Slechts zeer bescheiden groei economie mogelijk Mestkalverenbesluit massaal overtreden Halvering vakantietoeslag is gunstig voor economie9 Kamer akkoord met wijziging hinderwet DE SPIJKER OP DE KOP P yd A wil opheldering over dreigement van Koning aan Emmen PZC /binnen -buitenland INSPECTIEDIENST DIERENBESCHERMING: DIRECTEUR ADVIESBUREAU VOOR TOERISME: Energiebesparing wordt steeds noodzakelijker WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 13 YAN AARDENNE: VOORUITZICHTEN WEINIG ROOSKLEURIG 'Van onze redactie economie) MAASTRICHT De economische vooruitzichten zijn weinig rooskleurig, zowel internationaal als nationaal. Op langere termijn kan de impasse wel worden overwonnen, maar de eerste drie a vier jaar moet in ieder geval voor ons land rekening worden gehouden met een bescheiden economische groei. Nieuwe olieprijsstijgingen met alle gevolgen daarvan kunnen voortkomen uit de Iran-Iraakse oorlog. Dit beeld schetste minister Van Aar- ienne leconomische zaken) dinsdag avond in een rede voor de algemene le denvergadering van de Stichting On dernemingen Beatrixhaven in Wijck- Haastricht. Hij wees er daarbij op dat jet na 1973 sterk gewijzigde internatio nale energiepatroon „allesbeheersend" is, De wereldeconomie is in een fase. raarin van opleving niet of nauwelijks sprake is. Duidelijk herstel is ook nog tiet zichtbaar. VanAardenne is ervan overtuigd dat de rereldeconomie op zichzelf - en zonder tmstige politieke gebeurtenissen - vol doende veerkracht aan aanpassings vermogen heeft om op langere duur de inzinking te boven te komen. Maar het is niet realistisch ervan uit te gaan dat binnen afzienbare tijd weer van een bloeiende internationale conjunctuur sprake zal zijn. De verwachtingen van een zwakke eco nomische situatie slaan terug op de vooruitzichten voor Nederland, dat zijn groei voor een groot deel van de inter nationale conjunctuur moet hebben. Aardenne zei dat er nu nog geen nieuwe middellange termijnramingen van het Centraal Plan Bureau zijn. Ook voor het CPB is voorspellen moeilijk, vooral wanneer het om de - wat verdere - toekomst gaat. Voorbarig De minister houdt het erop dat Neder land de komende drie tot vier jaar slechts een zeer bescheiden reèle groei van ons nationaal produkt zal kunnen bereiken. Of we dan hoger uitkomen dan de in de jaren 1974 tot en met 1980 bereikte groei van amper ongeveer 1,4 procent per jaar. is nog de vraag. Het leek Van Aardenne „nogal voorbarig" om uit te gaan van een groei van 2 tot 2,5 procent, zoals de programma's van PvdA en CDA doen. De economische groei laat zich niet op krikken door programma's van de Ne derlandse politieke partijen, aldus de bewindsman Bovendien moet eerst de financiële armslag en de concurrentie positie van het bedrijfsleven worden versterkt, wil een groei via bevredigen de export en minder terreinverlies op de binnenlandse markt daadwerkelijk kunnen optreden. Geen politiek asiel voor Turk BOTTERDAM (ANP) - De 27-jarige. lurk Ali Develioglu krijgt geen poli tiek asiel in Nederland. Staatssecreta ris van justitie mevrouw Haars vindt Jat de Turk, die in zijn land tot acht jaar is veroordeeld wegens politieke activiteiten, geen vervolging heeft te vrezen. Zij is dan ook niet bereid om de man als politieke vluchteling aan te merken en heeft de Rotterdamse vreemdelingen politie opdracht gegeven hem het land uitte zetten. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit dinsdag bevestigd. Develioglu mag ook niet wachten op een beroepsprocedure tegen de afwij zende beschikking. Het advocatencol- lecüef in Rotterdam, dat zich het lot de Turk heeft aangetrokken, heeft namens hem een kort geding tegen de staal aangespannen, dat aanstaande toderdag zal dienen voor de president van de Rotterdamse rechtbank. Deve lioglu is veroordeeld volgens artikel 141 net Turkse wetboek van strafrecht. Dit artikel verbiedt het vormen van or ganisaties, die de sociale, economische, politieke en rechtsorde willen verande ren. Lidmaatschap van dergelijke orga nisaties en deelname aan activiteiten is strafbaar. Op overtreding van artikel 141, dat volgens het advocatencollec- tief te pas en te onpas wordt gebruikt om politieke tegenstanders uit te scha lden, staat een straf van acht tot vijf tien jaar. tienten moet half miljoen betalen aan veilinghuis HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft Pieter Menten in een ci viele procedure veroordeeld tot beta ling van 525.000 gulden aan het Am sterdamse veilinghuis Sotheby Mak van Waay. Het veilinghuis had de pro- icdure in 1977 tegen Menten aange spannen, omdat deze weigerde de kos ten te betalen die een jaar eerder wa- gemaakt voor de voorbereiding een schilderijenveiling uit het be- van Menten. [Het bedrag omvat behalve de kosten van de voorbereiding ook de kosten van bewaring van de schilderijen en een ou- ilf schuld van een paar ton die Menten rog aan Sotheby Mak van Waay heeft. De veiling, die aanleiding werd tot een nieuw onderzoek naai- de beschuldigin gen van oorlogsmisdrijven tegen Men ten, zou in juni 1976 worden gehouden, naar ging wegens protesten niet door. Menten heeft steeds geweigerd de kos ten te betalen. omdat naar zijn mening Sotheby de veiling gewoon had moeten tonden. Het veilinghuis liet destijds beslag leg- pn op de schilderijen, die sindsdien "Jnopgeslagen in het rechtsgebied van Haarlem. Menten kan tegen het vonnis in beroep gaan bij het gerechtshof in Amsterdam. KK: melkindustrie moet voor de rechter DEN HAAG (ANP) - De consumenten «ganisatie Konsumentcn Kontakt beeft dinsdag de economische contro- ledicnst gevraagd er voor te zorgen dat be gezamenlijke melkindustrie voor trechter komt. KK meent dat de zui velindustrie vergaande onderlinge af spraken heeft gemaakt om de markt te verdelen. Volgens de organisatie is deze afspraak ■bot aangemeld bij het ministerie van toonomische zaken en is er daarom sprake van een economisch delict. Bo vendien heeft Konsumenten Kontakt bp economische zaken een klacht inge vend om de kartelafspraken te verbie- ben, omdat deze in strijd zijn met. het %meen belang. "e afspraken zijn volgens KK zeer on- toordeüg voor de consument De zui- 'el-cooperaties zouden hebben afge- Wen in het hele land dezelfde prij- ïnen leveringsvoorwaarden te hante- tttOok zou de markt grondig zijn ver bid, Behalve de consument zou ook to kleine winkelier van deze afspraken «dupe worden REIKWIJDTE WET VERGROOT DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer is dinsdag akkoord gegaan met wijziging van de hinderwet. Minister Ginjaar (milieu) had hiervoor voorstellen gedaan omdat hij de hinderwet wil aanpassen aan de nieuwe milieuwetgevingen tevens een aantal knelpunten uit de praktijk wil wegnemen. Algehele vernieuwing van de hinderwet (uit 1952) kan pas gebeuren als nu lopende studies zijn afgerond De hinderwet geeft regels voor 'inrlch- De kamer aanvaardde een aiu«. tuigen' (bedrijven) die door hun werk- ment van CDA en VVD. waarin w zaamheden gevaar, schade of hinder vastgelegd dat bedrijven die zonder Matiging van inkomens en terugdrin ging van het aandeel der gemeenschap suitgaven in het totaal zijn daartoe vi tale voorwaarden. Dit beginsel komt naar Van Aardenne's mening onvol doende uit de verf in de programma's van CDA en PvdA, Er moet voor wor den opgepast niet weer, zoals in de afge lopen jaren. bij voorbaat uit te gaan van een sterkere groei der nationale midde len dan later blijkt te zijn bereikt. Dat leidde tot ontwrichtende oneven wichtigheden in de feitelijke verdeling van ons nationaal inkomen, waarbij het bedrijfsleven steeds meer de sluitpost is geworden, ..Wij kunnen hetons bepaald niet permitteren deze fout opnieuw te begaan", aldus de minister. „Nuchter realisme moet ons ertoe brengen voor de komende jaren ingesteld te zijn op een zeer matige groei van het nationaal inkomen Bovendien mag het bedrijfsleven niet andermaal het kind van de rekening worden bij de verdeling van de natio nale middelen. Slechts door verster king van de verzwakte positie van het bedrijfsleven kan uitzicht bestaan op een beter economisch klimaat in de ja ren '80. Daarop is volgens de minister het beleid van de regering dan ook sterk gericht- buiten de inrichting kunnen veroorza ken. De reikwijdte van de wet is ver groot. onder andere door de bepaling dat bij het verlenen van een vergunning ook gekeken mag worden naar in dê toekomst te verwachten ontwikkelin gen in het betrokken bedrijf of in de werkwijze daarvan. Ook mag gekeken worden naar ontwikkelingen die in de omgeving van het bedrijf op komst zijn. Nu bepaalt de afweging zich nog tot de huidige, bestaande situatie. Voorts is bepaald dat alle vergunning gevende instanties die vergunning ook weer mogen intrekken. Nu kan alleen de gemeente dat. ook als die de vergun ning niet heeft afgegeven. Provincie en njk krijgen nu ook die bevoegdheid. vergunning of zonder aangepaste gunning werken, een dwangsom opge legd kunnen krijgen van maximaal tienduizend gulden per dag. als het ge zag dat de vergunning verleent dat pas sender vindtdan gehele of gedeeltelijke sluiting van het bedrijf. PPR. PSP en Boerenpartij waren hier tegen. Tevens werd een amendement aan vaard van PvdA, CDA, WD, D'66 en PPR waarin is neergelegd dat een ver gunning geheel of gedeeltelijk kan worden ingetrokken als het er naar uit ziet dat de hinderproblemen niet kun nen worden ondervangen door wijzi ging van de vergunningsbepalingen. Dat kan dan weer leiden tot de afwe ging die CDA en WD hadden voorge steld: sluiten of dwangsom. UTRECHT - Minister VanAardenne van economische zaken laat zich in een stand van het TNO door de heer Brand tri voorlichten om via energieboekhouding tot besparen te komen. De minister bezocht een dienstencongres over energiebespa ring bij de kleine en middelgrote industrie Meerderjarigheid voor 18-jarigen nog deze kabinetsperiode DEN HAAG (ANP)-Minister De Ruiter (van justitie) heeft de tweede kamer meegedeeld, dat hij nog in deze kabi netsperiode de verlaging van de meer der jarighcidsleeftijd (van 21 jaar tot 18 jaar) tot stand wil brengen. Ondanks bezwaren in de kamer en ook van daarbuiten zegt de bewindsman de regeling over de financiële gevolgen van de verlaging van de meerderjarig heidsleeftijd te willen handhaven. Mi nister De Ruiter laat verder nog weten, dat er geen zekerheid bestaat dat een nieuwe wettelijke regeling voor de stu diefinanciering binnen de kabinetepe riode tot stand kan worden gebracht. Het PSP-verzoek om het minimum jeugdloon op te trekken tot een be staansminimum wordt in het antwoord van de hand gewezen. Volgens de op vattingen van de minister mag het mi nimumjeugdloon in het algemeen als voldoende worden beschouwd om In het eigen onderhoud te voorzien. Principe-akkoord over CAO's in de metaalnijverheid DEN HAAG (ANP) - Weragevers en vakbonden hebben dinsdag een princi pe-akkoord gesloten over de hoofdlij nen van acht nieuwe cao's voor de me taalnijverheid. De cao's lopen van 1 april 1980 tot en met 31 maart 1982. Zij hebben betrekking op 250.000 werkne mers. In het akkoord is de volledige prijscom pensatie gehandhaafd per 1 januari, 1 juli en 31 december 1981. Naast verwer king van de 26 gulden toeslag volgens de loonmaatregel als ëën procent in de salarisschalen per 1 januari 1981 zijn partijen verder een algemene salaris verhoging van een kwart procent per die datum overeengekomen. De belangrijkste cao's waarop het ak koord betrekking heeft zijn die voor het metaalbewerkingsbedrijf, het auto- en garagebedrijf, de elektro-technische in stallatiebedrijven en het loodgieters- en fittersbedrijf. DEN HAAG - Dc Inspectiedienst van de Nederwandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft in de maanden juni en juli van dit jaar een onderzoek ingesteld naar de naleving van het uit 1961 daterende Mestkalve renbesluit. Uit dat onderzoek is geble ken dat ongeveer 96 procent van de kalfsmesterijen de bepalingen van dit besluit - en dus van de wet - overtre den. Het onderzoek strekte zich uit over ruim 400 kalfsmesterijen. Dit leverde 347 rapporten op over de lengte en breedte van de boxen waarin de kalve ren worden gemest, over de aantallen dieren per mesterij, over de verlichting in de boxen, over de toestand waarin de blikken oormerken van de kalveren zich bevinden en over de algemene toe stand in de mesterij. Het onderzoek leverde inzicht op in de situatie, waarin ruim 100.000 mestkal- veren in de onderzochte mesterijen zich bevonden ten tijde van het onderzoek. Dat is 20 procent van het totale bestand aan mestkalveren dat op dat ogenblik in Nederland aanwezig was. Op basis van de voor de hele bedrijfstak repre sentatieve gegevens van dit onderzoek kan worden geconcludeerd, dat bijna alle 1 miljoen kalveren die per jaar in ons land voor de consumptie worden gemest, op onwettige en onwaardige wijze worden behandeld. Late reactie tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Tweede-kamerlid Henk Knol (PvdA) wil opheldering van staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) over diens dreigement aan het adres van de gemeente Emmen. Hij meent dat de bewindsman de stadsbe stuurders onaanvaardbaar onder druk heeft gezet om in te stemmen met de vestiging van een wapenopslagplaats. Knol zal de staatssecretaris daarover donderdag in een interpellatie in de tweede kamer aan de tand voelen. Staatssecretaris Koning heeft burge meester Beusekamp van Emmen maandagavond telefonisch laten we ten. dat Emmen bij het afwijzen van de bouw van een NAVO-complex het risi co loopt ook andere ar beidsplaatsen in het kader van de spreiding van rijks- Wiegel duizelig: bespreking eerste kamer uitgesteld DEN HAAG (ANP) - De eerste kamer heeft dinsdag besloten de behandeling van een aantal voorstellen tot grond wetwijziging uit te stellen tot II no vember, omdat minister Wiegel van binnenlandse zaken om gezondheids redenen de besprekingen niet meer kon bijwonen. De bewindsman had last van duizelig heid. In het begin van de middag werd Öe vergadering geschorst toen vanuit de eerste kamer een aantal opmerkin gen was gemaakt over die voorstellen. Na afloop van de schorsing deelde de voorzitter van de eerste kamer mee dat de bewindsman die middag niet meer in de kamer zou verschijnen. De bewindsman is naar zijn ministerie vertrokken, „waar hij het. rustig aan doet. Wij verwachten dat de bewinds man woensdag gewoon weer aan het werk gaat", aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken gisteren. diensten aan zich voorbij te zien gaan. omdat hij „het niet eerlijk vindt niet vooraf te wijzen op de gevolgen die een negatief raadsbesluit kan hebben". De staatssecretaris zei dit dinsdagmiddag voor de AVRO-radio. Koning vindt, dat de Emmense gemeenteraad hem ten onrechte het verwijt van chantage maakt. „Ndat duidelijk was geworden, dat in de gemeenteraad geen meerder heid voor het plan was te vinden, heb ik de burgemeester erop gewezen, dat bij weigering de 450 arbeidsplaatsen die het NAVO-complex zou creëren voor in gevuld zouden worden. De opslagplaats moet ergens komen en aan gemeenten die wèl bereid zijn toe stemming te geven en die ook aan spraak maken op de overige zeshon derd arbeidsplaatsen volgens het spreidingsplan. moet ik dan de voor keur geven", aldus Koning. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren betreurt- het dat het ministerie van landbouw en visserij, dat al vorig jaar door de Dierenbescher ming op de hoogte werd gebracht van de vermoede misstanden binnen de kalfsmesterijen. niet tijdig maatregelen heeft genomen. De inspectiedienst van de vereniging zal nu tegen de betrokken kalfsmeste rijen proces-verbaal opmaken en deze doorsturen naar de officier van justitie binnen wiens rayon de betreffende mesterijen zich bevinden. Ten aanzien van het vervolgingsbeleid is al contact opgenomen met het Openbaar Ministe rie. Het tweede kamerlid van de PPR Leo Jansen heeft minister Braks van land bouw gevraagd maatregelen te nemen tegen die mesterijen. die het mestkal verenbesluit overtreden. De president van Zuid-Korea. Chun Doo-Hioan. heejl dinsdag de 81 leden gekozen van een nieuwe wetgevende raad voor de nationale veiligheid, die de plaats van het parlement zal inne men tot aan de algemene verkiezingen die in het voorjaar van 1981 gehouden moeten worden. CARSON - De Amerikaanse artiest Diistin Shuler heeft het eind van de benzine-verslindende auto in de Verenigde Staten vastgelegd in dit kunstwerk. Voor 150 dollar tikte hij een oude Cadillac op de kop Vervolgens maakte hij - voor een aanzienlijk hoger bedrag - een twee ton zware spijker Met een kraan werd de super-spijker zo'n dertig meter omhoog gehesen, boven de lop olievaten geparkeerdei auto. Het kunstwerk kivam tol stand door de spijker los te laten. De doorboorde auto is te zien in Carson. California. VOORSCHOTEN (ANP) - Halvering van de vakantietoeslag is economisch een gunstige maatregel. Ook de neve neffecten van een dergelijke ingreep, die voor vijf jaar zou moeten worden toegepast, zijn voor onze economie bij zonder gunstig. Dit concludeerde dr. M. C. Tideman, docent aan de hogere hotelschool in Den Haag en directeur van een Adviesbureau voor Toerisme en Horeca. Uitgaande van de door regering en par lement gewenste loonmatiging van on geveer drie procent is het eenvoudig en zeer doelmatig de vakantietoeslag te halveren. Volgens het Centraal Planbu reau leidt dit tot een verlaging van de loonsom per werknemer met 3.75 pro cent. aldus dr. Tideman Hij zegt ver der: dit jaar geven Nederlanders tien miljard gulden uit voor buitenlandse reizen, waarvan één miljard voor zake lijk verkeer De overige negen miljard worden in het buitenland besteed aan vakanties, weekendtrips en niet te ver geten dagtochten. Dit komt per ingeze tene op mini 600,- neer. Bij halvering van de vakantietoeslag verwacht Tideman een forse daling van die recreatieve bestedingen in het bui tenland, waarschijnlijk in hoeveelheid verblijfsdagen een teruggang van een kwart; ook reisverkorting ligt volgens hem voor de hand. Mede door een in 1981 te verwachten prijsstijging in de voornaamste vakantielanden met circa tien procent, zou het door Nederlandse toeristen in het buitenland uit te geven geldbedrag niet met 25 maar met acht tien procent afnemen, dus van negen naar 7.4 miljard gulden, aldus dr. Tide man. Betalingsbalans Da( zou volgens dr. Tideman ook een verbetering van de nationale beta lingsbalans betekenen met anderhall miljard, waardoor het negatieve saldo van éen miljard gulden, dat het plan bureau voor 1981 heeft geraamd, zou omslaan in een klein overschot. Maar Tideman ziet meer economische voordelen van de door hem bepleite 'drastische maatregelen'. Hij zette uit een. dat de Nederlander als zeer reislus tig kan worden bestempeld, hetgeen in ons vakantiepatroon tot uitdrukking komt. Geen volk ter wereld (op Zweden. Zwitsers en Noren nai neemt in verhou ding tot het inwonertal zoveel vakan ties als wij. De Duitsers en Belgen bren gen van hun vakanties ongeveer 60 pro cent in het buitenland door en Neder land komt op de derde plaats met dit zelfde patroon, maar de Nederlander besteedt in verhouding per vakantie dag weinig. „Sociaal gezien", aldus dr Tideman. „zijn wij dus een zeer bevoorrecht volk en nu de nationale economische nood zo hoog is gestegen, zie ik niet in waar om wij niet een stapje terug zouden kunnen doen". Niet dat wij bij halve ring in mei 1981 opeens helemaal niet meer met vakantie zullen gaan, maar wel minder ver weg en meer in eigen land. Dit laatste betekent volgens Tide- man nieuwe arbeidsplaatsen, een winst die ruimschoots zal opwegen tegen een kleine verdergaande inkrimping van de werkgelegenheid bij reisbureaus. De door de regering voorgestelde inle vering van een half procent vakantie toeslag zot volgens hem geen zoden aan de dijk. Enige jaren achtereen vier in plaats van acht procent vakantiegeld brengt een permanente forse loonmati ging. verbetert belangrijk de nationale betalingsbalans en schept in Neder land nieuwe arbeidsplaatsen, zo be sloot hij. UTRECHT - De zogenaamde ener giebalans gaal steeds meer naar de negatieve kant doorslaan. Dit jaar kan het tekort op vier miljard wor den geschat, in 1985 op 10 miljard en in 1990 op 30 miljard gulden, dit alles bij een werkelijke olieprijs stijging van 4 procent per jaar. Dit zei minister Van Aardenne (econo mische zaken) dinsdag op een ener giecongres in Utrecht. Met deze cijfers gaf hij aan dat het steeds noodzakelijker is energie te besparen. Voor de industrie (het congres ging over energiebespa ring in middelgrote en kleine be drijven) is dat gewenst, omdat door verbetering van de concurrentiepo sitie versterking van de export moet worden bereikt, waardoor de ongunstige gevolgen van de invoer van energie kunnen worden opge vangen. Energiebesparing is bij uitstek ook een middel voor het bedrijfsleven om kosten te besparen. Volgens Van Aardenne moet de inspanning van de industrie op dit terrein wor den vergroot. De overheid wil deze ontwikkeling graag stimuleren, zij het dat haar energieprijsbeleid niet vaak als dienst zal worden gevoeld Er wordt nu gewerkt aan een „ener- giebesparingswetop basis waar van bepaalde besparingsmaatrege len worden voorgeschreven. Op korte termijn komen daarbij kwes ties als de rendementen van ketels en zogenaamde voorgeschreven „etikettering'' van apparaten aan de beurt Voor de langere termyn zijn onderzoek- en ontwikkelings programma's in uitvoering. De kleine en middelgrote industrie neemt ongeveer ïu procent van het nationale energieverbruik voor haar rekening. In de toekomst moet hiervoor ook worden gedacht- aan herinvoering van steenkool, maar dan wel geleidelijk, mede vanwege de milieu-eisen en de kos ten. Wellicht kunnen ook bijdragen van zonne- en windenergie worden verwacht, maar tot dusver zijn daarvan geen toepassingen in de industrie bekend. Van Aardenne stelde dat het voor leder bedrijf belangrijk is een eigen energiebeheer op te zetten, zodat men weet hoeveel energie wordt ge bruikt, waar dat wordt gebruikt en wat het kost. Als men een eigen energiebalans heeft, kan er worden bijgestuurd. Bedrijven kunnen voor deze zaak bijstand van de Stichting Voorlichting Energiebe sparing iSVENi inroepen. Kosten van energiebesparende in vesteringen kunnen vaak een knel punt vormen, vooral in een tijd van hoge rente en lage reserves als nu. Daarvoor is nu de energietoeslag ingevoerd in het kader van de Wet Investerings-Rekening iWIRi. Ver der moeten knelpunten worden op gelost zoals de zelfopwekking van stroom door bedrijven en de benut ting van industrie-restwarmte Volgens de minister blijkt uit de ervaringen al dat menig bedrijf op korte termijn en met rendabele in vesteringen besparingen van 10 tot 20 procent weet te bereiken. De overheid verwacht een gemiddel de verbetering van de cnergicdoel- matigheid van 10 procent in dc ko mende vijfjaar. Dit is een haalbare doelstelling, aldus Van Aardenne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 13