijvoorbeeld middelbare en hogere technische scholen. !en expositie van dit soort professio- lele toepassingen van elektronica is anaf 3 november te vinden in de Am- terdamse RAI. Het gaat om de Fia- die veelal wordt bezocht door echnici, die de laatste vindingen op mn vakgebied willen bekijken. Voor ie geintei'esseerde leek biedt de Fia- ex meestal ook heel wat verrassingen, nits men op het gebied van de elektro- ïica enigszins van wanten weet. &ls voorbeeld van wat de Fiarex biedt, exposeert men er zonnecellen. Enige aren geleden was de opbrengst van lichtgevoelige elementen nog zo ge ring dat niemand erover dacht om zon- 'ftfen op zijn dak te zetten. Een lein eiementje gaf meestal net 'vol- ioende stroom om het op een heel ge- foelig meetinstrument zichtbaar te naken, zo ontstonden de eerste be- Ichtingsmeters. Ook nu is zonne- ichijn gratis, maar zijn zonnecellen ui- erst kostbaar. De prijs voor de elektri- liteit, op deze wijze verkregen, ligt ond de vijftig gulden per Watt. En dan te bedenken dat een wasmachine toch >auw 2000 Watt per uur verbruikt. Hen verwacht overigens dat de prijs ;n de techniek op dit gebied nog aan- aenlijk zal worden verbeterd. De drij vende kracht achter de ontwikkeling van zonnecellen is de ruimtevaart. In ie ruimte is men uitsluitend aangewe zen op deze energiebron, waarmee de functie van een satelliet staat of valt. Gangbaar zijn de zogenaamde sili- :iumcellen, die overigens in de ruimte vaart al twintig jaar worden toegepast. Van een doorbraak in produktieme- thoden of materialen is hier nog geen iprake. Wel zijn allerlei verfijningen een feit geworden, zoals de toepassing van la sertechniek om zonnecellen te produ ceren. Ook is men er - onder laborato riumomstandigheden - in geslaagd om een soort chlorofylmolecuul te ont wikkelen. Dat is hetzelfde bestanddeel dat in planten voorkomt. Door middel van deze stof slagen planten erin de zogenaamde „fotosynthese" tot stand te brengen. Fotosynthese is een proces waarbij de plant niet alleen groeit, maar ook nog allerlei functies verricht. Het is een pure vorm van het omzetten van zonlicht in energie. Mocht deze methode slagen dan zouden zonnecel len in de vorm van plastic film binnen het bereik van velen komen. voldoende zonnewarmte Aan de zon zal bet niet liggen. Deze duurzame energiebron levert in een half uur net zoveel energie aan de aar de als het totale wereldverbruik groot is. Een energiecrisis anno 1980 is daarom des te merkwaardiger en zou uitgebannen kunnen worden wanneer er een betere omzetting in elektriciteit te bedenken zou zijn. Zonnecollectoren en spiegels gebrui ken warmte als tussenstap. Met de warmte wordt bijvoorbeeld warm water geproduceerd. Zonnecellen of fotocellen zetten het licht direct om in energie, zonder bewegende delen. Aardige, zij het nog wat speelse toe passingen van zonne-energie zijn het elektronische rekenmachientje en het dito horloge die bij een redelijke hoe veelheid licht vanzelf werken. telefonie In onze wereld is onderlinge communi catie op afstand een onmisbare zaak geworden. Dat geldt niet alleen voor zakelijke bezigheden, maar evenzeer voor het privé-leven. De telefoon is het meest gebruikte medium in die com municatie geworden. Voor zakelijk ge bruik is de telex nu een goede tweede, maar in de komende jaren zal de facsi mile steeds belangrijker worden. (Fac simile is het overbrengen van docu menten of tekeningen via een foto principe over telefoonlijnen). De telecommunicatietechniek van sche technieken in de voor PTT's be narde situatie uitkomst te brengen is. Om het telefoonverkeer van de ko mende decennia te verwerken, zijn tal van nieuwe elektronische componen ten bedacht. De tijd is allang voorbij dat voor elk telefoongesprek oproeper en opgeroepene met elkaar werden verbonden door twee koperdraden lo pend via luchtlijnen, kabels en de no dige apparatuur in de handbediende of automatische telefooncentrales. Om de bereikbare afstand te vergroten werden in de keten al snel versterker stations opgenomen. Tegelijkertijd werden methoden ontwikkeld om via een dubbeldraadsverbinding meer ge sprekken tezelfdertijd te transporte ren. Dat werd mogelijk door de draag- golftelefonie waarbij elk telefoonge sprek als het ware geënt wordt op een Energie uit zonnecellen, hier speelt een radio op licht. vandaag voorziet ons dan ook van de uitrusting die nodig is om moeiteloos gesproken of geschreven woord over te brengen. De telefoon is daarbij eigen lijk het enige medium dat tweezijdig is, een voortdurende dialoog biedt. Vandaar ook zijn populariteit (tot en met telefonische vergaderingen) en de voortdurende druk op de PTT's om de faciliteiten uit te breiden. mechanische beperkingen Daarbij zijn in feite de oude kabelnet- ten en mechanische telefooncentrales volkomen ontoereikend. De Fiarex geeft een beeld hoe middels elektroni draaggolf van hoge frequent ie die voor elk te transporteren gesprek een ande re waarde heeft, net zoals dat bij de radio wordt gedaan Daar heeft elk zendstation een eigen frequentie of ka naal toegewezen gekregen. Aan de ontvangstkant krijgt.men door goed af te stemmen alleen het station dat men wenst coaxiaalkabel Stuurde men gesprekken eerst over veeladerige kabels, de draaggolftech- niek stond ook toe om heel veel ge sprekken over één, zij het bijzondere kabel te verzenden. Bij telefonie ging men daarom de coaxiaal kabel ge bruiken, dezelfde die ook in tv-kabel- netten wordt gebruikt. De volgende stap was de straalverbinding. Van te lefooncentrale naar telefooncentrale werd het aantal gesprekken via draaggolftelefonie op een erg hoge frequentie overgestraald. Veel tele fooncentrales kregen daarbij zo'n gro te schotel op het dak, gericht op een buurcentrale. Voordeel van deze me thode is vooral het grote aantal ge sprekken dat de stralenbundel kan bezitten, tot duizend gesprekken ge lijktijdig. drukknoptoestellen Weer een volgende stap zijn de elektro nische telefooncentrales. Veruit de meeste automatische telefooncentra les in ons land en in andere Europese landen zijn elektroméchanische cen trales. Een verfijnd soort stappenscha- kelaar kiest de weg door het grote aan tal telefoonabonnees. Dit systeem ver eist echter veel onderhoud en is gevoe lig voor storingen. Elektronische, com puterachtige centrales worden niet meer met kiesschijven maar met druk- toetsen gecommandeerd. Dat gaat sneller en met minder fouten. Vooral de snelheid is van belang, omdat daar mee de kiesapparatuur bijvoorbeeld opnieuw gebruikt kan worden voor het opbouwen van een nieuwe verbinding. Van de ruim vier miljoen abonnees zijn nu zeker 200.000 gezinnen aangesloten op een elektronische centrale. Dat is te merken als in het telefoondistrict lang zamerhand de drukknoptoestellen verschijnen. Op de Fiarex worden zulke systemen getoond, waardoor men in staat is achter de schermen te kijken. Het is dan ook geen wonder dat zoveel tech nische scholen, maar ook mensen uit de industriële en overheidssector de tentoonstelling bezoeken. De exposi tie wordt op maandag 3 november ge opend. De tijd waarin regenwater als het meest zuivere drinkwater kon worden beschouwd, is helaas voorbij. Al is het uit de hemel vallende vocht dan vrij van kalk en dergelijke verontreinigingen, er zitten toch wel minder prettige stoffen in die ook in het gewone leidingwater zitten. Toch is het zinvol om zoveel mogelijk gebruik te maken van regenwater In de eerste plaats omdat het gratis is, omdat we door een zo groot mogelijk gebruik van regenwater de aanspra ken op het ten koste van veel energie geproduceerde leidingwater enigszins beperken, en zeker niet In het minst omdat het kalkarme regenwater veel beter dan het in vele streken harde lei dingwater geschikt is voor bepaalde doeleinden, De auto, de ramen enz. wassen met re genwater laat geen hinderlijke sporen na. afzemen is in feite zelfs overbodig. Dan zijn er de kamer- en tuinplantjes die veel meer baat hebben bij regen- dan bij leidingwater. Denk ook aan het stoomstrijkijzer, de haarkrultang en andere apparaten die door leidingwa ter snel kalkaanslag gaan vertonen Niet alleen vervelend en ontsierend, maar ook energieverspillend. want een apparaat met veel inwendige aanslag heeft meer stroom nodig om de wate rinhoud op de vereiste temperatuur te brengen De ouderwetse regenton heeft zijn voor- en nadelen. Hij vormt in regenrij- ke perioden een forse voorraad, maar water dat erg lang stilstaat, wordt er niet beter op. In dit opzicht komen inventievelingen ons te hulp. Er is al eens een automa tisch werkende regenwateropvanger •bedacht die een ton of ander reservoir vult, en die, zodra zo'n reservoir vol is, het vanuit de goot komende water ge woon via de afvoer wegwerkt. Een nieuwtje op dit gebeid is de „Raintai- ner" van Curver, die binnen enkele we ken verkrijgbaar zal zijn. Het is een reservoir van kunststof, dat in de plaats van een uit de regenafvoerpijp gezaagd gedeelte (57,5 cm lang) wordt geplaatst. De inhoud is 13 liter. Is de raintainer vol, dan gaat het hemelwa ter de normale weg. Aan het reservoir zit een aftapkraantje. De betrekkelijk geringe inhoud staat borg voor altijd vers regenwater. Als de container in de winter in gevul de toestand bevriest, levert dat geen problemen op; het ding is van kunst stof, dus kan uitzetten. Bovendien kan bij invallende dooi regen- of smeltwater gewoon afgevoerd wor den. Het is een uiterst listig bedacht apparaat, dat nog geen drie tientjes gaat kosten. Sinds enige tijd is het officieel toe gestaan gas- en waterleidingen door middel van knelfittingen te in stalleren. Het systeem is overigens al jaren bekend in de centrale-verwar- mingsinstallatics. Om misverstanden te vermijden: het betekent niet dat u nu zelf een gasleiding mag aanleggen. De echte installateur moet dat nog al tijd doen; hij mag er nu echter de van Kiwa èn Giveg-keur voorziene knel fittingen voor gebruiken. Ze worden gemaakt door YSH in Hilversum. Voor het aanleggen, veranderen enz. van een waterleiding kan iedere doe- het-zelver nu echter ook die handige knelfittingen gebruiken. Solderen is daarbij totaal overbodig, en dat is een techniek waar velen toch nog altijd vrees voor hebben. Bovendien; op be paalde plaatsen kan soldeerwerk wel erg lastig of zelfs gevaarlijk zijn, en dan is die knelfitting een uitkomst. Zo'n fitting (in alle gebruikelijke ma ten en uitvoeringen verkrijgbaar) be staat uit een huis (het eigenlijke kop pelstuk), twee ietwat tonvormige tin- gen (daarom ook wel tonnetjes ge naamd) en twee wartelmoeren. De ver binding wordt gemaakt met behulp van twee steeksleutels of verstelbare moersleutels. en wie maar één sleutel heeft neemt er dan maar een water-' pomptang bij. Gewoon stevig in elkaar draaien en de verbinding is volkomen waterdicht gefabriceerd. Het systeem is onder de naam Super- Fast in de handel verkrijgbaar. jaar aanleiding van een in deze rubriek verschenen bericht over een nieuw IV type winkelhaak die tevens als „parallel-aftekenaar" kan worden gebruikt, hebben we van vele lezers de vraag gekregenwat is dat voor een dingHet begrip winkelhaak lof schrijfhaak) is bij elke doe-het-zelver wel bekend, maar over dat parallel aftekenen zit kennelijk menigeen in de mist. Het nieuwe apparaat is in principe een ibmkelhaak i maar dan van kunststofen driehoekig gevormd), heeft, dank zij sleuven de mogelijkheid tot direct aftekenen van hoek en van 15.30,45.60 en 75 graden, maar die parallel-aftekenfunctie zit'm in de vijf rijen kleine ronde gaatjes waarin net een scherpe potloodpunt of 'lievereen stalen kraspen past. Die gaatjes komen overeen met de millimeterin deling die op de basis van de driehoek is aangebracht. Aan de haaks daarop staande zijde van het apparaat is een „aanslag" aangebracht, die langs het materiaal kan worden gelegd of bewogen. Als je nu één of meer evenwijdig aan de zijkant van het materiaal liggende lijnen moet afschrijven, zetje gewoon de kraspen in het juiste gaatje en je schuift de parallel-afschrijver langs de kant van het materiaal. Dat gaat niet alleen aan zienlijk sneller dan door meten en langs bijv. een lineaal afschrijven, maar ook een heel stuk nauwkeuriger. Hiermee is een wellicht ook bij vele andere lezers opgekomen maar niet gestelde vraag beantwoord. Tegelijk met de Fiarex, de ex positie van professionele elektronica, begint op 3 novem ber ook het tweedaagse congres over kabeltelevisie. In de Am sterdamse RAI wordt het con gres geopend door staatssecreta-i ris mevrouw drs. N'. Smit-Kroes. Tal van sprekers uit industrie en handel, hogere en lagere overhe den zullen vervolgens hun visie geven over de ontwikkelingen van de kabeltelevisie in de jaren tachtig. Onder hen is de voormali ge VARA-directeur Piet te Nuyl, die de rol van de omroep zal be lichten. Andere onderwerpen zijn radio-ontvangst en kabelnetten, kabeltelevisie en satellieten en glasvezeltechniek voor kabelnet ten. Het congres wordt georgani seerd door het blad Kabelvisie, postbus 265.4100 AG Culemborg, telefoon 03450-8290. fpegenwoordig komt het nogal vaak 1 voor dat men meer pick-ups, bandrecorders, luidsprekers of hoofd telefoons op zijn versterker wil kun nen aansluiten. Als de versterker die men gebruikt dat niet aankan, is men jbeel vaak geneigd dan maar een nieu- !we versterker te kopen, die meer mo gelijkheden heeft, ook al is men over jie geluidskwaliteit best te spreken. [Heel vaak is dat echter niet nodig. Want in feite gaat het alleen maar om een paar schakelaars extra, die in fei te niets met de werking van de ver sterker van doen hebben. Daarom is het maar goed dat een enke le fabrikant degelijke, maar betrekke lijk eenvoudige randapparatuur op de markt brengt om daarmee de moge lijkheden van versterkers uit te brei den. Zo'n fabrikant is QED uit Enge land. Deze fabriek levert doosjes voor het aansluiten van meer band- of cas setterecorders (tot maximaal drie) en het aansluiten van meer draaitafels of zelfs verschillende soorten pick-ups. Daarnaast zijn er schakel kastjes voor aansluiting van hoofdtelefoons en het omschakelen van luidsprekerparen. In de serie passen ook luidsprekervo lumeregelaars (bijvoorbeeld bij de aparte luidsprekers in de keuken) en ontstoringseenheden die klikken bij het. aanschakelen van het licht of de koelkast onder muziekweergave on schadelijk maken. Bepaalde typen pick-up- en tapescha kelaars zijn bovendien voorzien van ingebouwde regelaars, die voorkomen dat de ene unit harder klinkt dan de andere bij overschakelen. Met behulp van een speciaal setje van luidspreker doosjes kan men ook een soort quadro- fonie maken, waarmee vier luidspre kers op een versterker kunnen worden aangesloten. Met deze aanpassings doosjes is het ook mogelijk om met een betrekkelijk eenvoudige versterker een zogenaamde „discjockey-schake- ling" te maken met bijvoorbeeld meer pick-ups. QED-audioproducts worden in Ne derland geleverd door Intermediary International Trade, postbus 5599 in Amsterdam. Mlerhande aanpas-units staan ter beschikking om ook de mogelijkheden van de eenvoudige versterker uit te breiden. 'Toverdoosje'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 17